Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

SWCL League Championship Meet

Sturbridge, MA, January 31, 2007

[Meet Results & Team Scoring | League Records | Top 25 performances per event ]

Standings & Best Performances by division

Southern Worcester County Indoor Track League

                                           Southern Worcester County Indoor Track League

 

 

Girl's East

 

 

 

Boy's East

 

Team

Division

Overall

 

Team

Division

Overall

Millbury**

5-0-0

6-0-0

***Dual Meet Champs

Grafton**

5-0-0

5-1-0

Grafton

4-1-0

5-1-0

 

Auburn

4-1-0

5-1-0

Uxbridge

3-2-0

3-3-0

 

Millbury

3-2-0

3-3-0

Northbridge

2-3-0

3-3-0

 

Northbridge

1-4-0

2-4-0

Auburn

1-4-0

2-4-0

 

Oxford

0-5-0

1-5-0

Oxford

0-5-0

0-6-0

 

Uxbridge

2-3-0

2-4-0

 

Girl's West

 

 

 

Boy’s West

 

Shepherd Hill*^

5-0-0

6-0-0

**Dual Meet Champs

^League Meet Champs

Tantasqua *^

5-0-0

6-0-0

Tantasqua

4-1-0

4-2-0

 

Shepherd Hill

4-1-0

5-1-0

Bartlett

3-2-0

4-2-0

 

David Prouty

3-2-0

3-3-0

David Prouty

1-3-0

2-4-0

 

South Hadley*

1-4-0

2-4-0

South Hadley*

1-4-0

1-5-0

 

Bartlett

1-4-0

1-5-0

Leicester

0-5-0

0-6-0

 

Leicester

1-4-0

1-5-0

*independant

 

 

Performances

*independant

 

 

 

East Division

 

Boys

West Division

 

 

Event

Name

School

Mark

Name

School

Mark

Shot Put

Joe Amaral

Auburn

41’ 5 ½”

Dan Perry

Shepherd Hill

42’ 1”

High Jump

John Maguire

Grafton

5’9”

Chris Miczek

Leicester

6’1”

Long Jump

Zach Picotte

Northbridge

19’ 1 ¼”

Laurence Moreno

Tantasqua

18’4 ¾ ”

Two Mile

Alex Droby

Uxbridge

10:27.87

Kyle Dunn

Tanatsqua

10:51.8

50 yd Hurdles

Sam LeBeau

Auburn

6.8

Scott Smith

Shepherd Hill

7.1

55 m Hurdles

Sam LeBeau

Auburn

7.9

Kyle Diaz

Tantasqua

8.2

50 yd. Dash

Jason Tarantino

Millbury

5.6

Dan Perry

Shepherd Hill

6.1

55 m. Dash

Nick LaCroix

Jason Tarantino

Grafton

Millbury

6.8

6.8

Laurence Moreno

Tantasqua

6.7

 

Mile

Rob Reinhardt

Grafton

4:59.95

Colin Lee

South Hadley

4:54.9

300m

Josh Dufresne

Auburn

38.04

Laurence Moreno

Tantasqua

37.91

600m

Alex Droby

Uxbridge

1:30.05

Chris Miczek

Leicester

1:31.55

1000m

Will Faden

Grafton

2:52.69

Colin Lee

South Hadley

2:47.30

1600m Relay

 

Auburn

4:01.7

 

Shepherd Hill

4:00.92

800m Relay

 

Auburn

1:43.8

 

Tantasqua

1:42.81

3200m Relay

 

Uxbridge

9:28.1

 

Tantasqua

9:32.8

 

 

 

Girls

 

 

 

 

East Division

 

 

West Division

 

 

Event

Name

School

Mark

Name

School

Mark

Shot Put

Deanna Flaherty

Millbury

31’ 11“

Kelly Blaney

South Hadley

32’2”

High Jump

Jill Breckenridge

Stephanie Crain

Auburn

Millbury

5’2”

5’2”

Diedre Vincent

 

Bartlett

 

4’10”

 

Long Jump

Katelyn DiBuono

Auburn

15’10 ½”

Shelby Farland

Tantasqua

14’2 ½ ””

Two Mile

Lucero Hyatt

Auburn

12:51.9

Cassie Harmon

Shepherd Hill

12:09.99

50 yd Hurdles

Julie Almstrom

Auburn

7.2

Katie Alton

Shepherd Hill

8.2

55 m Hurdles

Julie Almstrom

Auburn

8.2

Emily Fournier

Tantasqua

9.1

50 yd. Dash

Jessica Felbaum

Grafton

6.2

Elisabeth Monty

Shepherd Hill

6.8

55 m. Dash

Jessica Felbaum

Noelle Richard

Grafton

Oxford

7.4

7.4

Shelby Farland

Tantasqua

7.5

Mile

Samantha Sheehan

Grafton

5:43.15

Maura Kasierski

Shepherd Hill

5:46.33

300m

Jess Felbaum

Grafton

43.71

Shelby Farland

Tantasqua

45.13

600m

Mara Kralian

Grafton

1:45.2

Katie Alton

Shepherd Hill

1:50.94

1000m

Samantha Sheehan

Grafton

3:26.24

Cassie Harmon

Shepherd Hill

3:17.07

1600m Relay

 

Auburn

4:33.19

 

Shepherd Hill

4:35.1

800m Relay

 

 Northbridge

2:00.8

 

Shepherd Hill

2:02.6

3200m Relay

 

 Millbury

11:30.6

 

Tantasqua

11:23.88

 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News