Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Woodbridge Road Race

Woodbridge, CT, October 20, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race WInner Josh Lorenowitz
Race WInner Josh Lorenowitz


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Woodbridge Road Race
October 20, 2007 - 5K
Woodbridge, CT

OVERALL WINNERS

Josh Lorenowitz - 16:38
Kelly Horowitz - 20:08


LOCATION
Woodbridge
Library
WEATHER
66 Degrees
Sunny

Additional Photos at www.amityrunners.com

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Josh Lorenowitz                               100   20 ***** M 19-29        16:38    5:22/M
       2    Desmond O'Grady         Southbury  CT          98   17     1 M 13-18        17:17    5:35/M
       3    Chris Dickerson         Woodbridge  CT         56   41     1 M 40-49        17:32    5:39/M
       4    Kyle Astle              Fairfield  CT          88   22     1 M 19-29        17:46    5:44/M
       5    Keith Moody             Vienna  VA             22   41     2 M 40-49        18:55    6:06/M
       6    Silent Mikowtiz                               102   30     1 M 30-39        19:14    6:12/M
       7    Marc Tierno             Fairfield  CT          90   22     2 M 19-29        19:15    6:13/M
       8    Michael Cocco           Woodbridge  CT        235   50     1 M 50-59        19:24    6:15/M
       9    Martin Espino           Trumbull  CT          149   47     3 M 40-49        19:44    6:22/M
      10    Mark Malkin             Milford  CT           161   45     4 M 40-49        19:45    6:22/M
      11    Vince Sa Fashiawitz                           105   30     2 M 30-39        20:08    6:30/M
      12    Kelly Horowitz                                 85   30 ***** F 30-39        20:08    6:30/M
      13    Rob Trumbley            Beacon Falls  CT      145   46     5 M 40-49        20:10    6:30/M
      14    Angelo Rosario          Bridgeport  CT         97   39     3 M 30-39        20:11    6:31/M
      15    Kurt De Guzman          New Haven  CT          14   47     6 M 40-49        20:13    6:31/M
      16    Rich Sitdownowitz                             135   40     7 M 40-49        20:16    6:32/M
      17    Joe Stanley             Prospect  CT          254   54     2 M 50-59        20:19    6:33/M
      18    Chris Bridge            Naugatuck  CT         110   21     3 M 19-29        20:20    6:34/M
      19    Pla Palladino           Woodbridge  CT         23   46     1 F 40-49        20:22    6:34/M
      20    Dave Chameides          Oxford  CT            148   49     8 M 40-49        20:22    6:34/M
      21    Leah Vogel              Woodbridge  CT         34   50     1 F 50-59        20:27    6:36/M
      22    Don Rapowitz                                  154   40     9 M 40-49        20:35    6:38/M
      23    Smarty Smartowitz                              89   30     4 M 30-39        20:41    6:40/M
      24    Ian Thornton            Chesire  CT           226   15     2 M 13-18        20:54    6:45/M
      25    Katie Beland            Woodbridge  CT         81   12     1 F  1-12        20:57    6:45/M
      26    Bob Stephenson          Milford  CT            55   59     3 M 50-59        20:58    6:46/M
      27    Sara Beland             Woodbridge  CT         80   12     2 F  1-12        20:59    6:46/M
      28    Joe Velardi             Bethany  CT           248   50     4 M 50-59        21:19    6:53/M
      29    Mark Lewis              Shelton  CT            18   44    10 M 40-49        21:23    6:54/M
      30    Paul J. Misur           Shelton  CT            20   48    11 M 40-49        21:28    6:55/M
      31    Curtis D'Anna           Woodbridge  CT         83   20     4 M 19-29        21:32    6:57/M
      32    Scott Huckowitz                               165   40    12 M 40-49        21:36    6:58/M
      33    Jack Horowitz                                 133   40    13 M 40-49        21:38    6:59/M
      34    Jerry Augustine         Middletown  CT         35   62     1 M 60-69        21:40    6:59/M
      35    Tony Barbequewitz                             140   40    14 M 40-49        21:44    7:01/M
      36    Nicholas Savoie         Middletown  CT         95   28     5 M 19-29        21:49    7:02/M
      37    John Weaver             Groton  CT             10   45    15 M 40-49        21:50    7:03/M
      38    Bill Trumbley           Prospect  CT          146   48    16 M 40-49        21:54    7:04/M
      39    Austin Pokluda          Woodbridge  CT         62   12     1 M  1-12        21:56    7:05/M
      40    Ben Mattheis            Cheshire  CT          208   54     5 M 50-59        21:56    7:05/M
      41    Michael Yanagisawa      Woodbridge  CT         47   16     3 M 13-18        21:57    7:05/M
      42    Kristin Paradis         Southington  CT       101   23     1 F 19-29        21:57    7:05/M
      43    Barbara Pearce          Guilford  CT           31   53     2 F 50-59        21:59    7:05/M
      44    Alex Tiktinsky          Southport  CT         224   13     4 M 13-18        22:01    7:06/M
      45    Christine Asaro         Trumbull  CT          156   39     1 F 30-39        22:01    7:06/M
      46    James Yevich            Stratford  CT          54   37     5 M 30-39        22:03    7:07/M
      47    Brett Borgognone        Woodbridge  CT         77   14     5 M 13-18        22:07    7:08/M
      48    Janet Criscuolo         Woodbridge  CT         84   33     2 F 30-39        22:10    7:09/M
      49    Robert Grober           Woodbridge  CT        164   44    17 M 40-49        22:13    7:10/M
      50    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           167   49     2 F 40-49        22:15    7:11/M
      51    Shaun Savoie            Groton  CT             96   26     6 M 19-29        22:16    7:11/M
      52    William Buick           New Haven  CT         247   50     6 M 50-59        22:19    7:12/M
      53    Robert McLean           Woodbridge  CT        127   44    18 M 40-49        22:20    7:12/M
      54    Xiao-Jing Wang          Woodbridge  CT        169   47    19 M 40-49        22:24    7:14/M
      55    Jane Zee-Zoufaly        Bethany  CT           147   49     3 F 40-49        22:30    7:15/M
      56    Mario Guevara           Woodbridge  CT        157   48    20 M 40-49        22:31    7:16/M
      57    Jack Cronan             Wallingford  CT        36   61     2 M 60-69        22:39    7:18/M
      58    John Cocwitz                                  246   50     7 M 50-59        22:39    7:18/M
      59    Bill Begg               Newtown  CT           173   44    21 M 40-49        22:42    7:19/M
      60    McKenzie Dey            Woodbridge  CT        216   13     1 F 13-18        22:45    7:20/M
      61    Stephen Sappo           Woodbridge  CT         58   11     2 M  1-12        23:07    7:27/M
      62    Robert Orgovan          Ansonia  CT           213   61     3 M 60-69        23:11    7:29/M
      63    Bill Purcell            Woodbridge  CT        201   51     8 M 50-59        23:13    7:29/M
      64    Carolyn Wiederecht      Woodbridge  CT         43   43     4 F 40-49        23:19    7:31/M
      65    Paul Eldracher          Woodbridge  CT        159   44    22 M 40-49        23:24    7:33/M
      66    Scott Miller            Woodbridge  CT         19   40    23 M 40-49        23:25    7:33/M
      67    Ric Villareal           Waterbury  CT         150   50     9 M 50-59        23:26    7:34/M
      68    Erin  Begg              Newtown  CT           227   13     2 F 13-18        23:29    7:35/M
      69    Bruce Hubbardowitz                            211   60     4 M 60-69        23:29    7:35/M
      70    Patrick Kenefick        Woodbridge  CT         67   15     6 M 13-18        23:31    7:35/M
      71    Chris Yacobacci         Derby  CT              74   16     7 M 13-18        23:32    7:35/M
      72    Darlise Gervalowtiz                            87   30     3 F 30-39        23:34    7:36/M
      73    Louis Degannaro         Woodbridge  CT         44   10     3 M  1-12        23:41    7:38/M
      74    David Kolakoski         Woodbury  CT           16   48    24 M 40-49        23:47    7:40/M
      75    Carol Brignola          Woodbridge  CT         13   46     5 F 40-49        23:51    7:42/M
      76    Phillip Pierce          Woodbridge  CT        212   58    10 M 50-59        23:54    7:43/M
      77    Trish Ovchar            Beacon Falls  CT        9   38     4 F 30-39        23:59    7:44/M
      78    Robert Grebsich         Woodbridge  CT        245   50    11 M 50-59        24:02    7:45/M
      79    Joseph Rosario          Bridgeport  CT         78   12     4 M  1-12        24:04    7:46/M
      80    Michael Laemel          Orange  CT             17   46    25 M 40-49        24:20    7:51/M
      81    Dan Paradis             Southington  CT       152   49    26 M 40-49        24:31    7:55/M
      82    Heather Craigowitz                            168   40     6 F 40-49        24:38    7:57/M
      83    Jack Sun                Bethany  CT            61   15     8 M 13-18        24:40    7:57/M
      84    Lucian Wang             Woodbridge  CT        225   13     9 M 13-18        24:49    8:00/M
      85    David Balsleyowitz                            205   60     5 M 60-69        24:54    8:02/M
      86    David Harper            Hamden  CT            111   30     6 M 30-39        24:57    8:03/M
      87    Frank Lang              Seymour  CT           243   68     6 M 60-69        24:58    8:03/M
      88    Gabe Engel              Woodbridge  CT         73   10     5 M  1-12        25:04    8:05/M
      89    Jerry Meshell           Orange  CT             28   52    12 M 50-59        25:10    8:07/M
      90    Laurie Locowitz                               134   40     7 F 40-49        25:15    8:09/M
      91    Jim Brayowitz                                 203   50    13 M 50-59        25:15    8:09/M
      92    Allison Ponce           New Haven  CT         106   31     5 F 30-39        25:23    8:11/M
      93    Keith Lipsitz           Woodbridge  CT        160   48    27 M 40-49        25:27    8:13/M
      94    Grant Young             Woodbridge  CT        219    9     6 M  1-12        25:29    8:13/M
      95    Dan Megaphonowitz                             142   40    28 M 40-49        25:31    8:14/M
      96    Lisa Lipsitz            Woodbridge  CT        104   38     6 F 30-39        25:42    8:17/M
      97    Rocklyn Petrizzi        Woodbridge  CT        108   27     2 F 19-29        25:44    8:18/M
      98    Anthony Brignola        Woodbridge  CT         25   59    14 M 50-59        25:47    8:19/M
      99    Jacqueline Nunes        Woodbridge  CT          4   12     3 F  1-12        25:53    8:21/M
     100    Tom Bontly              New Haven  CT         107   39     7 M 30-39        25:59    8:23/M
     101    Hillary Kenyon          Woodbridge  CT         72   16     3 F 13-18        26:01    8:24/M
     102    Lauren Weaver           Groton  CT             76   13     4 F 13-18        26:03    8:24/M
     103    Eli Silvert             Woodbridge  CT        220    9     7 M  1-12        26:04    8:25/M
     104    Coco Lopowitz                                 141   40    29 M 40-49        26:07    8:25/M
     105    Anthony Nunes           Woodbridge  CT         30   50    15 M 50-59        26:09    8:26/M
     106    Doug Millowitz                                138   40    30 M 40-49        26:12    8:27/M
     107    Ashley Reidy            Woodbridge  CT         79   15     5 F 13-18        26:12    8:27/M
     108    Daniel Fordy            Woodbridge  CT         57   15    10 M 13-18        26:13    8:27/M
     109    Russell Scovin          Bethany  CT           112   48    31 M 40-49        26:14    8:28/M
     110    Wayne Cable             Woodbridge  CT         26   51    16 M 50-59        26:14    8:28/M
     111    Frank Perrotti          Hamden  CT             24   47    32 M 40-49        26:19    8:29/M
     112    Bob Davidson            Collinsville  CT      214   78     1 M 70-79        26:21    8:30/M
     113    George Huffman          Shelton  CT           206   50    17 M 50-59        26:31    8:33/M
     114    Alfred Smith            Woodbridge  CT         50   51    18 M 50-59        26:45    8:38/M
     115    Adena Coste             Woodbridge  CT          2   13     6 F 13-18        26:59    8:42/M
     116    Rick Bourdeau           Woodbridge  CT        126   44    33 M 40-49        27:00    8:43/M
     117    Joe Maturo              East Haven  VT        240   56    19 M 50-59        27:06    8:45/M
     118    Maddie Molot            Woodbridge  CT          3   11     4 F  1-12        27:07    8:45/M
     119    Jean Molot              Woodbridge  CT         21   43     8 F 40-49        27:09    8:45/M
     120    Beatrice Thomas         Woodbridge  CT         69   11     5 F  1-12        27:11    8:46/M
     121    Jennifer Hanrahan       Wallingford  CT        82   36     7 F 30-39        27:12    8:46/M
     122    Barbara Babaqueowitz                          136   40     9 F 40-49        27:20    8:49/M
     123    Claire Nessyowitz                              86   30     8 F 30-39        27:20    8:49/M
     124    Trisha Screechowitz                           139   40    10 F 40-49        27:21    8:49/M
     125    David King              Woodbridge  CT        239   60     7 M 60-69        27:30    8:52/M
     126    Katherine Lovewitz                             93   30     9 F 30-39        27:33    8:53/M
     127    Alexander Metro         New Haven  CT          37   67     8 M 60-69        27:34    8:54/M
     128    Steve Sax               Woodbridge  CT        166   44    34 M 40-49        27:37    8:55/M
     129    Vinny Asaro             Trumbull  CT          158   39     8 M 30-39        27:38    8:55/M
     130    Evan Lumpinski          Woodbridge  CT         68   11     8 M  1-12        27:39    8:55/M
     131    Andrew Cronin           Woodbridge  CT         71   13    11 M 13-18        27:53    9:00/M
     132    Tom Kenefick            Woodbridge  CT        125   48    35 M 40-49        27:56    9:01/M
     133    Mike Wu                 Woodbridge  CT         75   16    12 M 13-18        28:03    9:03/M
     134    Noelle Austin           Woodbridge  CT         52   39    10 F 30-39        28:06    9:04/M
     135    Julia Shi Md            Woodbridge  CT         49   46    11 F 40-49        28:09    9:05/M
     136    Jim Daley               Woodbridge  CT        253   60     9 M 60-69        28:24    9:10/M
     137    Patricia Krawczyk       Woodbridge  CT        172   49    12 F 40-49        28:28    9:11/M
     138    Lori Dorais             Woodbridge  CT         15   46    13 F 40-49        28:42    9:15/M
     139    Jim Sullivan            Woodbridge  CT        162   47    36 M 40-49        28:45    9:16/M
     140    Jordan Fridowitz                              103   30     9 M 30-39        28:55    9:20/M
     141    Mary Newell             New Haven  CT          29   57     3 F 50-59        28:55    9:20/M
     142    Dani Eldracher          Woodbridge  CT        218   14     7 F 13-18        29:03    9:22/M
     143    Amy Horowitz                                  204   50     4 F 50-59        29:04    9:23/M
     144    David Snow              Bethany  CT           155   44    37 M 40-49        29:21    9:28/M
     145    Frank Cappiello         Woodbridge  CT        244   50    20 M 50-59        29:22    9:28/M
     146    Ajay Bhargava           Woodbridge  CT        183   50    21 M 50-59        29:25    9:29/M
     147    Betsy Quist             Woodbridge  CT        170   42    14 F 40-49        29:26    9:30/M
     148    Mary Huda               Union  CT             171   40    15 F 40-49        29:32    9:32/M
     149    Michael Petrizzi        Woodbridge  CT        109   27     7 M 19-29        29:34    9:32/M
     150    Edward Engel            Woodbridge  CT        207   51    22 M 50-59        29:34    9:32/M
     151    Michael Battat          Woodbridge  CT         70    9     9 M  1-12        29:36    9:33/M
     152    Karen Oconnell          East Haven  CT        151   49    16 F 40-49        29:40    9:34/M
     153    Nancy Bennett-Morgens   Bethany  CT            53   43    17 F 40-49        30:03    9:42/M
     154    April Hubbardowitz                            210   60     1 F 60-69        30:13    9:45/M
     155    Mary Shurtleff          Bethany  CT            32   50     5 F 50-59        30:26    9:49/M
     156    Jenny Grober            Woodbridge  CT        217   13     8 F 13-18        30:33    9:51/M
     157    William Koob            Hamden  CT            242   64    10 M 60-69        30:37    9:53/M
     158    Aaron Barkin            Woodbridge  CT          1   11    10 M  1-12        30:39    9:53/M
     159    Priyanra Bhargava       Woodbridge  CT         60   15     9 F 13-18        30:41    9:54/M
     160    Carol Paradis           Southington  CT       153   48    18 F 40-49        30:46    9:55/M
     161    Laurie Brownowitz                              92   30    11 F 30-39        31:10   10:03/M
     162    Ken Yanagisawa Md       Woodbridge  CT         48   46    38 M 40-49        31:42   10:14/M
     163    James Pisciotta         Woodbridge  CT        209   67    11 M 60-69        31:45   10:15/M
     164    Kelly Ann Mc Carthy     Sandy Hook  CT        228   13    10 F 13-18        32:02   10:20/M
     165    Madeline Snow           Bethany  CT           223   10     6 F  1-12        32:08   10:22/M
     166    David Barkin            Woodbridge  CT         11   48    39 M 40-49        32:08   10:22/M
     167    Sara Pines              Woodbridge  CT         41   15    11 F 13-18        32:09   10:22/M
     168    Mark Yanagisawa         Woodbridge  CT         46   14    13 M 13-18        32:09   10:22/M
     169    David Cronin            Woodbridge  CT        132   48    40 M 40-49        32:32   10:30/M
     170    Shannon Lorenowitz                             99   20     3 F 19-29        32:36   10:31/M
     171    Tamir Battat            Woodbridge  CT        131   46    41 M 40-49        32:42   10:33/M
     172    Bill Tribou             Granby  CT            215   86     1 M 80-99        33:15   10:44/M
     173    Sharon Smartyowitz                            137   40    19 F 40-49        33:23   10:46/M
     174    Brownie Brunowtiz                              91   30    10 M 30-39        33:24   10:46/M
     175    Davi Horowitz                                 143   40    20 F 40-49        33:25   10:47/M
     176    Mike Lumpinski          Woodbridge  CT        129   44    42 M 40-49        33:38   10:51/M
     177    Betsy Lovwitz                                  94   30    12 F 30-39        34:17   11:04/M
     178    Clark Lovewitz                                144   40    43 M 40-49        34:18   11:04/M
     179    Helene Battat           Woodbridge  CT        130   46    21 F 40-49        34:21   11:05/M
     180    Jan McKeown             Prospect  CT          237   61     2 F 60-69        35:27   11:26/M
     181    Ed Perkowski            Stratford  CT         241   53    23 M 50-59        35:55   11:35/M
     182    Carolyn Stevens         Woodbridge  CT         65   14    12 F 13-18        37:39   12:09/M
     183    Meghan McGovern         Woodbridge  CT         63   13    13 F 13-18        37:49   12:12/M
     184    Chris Nunes             Woodbridge  CT        222   10    11 M  1-12        38:32   12:26/M
     185    James Cramond           Monroe  CT             42   60    12 M 60-69        40:00   12:54/M
     186    George Whitney          Orange  CT             40   88     2 M 80-99        40:12   12:58/M
     187    Ann Louise Onton        Woodbridge  CT        238   64     3 F 60-69        40:48   13:10/M
     188    Jo Brayowitz                                  163   40    22 F 40-49        40:52   13:11/M
     189    Kathy Barkin            Woodbridge  CT         12   49    23 F 40-49        41:19   13:20/M
     190    June Lovewitz                                 202   60     4 F 60-69        41:50   13:30/M
     191    Doris Beland            Meriden  CT           236   78     1 F 70-79        42:01   13:33/M
     192    Maya Bramstein          Bethany  CT            66   14    14 F 13-18        43:21   13:59/M
     193    Molly McGovern          Woodbridge  CT         64   13    15 F 13-18        44:38   14:24/M
     194    Barb Perrotti           Hamden  CT            128   43    24 F 40-49        44:38   14:24/M
     195    Lucia Bianchi           Woodbridge  CT         39   77     2 F 70-79        47:21   15:16/M
     196    Shirley Baronowitz                            250   70     3 F 70-79        54:17   17:31/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 0 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Horowitz  

30

12

20:08

6:30/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Beland Woodbridge CT

12

25

20:57

6:45/M

2

Sara Beland Woodbridge CT

12

27

20:59

6:46/M

3

Jacqueline Nunes Woodbridge CT

12

99

25:53

8:21/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

McKenzie Dey Woodbridge CT

13

60

22:45

7:20/M

2

Erin Begg Newtown CT

13

68

23:29

7:35/M

3

Hillary Kenyon Woodbridge CT

16

101

26:01

8:24/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Paradis Southington CT

23

42

21:57

7:05/M

2

Rocklyn Petrizzi Woodbridge CT

27

97

25:44

8:18/M

3

Shannon Lorenowitz  

20

170

32:36

10:31/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Asaro Trumbull CT

39

45

22:01

7:06/M

2

Janet Criscuolo Woodbridge CT

33

48

22:10

7:09/M

3

Darlise Gervalowtiz  

30

72

23:34

7:36/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pla Palladino Woodbridge CT

46

19

20:22

6:34/M

2

Ronnie Behringer Norwalk CT

49

50

22:15

7:11/M

3

Jane Zee-Zoufaly Bethany CT

49

55

22:30

7:15/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Vogel Woodbridge CT

50

21

20:27

6:36/M

2

Barbara Pearce Guilford CT

53

43

21:59

7:05/M

3

Mary Newell New Haven CT

57

141

28:55

9:20/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

April Hubbardowitz  

60

154

30:13

9:45/M

2

Jan McKeown Prospect CT

61

180

35:27

11:26/M

3

Ann Louise Onton Woodbridge CT

64

187

40:48

13:10/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doris Beland Meriden CT

78

191

42:01

13:33/M

2

Lucia Bianchi Woodbridge CT

77

195

47:21

15:16/M

3

Shirley Baronowitz  

70

196

54:17

17:31/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Josh Lorenowitz  

20

1

16:38

5:22/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Pokluda Woodbridge CT

12

39

21:56

7:05/M

2

Stephen Sappo Woodbridge CT

11

61

23:07

7:27/M

3

Louis Degannaro Woodbridge CT

10

73

23:41

7:38/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Desmond O'Grady Southbury CT

17

2

17:17

5:35/M

2

Ian Thornton Chesire CT

15

24

20:54

6:45/M

3

Michael Yanagisawa Woodbridge CT

16

41

21:57

7:05/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Astle Fairfield CT

22

4

17:46

5:44/M

2

Marc Tierno Fairfield CT

22

7

19:15

6:13/M

3

Chris Bridge Naugatuck CT

21

18

20:20

6:34/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Silent Mikowtiz  

30

6

19:14

6:12/M

2

Vince Sa Fashiawitz  

30

11

20:08

6:30/M

3

Angelo Rosario Bridgeport CT

39

14

20:11

6:31/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

41

3

17:32

5:39/M

2

Keith Moody Vienna VA

41

5

18:55

6:06/M

3

Martin Espino Trumbull CT

47

9

19:44

6:22/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Cocco Woodbridge CT

50

8

19:24

6:15/M

2

Joe Stanley Prospect CT

54

17

20:19

6:33/M

3

Bob Stephenson Milford CT

59

26

20:58

6:46/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Augustine Middletown CT

62

34

21:40

6:59/M

2

Jack Cronan Wallingford CT

61

57

22:39

7:18/M

3

Robert Orgovan Ansonia CT

61

62

23:11

7:29/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

78

112

26:21

8:30/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

86

172

33:15

10:44/M

2

George Whitney Orange CT

88

186

40:12

12:58/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News