Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

test 2007 race

testville, MA, January 1, 2007

results

ROSE CITY CHALLENGE 3.1
Overall Finish List
June 13, 2004
--------------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
--------------------------------------------------------------------------------
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    ROBERT BARKER,III       WALLINGFORD  CT     28 ***** M 20-29      17:22.0    5:36/M
       2    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39     1 M 30-39      18:16.0    5:54/M
       3    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     1 M 40-49      18:41.0    6:02/M
       4    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39     2 M 30-39      19:00.0    6:08/M
       5    GARY TERWILLIGER        BRANFORD  CT        40     2 M 40-49      19:26.0    6:16/M
       6    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14     1 M 14-19      19:29.0    6:17/M
       7    SCOTT BRISTOL           OLD SAYBROOK  CT    30     3 M 30-39      19:36.0    6:19/M
       8    SCOTT JEZEK             EAST HADDAM  CT     52     1 M 50-59      19:37.0    6:20/M
       9    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        24     1 M 20-29      19:50.0    6:24/M
      10    DAVE JACOBS             NIANTIC  CT         59     2 M 50-59      19:55.0    6:25/M
      11    JT MARTELL              SOUTHWICK  MA       11     1 M  2-13      21:15.0    6:51/M
      12    PHILIP WAISONOVITZ      MILFORD  CT         16     2 M 14-19      21:28.0    6:55/M
      13    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      33     4 M 30-39      21:41.0    7:00/M
      14    THOMAS JOLLEY           BROOKLYN  CT        28     2 M 20-29      22:02.0    7:06/M
      15    JOHN CORMIER            NORWICH  CT         38     5 M 30-39      22:06.0    7:08/M
      16    DANA MERISE             NORWICH  CT         18 ***** F 14-19      22:14.0    7:10/M
      17    STEPHEN WALLACE         GALES FERRY  CT     0      1 M  0- 1      22:17.0    7:11/M
      18    RICHARD BARBER          WILLIMANTIC  CT     54     3 M 50-59      22:20.0    7:12/M
      19    DINO FESTA              OAKDALE  CT         51     4 M 50-59      22:25.0    7:14/M
      20    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14     3 M 14-19      22:37.0    7:18/M
      21    FRANCIS TINGLEY         WATERFORD  CT       40     3 M 40-49      22:54.0    7:23/M
      22    DENA DEJULIUS           COVENTRY  CT        34     1 F 30-39      22:59.0    7:25/M
      23    SASHA LAMBERT           LEDYARD  CT         37     2 F 30-39      23:03.0    7:26/M
      24    RONALD DUMBROWSKI       NORWICH  CT         60     1 M 60-69      23:55.0    7:43/M
      25    BRETON HASKINS          ESSEX  CT           33     6 M 30-39      24:03.0    7:45/M
      26    BOB MONDANL             NORWICH  CT         46     4 M 40-49      24:04.0    7:46/M
      27    DANNY WHITE             EAST HAMPTON  CT    13     2 M  2-13      24:13.0    7:49/M
      28    JERRY BROWN             EAST LYME  CT       62     2 M 60-69      24:18.0    7:50/M
      29    STEPHEN AVERY           VOLUNTOWN  CT       49     5 M 40-49      24:29.0    7:54/M
      30    GEOFF GREENO            GILMAN  CT          42     6 M 40-49      24:33.0    7:55/M
      31    GEORGE GILLESPIE        COVENTRY  CT        62     3 M 60-69      24:40.0    7:57/M
      32    GARRETT HEHER           ESSEX  CT           38     7 M 30-39      24:49.0    8:00/M
      33    VINCENT BOBIN           GALES FERRY  CT     28     3 M 20-29      24:54.0    8:02/M
      34    JOHN FLEMING            NEW LONDON  CT      33     8 M 30-39      24:55.0    8:02/M
      35    WALTER VOLBERG          SALEM  CT           41     7 M 40-49      25:07.0    8:06/M
      36    BETH MARTIN-SHASHOK     WILLIMANTIC  CT     35     3 F 30-39      25:14.0    8:08/M
      37    TERESE DUENZI           COLUMBIA  CT        40     1 F 40-49      25:16.0    8:09/M
      38    DEIRDRE AHERN           SALEM  CT           37     4 F 30-39      25:26.0    8:12/M
      39    FRANK PANNOZZI          PROVIDENCE  RI      54     5 M 50-59      25:44.0    8:18/M
      40    GEORGE PAPUGA           BRANFORD  CT        61     4 M 60-69      26:10.0    8:26/M
      41    SCOTT CLARK             OLD LYME  CT        32     9 M 30-39      26:11.0    8:27/M
      42    DON STACOM              BURLINGTON  CT      45     8 M 40-49      26:15.0    8:28/M
      43    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     2 F 40-49      26:18.0    8:29/M
      44    KATHY KOVACS            IVORYTON  CT        51     1 F 50-59      26:22.0    8:30/M
      45    AUDRA HYEK              UNCASVILLE  CT      36     5 F 30-39      26:28.0    8:32/M
      46    THOMAS MARTIN           WILLIMANTIC  CT     11     3 M  2-13      26:33.0    8:34/M
      47    NICOLE MCMAINS          MOUNTAIN HOME  AR   26     1 F 20-29      26:40.0    8:36/M
      48    DENISE SALTOJANES       WINCHESTER  MA      30     6 F 30-39      26:55.0    8:41/M
      49    MIKAELA MARTELL         SOUTHWICK  MA        7     1 F  2-13      26:57.0    8:42/M
      50    JERRY MARTELL           SOUTHWICK  MA       47     9 M 40-49      26:58.0    8:42/M
      51    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50     2 F 50-59      27:10.0    8:46/M
      52    LISA CHAVEZ             SAN JOSE  CA        23     2 F 20-29      27:54.0    9:00/M
      53    ERIC SHASHOK            WILLIMANTIC  CT     30    10 M 30-39      28:07.0    9:04/M
      54    JUDY CAMMER             NORWICH  CT         40     3 F 40-49      28:34.0    9:13/M
      55    ELIZABETH TEFFT         BALTIC  CT          29     3 F 20-29      28:46.0    9:17/M
      56    SANDY CARBONI           WILLIMANTIC  CT     62     1 F 60-69      29:08.0    9:24/M
      57    MARK GAGNE              NORWICH  CT         42    10 M 40-49      29:09.0    9:24/M
      58    CANDY GIOIA             LEDYARD  CT         48     4 F 40-49      29:19.0    9:27/M
      59    WENDY TOMLINSON         LEBANON  CT         43     5 F 40-49      29:37.0    9:33/M
      60    SUSAN DORMAN            MYSTIC  CT          51     3 F 50-59      29:40.0    9:34/M
      61    MELANIE TOMLINSON       LEBANON  CT         21     4 F 20-29      30:19.0    9:47/M
      62    KENNETH TOMLINSON       LEBANON  CT         49    11 M 40-49      30:20.0    9:47/M
      63    LEON BROWN              NEW LONDON  CT      60     5 M 60-69      30:23.0    9:48/M
      64    KATHERINE FLEMING       STORRS MANSFIELD  C 23     5 F 20-29      30:29.0    9:50/M
      65    SUE BARRETT             WAKEFIELD  RI       41     6 F 40-49      30:49.0    9:56/M
      66    JAMES MOODY             CANTERBURY  CT      43    12 M 40-49      30:56.0    9:59/M
      67    JOHN FITZPATRICK        GRISWOLD  CT        14     4 M 14-19      31:09.0   10:03/M
      68    PAT MURRAY              WATERFORD  CT       65     2 F 60-69      31:27.0   10:09/M
      69    TANA MCCLURE            BROOKLYN  CT        25     6 F 20-29      31:55.0   10:18/M
      70    MEGAN GOULART           LEDYARD  CT         17     1 F 14-19      33:23.0   10:46/M
      71    KAREN OUIMET            BOZRAH  CT          39     7 F 30-39      33:23.0   10:46/M
      72    GARY TITUS              OAKVILLE  CT        52     6 M 50-59      34:29.0   11:07/M
      73    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7     2 F  2-13      35:25.0   11:25/M
      74    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39    11 M 30-39      35:26.0   11:26/M
      75    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50     4 F 50-59      35:53.0   11:35/M
      76    RICHARD MONROE          MYSTIC  CT          11     4 M  2-13      40:50.0   13:10/M
      77    BETTY RYAN              MYSTIC  CT          50     5 F 50-59      40:50.0   13:10/M
      78    LAURIE LAMB             NORTH STONINGTON  C 51     6 F 50-59      44:09.0   14:15/M
      79    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63     6 M 60-69            




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News