Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hebron 5k Road Race

Hebron, CT, April 21, 2007

Overall-age groups

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


                             16th Annual Hebron 5K Road Race 
                            Hebron, CT April 21st 2007 9:00am
                            Results by: The Last Mile Racing
                                  Weather: Sunny 68'
What a Day to run!!!! On the first warm weekend of the spring, 112 runners enjoyed the 16th annual 
Hebron 5k. Bill Brosmith and Melissa Perkins-Banas enjoyed the day the most as they led their 
respective fields to victory. 
Place Name                No.   Club       Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ========== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1 Bill Brosmith          80             42   1/19     1/61   M West Hartford   CT   17:29  5:38 
    2 Steve Henry           116             26   1/2      2/61   M Bolton          CT   17:44  5:43 
    3 Brian Coe              71             44   2/19     3/61   M Trumbull        CT   17:59  5:48 
    4 Jay Seney              69             47   3/19     4/61   M Vernon          CT   18:43  6:02 
    5 Melissa Perkins-Banas  85             36   1/13     1/51   F Southington     CT   18:54  6:05 
    6 Joe Banas              84             50   1/10     5/61   M Norwich         CT   19:24  6:15 
    7 Larry Gore            104             38   1/14     6/61   M Portland        CT   19:32  6:18 
    8 Rob Poudrier          115             32   2/14     7/61   M Hebron          CT   19:58  6:26 
    9 Peter Kasper           21             43   4/19     8/61   M Hebron          CT   20:14  6:31 
   10 Todd Bennett           44             32   3/14     9/61   M Columbia        CT   20:26  6:35 
   11 Mark Albin             51             50   2/10    10/61   M Hebron          CT   20:26  6:35 
   12 Nancy Muller          111             50   1/5      2/51   F Tolland         CT   20:43  6:40 
   13 Surge Davis            97             17   1/3     11/61   M Manchester      CT   20:46  6:41 
   14 Kurt De Guzman         83             47   5/19    12/61   M New HAven       CT   20:58  6:45 
   15 Roger Hill            102             47   6/19    13/61   M Salem           CT   21:06  6:48 
   16 Anthony Gentile        43             37   4/14    14/61   M Hebron          CT   21:09  6:49 
   17 Michelle Gore         103             30   2/13     3/51   F Portland        CT   21:20  6:52 
   18 Glenn Genzlinger       15             51   3/10    15/61   M Hebron          CT   21:27  6:55 
   19 Marc Muldoon           59             33   5/14    16/61   M Marlborough     CT   21:29  6:55 
   20 Todd Lemire            73             42   7/19    17/61   M Moodus          CT   21:31  6:56 
   21 Bill Harriman          16             48   8/19    18/61   M Portland        CT   21:41  6:59 
   22 Paul Wai               45             34   6/14    19/61   M Hartford        CT   22:00  7:05 
   23 Pamela Cahill          23             43   1/19     4/51   F Hebron          CT   22:09  7:08 
   24 Randy Kuhn             49             45   9/19    20/61   M Pomfret         CT   22:10  7:08 
   25 Kevin Bresnahan        64             41  10/19    21/61   M Colchester      CT   22:29  7:15 
   26 Brian Culmo            99             14   2/3     22/61   M Hebron          CT   22:36  7:17 
   27 Mike Underwood         70             50   4/10    23/61   M Hebron          CT   22:38  7:18 
   28 Way Hedding            94             57   5/10    24/61   M Niantic         CT   22:44  7:19 
   29 Stephen Tolman          3             61   1/9     25/61   M Vernon          CT   22:49  7:21 
   30 Gary Sweet             35             59   6/10    26/61   M Manchester      CT   22:52  7:22 
   31 Ronald Bender          29             60   2/9     27/61   M Lebanon         CT   23:06  7:26 
   32 Becky Muldoon          58             33   3/13     5/51   F Marlborough     CT   23:07  7:27 
   33 Dierdre Ahern          60             40   2/19     6/51   F Salem           CT   23:12  7:28 
   34 Robert Davis           17             55   7/10    28/61   M Naugatuck       CT   23:15  7:29 
   35 Bob Myers             118             45  11/19    29/61   M New London      CT   23:22  7:32 
   36 Eric Charry            72             49  12/19    30/61   M East Hampton    CT   23:47  7:40 
   37 Tom Walsh             122             52   8/10    31/61   M Wethersfield    CT   23:54  7:42 
   38 Diane Kasper           20             43   3/19     7/51   F Hebron          CT   23:59  7:44 
   39 Don Masters             6             47  13/19    32/61   M Hebron          CT   24:10  7:47 
   40 Pratik KC              77             11   1/4     33/61   M Mansfiled Ctr   CT   24:11  7:47 
   41 Becky Acabchik         32             31   4/13     8/51   F Hebron          CT   24:11  7:48 
   42 Aramendi Lander      1000             10   2/4     34/61   M                      24:20  7:50 
   43 Tom McColl             81             49  14/19    35/61   M East Lyme       CT   24:27  7:53 
   44 Bonnie Bates           33             45   4/19     9/51   F Hebron          CT   24:28  7:53 
   45 Beth MCcrabb          112             46   5/19    10/51   F East Lyme       CT   24:35  7:55 
   46 Russ Tew               96             64   3/9     36/61   M West Hartford   CT   24:39  7:56 
   47 Bruce Grisefe         114             53   9/10    37/61   M Salem           CT   24:45  7:58 
   48 Shelia Thompson         8             41   6/19    11/51   F Coventry        CT   24:46  7:59 
   49 Jeff MClaughlin        95             37   7/14    38/61   M Glastonbury     CT   24:51  8:00 
   50 Mike Pozzetta         100             59  10/10    39/61   M Colchester      CT   24:55  8:01 
Place Name                No.   Club       Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ========== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   51 Chery Brenkoski       107             28   1/6     12/51   F Coventry        CT   25:09  8:06 
   52 Emily Bagdonir        119             19   2/6     13/51   F Marlbough       CT   25:11  8:07 
   53 Miechelle Malarney     54             29   3/6     14/51   F Newington       CT   25:17  8:09 
   54 Tom Baker              38             63   4/9     40/61   M Oakdale         CT   25:23  8:11 
   55 John Tadrola          109             24   2/2     41/61   M Tolland         CT   25:28  8:12 
   56 Bill Reid              26             46  15/19    42/61   M Colchester      CT   25:44  8:17 
   57 Card Myers            117             32   5/13    15/51   F New London      CT   26:32  8:33 
   58 Zofia Turosz           74             68   1/3     16/51   F East Hartford   CT   26:36  8:34 
   59 Jen Daniels           108             23   4/6     17/51   F Ashford         CT   26:41  8:36 
   60 Gail Glenn             82             55   2/5     18/51   F East Lyme       CT   26:46  8:37 
   61 Cole Maurer             2             40  16/19    43/61   M Amston          CT   27:00  8:42 
   62 Dan Johnson            19             35   8/14    44/61   M Hebron          CT   27:15  8:47 
   63 John Bornhorst         11             43  17/19    45/61   M Colchester      CT   27:21  8:48 
   64 Malcolm Todt           76             62   5/9     46/61   M Middlebury      CT   27:25  8:50 
   65 Rhonda Thiesen         37             37   6/13    19/51   F Hebron          CT   27:32  8:52 
   66 Willi Frederich        68             72   6/9     47/61   M Ellington       CT   27:38  8:54 
   67 Stacy Sullivan          5             43   7/19    20/51   F Madison         CT   27:53  8:59 
   68 Brian Malarney         53             33   9/14    48/61   M Newington       CT   27:58  9:01 
   69 Kristine Marlarney     66             31   7/13    21/51   F Newington       CT   28:00  9:01 
   70 Richard Zbrozek        78             60   7/9     49/61   M Berlin          CT   28:05  9:03 
   71 John Harly            123             46  18/19    50/61   M Manchester      CT   28:17  9:07 
   72 BONNEI Giuffrida       93             45   8/19    22/51   F gLASTONBURY     CT   28:27  9:10 
   73 Tori Not              124             44   9/19    23/51   F Amston          CT   28:36  9:13 
   74 James Girard           36             30  10/14    51/61   M Colchester      CT   28:47  9:16 
   75 Tristan Jones         105              9   3/4     52/61   M Glastonbury     CT   29:11  9:24 
   76 Nell Lugo-Larchereq    75             43  10/19    24/51   F Hebron          CT   29:14  9:25 
   77 Jessica Dapsis         55             35   8/13    25/51   F Hebron          CT   29:22  9:27 
   78 Ross Dapsis            56             35  11/14    53/61   M Hebron          CT   29:23  9:28 
   79 Lynn Wagner            48             45  11/19    26/51   F Hebron          CT   29:31  9:30 
   80 Leanne Fall            98             49  12/19    27/51   F Colchester      CT   30:16  9:45 
   81 Kathleen Ianacone       9             27   5/6     28/51   F Hebron          CT   30:25  9:48 
   82 Brett Monroe           10             36  12/14    54/61   M Hebron          CT   30:25  9:48 
   83 Laura GIUFFRIDA        92             14   1/2     29/51   F Glastonbury     CT   30:29  9:49 
   84 Edwina Callaghan        4             57   3/5     30/51   F Salem           CT   30:57  9:58 
   85 Tonya Maurer            1             39   9/13    31/51   F Amston          CT   31:05 10:01 
   86 Beth Aramendi        1001             40  13/19    32/51   F                      31:10 10:02 
   87 Alycia Parkinson      110             23   6/6     33/51   F Vernon          CT   31:15 10:04 
   88 Pat Baker              39             62   2/3     34/51   F Oakdale         CT   31:16 10:04 
   89 Amber Albin            52             13   2/2     35/51   F Hebron          CT   31:16 10:04 
   90 Tom Sullivan          101             67   8/9     55/61   M Mystic          CT   31:34 10:10 
   91 Joanne Hunt            31             44  14/19    36/51   F Hebron          CT   32:36 10:30 
   92 Mari Larchereque       79              9   1/3     37/51   F Hebron          CT   33:40 10:50 
   93 Cndy Pileski           41             39  10/13    38/51   F Hebron          CT   33:42 10:51 
   94 Nicole Guite           24             33  11/13    39/51   F Lebanon         CT   34:36 11:09 
   95 Bill Guite             25             33  13/14    56/61   M Lebanon         CT   34:37 11:09 
   96 Cecelia Grisefe       113             51   4/5     40/51   F Salem           CT   34:47 11:12 
   97 Margaret O'Keefe       42             40  15/19    41/51   F Glastonbury     CT   34:47 11:12 
   98 Chris LeMay            86              7   4/4     57/61   M South Windsor   CT   34:55 11:15 
   99 Cashay Poudrier        63 WAC          9   2/3     42/51   F Chaplin         CT   35:15 11:21 
  100 AJ Birmingham         106             15   3/3     58/61   M Colchester      CT   35:43 11:30  
Place Name                No.   Club       Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ========== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
  101 Danielle Browning      47             11   3/3     43/51   F Hebron          CT   36:15 11:40 
  102 John Browning          46             48  19/19    59/61   M Hebron          CT   36:16 11:41 
  103 Russ Marth             67             80   9/9     60/61   M Ft. Pierce      FL   36:47 11:51 
  104 Jen Malloy            120             42  16/19    44/51   F Amston          CT   37:54 12:12 
  105 Maureen Donahue        50             46  17/19    45/51   F Vernon          CT   40:11 12:56 
  106 Patty Vuylseteke       65 WAC         56   5/5     46/51   F Uncasville      CT   41:54 13:30 
  107 Matt Kilbourn          91             32  14/14    61/61   M West Hartford   CT   42:18 13:37 
  108 Pamela Thompson        18             39  12/13    47/51   F Marlborough     CT   42:20 13:38 
  109 Christine hovey       121             49  18/19    48/51   F Hebron          CT   42:41 13:44 
  110 Kristen Kilbourn       90             37  13/13    49/51   F West HArtford   CT   53:14 17:08 
  111 jOHANNA kILBOURN       89             69   3/3     50/51   F NORWALK         CT   53:21 17:11 
  112 Liz Solecki            87             42  19/19    51/51   F West Hartford   CT   53:24 17:12 
 
                  ********** AWARDS LIST **************
               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Melissa Perkins-Banas  36 Southington     CT              18:54 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Bill Brosmith        42 West Hartford   CT              17:29
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1    40 Pratik KC            11 Mansfiled Ctr      CT   24:11 
    2    42 Aramendi Lander      10                         24:20 
    3    75 Tristan Jones         9 Glastonbury        CT   29:11 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1    92 Mari Larchereque      9 Hebron             CT   33:40 
    2    99 Cashay Poudrier       9 Chaplin            CT   35:15 
    3   101 Danielle Browning    11 Hebron             CT   36:15 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1    13 Surge Davis          17 Manchester         CT   20:46 
    2    26 Brian Culmo          14 Hebron             CT   22:36 
    3   100 AJ Birmingham        15 Colchester         CT   35:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1    83 Laura GIUFFRIDA      14 Glastonbury        CT   30:29 
    2    89 Amber Albin          13 Hebron             CT   31:16 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 29
    1     2 Steve Henry          26 Bolton             CT   17:44 
    2    55 John Tadrola         24 Tolland            CT   25:28 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
    1    51 Chery Brenkoski      28 Coventry           CT   25:09 
    2    52 Emily Bagdonir       19 Marlbough          CT   25:11 
    3    53 Miechelle Malarney   29 Newington          CT   25:17 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     7 Larry Gore           38 Portland           CT   19:32 
    2     8 Rob Poudrier         32 Hebron             CT   19:58 
    3    10 Todd Bennett         32 Columbia           CT   20:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    17 Michelle Gore        30 Portland           CT   21:20 
    2    32 Becky Muldoon        33 Marlborough        CT   23:07 
    3    41 Becky Acabchik       31 Hebron             CT   24:11 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     3 Brian Coe            44 Trumbull           CT   17:59 
    2     4 Jay Seney            47 Vernon             CT   18:43 
    3     9 Peter Kasper         43 Hebron             CT   20:14 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    23 Pamela Cahill        43 Hebron             CT   22:09 
    2    33 Dierdre Ahern        40 Salem              CT   23:12 
    3    38 Diane Kasper         43 Hebron             CT   23:59 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1     6 Joe Banas            50 Norwich            CT   19:24 
    2    11 Mark Albin           50 Hebron             CT   20:26 
    3    18 Glenn Genzlinger     51 Hebron             CT   21:27 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    12 Nancy Muller         50 Tolland            CT   20:43 
    2    60 Gail Glenn           55 East Lyme          CT   26:46 
    3    84 Edwina Callaghan     57 Salem              CT   30:57 
    
                         MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    29 Stephen Tolman       61 Vernon             CT   22:49 
    2    31 Ronald Bender        60 Lebanon            CT   23:06 
    3    46 Russ Tew             64 West Hartford      CT   24:39 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    58 Zofia Turosz         68 East Hartford      CT   26:36 
    2    88 Pat Baker            62 Oakdale            CT   31:16 
    3   111 JOHANNA KILBOURN     69 NORWALK            CT   53:21 
Top 
For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com
 




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News