Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Guilford Savings Bank 4 Mile

Guilford, CT, May 20, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Jon French
Race Winner Jon French


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Guilford Savings Bank
May 20, 2007 - 4 Miles
Guilford, CT

OVERALL WINNERS

Jon French, West Haven, CT - 20:50
Lisa Cadmus, New Haven, CT - 25:12


LOCATION
Jacobs

Beach
WEATHER
60 Degrees
Showers

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jon French              West Haven  CT         86   23 ***** M 20-29        20:50    5:13/M
       2    Jesse Efron             Guilford  CT          109   23     1 M 20-29        21:30    5:23/M
       3    Frank Tiroletto         Orange  CT              9   47     1 M 40-49        23:15    5:49/M
       4    Jt Tolbert              Branford  CT          146   46     2 M 40-49        23:32    5:53/M
       5    Shane Hobart            Branford  CT          147   34     1 M 30-39        23:52    5:58/M
       6    David Tommaso           Banford  CT             8   24     2 M 20-29        24:11    6:03/M
       7    Srgey Lukashenko        Cheshire  CT          181   15     1 M 13-19        24:12    6:03/M
       8    Ross Hicks              Hamden  CT            202   18     2 M 13-19        24:38    6:10/M
       9    Taylor Antrim           New Haven  CT         104   32     2 M 30-39        24:45    6:11/M
      10    John Hadcock            East Lyme  CT         143   48     3 M 40-49        24:51    6:13/M
      11    Jerry Munck             North Haven  CT        67   50     1 M 50-59        25:03    6:16/M
      12    Lisa Cadmus             New Haven  CT         157   27 ***** F 20-29        25:12    6:18/M
      13    Karl Christiansen       Niantic  CT           145   44     4 M 40-49        25:18    6:20/M
      14    Samuel Montclair        Cheshire  CT          116   15     3 M 13-19        25:25    6:21/M
      15    Billy Logue             Los Angeles  CA       172   39     3 M 30-39        25:28    6:22/M
      16    Jeff Miller             Middletown  CT        151   52     2 M 50-59        25:30    6:23/M
      17    Adam Solomon            New Haven  CT         166   39     4 M 30-39        25:32    6:23/M
      18    Darrell Adler           North Branford  CT    173   32     5 M 30-39        25:38    6:25/M
      19    Michael Troup           New Haven  CT         184   23     3 M 20-29        25:46    6:27/M
      20    Robert Jordan           New Haven  CT         129   39     6 M 30-39        25:59    6:30/M
      21    Nicholas Landry         Winsted  CT           171   32     7 M 30-39        26:13    6:33/M
      22    Charles Glass           Guilford  CT           58   37     8 M 30-39        26:19    6:35/M
      23    Donald Nuhn             Westbrook  CT         183   54     3 M 50-59        26:20    6:35/M
      24    Bruce Beebe             Madison  CT           174   45     5 M 40-49        26:30    6:38/M
      25    John Courtmanche        New Haven  CT          97   64     1 M 60-69        26:40    6:40/M
      26    Amy Steffen             Killingworth  CT       81   31     1 F 30-39        26:42    6:41/M
      27    Robert Howard           Guilford  CT          194   36     9 M 30-39        26:50    6:43/M
      28    Patrick Kral            Guilford  CT          111   27     4 M 20-29        26:54    6:44/M
      29    Neal Slobin             Old Saybrook  CT      101   51     4 M 50-59        27:00    6:45/M
      30    Matthew Marchand        Guilford  CT          196   13     4 M 13-19        27:01    6:45/M
      31    William Schaeffer       Guilford  CT           38   60     2 M 60-69        27:06    6:47/M
      32    Raymond Iglesias        Guilford  CT          178   34    10 M 30-39        27:08    6:47/M
      33    David Ellis             Guilford  CT          193   23     5 M 20-29        27:23    6:51/M
      34    Christopher Hynes       Branford  CT          149   47     6 M 40-49        27:27    6:52/M
      35    Catharine Axley         Guilford  CT          198   19     1 F 13-19        27:33    6:53/M
      36    Richard Sims            Guilford  CT           74   33    11 M 30-39        27:35    6:54/M
      37    Greg Waterbury          Guilford  CT          190   46     7 M 40-49        27:36    6:54/M
      38    Scott Bristol           Old Saybrook  CT       20   33    12 M 30-39        27:53    6:58/M
      39    Ryan Slobin             Old Saybrook  CT      130   18     5 M 13-19        27:55    6:59/M
      40    Ken Conforto            Essex  CT             189   60     3 M 60-69        28:00    7:00/M
      41    Jay Stockmann           Guilford  CT          212   41     8 M 40-49        28:02    7:01/M
      42    Richard Gallagher       Clinton  CT            10   43     9 M 40-49        28:12    7:03/M
      43    Kipp Small              Guilford  CT           69   45    10 M 40-49        28:14    7:04/M
      44    John Steele             New Haven  CT         139   49    11 M 40-49        28:20    7:05/M
      45    Daniel Bonelli          Guilford  CT           57   39    13 M 30-39        28:25    7:06/M
      46    Robert Antonetti        Wallingford  CT         6   39    14 M 30-39        28:28    7:07/M
      47    Buzz Gardner            Guilford  CT           71   54     5 M 50-59        28:33    7:08/M
      48    Cliff Sahlin            Guilford  CT           95   53     6 M 50-59        28:35    7:09/M
      49    Katherine Pyskaty       Belmont  MA           159   28     1 F 20-29        28:49    7:12/M
      50    Susan Dennis            Colchester  CT         75   32     2 F 30-39        28:52    7:13/M
      51    Thomas McCormack        North Haven  CT       176   56     7 M 50-59        29:02    7:16/M
      52    Jacqueline Montclair    Cheshire  CT          114   40     1 F 40-49        29:03    7:16/M
      53    Mary Stahley            New Haven  CT          35   27     2 F 20-29        29:26    7:22/M
      54    Matthew Wilansky        Glastonbury  CT       163   32    15 M 30-39        29:27    7:22/M
      55    Elizabeth Bunney        Branford  CT          132   28     3 F 20-29        29:29    7:22/M
      56    Rebecca Fitzgerald      Durham  CT             24   30     3 F 30-39        29:46    7:27/M
      57    Sal Rapacciuolo         New Haven  CT         112   59     8 M 50-59        29:47    7:27/M
      58    Ann McCormick           North Haven  CT       177   54     1 F 50-59        29:59    7:30/M
      59    Michael Gould           Madison  CT            77   40    12 M 40-49        30:16    7:34/M
      60    David Leake             Guilford  CT          158   59     9 M 50-59        30:16    7:34/M
      61    Andrew Whitehouse       Wallingford  CT       141   23     6 M 20-29        30:25    7:36/M
      62    Keyvan Mahboubi         Hamden  CT            161   41     2 F 40-49        30:31    7:38/M
      63    Douglas Tajmajer        Bethany  CT            44   41    13 M 40-49        30:33    7:38/M
      64    Valerie Small           Guilford  CT          152   47     3 F 40-49        30:41    7:40/M
      65    Mario Guevara           Woodbridge  CT         50   47    14 M 40-49        30:43    7:41/M
      66    John Montclair          Cheshire  CT          115   47    15 M 40-49        31:02    7:46/M
      67    Karin Wallace           Westbrook  CT         137   31     4 F 30-39        31:08    7:47/M
      68    Bucky Johnson           Branford  CT          138   49    16 M 40-49        31:17    7:49/M
      69    Cheryl Coyle            East Haven  CT         39   37     5 F 30-39        31:19    7:50/M
      70    Steve Mele              Hamden  CT            135   52    10 M 50-59        31:24    7:51/M
      71    Angelo Alea             Guilford  CT          175   36    16 M 30-39        31:27    7:52/M
      72    Ryan Heffernan          New Haven  CT         144   23     7 M 20-29        31:33    7:53/M
      73    Justin Howard           Madison  CT           210   33    17 M 30-39        31:34    7:54/M
      74    Helmut Ernstberger      New Haven  CT          19   35    18 M 30-39        31:35    7:54/M
      75    Deb Rooth               Portland  CT          148   50     2 F 50-59        31:36    7:54/M
      76    Jeff Shocki             Cheshire  CT          219   26     8 M 20-29        31:38    7:55/M
      77    Jennifer Glass          Branford  CT          133   41     4 F 40-49        32:03    8:01/M
      78    Michelle Stockmann      Guilford  CT          213   42     5 F 40-49        32:05    8:01/M
      79    Laura Stroud            Portland  CT          150   43     6 F 40-49        32:10    8:03/M
      80    Adam Bache              Clinton  CT            51   34    19 M 30-39        32:15    8:04/M
      81    Chase Dupont            Hamden  CT            199   23     9 M 20-29        32:23    8:06/M
      82    Heather Bradley         Guilford  CT          195   36     6 F 30-39        32:24    8:06/M
      83    Gia Calistro            Guilford  CT          110   41     7 F 40-49        32:26    8:07/M
      84    Cynthia Gardner         Pittsfield  MA         27   55     3 F 50-59        32:27    8:07/M
      85    Hugh Cafferty           Guilford  CT           60   64     4 M 60-69        32:49    8:12/M
      86    Tara Amarante           Branford  CT          214   36     7 F 30-39        32:55    8:14/M
      87    Ken Rosenthal           Woodbridge  CT        117   62     5 M 60-69        32:55    8:14/M
      88    Dennis Culliton         Guilford  CT          165   48    17 M 40-49        32:55    8:14/M
      89    David Steele            Durham  CT             42   48    18 M 40-49        32:56    8:14/M
      90    Yves Charles            Waterbury  CT         187   28    10 M 20-29        32:59    8:15/M
      91    Lisa Buchta             Branford  CT          167   40     8 F 40-49        33:00    8:15/M
      92    William Olsen           Clinton  CT            18   59    11 M 50-59        33:09    8:17/M
      93    Ryan Grenon             Clinton  CT            84   32    20 M 30-39        33:15    8:19/M
      94    Ray Ditoto              Oxford  CT             80   50    12 M 50-59        33:26    8:22/M
      95    Catherine Hopkins       New Haven  CT          21   33     8 F 30-39        33:35    8:24/M
      96    Walter Ostrinski        North Haven  CT       188   49    19 M 40-49        33:36    8:24/M
      97    Stephen Avery           Voluntown  CT         105   52    13 M 50-59        33:38    8:25/M
      98    Wyatt Stanland          Old Lyme  CT           54   14     6 M 13-19        33:39    8:25/M
      99    Robert Toth             Pittsfield  MA         26   57    14 M 50-59        33:40    8:25/M
     100    David Stanland          Old Lyme  CT           53   42    20 M 40-49        33:41    8:25/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Chris Warner            Guilford  CT          220   50    15 M 50-59        33:45    8:26/M
     102    Anna Bonelli            Guilford  CT           56   41     9 F 40-49        33:50    8:28/M
     103    Barbara Harding         Madison  CT            62   15     2 F 13-19        33:50    8:28/M
     104    David Harding           Madison  CT            61   49    21 M 40-49        33:51    8:28/M
     105    Sophie Bysiewicz        Branford  CT           99   11     1 F  2-12        34:00    8:30/M
     106    Daniel Zaneski          Branford  CT           22   36    21 M 30-39        34:01    8:30/M
     107    Julie Francis           Branford  CT           96   49    10 F 40-49        34:04    8:31/M
     108    Charles Reese           Madison  CT            29   52    16 M 50-59        34:05    8:31/M
     109    Susan Palma             Guilford  CT           76   39     9 F 30-39        34:05    8:31/M
     110    Kristen Ginsburg        Madison  CT           207   32    10 F 30-39        34:11    8:33/M
     111    Sarah Beres             Guilford  CT           89   34    11 F 30-39        34:15    8:34/M
     112    Jennifer Luther         Madison  CT           102   41    11 F 40-49        34:26    8:37/M
     113    Tom Shanahan            Southington  CT         4   60     6 M 60-69        34:36    8:39/M
     114    Shannon Doyle           Middletown  CT        124   34    12 F 30-39        34:42    8:41/M
     115    Edward Mc Caffrey       Essex  CT             162   64     7 M 60-69        34:44    8:41/M
     116    Patrick Kinney          Guilford  CT           90   41    22 M 40-49        34:47    8:42/M
     117    Kristopher Henaire      Meriden  CT           120   25    11 M 20-29        34:48    8:42/M
     118    Kate Martino            Wallingford  CT       142   22     4 F 20-29        34:48    8:42/M
     119    Christine Glenn         Oxford  CT             79   45    12 F 40-49        34:54    8:44/M
     120    Patrick Laros           Stratford  CT          45   27    12 M 20-29        34:58    8:45/M
     121    Angus Nairn             Guilford  CT          197   52    17 M 50-59        34:59    8:45/M
     122    Tracy Draghi            East Hampton  CT       70   41    13 F 40-49        35:02    8:46/M
     123    Mary Jo Puchini         Guilford  CT           47   46    14 F 40-49        35:03    8:46/M
     124    Jennifer Rodriguez      Madison  CT           206   37    13 F 30-39        35:05    8:46/M
     125    Prianka Patel           New Haven  CT          85   26     5 F 20-29        35:07    8:47/M
     126    Allison Dupuy           New Haven  CT          33   27     6 F 20-29        35:09    8:47/M
     127    Wendy Bluemling         Guilford  CT            5   56     4 F 50-59        35:11    8:48/M
     128    Philip Carloni          Branford  CT          125   54    18 M 50-59        35:29    8:52/M
     129    Alex Barbaro            Guilford  CT          128   16     7 M 13-19        35:31    8:53/M
     130    Karl Salvati            North Haven  CT        66   54    19 M 50-59        35:31    8:53/M
     131    Alane Wilansky          Glastonbury  CT       164   30    14 F 30-39        35:32    8:53/M
     132    Paul Hyzak              Guilford  CT          134   45    23 M 40-49        35:34    8:54/M
     133    Kevin Baruzzi           Hamden  CT            200   17     8 M 13-19        35:45    8:56/M
     134    Jsaon Primavera         Branford  CT          191   32    22 M 30-39        35:46    8:57/M
     135    Daniel Martin           Plainville  CT         32   39    23 M 30-39        35:48    8:57/M
     136    Tami Brining            New Haven  CT          34   26     7 F 20-29        35:57    8:59/M
     137    Peter Hicks             Hamden  CT            201   48    24 M 40-49        36:03    9:01/M
     138    Curtis Sutro            Hamden  CT            203   49    25 M 40-49        36:04    9:01/M
     139    David Loiselle          Kensington  CT         78   48    26 M 40-49        36:07    9:02/M
     140    Reagan Krane            Westbrook  CT         131   49    27 M 40-49        36:15    9:04/M
     141    John Landock            Guilford  CT          169   46    28 M 40-49        36:23    9:06/M
     142    Lee Anne Kelly          Hamden  CT             48   46    15 F 40-49        36:28    9:07/M
     143    George Papuga           East Haven  CT          7   64     8 M 60-69        36:39    9:10/M
     144    Jody Eick               Middletown  CT        121   25     8 F 20-29        37:02    9:16/M
     145    Kevin Mc Carthy         Guilford  CT          136   50    20 M 50-59        37:09    9:17/M
     146    Christina Gagliardi     Clinton  CT           186   34    15 F 30-39        37:11    9:18/M
     147    Tara Courtmanche        Madison  CT            98   35    16 F 30-39        37:14    9:19/M
     148    Leo Barbaro             Guilford  CT          127   47    29 M 40-49        37:19    9:20/M
     149    Kimberly Boughton       Branford  CT           43   26     9 F 20-29        37:24    9:21/M
     150    Lucy Quinones           Westbrook  CT         185   40    16 F 40-49        38:02    9:31/M
     151    Lydia Leete             Guilford  CT           55   49    17 F 40-49        38:06    9:32/M
     152    Cynthia Yaffa           Guilford  CT          100   44    18 F 40-49        38:07    9:32/M
     153    Armand Levasseur        New Haven  CT          72   60     9 M 60-69        38:09    9:32/M
     154    Denise Avery            Voluntown  CT         106   47    19 F 40-49        38:53    9:43/M
     155    Joseph Kirk             Trumbull  CT           30   41    30 M 40-49        38:56    9:44/M
     156    Elisabeth Palatiello    Guilford  CT            1   40    20 F 40-49        39:04    9:46/M
     157    Amy Parker              Branford  CT          205   38    17 F 30-39        39:07    9:47/M
     158    Mike Palatiello         Guilford  CT            2   47    31 M 40-49        39:15    9:49/M
     159    Pablo Goldberg          New Haven  CT         140   41    32 M 40-49        39:21    9:50/M
     160    Bill Brelig             Westbrook  CT          82   47    33 M 40-49        39:27    9:52/M
     161    Denise Esmeraldo        Monroe  CT            123   38    18 F 30-39        39:33    9:53/M
     162    Alissa Palatiello       Guilford  CT            3   16     3 F 13-19        39:35    9:54/M
     163    Debra Sims              Guilford  CT           73   34    19 F 30-39        39:48    9:57/M
     164    Erika Fleig             Higganum  CT          107   37    20 F 30-39        39:58   10:00/M
     165    Mark Bridgman           East Haven  CT        170   50    21 M 50-59        40:05   10:01/M
     166    Betse Courtmanche       New Haven  CT         179   62     1 F 60-69        40:09   10:02/M
     167    John Naungayan          New Haven  CT         122   37    24 M 30-39        40:47   10:12/M
     168    Christine Naungayan     New Haven  CT         113   36    21 F 30-39        40:47   10:12/M
     169    Kristin Wildermann      Madison  CT            64   37    22 F 30-39        40:57   10:14/M
     170    Vivki Stackpole         North Haven  CT       168   40    21 F 40-49        41:05   10:16/M
     171    Rebecca Wolenski        Guilford  CT          118   12     2 F  2-12        41:13   10:18/M
     172    Joseph Wolenski         Guilford  CT          119   47    34 M 40-49        41:14   10:19/M
     173    Michelle Barban         Branford  CT          204   41    22 F 40-49        41:16   10:19/M
     174    Lauren De Marco         Guilford  CT           46    9     3 F  2-12        41:26   10:22/M
     175    Jennifer Bernier        East Haddam  CT       156   33    23 F 30-39        41:28   10:22/M
     176    Lee Wildermann          Madison  CT            14    6     1 M  2-12        41:34   10:24/M
     177    Paul O'Connor           Madison  CT            65    7     2 M  2-12        41:34   10:24/M
     178    Asa Wildermann          Madison  CT            13   34    25 M 30-39        41:40   10:25/M
     179    Jeffrey O'Connor        Madison  CT            63   37    26 M 30-39        41:40   10:25/M
     180    Scott Hande             Guilford  CT          208   33    27 M 30-39        42:01   10:30/M
     181    Karen Hande             Guilford  CT          211   30    24 F 30-39        42:01   10:30/M
     182    Alison Barbaro          Guilford  CT          126   44    23 F 40-49        43:24   10:51/M
     183    Bernadette Lecza        Durham  CT            182   41    24 F 40-49        43:36   10:54/M
     184    Janice Keeman           Durham  CT            180   42    25 F 40-49        43:36   10:54/M
     185    Maxine Howard           Madison  CT           209   35    25 F 30-39        44:27   11:07/M
     186    Christopher Lepanna     Wallingford  CT       160   36    28 M 30-39        45:02   11:16/M
     187    Arlina Travieso         New Haven  CT         155   15     4 F 13-19        45:55   11:29/M
     188    Tracy Hunsberger        New Haven  CT         153   27    10 F 20-29        46:24   11:36/M
     189    Kate Barrett            Middletown  CT         91   25    11 F 20-29        47:30   11:53/M
     190    Erin Jaffe              Madison  CT            94   19     5 F 13-19        48:20   12:05/M
     191    Diana Jaffe             Madison  CT            93   52     5 F 50-59        48:42   12:11/M
     192    Jennifer Taul           Caracas                28   28    12 F 20-29        49:51   12:28/M
     193    Michael Nardella        Branford  CT          103   42    35 M 40-49        50:00   12:30/M
     194    Lizia Sequenzia         Berlin  CT             92   35    26 F 30-39        51:23   12:51/M
     195    Carissa La Rock         New Haven  CT         216   13     6 F 13-19        57:54   14:29/M
     196    Alexis Vazquez                                215   13     7 F 13-19        58:14   14:34/M
     197    George Whitney          Orange  CT             68   88     1 M 80-99        58:47   14:42/M
     198    Emajae Ricketts         New Haven  CT         217   13     8 F 13-19        59:28   14:52/M
     199    Karina Arquello         New Haven  CT         218   13     9 F 13-19        59:34   14:54/M
     200    Rosalie Carr            North Haven  CT       154   51     6 F 50-59        59:42   14:56/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Cadmus New Haven CT

27

12

25:12

6:18/M

Top

Women 12 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sophie Bysiewicz Branford CT

11

105

34:00

8:30/M

2

Rebecca Wolenski Guilford CT

12

171

41:13

10:18/M

3

Lauren De Marco Guilford CT

9

174

41:26

10:22/M

Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catharine Axley Guilford CT

19

35

27:33

6:53/M

2

Barbara Harding Madison CT

15

103

33:50

8:28/M

3

Alissa Palatiello Guilford CT

16

162

39:35

9:54/M

Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Pyskaty Belmont MA

28

49

28:49

7:12/M

2

Mary Stahley New Haven CT

27

53

29:26

7:22/M

3

Elizabeth Bunney Branford CT

28

55

29:29

7:22/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Steffen Killingworth CT

31

26

26:42

6:41/M

2

Susan Dennis Colchester CT

32

50

28:52

7:13/M

3

Rebecca Fitzgerald Durham CT

30

56

29:46

7:27/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jacqueline Montclair Cheshire CT

40

52

29:03

7:16/M

2

Keyvan Mahboubi Hamden CT

41

62

30:31

7:38/M

3

Valerie Small Guilford CT

47

64

30:41

7:40/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann McCormick North Haven CT

54

58

29:59

7:30/M

2

Deb Rooth Portland CT

50

75

31:36

7:54/M

3

Cynthia Gardner Pittsfield MA

55

84

32:27

8:07/M

Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betse Courtmanche New Haven CT

62

166

40:09

10:02/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jon French West Haven CT

23

1

20:50

5:13/M

Top

Men 12 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lee Wildermann Madison CT

6

176

41:34

10:24/M

2

Paul O'Connor Madison CT

7

177

41:34

10:24/M

Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Srgey Lukashenko Cheshire CT

15

7

24:12

6:03/M

2

Ross Hicks Hamden CT

18

8

24:38

6:10/M

3

Samuel Montclair Cheshire CT

15

14

25:25

6:21/M

Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jesse Efron Guilford CT

23

2

21:30

5:23/M

2

David Tommaso Banford CT

24

6

24:11

6:03/M

3

Michael Troup New Haven CT

23

19

25:46

6:27/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shane Hobart Branford CT

34

5

23:52

5:58/M

2

Taylor Antrim New Haven CT

32

9

24:45

6:11/M

3

Billy Logue Los Angeles CA

39

15

25:28

6:22/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

47

3

23:15

5:49/M

2

Jt Tolbert Branford CT

46

4

23:32

5:53/M

3

John Hadcock East Lyme CT

48

10

24:51

6:13/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

50

11

25:03

6:16/M

2

Jeff Miller Middletown CT

52

16

25:30

6:23/M

3

Donald Nuhn Westbrook CT

54

23

26:20

6:35/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

64

25

26:40

6:40/M

2

William Schaeffer Guilford CT

60

31

27:06

6:47/M

3

Ken Conforto Essex CT

60

40

28:00

7:00/M

Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Whitney Orange CT

88

197

58:47

14:42/M


1K Kids Run

Overall Finish List


HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Nathan Gould            Madison  CT           354   10 ***** M  2-12        03:31    3:31/K
       2    Brian Mc Cartney        Guilford  CT          366    9     1 M  2-12        03:50    3:50/K
       3    Raissi Bysiewicz        Branford  CT          364    8 ***** F  2-12        03:59    3:59/K
       4    Isabel Bysiewicz        Branford  CT          363    8     1 F  2-12        04:05    4:05/K
       5    Madeline Gould          Madison  CT           355   10     2 F  2-12        04:12    4:12/K
       6    Brendan Talarczyk       Guilford  CT          362    7     2 M  2-12        04:34    4:34/K
       7    Jack Waldron            Wallingford  CT       370    8     3 M  2-12        04:38    4:38/K
       8    Jacob Luther            Madison  CT           358    8     4 M  2-12        04:40    4:40/K
       9    Paul Gagliardi          Madison  CT           359    7     5 M  2-12        04:41    4:41/K
      10    Jack Wildermann         Madison  CT           351    4     6 M  2-12        04:42    4:42/K
      11    Jeremy Fleig            Higganum  CT          361    7     7 M  2-12        05:00    5:00/K
      12    Emily Kinney            Guilford  CT          356    8     3 F  2-12        05:02    5:02/K
      13    Amanda Beitel           Cheshire  CT          372    6     4 F  2-12        05:08    5:08/K
      14    Cynthia Rickman         Guilford  CT          369    8     5 F  2-12        05:13    5:13/K
      15    Nell Kinney             Guilford  CT          357    6     6 F  2-12        05:24    5:24/K
      16    Julie Waldron           Wallingford  CT       371    8     7 F  2-12        05:59    5:59/K
      17    Jordan Iglesias         Guilford  CT          368   7      8 M  2-12        06:30    6:30/K
      18    Rowan O'Connor          Madison  CT           353    3     9 M  2-12        06:51    6:51/K
      19    Emily Beitel            Cheshire  CT          373    4     8 F  2-12        06:56    6:56/K
      20    Ben Alea                Guilford  CT          367    4    10 M  2-12        07:33    7:33/K
      21    Mike Alea               Guilford  CT          365    3    11 M  2-12        07:42    7:42/K

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News