Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MADD Dash 5 Miler

New Haven, CT, November 11, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Bryce Lindamood
Race Winner Bryce Lindamood


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD Dash 5 Miler
November 11, 2007 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Bryce Lindamood, Hamden, CT - 27:02
Lisa Stublic, New York, NY - 28:16


LOCATION
Edgewood

Park
WEATHER
42 Degrees
Sunny

Overall Finish List

      Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         Hamden  CT            607   36 ***** M 30-39        27:02    5:24/M
       2    Pat Dennen              Sandy Hook  CT        635   27     1 M 19-29        27:44    5:33/M
       3    Michael Dolan           Hamden  CT            638   40     1 M 40-49        27:57    5:35/M
       4    Patrick Seelig          Meriden  CT           572   22     2 M 19-29        28:09    5:38/M
       5    Lisa Stublic            New York  NY          479   23 ***** F 19-29        28:16    5:39/M
       6    Jeffrey Townsend        Hamden  CT            724   36     1 M 30-39        28:42    5:44/M
       7    Chris Normandin         New London  CT        692   20     3 M 19-29        28:57    5:47/M
       8    Robert Barker III       Wallingford  CT       626   32     2 M 30-39        29:05    5:49/M
       9    A J Eldorado Riggs      New Haven  CT         684   18     1 M 13-18        29:14    5:51/M
      10    Brian Hennessey         Newtown  CT           608   47     2 M 40-49        29:37    5:55/M
      11    Kyle Mata               Milford  CT           599   16     2 M 13-18        29:49    5:58/M
      12    Alan Mac Dougall        Branford  CT          700   42     3 M 40-49        29:51    5:58/M
      13    Tom Sassi               Stamford  CT          682   46     4 M 40-49        30:08    6:02/M
      14    Kevin Woodin            West Haven  CT        593   28     4 M 19-29        30:08    6:02/M
      15    Frank Tiroletto         Orange  CT            604   47     5 M 40-49        30:29    6:06/M
      16    Kevin Fagan             New Haven  CT         631   40     6 M 40-49        30:34    6:07/M
      17    Charles Hornak          Hamden  CT            658   39     3 M 30-39        30:36    6:07/M
      18    Joe Donogala            Milford  CT           628   30     4 M 30-39        30:50    6:10/M
      19    Eric Strouse            Shelton  CT           582   17     3 M 13-18        31:14    6:15/M
      20    Anthony Kelly           Fairfield  CT         532   44     7 M 40-49        31:16    6:15/M
      21    Alexander Glover        Meriden  CT           664   40     8 M 40-49        31:23    6:17/M
      22    Matthew Cross           Stamford  CT          719   44     9 M 40-49        31:37    6:19/M
      23    Karyn Delay             Saratoga Springs  N   624   20     1 F 19-29        31:43    6:21/M
      24    Bill Hunter             Fairfield  CT         613   45    10 M 40-49        32:27    6:29/M
      25    Matthew Spiegel         Westport  CT          711   47    11 M 40-49        32:31    6:30/M
      26    Edward Mokoski          Rockfall  CT          619   42    12 M 40-49        32:35    6:31/M
      27    James Yevich            Stratford  CT         596   37     5 M 30-39        32:38    6:32/M
      28    Bruce Beebe             Madison  CT           639   46    13 M 40-49        32:50    6:34/M
      29    Mark Edwards            East Haven  CT        647   38     6 M 30-39        32:52    6:34/M
      30    David Walker            North Branford  CT    703   43    14 M 40-49        33:03    6:37/M
      31    Brian Fidler            West Haven  CT        517   36     7 M 30-39        33:10    6:38/M
      32    Darrell Adler           North Branford  CT    687   33     8 M 30-39        33:19    6:40/M
      33    Michael Ruospo          Stratford  CT         611   43    15 M 40-49        33:28    6:42/M
      34    Jack Sirotnik           Milford  CT           623   53     1 M 50-59        33:29    6:42/M
      35    John Strahley           Cheshire  CT          670   41    16 M 40-49        33:46    6:45/M
      36    Michelle Angelo         Hamden  CT            481   22     2 F 19-29        33:49    6:46/M
      37    John Courtmanche        New Haven  CT         636   65     1 M 60-69        33:51    6:46/M
      38    Craig Zettergren        Wallingford  CT       656   43    17 M 40-49        33:57    6:47/M
      39    Casey MacKay            North Haven  CT       541   15     4 M 13-18        33:57    6:47/M
      40    William Varhue          Middletown  CT        616   44    18 M 40-49        33:58    6:48/M
      41    Bruce MacLeod           Middletown  CT        618   57     2 M 50-59        34:15    6:51/M
      42    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT        612   45     1 F 40-49        34:18    6:52/M
      43    Steven Malary           Newtown  CT           543   50     3 M 50-59        34:36    6:55/M
      44    Greg Lynch              Monroe  CT            539   14     5 M 13-18        34:41    6:56/M
      45    Kurt De Guzman          New Haven  CT         509   47    19 M 40-49        35:02    7:00/M
      46    Michael Pitcher         North Haven  CT       643   39     9 M 30-39        35:04    7:01/M
      47    Kellie Walker           North Branford  CT    701   15     1 F 13-18        35:10    7:02/M
      48    Raymond Regan           North Haven  CT       562   40    20 M 40-49        35:22    7:04/M
      49    Josh Irwin              New Haven  CT         675   32    10 M 30-39        35:24    7:05/M
      50    Mark Laudati            Winsted  CT           669   49    21 M 40-49        35:26    7:05/M
      51    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           634   49     2 F 40-49        35:52    7:10/M
      52    William Schaeffer       Guilford  CT          571   61     2 M 60-69        35:53    7:11/M
      53    Stephanie Sheehan       New Haven  CT         575   30     1 F 30-39        35:56    7:11/M
      54    Bilbo Kania             Southington  CT       531   55     4 M 50-59        36:08    7:14/M
      55    Jennifer Travers        North Haven  CT       681   40     3 F 40-49        36:12    7:14/M
      56    Ed Gorecki              Farmington  CT        620   54     5 M 50-59        36:24    7:17/M
      57    Michael Cemeno          Branford  CT          496   51     6 M 50-59        36:26    7:17/M
      58    Raymond Crosby          Fairfield  CT         672   40    22 M 40-49        36:31    7:18/M
      59    Sherry Duff             Stratford  CT         712   40     4 F 40-49        36:32    7:18/M
      60    George Dickerson        Wallingford  CT       674   49    23 M 40-49        36:42    7:20/M
      61    Andrea Williamson-Huge  New Canaan  CT        653   52     1 F 50-59        37:11    7:26/M
      62    Steven Podos            New Haven  CT         718   42    24 M 40-49        37:14    7:27/M
      63    Robert Antonetti        Wallingford  CT       622   40    25 M 40-49        37:18    7:28/M
      64    Jerry Lynch             Monroe  CT            540   43    26 M 40-49        37:28    7:30/M
      65    Mario Guevara           Woodbridge  CT        522   48    27 M 40-49        37:33    7:31/M
      66    Duane Samuel            New Haven  CT         570   31    11 M 30-39        37:36    7:31/M
      67    Tom Zalonski            Northford  CT         666   37    12 M 30-39        37:43    7:33/M
      68    Bob Laudati             Hamden  CT            652   51     7 M 50-59        37:43    7:33/M
      69    Sarah Nutman            New Haven  CT         598   18     2 F 13-18        37:47    7:33/M
      70    Bart Bunkoci            Stratford  CT         485   57     8 M 50-59        37:53    7:35/M
      71    Jack Cronan             Wallingford  CT       506   61     3 M 60-69        37:54    7:35/M
      72    Domenico Varriale       North Branford  CT    586   57     9 M 50-59        37:58    7:36/M
      73    Kyle Keator             White Plains  NY      663   25     5 M 19-29        38:02    7:36/M
      74    Geralyn Tagatac         Hamden  CT            697   45     5 F 40-49        38:05    7:37/M
      75    Jennifer Giering        North Haven  CT       695   30     2 F 30-39        38:11    7:38/M
      76    Keith Chen              North Haven  CT       722   31    13 M 30-39        38:11    7:38/M
      77    Richard Andersson       New Haven  CT         480   35    14 M 30-39        38:23    7:41/M
      78    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         671   38    15 M 30-39        38:25    7:41/M
      79    Fatima Diallo           West Haven  CT        615   19     3 F 19-29        38:33    7:43/M
      80    Linda Cordova           Hamden  CT            698   42     6 F 40-49        38:44    7:45/M
      81    Erik Szobota            Bristol  CT           584   25     6 M 19-29        38:50    7:46/M
      82    Chris Herron            New Haven  CT         678   31    16 M 30-39        38:51    7:46/M
      83    Tom Walsh               Wethersfield  CT      707   52    10 M 50-59        38:52    7:46/M
      84    Joseph Brophy           Meriden  CT           723   48    28 M 40-49        38:54    7:47/M
      85    Chris Nelson            West Hartford  CT     550   39    17 M 30-39        39:00    7:48/M
      86    Austin Burgess          Stratford  CT         661   10     1 M  2-12        39:02    7:48/M
      87    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT        521   52    11 M 50-59        39:05    7:49/M
      88    E Grace Johnston        New Haven  CT         625   24     4 F 19-29        39:08    7:50/M
      89    Kevin Walsh             Bethany  CT           637   52    12 M 50-59        39:13    7:51/M
      90    Richard Repasky         Eldenburg  MD         621   53    13 M 50-59        39:31    7:54/M
      91    Francisco Nogueira      Ansonia  CT           553   53    14 M 50-59        39:38    7:56/M
      92    Michelle Gallagher      New Fairfield  CT     520   39     3 F 30-39        39:45    7:57/M
      93    Godefroid Charbon       New Haven  CT         654   32    18 M 30-39        39:48    7:58/M
      94    Gina Massari            Milford  CT           614   16     3 F 13-18        39:53    7:59/M
      95    Stephen Buccitti        North Branford  CT    696   38    19 M 30-39        39:54    7:59/M
      96    Diane Nadeau            Middletown  CT        547   39     4 F 30-39        40:15    8:03/M
      97    Joel Becker             Wolcott  CT           668   59    15 M 50-59        40:19    8:04/M
      98    Paul Couzelis           Norwalk  CT           657   64     4 M 60-69        40:30    8:06/M
      99    Steve Nadeau            Middletown  CT        548   38    20 M 30-39        40:39    8:08/M
     100    Bill Richetelli         Branford  CT          566    0     1 M  0- 1        40:42    8:08/M
     101    Mark Harris             Berlin  CT            523   41    29 M 40-49        40:52    8:10/M
     102    Robert Giebisch         Woodbridge  CT        610   50    16 M 50-59        40:56    8:11/M
     103    Demetrius Cap           Milford  CT           642   42    30 M 40-49        41:28    8:18/M
     104    Kathryn Cole            New Haven  CT         501   25     5 F 19-29        41:36    8:19/M
     105    Heather Tookes          New Haven  CT         717   33     5 F 30-39        41:37    8:19/M
     106    Kate Kellogg            New Fairfield  CT     688   22     6 F 19-29        41:40    8:20/M
     107    Karl Salvati            North Haven  CT       569   54    17 M 50-59        41:42    8:20/M
     108    Kyle Walsh              Bethany  CT           587   14     6 M 13-18        41:43    8:21/M
     109    Joseph Steele           New Haven  CT         579   53    18 M 50-59        41:47    8:21/M
     110    Patricia Shure          West Haven  CT        685   51     2 F 50-59        41:50    8:22/M
     111    Barbara Haumann         Unionville  CT        683   54     3 F 50-59        41:51    8:22/M
     112    Dori Hermann            North Haven  CT       525   36     6 F 30-39        41:58    8:24/M
     113    Tomas Eisenberg         West Haven  CT        699   38    21 M 30-39        41:58    8:24/M
     114    Jason Philibotte        Goffstown  NH         559   20     7 M 19-29        41:59    8:24/M
     115    Gerard Johanson         Bethel  CT            648   31    22 M 30-39        42:06    8:25/M
     116    Cheryl Coyle            East Haven  CT        505   37     7 F 30-39        42:08    8:26/M
     117    Paul Ribnicky           Stratford  CT         650   52    19 M 50-59        42:09    8:26/M
     118    Bevan Smith             West Haven  CT        677   42    31 M 40-49        42:12    8:26/M
     119    Joseph Cappetta         North Branford  CT    490   55    20 M 50-59        42:21    8:28/M
     120    Robert Carangelo        Northford  CT         493   52    21 M 50-59        42:21    8:28/M
     121    Erin Pestilli           New Haven  CT         646   28     7 F 19-29        42:26    8:29/M
     122    Efrain Leon             New Haven  CT         706   53    22 M 50-59        42:36    8:31/M
     123    Karen Fagerburg         Middletown  CT        516   55     4 F 50-59        42:36    8:31/M
     124    Steve Strom             New Haven  CT         713   56    23 M 50-59        42:47    8:33/M
     125    Nancy Livingston        New Haven  CT         691   29     8 F 19-29        43:00    8:36/M
     126    Bill Johns              Bristol  CT           528   65     5 M 60-69        43:02    8:36/M
     127    Jerry Meshell           Orange  CT            546   52    24 M 50-59        43:11    8:38/M
     128    Elizabeth Parker        Milford  CT           556   37     8 F 30-39        43:12    8:38/M
     129    Laura Buckingham        Watertown  CT         665   38     9 F 30-39        43:19    8:40/M
     130    Jeffrey Ulmer           Easton  CT            632   44    32 M 40-49        43:20    8:40/M
     131    Rick Douglass           Trumbull  CT          633   44    33 M 40-49        43:20    8:40/M
     132    Derek Burton            Cheshire  CT          487   39    23 M 30-39        43:26    8:41/M
     133    Mike King               Middletown  CT        617   54    25 M 50-59        43:30    8:42/M
     134    Lindsey Benicewicz      Danbury  CT           690   24     9 F 19-29        43:31    8:42/M
     135    Alison Joynt            Needham  MA           529   26    10 F 19-29        43:44    8:45/M
     136    John Kuzmech            Sandisfield  MA       534   38    24 M 30-39        43:46    8:45/M
     137    Ulrike Muench           New Haven  CT         721   31    10 F 30-39        43:47    8:45/M
     138    Nancy Becker            Wolcott  CT           667   59     5 F 50-59        43:55    8:47/M
     139    Sheryl Linsky           New Haven  CT         537   27    11 F 19-29        43:59    8:48/M
     140    Judy Joynt              Scarsdale  NY         530   54     6 F 50-59        44:06    8:49/M
     141    Suzanne Lewis           Huntington  CT        630   46     7 F 40-49        44:14    8:51/M
     142    Edward Marcyszak        Seymour  CT           545   54    26 M 50-59        44:14    8:51/M
     143    Annie Paltauf           Brookfield  CT        555   24    12 F 19-29        44:23    8:53/M
     144    William Mahoney         Orange  CT            542   48    34 M 40-49        44:28    8:54/M
     145    Deirdre Brown           Trumbull  CT          484   44     8 F 40-49        44:32    8:54/M
     146    Roadkill Widmer         West Harrison  NY     589   61     6 M 60-69        44:36    8:55/M
     147    Emily Cersonsky         New York  NY          497   22    13 F 19-29        44:42    8:56/M
     148    Nancy Cersonsky         Oxford  CT            498   50     7 F 50-59        44:42    8:56/M
     149    Alta Du Pont            Chester  CT           708   16     4 F 13-18        44:43    8:57/M
     150    Maureen McCarthy        New Haven  CT         680   49     9 F 40-49        44:45    8:57/M
     151    Linda Goodman           Derby  CT             673   29    14 F 19-29        44:58    9:00/M
     152    Oliverio Oramos         Wallingford  CT       554   59    27 M 50-59        45:07    9:01/M
     153    Nicole Daly             Shelton  CT           644   37    11 F 30-39        45:17    9:03/M
     154    Sarah Petela            New Haven  CT         557   30    12 F 30-39        45:59    9:12/M
     155    Monica Roche            Fairfield  CT         651   68     1 F 60-69        46:07    9:13/M
     156    Kate Devir              Milford  CT           511   34    13 F 30-39        46:23    9:17/M
     157    Karen Cook              Colchester  CT        502   31    14 F 30-39        46:34    9:19/M
     158    Karl Eilers             Danbury  CT           514   55    28 M 50-59        46:46    9:21/M
     159    James Kennedy           North Haven  CT       533   62     7 M 60-69        46:52    9:22/M
     160    Meghan Wiese            Higganum  CT          590   21     8 M 19-29        46:58    9:24/M
     161    Janell Mancini          Danbury  CT           544   21    15 F 19-29        46:59    9:24/M
     162    Nicholas Fisher         Needham  MA           518   30    25 M 30-39        47:03    9:25/M
     163    Meghan Moore            Meriden  CT           659   20    16 F 19-29        47:19    9:28/M
     164    Jamie Graham            North Haven  CT       714   27    17 F 19-29        47:25    9:29/M
     165    Madani Sallen           Waterbury  CT         568   59    29 M 50-59        47:42    9:32/M
     166    Elayna Lesco            Wallingford  CT       536   45    10 F 40-49        47:42    9:32/M
     167    Dawn Clark              Hamden  CT            500   27    18 F 19-29        47:43    9:33/M
     168    Nathaniel Bottone       Waterbury  CT         660   29     9 M 19-29        48:02    9:36/M
     169    Kyeen Andersson         New Haven  CT         583   34    15 F 30-39        48:13    9:39/M
     170    Thomas Sheehan          Cheshire  CT          574   58    30 M 50-59        48:14    9:39/M
     171    Barrett True            Windsor  CT           649   70     1 M 70-79        48:18    9:40/M
     172    Christine Perez         Branford  CT          716   30    16 F 30-39        48:22    9:40/M
     173    Jack Doyle              Hamden  CT            655   67     8 M 60-69        48:26    9:41/M
     174    Rachelle Callahan       Hamden  CT            488   40    11 F 40-49        48:33    9:43/M
     175    Kevin Newman            Darien  CT            551   61     9 M 60-69        48:41    9:44/M
     176    Fred Palmieri           Trumbull  CT          640   43    35 M 40-49        48:53    9:47/M
     177    Mary Johnston           Branford  CT          627   51     8 F 50-59        49:12    9:50/M
     178    Kristin Corwran         North Haven  CT       645   42    12 F 40-49        49:13    9:51/M
     179    Florene Nichols         Stratford  CT         552   47    13 F 40-49        49:19    9:52/M
     180    Laura Czar              Milford  CT           507   28    19 F 19-29        49:21    9:52/M
     181    John Hoctor             Stratford  CT         705   46    36 M 40-49        49:23    9:53/M
     182    Cathryn Laydon          New Haven  CT         535   41    14 F 40-49        49:38    9:56/M
     183    Ali Jackson-Jolley      Stamford  CT          704   34    17 F 30-39        49:45    9:57/M
     184    Edward Yennie           Lincoln Park  NJ      595   48    37 M 40-49        49:45    9:57/M
     185    Audrey Jackson          Hamden  CT            527   31    18 F 30-39        49:46    9:57/M
     186    Roger Burgh Jr          Hamden  CT            609   27    10 M 19-29        49:49    9:58/M
     187    John Peterson           Bridgeport  CT        603   49    38 M 40-49        49:49    9:58/M
     188    Nancy Morse             Branford  CT          693   59     9 F 50-59        49:50    9:58/M
     189    Denise Armstrong        Guilford  CT          694   51    10 F 50-59        49:58   10:00/M
     190    Wai Wong                Orange  CT            592   48    39 M 40-49        50:01   10:00/M
     191    Davidson Williams       Bridgeport  CT        591   53    31 M 50-59        50:03   10:01/M
     192    Sara Topper             Wallingford  CT       585   22    20 F 19-29        50:05   10:01/M
     193    Paul Lewis              Milford  CT           720   60    10 M 60-69        50:11   10:02/M
     194    Holly Reichard          New Haven  CT         565   25    21 F 19-29        50:16   10:03/M
     195    Stephen Stein           Milford  CT           580   65    11 M 60-69        50:23   10:05/M
     196    Chris Burton            Cheshire  CT          486   47    15 F 40-49        50:32   10:06/M
     197    Michael Moran           Cos Cob  CT           710   47    40 M 40-49        50:34   10:07/M
     198    Seymone Killins         New Haven  CT         601   17     5 F 13-18        50:53   10:11/M
     199    Melanie Champion        Meriden  CT           499   49    16 F 40-49        50:58   10:12/M
     200    James Piscotta          Woodbridge  CT        629   67    12 M 60-69        51:01   10:12/M
     201    Mark Bridgman           East Haven  CT        641   51    32 M 50-59        51:14   10:15/M
     202    Laurie Bova             Orange  CT            702   37    19 F 30-39        51:47   10:21/M
     203    Ellen Card              West Hartford  CT     494   43    17 F 40-49        51:53   10:23/M
     204    Meg Arenberg            New Haven  CT         715   28    22 F 19-29        51:58   10:24/M
     205    Bruce Goldslager        Orange  CT            686   56    33 M 50-59        51:58   10:24/M
     206    Paula Randler           New Haven  CT         561   25    23 F 19-29        52:23   10:29/M
     207    Marianne Carangelo      Northford  CT         492   54    11 F 50-59        52:37   10:31/M
     208    Kathryn Dagenais        Branford  CT          508   57    12 F 50-59        53:00   10:36/M
     209    Leroy Killins           Hamden  CT            600   60    13 M 60-69        53:15   10:39/M
     210    Eileen O' Sullivan      Milford  CT           676   38    20 F 30-39        53:23   10:41/M
     211    Patty Carton            Stratford  CT         495   69     2 F 60-69        54:42   10:56/M
     212    Chris Romeo             Cheshire  CT          679   12     2 M  2-12        54:57   10:59/M
     213    William Bennet          Bridgeport  CT        605   47    41 M 40-49        55:55   11:11/M
     214    Taryn Brogan            Manchester  CT        662   14     6 F 13-18        56:17   11:15/M
     215    Erin Dybwad             Alexandria  VA        513   30    21 F 30-39        56:26   11:17/M
     216    Rena Seamon             Seymour  CT           602   43    18 F 40-49        58:45   11:45/M
     217    Edward Regner           Torrington  CT        564   79     2 M 70-79        59:43   11:57/M
     218    Edward Snyder           Wallingford  CT       578   61    14 M 60-69        59:49   11:58/M
     219    Robert Skelly           Stratford  CT         577   59    34 M 50-59      1:01:31   12:18/M
     220    Anita Wooten            Riverhead  NY         594   42    19 F 40-49      1:01:31   12:18/M
     221    Tammara Link            Ansonia  CT           606   41    20 F 40-49      1:01:48   12:22/M
     222    Herman Bershtein        Hamden  CT            483   82     1 M 80-99      1:02:50   12:34/M
     223    Ann Onton               Woodbridge  CT        709   64     3 F 60-69      1:09:40   13:56/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Stublic New York NY

23

5

28:16

5:39/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

15

47

35:10

7:02/M

2

Sarah Nutman New Haven CT

18

69

37:47

7:33/M

3

Gina Massari Milford CT

16

94

39:53

7:59/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karyn Delay Saratoga Springs NY

20

23

31:43

6:21/M

2

Michelle Angelo Hamden CT

22

36

33:49

6:46/M

3

Fatima Diallo West Haven CT

19

79

38:33

7:43/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Sheehan New Haven CT

30

53

35:56

7:11/M

2

Jennifer Giering North Haven CT

30

75

38:11

7:38/M

3

Michelle Gallagher New Fairfield CT

39

92

39:45

7:57/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

45

42

34:18

6:52/M

2

Ronnie Behringer Norwalk CT

49

51

35:52

7:10/M

3

Jennifer Travers North Haven CT

40

55

36:12

7:14/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Huge New Canaan CT

52

61

37:11

7:26/M

2

Patricia Shure West Haven CT

51

110

41:50

8:22/M

3

Barbara Haumann Unionville CT

54

111

41:51

8:22/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

155

46:07

9:13/M

2

Patty Carton Stratford CT

69

211

54:42

10:56/M

3

Ann Onton Woodbridge CT

64

223

1:09:40

13:56/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

36

1

27:02

5:24/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Burgess Stratford CT

10

86

39:02

7:48/M

2

Chris Romeo Cheshire CT

12

212

54:57

10:59/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

A J Eldorado Riggs New Haven CT

18

9

29:14

5:51/M

2

Kyle Mata Milford CT

16

11

29:49

5:58/M

3

Eric Strouse Shelton CT

17

19

31:14

6:15/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pat Dennen Sandy Hook CT

27

2

27:44

5:33/M

2

Patrick Seelig Meriden CT

22

4

28:09

5:38/M

3

Chris Normandin New London CT

20

7

28:57

5:47/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

36

6

28:42

5:44/M

2

Robert Barker III Wallingford CT

32

8

29:05

5:49/M

3

Charles Hornak Hamden CT

39

17

30:36

6:07/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Dolan Hamden CT

40

3

27:57

5:35/M

2

Brian Hennessey Newtown CT

47

10

29:37

5:55/M

3

Alan Mac Dougall Branford CT

42

12

29:51

5:58/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Sirotnik Milford CT

53

34

33:29

6:42/M

2

Bruce MacLeod Middletown CT

57

41

34:15

6:51/M

3

Steven Malary Newtown CT

50

43

34:36

6:55/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

65

37

33:51

6:46/M

2

William Schaeffer Guilford CT

61

52

35:53

7:11/M

3

Jack Cronan Wallingford CT

61

71

37:54

7:35/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barrett True Windsor CT

70

171

48:18

9:40/M

2

Edward Regner Torrington CT

79

217

59:43

11:57/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

82

222

1:02:50

12:34/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News