Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Old Home Week

centerville, MA, August 9, 2007

[Overall | Kids Event ]

Winner


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:41  5:14    1 17-19    1 M    66 Tim Richard                                                                           





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:07  6:22    1 14-16    1 F    72 Libby Lazare                                                                          



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:49 10:16    1 70-98   83 M    85 Eric Thompson                                                                         
 2     31:45 10:35    2 70-98   84 M   102 Keith Dennis                                                                          
 3     37:49 12:36    3 70-98   89 M    11 Peter Buffington                                                                      

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:12  6:44    1 60-69   26 M   115 Bill Lord                                                                             
 2     22:32  7:31    2 60-69   44 M     4 Dean Riley                                                                            
 3     26:03  8:41    3 60-69   66 M   107 Ed Macomber                                                                           

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:31  6:30    1 50-59   18 M    92 Nick Harmansky                                                                        
 2     20:35  6:52    2 50-59   29 M    75 Jim McLaughlin                                                                        
 3     20:38  6:53    3 50-59   30 M   151 David Farrell                                                                         

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:58  5:19    1 40-49    3 M    42 Sean Doherty                                                                          
 2     15:59  5:20    2 40-49    4 M    84 Geof Newton                                                                           
 3     16:14  5:25    3 40-49    5 M    52 Andrew Atkeson                                                                        

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:27  5:29    1 30-39    6 M   154 Michael Baker                                                                         
 2     18:02  6:01    2 30-39    9 M    38 Jeff Kelly                                                                            
 3     19:47  6:36    3 30-39   23 M   113 Pat Clam                                                                              

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:57  5:19    1 20-29    2 M    69 Ryan Gattoni                                                                          
 2     18:54  6:18    2 20-29   13 M   145 Chris Wilson                                                                          
 3     19:13  6:24    3 20-29   16 M   125 Marcus Lopes                                                                          

         MEN AGE GROUP 17-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:45  6:35    2 17-19   22 M   138 Scott Peacock                                                                         
 2     20:09  6:43    3 17-19   25 M   147 Hunter Tuttle                                                                         
 3     23:17  7:46    4 17-19   52 M   121 David Beatty                                                                          

         MEN AGE GROUP 14-16

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:51  5:57    1 14-16    8 M    78 Richard McAlear                                                                       
 2     18:09  6:03    2 14-16   10 M   116 Henry Russell                                                                         
 3     18:15  6:05    3 14-16   11 M    37 Nathaniel Toll                                                                        

         MEN AGE GROUP 01-13

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:30  7:30    1 01-13   43 M   180 Andrew Kearney                                                                        
 2     26:44  8:55    2 01-13   70 M   153 Jeremy Peacock                                                                        
 3     26:58  8:59    3 01-13   71 M   135 Gregory Haidinger                                                                     

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:17 10:26    1 60-69   56 F    23 Patricia Mahoney                                                                      
 2     38:19 12:46    2 60-69   62 F    86 Donna Thompson                                                                        
 3     38:43 12:54    3 60-69   65 F    25 Karen Townsend                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:44  8:15    1 50-59   22 F   143 Susan Mitchell                                                                        
 2     24:58  8:19    2 50-59   26 F    34 Patricia Nally                                                                        
 3     27:51  9:17    3 50-59   41 F    74 Patricia Centrella                                                                    

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:12  7:04    1 40-49    4 F   117 Heidi Russell                                                                         
 2     21:36  7:12    2 40-49    5 F    41 Amy Doherty                                                                           
 3     21:41  7:14    3 40-49    6 F    53 Terri Hardinger                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:42  6:54    1 30-39    3 F   101 Tara Ewald                                                                            
 2     22:12  7:24    2 30-39    8 F    97 Natalie Shea                                                                          
 3     22:31  7:30    3 30-39   10 F    87 Heather Anderson                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:52  6:37    1 20-29    2 F   120 Laura Beatty                                                                          
 2     22:15  7:25    2 20-29    9 F    64 Becky LaMarbre                                                                        
 3     24:27  8:09    3 20-29   20 F   137 Gabriela Pokorna                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 14-16

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:41  8:14    2 14-16   21 F    68 Charlotte Drummone                                                                    
 2     27:06  9:02    3 14-16   33 F    81 Allyson Murphy                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 01-13

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:51  8:37    1 01-13   28 F   170 Caroline Trimble                                                                      
 2     26:59  9:00    2 01-13   31 F   131 Kristina Atsalis                                                                      
 3     27:32  9:11    3 01-13   37 F   235 Susie Bernard                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:41  5:14    1 17-19    1 M    66 Tim Richard                                                                           
 2     15:57  5:19    1 20-29    2 M    69 Ryan Gattoni                                                                          
 3     15:58  5:19    1 40-49    3 M    42 Sean Doherty                                                                          
 4     15:59  5:20    2 40-49    4 M    84 Geof Newton                                                                           
 5     16:14  5:25    3 40-49    5 M    52 Andrew Atkeson                                                                        
 6     16:27  5:29    1 30-39    6 M   154 Michael Baker                                                                         
 7     16:52  5:37    4 40-49    7 M   146 Tim Downes                                                                            
 8     17:51  5:57    1 14-16    8 M    78 Richard McAlear                                                                       
 9     18:02  6:01    2 30-39    9 M    38 Jeff Kelly                                                                            
 10    18:09  6:03    2 14-16   10 M   116 Henry Russell                                                                          
 11    18:15  6:05    3 14-16   11 M    37 Nathaniel Toll                                                                         
 12    18:18  6:06    5 40-49   12 M   132 Mike Herlihy                                                                           
 13    18:54  6:18    2 20-29   13 M   145 Chris Wilson                                                                           
 14    18:59  6:20    6 40-49   14 M    67 Dan Richard                                                                            
 15    19:03  6:21    7 40-49   15 M    77 Bob Brewster                                                                           
 16    19:13  6:24    3 20-29   16 M   125 Marcus Lopes                                                                           
 17    19:19  6:26    4 14-16   17 M   139 Ricky Mulroy                                                                           
 18    19:31  6:30    1 50-59   18 M    92 Nick Harmansky                                                                         
 19    19:38  6:33    8 40-49   19 M    65 David Drummond                                                                         
 20    19:40  6:33    5 14-16   20 M    89 James Pefler                                                                           
 21    19:43  6:34    4 20-29   21 M   103 Christopher Conant                                                                     
 22    19:45  6:35    2 17-19   22 M   138 Scott Peacock                                                                          
 23    19:47  6:36    3 30-39   23 M   113 Pat Clam                                                                               
 24    20:02  6:41    9 40-49   24 M   118 Stuart Woodring                                                                        
 25    20:09  6:43    3 17-19   25 M   147 Hunter Tuttle                                                                          
 26    20:12  6:44    1 60-69   26 M   115 Bill Lord                                                                              
 27    20:16  6:45   10 40-49   27 M   109 Vin Smith                                                                              
 28    20:20  6:47   11 40-49   28 M    56 Ray Brooks                                                                             
 29    20:35  6:52    2 50-59   29 M    75 Jim McLaughlin                                                                         
 30    20:38  6:53    3 50-59   30 M   151 David Farrell                                                                          
 31    20:40  6:53    4 30-39   31 M   114 John Nicholson                                                                         
 32    20:56  6:59    4 50-59   32 M   119 Arthur Beatty                                                                          
 33    21:05  7:02    5 50-59   33 M    58 Steve Kearney                                                                          
 34    21:08  7:03    6 50-59   34 M    33 Thomas Nally                                                                           
 35    21:27  7:09    7 50-59   35 M    39 Rob Swanson                                                                            
 36    21:32  7:11    5 30-39   36 M   128 Timothy Mac Aleese                                                                     
 37    21:44  7:15    8 50-59   37 M   152 Richard Mulroy                                                                         
 38    22:00  7:20   12 40-49   38 M   133 Stephen Colella                                                                        
 39    22:18  7:26    5 20-29   39 M    63 Michael LaMarbre                                                                       
 40    22:22  7:27    9 50-59   40 M     2 Will Kadunc                                                                            
 41    22:28  7:29   13 40-49   41 M    93 Mark Halloran                                                                          
 42    22:30  7:30    6 14-16   42 M    60 Charlie Poe                                                                            
 43    22:30  7:30    1 01-13   43 M   180 Andrew Kearney                                                                         
 44    22:32  7:31    2 60-69   44 M     4 Dean Riley                                                                             
 45    22:35  7:32   10 50-59   45 M   149 Brian Geraghty                                                                         
 46    22:36  7:32   11 50-59   46 M    83 Dick Clifford                                                                          
 47    22:38  7:33    6 20-29   47 M   105 Mitch Robbins                                                                          
 48    22:42  7:34    7 14-16   48 M   100 Dylan Terrill                                                                          
 49    22:57  7:39   14 40-49   49 M     3 Robert Kadunc                                                                          
 50    23:08  7:43   12 50-59   50 M     9 Michael James                                                                          

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:07  6:22    1 14-16    1 F    72 Libby Lazare                                                                          
 2     19:52  6:37    1 20-29    2 F   120 Laura Beatty                                                                          
 3     20:42  6:54    1 30-39    3 F   101 Tara Ewald                                                                            
 4     21:12  7:04    1 40-49    4 F   117 Heidi Russell                                                                         
 5     21:36  7:12    2 40-49    5 F    41 Amy Doherty                                                                           
 6     21:41  7:14    3 40-49    6 F    53 Terri Hardinger                                                                       
 7     21:48  7:16    4 40-49    7 F    16 Karen Abbey                                                                           
 8     22:12  7:24    2 30-39    8 F    97 Natalie Shea                                                                          
 9     22:15  7:25    2 20-29    9 F    64 Becky LaMarbre                                                                        
 10    22:31  7:30    3 30-39   10 F    87 Heather Anderson                                                                       
 11    22:34  7:31    5 40-49   11 F    28 Leslie Simmons                                                                         
 12    22:52  7:37    6 40-49   12 F    30 Kathleen Thomas                                                                        
 13    23:00  7:40    4 30-39   13 F    76 Majturi Brown                                                                          
 14    23:44  7:55    5 30-39   14 F    47 Sharon Forman                                                                          
 15    23:47  7:56    6 30-39   15 F   129 Melissa MacAleese                                                                      
 16    24:01  8:00    7 40-49   16 F   155 Susan Shanley                                                                          
 17    24:16  8:05    7 30-39   17 F    51 Andrea Pendergast                                                                      
 18    24:22  8:07    8 40-49   18 F    79 Mary McAlear                                                                           
 19    24:23  8:08    9 40-49   19 F    48 Susan Eastman                                                                          
 20    24:27  8:09    3 20-29   20 F   137 Gabriela Pokorna                                                                       
 21    24:41  8:14    2 14-16   21 F    68 Charlotte Drummone                                                                     
 22    24:44  8:15    1 50-59   22 F   143 Susan Mitchell                                                                         
 23    24:46  8:15    8 30-39   23 F    36 Jonna Watson                                                                           
 24    24:50  8:17   10 40-49   24 F   127 Bridget Perry                                                                          
 25    24:54  8:18   11 40-49   25 F    70 Dianna MacAleese                                                                       
 26    24:58  8:19    2 50-59   26 F    34 Patricia Nally                                                                         
 27    25:47  8:36   12 40-49   27 F     8 Nancy Sesto                                                                            
 28    25:51  8:37    1 01-13   28 F   170 Caroline Trimble                                                                       
 29    26:14  8:45    4 20-29   29 F   124 Darcie Pickering                                                                       
 30    26:56  8:59    9 30-39   30 F   106 Lisa Kelly                                                                             
 31    26:59  9:00    2 01-13   31 F   131 Kristina Atsalis                                                                       
 32    27:05  9:02    5 20-29   32 F   141 Shannon Brady                                                                          
 33    27:06  9:02    3 14-16   33 F    81 Allyson Murphy                                                                         
 34    27:08  9:03   10 30-39   34 F    14 Aimee Cugini                                                                           
 35    27:28  9:09   13 40-49   35 F   158 Meg Morris                                                                             
 36    27:31  9:10   14 40-49   36 F   156 Peggy Bernard                                                                          
 37    27:32  9:11    3 01-13   37 F   235 Susie Bernard                                                                          
 38    27:34  9:11   15 40-49   38 F    57 Catherine McAuliff                                                                     
 39    27:39  9:13   16 40-49   39 F    40 Nancy Cantella                                                                         
 40    27:40  9:13   11 30-39   40 F    94 Audra Halloran                                                                         
 41    27:51  9:17    3 50-59   41 F    74 Patricia Centrella                                                                     
 42    27:56  9:19   12 30-39   42 F    31 Anne Marie Carr                                                                        
 43    27:58  9:19   17 40-49   43 F   150 Kathy Geraghty                                                                         
 44    28:11  9:24   18 40-49   44 F    15 Mary Duchesney                                                                         
 45    28:16  9:25   13 30-39   45 F    80 Deanna Arnold                                                                          
 46    28:22  9:27   19 40-49   46 F   112 Marybeth Cone                                                                          
 47    28:29  9:30    4 50-59   47 F    46 Jane Hattemer String                                                                   
 48    28:52  9:37   20 40-49   48 F    59 Betsey Poe                                                                             
 49    29:08  9:43    4 01-13   49 F    91 Haley Korte                                                                            
 50    29:32  9:51    5 50-59   50 F    19 Pat Loring                                                                             




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News