Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Connecticut Irish Festival 5K

North Haven, CT, June 23, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Willianm Sanders
Race Winner William Sanders


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 23, 2007 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

William Sanders, Wethersfield, CT - 15:26
Liz Fagan Gottlieb, San Rafael, CA - 18:03


LOCATION
North Haven

Fairgrounds
WEATHER
65 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    William Sanders         Wethersfield  CT      278   20 ***** M 20-29        15:26    4:59/M
      2    Stan Mueller            Cheshire  CT          338   14     1 M 13-15        17:53    5:46/M
      3    John Paggioli           Marlborough  CT       300   41     1 M 40-49        17:59    5:48/M
      4    Kyle Reiss              Oxford  CT            219   17     1 M 16-19        18:01    5:49/M
       5    Liz Fagan Gottlieb      San Rafael  CA        368   31 ***** F 30-39        18:03    5:49/M
       6    John Matthews           Canton  CT             27   50     1 M 50-59        18:05    5:50/M
      7    Patrick Cavanaugh       Cheshire  CT          377   15     2 M 13-15        18:08    5:51/M
      8    Ryan Wedge              Meriden  CT           294   21     1 M 20-29        18:12    5:52/M
      9    Kurt Ogren              Hamden  CT              3   38     1 M 30-39        18:14    5:53/M
     10    Connor Green            Wethersfield  CT       78   16     2 M 16-19        18:24    5:56/M
     11    Ryan O'Connell          North Haven  CT       262   34     2 M 30-39        18:34    5:59/M
     12    Martin Espino           Trumbull  CT          254   47     2 M 40-49        18:36    6:00/M
     13    Juliano Lozina          Irvington  NY         387   36     3 M 30-39        18:38    6:01/M
     14    Paul Smith              Storrs Mansfield  C   221   41     3 M 40-49        18:42    6:02/M
     15    Chris Saroka            Northford  CT         325   16     3 M 16-19        18:45    6:03/M
     16    Dave Bechtel            Hamden  CT             28   42     4 M 40-49        18:47    6:04/M
     17    Jerry Munck             North Haven  CT        11   51     2 M 50-59        19:00    6:08/M
     18    Patrick Hubbell         North Haven  CT       159   15     3 M 13-15        19:12    6:12/M
     19    David Butler            North Haven  CT       286   39     4 M 30-39        19:16    6:13/M
     20    Steven Joyce            Wallingford  CT       373   45     5 M 40-49        19:25    6:16/M
     21    Courtney Dinnan         Hamden  CT              4   16     1 F 16-19        19:31    6:18/M
     22    John Strahley           Cheshire  CT          128   40     6 M 40-49        19:38    6:20/M
     23    Bob Heslin Heslin       Plainville  CT        110   51     3 M 50-59        19:45    6:22/M
     24    Michael Eldredge        Cheshire  CT          314   43     7 M 40-49        20:01    6:27/M
     25    Julia Hickey            Manchester  CT        249   14     1 F 13-15        20:08    6:30/M
     26    Raymond Regan           North Haven  CT         5   39     5 M 30-39        20:09    6:30/M
     27    Justin Knickerbocker    Wallingford  CT       283   22     2 M 20-29        20:14    6:32/M
     28    Kellie Walker           North Branford  CT    380   15     2 F 13-15        20:19    6:33/M
     29    Kurt De Guzman          New Haven  CT          31   47     8 M 40-49        20:27    6:36/M
     30    Dave Chameides          Oxford  CT            327   48     9 M 40-49        20:29    6:36/M
     31    Frankie Brillante       Wallingford  CT       364   15     3 F 13-15        20:35    6:38/M
     32    Steven Morris           Vernon  CT            131   52     4 M 50-59        20:37    6:39/M
     33    Jeff Kravetz            Woodbridge  CT        255   34     6 M 30-39        20:38    6:39/M
     34    Michael Joyce           Wallingford  CT       370   14     4 M 13-15        20:40    6:40/M
     35    Juan Vivero             Bridgeport  CT        253   19     4 M 16-19        20:57    6:45/M
     36    Julianne Fowler         Guilford  CT          333   16     2 F 16-19        20:59    6:46/M
     37    David Bruzik            Rocky Hill  CT        233   41    10 M 40-49        21:03    6:47/M
     38    Bill Sanders            Wethersfield  CT      279   53     5 M 50-59        21:06    6:48/M
     39    Ben Smith               Storrs Mansfield  C   218   14     5 M 13-15        21:10    6:50/M
     40    Ed O' Connor            Cheshire  CT          363   45    11 M 40-49        21:13    6:51/M
     41    Ellen Cavanaugh         Cheshire  CT          378   19     3 F 16-19        21:19    6:53/M
     42    Brian White             Watertown  CT         225   23     3 M 20-29        21:24    6:54/M
     43    Melissa Reynolds        Wallingford  CT       138   31     1 F 30-39        21:25    6:55/M
     44    Michael Ruospo          Stratford  CT         217   43    12 M 40-49        21:25    6:55/M
     45    Ken Conforto            Essex  CT             357   60     1 M 60-69        21:39    6:59/M
     46    Frank Eairheart         North Branford  CT     33   45    13 M 40-49        21:40    6:59/M
     47    Bob Tumiski             Wallingford  CT       391   52     6 M 50-59        21:42    7:00/M
     48    Kara Odonnell           Hamden  CT            186   25     1 F 20-29        21:56    7:05/M
     49    Jeff Reiss              North Haven  CT       216   23     4 M 20-29        22:00    7:06/M
     50    Kathleen Dewahl         St. Paul  MN          100   21     2 F 20-29        22:01    7:06/M
     51    Ben O'Mattheis          Cheshire  CT          303   53     7 M 50-59        22:05    7:07/M
     52    Bryan Frank             Wallingford  CT        30   25     5 M 20-29        22:06    7:08/M
     53    Thomas McCormick        North Haven  CT        96   56     8 M 50-59        22:14    7:10/M
     54    Stephen Kelleher        North Haven  CT        26   32     7 M 30-39        22:19    7:12/M
     55    Rick Held               Cheshire  CT           77   50     9 M 50-59        22:25    7:14/M
     56    Jack Dunleavy           Orange  CT             13   13     6 M 13-15        22:29    7:15/M
     57    Jeff Waterman           Madison  CT           288   35     8 M 30-39        22:39    7:18/M
     58    Jerry Augustine         Middletown  CT        287   61     2 M 60-69        22:40    7:19/M
     59    Rich Steeves            Guilford  CT            6   57    10 M 50-59        22:40    7:19/M
     60    Stephen Mulholland      Cheshire  CT          180   41    14 M 40-49        22:46    7:21/M
     61    Steve Mele              Hamden  CT             17   52    11 M 50-59        22:47    7:21/M
     62    Brett Ashwood           Prospect  CT           24   27     6 M 20-29        22:49    7:22/M
     63    Edward McCarver         Wallingford  CT       248   57    12 M 50-59        22:52    7:23/M
     64    Peter Hickey            Manchester  CT        250   49    15 M 40-49        23:02    7:26/M
     65    Ann McCormick           North Haven  CT        97   54     1 F 50-59        23:03    7:26/M
     66    Rob Pecaprio            Wallingford  CT       322   39     9 M 30-39        23:09    7:28/M
     67    Frank Tulenko           Middletown  CT        308   30    10 M 30-39        23:13    7:29/M
     68    Michael Murphy          Naugatuck  CT         113   38    11 M 30-39        23:15    7:30/M
     69    Rachel Roy              Manchester  CT        251   15     4 F 13-15        23:18    7:31/M
     70    George Weber            West Haven  CT        201   56    13 M 50-59        23:18    7:31/M
     71    Jaime Decantillon       Wallingford  CT       145   27     3 F 20-29        23:21    7:32/M
     72    James Arnone            Middlebury  CT        307   27     7 M 20-29        23:29    7:35/M
     73    Tom Butterfield         Windsor  CT             8   71     1 M 70-79        23:36    7:37/M
     74    Melanie Borsari         Northford  CT         123   27     4 F 20-29        23:37    7:37/M
     75    Mark Di Nello           Hamden  CT             12   52    14 M 50-59        23:38    7:37/M
     76    Scott Riordan           Shrewsbury  MA        118   36    12 M 30-39        23:41    7:38/M
     77    William Shaw            Wallingford  CT       355   50    15 M 50-59        23:42    7:39/M
     78    Robert Schmaling        East Haven  CT        263   38    13 M 30-39        23:43    7:39/M
     79    Frank Lang              Seymour  CT           365   67     3 M 60-69        23:45    7:40/M
     80    Mairead Keating         Trumbull  CT          226   16     4 F 16-19        23:52    7:42/M
     81    Nate Hill               North Haven  CT        87   37    14 M 30-39        23:57    7:44/M
     82    Jack Marshall           Middletown  CT        297   58    16 M 50-59        23:58    7:44/M
     83    Steven Pole             Hartford  CT           98   28     8 M 20-29        24:03    7:45/M
     84    Catherine Hopkins       New Haven  CT          81   33     2 F 30-39        24:07    7:47/M
     85    Cap Demetrius           Milford  CT           237   42    16 M 40-49        24:07    7:47/M
     86    Chris Saroka            Northford  CT         326   34    15 M 30-39        24:14    7:49/M
     87    Steven Laporta          Thomaston  CT         102   32    16 M 30-39        24:16    7:50/M
     88    Kathryn Cole            New Haven  CT         135   25     5 F 20-29        24:22    7:52/M
     89    Racheal Inconiglios     North Haven  CT       111   33     3 F 30-39        24:23    7:52/M
     90    Laura Ozycz             Cheshire  CT          149   18     5 F 16-19        24:24    7:52/M
     91    Deborah Day             Cheshire  CT          194   40     1 F 40-49        24:29    7:54/M
     92    Krys Romanczak          Bristol  CT           187   27     9 M 20-29        24:31    7:55/M
     93    Sarah Pyne              Hartford  CT          101   26     6 F 20-29        24:33    7:55/M
     94    Sean Fogarty            Stamford  CT            7   65     4 M 60-69        24:36    7:56/M
     95    Peter Rzasa             Seymour  CT           165   59    17 M 50-59        24:37    7:56/M
     96    Weiner Gabrielle        Charleston  SC        185   20     7 F 20-29        24:39    7:57/M
     97    Patrick Richardson      Torrington  CT        291   37    17 M 30-39        24:40    7:57/M
     98    Margaret Piasecki       West Haven  CT        130   34     4 F 30-39        24:42    7:58/M
     99    Steven Ulanecki         Naugatuck  CT         125   31    18 M 30-39        24:44    7:59/M
    100    Chelsea Krombel         Wallingford  CT        18   19     6 F 16-19        24:47    8:00/M
    101    Kris Overstrum          Wallingford  CT       171   45     2 F 40-49        24:53    8:02/M
    102    Brian Dunleavy          Orange  CT            209   12     1 M  2-12        24:54    8:02/M
    103    Peter Nichol            Southington  CT       148   30    19 M 30-39        24:55    8:02/M
    104    Connor Dunleavy         Orange  CT             15   12     2 M  2-12        24:59    8:04/M
    105    Patricia Smyth          Hamden  CT            241   29     8 F 20-29        25:00    8:04/M
    106    Michele Lynch           North Haven  CT       358   40     3 F 40-49        25:00    8:04/M
    107    Marty Folan             Danbury  CT           195   49    17 M 40-49        25:06    8:06/M
    108    Jocelyn Dennen          Simsbury  CT          119   19     7 F 16-19        25:07    8:06/M
    109    Brian Waldron           Naugatuck  CT         144   42    18 M 40-49        25:07    8:06/M
    110    Charlann Hemstock       North Haven  CT       306   46     4 F 40-49        25:08    8:06/M
    111    Sarah Mc Govern         North Haven  CT       336   15     5 F 13-15        25:14    8:08/M
    112    Lisa Buchta             Branford  CT          227   40     5 F 40-49        25:15    8:09/M
    113    Michael Coughlin        North Haven  CT       361   40    19 M 40-49        25:18    8:10/M
    114    Alan Bruce              West Hartford  CT     293   39    20 M 30-39        25:18    8:10/M
    115    John Mc Govern          North Haven  CT       337   46    20 M 40-49        25:24    8:12/M
    116    Hilary Krombel          Wallingford  CT        19   16     8 F 16-19        25:24    8:12/M
    117    Hugh Cafferty           Guilford  CT            9   64     5 M 60-69        25:27    8:13/M
    118    Tracy Draghi            East Hampton  CT       43   41     6 F 40-49        25:27    8:13/M
    119    Christine Chinni        North Granby  CT      112   45     7 F 40-49        25:28    8:13/M
    120    Lisa La Monaca          North Haven  CT       334   26     9 F 20-29        25:30    8:14/M
    121    Douglas Harkins         New Haven  CT         301   37    21 M 30-39        25:38    8:16/M
    122    David Byron-Brown       Brooklyn  NY           25   49    21 M 40-49        25:39    8:16/M
    123    Derek Burton            Cheshire  CT          317   39    22 M 30-39        25:41    8:17/M
    124    Joseph Steele           New Haven  CT         153   53    18 M 50-59        25:44    8:18/M
    125    Gregory Burkman         Waterbury  CT         203   25    10 M 20-29        25:47    8:19/M
    126    Michael Buchina         New Haven  CT         154   44    22 M 40-49        25:48    8:19/M
    127    Alan Harzewski          Meriden  CT           223   34    23 M 30-39        25:52    8:21/M
    128    Herb Johnson            Milford  CT           331   34    24 M 30-39        25:56    8:22/M
    129    Jerry Mastrangelo       Hamden  CT            276   48    23 M 40-49        25:59    8:23/M
    130    David Abbott            North Haven  CT       157   47    24 M 40-49        26:05    8:25/M
    131    Richard Zbrozek         Berlin  CT            374   60     6 M 60-69        26:09    8:26/M
    132    Jill Waldron            Naugatuck  CT         143   41     8 F 40-49        26:15    8:28/M
    133    Aimee Kanzler           Hamden  CT            356   46     9 F 40-49        26:17    8:29/M
    134    William Connolly        North Haven  CT       386   36    25 M 30-39        26:26    8:32/M
    135    Bill Sullivan           Waterbury  CT         202   43    25 M 40-49        26:31    8:33/M
    136    Dan Sacco               West Haven  CT        321   31    26 M 30-39        26:34    8:34/M
    137    Jeffrey Obrier          North Haven  CT       274   42    26 M 40-49        26:36    8:35/M
    138    Stephen Mirabella       North Haven  CT       264   51    19 M 50-59        26:38    8:35/M
    139    Frederick Raudat        Killingworth  CT      133   41    27 M 40-49        26:40    8:36/M
    140    Anneke Doraz            North Haven  CT        21   33     5 F 30-39        26:47    8:38/M
    141    David Lundgren          Madison  CT           305   43    28 M 40-49        26:53    8:40/M
    142    Kristin Guendelsberger  New Haven  CT         353   23    10 F 20-29        26:58    8:42/M
    143    Maureen Mc Carthy       New Haven  CT         385   48    10 F 40-49        27:00    8:43/M
    144    Russell Scovin          Bethany  CT           132   48    29 M 40-49        27:05    8:44/M
    145    Holly Reichard          New Haven  CT         122   25    11 F 20-29        27:09    8:45/M
    146    William Olsen           Clinton  CT           280   59    20 M 50-59        27:10    8:46/M
    147    Danielle Del Campo      North Haven  CT       335   29    12 F 20-29        27:11    8:46/M
    148    Reagan Krane            Westbrook  CT         282   49    30 M 40-49        27:12    8:46/M
    149    Bob Davidson            Collinsville  CT      247   77     2 M 70-79        27:13    8:47/M
    150    Wendy Murphy            Naugatuck  CT         114   36     6 F 30-39        27:14    8:47/M
    151    Frank Murphy            Northford  CT          46   54    21 M 50-59        27:20    8:49/M
    152    John Soloman            North Haven  CT       292   34    27 M 30-39        27:23    8:50/M
    153    Kate Durant             Wallingford  CT       164   26    13 F 20-29        27:24    8:50/M
    154    Katie Fleming           Milford  CT           389   26    14 F 20-29        27:25    8:51/M
    155    Heather Carr            Hamden  CT            313   23    15 F 20-29        27:27    8:51/M
    156    Kelly Murphy            Cheshire  CT          212   19     9 F 16-19        27:34    8:54/M
    157    Keith Cargan            North Haven  CT       320   31    28 M 30-39        27:40    8:55/M
    158    Cecile Wilson           Cheshire  CT          296   56     2 F 50-59        27:46    8:57/M
    159    Erin Mahoney            North Haven  CT       319   21    16 F 20-29        27:47    8:58/M
    160    Lindsey Perrotti        Southington  CT       252   24    17 F 20-29        27:48    8:58/M
    161    George Papuga           East Haven  CT         10   64     7 M 60-69        27:48    8:58/M
    162    Adam Hall               New Haven  CT         281   27    11 M 20-29        27:55    9:00/M
    163    Dennis Murphy           Naugatuck  CT         115   11     3 M  2-12        27:59    9:02/M
    164    Renee Gilberti          Mansfield Center  C    86   26    18 F 20-29        28:01    9:02/M
    165    Rosie York              North Haven  CT       341   38     7 F 30-39        28:04    9:03/M
    166    Jack Doyle              Hamden  CT            179   67     8 M 60-69        28:05    9:04/M
    167    Angela McNabola         Orange  CT             74   39     8 F 30-39        28:06    9:04/M
    168    Lawrence Regan          Wallingford  CT       362   41    31 M 40-49        28:08    9:05/M
    169    Christine Naungayan     Meriden  CT           345   36     9 F 30-39        28:14    9:06/M
    170    John Naungayan          Meriden  CT           344   37    29 M 30-39        28:14    9:06/M
    171    Diana Johnstone         Suffield  CT           85   25    19 F 20-29        28:20    9:08/M
    172    Angetta O'Brien         New Haven  CT         240   42    11 F 40-49        28:21    9:09/M
    173    Terence O'Brien         New Haven  CT         239   41    32 M 40-49        28:29    9:11/M
    174    Judith Mc Grath         Colchester  CT         34   65     1 F 60-69        28:30    9:12/M
    175    Mike Way                Waterbury  CT         139   35    30 M 30-39        28:38    9:14/M
    176    Madani Sallen           Waterbury  CT          44   58    22 M 50-59        28:41    9:15/M
    177    Nora Keating            Trumbull  CT          228   14     6 F 13-15        28:43    9:16/M
    178    Jamie Graham            West Haven  CT        328   27    20 F 20-29        28:48    9:17/M
    179    Aidan Morgan            Meriden  CT           155   42    33 M 40-49        28:52    9:19/M
    180    Emily York              North Haven  CT       342   13     7 F 13-15        28:54    9:19/M
    181    Martin Martorelli       North Haven  CT        48   53    23 M 50-59        28:55    9:20/M
    182    Karla Turekian          Farmington  CT        354   40    12 F 40-49        29:00    9:21/M
    183    Tricia Jezierny         North Haven  CT        36   31    10 F 30-39        29:03    9:22/M
    184    Teresa Connolly         Rocky Hill  CT        121   33    11 F 30-39        29:04    9:23/M
    185    Kyle Saroka             Northford  CT         324   12     4 M  2-12        29:08    9:24/M
    186    Jude Rieger             New Haven  CT         129   25    21 F 20-29        29:11    9:25/M
    187    Scott Jezierny          North Haven  CT        38   36    31 M 30-39        29:25    9:29/M
    188    Scott McIntyre          Naugatuck  CT          95   30    32 M 30-39        29:28    9:30/M
    189    Martin Daly             North Haven  CT       211   14     7 M 13-15        29:37    9:33/M
    190    Danielle Frank          Wallingford  CT        29   25    22 F 20-29        29:38    9:34/M
    191    Ellen Sumby             Old Saybrook  CT      137   42    13 F 40-49        29:47    9:36/M
    192    Kristine Mingo          New Haven  CT         309   34    12 F 30-39        30:02    9:41/M
    193    Kevin Markowski         Middletown  CT        161   49    34 M 40-49        30:05    9:42/M
    194    Donald Brombacker       Wallingford  CT       158   68     9 M 60-69        30:17    9:46/M
    195    William Vasquez         Hamden  CT            196   50    24 M 50-59        30:20    9:47/M
    196    Bill Tribou             Granby  CT            242   86     1 M 80-99        30:31    9:51/M
    197    Stephen Murphy          Orange  CT            329   32    33 M 30-39        30:32    9:51/M
    198    Christina Meyers        Bethlehem  CT         224   23    23 F 20-29        30:45    9:55/M
    199    Hal Elwell              Waterbury  CT          83   56    25 M 50-59        30:46    9:55/M
    200    Mhairi MacKinnon        West Hartford  CT      99   29    24 F 20-29        30:50    9:57/M
    201    Kristin Corcoran        North Haven  CT       304   41    14 F 40-49        30:51    9:57/M
    202    Lynn Allen              Wallingford  CT       295   32    13 F 30-39        30:52    9:57/M
    203    Meghan Witheril         Northford  CT         339   24    25 F 20-29        30:54    9:58/M
    204    Leena Harberg           Hamden  CT             39   46    15 F 40-49        30:59   10:00/M
    205    Mary Newell             New Haven  CT          32   56     3 F 50-59        30:59   10:00/M
    206    Allison Paganelli       New Haven  CT          84   31    14 F 30-39        31:06   10:02/M
    207    Jaci Friia              Cheshire  CT          379   19    10 F 16-19        31:16   10:05/M
    208    Walt Frank              Norwalk  CT           146   60    10 M 60-69        31:26   10:08/M
    209    Bill Mulhall            Naugatuck  CT         388   50    26 M 50-59        31:28   10:09/M
    210    Tina Morrell            North Haven  CT       366   43    16 F 40-49        31:28   10:09/M
    211    John Sorel              Bridgeport  CT        190   31    34 M 30-39        31:29   10:09/M
    212    Charlie Plank           New Milford  CT       160   52    27 M 50-59        31:31   10:10/M
    213    Gary Higginson          East Haddam  CT       215   38    35 M 30-39        31:38   10:12/M
    214    Jennifer Howlett        North Haven  CT       105   32    15 F 30-39        31:40   10:13/M
    215    Kathy Pond              Sandy Hook  CT        340   38    16 F 30-39        31:44   10:14/M
    216    Peggy Daly              North Haven  CT       206   11     1 F  2-12        31:53   10:17/M
    217    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          390   47    17 F 40-49        31:57   10:18/M
    218    Erika Swanson           Naugatuck  CT         124   27    26 F 20-29        32:09   10:22/M
    219    Michael Clark           Milford  CT           120   43    35 M 40-49        32:17   10:25/M
    220    Greg Ostrinski          North Haven  CT       174   14     8 M 13-15        32:21   10:26/M
    221    Walter Ostrinski        North Haven  CT       175   49    36 M 40-49        32:21   10:26/M
    222    Teresa Delvecchio       Hamden  CT            141   40    18 F 40-49        32:33   10:30/M
    223    Patricia Brandt         Norwalk  CT           236   53     4 F 50-59        32:36   10:31/M
    224    Shannon Ashwood         Prospect  CT           23   25    27 F 20-29        32:48   10:35/M
    225    Christopher Cain        New York  NY          140   34    36 M 30-39        33:04   10:40/M
    226    Stephanie Shteirman     Woodbridge  CT        302   46    19 F 40-49        33:10   10:42/M
    227    Lisa Silk               North Haven  CT        45   35    17 F 30-39        33:11   10:42/M
    228    Lauren De Marco         Guilford  CT           94   10     2 F  2-12        33:12   10:43/M
    229    Maggie Wojas            Middlefield  CT       192   26    28 F 20-29        33:36   10:50/M
    230    Mindy Bonazzoli-Murph   Orange  CT            330   28    29 F 20-29        33:39   10:51/M
    231    Amy Mastropetre         West Haven  CT        332   46    20 F 40-49        33:45   10:53/M
    232    Steve Wolyniec          Oxford  CT            359   32    37 M 30-39        33:48   10:54/M
    233    Katie Overstrom         Wallingford  CT       172    9     3 F  2-12        34:07   11:00/M
    234    Arwyn Carroll           New Haven  CT          80   24    30 F 20-29        34:08   11:01/M
    235    Maria Stenefjord        Bridgeport  CT        257   29    31 F 20-29        34:58   11:17/M
    236    Bandit Number  9000                          9000          1 M  0- 1        34:58   11:17/M
    237    Katherine Farnsworth    Durham  CT            163   29    32 F 20-29        35:20   11:24/M
    238    Denise Hartr            North Branford  CT    272   24    33 F 20-29        35:21   11:24/M
    239    Antoinette Pasque       Stamford  CT          271   23    34 F 20-29        35:22   11:25/M
    240    John Farnsworth         Durham  CT            162   35    38 M 30-39        35:22   11:25/M
    241    Carol Annette           Wallingford  CT       265   57     5 F 50-59        35:39   11:30/M
    242    Amy Lupo                Branford  CT          383   33    18 F 30-39        35:59   11:36/M
    243    Noreen Daly             North Haven  CT       210   17    11 F 16-19        36:02   11:37/M
    244    Peter Peers             East Hampton  CT      213   13     9 M 13-15        36:15   11:42/M
    245    Glen Robson             Hamden  CT            372   45    37 M 40-49        36:27   11:45/M
    246    Kate Meyer              Hamden  CT            371   25    35 F 20-29        36:28   11:46/M
    247    Robert Skelly           Stratford  CT         367   48    38 M 40-49        37:42   12:10/M
    248    Ed Perkowski            Stratford  CT         384   52    28 M 50-59        37:42   12:10/M
    249    Alison Ariti            Bridgeport  CT        189   30    19 F 30-39        37:43   12:10/M
    250    John Delaney            Hamden  CT            392   44    39 M 40-49        38:29   12:25/M
    251    Jerry Mastrangelo       Hamden  CT            275   48    40 M 40-49        39:45   12:49/M
    252    Candace Walter          Meriden  CT           127   32    20 F 30-39        39:50   12:51/M
    253    Bandit Number  9001                          9001          2 M  0- 1        39:58   12:54/M
    254    Jen Wolyniec            Oxford  CT            360   32    21 F 30-39        40:06   12:56/M
    255    Bruce Dumelin           North Haven  CT        41   58    29 M 50-59        41:30   13:23/M
    256    Betty Holroyd           Wallingford  CT       173   81     1 F 80-99        42:33   13:44/M
    257    Bandit Number  9002                          9002          3 M  0- 1        47:50   15:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Fagan Gottlieb San Rafael CA

31

5

18:03

5:49/M

Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peggy Daly North Haven CT

11

216

31:53

10:17/M

2

Lauren De Marco Guilford CT

10

228

33:12

10:43/M

3

Katie Overstrom Wallingford CT

9

233

34:07

11:00/M

Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julia Hickey Manchester CT

14

25

20:08

6:30/M

2

Kellie Walker North Branford CT

15

28

20:19

6:33/M

3

Frankie Brillante Wallingford CT

15

31

20:35

6:38/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Courtney Dinnan Hamden CT

16

21

19:31

6:18/M

2

Julianne Fowler Guilford CT

16

36

20:59

6:46/M

3

Ellen Cavanaugh Cheshire CT

19

41

21:19

6:53/M

Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Odonnell Hamden CT

25

48

21:56

7:05/M

2

Kathleen Dewahl St. Paul MN

21

50

22:01

7:06/M

3

Jaime Decantillon Wallingford CT

27

71

23:21

7:32/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Reynolds Wallingford CT

31

43

21:25

6:55/M

2

Catherine Hopkins New Haven CT

33

84

24:07

7:47/M

3

Racheal Inconiglios North Haven CT

33

89

24:23

7:52/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deborah Day Cheshire CT

40

91

24:29

7:54/M

2

Kris Overstrum Wallingford CT

45

101

24:53

8:02/M

3

Michele Lynch North Haven CT

40

106

25:00

8:04/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann McCormick North Haven CT

54

65

23:03

7:26/M

2

Cecile Wilson Cheshire CT

56

158

27:46

8:57/M

3

Mary Newell New Haven CT

56

205

30:59

10:00/M

Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Judith Mc Grath Colchester CT

65

174

28:30

9:12/M

Top

Women 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

81

256

42:33

13:44/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Sanders Wethersfield CT

20

1

15:26

4:59/M

Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Dunleavy Orange CT

12

102

24:54

8:02/M

2

Connor Dunleavy Orange CT

12

104

24:59

8:04/M

3

Dennis Murphy Naugatuck CT

11

163

27:59

9:02/M

Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stan Mueller Cheshire CT

14

2

17:53

5:46/M

2

Patrick Cavanaugh Cheshire CT

15

7

18:08

5:51/M

3

Patrick Hubbell North Haven CT

15

18

19:12

6:12/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Reiss Oxford CT

17

4

18:01

5:49/M

2

Connor Green Wethersfield CT

16

10

18:24

5:56/M

Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Wedge Meriden CT

21

8

18:12

5:52/M

2

Justin Knickerbocker Wallingford CT

22

27

20:14

6:32/M

3

Brian White Watertown CT

23

42

21:24

6:54/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Hamden CT

38

9

18:14

5:53/M

2

Ryan O'Connell North Haven CT

34

11

18:34

5:59/M

3

Juliano Lozina Irvington NY

36

13

18:38

6:01/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

41

3

17:59

5:48/M

2

Martin Espino Trumbull CT

47

12

18:36

6:00/M

3

Paul Smith Storrs Mansfield CT

41

14

18:42

6:02/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Matthews Canton CT

50

6

18:05

5:50/M

2

Jerry Munck North Haven CT

51

17

19:00

6:08/M

3

Bob Heslin Heslin Plainville CT

51

23

19:45

6:22/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Conforto Essex CT

60

45

21:39

6:59/M

2

Jerry Augustine Middletown CT

61

58

22:40

7:19/M

3

Frank Lang Seymour CT

67

79

23:45

7:40/M

Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

71

73

23:36

7:37/M

2

Bob Davidson Collinsville CT

77

149

27:13

8:47/M

Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

86

196

30:31

9:51/M


Fitness Walk

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    Helen Ane Curry         New Haven  CT         193   24 ***** F  2-99        21:32   11:58/M
      2    Zachary Gilbert         Middlefield  CT       183   15 ***** M  2-99        24:53   13:49/M
      3    Jordan Gilbert          Middlefield  CT       182   17     1 M  2-99        25:02   13:54/M
      4    Maureen Paquette        North Haven  CT       369   50     1 F  2-99        25:12   14:00/M
      5    Chuck Reiss             North Haven  CT       220   52     2 M  2-99        25:12   14:00/M
      6    Linda Reiss             North Haven  CT       222   52     2 F  2-99        25:16   14:02/M
      7    Gloria Folan            Danbury  CT           147   53     3 F  2-99        25:26   14:08/M
      8    Jessica Reynolds        Wallingford  CT       207   59     4 F  2-99        25:29   14:09/M
      9    Art Reynolds            Wallingford  CT       208   57     3 M  2-99        25:29   14:09/M
     10    Karen Obrier            North Haven  CT       273   41     5 F  2-99        25:31   14:11/M
     11    John Cafferty           Clinton  CT            56   68     4 M  2-99        25:54   14:23/M
     12    Joan Toland             Branford  CT          200   69     6 F  2-99        26:10   14:32/M
     13    Diane Breton            Middlefield  CT       181   39     7 F  2-99        26:40   14:49/M
     14    Dylan Gilbert           Middlefield  CT       184   12     5 M  2-99        26:41   14:49/M
     15    Jennifer Cecarelli      North Haven  CT        52   37     8 F  2-99        26:46   14:52/M
     16    Jennifer Lundgren       Madison  CT           346   38     9 F  2-99        27:30   15:17/M
     17    Deborah Pallock         Milford  CT           245   43    10 F  2-99        27:32   15:18/M
     18    Patrick O'Leary         New Haven  CT         246   55     6 M  2-99        27:33   15:18/M
     19    Cathy Solomon           North Haven  CT       343   32    11 F  2-99        29:57   16:38/M
     20    Theresa Severance       West Hartford  CT     349   38    12 F  2-99        29:58   16:39/M
     21    Anna Salo-Markowski     Middletown  CT        168   42    13 F  2-99        30:53   17:09/M
     22    Anne Markowski          Wallingford  CT       142   39    14 F  2-99        30:54   17:10/M
     23    Noelle Frawley          North Haven  CT       350   45    15 F  2-99        31:29   17:29/M
     24    Anne Meaney             New Haven  CT         352   43    16 F  2-99        31:29   17:29/M
     25    Mary Mullcahy           Norwalk  CT           177   47    17 F  2-99        31:30   17:30/M
     26    Lori Mc Innis           North Haven  CT        49   37    18 F  2-99        35:39   19:48/M
     27    Dan Mc Innis            North Haven  CT        50   37     7 M  2-99        35:40   19:49/M
     28    Pam Butler              North Haven  CT       285   39    19 F  2-99        36:26   20:14/M
     29    Robin Cadwell           North Haven  CT       191   0      1 F  0- 1        37:03   20:35/M
     30    Diane Sutherland        Shelton  CT           382   0      2 F  0- 1        37:46   20:59/M
     31    Carole Dawson           Norwalk  CT           375   54    20 F  2-99        37:53   21:03/M
     32    Lena Gruel              Bridgeport  CT        381   0      3 F  0- 1        37:54   21:03/M
     33    Betty Buchan            Stamford  CT          376   55    21 F  2-99        38:03   21:08/M
     34    Andrew Carroll          Glastonbury  CT       107   38     8 M  2-99        38:23   21:19/M
     35    Jennifer Lo Presti      Meriden  CT           126   34    22 F  2-99        39:45   22:05/M
     36    Kristin Carroll         Glastonbury  CT       106   38    23 F  2-99        40:20   22:24/M
     37    Jennifer Verraneult     Hamden  CT            277   40    24 F  2-99        42:32   23:38/M
     38    Nicole Lundgren         Madison  CT           347   11    25 F  2-99        43:13   24:01/M
     39    Jessica Lundgren        Madison  CT           348   7     26 F  2-99        43:36   24:13/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News