Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Children's Memorial 5K

Milford, CT, October 28, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Frank Tiroletto
Race Winner Frank Tiroletto


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Children's Memorial 5K
October 28, 2007 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Frank Tiroletto, Orange,CT - 17:55
Kellie Walker, Branford, CT - 21:03


LOCATION
Fowler Field

Milford Harbor
WEATHER
53 Degrees
Sunny & Windy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Frank Tiroletto         Orange  CT            126   47 ***** M 40-49        17:55    5:47/M
       2    Kevin Woodin            West Haven  CT       1753   28 ***** M 20-29        18:40    6:01/M
       3    Eric Strouse            Shelton  CT           157   17 ***** M 13-19        18:54    6:06/M
       4    Gary Du Bois            Milford  CT            89   50 ***** M 50-59        19:29    6:17/M
       5    Angelo Rosario          Bridgeport  CT        101   39     1 M 30-39        19:39    6:20/M
       6    Bill Hunter             Fairfield  CT         155   45 ***** M 40-49        19:40    6:21/M
       7    Mark Edwards            East Haven  CT        178   37     2 M 30-39        19:45    6:22/M
       8    Greg Stern              Harrison  NY          185   29     1 M 20-29        19:48    6:23/M
       9    Paul Sikora             Fairfield  CT        1782   13     1 M 13-19        20:11    6:31/M
      10    Brian N. Fidler         West Haven  CT       1747   36     3 M 30-39        20:19    6:33/M
      11    Billy Schloth           Fairfield  CT          91   13     2 M 13-19        20:21    6:34/M
      12    Brian Burrows           Milford  CT           183   50 ***** M 50-59        20:27    6:36/M
      13    Joseph Rosario          Bridgeport  CT        102   12     1 M  1-12        20:33    6:38/M
      14    Dan Kelleher            Northford  CT          81   14     3 M 13-19        20:34    6:38/M
      15    Marc Russo              Milford  CT           100   34     4 M 30-39        20:54    6:45/M
      16    Kellie Walker           North Branford  CT     55   15 ***** F 13-19        21:03    6:47/M
      17    Mike Gaffney            Westport  CT         1787   47     1 M 40-49        21:03    6:47/M
      18    Paul Moriber            Easton  CT              9   51     1 M 50-59        21:14    6:51/M
      19    Raymond Crosby          Fairfield  CT        1800   40     2 M 40-49        21:34    6:57/M
      20    Daniel Leiper           Milford  CT          1790   44     3 M 40-49        21:53    7:04/M
      21    Tom Zalonski            Northford  CT         165   36     5 M 30-39        21:56    7:05/M
      22    Kristin Tompkins        Milford  CT          1744   39 ***** F 30-39        22:10    7:09/M
      23    Michael O'Grady         Milford  CT          1780   54     2 M 50-59        22:16    7:11/M
      24    Raymond Swift           Milford  CT           180   50     3 M 50-59        22:30    7:15/M
      25    Domenico Varriale       North Branford  CT      8   57     4 M 50-59        22:38    7:18/M
      26    Rebecca Ambrose         Monroe  CT            174   34 ***** F 30-39        22:44    7:20/M
      27    Rob Backhaus            Milford  CT            33   40     4 M 40-49        22:49    7:22/M
      28    Kevin Ryan              Orange  CT             57   48     5 M 40-49        22:55    7:24/M
      29    Scott Hart              Stratford  CT          88   29     2 M 20-29        23:09    7:28/M
      30    Rosario Coronel         Bridgeport  CT        151   33     1 F 30-39        23:28    7:34/M
      31    John Corporon           Stamford  CT         1796   49     6 M 40-49        23:31    7:35/M
      32    Megan Burke             Prospect  CT         1776   16     1 F 13-19        23:36    7:37/M
      33    Gary Compare            Milford  CT           182   56     5 M 50-59        23:41    7:38/M
      34    Robert Giebisch         Woodbridge  CT         73   50     6 M 50-59        23:43    7:39/M
      35    Janis Grant             Milford  CT          1798   51 ***** F 50-59        23:46    7:40/M
      36    Christine Morandi       Fairfield  CT         150   44 ***** F 40-49        24:02    7:45/M
      37    Andrew Bob              Stratford  CT        1779   15     4 M 13-19        24:21    7:51/M
      38    Christopher Blake       Wilmington  VT        163   46     7 M 40-49        24:25    7:53/M
      39    George Noyes            Milford  CT            87   42     8 M 40-49        24:31    7:55/M
      40    John Jaser              Milford  CT            44   51     7 M 50-59        24:33    7:55/M
      41    David Walker            North Branford  CT     54   43     9 M 40-49        24:42    7:58/M
      42    Denise Emond            Stratford  CT          27   38     2 F 30-39        24:45    7:59/M
      43    Pat Connolly            Milford  CT          1783   31     6 M 30-39        24:51    8:01/M
      44    William Andrew          Oxford  CT              3   50     8 M 50-59        24:57    8:03/M
      45    Peter Battaglino        Prospect  CT         1777   43    10 M 40-49        25:14    8:08/M
      46    Clarence Chesney        Norwalk  CT           132   60     1 M 60-69        25:14    8:08/M
      47    Ron Schmitz             Milford  CT           166   50     9 M 50-59        25:23    8:11/M
      48    Jonathan Yuen           Katonah  NY           161   63     2 M 60-69        25:27    8:13/M
      49    Mark Hopwood            Trumbull  CT           24   34     7 M 30-39        25:29    8:13/M
      50    Melissa McClellan       Branford  CT           25   28     1 F 20-29        25:36    8:15/M
      51    Liesl Purviance         Milford  CT           141   35     3 F 30-39        25:47    8:19/M
      52    Evan Gauthier           Wolcott  CT           140   16     5 M 13-19        25:48    8:19/M
      53    Betsy Parker            Milford  CT           153   37     4 F 30-39        25:57    8:22/M
      54    Betsy Hopwood           Trumbull  CT           23   36     5 F 30-39        26:00    8:23/M
      55    Lisa Buchta             Branford  CT          145   41 ***** F 40-49        26:01    8:24/M
      56    Deirdre Beirne          Milford  CT           179   28     2 F 20-29        26:04    8:25/M
      57    Pete Di Nello           North Haven  CT       170   20     3 M 20-29        26:14    8:28/M
      58    Douglas Hoyt            Milford  CT           133   40    11 M 40-49        26:18    8:29/M
      59    Diane Ferreir           Shelton  CT           159   53     1 F 50-59        26:19    8:29/M
      60    Margaret Walsh          Trumbull  CT          158   40     1 F 40-49        26:19    8:29/M
      61    Christine White         Milford  CT          1754   24     3 F 20-29        26:33    8:34/M
      62    J Scott Lindwall        Fairfield  CT        1684   40    12 M 40-49        26:36    8:35/M
      63    Mark T. Greene          Milford  CT          1755   46    13 M 40-49        26:40    8:36/M
      64    Janice Hall             New Haven  CT          46   39     6 F 30-39        26:41    8:36/M
      65    George Huffman          Shelton  CT            95   50    10 M 50-59        26:52    8:40/M
      66    Thomas Rich             Stratford  CT        1786   43    14 M 40-49        26:53    8:40/M
      67    Kaitlin Wasko           Seymour  CT            28   19     2 F 13-19        27:02    8:43/M
      68    Shawn Carroll           Milford  CT            90   49    15 M 40-49        27:12    8:46/M
      69    Nicholas Zannis         Milford  CT           138   9      2 M  1-12        27:19    8:49/M
      70    Kelly Ruff              Milford  CT            83   37     7 F 30-39        27:26    8:51/M
      71    Beth Artz               Milford  CT            18   42     2 F 40-49        27:39    8:55/M
      72    Lynn Stone              Orange  CT           1766   48     3 F 40-49        27:39    8:55/M
      73    Katherine Shore         Milford  CT          1685   28     4 F 20-29        27:45    8:57/M
      74    Nicole Daly             Shelton  CT           152   37     8 F 30-39        27:46    8:57/M
      75    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT        184   65     1 F 60-69        27:46    8:57/M
      76    Deirdre Brown           Trumbull  CT           45   44     4 F 40-49        27:46    8:57/M
      77    George Weber            West Haven  CT        131   57    11 M 50-59        27:57    9:01/M
      78    Melissa Sanford         Milford  CT          1758   24     5 F 20-29        27:58    9:01/M
      79    Mary Schumitz           Milford  CT           164   47     5 F 40-49        28:00    9:02/M
      80    Kevin Walker            North Branford  CT     56   13     6 M 13-19        28:04    9:03/M
      81    Kim Remetta             Milford  CT            21   52    12 M 50-59        28:16    9:07/M
      82    Steffi Williams         Milford  CT          1768   38     9 F 30-39        28:25    9:10/M
      83    Raymond O'Hara          Easton  CT            139   52    13 M 50-59        28:27    9:11/M
      84    Dianna Wallquist        Milford  CT          1743   31    10 F 30-39        28:31    9:12/M
      85    Gregory De Yoe          Milford  CT          1765   51    14 M 50-59        28:31    9:12/M
      86    Katy Derrico            Madison  CT            22   33    11 F 30-39        28:37    9:14/M
      87    Erin O'Grady            Milford  CT          1781   26     6 F 20-29        28:39    9:15/M
      88    Fred Palmieri           Trumbull  CT          154   43    16 M 40-49        28:46    9:17/M
      89    Florence Nichols        Stratford  CT        1785   47     6 F 40-49        29:00    9:21/M
      90    Laura Czar              Milford  CT          1795   28     7 F 20-29        29:01    9:22/M
      91    Dawn Clark              Milford  CT          1752   27     8 F 20-29        29:04    9:23/M
      92    Hannah Weissauer        Milford  CT           143   15     3 F 13-19        29:08    9:24/M
      93    Mary Zannis             Milford  CT           137   38    12 F 30-39        29:22    9:28/M
      94    Carlos Smith            Milford  CT           123   61     3 M 60-69        29:28    9:30/M
      95    Katie Garbati           Milford  CT            29   25     9 F 20-29        29:39    9:34/M
      96    Margaret Weissauer      Milford  CT           144   41     7 F 40-49        30:12    9:45/M
      97    Donald T. Mathiesen     Milford  CT          1771   67     4 M 60-69        30:13    9:45/M
      98    Bill Carroll            Milford  CT           199   19     7 M 13-19        30:15    9:45/M
      99    David Romatzick         Milford  CT           128   58    15 M 50-59        30:15    9:45/M
     100    Karen Strouse           Shelton  CT           156   49     8 F 40-49        30:27    9:49/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    John Barry              Orange  CT              2   53    16 M 50-59        30:36    9:52/M
     102    Steve Andranovich       Milford  CT          1791   44    17 M 40-49        30:36    9:52/M
     103    Paula Kranyak           Milford  CT           130   52     2 F 50-59        30:38    9:53/M
     104    Dawn Battaglino         Prospect  CT         1778   36    13 F 30-39        30:46    9:55/M
     105    Mark Bernard            Milford  CT            12   46    18 M 40-49        30:57    9:59/M
     106    Josh Epstein            Milford  CT          1759   27     4 M 20-29        31:20   10:06/M
     107    Leticia Roady           West Haven  CT       1683   34    14 F 30-39        31:27   10:09/M
     108    Marianne Marquez        Bridgeport  CT         74   36    15 F 30-39        31:28   10:09/M
     109    Abigail Blake           Wilmington  VT        162   14     4 F 13-19        31:28   10:09/M
     110    Carl Sylvester          Shelton  CT           127   74     1 M 70-99        31:39   10:13/M
     111    Joan Huwiler            Milford  CT          1797   44     9 F 40-49        32:28   10:28/M
     112    Jay Kranyak             Milford  CT           129   20     5 M 20-29        32:28   10:28/M
     113    Peter Mauritz           Milford  CT            59   0      1 M  0- 0        32:35   10:31/M
     114    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT           17   53     3 F 50-59        33:28   10:48/M
     115    Colleen Noyes           Milford  CT            86   45    10 F 40-49        33:42   10:52/M
     116    Lucy Weissauer          Milford  CT           142   11     1 F  1-12        33:46   10:54/M
     117    Ray Da Silva            Waterbury  CT          47   41    19 M 40-49        35:36   11:29/M
     118    Analita Da Silva        Waterbury  CT          48   37    16 F 30-39        35:37   11:29/M
     119    Yale Kaufman            Milford  CT          1789   11     3 M  1-12        35:58   11:36/M
     120    Cynthia Stewart         Milford  CT           146   48    11 F 40-49        36:00   11:37/M
     121    Dave Rutkowski          Milford  CT            80   52    17 M 50-59        37:28   12:05/M
     122    Maren E. Mathiesen      Milford  CT          1772   67     2 F 60-69        37:31   12:06/M
     123    Wade Hyatt              Milford  CT          1751   14     8 M 13-19        37:50   12:12/M
     124    Rena Seamon             Seymour  CT           136   43    12 F 40-49        38:28   12:25/M
     125    Lynn Bernard            Milford  CT            14   42    13 F 40-49        38:58   12:34/M
     126    Jenna Bernard           Milford  CT            13   11     2 F  1-12        39:00   12:35/M
     127    Laura Cullen            Stratford  CT        1767   32    17 F 30-39        40:29   13:04/M
     128    Stacie Di Nello                               168   47    14 F 40-49        40:29   13:04/M
     129    Rebecca Uchio           Milford  CT          1775   41    15 F 40-49        40:30   13:04/M
     130    Bill Graham             North Haven  CT        35   56    18 M 50-59        40:40   13:07/M
     131    Steve Milkey            Milford  CT             4   55    19 M 50-59        40:43   13:08/M
     132    Candace Walter          Meriden  CT             1   32    18 F 30-39        40:57   13:13/M
     133    Leslie Blake-Hyatt      Milford  CT          1749   50     4 F 50-59        44:38   14:24/M
     134    Lisa Diamond Graham     North Haven  CT        34   54     5 F 50-59        46:08   14:53/M
     135    Cheryl Santoro          Milford  CT           197   51     6 F 50-59        46:16   14:55/M
     136    Michele Walter          West Haven  CT          7   52     7 F 50-59        48:09   15:32/M
     137    Nancy Weber             Milford  CT          1757   47    16 F 40-49        48:26   15:37/M
     138    Lorraine J. Hauck       Milford  CT          1756   60     3 F 60-69        48:31   15:39/M
     139    Jeffrey Orstzewski      Milford  CT            79   31     8 M 30-39        49:29   15:58/M
     140    Kristen Pikul           Milford  CT            76   28    10 F 20-29        49:29   15:58/M
     141    Valerie Geremia         Milford  CT            96   36    19 F 30-39        50:52   16:25/M
     142    Kathy Hart-Jones        Milford  CT           181   43    17 F 40-49        50:53   16:25/M
     143    Bud Converse            Milford  CT            43   60     5 M 60-69        50:54   16:25/M
     144    Nicole Orstzewski       Milford  CT           134   30    20 F 30-39        51:04   16:28/M
     145    Kristian Pikul          Milford  CT            19   32     9 M 30-39        51:05   16:29/M
     146    Chris Montanaro         Milford  CT           125   32    10 M 30-39        51:05   16:29/M
     147    Eric Pikul              Milford  CT            75   30    11 M 30-39        51:07   16:29/M
     148    Liv Pikul               Milford  CT           124   33    21 F 30-39        51:07   16:29/M
     149    Kate Pikul              Milford  CT            20   30    22 F 30-39        51:12   16:31/M
     150    Nora Espinel            Milford  CT            11   46    18 F 40-49        51:17   16:33/M
     151    Ed J. Taylor            Milford  CT          1769   53    20 M 50-59        51:45   16:42/M
     152    Tracy E. Hoppock        North Branford  CT   1774   28    11 F 20-29        52:11   16:50/M
     153    Ellen K. Taylor         Milford  CT          1770   55     8 F 50-59        52:13   16:51/M
     154    William T. Hoppock      North Branford  CT   1773   11     4 M  1-12        52:20   16:53/M
     155    Karen Lombardi          Milford  CT           135   54     9 F 50-59        52:28   16:55/M
     156    Matthew Smith           Milford  CT          1793   44    20 M 40-49        53:42   17:19/M
     157    Susan Andrew            Oxford  CT             82   53    10 F 50-59        53:45   17:20/M
     158    Mike Di Nello                                 169   49    21 M 40-49        54:12   17:29/M
     159    Amani Zabski            Milford  CT           149   41    19 F 40-49        54:14   17:30/M
     160    Sam Garrett             Fairfield  CT          92   46    20 F 40-49        54:15   17:30/M
     161    Carol Fosrster          Milford  CT            77   61     4 F 60-69        54:31   17:35/M
     162    Robert Forster          Milford  CT            78   58    21 M 50-59        54:31   17:35/M
     163    Joyce Swanson           Milford  CT            42   55    11 F 50-59        54:32   17:35/M
     164    Maura Ward              Milford  CT          1788   40    21 F 40-49        54:35   17:36/M
     165    Blair Smith             Milford  CT          1794   44    22 F 40-49        54:35   17:36/M
     166    Debbie Grabell          Milford  CT           172   48    23 F 40-49        54:56   17:43/M
     167    Nicole Grabell          Milford  CT           173   21    12 F 20-29        54:57   17:44/M
     168    Philip Grabell          Milford  CT           171   49    22 M 40-49        54:57   17:44/M
     169    Pat Doheny              West Haven  CT        196   49    24 F 40-49        56:53   18:21/M
     170    April Hunt              Milford  CT           103   49    25 F 40-49        56:54   18:21/M
     171    Patricia Garbati        Milford  CT            31   56    12 F 50-59        57:16   18:28/M
     172    Sharon Brady            Milford  CT            32   56    13 F 50-59        57:17   18:29/M
     173    Barbara Wagner          Milford  CT            93   48    26 F 40-49        59:15   19:07/M
     174    Kelly Graham            Milford  CT           148   48    27 F 40-49        59:15   19:07/M
     175    Angel Jaggers           Milford  CT           147   36    23 F 30-39        59:15   19:07/M
     176    Sara Connolly           Milford  CT          1784   33    24 F 30-39        59:36   19:14/M
     177    Melissa Dubiel          Milford  CT            36   29    13 F 20-29      1:00:04   19:23/M
     178    Sean MacAvley           Bridgeport  CT         97   27     6 M 20-29      1:00:04   19:23/M
     179    Mindy Natale            Shelton  CT            37   33    25 F 30-39      1:00:15   19:26/M
     180    Vincent Di Palma        Shelton  CT            38   33    12 M 30-39      1:00:15   19:26/M
     181    Malu Correa             Wolcott  CT            52   41    28 F 40-49      1:02:50   20:16/M
     182    Christi Gellatly        Cheshire  CT           85   33    26 F 30-39      1:02:50   20:16/M
     183    MacKenzie Setaro        Wolcott  CT            50    8     3 F  1-12      1:02:58   20:19/M
     184    Kaylee Daniele          Wolcott  CT            53   14     5 F 13-19      1:03:22   20:26/M
     185    Kate Setaro             Wolcott  CT            49   33    27 F 30-39      1:03:22   20:26/M
     186    Participant    84                              84    0     1 F  0- 0      1:03:33   20:30/M
     187    Participant    51                              51    0     2 F  0- 0      1:03:33   20:30/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

15

16

21:03

6:47/M

2

Kristin Tompkins Milford CT

39

22

22:10

7:09/M

3

Rebecca Ambrose Monroe CT

34

26

22:44

7:20/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

51

35

23:46

7:40/M

2

Christine Morandi Fairfield CT

44

36

24:02

7:45/M

3

Lisa Buchta Branford CT

41

55

26:01

8:24/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lucy Weissauer Milford CT

11

116

33:46

10:54/M

2

Jenna Bernard Milford CT

11

126

39:00

12:35/M

3

MacKenzie Setaro Wolcott CT

8

183

1:02:58

20:19/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Megan Burke Prospect CT

16

32

23:36

7:37/M

2

Kaitlin Wasko Seymour CT

19

67

27:02

8:43/M

3

Hannah Weissauer Milford CT

15

92

29:08

9:24/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa McClellan Branford CT

28

50

25:36

8:15/M

2

Deirdre Beirne Milford CT

28

56

26:04

8:25/M

3

Christine White Milford CT

24

61

26:33

8:34/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rosario Coronel Bridgeport CT

33

30

23:28

7:34/M

2

Denise Emond Stratford CT

38

42

24:45

7:59/M

3

Liesl Purviance Milford CT

35

51

25:47

8:19/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Walsh Trumbull CT

40

60

26:19

8:29/M

2

Beth Artz Milford CT

42

71

27:39

8:55/M

3

Lynn Stone Orange CT

48

72

27:39

8:55/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Ferreir Shelton CT

53

59

26:19

8:29/M

2

Paula Kranyak Milford CT

52

103

30:38

9:53/M

3

Jo-Anne Cohan Trumbull CT

53

114

33:28

10:48/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Richardson Bridgeport CT

65

75

27:46

8:57/M

2

Maren E. Mathiesen Milford CT

67

122

37:31

12:06/M

3

Lorraine J. Hauck Milford CT

60

138

48:31

15:39/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

47

1

17:55

5:47/M

2

Kevin Woodin West Haven CT

28

2

18:40

6:01/M

3

Eric Strouse Shelton CT

17

3

18:54

6:06/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Du Bois Milford CT

50

4

19:29

6:17/M

2

Bill Hunter Fairfield CT

45

6

19:40

6:21/M

3

Brian Burrows Milford CT

50

12

20:27

6:36/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Rosario Bridgeport CT

12

13

20:33

6:38/M

2

Nicholas Zannis Milford CT

9

69

27:19

8:49/M

3

Yale Kaufman Milford CT

11

119

35:58

11:36/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Sikora Fairfield CT

13

9

20:11

6:31/M

2

Billy Schloth Fairfield CT

13

11

20:21

6:34/M

3

Dan Kelleher Northford CT

14

14

20:34

6:38/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Greg Stern Harrison NY

29

8

19:48

6:23/M

2

Scott Hart Stratford CT

29

29

23:09

7:28/M

3

Pete Di Nello North Haven CT

20

57

26:14

8:28/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Angelo Rosario Bridgeport CT

39

5

19:39

6:20/M

2

Mark Edwards East Haven CT

37

7

19:45

6:22/M

3

Brian N. Fidler West Haven CT

36

10

20:19

6:33/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Gaffney Westport CT

47

17

21:03

6:47/M

2

Raymond Crosby Fairfield CT

40

19

21:34

6:57/M

3

Daniel Leiper Milford CT

44

20

21:53

7:04/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moriber Easton CT

51

18

21:14

6:51/M

2

Michael O'Grady Milford CT

54

23

22:16

7:11/M

3

Raymond Swift Milford CT

50

24

22:30

7:15/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clarence Chesney Norwalk CT

60

46

25:14

8:08/M

2

Jonathan Yuen Katonah NY

63

48

25:27

8:13/M

3

Carlos Smith Milford CT

61

94

29:28

9:30/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Sylvester Shelton CT

74

110

31:39

10:13/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News