Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

QCPA Run For Your Life 5K

Hamden, CT, April 14, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Thomas Stuart
Race Winner Thomas Stuart


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA Run For Your Life
April 14, 2007 - 5K
Hamden, CT

OVERALL WINNERS

Thomas Stuart, Wethersfield, CT - 17:22
Elizabeth Warren, West Haven, CT - 20:50


LOCATION
Quinnipiac

University
WEATHER
42 Degrees
Sunny & Windy

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Thomas Stuart           Wethersfield  CT     1282   28 ***** M 20-29        17:22    5:36/M
       2    Dave Hennessey          Bridgeport  CT       1316   25     1 M 20-29        18:03    5:49/M
       3    William Lunn            North Haven  CT      1281   33     1 M 30-39        18:16    5:54/M
       4    Sasha Ostapenko         Hamden  CT           1314   16     1 M  1-19        18:22    5:55/M
       5    Ryan Wedge              Meriden  CT          1275   20     2 M 20-29        18:24    5:56/M
       6    Kurt Ogren              Hamden  CT           1243   38     2 M 30-39        18:25    5:56/M
       7    Charles Hornak          Hamden  CT           1285   39     3 M 30-39        18:46    6:03/M
       8    John Richers            New Milford  CT      1312   52     1 M 50-59        19:07    6:10/M
       9    Ed Drew                 Middletown  CT       1289   51     2 M 50-59        19:11    6:11/M
      10    Brian Fidler            West Haven  CT       1224   36     4 M 30-39        20:15    6:32/M
      11    Vance Dean              Southington  CT      1217   49     1 M 40-49        20:18    6:33/M
      12    John Strahley           Cheshire  CT         1255   40     2 M 40-49        20:21    6:34/M
      13    Elizabeth Warren        West Haven  CT       1300   32 ***** F 30-39        20:50    6:43/M
      14    Sheila Olmstead         Hamden  CT           1302   36     1 F 30-39        20:52    6:44/M
      15    De Guzman Kurt          New Haven  Ct        1234   47     3 M 40-49        20:54    6:45/M
      16    Marianne Sklarsky       Bristol  CT          1252   40     1 F 40-49        20:58    6:46/M
      17    Reginald Tucker         New Haven  CT        1257   31     5 M 30-39        21:05    6:48/M
      18    James Healey            Glastonbury  CT      1294   30     6 M 30-39        21:08    6:49/M
      19    Matthew Milone          Ozone Park  NY       1241   26     3 M 20-29        21:19    6:53/M
      20    Larry Inge              New Haven  CT        1274   58     3 M 50-59        21:20    6:53/M
      21    William Buick           New Haven  CT        1313   49     4 M 40-49        21:27    6:55/M
      22    Karen Newman            Cheshire  CT         1262   46     2 F 40-49        21:46    7:01/M
      23    Paul Wat                Hartford  CT         1277   34     7 M 30-39        21:54    7:04/M
      24    Patrick Alcarez         Meriden  CT          1204   50     4 M 50-59        21:57    7:05/M
      25    Steven Winter           Bethany  Ct          1260   31     8 M 30-39        22:08    7:08/M
      26    Jerry Augestine         Middletown  CT       1207   61     1 M 60-99        22:18    7:12/M
      27    Jennifer Travers        North Haven  CT      1280   39     2 F 30-39        22:33    7:16/M
      28    Stephen Mulholland      Cheshire  CT         1261   41     5 M 40-49        22:36    7:17/M
      29    Noah Carroll            Hamden  CT           1292    8     2 M  1-19        22:39    7:18/M
      30    Emma Dean               Southington  CT      1216   48     3 F 40-49        22:40    7:19/M
      31    Ric Villarreal          Waterbury  CT        1295   49     6 M 40-49        22:46    7:21/M
      32    Robert Livolsi          Hamden  CT           1236   17     3 M  1-19        22:55    7:24/M
      33    Gerald Lynch            Monroe  CT           1239   43     7 M 40-49        22:57    7:24/M
      34    Greg Lynch              Monroe  CT           1238   14     4 M  1-19        22:58    7:25/M
      35    Joseph Brophy           Meriden  CT          1325   47     8 M 40-49        23:04    7:26/M
      36    Tao Jin                 Glastonbury  CT      1230   34     9 M 30-39        23:10    7:28/M
      37    Jack Sirotnik           Milford  CT          1268   52     5 M 50-59        23:11    7:29/M
      38    Cronan Jack             Wallingford  CT      1229   60     2 M 60-99        23:14    7:30/M
      39    Sheree Rascati          N. Branford  CT      1326   22     1 F 20-29        23:15    7:30/M
      40    Tom Walsh               Wethersfield  CT     1319   52     6 M 50-59        23:19    7:31/M
      41    Erin Begg               Newtown  CT          1308   12     1 F  1-19        23:35    7:36/M
      42    Bill Begg               Newtown  CT          1309   43     9 M 40-49        23:36    7:37/M
      43    Michael Herman          Easton  CT           1263   43    10 M 40-49        23:44    7:39/M
      44    Kira O' Donnell         Hamden  CT           1272   25     2 F 20-29        23:51    7:42/M
      45    Chase Du Pont           Hamden  CT           1221   23     4 M 20-29        24:09    7:47/M
      46    Kathryn Stoker          Norwalk  CT          1254   39     3 F 30-39        24:14    7:49/M
      47    Alison Beicner          Wallingford  Ct      1210   24     3 F 20-29        24:18    7:50/M
      48    Jeff Lippincott         East Haven  CT       1303   24     5 M 20-29        24:43    7:58/M
      49    George Durbin           Flourtown  PA        1222   60     3 M 60-99        24:50    8:01/M
      50    Jennifer Zapatka        Middletown  CT       1267   22     4 F 20-29        24:57    8:03/M
      51    Emilio Roth             Hamden  CT           1248   14     5 M  1-19        25:03    8:05/M
      52    Wisnowski Mike          South Windsor  CT    1240   28     6 M 20-29        25:11    8:07/M
      53    Lisa Buchta             Branford  CT         1284   40     4 F 40-49        25:14    8:08/M
      54    Ryan Lamanna            East Haven  CT       1305   24     7 M 20-29        25:16    8:09/M
      55    Joseph Timbro           Cromwell  CT         1273   22     8 M 20-29        25:21    8:11/M
      56    Gene Ragone             Cheshire  CT         1297   50     7 M 50-59        25:34    8:15/M
      57    Andy Corea              New Haven  CT        1299   36    10 M 30-39        25:38    8:16/M
      58    Todd Olmstead           Hamden  CT           1301   41    11 M 40-49        25:40    8:17/M
      59    Ray Acunto              Southbury  CT        1202   37    11 M 30-39        25:42    8:17/M
      60    Robert Britton          Winsted  CT          1271   26     9 M 20-29        25:49    8:20/M
      61    Chris Parrillo          Watertown  CT        1270   23    10 M 20-29        25:52    8:21/M
      62    Kacie Freer             Glastonbury  CT      1265   21     5 F 20-29        25:55    8:22/M
      63    Carol Asprelli          Woodbridge  CT       1206   46     5 F 40-49        26:08    8:26/M
      64    Kori Geyer              West Hartford  CT    1306   24     6 F 20-29        26:09    8:26/M
      65    Liz Johnson             Meriden  CT          1231   24     7 F 20-29        26:09    8:26/M
      66    Chris Bontempi          Hamden  CT           1211   43    12 M 40-49        26:11    8:27/M
      67    Tamara Brining          New Haven  CT        1214   26     8 F 20-29        26:26    8:32/M
      68    Julee Pulverenti        New Haven  CT        1315   24     9 F 20-29        26:26    8:32/M
      69    Stephanie Soderborg     Easton  CT           1264   20    10 F 20-29        26:36    8:35/M
      70    Karl Salvati            North Haven  CT      1250   54     8 M 50-59        26:40    8:36/M
      71    Jill Chesmer            Glastonbury  CT      1287   32     4 F 30-39        26:47    8:38/M
      72    Jeffrey Staak           New Haven  CT        1253   31    12 M 30-39        26:47    8:38/M
      73    Alexander Iljin         Orange  CT           1283   65     4 M 60-99        26:59    8:42/M
      74    Richard Zbrozek         Berlin  CT           1317   60     5 M 60-99        27:10    8:46/M
      75    Kathleen Loukoumis      Bristol  CT          1237   36     5 F 30-39        27:17    8:48/M
      76    Catherine Acunto        Branford  CT         1203   33     6 F 30-39        27:47    8:58/M
      77    Liz Briand              Hamden  CT           1213   22    11 F 20-29        27:56    9:01/M
      78    Bill Sullivan           Waterbury  CT        1269   43    13 M 40-49        28:00    9:02/M
      79    Katherine Jugler        Danbury  CT          1232   18     2 F  1-19        28:27    9:11/M
      80    Jennifer Rodriguez      Madison  CT          1304   37     7 F 30-39        28:30    9:12/M
      81    Tony Rucia              Agawam  MA           1266   69     6 M 60-99        28:43    9:16/M
      82    Perrin Hickey           Middletown  CT       1310   27    12 F 20-29        28:44    9:16/M
      83    Nate Hickey             Middletown  CT       1311   27    11 M 20-29        28:47    9:17/M
      84    Michael Nuclo           Hamden  CT           1318   29    12 M 20-29        28:53    9:19/M
      85    Candice Norcott         Mansfield  CT        1242   27    13 F 20-29        28:59    9:21/M
      86    Michael Smith           Hamden  CT           1323   26    13 M 20-29        29:15    9:26/M
      87    Kate Herchenroder       Glastonbury  CT      1290   23    14 F 20-29        29:25    9:29/M
      88    Allison Yost            North Haven  CT      1288   22    15 F 20-29        29:25    9:29/M
      89    Maija Dooner            Hamden  CT           1220   22    16 F 20-29        29:38    9:34/M
      90    Mary Ellen Diotalevi    Bethany  CT          1307   48     6 F 40-49        29:41    9:35/M
      91    Allison Iannacone       Hamden  CT           1228   23    17 F 20-29        29:51    9:38/M
      92    Julia Altvater          Hamden  CT           1205   22    18 F 20-29        29:51    9:38/M
      93    Dana Kelly              Hamden  CT           1233   22    19 F 20-29        30:38    9:53/M
      94    Jane Holler             Milford  CT          1324   57     1 F 50-59        31:04   10:01/M
      95    Amee Lunn               North Haven  CT      1286   34     8 F 30-39        31:12   10:04/M
      96    Candice Barth           Wallingford  CT      1208   32     9 F 30-39        31:14   10:05/M
      97    Sarah Way               Bethany  CT          1259   26    20 F 20-29        31:24   10:08/M
      98    Karen Panza             Stratford  CT        1276   34    10 F 30-39        32:06   10:21/M
      99    Lauryn Tong             Hamden  CT           1256   17     3 F  1-19        32:30   10:29/M
     100    Holly Pike              Kensington  CT       1245   43     7 F 40-49        32:32   10:30/M
     101    Kevin Barth             Wallingford  CT      1209   40    14 M 40-49        33:07   10:41/M
     102    Jaime Nelson            Glastonbury  CT      1320   23    21 F 20-29        33:45   10:53/M
     103    Katie Edwards           South Glastonbury    1322   24    22 F 20-29        33:45   10:53/M
     104    Deborah Lane            Glastonbury  CT      1321   47     8 F 40-49        33:46   10:54/M
     105    Vicki Frenzel           Beacon Falls  CT     1278   31    11 F 30-39        34:19   11:04/M
     106    Micaila Dean            Southington  Ct      1219   12     4 F  1-19        34:31   11:08/M
     107    Laurel Dean             Southington  Ct      1218   10     5 F  1-19        34:32   11:08/M
     108    Joy Boggart             Cheshire  CT         1296   51     2 F 50-59        34:35   11:09/M
     109    Cathy Ragone            Cheshire  CT         1298   49     9 F 40-49        34:36   11:10/M
     110    Elizabeth Levasque      Waterbury  CT        1235   42    10 F 40-49        35:06   11:19/M
     111    Janice Mc Keown         Prospect  CT         1279   60     1 F 60-99        35:17   11:23/M
     112    Edward Snyder           Wallingford  CT      1293   60     7 M 60-99        35:21   11:24/M
     113    Jerome Fusco            North Branford  CT   1225   23    14 M 20-29        36:49   11:53/M
     114    Elnora Carroll          Hamden  CT           1291   40    11 F 40-49        36:55   11:55/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Warren West Haven CT

32

13

20:50

6:43/M

 
Top

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

12

41

23:35

7:36/M

2

Katherine Jugler Danbury CT

18

79

28:27

9:11/M

3

Lauryn Tong Hamden CT

17

99

32:30

10:29/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sheree Rascati N. Branford CT

22

39

23:15

7:30/M

2

Kira O' Donnell Hamden CT

25

44

23:51

7:42/M

3

Alison Beicner Wallingford Ct

24

47

24:18

7:50/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sheila Olmstead Hamden CT

36

14

20:52

6:44/M

2

Jennifer Travers North Haven CT

39

27

22:33

7:16/M

3

Kathryn Stoker Norwalk CT

39

46

24:14

7:49/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marianne Sklarsky Bristol CT

40

16

20:58

6:46/M

2

Karen Newman Cheshire CT

46

22

21:46

7:01/M

3

Emma Dean Southington CT

48

30

22:40

7:19/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane Holler Milford CT

57

94

31:04

10:01/M

2

Joy Boggart Cheshire CT

51

108

34:35

11:09/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janice Mc Keown Prospect CT

60

111

35:17

11:23/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Stuart Wethersfield CT

28

1

17:22

5:36/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sasha Ostapenko Hamden CT

16

4

18:22

5:55/M

2

Noah Carroll Hamden CT

8

29

22:39

7:18/M

3

Robert Livolsi Hamden CT

17

32

22:55

7:24/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Hennessey Bridgeport CT

25

2

18:03

5:49/M

2

Ryan Wedge Meriden CT

20

5

18:24

5:56/M

3

Matthew Milone Ozone Park NY

26

19

21:19

6:53/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Lunn North Haven CT

33

3

18:16

5:54/M

2

Kurt Ogren Hamden CT

38

6

18:25

5:56/M

3

Charles Hornak Hamden CT

39

7

18:46

6:03/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vance Dean Southington CT

49

11

20:18

6:33/M

2

John Strahley Cheshire CT

40

12

20:21

6:34/M

3

De Guzman Kurt New Haven Ct

47

15

20:54

6:45/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Richers New Milford CT

52

8

19:07

6:10/M

2

Ed Drew Middletown CT

51

9

19:11

6:11/M

3

Larry Inge New Haven CT

58

20

21:20

6:53/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Augestine Middletown CT

61

26

22:18

7:12/M

2

Cronan Jack Wallingford CT

60

38

23:14

7:30/M

3

George Durbin Flourtown PA

60

49

24:50

8:01/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News