Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bridgeport Hospital Homerun

Bridgeport, CT, May 27, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Gregory Kyrytschenko
Race Winner Gregory Kyrytschenko


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport Hospital Homerun
May 27, 2007 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Gregory Kyrytschenko, Seymour, CT - 17:44
Helen Merkle, Stamford, CT - 19:38


LOCATION
Ballpark At

Harbor Yard
WEATHER
82 Degrees
Hazy - Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT           318   28 ***** M 19-29        17:44    5:43/M
       2    Frank Tiroletto         Orange  CT            310   47     1 M 40-49        18:08    5:51/M
       3    Erik Zukauskas          Bridgeport  CT        193   27     1 M 19-29        18:15    5:53/M
       4    Kyle Mata               Milford  CT           308   16     1 M 14-18        18:19    5:55/M
       5    Francisco Garcia        Bridgeport  CT        306   31     1 M 30-39        18:39    6:01/M
       6    Paul Moyse              Monroe  CT            133   53     1 M 50-59        18:39    6:01/M
       7    Ryan O'Connell          North Haven  CT       438   34     2 M 30-39        18:47    6:04/M
       8    Daniel Sheehan          Easton  CT            339   38     3 M 30-39        18:50    6:05/M
       9    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT        403   40     2 M 40-49        19:06    6:10/M
      10    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        399   40     3 M 40-49        19:13    6:12/M
      11    Fernando Rincon         Glastonbury  CT       366   36     4 M 30-39        19:25    6:16/M
      12    Helen Merkle            Stamford  CT          323   39 ***** F 30-39        19:38    6:20/M
      13    Gary Du Bois            Milford  CT           440   49     4 M 40-49        19:39    6:20/M
      14    David Nulf              Fairfield  CT         357   38     5 M 30-39        19:40    6:21/M
      15    Scott Redfern           Monroe  CT            150   42     5 M 40-49        19:43    6:22/M
      16    Antonio Desousa         Danbury  CT           380   53     2 M 50-59        19:45    6:22/M
      17    Scott Capozza           Bridgeport  CT         28   31     6 M 30-39        19:51    6:24/M
      18    Mario Longo             Cheshire  CT          333   35     7 M 30-39        19:53    6:25/M
      19    John Puskar             Trumbull  CT          200   18     2 M 14-18        19:56    6:26/M
      20    Brian Fidler            West Haven  CT         61   36     8 M 30-39        20:00    6:27/M
      21    Shea Shapiro            Fairfield  CT         411   23     2 M 19-29        20:01    6:27/M
      22    Matt Hyde               New York  NY          387   25     3 M 19-29        20:03    6:28/M
      23    Michael Puskar          Trumbull  CT          311   16     3 M 14-18        20:09    6:30/M
      24    Victor Xicohtencatl     Vernon  CT            431   34     9 M 30-39        20:17    6:33/M
      25    Greg Stern              Harrison  NY          363   28     4 M 19-29        20:20    6:34/M
      26    Eric Goldstein          Sandy Hook  CT        351   41     6 M 40-49        20:27    6:36/M
      27    Austin Baldour          Newtown  Ct           337   14     4 M 14-18        20:36    6:39/M
      28    Laura Strittmatter      Fairfield  CT         165   20     1 F 19-29        20:37    6:39/M
      29    Christopher Panza       Bridgeport  CT        383   25     5 M 19-29        20:40    6:40/M
      30    Michael Ruospo          Stratford  CT         330   42     7 M 40-49        20:45    6:42/M
      31    Elizabeth Warren        West Haven  CT        335   32     1 F 30-39        20:45    6:42/M
      32    Martin Espino           Trumbull  CT          317   47     8 M 40-49        20:48    6:43/M
      33    Bob McCauley            Monroe  CT            118   45     9 M 40-49        20:50    6:43/M
      34    Rey Ramos               New Haven  CT         199   31    10 M 30-39        20:53    6:44/M
      35    Sergio Lob              Fairfield  CT         107   47    10 M 40-49        20:53    6:44/M
      36    John Courtemanche       New Haven  CT         327   64     1 M 60-69        20:56    6:45/M
      37    Chris Jennings          Southport  CT         395   40    11 M 40-49        20:59    6:46/M
      38    Sheila Olmstead         Hamden  CT            423   37     2 F 30-39        21:02    6:47/M
      39    Nicholas Lauretti       Shelton  CT           101   16     5 M 14-18        21:03    6:47/M
      40    Paul Moriber            Easton  CT            130   51     3 M 50-59        21:05    6:48/M
      41    Wayne Theriault         Milford  CT           168   58     4 M 50-59        21:09    6:49/M
      42    Bob Stephenson          Milford  CT           813   58     5 M 50-59        21:11    6:50/M
      43    Dennis Grove            New Haven  CT          74   32    11 M 30-39        21:15    6:51/M
      44    Victor Garcia           Bridgeport  CT        305   29     6 M 19-29        21:17    6:52/M
      45    Paul Keating            Fairfield  CT         448   50     6 M 50-59        21:37    6:58/M
      46    Thomas Bouton           Stratford  CT          20   51     7 M 50-59        21:39    6:59/M
      47    Isabella Corso          Ridgefield  CT        472   13     1 F 10-13        21:41    7:00/M
      48    Soledad Meade           Milford  CT           194   37     3 F 30-39        21:44    7:01/M
      49    Bruce Goulart           Newtown  CT           388   57     8 M 50-59        21:46    7:01/M
      50    Joseph Rosario          Bridgeport  CT        365   11     1 M 10-13        21:51    7:03/M
      51    Richard Kurtzman        Norwalk  CT            96   55     9 M 50-59        21:55    7:04/M
      52    Wayne Plaveck           Milford  CT           342   37    12 M 30-39        21:59    7:05/M
      53    Vikas Thakker           Stamford  CT          451   26     7 M 19-29        22:10    7:09/M
      54    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           303   49     1 F 40-49        22:13    7:10/M
      55    Clint Corso             Ridgefield  CT        471   10     2 M 10-13        22:16    7:11/M
      56    Michael Demis           Katonah  NY           400   40    12 M 40-49        22:18    7:12/M
      57    Andrea Williamson-Hugh  New Canan  CT         179   52     1 F 50-59        22:20    7:12/M
      58    Aron Cristobal          Bridgeport  CT        454   50    10 M 50-59        22:26    7:14/M
      59    Russell Phillips        Brookfield  CT        422   25     8 M 19-29        22:33    7:16/M
      60    Jennifer Travers        North Haven  CT       332   39     4 F 30-39        22:34    7:17/M
      61    John Huntley            Wilton  CT            398   34    13 M 30-39        22:34    7:17/M
      62    Joe Bouchard            Fairfield  CT          18   24     9 M 19-29        22:34    7:17/M
      63    Driss Marbou            Derby  CT             341   42    13 M 40-49        22:38    7:18/M
      64    Woodrow Gaskin          Fairfield  CT          64   51    11 M 50-59        22:39    7:18/M
      65    Christine Asaro         Trumbull  CT            6   38     5 F 30-39        22:42    7:19/M
      66    Thomas Surina           Shelton  CT           166   52    12 M 50-59        22:46    7:21/M
      67    John Kennelly           Cheshire  CT          379   44    14 M 40-49        22:50    7:22/M
      68    Joe Bouchard Sr         Fairfield  CT          19   54    13 M 50-59        22:50    7:22/M
      69    Jessica Surina          Bridgeport  CT        381   25     2 F 19-29        22:54    7:23/M
      70    Michael Dibiase         North Haven  CT       373   30    14 M 30-39        23:02    7:26/M
      71    Benjamin Downing        Cheshire  CT          378   35    15 M 30-39        23:03    7:26/M
      72    Alberto Martins         Shelton  CT           115   37    16 M 30-39        23:10    7:28/M
      73    Kerry Milner            Stratford  CT         126   40     2 F 40-49        23:14    7:30/M
      74    Dean Morgan             Orange  CT            421   45    15 M 40-49        23:17    7:31/M
      75    Barbara Masuk           Monroe  CT            426   47     3 F 40-49        23:18    7:31/M
      76    Todd Olmstead           Hamden  CT            427   41    16 M 40-49        23:19    7:31/M
      77    Paul Couzelis           Norwalk  CT           304   64     2 M 60-69        23:19    7:31/M
      78    Sara Fucci              Black Rock  CT        412   26     3 F 19-29        23:20    7:32/M
      79    Bandit Number  9000                          9000          1 M  0- 0        23:25    7:33/M
      80    Nancy Lopez-Peralta     Shelton  CT           386   35     6 F 30-39        23:26    7:34/M
      81    Moriah Ranger           Hamden  CT            455   31     7 F 30-39        23:26    7:34/M
      82    Vin Dipalma             Bridgeport  CT        805   47    17 M 40-49        23:28    7:34/M
      83    Fatima Diallo           West Haven  CT        336   19     4 F 19-29        23:32    7:35/M
      84    Ron Ranger              Hamden  CT            456   30    17 M 30-39        23:32    7:35/M
      85    Richard Repasky         Eldenburg  MD         334   53    14 M 50-59        23:33    7:36/M
      86    Laurie Trupp            Stratford  CT         349   49     4 F 40-49        23:34    7:36/M
      87    Susan Moss              Southport  CT         313   37     8 F 30-39        23:37    7:37/M
      88    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT         67   51    15 M 50-59        23:40    7:38/M
      89    Michael D'Angelo        Monroe  CT             38   47    18 M 40-49        23:44    7:39/M
      90    Edward Buckmir          Stratford  CT         419   38    18 M 30-39        23:47    7:40/M
      91    Amy Callahan            Shelton  CT            27   26     5 F 19-29        23:48    7:41/M
      92    George Weber            West Haven  CT        329   56    16 M 50-59        23:50    7:41/M
      93    Matt Ausman             Norwalk  CT           447   27    10 M 19-29        23:52    7:42/M
      94    Eric Benevides          Johnston  RI          416   37    19 M 30-39        23:56    7:43/M
      95    Teri Alves              Shelton  CT             4   26     6 F 19-29        23:59    7:44/M
      96    Danny Atway             Westport  CT            9   21    11 M 19-29        24:03    7:45/M
      97    Frank Lang              Seymour  CT           382   67     3 M 60-69        24:04    7:46/M
      98    William Lesko           Stratford  CT         102   42    19 M 40-49        24:13    7:49/M
      99    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT        1139   50     2 F 50-59        24:15    7:49/M
     100    Jackson Kuhl            Fairfield  CT         407   35    20 M 30-39        24:17    7:50/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Paul Ribnicky           Stratford  CT         153   52    17 M 50-59        24:22    7:52/M
     102    Mark Di Nello           Hamden  CT            408   52    18 M 50-59        24:29    7:54/M
     103    Gerald Hyde             Fairfield  CT          83   64     4 M 60-69        24:36    7:56/M
     104    Steven Ulanecki         Naugatuck  CT         171   31    21 M 30-39        24:37    7:56/M
     105    Michael Morton          Oxford  CT            131   13     3 M 10-13        24:38    7:57/M
     106    Mitchell Moriber        Easton  CT            129   14     6 M 14-18        24:38    7:57/M
     107    Colin Konkel            Easton  CT            324   14     7 M 14-18        24:45    7:59/M
     108    Sydney Olshan           Stamford  CT          141   11     2 F 10-13        24:45    7:59/M
     109    Brian Ordway            Shelton  CT           319   35    22 M 30-39        24:49    8:00/M
     110    Joseph Lauretti         Shelton  CT            99   12     4 M 10-13        24:49    8:00/M
     111    Laura Peters            Derby  CT             307   40     5 F 40-49        24:55    8:02/M
     112    Nicole Clark            Hamden  CT             32   22     7 F 19-29        24:59    8:04/M
     113    Gregory Corvigno        Fairfield  CT          36   29    12 M 19-29        25:03    8:05/M
     114    Briana Corso            Ridgefield  CT        469   13     3 F 10-13        25:09    8:07/M
     115    Michael Kane            Shelton  CT            93   46    20 M 40-49        25:13    8:08/M
     116    Lou Decilio             Stratford  CT          45   38    23 M 30-39        25:14    8:08/M
     117    Linda Epstein           Orange  CT             55   46     6 F 40-49        25:17    8:09/M
     118    Racheal Inconiglios     North Haven  CT       439   33     9 F 30-39        25:21    8:11/M
     119    Joseph Steele           New Haven  CT         162   53    19 M 50-59        25:21    8:11/M
     120    George Geer             Derby  CT              65   54    20 M 50-59        25:24    8:12/M
     121    Claudia Kersten         Derby  CT              94   52     3 F 50-59        25:25    8:12/M
     122    John Usdavin            Stratford  CT         367   58    21 M 50-59        25:27    8:13/M
     123    David Williamson        Fairfield  CT         178   47    21 M 40-49        25:28    8:13/M
     124    William Goss            Trumbull  CT          420   39    24 M 30-39        25:34    8:15/M
     125    Mark Lauretti           Shelton  CT           100   52    22 M 50-59        25:34    8:15/M
     126    Janis D' Andrea         Guilford  CT          414   53     4 F 50-59        25:36    8:15/M
     127    Carol Asprelli          Woodbridge  CT          8   46     7 F 40-49        25:38    8:16/M
     128    Susan Christoffersen    Fairfield  CT          30   49     8 F 40-49        25:39    8:16/M
     129    Wendy Walker            Stratford  CT         172   30    10 F 30-39        25:41    8:17/M
     130    Rachel Darden           Westport  CT          353   33    11 F 30-39        25:49    8:20/M
     131    Liz Damm                Fairfield  CT         402   20     8 F 19-29        25:49    8:20/M
     132    Rosario Coronel         Bridgeport  CT        464   32    12 F 30-39        25:51    8:20/M
     133    Bill Damm               Fairfield  CT          40   51    23 M 50-59        25:56    8:22/M
     134    Betsy Parker            Milford  CT           328   37    13 F 30-39        25:58    8:23/M
     135    Alexa Lauretti          Shelton  CT            97   17     1 F 14-18        26:05    8:25/M
     136    Andrew Moore            East Haven  CT        449   39    25 M 30-39        26:07    8:25/M
     137    John Coleman            Trumbull  CT           34   50    24 M 50-59        26:08    8:26/M
     138    Rick Kosturko           Shelton  CT           188   40    22 M 40-49        26:10    8:26/M
     139    Steve Mirabella         North Haven  CT       127   51    25 M 50-59        26:13    8:27/M
     140    David Ambrosini         Cheshire  CT            5   50    26 M 50-59        26:18    8:29/M
     141    Jennifer Badeau         Oxford  CT             13   33    14 F 30-39        26:19    8:29/M
     142    Karl Salvati            North Haven  CT       156   54    27 M 50-59        26:21    8:30/M
     143    Nick Bencivengo         Orange  CT             15   41    23 M 40-49        26:23    8:31/M
     144    William Cimino          Fairfield  CT         348   44    24 M 40-49        26:28    8:32/M
     145    Mike Pisani             Stratford  CT         145   64     5 M 60-69        26:28    8:32/M
     146    Bonnie Strittmatter     Fairfield  CT         164   54     5 F 50-59        26:30    8:33/M
     147    Jessica Styles          Branford  CT          432   16     2 F 14-18        26:32    8:34/M
     148    Julian Atway            Westport  CT           11   18     8 M 14-18        26:33    8:34/M
     149    Nicolas Lob             Fairfield  CT         106    9     1 M  1- 9        26:33    8:34/M
     150    Laura Buckingham        Watertown  CT         406   38    15 F 30-39        26:34    8:34/M
     151    Charles Rich            Bridgeport  CT        462   42    25 M 40-49        26:36    8:35/M
     152    Robert Chasin           Westport  CT           29   44    26 M 40-49        26:39    8:36/M
     153    Kristine Klarman        Branford  CT          430   44     9 F 40-49        26:45    8:38/M
     154    Patty Tabacchi          New York  NY          461   33    16 F 30-39        26:46    8:38/M
     155    James Corbiere          Fairfield  CT        1140   52    28 M 50-59        26:51    8:40/M
     156    Deirdre Gagan           Norwalk  CT            63   26     9 F 19-29        27:03    8:44/M
     157    Tom Shanahan            Southington  CT       309   60     6 M 60-69        27:09    8:45/M
     158    Margaret Pinheiro       Milford  CT           445   46    10 F 40-49        27:10    8:46/M
     159    Caitlin Bosse           Fairfield  CT         404   35    17 F 30-39        27:13    8:47/M
     160    Liz Stafford            Norwalk  CT           161   41    11 F 40-49        27:16    8:48/M
     161    Andrew Bob              Stratford  CT          17   14     9 M 14-18        27:18    8:48/M
     162    Philip Schwarz          Stamford  CT          352   45    27 M 40-49        27:21    8:49/M
     163    Jeanette Trujillo       Norwalk  CT           169   45    12 F 40-49        27:22    8:50/M
     164    Kim Remetta             Milford  CT           152   52    29 M 50-59        27:22    8:50/M
     165    Dawn Bolling            Norwalk  CT           371   43    13 F 40-49        27:25    8:51/M
     166    Richard Zbrozek         Berlin  CT            391   60     7 M 60-69        27:25    8:51/M
     167    Katelyn Fabri           Fairfield  CT         302   15     3 F 14-18        27:34    8:54/M
     168    Dikran Yapoujian        Easton  CT            425   37    26 M 30-39        27:38    8:55/M
     169    Mike Buchina            New Haven  CT          23   48    28 M 40-49        27:41    8:56/M
     170    Tim Salsbury            Milford  CT           312   33    27 M 30-39        27:48    8:58/M
     171    Stuart Zarich           Fairfield  CT         180   51    30 M 50-59        27:49    8:58/M
     172    Robert Jones            Shelton  CT           359   33    28 M 30-39        27:50    8:59/M
     173    Jennifer Bull           Milford  CT            24   35    18 F 30-39        27:52    8:59/M
     174    Julie Usdavin           Stratford  CT         375   26    10 F 19-29        27:53    9:00/M
     175    Jo Anne Usdavin         Stratford  CT         368   26    11 F 19-29        27:54    9:00/M
     176    Kimberley Lowden        Stamford  CT          108   38    19 F 30-39        27:54    9:00/M
     177    John Zeiser             Stratford  CT         356   18    10 M 14-18        27:55    9:00/M
     178    Jeff Stoddard           Branford  CT          433   14    11 M 14-18        27:57    9:01/M
     179    Herbert Johnson III     Milford  CT            90   34    29 M 30-39        28:00    9:02/M
     180    Sage Esposito           Milford  CT            56   13     4 F 10-13        28:02    9:03/M
     181    Alexander Metro         New Haven  CT         125   66     8 M 60-69        28:05    9:04/M
     182    Michael Gertner         Monroe  CT             66   38    30 M 30-39        28:08    9:05/M
     183    Barbara Erkan           Monroe  CT            397   43    14 F 40-49        28:10    9:05/M
     184    Dawn Clark              Hamden  CT             31   27    12 F 19-29        28:12    9:06/M
     185    George Huffman          Shelton  CT            82   50    31 M 50-59        28:12    9:06/M
     186    Karen Zeiser            Stratford  CT         355   47    15 F 40-49        28:15    9:07/M
     187    Jerry Iannucci, Jr.     Bridgeport  CT         84   67     9 M 60-69        28:19    9:08/M
     188    Monica Roche            Fairfield  CT         331   68     1 F 60-69        28:21    9:09/M
     189    Christopher Joyce       Bethel  CT             92    8     2 M  1- 9        28:23    9:09/M
     190    Brittany Cates          Black Rock  CT        410   27    13 F 19-29        28:25    9:10/M
     191    Carol Marinaccio        Trumbull  CT          113   55     6 F 50-59        28:32    9:12/M
     192    George Moreo            Westport  CT          128   52    32 M 50-59        28:39    9:15/M
     193    Moira Snover            Stamford  CT          401   40    16 F 40-49        28:43    9:16/M
     194    Gustavo Gallo           Bridgeport  CT        384   36    31 M 30-39        28:49    9:18/M
     195    Dawn Kane               Shelton  CT           376   41    17 F 40-49        28:57    9:20/M
     196    Bradley Weinstein       Fairfield  CT         173   39    32 M 30-39        28:58    9:21/M
     197    Mitchell Weinstein      Fairfield  CT         174   36    33 M 30-39        28:59    9:21/M
     198    Bozena Chmielewski      Johnston  RI          417   29    14 F 19-29        29:04    9:23/M
     199    Matthew Girosky         Durham  CT             68   26    13 M 19-29        29:05    9:23/M
     200    Kristen O'Toole         Norwalk  CT           138   25    15 F 19-29        29:08    9:24/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     201    Laura Damm              Fairfield  CT          41   52     7 F 50-59        29:10    9:25/M
     202    John Daponte            Stratford  CT          42   58    33 M 50-59        29:12    9:25/M
     203    Madani Sallen           Waterbury  CT         155   58    34 M 50-59        29:14    9:26/M
     204    George Franco           Bridgeport  CT         62   49    29 M 40-49        29:15    9:26/M
     205    Stephen Liebowitz       Fairfield  CT         105   14    12 M 14-18        29:18    9:27/M
     206    Robert Salerno          Monroe  CT            320   69    10 M 60-69        29:21    9:28/M
     207    Sabrina Krievins        Brookfield  CT        435   23    16 F 19-29        29:23    9:29/M
     208    Janine Thomson          White Plains  NY      197   40    18 F 40-49        29:31    9:31/M
     209    David Feibusch          Purchase  NY          196   40    30 M 40-49        29:31    9:31/M
     210    Deirdre Brown           Trumbull  CT           21   44    19 F 40-49        29:34    9:32/M
     211    William Bennet          Bridgeport  CT        195   46    31 M 40-49        29:41    9:35/M
     212    Nicole Daly             Huntington  CT         39   36    20 F 30-39        29:42    9:35/M
     213    Peter Mauntz            Milford  CT           369   47    32 M 40-49        29:43    9:35/M
     214    Pamela Harinstein       Hoboken  NJ            76   28    17 F 19-29        29:43    9:35/M
     215    Jessica Prusaczyk       Stratford  CT         147   13     5 F 10-13        29:50    9:37/M
     216    Tracy Bowens            Hamden  CT            390   43    33 M 40-49        29:54    9:39/M
     217    John Jackson            New Haven  CT         385   35    34 M 30-39        29:56    9:39/M
     218    Anthony Lauretti        Shelton  CT            98   14    13 M 14-18        30:00    9:41/M
     219    David Mauro             Bridgeport  CT        372   28    14 M 19-29        30:02    9:41/M
     220    Harris Jacobs           Woodbridge  CT        453   55    35 M 50-59        30:10    9:44/M
     221    Angella Nelson          Bridgeport  CT        135   35    21 F 30-39        30:11    9:44/M
     222    Natalie Olshan          Stamford  CT          140    8     1 F  1- 9        30:17    9:46/M
     223    Anne Olshan             Stamford  CT          139   39    22 F 30-39        30:17    9:46/M
     224    Eileen Maffei           Trumbull  CT          109   48    34 M 40-49        30:20    9:47/M
     225    William Jensen          Trumbull  CT           89   43    35 M 40-49        30:24    9:48/M
     226    Bob Loh                 Trumbull  CT          396   61    11 M 60-69        30:25    9:49/M
     227    Joseph Ahmad            Bridgeport  CT          3   15    14 M 14-18        30:27    9:49/M
     228    Jacob Henny             Norwalk  CT           322   11     5 M 10-13        30:32    9:51/M
     229    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          136   70     1 M 70-79        30:34    9:52/M
     230    Donna Cramond           Monroe  CT            186   57     8 F 50-59        30:35    9:52/M
     231    Sharon Morton           Oxford  CT            132   23    18 F 19-29        30:35    9:52/M
     232    Tina Jakab              Trumbull  CT           88   42    20 F 40-49        30:36    9:52/M
     233    Stephen Jakab           Trumbull  CT           87   40    36 M 40-49        30:37    9:53/M
     234    Katie Fleming           Milford  CT           458   26    19 F 19-29        30:42    9:54/M
     235    Lisa Goldstein          Newtown  Ct           354   37    23 F 30-39        30:47    9:56/M
     236    Daniel Bender           Trumbull  CT           16   53    36 M 50-59        30:50    9:57/M
     237    Lori Prusaczyk          Stratford  CT         149   40    21 F 40-49        30:52    9:57/M
     238    Cosmo Pfeil             New York  NY          347   29    15 M 19-29        30:52    9:57/M
     239    Robin Mihalick          Milford  CT           413   48    22 F 40-49        30:57    9:59/M
     240    Katherine Woodhead      Black Rock  CT        415   26    20 F 19-29        30:59   10:00/M
     241    Jason Zbell             Naugatuck  CT         181   30    35 M 30-39        31:00   10:00/M
     242    Jennifer Zbell          Naugatuck  CT         182   28    21 F 19-29        31:00   10:00/M
     243    Tom Sullivan            Stratford  CT         418   47    37 M 40-49        31:01   10:00/M
     244    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          457   47    23 F 40-49        31:04   10:01/M
     245    Thomas Clifford         Ansonia  CT            33   56    37 M 50-59        31:05   10:02/M
     246    Joaquin Martens         Middletown  CT        114   44    38 M 40-49        31:06   10:02/M
     247    Augusta Mueller         Middletown  CT        134   37    24 F 30-39        31:13   10:04/M
     248    Christopher Glennon     Bridgeport  CT        429   24    16 M 19-29        31:14   10:05/M
     249    Alfonso Vazquez         Hamden  CT            450   38    36 M 30-39        31:30   10:10/M
     250    Erika Swanson           Naugatuck  CT         167   27    22 F 19-29        31:33   10:11/M
     251    Bennett Williamson      Fairfield  CT         177   14    15 M 14-18        31:36   10:12/M
     252    Shawna Hall             Bridgeport  CT        434   43    24 F 40-49        31:42   10:14/M
     253    Robin Gardner           Darien  CT            436   36    25 F 30-39        31:52   10:17/M
     254    Catherine Burnett       Fairfield  CT         198   41    25 F 40-49        32:03   10:20/M
     255    James Gilbert           Stratford  CT         460   57    38 M 50-59        32:10   10:23/M
     256    Michael Malasics        Fairfield  CT         112   42    39 M 40-49        32:18   10:25/M
     257    Lee Morton              Elizabeth  NJ         393   37    37 M 30-39        32:22   10:26/M
     258    Daniela Huning          Southport  CT         314   21    23 F 19-29        32:23   10:27/M
     259    Nabil Atweh             Westport  CT           12   56    39 M 50-59        32:32   10:30/M
     260    Cheryl Fogg             Bridgeport  CT        358   44    26 F 40-49        32:33   10:30/M
     261    Vic Weinstein           Tarrytown  NY         175   69    12 M 60-69        32:50   10:35/M
     262    Nyree Pinto             Milford  CT           315   35    26 F 30-39        32:50   10:35/M
     263    Bill Tribou             Granby  CT            345   86     1 M 80-99        32:56   10:37/M
     264    Gina Franco             Trumbull  CT          189   36    27 F 30-39        33:10   10:42/M
     265    Megan Smith             Trumbull  CT          191   35    28 F 30-39        33:10   10:42/M
     266    Liam Mason              Southport  CT         325   11     6 M 10-13        33:15   10:44/M
     267    Kevin Mason             Southport  CT         326   41    40 M 40-49        33:15   10:44/M
     268    Rachel Jacobs           Woodbridge  CT        452   19    24 F 19-29        33:17   10:44/M
     269    Frank Manfredi          Stratford  CT         321   74     2 M 70-79        33:21   10:45/M
     270    Rachel Medbery          Milford  CT           316   35    29 F 30-39        33:29   10:48/M
     271    Heather Cafferty        Stamford  CT          442   34    30 F 30-39        33:36   10:50/M
     272    Michael Liebowitz       Fairfield  CT         104   48    41 M 40-49        33:54   10:56/M
     273    Robert Glennon          Bridgeport  CT        428   65    13 M 60-69        33:55   10:56/M
     274    Linda Holden            Fairfield  CT         362   38    31 F 30-39        34:41   11:11/M
     275    Christopher Cain        New York  NY           26   34    38 M 30-39        34:47   11:13/M
     276    Julia Prusaczyk         Stratford  CT         148   10     6 F 10-13        34:49   11:14/M
     277    Dana Steinnagel         Trumbull  CT          163   34    32 F 30-39        34:58   11:17/M
     278    Maria Teresa Tejeda     Milford  CT           465   32    33 F 30-39        35:01   11:18/M
     279    Evelyn Tejeda           Milford  CT           466   25    25 F 19-29        35:03   11:18/M
     280    Warren Johnson          Stratford  CT         443   11     7 M 10-13        35:03   11:18/M
     281    Robert Skelly           Stratford  CT         160   48    42 M 40-49        35:05   11:19/M
     282    Sarah Mawdsley          Sandy Hook  CT        117    8     2 F  1- 9        35:07   11:20/M
     283    Kirsten Mawdsley        Sandy Hook  CT        116   38    34 F 30-39        35:08   11:20/M
     284    Kimberly Gladitsch      Trumbull  CT           70    9     3 F  1- 9        35:10   11:21/M
     285    Christopher Gladitsch   Trumbull  CT           69   11     8 M 10-13        35:10   11:21/M
     286    Peter Gladitsch         Trumbull  CT           71   46    43 M 40-49        35:12   11:21/M
     287    Janet Triplett          Stamford  CT          389   62     2 F 60-69        35:20   11:24/M
     288    Caroline Callahan       Fairfield  CT         301   15     4 F 14-18        35:24   11:25/M
     289    Libbi Intemann          Trumbull  CT          467   42    27 F 40-49        35:28   11:26/M
     290    Nancy Maloney           Norwalk  CT           392   52     9 F 50-59        35:45   11:32/M
     291    Carol Usdavin           Stratford  CT         370   55    10 F 50-59        35:58   11:36/M
     292    Melanie Champion        Meriden  CT           343   48    28 F 40-49        36:01   11:37/M
     293    June Degennaro          West Haven  CT         47   51    11 F 50-59        36:12   11:41/M
     294    Susan Faustini          Milford  CT            59   39    35 F 30-39        36:43   11:51/M
     295    Edward Snyder           Wallingford  CT       344   60    14 M 60-69        36:43   11:51/M
     296    Barbi Hart              Monroe  CT             78   45    29 F 40-49        37:00   11:56/M
     297    Gregory Imler           Hamden  CT             85   33    39 M 30-39        37:02   11:57/M
     298    Nancy Allen             Monroe  CT            437   44    30 F 40-49        37:33   12:07/M
     299    Jamir Bratton           Somerset  NJ          394   14    16 M 14-18        37:39   12:09/M
     300    Margot Sherwin          Guilford  CT          360   50    12 F 50-59        37:44   12:10/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     301    Michael Quinlivan       Fairfield  CT         361   55    40 M 50-59        37:46   12:11/M
     302    Sean Mason              Southport  CT         338    9     3 M  1- 9        37:46   12:11/M
     303    Nancy Mason             Southport  CT         340   40    31 F 40-49        37:49   12:12/M
     304    Megan McDonald          Newtown  CT           121   10     7 F 10-13        38:00   12:15/M
     305    Doug McDonald           Newtown  CT           119   42    44 M 40-49        38:01   12:16/M
     306    David Shapiro           Fairfield  CT         424   58    41 M 50-59        38:15   12:20/M
     307    Alison Gottsegen        Milford  CT            73   55    13 F 50-59        38:22   12:23/M
     308    Emily Ashbolt           Newtown  CT             7   12     8 F 10-13        38:24   12:23/M
     309    Anna Hodge              Newtown  CT           446   12     9 F 10-13        38:29   12:25/M
     310    Jennifer McDonald       Newtown  CT           120   41    32 F 40-49        38:37   12:27/M
     311    Ed Perkowski            Stratford  CT         346   52    42 M 50-59        38:56   12:34/M
     312    Ann Connors             Natick  MA             35   40    33 F 40-49        39:02   12:35/M
     313    Manuel Rosales          Milford  CT           154   43    45 M 40-49        39:02   12:35/M
     314    Shannon McDonald        Newtown  CT           122   12    10 F 10-13        39:50   12:51/M
     315    Kelly Hunter            Fairfield  CT         377   8      4 F  1- 9        40:21   13:01/M
     316    Bill Hunter             Fairfield  CT         374   45    46 M 40-49        40:23   13:02/M
     317    Wendy Johnson           Stratford  CT         444   11    11 F 10-13        40:23   13:02/M
     318    Rebecca Uchio           Milford  CT           170   41    34 F 40-49        40:29   13:04/M
     319    Margaret Weeks          Bridgeport  CT        463   33    36 F 30-39        40:55   13:12/M
     320    Libby Tallberg          Stratford  CT         441   10    12 F 10-13        41:04   13:15/M
     321    James Cramond           Monroe  CT             37   59    43 M 50-59        41:28   13:23/M
     322    Janine Atway            Westport  CT           10   15     5 F 14-18        41:47   13:29/M
     323    Gail Rice               Milford  CT           187   46    35 F 40-49        41:48   13:29/M
     324    George Whitney          Orange  CT            176   88     2 M 80-99        41:55   13:31/M
     325    Kris Emerson            Princeton Jct.  NJ     54   45    36 F 40-49        42:27   13:42/M
     326    Jack Emerson            Princeton Jct  NJ      53   12     9 M 10-13        42:28   13:42/M
     327    Bandit Number  9001                          9001          2 M  0- 0        42:48   13:48/M
     328    Bandit Number  9002                          9002          3 M  0- 0        42:48   13:48/M
     329    Bandit Number  9003                          9003          4 M  0- 0        43:03   13:53/M
     330    Sheryl Decilio          Stratford  CT          46   41    37 F 40-49        43:03   13:53/M
     331    Danny Decilio           Stratford  CT          44    9     4 M  1- 9        43:03   13:53/M
     332    Ann Onton               Fairfield  CT         409   63     3 F 60-69        43:07   13:55/M
     333    Robert Zikaras          Bridgeport  CT        405   54    44 M 50-59        43:46   14:07/M
     334    Kelley Quinlivan        Fairfield  CT         350   57    14 F 50-59        44:45   14:26/M
     335    Gloria Higgins          Guilford  CT          364   51    15 F 50-59        44:54   14:29/M
     336    Bandit Number  9005                          9005          5 M  0- 0        48:03   15:30/M
     337    Marie Fedus             Seymour  CT            60   62     4 F 60-69        48:12   15:33/M
     338    Maryellen Kosturko      Shelton  CT           192   40    38 F 40-49        48:24   15:37/M
     339    Mickie Hope             Shelton  CT           190   71     1 F 70-79        48:25   15:37/M
     340    Deborah Jones           Naugatuck  CT          91   29    26 F 19-29        49:00   15:48/M
     341    Thomas O' Brien         Milford  CT           468   39    40 M 30-39        49:00   15:48/M
     342    Geri Makower            Milford  CT           110   58    16 F 50-59        55:20   17:51/M
     343    Mark Makower            Milford  CT           111   59    45 M 50-59        55:20   17:51/M
     344    Shamilia C. Gomez       Stratford  CT          72   19    27 F 19-29      1:02:00   20:00/M
     345    Maria Del Pilar Diaz    Stratford  CT          50   47    39 F 40-49      1:02:00   20:00/M
     346    Angel Miguel Diaz       Stratford  CT          49    9     5 M  1- 9      1:02:00   20:00/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Merkle Stamford CT

39

12

19:38

6:20/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Natalie Olshan Stamford CT

8

222

30:17

9:46/M

2

Sarah Mawdsley Sandy Hook CT

8

282

35:07

11:20/M

3

Kimberly Gladitsch Trumbull CT

9

284

35:10

11:21/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

13

47

21:41

7:00/M

2

Sydney Olshan Stamford CT

11

108

24:45

7:59/M

3

Briana Corso Ridgefield CT

13

114

25:09

8:07/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexa Lauretti Shelton CT

17

135

26:05

8:25/M

2

Jessica Styles Branford CT

16

147

26:32

8:34/M

3

Katelyn Fabri Fairfield CT

15

167

27:34

8:54/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Strittmatter Fairfield CT

20

28

20:37

6:39/M

2

Jessica Surina Bridgeport CT

25

69

22:54

7:23/M

3

Sara Fucci Black Rock CT

26

78

23:20

7:32/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Warren West Haven CT

32

31

20:45

6:42/M

2

Sheila Olmstead Hamden CT

37

38

21:02

6:47/M

3

Soledad Meade Milford CT

37

48

21:44

7:01/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronnie Behringer Norwalk CT

49

54

22:13

7:10/M

2

Kerry Milner Stratford CT

40

73

23:14

7:30/M

3

Barbara Masuk Monroe CT

47

75

23:18

7:31/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Hugh New Canan CT

52

57

22:20

7:12/M

2

Mary Ellen Corbiere Fairfield CT

50

99

24:15

7:49/M

3

Claudia Kersten Derby CT

52

121

25:25

8:12/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

188

28:21

9:09/M

2

Janet Triplett Stamford CT

62

287

35:20

11:24/M

3

Ann Onton Fairfield CT

63

332

43:07

13:55/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mickie Hope Shelton CT

71

339

48:25

15:37/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gregory Kyrytschenko Seymour CT

28

1

17:44

5:43/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolas Lob Fairfield CT

9

149

26:33

8:34/M

2

Christopher Joyce Bethel CT

8

189

28:23

9:09/M

3

Sean Mason Southport CT

9

302

37:46

12:11/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Rosario Bridgeport CT

11

50

21:51

7:03/M

2

Clint Corso Ridgefield CT

10

55

22:16

7:11/M

3

Michael Morton Oxford CT

13

105

24:38

7:57/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Mata Milford CT

16

4

18:19

5:55/M

2

John Puskar Trumbull CT

18

19

19:56

6:26/M

3

Michael Puskar Trumbull CT

16

23

20:09

6:30/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erik Zukauskas Bridgeport CT

27

3

18:15

5:53/M

2

Shea Shapiro Fairfield CT

23

21

20:01

6:27/M

3

Matt Hyde New York NY

25

22

20:03

6:28/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

31

5

18:39

6:01/M

2

Ryan O'Connell North Haven CT

34

7

18:47

6:04/M

3

Daniel Sheehan Easton CT

38

8

18:50

6:05/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

47

2

18:08

5:51/M

2

Wesley Oliveira Bridgeport CT

40

9

19:06

6:10/M

3

Wantuil Souza Bridgeport CT

40

10

19:13

6:12/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moyse Monroe CT

53

6

18:39

6:01/M

2

Antonio Desousa Danbury CT

53

16

19:45

6:22/M

3

Paul Moriber Easton CT

51

40

21:05

6:48/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtemanche New Haven CT

64

36

20:56

6:45/M

2

Paul Couzelis Norwalk CT

64

77

23:19

7:31/M

3

Frank Lang Seymour CT

67

97

24:04

7:46/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurence Nordvall Trumbull CT

70

229

30:34

9:52/M

2

Frank Manfredi Stratford CT

74

269

33:21

10:45/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

86

263

32:56

10:37/M

2

George Whitney Orange CT

88

324

41:55

13:31/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News