Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run for the Library

Osterville, MA, July 21, 2007

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:30  5:13    1 30-39    1 M     2 Joe Navas                   N Eastham,MA                                                 
 2     22:15  5:24    1 20-29    2 M   109 Jason Fitzgerald            Cambridge,MA                                                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:22  5:55    1 20-29    1 F   180 Loretta Kilmer              New York,NY                                                  
 2     26:02  6:19    2 20-29    2 F   146 Melissa Henry               Pocasset,MA                                                  



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:19  8:05    1 70-98   69 M   145 Michael Hughes              Osterville,MA                                                
 2     35:20  8:35    2 70-98   91 M    54 Larry Cole                  Harwich,MA                                                   
 3     37:57  9:13    3 70-98  120 M    32 Michael Snyder              Osterville,MA                                                
 4     48:38 11:48    4 70-98  152 M   279 Eric Thompson                                                                         
 5     50:30 12:15    5 70-98  155 M   324 Michael Hughes                                                                        

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:17  6:52    1 60-69   24 M   215 Dennis Clark                                                                          
 2     28:18  6:52    2 60-69   25 M   178 Joe Drugan                  Hopedale,MA                                                  
 3     30:31  7:24    3 60-69   39 M    62 Adam Ross                   Falmouth,MA                                                  
 4     32:35  7:55    4 60-69   60 M   177 Bob Gusmini                 Somerville,MA                                                
 5     33:20  8:05    5 60-69   68 M   161 Allan Tufankjian                                                                      

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:43  6:29    1 50-59   16 M   181 Mike Wallace                E Sandwich,MA                                                
 2     27:14  6:37    2 50-59   19 M   226 Nick Harmansky                                                                        
 3     29:47  7:14    3 50-59   34 M   220 Jim McLaughlin                                                                        
 4     29:57  7:16    4 50-59   36 M    58 Tom Nally                   South Dennis,MA                                              
 5     30:53  7:30    5 50-59   44 M   308 David Farrell                                                                         

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:19  5:40    1 40-49    5 M     7 Craig Gemmell               Hyannis Port,MA                                              
 2     23:49  5:47    2 40-49    6 M   228 Mike Carney                                                                           
 3     25:33  6:12    3 40-49    9 M   184 Michael Sellars             Rd,MA                                                        
 4     26:25  6:25    4 40-49   13 M   313 Steve McCaffrey                                                                       
 5     26:26  6:25    5 40-49   14 M   315 Mike Herlihy                                                                          

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:39  5:30    2 30-39    3 M   192 Mark Clifford                                                                         
 2     22:57  5:34    3 30-39    4 M     3 Geof Newton                 Yarmouth Port,MA                                             
 3     25:51  6:16    4 30-39   12 M   136 Keith Putnam                Marstons Mills,MA                                            
 4     26:28  6:25    5 30-39   15 M    69 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                
 5     26:50  6:31    6 30-39   17 M   103 Kevin Butterfield           Portland,ME                                                  

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:58  6:04    2 20-29    8 M   229 Andrew Bialecki                                                                       
 2     27:02  6:34    3 20-29   18 M   251 Brian Lamoureux                                                                       
 3     31:24  7:37    4 20-29   47 M   154 Erik Pfundstein             Mashpee,MA                                                   
 4     31:40  7:41    5 20-29   51 M   106 Dan Lavoie                  Brooklyn,NY                                                  
 5     31:41  7:41    6 20-29   52 M   295 George Gessics Jr                                                                     

         MEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:09  5:52    1 15-19    7 M   132 Conor Logan                 Newtown Sq,PA                                                
 2     25:40  6:14    2 15-19   10 M   243 Thomas Finneran Jr          Scituate,MA                                                  
 3     28:11  6:50    3 15-19   23 M   277 Kevin Napolitan                                                                       
 4     28:48  6:59    4 15-19   29 M   300 Steven Ernst                                                                          
 5     32:00  7:46    5 15-19   55 M   108 Graham Welch                Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 10-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:42  6:14    1 10-14   11 M   138 Brett Baker                 Wayland,MA                                                   
 2     28:28  6:55    2 10-14   27 M   209 Maxwell Bearse                                                                        
 3     28:50  7:00    3 10-14   30 M   134 Timothy McLaughlin          Osterville,MA                                                
 4     30:41  7:27    4 10-14   42 M   157 Campbell Fackre             S Hamilton,MA                                                
 5     32:44  7:57    5 10-14   61 M   187 George Pantazopoulus        Osterville,MA                                                

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:00  9:13    1 60-69   75 F    50 Nancy Spiro                 East Falmouth,MA                                             
 2     40:24  9:48    2 60-69   99 F   153 Susan Whiteman              Osterville,MA                                                
 3     51:44 12:33    3 60-69  136 F   230 Connie Curtis                                                                         
 4     56:10 13:38    4 60-69  139 F   278 Donna Thompson                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:18  7:07    1 50-59   10 F    64 Claire McManus              Jamaica Plain,MA                                             
 2     32:52  7:59    2 50-59   30 F   319 Donna Quirk                                                                           
 3     32:56  8:00    3 50-59   31 F   140 Cathy Garry                 Marstons Mills,MA                                            
 4     35:18  8:34    4 50-59   50 F   208 Jean Rainwater              Barrington,RI                                                
 5     35:42  8:40    5 50-59   51 F    56 Patricia Nally              South Dennis,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:22  6:39    1 40-49    5 F   314 Stacey Lane                                                                           
 2     30:18  7:21    2 40-49   15 F   306 Polly Papsadore                                                                       
 3     30:44  7:28    3 40-49   17 F   166 Nancy Dorn                                                                            
 4     30:54  7:30    4 40-49   19 F    42 Amy Doherty                 Osterville,MA                                                
 5     31:00  7:31    5 40-49   20 F   224 Nancy Costello                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:16  6:23    1 30-39    4 F     9 Karen Zunti                 S Yarmouth,MA                                                
 2     28:13  6:51    2 30-39    7 F   260 Zsuzsanna Carlson                                                                     
 3     28:44  6:58    3 30-39    9 F   102 Blue Butterfield            Portland,ME                                                  
 4     29:24  7:08    4 30-39   11 F    35 Tara Ewald                  Osterville,MA                                                
 5     29:58  7:16    5 30-39   12 F    24 Patty Germani               Osterville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:13  6:22    3 20-29    3 F   197 Jenelle Borden              Olympic Valley,CA                                            
 2     28:32  6:56    4 20-29    8 F   162 Paige Roberts                                                                         
 3     32:22  7:51    5 20-29   25 F    81 Caitlin Kelly               Holden,MA                                                    
 4     32:47  7:57    6 20-29   29 F    91 Shawna Fraser               Newton,MA                                                    
 5     33:08  8:03    7 20-29   33 F   297 Courtney Wilson                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:51  6:46    1 15-19    6 F   299 Caitlyn Crosby                                                                        
 2     32:11  7:49    2 15-19   23 F   112 Lori Heintzelman            Brewster,MA                                                  
 3     35:50  8:42    3 15-19   54 F   282 Catherine Prjolek                                                                     
 4     37:32  9:07    4 15-19   69 F   246 Brooke Baker                                                                          
 5     41:06  9:59    5 15-19  101 F    15 Katie Rondeau               Osterville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 10-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:00  8:01    1 10-14   32 F   105 Julia Averna                Duxbury,MA                                                   
 2     33:40  8:10    2 10-14   41 F   325 Isabella Walko                                                                        
 3     35:52  8:42    3 10-14   55 F    94 Jessie Woodring             Centerville,MA                                               
 4     39:32  9:36    4 10-14   91 F   216 Mary Hall                   Osterville,MA                                                
 5     43:47 10:38    5 10-14  118 F   217 Lauren Roth                 Osterville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 01- 9

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:42  9:24    1 01-9    80 F   326 Palma Walko                                                                          
 2     42:52 10:24    2 01-9   112 F    18 Lindsey Boozer              Centerville,MA                                              
 3     50:45 12:19    3 01-9   134 F   218 Jenny Roth                  Osterville,MA                                               
 4     62:11 15:06    4 01-9   140 F   147 Olivia Haskell              Osterville,MA                                               

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:30  5:13    1 30-39    1 M     2 Joe Navas                   N Eastham,MA                                                 
 2     22:15  5:24    1 20-29    2 M   109 Jason Fitzgerald            Cambridge,MA                                                 
 3     22:39  5:30    2 30-39    3 M   192 Mark Clifford                                                                         
 4     22:57  5:34    3 30-39    4 M     3 Geof Newton                 Yarmouth Port,MA                                             
 5     23:19  5:40    1 40-49    5 M     7 Craig Gemmell               Hyannis Port,MA                                              
 6     23:49  5:47    2 40-49    6 M   228 Mike Carney                                                                           
 7     24:09  5:52    1 15-19    7 M   132 Conor Logan                 Newtown Sq,PA                                                
 8     24:58  6:04    2 20-29    8 M   229 Andrew Bialecki                                                                       
 9     25:33  6:12    3 40-49    9 M   184 Michael Sellars             Rd,MA                                                        
 10    25:40  6:14    2 15-19   10 M   243 Thomas Finneran Jr          Scituate,MA                                                   
 11    25:42  6:14    1 10-14   11 M   138 Brett Baker                 Wayland,MA                                                    
 12    25:51  6:16    4 30-39   12 M   136 Keith Putnam                Marstons Mills,MA                                             
 13    26:25  6:25    4 40-49   13 M   313 Steve McCaffrey                                                                        
 14    26:26  6:25    5 40-49   14 M   315 Mike Herlihy                                                                           
 15    26:28  6:25    5 30-39   15 M    69 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                 
 16    26:43  6:29    1 50-59   16 M   181 Mike Wallace                E Sandwich,MA                                                 
 17    26:50  6:31    6 30-39   17 M   103 Kevin Butterfield           Portland,ME                                                   
 18    27:02  6:34    3 20-29   18 M   251 Brian Lamoureux                                                                        
 19    27:14  6:37    2 50-59   19 M   226 Nick Harmansky                                                                         
 20    27:16  6:37    6 40-49   20 M   100 Bob Brewster                Centerville,MA                                                
 21    27:41  6:43    7 40-49   21 M   259 Zeus Estrada                                                                           
 22    28:01  6:48    8 40-49   22 M   219 Tom Belinski                                                                           
 23    28:11  6:50    3 15-19   23 M   277 Kevin Napolitan                                                                        
 24    28:17  6:52    1 60-69   24 M   215 Dennis Clark                                                                           
 25    28:18  6:52    2 60-69   25 M   178 Joe Drugan                  Hopedale,MA                                                   
 26    28:20  6:53    9 40-49   26 M   298 Bill Crosby                 Yarmouth,MA                                                   
 27    28:28  6:55    2 10-14   27 M   209 Maxwell Bearse                                                                         
 28    28:37  6:57    7 30-39   28 M    20 Andy Fernandez              East Falmouth,MA                                              
 29    28:48  6:59    4 15-19   29 M   300 Steven Ernst                                                                           
 30    28:50  7:00    3 10-14   30 M   134 Timothy McLaughlin          Osterville,MA                                                 
 31    28:57  7:02   10 40-49   31 M   191 David McCrossin                                                                        
 32    29:11  7:05    8 30-39   32 M   256 Pat Clark                                                                              
 33    29:13  7:05     Age?     33 M   320 Jason Lilly                                                                            
 34    29:47  7:14    3 50-59   34 M   220 Jim McLaughlin                                                                         
 35    29:52  7:15   11 40-49   35 M   293 Kevin Healy                                                                            
 36    29:57  7:16    4 50-59   36 M    58 Tom Nally                   South Dennis,MA                                               
 37    30:00  7:17   12 40-49   37 M   237 Kevin Sennott                                                                          
 38    30:11  7:20   13 40-49   38 M   271 Jim Forker                                                                             
 39    30:31  7:24    3 60-69   39 M    62 Adam Ross                   Falmouth,MA                                                   
 40    30:37  7:26    9 30-39   40 M    88 Michael Ewald               Osterville,MA                                                 
 41    30:39  7:26   10 30-39   41 M   201 Matthew Farley              Albuqurque,NM                                                 
 42    30:41  7:27    4 10-14   42 M   157 Campbell Fackre             S Hamilton,MA                                                 
 43    30:46  7:28   11 30-39   43 M   307 Sean Donovan                                                                           
 44    30:53  7:30    5 50-59   44 M   308 David Farrell                                                                          
 45    31:17  7:36   14 40-49   45 M   316 Kim Kiley                                                                              
 46    31:24  7:37   15 40-49   46 M   301 Jeff Ernst                                                                             
 47    31:24  7:37    4 20-29   47 M   154 Erik Pfundstein             Mashpee,MA                                                    
 48    31:31  7:39   16 40-49   48 M   111 Joe Buckley                 Norfolk,MA                                                    
 49    31:36  7:40   17 40-49   49 M    25 Michael Haggerty            North Easton,MA                                               
 50    31:38  7:41   18 40-49   50 M    23 John Dirac                  Centerville,MA                                                

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:22  5:55    1 20-29    1 F   180 Loretta Kilmer              New York,NY                                                  
 2     26:02  6:19    2 20-29    2 F   146 Melissa Henry               Pocasset,MA                                                  
 3     26:13  6:22    3 20-29    3 F   197 Jenelle Borden              Olympic Valley,CA                                            
 4     26:16  6:23    1 30-39    4 F     9 Karen Zunti                 S Yarmouth,MA                                                
 5     27:22  6:39    1 40-49    5 F   314 Stacey Lane                                                                           
 6     27:51  6:46    1 15-19    6 F   299 Caitlyn Crosby                                                                        
 7     28:13  6:51    2 30-39    7 F   260 Zsuzsanna Carlson                                                                     
 8     28:32  6:56    4 20-29    8 F   162 Paige Roberts                                                                         
 9     28:44  6:58    3 30-39    9 F   102 Blue Butterfield            Portland,ME                                                  
 10    29:18  7:07    1 50-59   10 F    64 Claire McManus              Jamaica Plain,MA                                              
 11    29:24  7:08    4 30-39   11 F    35 Tara Ewald                  Osterville,MA                                                 
 12    29:58  7:16    5 30-39   12 F    24 Patty Germani               Osterville,MA                                                 
 13    29:58  7:16    6 30-39   13 F   231 Michele Kjoller                                                                        
 14    30:13  7:20    7 30-39   14 F   221 Kathy Robinson                                                                         
 15    30:18  7:21    2 40-49   15 F   306 Polly Papsadore                                                                        
 16    30:34  7:25    8 30-39   16 F    98 Courtney Railton            West Hartford,CT                                              
 17    30:44  7:28    3 40-49   17 F   166 Nancy Dorn                                                                             
 18    30:48  7:29    9 30-39   18 F    37 MajTuri Brown               Centerville,MA                                                
 19    30:54  7:30    4 40-49   19 F    42 Amy Doherty                 Osterville,MA                                                 
 20    31:00  7:31    5 40-49   20 F   224 Nancy Costello                                                                         
 21    31:42  7:42    6 40-49   21 F    57 Mary Gubala                 Holyoke,MA                                                    
 22    32:03  7:47    7 40-49   22 F    41 Mary Duchesney              Osterville,MA                                                 
 23    32:11  7:49    2 15-19   23 F   112 Lori Heintzelman            Brewster,MA                                                   
 24    32:20  7:51   10 30-39   24 F   171 Thao Nguyen                                                                            
 25    32:22  7:51    5 20-29   25 F    81 Caitlin Kelly               Holden,MA                                                     
 26    32:30  7:53    8 40-49   26 F   198 Sheila Hickman              Tahoe Vista,CA                                                
 27    32:42  7:56    9 40-49   27 F   116 Natalie Davis               South Dennis,MA                                               
 28    32:46  7:57   10 40-49   28 F   164 Loretta Peters                                                                         
 29    32:47  7:57    6 20-29   29 F    91 Shawna Fraser               Newton,MA                                                     
 30    32:52  7:59    2 50-59   30 F   319 Donna Quirk                                                                            
 31    32:56  8:00    3 50-59   31 F   140 Cathy Garry                 Marstons Mills,MA                                             
 32    33:00  8:01    1 10-14   32 F   105 Julia Averna                Duxbury,MA                                                    
 33    33:08  8:03    7 20-29   33 F   297 Courtney Wilson                                                                        
 34    33:10  8:03    8 20-29   34 F   245 Ellenor Barish              Sommerville,MA                                                
 35    33:22  8:06   11 40-49   35 F    38 Linda Dolan                 Osterville,MA                                                 
 36    33:27  8:07   11 30-39   36 F   130 Gretchen Gearin             Osteville,MA                                                  
 37    33:29  8:08   12 40-49   37 F   156 Alice Fackre                S Hamilton,MA                                                 
 38    33:31  8:08   13 40-49   38 F    45 Sarah Manning               Osterville,MA                                                 
 39    33:38  8:10   12 30-39   39 F    96 Kelly Crosby                Oterville,MA                                                  
 40    33:40  8:10    9 20-29   40 F   234 Elizabeth Collins                                                                      
 41    33:40  8:10    2 10-14   41 F   325 Isabella Walko                                                                         
 42    33:40  8:10   14 40-49   42 F    85 Joanne Jack                 Plymouth,MA                                                   
 43    33:50  8:13   10 20-29   43 F   170 Lan Vu                                                                                 
 44    33:53  8:13   11 20-29   44 F    73 Colby Oulette               Osterville,MA                                                 
 45    34:32  8:23   15 40-49   45 F    53 Lisa Young                  Centerville,MA                                                
 46    34:38  8:24   13 30-39   46 F   317 Lisa Kelly                                                                             
 47    35:00  8:30   16 40-49   47 F    51 Kim Spiro                   Centerville,MA                                                
 48    35:06  8:31   17 40-49   48 F   262 Martha Kelley                                                                          
 49    35:14  8:33   18 40-49   49 F   248 Mary Sullivan                                                                          
 50    35:18  8:34    4 50-59   50 F   208 Jean Rainwater              Barrington,RI                                                 




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News