Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Runners In support of Education 4 Miler

North Stonington, CT, May 26, 2007

Overall & Age results

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


Race Winners
Race Winners


                      Runners In Support of Education
                   North Stonington, CT 5/26/07 10:00 AM
                     Weather: Sunny 87' Light Wind
                  Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                        www.thelastmileracing.com 
Place Name                No.   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1 JEFF WALKER            29  42   1/13     1/40   M WESTERLY        RI   24:09  6:03 
    2 MARK BURBELO           35  51   1/6      2/40   M WESTERLY        RI   24:17  6:05 
    3 Jeffrey Vuono          61  44   2/13     3/40   M Westerly        RI   24:33  6:09 
    4 Oaty Frye              65  16   1/4      4/40   M Waterford       CT   24:42  6:11 
    5 STEVEN LOHMANN         42  29   1/3      5/40   M MIDDLETOWN      CT   26:53  6:44 
    6 Alison Dupont          64  40   1/7      1/25   F Uncasville      CT   27:11  6:48 
    7 Matt Bailey            57  36   1/10     6/40   M Westerly        RI   27:26  6:52 
    8 Jeff Duda              69  27   2/3      7/40   M Westerly        RI   27:27  6:52 
    9 RICK BRECKENRIDGE      25  46   3/13     8/40   M NO. STONINGTON  CT   27:32  6:53 
   10 EDDIE HOGAN             3  37   2/10     9/40   M LISBON          CT   27:56  6:59 
   11 JAMES VALENTINE         2  51   2/6     10/40   M NO. STONINGTON  CT   28:11  7:03 
   12 Emily Komiskey         56  27   1/5      2/25   F Putnam          CT   28:55  7:14 
   13 Larry James            60  43   4/13    11/40   M Preston         CT   29:16  7:19 
   14 Russ Dipallina         55  44   5/13    12/40   M Waterford       CT   30:02  7:31 
   15 ANTONIO DEUS           21  42   6/13    13/40   M SAUNDERSTOWN    RI   30:32  7:38 
   16 Scott Partosan         71  42   7/13    14/40   M Mystic          CT   31:23  7:51 
   17 CRAIG MUNZER           13  41   8/13    15/40   M NO. STONINGTON  CT   31:27  7:52 
   18 STEVEN BOUCHER         27  49   9/13    16/40   M EAST LYME       CT   31:28  7:52 
   19 Spring Cole            53  42   2/7      3/25   F Dayville        CT   31:32  7:53 
   20 MARC TARDIFF           39  34   3/10    17/40   M MYSTIC          CT   32:06  8:02 
   21 Sarah Parker           51  16   1/2      4/25   F N. Stonigton    CT   32:30  8:08 
   22 MARK STEELE            36  39   4/10    18/40   M PAWCATUCK       CT   32:34  8:09 
   23 William Gorczyca       63  45  10/13    19/40   M N. Stonigton    CT   32:48  8:12 
   24 SABRINA BEUEHLER        7  47   3/7      5/25   F NO. STONINGTON  CT   33:04  8:16 
   25 TOM BAKER              31  63   1/2     20/40   M OAKDALE         CT   33:09  8:18 
   26 DANIELLE WRIGHT        43  28   2/5      6/25   F MIDDLETOWN      CT   33:18  8:20 
   27 RONALD GALE             8  71   1/2     21/40   M NORWICH         CT   33:21  8:21 
   28 MICHAEL O'CONNELL      34  40  11/13    22/40   M COVENTRY        RI   33:24  8:21 
   29 JASON RUSK             14  34   5/10    23/40   M GROTON          CT   34:04  8:31 
   30 KRISTEN MILLS          18  34   1/5      7/25   F RICHMOND        RI   34:15  8:34 
   31 Bill Hixson            50  69   3/6     24/40   M N. Stonigton    CT   34:21  8:36 
   32 D'Andre Gooden         48  16   2/4     25/40   M N. Stonigton    CT   35:20  8:50 
   33 Mark Contino           67  30   6/10    26/40   M Pawcatuck       CT   35:24  8:51 
   34 Philipp Baumann III   153  12   3/4     27/40   M N. Stonigton    CT   36:10  9:03 
   35 SONYA STEDMAN          37  29   3/5      8/25   F NO. STONINGTON  CT   36:14  9:04 
   36 RENEE BENNETT          32  41   4/7      9/25   F GRISWOLD        CT   36:17  9:05 
   37 Erin Andron            59  30   2/5     10/25   F Preston         CT   36:33  9:09 
   38 Grace Lewis            62  46   5/7     11/25   F N. Stonigton    CT   36:58  9:15 
   39 RANDI LAFEMINA         33  41   6/7     12/25   F GRISWOLD        CT   37:20  9:20 
   40 Phil Jr Baumann        49  42  12/13    28/40   M N. Stonigton    CT   38:14  9:34 
   41 THOMAS JACKSON         15  37   7/10    29/40   M NO. STONINGTON  CT   38:42  9:41 
   42 Dillon Lutes          154  11   4/4     30/40   M CARVER          MA   38:44  9:41 
   43 KENNETH LUTES          28  52   4/6     31/40   M CARVER          MA   38:45  9:42 
   44 CARLOS NUNES           40  35   8/10    32/40   M NO. STONINGTON  CT   38:46  9:42 
   45 JOSEPH HUGHES          23  48  13/13    33/40   M NORWICH         CT   39:09  9:48 
   46 Craig Barnes           54  51   5/6     34/40   M N. Stonigton    CT   39:32  9:53 
   47 Kelly Stevens          68  24   4/5     13/25   F Westerly        RI   39:48  9:57 
   48 PAT BAKER              30  62   1/1     14/25   F OAKDALE         CT   40:09 10:03 
   49 BARBARA YOUNG          44  42   7/7     15/25   F NO. STONINGTON  CT   40:26 10:07 
   50 KATHY KATAMURA         45  50   1/4     16/25   F NO. STONINGTON  CT   40:27 10:07 
Place Name                No.   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   51 Jan MacGregor          70  66   6/6     35/40   M Mystic          CT   40:47 10:12 
   52 HEIDI MACINA           46  39   3/5     17/25   F NO. STONINGTON  CT   42:11 10:33 
   53 MALIKA NUNES           41  33   4/5     18/25   F NO. STONINGTON  CT   43:15 10:49 
   54 PHILLIP BARBEAU        17  37   9/10    36/40   M GROTON          CT   43:16 10:49 
   55 HOLLY GAGNON           38  36   5/5     19/25   F NO. STONINGTON  CT   44:32 11:08 
   56 SARAH LEDINGHAM         5  26   5/5     20/25   F NO. STONINGTON  CT   44:46 11:12 
   57 Barbara Barnes         52  18   2/2     21/25   F N. Stonigton    CT   45:02 11:16 
   58 ROBERT WHIPPLE SR.     19  68   2/2     37/40   M GROSVENOR DALE  CT   46:08 11:32 
   59 COLBURN GRAVES,JR       1  73   2/2     38/40   M NO. STONINGTON  CT   47:52 11:58 
   60 Chet Elliott           66  27   3/3     39/40   M Pawcatuck       CT   50:20 12:35 
   61 SUSAN GORDON           22  51   2/4     22/25   F CHARLESTOWN     RI   52:31 13:08 
   62 EMILY BRECKENRIDGE     24  16   1/1     23/25   F NO. STONINGTON  CT   54:35 13:39 
   63 Patty Vuylsteke        58  56   3/4     24/25   F Uncasville      CT 1:02:02 15:31 
   64 Laurie Lamb            47  54   4/4     25/25   F NO. Stonginton  CT 1:04:29 16:08 
   65 ROBERT SCOGGIN         16  35  10/10    40/40   M GROTON          CT 1:15:14 18:49 
             
           ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Team       Time    
===== =================== === =============== == ========== ======= 
    1 Alison Dupont        40 Uncasville      CT              27:11 
    2 Emily Komiskey       27 Putnam          CT              28:55 
    3 Spring Cole          42 Dayville        CT              31:32 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Team       Time    
===== =================== === =============== == ========== ======= 
    1 JEFF WALKER          42 WESTERLY        RI              24:09 
    2 MARK BURBELO         51 WESTERLY        RI              24:17 
    3 Jeffrey Vuono        44 Westerly        RI              24:33 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 19
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    21 Sarah Parker         16 N. Stonigton       CT              32:30 
    2    57 Barbara Barnes       18 N. Stonigton       CT              45:02 
    3    62 EMILY BRECKENRIDGE   16 NO. STONINGTON     CT              54:35 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 19
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     4 Oaty Frye            16 Waterford          CT              24:42 
    2    32 D'Andre Gooden       16 N. Stonigton       CT              35:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    26 DANIELLE WRIGHT      28 MIDDLETOWN         CT              33:18 
    2    35 SONYA STEDMAN        29 NO. STONINGTON     CT              36:14 
    3    47 Kelly Stevens        24 Westerly           RI              39:48 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     5 STEVEN LOHMANN       29 MIDDLETOWN         CT              26:53 
    2     8 Jeff Duda            27 Westerly           RI              27:27 
    3    60 Chet Elliott         27 Pawcatuck          CT              50:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    30 KRISTEN MILLS        34 RICHMOND           RI              34:15 
    2    37 Erin Andron          30 Preston            CT              36:33 
    3    52 HEIDI MACINA         39 NO. STONINGTON     CT              42:11 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     7 Matt Bailey          36 Westerly           RI              27:26 
    2    10 EDDIE HOGAN          37 LISBON             CT              27:56 
    3    20 MARC TARDIFF         34 MYSTIC             CT              32:06 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    24 SABRINA BEUEHLER     47 NO. STONINGTON     CT              33:04 
    2    36 RENEE BENNETT        41 GRISWOLD           CT              36:17 
    3    38 Grace Lewis          46 N. Stonigton       CT              36:58 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     9 RICK BRECKENRIDGE    46 NO. STONINGTON     CT              27:32 
    2    13 Larry James          43 Preston            CT              29:16 
    3    14 Russ Dipallina       44 Waterford          CT              30:02 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    50 KATHY KATAMURA       50 NO. STONINGTON     CT              40:27 
    2    61 SUSAN GORDON         51 CHARLESTOWN        RI              52:31 
    3    63 Patty Vuylsteke      56 Uncasville         CT            1:02:02 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    11 JAMES VALENTINE      51 NO. STONINGTON     CT              28:11 
    2    43 KENNETH LUTES        52 CARVER             MA              38:45 
    3    46 Craig Barnes         51 N. Stonigton       CT              39:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    48 PAT BAKER            62 OAKDALE            CT              40:09 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    25 TOM BAKER            63 OAKDALE            CT              33:09 
    2    31 Bill Hixson          69 N. Stonigton       CT              34:21 
    3    51 Jan MacGregor        66 Mystic             CT              40:47 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    27 RONALD GALE          71 NORWICH            CT              33:21 
    2    59 COLBURN GRAVES,JR    73 NO. STONINGTON     CT              47:52 





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News