Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

VT State Cross Country Championships 2006

Thetford, VT, October 28, 2006

[Boys Combined | Boys Div I | Boys Div III | Boys Open Challenge ]

Boys Div II

                       2006 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       October 28, 2006  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================

                      ***** BOYS DIV. 2 RESULTS *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1    1   389 Jeff Lusignan            11 U-32 High School                    II    18:38  5:55 
    2    2   236 Eamon Welter             10 Harwood Union High School           II    18:53  6:00 
    3    3   399 Joe Carter               12 Vergennes Union High School         II    18:54  6:00 
    4    4   390 Nick Mayforth            12 U-32 High School                    II    19:09  6:05 
    5    5   391 Fran Mayforth            12 U-32 High School                    II    19:16  6:07 
    6    6   412 Sean Buckner             11 Windsor High School                 II    19:29  6:11 
    7    7   226 Nick Keating              9 Harwood Union High School           II    19:39  6:15 
    8    8   229 Dan Kuzio                10 Harwood Union High School           II    19:43  6:16 
    9    9   385 Rich Curtis              12 U-32 High School                    II    19:52  6:19 
   10   10   196 Dennis Kitchin           12 Fair Haven Union High School        II    19:58  6:21 
   11   11   411 Richard Brassor          12 Windsor High School                 II    19:59  6:21 
   12   12   404 Corey Melnick            12 Vergennes Union High School         II    20:09  6:24 
   13   13   244 Alex Schulz              11 Lamoille Union High School          II    20:13  6:25 
   14   14   230 James McCausland         12 Harwood Union High School           II    20:14  6:26 
   15        178 Trevor Fuller            10 Bellows Falls Union High School     II    20:14  6:26 
   16   15   231 Sam McCausland           10 Harwood Union High School           II    20:22  6:28 
   17   16   237 Nick Wisniewski           9 Harwood Union High School           II    20:25  6:29 
   18   17   437 Russell McCumber         11 Woodstock Union High School         II    20:34  6:32 
   19   18   228 Caleb Kernan             10 Harwood Union High School           II    20:39  6:34 
   20   19   250 Duncan Berube            10 Lyndon Institute                    II    20:44  6:35 
   21   20   414 Kennedi Hall              9 Windsor High School                 II    20:54  6:39 
   22   21   375 Rodney Swan              12 Springfield High School             II    20:55  6:39 
   23   22   192 Ryan Dundon              12 Fair Haven Union High School        II    21:03  6:41 
   24   23   405 Chris Parfitt             9 Vergennes Union High School         II    21:03  6:41 
   25   24   384 Craig Boulanger          12 U-32 High School                    II    21:16  6:45 
   26   25   256 Evan Sherbrook           10 Lyndon Institute                    II    21:18  6:46 
   27   26   307 Elon Parker              10 Mount Abraham Union High School     II    21:24  6:48 
   28   27   254 Justin Newland           11 Lyndon Institute                    II    21:24  6:48 
   29   28   320 Myles Keating            11 Peoples Academy                     II    21:25  6:48 
   30   29   324 Mike Paige               11 Peoples Academy                     II    21:26  6:49 
   31   30   432 Tyler Gillingham         12 Woodstock Union High School         II    21:35  6:51 
   32   31   407 James Bassette            9 Windsor High School                 II    21:36  6:52 
   33   32   290 Sean Ross                10 Milton High School                  II    21:38  6:53 
   34   33   410 Joel Bassette            11 Windsor High School                 II    21:39  6:53 
   35   34   408 Kyle Ackerman            12 Windsor High School                 II    21:40  6:53 
   36   35   190 Brian Duclos             11 Fair Haven Union High School        II    21:43  6:54 
   37   36   402 Mitch Jackman            11 Vergennes Union High School         II    21:49  6:56 
   38   37   363 Glenn Bogardus           11 Springfield High School             II    21:56  6:58 
   39   38   283 Thomas Hitchcox           9 Milton High School                  II    21:56  6:58 
   40   39   321 Hollis Keith             10 Peoples Academy                     II    21:59  6:59 
   41   40   319 Connor Hunt              10 Peoples Academy                     II    22:05  7:01 
   42   41   188 Matt Brown               10 Fair Haven Union High School        II    22:10  7:03 
   43   42   374 Andrew Sullivan          10 Springfield High School             II    22:12  7:03 
   44        177 Micah Bolotin            10 Bellows Falls Union High School     II    22:12  7:03 
   45   43   400 Josh Carter              10 Vergennes Union High School         II    22:14  7:04 
   46   44   284 Josh Lacroix             11 Milton High School                  II    22:19  7:05 
   47   45   255 Matti Robotham           10 Lyndon Institute                    II    22:34  7:10 
   48   46   317 Ethan Dreissigacker      10 Peoples Academy                     II    22:40  7:12 
   49   47   371 Ben Reeves               12 Springfield High School             II    22:43  7:13 
   50   48   416 Colin Smith               9 Windsor High School                 II    22:46  7:14 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   49   364 Josh Bruce               10 Springfield High School             II    22:47  7:14 
   52   50   316 Sam Trudo                12 Otter Valley Union High School      II    22:48  7:15 
   53   51   345 Paul Moore               11 Rice Memorial High School           II    22:58  7:18 
   54   52   312 Greg Dier                11 Otter Valley Union High School      II    23:05  7:20 
   55   53   322 Kayden Keith             11 Peoples Academy                     II    23:05  7:20 
   56   54   343 Nathan Hauke              9 Rice Memorial High School           II    23:11  7:22 
   57   55   306 Ben Leavitt              11 Mount Abraham Union High School     II    23:14  7:23 
   58   56   388 Reed Kimberley            9 U-32 High School                    II    23:19  7:24 
   59   57   251 Mitchell Forbes          10 Lyndon Institute                    II    23:19  7:24 
   60   58   240 Scott Chase              10 Lamoille Union High School          II    23:30  7:28 
   61   59   241 Nolan Hayden             10 Lamoille Union High School          II    23:35  7:30 
   62   60   438 Cody Taylor              12 Woodstock Union High School         II    23:37  7:30 
   63   61   430 Evan Doubleday           11 Woodstock Union High School         II    23:38  7:31 
   64   62   406 James Sullivan           10 Vergennes Union High School         II    23:39  7:31 
   65   63   288 Casey Rock               11 Milton High School                  II    23:52  7:35 
   66   64   304 Galen Helms              11 Mount Abraham Union High School     II    23:53  7:35 
   67   65   339 Jordan Armstrong         11 Rice Memorial High School           II    23:56  7:36 
   68   66   305 Robin Helms              11 Mount Abraham Union High School     II    23:59  7:37 
   69   67   194 Wesley Kenney            11 Fair Haven Union High School        II    24:05  7:39 
   70   68   252 Brian Lin                12 Lyndon Institute                    II    24:25  7:45 
   71   69   189 Louis Chamberlain         9 Fair Haven Union High School        II    24:27  7:46 
   72   70   309 Colter Peterson          10 Otter Valley Union High School      II    24:32  7:48 
   73        180 Chaz Soboleski            9 Bellows Falls Union High School     II    24:32  7:48 
   74   71   326 Scott Preavy             12 Peoples Academy                     II    24:39  7:50 
   75   72   242 Sam Osbourne              9 Lamoille Union High School          II    24:45  7:52 
   76   73   201 Neil Sbardella           12 Fair Haven Union High School        II    24:56  7:55 
   77   74   291 Mike Simons              12 Milton High School                  II    25:03  7:58 
   78   75   434 Chuck Harris             10 Woodstock Union High School         II    25:07  7:59 
   79   76   286 Will Noel                11 Milton High School                  II    25:12  8:00 
   80   77   340 Josh Cook                10 Rice Memorial High School           II    25:34  8:07 
   81   78   370 Mark Phelps              12 Springfield High School             II    25:51  8:13 
   82   79   243 Sam Roberts              12 Lamoille Union High School          II    25:55  8:14 
   83   80   289 Cody Rock                12 Milton High School                  II    25:56  8:14 
   84   81   267 Ryan Carebeau            11 Mill River Union High School        II    26:07  8:18 
   85   82   270 Jacob Weber              11 Mill River Union High School        II    26:08  8:18 
   86   83   269 John Holler              11 Mill River Union High School        II    26:08  8:18 
   87   84   428 Zac Brown                 9 Woodstock Union High School         II    26:17  8:21 
   88   85   346 Joe Perron               10 Rice Memorial High School           II    27:16  8:40 
   89   86   314 Mike Quinn               10 Otter Valley Union High School      II    27:28  8:44 
   90   87   436 Tom List                 11 Woodstock Union High School         II    27:32  8:45 
   91   88   373 Willis Stearns           12 Springfield High School             II    27:34  8:46 
   92   89   342 Joey Grunvald             9 Rice Memorial High School           II    27:45  8:49 
   93   90   341 Montana Giusto           11 Rice Memorial High School           II    27:59  8:53 
   94   91   303 Jake Goldstein           10 Mount Abraham Union High School     II    28:03  8:55 
   95   92   268 Evan Chuderski           12 Mill River Union High School        II    28:43  9:07 
   96   93   266 Jeremiah Brooks           9 Mill River Union High School        II    33:58 10:47 
   97   94   313 Zack Janowski            11 Otter Valley Union High School      II    34:07 10:50 
   98   95   315 Levi Rowe                10 Otter Valley Union High School      II    36:20 11:32 




-------------------------------------------------------------------------------
                      TEAM RESULTS - BOYS' DIVISION II
-------------------------------------------------------------------------------
  1. U-32 High School                   
            1    4    5    9   24  (56)      =    43
         Jeff Lusignan, Nick Mayforth, Fran Mayforth, Rich Curtis, Craig
         Boulanger, Reed Kimberley
  2. Harwood Union High School          
            2    7    8   14   15  (16) (18) =    46
         Eamon Welter, Nick Keating, Dan Kuzio, James McCausland, Sam
         McCausland, Nick Wisniewski, Caleb Kernan
  3. Windsor High School                
            6   11   20   31   33  (34) (48) =   101
         Sean Buckner, Richard Brassor, Kennedi Hall, James Bassette, Joel
         Bassette, Kyle Ackerman, Colin Smith
  4. Vergennes Union High School        
            3   12   23   36   43  (62)      =   117
         Joe Carter, Corey Melnick, Chris Parfitt, Mitch Jackman, Josh Carter,
         James Sullivan
  5. Lyndon Institute                   
           19   25   27   45   57  (68)      =   173
         Duncan Berube, Evan Sherbrook, Justin Newland, Matti Robotham,
         Mitchell Forbes, Brian Lin
  6. Fair Haven Union High School       
           10   22   35   41   67  (69) (73) =   175
         Dennis Kitchin, Ryan Dundon, Brian Duclos, Matt Brown, Wesley Kenney,
         Louis Chamberlain, Neil Sbardella
  7. Peoples Academy                    
           28   29   39   40   46  (53) (71) =   182
         Myles Keating, Mike Paige, Hollis Keith, Connor Hunt, Ethan
         Dreissigacker, Kayden Keith, Scott Preavy
  8. Springfield High School            
           21   37   42   47   49  (78) (88) =   196
         Rodney Swan, Glenn Bogardus, Andrew Sullivan, Ben Reeves, Josh Bruce,
         Mark Phelps, Willis Stearns
  9. Woodstock Union High School        
           17   30   60   61   75  (84) (87) =   243
         Russell McCumber, Tyler Gillingham, Cody Taylor, Evan Doubleday, Chuck
         Harris, Zac Brown, Tom List
 10. Milton High School                 
           32   38   44   63   74  (76) (80) =   251
         Sean Ross, Thomas Hitchcox, Josh Lacroix, Casey Rock, Mike Simons,
         Will Noel, Cody Rock
 11. Lamoille Union High School         
           13   58   59   72   79            =   281
         Alex Schulz, Scott Chase, Nolan Hayden, Sam Osbourne, Sam Roberts
 12. Mount Abraham Union High School    
           26   55   64   66   91            =   302
         Elon Parker, Ben Leavitt, Galen Helms, Robin Helms, Jake Goldstein
 13. Rice Memorial High School          
           51   54   65   77   85  (89) (90) =   332
         Paul Moore, Nathan Hauke, Jordan Armstrong, Josh Cook, Joe Perron,
         Joey Grunvald, Montana Giusto
 14. Otter Valley Union High School     
           50   52   70   86   94  (95)      =   352
         Sam Trudo, Greg Dier, Colter Peterson, Mike Quinn, Zack Janowski, Levi
         Rowe
 15. Mill River Union High School       
           81   82   83   92   93            =   431
         Ryan Carebeau, Jacob Weber, John Holler, Evan Chuderski, Jeremiah
         Brooks






race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News