Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Flanders 5K

East Lyme, CT, April 28, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy SNERRO, LLC (www.snerro.com)



FLANDERS 5 K
Overall Finish List
April 27, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen Herrera         Waterford             130   36     1 M 30-39      15:47.5    5:05/M
       2    John Paggioli           Marlborough  CT       164   41     1 M 40-49      18:11.8    5:52/M
       3    Wayne Jolley                                   77   56     1 M 50-59      18:46.0    6:03/M
       4    EUSEVIO QUINDNES        Groton                  8   41     2 M 40-49      19:17.0    6:13/M
       5    BOB HEFFLEFINGER        Niantic  CT            58   48     3 M 40-49      19:24.4    6:15/M
       6    DAVE JACOBS             Niantic  CT            29   61     1 M 60-99      19:28.1    6:17/M
       7    Robert Craig            Niantic  CT           110   40     4 M 40-49      19:45.0    6:22/M
       8    Eddie Eckard              Canterbury  CT      123   42     5 M 40-49      19:46.7    6:23/M
       9    Mike Manifold           East Lyme  CT          78   37     2 M 30-39      19:55.2    6:25/M
      10    Allison Dupont          Uncasville  CT        115   39     1 F 30-39      20:00.2    6:27/M
      11    EDDIE HOGAN             Lisbon  CT             35   37     3 M 30-39      20:10.1    6:30/M
      12    John Walter             Niantic  CT           134   41     6 M 40-49      20:20.4    6:34/M
      13    Matthew Beland                                 76   13     1 M 11-14      20:23.2    6:35/M
      14    Bob Alling              Ledyard  CT            93   58     2 M 50-59      20:24.8    6:35/M
      15    LAUREN IWANICKI         EL                     43   22     1 F 20-29      20:28.9    6:36/M
      16    TODD HATAJIK            EL                     40   37     4 M 30-39      20:33.5    6:38/M
      17    TRAD HORNER             EL                     16   39     5 M 30-39      20:36.5    6:39/M
      18    Andrew Cody             Niantic  CT           127   26     1 M 20-29      20:44.0    6:41/M
      19    Ken Roberts             Niantic  CT           135   39     6 M 30-39      20:56.6    6:45/M
      20    Billy Shea              Westerly  RI           70   51     3 M 50-59      21:01.6    6:47/M
      21    DARRELL NETTO           Colchester              2   55     4 M 50-59      21:24.2    6:54/M
      22    Kevin Kompanik                                159   27     2 M 20-29      21:27.1    6:55/M
      23    JEFF ARENSON            EL                     48   15     1 M 15-19      21:34.1    6:57/M
      24    Gene Maran              Waterford              94   54     5 M 50-59      21:34.5    6:57/M
      25    TODD ZELSKY             EL                      3   36     7 M 30-39      21:38.9    6:59/M
      26    Russ Depallina          Waterford             106   44     7 M 40-49      21:41.2    7:00/M
      27    Sara Beland             Woodbridge  CT         74   11     1 F 11-14      21:43.4    7:00/M
      28    Katie Beland            Woodbridge  CT         75   11     2 F 11-14      21:49.7    7:02/M
      29    DON WELLER              Niantic                30   53     6 M 50-59      21:52.1    7:03/M
      30    Nathan  Ngarry          Boston  MA            119   32     8 M 30-39      22:05.3    7:07/M
      31    Scott Stavens                                 165   17     2 M 15-19      22:13.7    7:10/M
      32    ROBERT DAVIS            Naugatuck  CT          36   55     7 M 50-59      22:14.1    7:10/M
      33    ALEC HAY                EL                     44    9     1 M  0-10      22:17.0    7:11/M
      34    Bob Myers               New London  CT        156   45     8 M 40-49      22:22.9    7:13/M
      35    Jaclyn Tules                                  143   14     3 F 11-14      22:25.2    7:14/M
      36    Noelene Power           East Lyme  CT          84   12     4 F 11-14      22:29.8    7:15/M
      37    BRANDY LECLAIR          Groton  CT             22   12     5 F 11-14      22:30.3    7:15/M
      38    Aidan Power             East Lyme  CT          83   46     9 M 40-49      22:37.7    7:18/M
      39    JOE SMITH               Niantic                55   53     8 M 50-59      22:39.5    7:18/M
      40    Sheila Bassett                                103   41     1 F 40-49      22:49.3    7:22/M
      41    ADAM OPSAHL             EL                     50   11     2 M 11-14      22:50.2    7:22/M
      42    Mark Chartier           Baltic  CT             73   36     9 M 30-39      23:03.5    7:26/M
      43    Jerry Brown             East Lyme  CT          85   65     2 M 60-99      23:07.5    7:27/M
      44    Tom Walsh               Wethersfield  CT      160   52     9 M 50-59      23:11.6    7:29/M
      45    David Weston            Pawtucket  RI         118   32    10 M 30-39      23:14.3    7:30/M
      46    Charles Jorefice                              112   36    11 M 30-39      23:14.9    7:30/M
      47    Beth McGabb             East Lyme  CT          79   46     2 F 40-49      23:15.9    7:30/M
      48    Joshua Sheppard         Niantic  CT           163   27     3 M 20-29      23:16.9    7:30/M
      49    Norman Malbaurn         El                     80   34    12 M 30-39      23:24.5    7:33/M
      50    NELS HANSON             Wtfd                   23   33    13 M 30-39      23:27.1    7:34/M
      51    Mike Carta              Waterford             116   48    10 M 40-49      23:27.7    7:34/M
      52    SARAH VANALSTEN         Niantic                13   10     1 F  0-10      23:28.9    7:34/M
      53    Frank Gesino            East Lyme  CT          81   34    14 M 30-39      23:39.0    7:38/M
      54    ALAN OPSAHL             EL                     54   45    11 M 40-49      23:40.9    7:38/M
      55    JENNA WORGUL            EL                     37   23     2 F 20-29      23:48.8    7:41/M
      56    Sandra Collins          Wauregan  CT           99   51     1 F 50-59      23:49.5    7:41/M
      57    BRIAN RAGO              Colchester  CT         18   29     4 M 20-29      23:53.7    7:42/M
      58    mitch ryan              Salem  CT              71   10     2 M  0-10      24:05.6    7:46/M
      59    JIUNTANG HUANG          EL                      6   47    12 M 40-49      24:13.8    7:49/M
      60    Ed Evis                 Unionville  CT        105   67     3 M 60-99      24:15.8    7:49/M
      61    Gerald Ricketson        Waterford              91   39    15 M 30-39      24:16.4    7:50/M
      62    Scott Williams                                157   31    16 M 30-39      24:16.8    7:50/M
      63    Joan Munroe             Newington  CT          92   52     2 F 50-59      24:29.3    7:54/M
      64    Deb Brunetti            East Lyme  CT         133   48     3 F 40-49      24:30.1    7:54/M
      65    Kris Talar              Waterford             142   30    17 M 30-39      24:44.1    7:59/M
      66    Pat Gaffey                                    153   48    13 M 40-49      24:46.0    7:59/M
      67    Dick Walsh              Old Lyme  CT          128   66     4 M 60-99      24:47.5    8:00/M
      68    Peter Joyce             Old Lyme  CT          114   60     5 M 60-99      25:01.4    8:04/M
      69    Ron Dombrowski          Uncasville  CT         96   63     6 M 60-99      25:11.8    8:07/M
      70    Zachary Kosakowski      East Lyme  CT         129   11     3 M 11-14      25:21.2    8:11/M
      71    Mike Vesce              Enfield  CT           154   29     5 M 20-29      25:28.0    8:13/M
      72    ARTHUR II JENKINS       Salem                  62   38    18 M 30-39      25:29.6    8:13/M
      73    Carol Myers             New London  CT        155   32     2 F 30-39      25:30.8    8:14/M
      74    Brent Hall                                    158   34    19 M 30-39      25:32.7    8:14/M
      75    DANIEL ARENSON          EL                     47   44    14 M 40-49      25:35.9    8:15/M
      76    Lynn Vernagalia         New York  NY          139   26     3 F 20-29      25:41.3    8:17/M
      77    Norma Vivar-Orum        Griswald  CT          100   43     4 F 40-49      25:42.9    8:17/M
      78    VIVIAN HUANG            EL                      4   12     6 F 11-14      25:43.8    8:18/M
      79    David Citron            East Lyme  CT         166   47    15 M 40-49      25:44.9    8:18/M
      80    Tracy Citron            East Lyme  CT         167   41     5 F 40-49      25:45.3    8:18/M
      81    ETHAN OPSAHL            EL                     52   10     3 M  0-10      25:54.3    8:21/M
      82    Fred Loxsom             Mansfield  CT         124   64     7 M 60-99      25:58.5    8:23/M
      83    ROSE BUCKINGHAM         Norwich                42   59     3 F 50-59      26:00.4    8:23/M
      84    PAUL MUNZNER            Niantic                38   38    20 M 30-39      26:13.5    8:27/M
      85    John Vernaglis          Niantic  CT           138   61     8 M 60-99      26:21.3    8:30/M
      86    BOBBIE VANALSTEN        Niantic                12   47     6 F 40-49      26:30.4    8:33/M
      87    Saran Joyce             Old Lyme  CT          113   25     4 F 20-29      26:35.3    8:35/M
      88    EVAN OPSAHL             EL                     51   10     4 M  0-10      26:52.5    8:40/M
      89    Maureen Werner          Niantic  CT            90   45     7 F 40-49      27:01.1    8:43/M
      90    KRISTEN WALTER          Salem  CT              60   11     7 F 11-14      27:17.6    8:48/M
      91    GARY WALTER             Salem  CT              59   47    16 M 40-49      27:18.1    8:48/M
      92    paige schneider         East Lyme  CT          67   12     8 F 11-14      27:21.0    8:49/M
      93    Michaela Ryan           Salem  CT              72   11     9 F 11-14      27:22.2    8:50/M
      94    YING LO                 EL                      5   47     8 F 40-49      27:28.9    8:52/M
      95    Bradley King            East Lyme  CT         101   10     5 M  0-10      27:30.4    8:52/M
      96    David King              East Lyme  CT         102   39    21 M 30-39      27:31.1    8:53/M
      97    R J Dcosta              Niantic  CT           108   34    22 M 30-39      27:46.7    8:57/M
      98    Barry Sheckley          Niantic  CT           107   59    10 M 50-59      27:52.1    8:59/M
      99    Susan Scheckley         Niantic  CT           109   58     4 F 50-59      27:52.7    8:59/M
     100    SHELLEY ARENSON         EL                     49   42     9 F 40-49      28:06.8    9:04/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    LISA ROBARGE            Groton                 11   39     3 F 30-39      28:36.0    9:14/M
     102    Phyllis Samul                                  95   51     5 F 50-59      28:42.9    9:15/M
     103    MARY WALSH              Niantic  CT            56   44    10 F 40-49      28:46.2    9:17/M
     104    KATHY KOVACS            Ivoryton  CT           17   54     6 F 50-59      28:48.2    9:17/M
     105    lindsay schneider       East Lyme  CT          68   12    10 F 11-14      28:54.8    9:19/M
     106    LIZ ANDSTROM            Plainfield  CT         46   52     7 F 50-59      29:03.5    9:22/M
     107    Donna Schneider         East Lyme  CT          69   44    11 F 40-49      29:11.5    9:25/M
     108    Kathleen Mullen         Waterford             131   46    12 F 40-49      29:15.2    9:26/M
     109    CYNTHIA WILLS           Mystic  CT              7   42    13 F 40-49      29:34.2    9:32/M
     110    ALLI ABRAHAM            NL                     24   31     4 F 30-39      30:03.7    9:42/M
     111    EDWINA CALLAGHAN        Salem  CT               9   57     8 F 50-59      30:20.2    9:47/M
     112    Jason Hine                                    161   36    23 M 30-39      30:31.6    9:51/M
     113    STEVEN MUNZER           N Haven                28   41    17 M 40-49      30:33.2    9:51/M
     114    Gail White              Uncasville  CT         82   43    14 F 40-49      30:34.6    9:52/M
     115    Lori Andrzeicik                                98   42    15 F 40-49      30:42.1    9:54/M
     116    MICHELLE PRIMAVERA      Lisbon  CT             34   34     5 F 30-39      31:08.8   10:03/M
     117    Philip Waterman                                88   14     4 M 11-14      31:24.6   10:08/M
     118    Robin Waterman                                 87   10     2 F  0-10      31:31.9   10:10/M
     119    ANITA TUDISCO           Groton                 10   53     9 F 50-59      32:02.3   10:20/M
     120    Leslie Jolley           Brooklyn  CT          120   53    10 F 50-59      32:49.0   10:35/M
     121    Christine Sacrey        Preston  CT            97   53    11 F 50-59      32:49.5   10:35/M
     122    Isabella Gerber                                89   10     3 F  0-10      33:02.2   10:39/M
     123    Ken Waterman            East Lyme  CT          86   48    18 M 40-49      33:02.5   10:39/M
     124    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT         147   42    16 F 40-49      33:20.9   10:45/M
     125    Patty Heenah                                  152   38     6 F 30-39      33:21.5   10:45/M
     126    Virginia Mullen         Unionville  CT        104   68     1 F 60-99      33:41.1   10:52/M
     127    Ehren Johnson           East Lyme  CT         150   10     6 M  0-10      34:40.6   11:11/M
     128    Richelle Johnson        East Lyme  CT         151   38     7 F 30-39      34:44.0   11:12/M
     129    PAMELA GRILLINI         Lisbon                 27   40    17 F 40-49      35:24.8   11:25/M
     130    Lucy Walter             Niantic  CT           132   45    18 F 40-49      35:25.3   11:25/M
     131    COLBURN GRAVES          N Ston                 14   73     9 M 60-99      36:53.2   11:54/M
     132    Deborah Lewis           Waterford             117   36     8 F 30-39      40:00.3   12:54/M
     133    Ashley Oregice                                111   36     9 F 30-39      40:01.9   12:55/M
     134    WENDY PEREZ             Mystic                  1   44    19 F 40-49      40:07.1   12:56/M
     135    Deanna Dibalo           Niantic  CT            65   12    11 F 11-14      40:52.1   13:11/M
     136    Stacia Pombrio          Mystic  CT            144   12    12 F 11-14      40:52.7   13:11/M
     137    CLAUDIA WIERSCH         QuakerHill             25   53    12 F 50-59      41:59.2   13:33/M
     138    KENNETH COOLEY          Clinton                26   35    24 M 30-39      42:28.6   13:42/M
     139    Mark Gustavson          El                    136   32    25 M 30-39      46:17.6   14:56/M
     140    Stephanie Gastavson     Niantic  CT           137   31    10 F 30-39      46:19.4   14:56/M
     141    Kathleen Parker                               122   46    20 F 40-49      46:56.0   15:08/M
     142    Linda Bibalo            EL                     66   52    13 F 50-59      48:25.0   15:37/M
     143    Kenneth Bibalo          Niantic  CT            64   39    26 M 30-39      48:25.9   15:37/M
     144    GLENN PENNINGTON        Niantic                19   58    11 M 50-59      50:14.0   16:12/M
     145    Sally Vernaglia         East Lyme  CT         140   56    14 F 50-59      50:15.0   16:13/M
     146    Carol Giese             East Lyme  CT         145   66     2 F 60-99      50:16.4   16:13/M
     147    NANCY PENNINGTON        Niantic                20   56    15 F 50-59      50:17.5   16:13/M
     148    LAURIE LAMB             N Ston                 15   54    16 F 50-59      50:23.0   16:15/M

------------------------------------------------------------------------





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News