Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Glastonbury Summer Racing Series #1

Glastonbury, CT, July 14, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Donn Cabral
Race Winner Donn Cabral


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Summer Racing Series
July 14, 2007 - Race #1 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Donn Cabral, Glastonbury, CT - 15:42
Amanda Hill, Wethersfield, CT - 19:16


LOCATION
Addison

Park
WEATHER
72 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Donn Cabral             Glastonbury  CT       591   17 ***** M  1-18        15:42    5:04/M
       2    Stephen Swift           Cromwell  CT          556   36 ***** M 30-39        16:31    5:20/M
       3    Kevin Turko             Marlborough  CT       561   21 ***** M 19-29        17:03    5:30/M
       4    Duncan Gerity           Glastonbury  CT       519   21     1 M 19-29        17:13    5:33/M
       5    Anthony Ryba            Berlin  CT            584   42     1 M 40-49        17:23    5:36/M
       6    Cristiano Carvacho Glor Glastonbury  CT       603   29     2 M 19-29        17:43    5:43/M
       7    Brian Coe               Trumbull  CT          508   44     2 M 40-49        17:48    5:45/M
       8    David Lamoureux         Glastonbury  CT       558   19     3 M 19-29        18:13    5:53/M
       9    Carl Cornell            Lebanon  CT           559   17     1 M  1-18        18:23    5:56/M
      10    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT      586   27     4 M 19-29        18:42    6:02/M
      11    Joseph Zavalishin       Moodus  CT            589   33     1 M 30-39        18:48    6:04/M
      12    Amanda Hill             Wethersfield  CT      602   36 ***** F 30-39        19:16    6:13/M
      13    Lindsay Holmes          Branford  CT          574   27 ***** F 19-29        19:24    6:15/M
      14    Kurt De Guzman          New Haven  CT         513   47     3 M 40-49        19:41    6:21/M
      15    Steve Virgadaula        Portland  CT          552   47     4 M 40-49        19:43    6:22/M
      16    Nick Podgorski          Glastonbury  CT       568   18     2 M  1-18        19:48    6:23/M
      17    Christopher Dowd        West Hartford  CT     515   40     5 M 40-49        19:54    6:25/M
      18    Todd Lemire             Moodus  CT            528   42     6 M 40-49        19:59    6:27/M
      19    Kevin Tranberg          Wethersfield  CT      581   39     2 M 30-39        19:59    6:27/M
      20    Jeanne Lucey            Old Lyme  CT          554   43 ***** F 40-49        20:10    6:30/M
      21    Craig Larsen            Glastonbury  CT       560   44     7 M 40-49        20:14    6:32/M
      22    Tom Newman              Hebron  CT            537   49     8 M 40-49        20:16    6:32/M
      23    Sarah Ports             Lebanon  CT           540   18     1 F  1-18        20:18    6:33/M
      24    Marc Gaudet             Glastonbury  CT       579   33     3 M 30-39        20:19    6:33/M
      25    Mitch Bielenda          South Windsor  CT     590   50     1 M 50-59        20:23    6:35/M
      26    Cliff Collins           E. Hampton  CT        565   47     9 M 40-49        20:24    6:35/M
      27    Joe Jaconetta           Glastonbury  CT       575   46    10 M 40-49        20:32    6:37/M
      28    Jay Hamilton            Mansfield Center  C   595   35     4 M 30-39        20:50    6:43/M
      29    Scott Jezek             East Haddam  CT       521   55     2 M 50-59        20:54    6:45/M
      30    Christine Hurley        Glastonbury  CT       562   38     1 F 30-39        21:09    6:49/M
      31    John Klimasewiski       Colchester  CT        525   21     5 M 19-29        21:11    6:50/M
      32    Chris Bryant            Lisbon  CT            576   33     5 M 30-39        21:19    6:53/M
      33    Rich Baber              Glastonbury  CT       503   57     3 M 50-59        21:21    6:53/M
      34    Cheryl Ryba             Berlin  CT            585   41     1 F 40-49        21:26    6:55/M
      35    Richard  Bellisle       Glastonbury  CT       557   60     1 M 60-99        21:29    6:56/M
      36    Drew Zagieboylo         Glastonbury  CT       566   15     3 M  1-18        21:31    6:56/M
      37    Peter Briggeman         Manchester  CT        592   49    11 M 40-49        21:37    6:58/M
      38    Kyle Wucherpfennig        IL                  567   12     4 M  1-18        21:42    7:00/M
      39    Aidan Callan            Glastonbury  CT       605   14     5 M  1-18        21:47    7:02/M
      40    Patrick Scullion        Glastonbury  CT       563   14     6 M  1-18        21:48    7:02/M
      41    Peter Babins            East Haddam  CT       504   31     6 M 30-39        21:58    7:05/M
      42    Jeffrey Schuman         Rocky Hill  CT        544   45    12 M 40-49        22:07    7:08/M
      43    Benjamin Hallas         Portland  CT          553   19     6 M 19-29        22:09    7:09/M
      44    Michael Enright           CT                  517   50     4 M 50-59        22:11    7:09/M
      45    Dana Markie                                   570   41    13 M 40-49        22:13    7:10/M
      46    Shawna Kohl             West Hartford  CT     526   35     2 F 30-39        22:25    7:14/M
      47    Roy Zagieboylo          Glastonbury  CT       564   50     5 M 50-59        22:37    7:18/M
      48    Maryanne Rhodes         Glastonbury  CT       541   33     3 F 30-39        22:39    7:18/M
      49    Rich Audette            Tolland  CT           573   47    14 M 40-49        22:53    7:23/M
      50    Edward Steele           Bolton  CT            547   41    15 M 40-49        22:57    7:24/M
      51    Chris Donnelly          New London  CT        598   28     7 M 19-29        22:58    7:25/M
      52    Tom Walsh               Wethersfield  CT      587   52     6 M 50-59        23:00    7:25/M
      53    Siobhan Mc Cormick      South Glastonbury     608   25     1 F 19-29        23:03    7:26/M
      54    Paul Smith              Glastonbury  CT       604   42    16 M 40-49        23:06    7:27/M
      55    Ann Mulcahy             Glastonbury  CT       532   33     4 F 30-39        23:07    7:27/M
      56    Dani Kennedy            Bolton  CT            523   48     2 F 40-49        23:09    7:28/M
      57    Tim Curtis              Colchester  CT        510   65     2 M 60-99        23:20    7:32/M
      58    Brendan Fraher          Glastonbury  CT       518   63     3 M 60-99        23:27    7:34/M
      59    Hilary Kreitner         Colchester  CT        527   39     5 F 30-39        23:42    7:39/M
      60    Phil Zywocinski         Portland  CT          551   50     7 M 50-59        23:46    7:40/M
      61    Russ Tew                West Hartford  CT     594   64     4 M 60-99        23:51    7:42/M
      62    Jeff McLaughlin         Glastonbury  CT       593   37     7 M 30-39        24:03    7:45/M
      63    John Boyle              Enfield  CT           505   54     8 M 50-59        24:04    7:46/M
      64    Joan Munroe             Newington  CT         534   52     1 F 50-59        24:05    7:46/M
      65    David Lucey             Old Lyme  CT          555   43    17 M 40-49        24:07    7:47/M
      66    Andrew Williams         South Glastonbury     550   42    18 M 40-49        24:12    7:48/M
      67    Peter De Groot          Middletown  CT        512   50     9 M 50-59        24:20    7:51/M
      68    Mike Scricca            Glastonbury  CT       599   56    10 M 50-59        24:41    7:58/M
      69    Michael Gieras          Glastonbury  CT       520   16     7 M  1-18        24:42    7:58/M
      70    Stacey Sullivan         Madison  CT           549   43     3 F 40-49        24:46    7:59/M
      71    Sherri Condon           Middletown  CT        509   42     4 F 40-49        25:04    8:05/M
      72    J P Wainsott            Milford  CT           597   30     8 M 30-39        25:12    8:08/M
      73    Jessica Doyle           Manchester  CT        516   40     5 F 40-49        25:16    8:09/M
      74    Rosemary Ostfeld        East Lyme  CT         569   19     2 F 19-29        25:43    8:18/M
      75    David Berrill           Glastonbury  CT       580   59    11 M 50-59        25:46    8:19/M
      76    Lisa Zalaski            Glastonbury  CT       582   43     6 F 40-49        25:47    8:19/M
      77    George Aronstamm        Glastonbury  CT       502   62     5 M 60-99        26:10    8:26/M
      78    Tom Pilch               Glastonbury  CT       539   54    12 M 50-59        26:23    8:31/M
      79    Sarah Bruns             South Glastonbury     588   42     7 F 40-49        26:29    8:33/M
      80    Donn Friedman           Glastonbury  CT       612   0      1 M  0- 0        26:34    8:34/M
      81    Brenda Bryant                                 578   32     6 F 30-39        26:58    8:42/M
      82    Cristina Fioramonti     South Glastonbury     601   19     3 F 19-29        27:10    8:46/M
      83    Boris Lurye                                   571   69     6 M 60-99        27:10    8:46/M
      84    Kat Simone              Old Saybrook  CT      546   41     8 F 40-49        27:13    8:47/M
      85    Gary Nelson             Coventry  CT          577   48    19 M 40-49        28:01    9:02/M
      86    Tiger Robison           Wallingford  CT       542   24     8 M 19-29        28:06    9:04/M
      87    Monica Mills            East Hartford  CT     610   19     4 F 19-29        28:28    9:11/M
      88    Richard Tomlinson       Glastonbury  CT       572   71     7 M 60-99        28:36    9:14/M
      89    Nicole Lorenzo                                606   14     2 F  1-18        28:39    9:15/M
      90    Abigail Jensen                                609   20     5 F 19-29        29:05    9:23/M
      91    Gerold Muller           South Glastonbury     533   68     8 M 60-99        29:16    9:26/M
      92    Lynn Gillane            Windsor  CT           583   44    20 M 40-49        29:29    9:31/M
      93    Brian Nardi             Torrington  CT        535   28     9 M 19-29        29:37    9:33/M
      94    Eryn Cusson             Clinton  CT           511   23     6 F 19-29        29:37    9:33/M
      95    Stacey Stone            Glastonbury  CT       548   35     7 F 30-39        29:44    9:35/M
      96    Catherine Graffy        South Glastonbury     600   53     2 F 50-59        30:24    9:48/M
      97    Charie Mills            East Hartford  CT     611   20     7 F 19-29        30:43    9:55/M
      98    Mary Newell             New Haven  CT         536   57     3 F 50-59        30:45    9:55/M
      99    Hillary Keller            CT                  522   39     8 F 30-39        33:35   10:50/M
     100    Megan Scott             New Britain  CT       545   21     8 F 19-29        33:50   10:55/M
     101    Marie Lorenzo                                 607   43     9 F 40-49        34:05   11:00/M
     102    Lisa Muller             Glastonbury  CT       596   38     9 F 30-39        34:42   11:12/M
     103    Susan Pellegatto        Rocky Hill  CT        538   50     4 F 50-59        36:49   11:53/M
     104    Jennifer Malloy         Amston  CT            530   43    10 F 40-49        36:50   11:53/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

36

12

19:16

6:13/M

2

Lindsay Holmes Branford CT

27

13

19:24

6:15/M

3

Jeanne Lucey Old Lyme CT

43

20

20:10

6:30/M

 
Top

Female 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Ports Lebanon CT

18

23

20:18

6:33/M

2

Nicole Lorenzo  

14

89

28:39

9:15/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Siobhan Mc Cormick South Glastonbury CT

25

53

23:03

7:26/M

2

Rosemary Ostfeld East Lyme CT

19

74

25:43

8:18/M

3

Cristina Fioramonti South Glastonbury CT

19

82

27:10

8:46/M

4

Monica Mills East Hartford CT

19

87

28:28

9:11/M

5

Abigail Jensen  

20

90

29:05

9:23/M

6

Eryn Cusson Clinton CT

23

94

29:37

9:33/M

7

Charie Mills East Hartford CT

20

97

30:43

9:55/M

8

Megan Scott New Britain CT

21

100

33:50

10:55/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Hurley Glastonbury CT

38

30

21:09

6:49/M

2

Shawna Kohl West Hartford CT

35

46

22:25

7:14/M

3

Maryanne Rhodes Glastonbury CT

33

48

22:39

7:18/M

4

Ann Mulcahy Glastonbury CT

33

55

23:07

7:27/M

5

Hilary Kreitner Colchester CT

39

59

23:42

7:39/M

6

Brenda Bryant  

32

81

26:58

8:42/M

7

Stacey Stone Glastonbury CT

35

95

29:44

9:35/M

8

Hillary Keller CT

39

99

33:35

10:50/M

9

Lisa Muller Glastonbury CT

38

102

34:42

11:12/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Ryba Berlin CT

41

34

21:26

6:55/M

2

Dani Kennedy Bolton CT

48

56

23:09

7:28/M

3

Stacey Sullivan Madison CT

43

70

24:46

7:59/M

4

Sherri Condon Middletown CT

42

71

25:04

8:05/M

5

Jessica Doyle Manchester CT

40

73

25:16

8:09/M

6

Lisa Zalaski Glastonbury CT

43

76

25:47

8:19/M

7

Sarah Bruns South Glastonbury CT

42

79

26:29

8:33/M

8

Kat Simone Old Saybrook CT

41

84

27:13

8:47/M

9

Marie Lorenzo  

43

101

34:05

11:00/M

10

Jennifer Malloy Amston CT

43

104

36:50

11:53/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

52

64

24:05

7:46/M

2

Catherine Graffy South Glastonbury CT

53

96

30:24

9:48/M

3

Mary Newell New Haven CT

57

98

30:45

9:55/M

4

Susan Pellegatto Rocky Hill CT

50

103

36:49

11:53/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donn Cabral Glastonbury CT

17

1

15:42

5:04/M

2

Stephen Swift Cromwell CT

36

2

16:31

5:20/M

3

Kevin Turko Marlborough CT

21

3

17:03

5:30/M

 
Top

Men No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donn Friedman Glastonbury CT

0

80

26:34

8:34/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Cornell Lebanon CT

17

9

18:23

5:56/M

2

Nick Podgorski Glastonbury CT

18

16

19:48

6:23/M

3

Drew Zagieboylo Glastonbury CT

15

36

21:31

6:56/M

4

Kyle Wucherpfennig IL

12

38

21:42

7:00/M

5

Aidan Callan Glastonbury CT

14

39

21:47

7:02/M

6

Patrick Scullion Glastonbury CT

14

40

21:48

7:02/M

7

Michael Gieras Glastonbury CT

16

69

24:42

7:58/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Duncan Gerity Glastonbury CT

21

4

17:13

5:33/M

2

Cristiano Carvacho Gloria Glastonbury CT

29

6

17:43

5:43/M

3

David Lamoureux Glastonbury CT

19

8

18:13

5:53/M

4

Brian Gaudreau Wethersfield CT

27

10

18:42

6:02/M

5

John Klimasewiski Colchester CT

21

31

21:11

6:50/M

6

Benjamin Hallas Portland CT

19

43

22:09

7:09/M

7

Chris Donnelly New London CT

28

51

22:58

7:25/M

8

Tiger Robison Wallingford CT

24

86

28:06

9:04/M

9

Brian Nardi Torrington CT

28

93

29:37

9:33/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Zavalishin Moodus CT

33

11

18:48

6:04/M

2

Kevin Tranberg Wethersfield CT

39

19

19:59

6:27/M

3

Marc Gaudet Glastonbury CT

33

24

20:19

6:33/M

4

Jay Hamilton Mansfield Center CT

35

28

20:50

6:43/M

5

Chris Bryant Lisbon CT

33

32

21:19

6:53/M

6

Peter Babins East Haddam CT

31

41

21:58

7:05/M

7

Jeff McLaughlin Glastonbury CT

37

62

24:03

7:45/M

8

J P Wainsott Milford CT

30

72

25:12

8:08/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Ryba Berlin CT

42

5

17:23

5:36/M

2

Brian Coe Trumbull CT

44

7

17:48

5:45/M

3

Kurt De Guzman New Haven CT

47

14

19:41

6:21/M

4

Steve Virgadaula Portland CT

47

15

19:43

6:22/M

5

Christopher Dowd West Hartford CT

40

17

19:54

6:25/M

6

Todd Lemire Moodus CT

42

18

19:59

6:27/M

7

Craig Larsen Glastonbury CT

44

21

20:14

6:32/M

8

Tom Newman Hebron CT

49

22

20:16

6:32/M

9

Cliff Collins E. Hampton CT

47

26

20:24

6:35/M

10

Joe Jaconetta Glastonbury CT

46

27

20:32

6:37/M

11

Peter Briggeman Manchester CT

49

37

21:37

6:58/M

12

Jeffrey Schuman Rocky Hill CT

45

42

22:07

7:08/M

13

Dana Markie  

41

45

22:13

7:10/M

14

Rich Audette Tolland CT

47

49

22:53

7:23/M

15

Edward Steele Bolton CT

41

50

22:57

7:24/M

16

Paul Smith Glastonbury CT

42

54

23:06

7:27/M

17

David Lucey Old Lyme CT

43

65

24:07

7:47/M

18

Andrew Williams South Glastonbury CT

42

66

24:12

7:48/M

19

Gary Nelson Coventry CT

48

85

28:01

9:02/M

20

Lynn Gillane Windsor CT

44

92

29:29

9:31/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mitch Bielenda South Windsor CT

50

25

20:23

6:35/M

2

Scott Jezek East Haddam CT

55

29

20:54

6:45/M

3

Rich Baber Glastonbury CT

57

33

21:21

6:53/M

4

Michael Enright CT

50

44

22:11

7:09/M

5

Roy Zagieboylo Glastonbury CT

50

47

22:37

7:18/M

6

Tom Walsh Wethersfield CT

52

52

23:00

7:25/M

7

Phil Zywocinski Portland CT

50

60

23:46

7:40/M

8

John Boyle Enfield CT

54

63

24:04

7:46/M

9

Peter De Groot Middletown CT

50

67

24:20

7:51/M

10

Mike Scricca Glastonbury CT

56

68

24:41

7:58/M

11

David Berrill Glastonbury CT

59

75

25:46

8:19/M

12

Tom Pilch Glastonbury CT

54

78

26:23

8:31/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Bellisle Glastonbury CT

60

35

21:29

6:56/M

2

Tim Curtis Colchester CT

65

57

23:20

7:32/M

3

Brendan Fraher Glastonbury CT

63

58

23:27

7:34/M

4

Russ Tew West Hartford CT

64

61

23:51

7:42/M

5

George Aronstamm Glastonbury CT

62

77

26:10

8:26/M

6

Boris Lurye  

69

83

27:10

8:46/M

7

Richard Tomlinson Glastonbury CT

71

88

28:36

9:14/M

8

Gerold Muller South Glastonbury CT

68

91

29:16

9:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News