Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Strides Road Races

Waterford, CT, October 14, 2007

[5K Age Groups | 10K Overall | 10K Age Groups ]

5K Overall

Strides Road Race 5K

Strides Road Race 5K

Overall Finish List

October 14, 2007


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Alan MacDougall         Branford  CT          377   42     1 M 40-49      18:14.0    5:53/M
       2    Anson Moody III         Uncasville  CT        189   22     1 M 18-39      19:07.0    6:10/M
       3    Barrett Nuttall                               193   17     1 M 12-17      19:50.0    6:24/M
       4    Sean Fedak              Stonington  CT        259   57     1 M 50-59      19:54.0    6:25/M
       5    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       187   53     2 M 50-59      20:04.0    6:28/M
       6    Gary Deal               Oakdale  CT           230   49     2 M 40-49      20:40.0    6:40/M
       7    Jeremy McCarthy         Old Lyme  CT          237   14     2 M 12-17      20:57.0    6:45/M
       8    Brandy Leclair          Groton  CT            182   13     1 F 12-17      21:01.0    6:47/M
       9    Steven Turkowski                              212   49     3 M 40-49      21:03.0    6:47/M
      10    Miguel Ramirez          Wethersfield  CT      266   50     3 M 50-59      21:04.0    6:48/M
      11    Lance Magnuson          Lebanon  CT           188   63     1 M 60-99      21:33.0    6:57/M
      12    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         238   44     1 F 40-49      21:37.0    6:58/M
      13    Michael Cenci           Unionville  CT        261   37     2 M 18-39      21:42.0    7:00/M
      14    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT      260   26     3 M 18-39      21:53.0    7:04/M
      15    Robert McCarthy         Storrs Mansfield  C   235   40     4 M 40-49      21:56.0    7:05/M
      16    Joe Trask                                     211   45     5 M 40-49      22:06.0    7:08/M
      17    Jim Nuttall                                   194   50     4 M 50-59      22:10.0    7:09/M
      18    Terrence Hickey         Gales Ferry  CT       178   36     4 M 18-39      22:17.0    7:11/M
      19    John Dooley             Colchester  CT        164   43     6 M 40-49      22:19.0    7:12/M
      20    Kristina Campo                                156   33     1 F 18-39      22:26.0    7:14/M
      21    Ben Stone               Niantic  CT           200   47     7 M 40-49      22:34.0    7:17/M
      22    Gene Maran              Waterford  CT         254   54     5 M 50-59      22:37.0    7:18/M
      23    Isaac Zeldis            Brighton  MA          279   27     5 M 18-39      22:47.0    7:21/M
      24    Peggy Swanson           Waterford  CT         255   41     2 F 40-49      22:48.0    7:21/M
      25    Devon Marchurele                              225   11     1 M  1-11      22:51.0    7:22/M
      26    Lad Ricker              Old Lyme  CT          249   49     8 M 40-49      23:04.0    7:26/M
      27    Jamie Gaudet                                  168   14     3 M 12-17      23:05.0    7:27/M
      28    Lauren Cenci            Unionville  CT        262   10     1 F  1-11      23:06.0    7:27/M
      29    Ronald Gaudet                                 169   41     9 M 40-49      23:16.0    7:30/M
      30    Al Crossley             Waterford  CT         246   57     6 M 50-59      23:18.0    7:31/M
      31    Spring Cole             Dayville  CT          232   42     3 F 40-49      23:18.0    7:31/M
      32    Philip Sutton                                 207   51     7 M 50-59      23:20.0    7:32/M
      33    Austin James            Preston  CT           244   11     2 M  1-11      23:24.0    7:33/M
      34    Larry James             Preston  CT           243   44    10 M 40-49      23:34.0    7:36/M
      35    Jim Farina              Waterford  CT         272   51     8 M 50-59      23:39.0    7:38/M
      36    Christine Lubeski       Niantic  CT           263   40     4 F 40-49      23:41.0    7:38/M
      37    John Wood                                     218   57     9 M 50-59      24:24.0    7:52/M
      38    Daniel Gage                                   166   12     4 M 12-17      24:27.0    7:53/M
      39    Marc Hamm                                      24   36     6 M 18-39      24:31.0    7:55/M
      40    Jennifer Zeldis         Alexandria  VA        278   31     2 F 18-39      24:51.0    8:01/M
      41    Ronald Gale             Norwich  CT           167   71     2 M 60-99      24:52.0    8:01/M
      42    Josh Zeldis             Waterford  CT         277   34     7 M 18-39      25:07.0    8:06/M
      43    Daniele Godin           Waterford  CT         233   26     3 F 18-39      25:09.0    8:07/M
      44    Arthur Aimetti          Griswald  CT          251   56    10 M 50-59      25:12.0    8:08/M
      45    Erin Lucas                                    184   11     2 F  1-11      25:22.0    8:11/M
      46    Danielle Chirillo       Groton  CT            221   11     3 F  1-11      25:35.0    8:15/M
      47    Molly Powell            Waterford  CT         239   18     4 F 18-39      25:41.0    8:17/M
      48    Mary Sturgeon           Salem  CT             201   49     5 F 40-49      25:51.0    8:20/M
      49    Tammy Jones             Groton  CT            179   41     6 F 40-49      25:59.0    8:23/M
      50    Alexa Long              Waterford  CT         283   15     2 F 12-17      26:08.0    8:26/M
      51    Dick MacDonald          Niantic  CT           269   66     3 M 60-99      26:09.0    8:26/M
      52    Elizabeth Conlon        Mystic  CT            257   41     7 F 40-49      26:40.0    8:36/M
      53    Alicia Furgueson        Mystic  CT            258   39     5 F 18-39      26:40.0    8:36/M
      54    Mary Grace Dennler                            163   47     8 F 40-49      26:43.0    8:37/M
      55    Tom Thurlow             Waterford  CT         248   50    11 M 50-59      26:44.0    8:37/M
      56    Katelyn Paradis         Salem  CT             245   12     3 F 12-17      26:46.0    8:38/M
      57    Leilani Laroco-Chance                         181   28     6 F 18-39      26:49.0    8:39/M
      58    Leo Sullivan            Waterford             240   44    11 M 40-49      26:55.0    8:41/M
      59    Andres Ramirez          East Lyme  CT         223   47    12 M 40-49      27:02.0    8:43/M
      60    Allyson McCarthy        Old Lyme  CT          236   12     4 F 12-17      27:07.0    8:45/M
      61    Nancy Dooley            Colchester  CT        165   55     1 F 50-59      27:15.0    8:47/M
      62    Jillian Sykara          Waterford  CT         241   9      4 F  1-11      27:16.0    8:48/M
      63    David Sykora            Waterford  CT         242   38     8 M 18-39      27:17.0    8:48/M
      64    Bernard Dennler                               162   50    12 M 50-59      27:32.0    8:53/M
      65    Polly Whitley-Miner     Norwich  CT           267   45     9 F 40-49      27:49.0    8:58/M
      66    Paula Gaudet            Old Lyme  CT          275   40    10 F 40-49      27:51.0    8:59/M
      67    Julie Simpson                                 198   18     7 F 18-39      27:53.0    9:00/M
      68    Amy Murphy                                    192   32     8 F 18-39      28:04.0    9:03/M
      69    Joel Dickinson          Griswald  CT          250   30     9 M 18-39      28:10.0    9:05/M
      70    Thomas Sullivan                               203   63     4 M 60-99      28:13.0    9:06/M
      71    Christopher Joyce       Bethel  CT            252   8      3 M  1-11      28:16.0    9:07/M
      72    Bernald Demler          Waterford             270   12     5 M 12-17      28:27.0    9:11/M
      73    Elaina Sullivan         Waterford  CT         289   11     5 F  1-11      28:31.0    9:12/M
      74    Cynthia Wills           Mystic  CT            216   42    11 F 40-49      28:41.0    9:15/M
      75    Jen Beebe                                     150   11     6 F  1-11      28:42.0    9:15/M
      76    Sharon Moody                                  191   49    12 F 40-49      28:43.0    9:16/M
      77    Andy Moody                                    190   49    13 M 40-49      28:44.0    9:16/M
      78    Nora Sullivan           Waterford  CT         285   12     5 F 12-17      28:47.0    9:17/M
      79    Mary Beth Buckley                             153   48    13 F 40-49      28:53.0    9:19/M
      80    Jolanta Wojciechowski                         217   40    14 F 40-49      29:02.0    9:22/M
      81    Dylon Sullivan          Waterford  CT         284   18    10 M 18-39      29:03.0    9:22/M
      82    Sara Simpson                                  199   18     9 F 18-39      29:07.0    9:24/M
      83    Nolan Long              Waterford  CT         282   13     6 M 12-17      29:13.0    9:25/M
      84    Christina Vigue                               213   57     2 F 50-59      29:40.0    9:34/M
      85    Bernie Murray           Waterford  CT         234   72     5 M 60-99      29:42.0    9:35/M
      86    Cathy Freiert           Salem  CT             265   44    15 F 40-49      30:14.0    9:45/M
      87    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT         256   42    16 F 40-49      30:15.0    9:45/M
      88    Colin Harrington        Waterford             172   11     4 M  1-11      30:50.0    9:57/M
      89    Cj Hersom               Waterford             176   11     5 M  1-11      30:51.0    9:57/M
      90    William Leclair         Groton  CT            183   41    14 M 40-49      31:01.0   10:00/M
      91    Stuart Sharack          Waterford             197   62     6 M 60-99      31:02.0   10:01/M
      92    Lisa Courter            Norwich, Ct           161   46    17 F 40-49      31:07.0   10:02/M
      93    Richie Gaudet           Old Lyme  CT          276   12     7 M 12-17      32:00.0   10:19/M
      94    Edwina Callaghan        Salem  CT             154   57     3 F 50-59      32:24.0   10:27/M
      95    Kathy Lucas             Salem  CT             185   47    18 F 40-49      33:05.0   10:40/M
      96    Kelsey Lucas            Salem  CT             186   15     6 F 12-17      33:06.0   10:41/M
      97    Julie Shafer            Oakdale  CT           268   35    10 F 18-39      33:46.0   10:54/M
      98    Cindy Hersom                                  286   37    11 F 18-39      34:10.0   11:01/M
      99    Kerri Zeldis            Brighton  MA          281   28    12 F 18-39      34:28.0   11:07/M
     100    Carolyn Ryan            Groton  CT            292   37    13 F 18-39      34:34.0   11:09/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Gordon Ward                                   214   60     7 M 60-99      34:47.0   11:13/M
     102    Joy Ramirez             East Lyme  CT         224   49    19 F 40-49      35:00.0   11:17/M
     103    Tiffini Hovey           Westbrook  CT         229   36    14 F 18-39      35:06.0   11:19/M
     104    Irene Duncan            Killingworth  CT      231   61     1 F 60-99      35:07.0   11:20/M
     105    Cindy Hersom                                  175   37    15 F 18-39      36:12.0   11:41/M
     106    James Scarles           Mystic  CT            253   46    15 M 40-49      36:13.0   11:41/M
     107    Marian Brown            Waterford  CT         247   52     4 F 50-59      37:04.0   11:57/M
     108    Brittany Osmer                                195   21    16 F 18-39      37:22.0   12:03/M
     109    Cecelia Grisafe         Salem  CT             274   52     5 F 50-59      37:44.0   12:10/M
     110    Bruce Grisafe           Salem  CT             273   54    13 M 50-59      37:44.0   12:10/M
     111    Benjamin Toth                                 209   11     6 M  1-11      38:00.0   12:15/M
     112    Paul Toth                                     210   53    14 M 50-59      38:01.0   12:16/M
     113    Laura Dipollma          Waterford  CT         291   0      1 F  0- 0      38:29.0   12:25/M
     114    Martin Zeldis           Waterford  CT         280   63     8 M 60-99      38:38.0   12:28/M
     115    Anne B. Pierson                               196   78     2 F 60-99      39:09.0   12:38/M
     116    Susan Gordon                                  170   51     6 F 50-59      40:43.0   13:08/M
     117    Claudia Wiersch         Oakdale  CT           215   53     7 F 50-59      40:55.0   13:12/M
     118    Kathy Sutton                                  206   49    20 F 40-49      41:05.0   13:15/M
     119    Emma Sutton                                   205   17     7 F 12-17      41:59.0   13:33/M
     120    Susan Olone             Niantic  CT           290   53     8 F 50-59      42:18.0   13:39/M
     121    Diane Harrington        Waterford             173   47    21 F 40-49      42:45.0   13:47/M
     122    Tom Harrington          Waterford  CT         174   53    15 M 50-59      42:46.0   13:48/M
     123    Jeannette Sullivan                            202   32    17 F 18-39      45:24.0   14:39/M
     124    Mary Boucher            Groton  CT            151   43    22 F 40-49      46:03.0   14:51/M
     125    Steven J. Boucher       East Lyme  CT         152   49    16 M 40-49      46:03.0   14:51/M
     126    David Cavasino                                158   48    17 M 40-49      48:07.0   15:31/M
     127    Susan Sinebaug          Waterford  CT         271   47    23 F 40-49      48:14.0   15:34/M
     128    Kathryn Potter          Waterford  CT         264   55     9 F 50-59      48:15.0   15:34/M
     129    Kathleen Cavasino                             159   49    24 F 40-49      49:45.0   16:03/M
     130    Lana Camire                                   155   58    10 F 50-59      51:44.0   16:41/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News