Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Columbia Autumn Classic 5K

Columbia, CT, October 28, 2007

[Age Groups ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC - (www.snerro.com)



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Aaron Flamino           Manchester  CT        566   32 ***** M 30-39      16:43.0    5:24/M
       2    John Babcock            Niantic  CT           553   20     1 M 20-29      17:03.0    5:30/M
       3    Evan Babinski           Columbia  CT          561   18     1 M 13-19      17:48.0    5:45/M
       4    Peter Lafontaine        Tolland  CT           559   46     1 M 40-49      18:15.0    5:53/M
       5    Jacob Alderman          Lebanon  CT           438   14     2 M 13-19      19:14.0    6:12/M
       6    Darrin Smith            West Hartford  CT     585   30     1 M 30-39      19:14.0    6:12/M
       7    John Agosto             East Hartford  CT     556   43     2 M 40-49      19:29.0    6:17/M
       8    Edward Szkoda           East Hampton  CT      472   45     3 M 40-49      19:40.0    6:21/M
       9    David Cobb              Columbia  CT          543   15     3 M 13-19      19:41.0    6:21/M
      10    Geoff Michaud           Manchester  CT        638   45     4 M 40-49      19:43.0    6:22/M
      11    Abe Krisst              Hebron  CT            462   35     2 M 30-39      19:45.0    6:22/M
      12    Rick Konon              Colchester  CT        436   51     1 M 50-59      19:49.0    6:24/M
      13    Kyle Shaw               Lebanon  CT           449   14     4 M 13-19      19:58.0    6:26/M
      14    Austin Konon            Colchester  CT        564   14     5 M 13-19      20:07.0    6:29/M
      15    Casey McCall            Lebanon  CT           587   15     6 M 13-19      20:26.0    6:35/M
      16    Jared Mangano           Lebanon  CT           558   14     7 M 13-19      20:31.0    6:37/M
      17    Joe Balavender          Salem  CT             611   54     2 M 50-59      20:42.0    6:41/M
      18    Duane Beffa-Negrini     Plainfield  CT        608   55     3 M 50-59      20:42.0    6:41/M
      19    Nofirst Dooley          Colchester  CT        565   15     8 M 13-19      20:44.0    6:41/M
      20    Devin McCall            Lebanon  CT           588   12     1 M  1-12      20:52.0    6:44/M
      21    Richard Bellisle        Columbia  CT          450   60     1 M 60-69      20:55.0    6:45/M
      22    Thomas Galotto          Stafford Springs  C   610   52     4 M 50-59      21:07.0    6:49/M
      23    Jeff Wrana              North Windham  CT     593   15     9 M 13-19      21:12.0    6:50/M
      24    Kevin Wikholm           Columbia  CT          592   15    10 M 13-19      21:15.0    6:51/M
      25    Nancy Muller            Tolland  CT           639   50 ***** F 50-59      21:19.0    6:53/M
      26    Kevin McLaughlin        Mansfield Center  C   482   52     5 M 50-59      21:20.0    6:53/M
      27    Reginald Tucker         Mansfield Center  C   634   32     3 M 30-39      21:29.0    6:56/M
      28    Ken Wadecki             Uncasville  CT        428   54     6 M 50-59      21:32.0    6:57/M
      29    Todd Lemire             Moodus  CT            583   42     5 M 40-49      21:34.0    6:57/M
      30    Rick Urban, Jr.         Windham  CT           439   53     7 M 50-59      21:38.0    6:59/M
      31    Byram  Hunter           Coventry  CT          551   11     2 M  1-12      21:47.0    7:02/M
      32    Will Barrios            Manchester  CT        618   57     8 M 50-59      21:48.0    7:02/M
      33    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT        568   42     6 M 40-49      21:51.0    7:03/M
      34    David Taylor            East Hartford  CT     629   50     9 M 50-59      21:53.0    7:04/M
      35    Way Hedding             Niantic  CT           555   58    10 M 50-59      21:56.0    7:05/M
      36    Tim Adams               East Hampton  CT      518   30     4 M 30-39      22:00.0    7:06/M
      37    Lance Magnuson          Lebanon  CT           542   63     2 M 60-69      22:04.0    7:07/M
      38    Nicholas Allen          Willimantic  CT       562   17    11 M 13-19      22:09.0    7:09/M
      39    Ron Manizza             Mansfield Center  C   581   52    11 M 50-59      22:10.0    7:09/M
      40    David Zlatin            Avon  CT              514   27     2 M 20-29      22:15.0    7:11/M
      41    David Hovey             Hebron  CT            557   45     7 M 40-49      22:17.0    7:11/M
      42    Steve Middel            Oakdale  CT           567   48     8 M 40-49      22:19.0    7:12/M
      43    Paul Doyle              Wethersfield  CT      574   44     9 M 40-49      22:20.0    7:12/M
      44    John Sloan              Manchester  CT        470   50    12 M 50-59      22:21.0    7:13/M
      45    Nathaniel Picard-Busky  Storrs Mansfield  C   435   12     3 M  1-12      22:30.0    7:15/M
      46    Jay Hamilton            Mansfield Center  C   579   35     5 M 30-39      22:34.0    7:17/M
      47    Paul Potamianos         Ellington  CT         511   44    10 M 40-49      22:37.0    7:18/M
      48    Chris Messier           Plainfield  CT        615   12     4 M  1-12      22:45.0    7:20/M
      49    Brian Stefanowicz       Columbia  CT          497   50    13 M 50-59      22:48.0    7:21/M
      50    Adam Tonnesen           Norwich  CT           532   17    12 M 13-19      22:56.0    7:24/M
      51    Jackson Tonnesen        Norwich  CT           530   13    13 M 13-19      22:58.0    7:25/M
      52    Michael Grudzinski      Dayville  CT          631   46    11 M 40-49      23:01.0    7:25/M
      53    Stephen Pec             Prospect  CT          575   12     5 M  1-12      23:03.0    7:26/M
      54    Lance Jones             Willimantic  CT       576   29     3 M 20-29      23:07.0    7:27/M
      55    Ted Ostrowski           West Hartford  CT     609   42    12 M 40-49      23:08.0    7:28/M
      56    Gene Maran              Waterford  CT         582   54    14 M 50-59      23:19.0    7:31/M
      57    Spring Cole             Dayville  CT          563   42     1 F 40-49      23:20.0    7:32/M
      58    Jose Garibay            Windsor  CT           448   26     4 M 20-29      23:21.0    7:32/M
      59    Richard Brody           Columbia  CT          490   37     6 M 30-39      23:22.0    7:32/M
      60    Dani Kennedy            Bolton  CT            591   48     2 F 40-49      23:26.0    7:34/M
      61    Jamie Hall              Columbia  CT          620   14    14 M 13-19      23:29.0    7:35/M
      62    Haley McCall            Lebanon  CT           589   13     1 F 13-19      23:32.0    7:35/M
      63    Travis Moran            Columbia  CT          446   17    15 M 13-19      23:34.0    7:36/M
      64    Samantha Randazzo       Mansfield Center  C   442   35     1 F 30-39      23:37.0    7:37/M
      65    Fred Kania              Columbia  CT          429   49    13 M 40-49      23:39.0    7:38/M
      66    Brad Earnest            Columbia  CT          513   44    14 M 40-49      23:40.0    7:38/M
      67    Ronald Bender           Lebanon  CT           529   60     3 M 60-69      23:42.0    7:39/M
      68    Andrew Zyrek            Manchester  CT        508   39     7 M 30-39      23:45.0    7:40/M
      69    Gunnar Tonnesen         Norwich  CT           531   15    16 M 13-19      23:48.0    7:41/M
      70    Sam Shilfrin            Windham  CT           627   49    15 M 40-49      23:50.0    7:41/M
      71    Dan Foley               Amston  CT            624   38     8 M 30-39      23:51.0    7:42/M
      72    Annette Hamilton        Mansfield Center  C   580   42     3 F 40-49      23:54.0    7:43/M
      73    Tracy Fish              Columbia  CT          496   47    16 M 40-49      23:58.0    7:44/M
      74    Brian Rago              Colchester  CT        544   29     5 M 20-29      24:03.0    7:45/M
      75    Robert Millerd          Columbia  CT          637   49    17 M 40-49      24:06.0    7:46/M
      76    Zachary Moran           Columbia  CT          445   16    17 M 13-19      24:08.0    7:47/M
      77    Janet Reincke           Lebanon  CT           443   52     1 F 50-59      24:10.0    7:48/M
      78    Ryan Marsalisi          Columbia  CT          636   14    18 M 13-19      24:13.0    7:49/M
      79    Edward Lewis            Groton  CT            625   54    15 M 50-59      24:16.0    7:50/M
      80    Michelle Shirfrin       Windham  CT           628   48     4 F 40-49      24:17.0    7:50/M
      81    Lynn Stolzenbach        Hopedale  MA          437   41     5 F 40-49      24:21.0    7:51/M
      82    Michelle Bergeron       Lebanon  CT           534   25     1 F 20-29      24:24.0    7:52/M
      83    Joseph Niewiarowski     Lebanon  CT           533   24     6 M 20-29      24:28.0    7:54/M
      84    Kathleen Laporie        Ashford  CT           600   40     6 F 40-49      24:41.0    7:58/M
      85    Ann Cilfone             Willington  CT        621   43     7 F 40-49      24:58.0    8:03/M
      86    Scott McCall            Lebanon  CT           590   51    16 M 50-59      25:11.0    8:07/M
      87    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        601   64     4 M 60-69      25:14.0    8:08/M
      88    Jim Lester              Columbia  CT          617   23     7 M 20-29      25:15.0    8:09/M
      89    Guy Major               Mansfield Center  C   552   36     9 M 30-39      25:16.0    8:09/M
      90    Ronald Gale             Norwich  CT           463   72     1 M 70-99      25:18.0    8:10/M
      91    Kelli Thompson          Windham  CT           619   25     2 F 20-29      25:19.0    8:10/M
      92    Sheila Thompson         Coventry  CT          452   42     8 F 40-49      25:27.0    8:13/M
      93    Tonya Acosta            Lisbon  CT            643   25     3 F 20-29      25:40.0    8:17/M
      94    Demian Battit           Middle Haddam  CT     519   37    10 M 30-39      25:44.0    8:18/M
      95    Bill Reid               Colchester  CT        444   46    18 M 40-49      25:45.0    8:18/M
      96    Amanda Risley           Columbia  CT          570   42     9 F 40-49      25:47.0    8:19/M
      97    Anne Merrer             Columbia  CT          441   29     4 F 20-29      25:50.0    8:20/M
      98    Scott Williams          Mystic  CT            613   32    11 M 30-39      25:51.0    8:20/M
      99    Karen Foley             Amston  CT            623   37     2 F 30-39      25:52.0    8:21/M
     100    Michael Vesce           Enfield  CT           540   29     8 M 20-29      25:56.0    8:22/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Edwin Sroka             Columbia  CT          509   56    17 M 50-59      26:06.0    8:25/M
     102    Morgane Butler          Oakdale  CT           584   10     1 F  1-12      26:11.0    8:27/M
     103    Glen Bolduc             South Windsor  CT     550   40    19 M 40-49      26:13.0    8:27/M
     104    Thomas Sliney           Hartford  CT          547   45    20 M 40-49      26:15.0    8:28/M
     105    Andrew Butler           Oakdale  CT           459   29     9 M 20-29      26:16.0    8:28/M
     106    Mathew Gardella         Lebanon  CT           473   32    12 M 30-39      26:19.0    8:29/M
     107    Susan Leslie            South Windsor  CT     614   58     2 F 50-59      26:25.0    8:31/M
     108    Matt McLaughlin         Wilton  CT            603   56    18 M 50-59      26:28.0    8:32/M
     109    Bill Tortora            Willington  CT        484   51    19 M 50-59      26:28.0    8:32/M
     110    Robert Ferrigno         Columbia  CT          433   50    20 M 50-59      26:32.0    8:34/M
     111    Justin Petrucci         Plainfield  CT        616   11     6 M  1-12      26:35.0    8:35/M
     112    Stephen Moran           Columbia  CT          447   45    21 M 40-49      26:36.0    8:35/M
     113    Katherine Czarnowski    Columbia  CT          548   15     2 F 13-19      26:37.0    8:35/M
     114    Camryn Santos           Columbia  CT          549   15     3 F 13-19      26:37.0    8:35/M
     115    Rick Orzolek            Columbia  CT          474   37    13 M 30-39      26:40.0    8:36/M
     116    Stacey Sullivan         Madison  CT           524   43    10 F 40-49      26:42.0    8:37/M
     117    Alicia Todzia           Higganum  CT          432   28     5 F 20-29      26:47.0    8:38/M
     118    Mike Pozzetta           Colchester  CT        641   59    21 M 50-59      26:52.0    8:40/M
     119    Fran Storch             Mansfield Center  C   577   43    11 F 40-49      27:10.0    8:46/M
     120    Jan Burrell             Columbia  CT          460   51     3 F 50-59      27:10.0    8:46/M
     121    Caroline Nowyckyj       Columbia  CT          487   37     3 F 30-39      27:11.0    8:46/M
     122    Edwin Sroka             Columbia  CT          510   26    10 M 20-29      27:13.0    8:47/M
     123    Katie McMorrow          Columbia  CT          465   16     4 F 13-19      27:15.0    8:47/M
     124    William O'Brien         Columbia  CT          456   49    22 M 40-49      27:18.0    8:48/M
     125    Randall Potterton       Andover  CT           498   48    23 M 40-49      27:27.0    8:51/M
     126    Mike Gouthro            Oakdale  CT           607   55    22 M 50-59      27:33.0    8:53/M
     127    Mariette Johnson        Ledyard  CT           488   63     1 F 60-69      27:36.0    8:54/M
     128    Mary Ellen Kania        Columbia  CT          430   45    12 F 40-49      27:41.0    8:56/M
     129    Corey Rohan             Columbia  CT          486   20     6 F 20-29      27:42.0    8:56/M
     130    Anne Geiger             Dayville  CT          630   37     4 F 30-39      27:48.0    8:58/M
     131    Michael O'Neill         Guilford  CT          477   19    19 M 13-19      27:52.0    8:59/M
     132    Hayley Dunnack          North Windham  CT     489   15     5 F 13-19      27:57.0    9:01/M
     133    Madison Savage          East Hampton  CT      644   11     2 F  1-12      27:58.0    9:01/M
     134    ? Zygmunt               Moosup  CT            586   49    24 M 40-49      28:00.0    9:02/M
     135    Christopher Baker       Columbia  CT          626   36    14 M 30-39      28:07.0    9:04/M
     136    Paul Poulin             Columbia  CT          467   40    25 M 40-49      28:14.0    9:06/M
     137    Edward Panczak, Jr.     Guilford  CT          485   47    26 M 40-49      28:24.0    9:10/M
     138    Joel Crouch             New Haven  CT         535   27    11 M 20-29      28:35.0    9:13/M
     139    Erin Bill               Columbia  CT          427   27     7 F 20-29      28:41.0    9:15/M
     140    Peter Berris            Chaplin  CT           520   55    23 M 50-59      28:47.0    9:17/M
     141    Sharon Reiner           Marlborough  CT       569   51     4 F 50-59      28:54.0    9:19/M
     142    Paul Stehr              Higganum  CT          604   56    24 M 50-59      29:00.0    9:21/M
     143    Veronica Koelsch        Columbia  CT          468   16     6 F 13-19      29:39.0    9:34/M
     144    Amanda Adams            Providence  RI        469   14     7 F 13-19      29:40.0    9:34/M
     145    Amanda Tchernotzkas     West Hartford  CT     521   19     8 F 13-19      29:47.0    9:36/M
     146    Allan Sherwood          Wallingford  CT       602   58    25 M 50-59      30:06.0    9:43/M
     147    Laura McQueeney         Plainville  CT        475   26     8 F 20-29      30:23.0    9:48/M
     148    Mike Gorgone            Columbia  CT          605   33    15 M 30-39      30:41.0    9:54/M
     149    Gorgone Giavannah       Columbia  CT          606   5      3 F  1-12      30:42.0    9:54/M
     150    Bill Glenney            Coventry  CT          560   53    26 M 50-59      30:43.0    9:55/M
     151    Anna Follensbee         Pomfret Center  CT    464   25     9 F 20-29      30:46.0    9:55/M
     152    Joanne Goode            Marlborough  CT       622   50     5 F 50-59      30:54.0    9:58/M
     153    Pratik Kc               Mansfield Center  C   471   12     7 M  1-12      31:10.0   10:03/M
     154    Byron Moore             Columbia  CT          594   15    20 M 13-19      31:11.0   10:04/M
     155    Candice Norcott         Mansfield Center  C   633   28    10 F 20-29      31:16.0   10:05/M
     156    Lisa Courter            Norwich  CT           507   46    13 F 40-49      31:32.0   10:10/M
     157    Sandy McAlduff          Mansfield Center  C   506   52     6 F 50-59      31:39.0   10:13/M
     158    Edwina Callaghan        Salem  CT             451   57     7 F 50-59      31:52.0   10:17/M
     159    Loralei O'Neill         Guilford  CT          512   48    14 F 40-49      32:01.0   10:20/M
     160    Brianna O'Neill         Guilford  CT          476   22    11 F 20-29      32:04.0   10:21/M
     161    Leanne Farr             Amston  CT            640   50     8 F 50-59      32:20.0   10:26/M
     162    Tom Sullivan            Ledyard  CT           578   68     5 M 60-69      32:21.0   10:26/M
     163    Kathleen Eaton-Robb     Columbia  CT          434   42    15 F 40-49      32:29.0   10:29/M
     164    Victoria Hurst          Columbia  CT          454   38     5 F 30-39      32:31.0   10:29/M
     165    Tom McGrath             Columbia  CT          457   51    27 M 50-59      33:02.0   10:39/M
     166    Elizabeth Evans         Uncasville  CT        612   34     6 F 30-39      33:21.0   10:45/M
     167    Bevin Kavanagh          Hampton  CT           478   25    12 F 20-29      34:03.0   10:59/M
     168    Patricia Kelley         Millis  MA            525   55     9 F 50-59      34:15.0   11:03/M
     169    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           554   10     4 F  1-12      34:24.0   11:06/M
     170    Janice Freschlin        Manchester  CT        523   36     7 F 30-39      34:26.0   11:06/M
     171    Becky Schafter          Enfield  CT           539   26    13 F 20-29      35:14.0   11:22/M
     172    Michele Gordon          East Hampton  CT      527   45    16 F 40-49      35:19.0   11:24/M
     173    Jennifer Malloy         Amston  CT            642   43    17 F 40-49      36:32.0   11:47/M
     174    Christine Embser        Columbia  CT          440   29    14 F 20-29      37:15.0   12:01/M
     175    Cecilia Walpole-Griffin Columbia  CT          481   52    10 F 50-59      37:25.0   12:04/M
     176    Melissa Sebold          Middletown  CT        515   28    15 F 20-29      37:28.0   12:05/M
     177    Kirk Gartside           Broad Brook  CT       516   36    16 M 30-39      37:28.0   12:05/M
     178    Karen Berris            Chaplin  CT           522   45    18 F 40-49      37:45.0   12:11/M
     179    Nicole Trask            Willimantic  CT       528   24    16 F 20-29      40:18.0   13:00/M
     180    Robin Campagnone        Columbia  CT          495   47    19 F 40-49      40:21.0   13:01/M
     181    Irene Burke             Storrs Mansfield  C   541   73     1 F 70-99      40:41.0   13:07/M
     182    Ellen Cercena           Ashford  CT           596   15     9 F 13-19      41:49.0   13:29/M
     183    Brandi Stenglein        Ashford  CT           599   15    10 F 13-19      41:50.0   13:30/M
     184    Brittany Fink           Hampton  CT           595   13    11 F 13-19      41:51.0   13:30/M
     185    Anthony Greb            Columbia  CT          632   32    17 M 30-39      43:31.0   14:02/M
     186    Alexa Verdadakis        Columbia  CT          572   15    12 F 13-19      46:42.0   15:04/M
     187    Ashley Brennan          Columbia  CT          573   17    13 F 13-19      46:43.0   15:04/M
     188    Kathleen Kelly          Manchester  CT        635   43    20 F 40-49      47:35.0   15:21/M
     189    Adria King              Columbia  CT          494   51    11 F 50-59      47:36.0   15:21/M
     190    Joan Seliger Sidney     Storrs Mansfield  C   647   65     2 F 60-69      51:12.0   16:31/M
     191    Bonnie Olivieri         Columbia  CT          492   58    12 F 50-59    1:03:54.0   20:37/M
     192    Betsy Bray              Rocky Hill  CT        493   49    21 F 40-49    1:03:55.0   20:37/M
     193    James Harcher                                 499   17    21 M 13-19    1:05:09.0   21:01/M
     194    Trisha Corrado          Mamaroneck  NY        505   37     8 F 30-39    1:05:10.0   21:01/M
     195    Carly Wasik             Southington  CT       501   19    14 F 13-19    1:08:31.0   22:06/M
     196    Erin Orielly            Guilford  CT          503   20    17 F 20-29    1:08:32.0   22:06/M
     197    Beth Galper             Needham Heights  MA   500   21    18 F 20-29    1:08:33.0   22:07/M
     198    Danielle Allain         Freehold  NJ          502   20    19 F 20-29    1:08:34.0   22:07/M
     199    Deanne Kopp             Stafford  CT          571   22    20 F 20-29    1:12:15.0   23:18/M
     200    Sara Shannon            Willimantic  CT       597   22    21 F 20-29    1:12:16.0   23:19/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     201    Sean Stenglein          Ashford  CT           598   9      8 M  1-12    1:12:16.0   23:19/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News