Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

VT State Cross Country Championships 2006

Thetford, VT, October 28, 2006

[Boys Div I | Boys Div II | Boys Div III | Boys Open Challenge ]

Boys Combined

at Thetford Academy


Computerized Timing and Scoring By:
GRANITE STATE RACE SERVICES
, Newport, NH (603) 863-2537

 

 

                       2006 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       October 28, 2006  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================
                 ***** BOYS - DIVS. 1,2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1    1   954 Ken Bunnell              11 St. Johnsbury Academy               I     17:35  5:35 
    2    2   751 Dan Ramsey               12 Essex High School                   I     17:53  5:41 
    3    3   966 Kyle Powers              11 St. Johnsbury Academy               I     17:59  5:43 
    4    4   810 John Breuckner           12 Missisquoi Valley Union High School I     18:07  5:45 
    5    5   879 Tom Scott                11 Mt. Manfield Union High School      I     18:14  5:48 
    6    6   621 Luke Fox                 12 Champlain Valley Union High School  I     18:24  5:51 
    7    7   488 Kanoa King               12 Bellows Free Academy - St Albans    I     18:36  5:55 
    8    8   389 Jeff Lusignan            11 U-32 High School                    II    18:38  5:55 
    9    9   733 Brandon Keift            11 Essex High School                   I     18:40  5:56 
   10   10   572 Douglas Kempner          11 Burlington High School              I     18:42  5:57 
   11   11   984 Matt Thwaites            11 South Burlington High School        I     18:43  5:57 
   12   12   898 Seth Starr               12 North Country Union High School     I     18:44  5:57 
   13   13   623 Alec Jacobson            11 Champlain Valley Union High School  I     18:49  5:59 
   14   14   236 Eamon Welter             10 Harwood Union High School           II    18:53  6:00 
   15   15   399 Joe Carter               12 Vergennes Union High School         II    18:54  6:00 
   16   16   846 Connor Bibb              11 Mt. Manfield Union High School      I     18:55  6:01 
   17   17   875 Adron Pitmon             10 Mt. Manfield Union High School      I     19:01  6:02 
   18   18   489 Nohea King               10 Bellows Free Academy - St Albans    I     19:03  6:03 
   19        101 Caleb Clark              12 Danville School                     III   19:04  6:03 
   20   19   953 Pat Bishop               12 St. Johnsbury Academy               I     19:04  6:04 
   21   20   653 John Critchlow           11 Colchester High School              I     19:06  6:04 
   22   21   638 Tony Sulva               10 Champlain Valley Union High School  I     19:07  6:04 
   23   22   390 Nick Mayforth            12 U-32 High School                    II    19:09  6:05 
   24   23   119 Ben Taska                12 Lake Region Union High School       III   19:11  6:06 
   25   24   840 Woody Roxon              11 Mount Anthony Union High School     I     19:11  6:06 
   26   25   874 Jackson Penfield-Cyr     11 Mt. Manfield Union High School      I     19:13  6:06 
   27   26   794 Crescent Remaniak        12 Middlebury Union High School        I     19:13  6:06 
   28   27   788 Nick Balfour             12 Middlebury Union High School        I     19:13  6:07 
   29   28   391 Fran Mayforth            12 U-32 High School                    II    19:16  6:07 
   30   29   500 Ben Pearce               10 Bellows Free Academy - St Albans    I     19:18  6:08 
   31   30   860 Robert Hamlin            11 Mt. Manfield Union High School      I     19:22  6:09 
   32   31   744 Niall McMahon            11 Essex High School                   I     19:22  6:09 
   33   32   626 Kyle Lavalette           12 Champlain Valley Union High School  I     19:25  6:10 
   34   33   716 Justin Bouffard          10 Essex High School                   I     19:26  6:10 
   35   34   979 Matt Nial                11 South Burlington High School        I     19:28  6:11 
   36   35   412 Sean Buckner             11 Windsor High School                 II    19:29  6:11 
   37   36   817 Tim Godin                12 Missisquoi Valley Union High School I     19:31  6:12 
   38   37   565 Jim Dang                 10 Burlington High School              I     19:32  6:12 
   39   38   897 Russell Primeau          10 North Country Union High School     I     19:32  6:13 
   40   39   955 Matt Costa               12 St. Johnsbury Academy               I     19:34  6:13 
   41   40   617 Jason Clairmont          10 Champlain Valley Union High School  I     19:37  6:14 
   42   41   226 Nick Keating              9 Harwood Union High School           II    19:39  6:15 
   43   42   229 Dan Kuzio                10 Harwood Union High School           II    19:43  6:16 
   44   43   727 Jordan Gray              10 Essex High School                   I     19:43  6:16 
   45   44   977 Theo Manazir             11 South Burlington High School        I     19:46  6:17 
   46   45   722 Chris Elliott            11 Essex High School                   I     19:47  6:17 
   47   46   481 Teddy Crosby             12 Bellows Free Academy - St Albans    I     19:47  6:17 
   48   47   657 Matthew Seaman           11 Colchester High School              I     19:48  6:18 
   49   48   575 Marek Lorenc             12 Burlington High School              I     19:50  6:18 
   50   49   834 Doug Amos                10 Mount Anthony Union High School     I     19:51  6:18 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   50   975 Matt Lawliss             11 South Burlington High School        I     19:52  6:19 
   52   51   385 Rich Curtis              12 U-32 High School                    II    19:52  6:19 
   53   52   620 David Dodge              11 Champlain Valley Union High School  I     19:53  6:19 
   54   53   811 Josh Breuckner           11 Missisquoi Valley Union High School I     19:54  6:19 
   55   54   720 Matt Davide              11 Essex High School                   I     19:56  6:20 
   56   55   196 Dennis Kitchin           12 Fair Haven Union High School        II    19:58  6:21 
   57   56   482 Dominic French           12 Bellows Free Academy - St Albans    I     19:58  6:21 
   58   57   569 Casey Green              11 Burlington High School              I     19:58  6:21 
   59   58    54 Hayes Dustin              9 BFA - Fairfax                       III   19:59  6:21 
   60   59   844 Steven Vargo             12 Mount Anthony Union High School     I     19:59  6:21 
   61   60   411 Richard Brassor          12 Windsor High School                 II    19:59  6:21 
   62   61   872 Shay Osler               11 Mt. Manfield Union High School      I     19:59  6:21 
   63   62   978 Pat Myers                10 South Burlington High School        I     20:00  6:21 
   64   63     7 Patrick Smith            12 Thetford Academy                    III   20:03  6:22 
   65   64     6 Leon Odell               12 Thetford Academy                    III   20:03  6:22 
   66   65   571 Thomas Kassel            10 Burlington High School              I     20:05  6:23 
   67   66   404 Corey Melnick            12 Vergennes Union High School         II    20:09  6:24 
   68   67    10 Tyler Murdoch            12 Thetford Academy                    III   20:11  6:25 
   69   68   543 Jacob Wheeler            10 Brattleboro Union High School       I     20:12  6:25 
   70   69   244 Alex Schulz              11 Lamoille Union High School          II    20:13  6:25 
   71   70   230 James McCausland         12 Harwood Union High School           II    20:14  6:26 
   72        178 Trevor Fuller            10 Bellows Falls Union High School     II    20:14  6:26 
   73   71   578 Chad McGrath             12 Burlington High School              I     20:16  6:26 
   74   72   971 Tim Carter               11 South Burlington High School        I     20:20  6:28 
   75   73   965 Randall Northrop         12 St. Johnsbury Academy               I     20:21  6:28 
   76   74    57 Kyle Hathaway            12 BFA - Fairfax                       III   20:22  6:28 
   77   75   231 Sam McCausland           10 Harwood Union High School           II    20:22  6:28 
   78   76   567 Ryan Fitzsimons          11 Burlington High School              I     20:23  6:29 
   79   77   899 Cyrus Walker             10 North Country Union High School     I     20:25  6:29 
   80   78   237 Nick Wisniewski           9 Harwood Union High School           II    20:25  6:29 
   81   79   767 Brian Devins             12 Hartford High School                I     20:27  6:30 
   82   80   809 Jameson Berthiaume       12 Missisquoi Valley Union High School I     20:30  6:31 
   83   81   530 Josh Kramer              11 Brattleboro Union High School       I     20:31  6:31 
   84   82    15 Isaac Alexandre-Leach    10 Thetford Academy                    III   20:31  6:31 
   85   83   635 Malcom Piper             12 Champlain Valley Union High School  I     20:32  6:31 
   86   84   843 Chris Stevenson          11 Mount Anthony Union High School     I     20:32  6:31 
   87   85    62 Joel Pfansteil           11 BFA - Fairfax                       III   20:32  6:31 
   88   86   963 Josh McDowell            11 St. Johnsbury Academy               I     20:32  6:32 
   89   87   437 Russell McCumber         11 Woodstock Union High School         II    20:34  6:32 
   90   88    13 Sam Neirman              11 Thetford Academy                    III   20:35  6:32 
   91   89   170 John McKay               12 Stowe High School                   III   20:38  6:33 
   92   90   228 Caleb Kernan             10 Harwood Union High School           II    20:39  6:34 
   93   91   140 Korey Bean               12 Northfield High School              III   20:40  6:34 
   94   92   962 A.j. Marden              11 St. Johnsbury Academy               I     20:40  6:34 
   95   93   167 Harry Cawley             12 Stowe High School                   III   20:41  6:34 
   96   94   250 Duncan Berube            10 Lyndon Institute                    II    20:44  6:35 
   97   95   655 Nicklois Posey           12 Colchester High School              I     20:45  6:36 
   98   96   480 Noah Brown               12 Bellows Free Academy - St Albans    I     20:47  6:36 
   99   97    60 Jeremy Lawrence           9 BFA - Fairfax                       III   20:48  6:37 
  100   98   883 Lane Thornton            12 Mt. Manfield Union High School      I     20:48  6:37 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  101   99   539 Tyler Smith              11 Brattleboro Union High School       I     20:51  6:37 
  102  100   815 Ben Gates                12 Missisquoi Valley Union High School I     20:52  6:38 
  103         74 Patrick Chimbolo         12 Black River High School             III   20:53  6:38 
  104  101   414 Kennedi Hall              9 Windsor High School                 II    20:54  6:39 
  105  102   116 Allen Mathews            12 Lake Region Union High School       III   20:55  6:39 
  106  103   375 Rodney Swan              12 Springfield High School             II    20:55  6:39 
  107  104   836 Ian Dulin                11 Mount Anthony Union High School     I     21:00  6:40 
  108  105   522 Joe Kerlin-Smith         12 Brattleboro Union High School       I     21:02  6:41 
  109  106   192 Ryan Dundon              12 Fair Haven Union High School        II    21:03  6:41 
  110  107   405 Chris Parfitt             9 Vergennes Union High School         II    21:03  6:41 
  111  108    48 Newbury Anders            9 BFA - Fairfax                       III   21:05  6:42 
  112  109   772 Tyler Laraway            11 Hartford High School                I     21:05  6:42 
  113  110   795 John Slocum              10 Middlebury Union High School        I     21:12  6:44 
  114  111   498 Jess Mossman             12 Bellows Free Academy - St Albans    I     21:13  6:44 
  115  112   384 Craig Boulanger          12 U-32 High School                    II    21:16  6:45 
  116  113    50 Kyle Bochanski            9 BFA - Fairfax                       III   21:16  6:45 
  117  114   533 Sam Miller               12 Brattleboro Union High School       I     21:17  6:46 
  118  115   256 Evan Sherbrook           10 Lyndon Institute                    II    21:18  6:46 
  119  116   931 Ethan Utterback          11 Rutland High School                 I     21:24  6:48 
  120  117   307 Elon Parker              10 Mount Abraham Union High School     II    21:24  6:48 
  121  118   254 Justin Newland           11 Lyndon Institute                    II    21:24  6:48 
  122  119   940 Zach Baldwin              9 Spaulding High School               I     21:24  6:48 
  123  120   320 Myles Keating            11 Peoples Academy                     II    21:25  6:48 
  124  121   324 Mike Paige               11 Peoples Academy                     II    21:26  6:49 
  125  122   432 Tyler Gillingham         12 Woodstock Union High School         II    21:35  6:51 
  126  123   816 Harrison Gates           12 Missisquoi Valley Union High School I     21:36  6:52 
  127  124   407 James Bassette            9 Windsor High School                 II    21:36  6:52 
  128  125   290 Sean Ross                10 Milton High School                  II    21:38  6:53 
  129  126   410 Joel Bassette            11 Windsor High School                 II    21:39  6:53 
  130  127   408 Kyle Ackerman            12 Windsor High School                 II    21:40  6:53 
  131  128   658 Evan Sebo                11 Colchester High School              I     21:41  6:53 
  132  129   164 Ian Anderson              9 Stowe High School                   III   21:43  6:54 
  133  130   190 Brian Duclos             11 Fair Haven Union High School        II    21:43  6:54 
  134  131   833 Chris Allison            11 Mount Anthony Union High School     I     21:45  6:55 
  135  132   837 Matt Houran              10 Mount Anthony Union High School     I     21:47  6:55 
  136  133   925 Jim Levins               12 Rutland High School                 I     21:48  6:56 
  137  134   402 Mitch Jackman            11 Vergennes Union High School         II    21:49  6:56 
  138  135   793 Tony Petri               10 Middlebury Union High School        I     21:50  6:56 
  139  136   985 Sam Varney               11 South Burlington High School        I     21:52  6:57 
  140  137   771 Dana Hazen               11 Hartford High School                I     21:54  6:57 
  141  138   791 Dewey Dunnington         12 Middlebury Union High School        I     21:54  6:58 
  142  139   363 Glenn Bogardus           11 Springfield High School             II    21:56  6:58 
  143  140   283 Thomas Hitchcox           9 Milton High School                  II    21:56  6:58 
  144  141     8 Hayes Dunlap             12 Thetford Academy                    III   21:58  6:59 
  145  142   321 Hollis Keith             10 Peoples Academy                     II    21:59  6:59 
  146  143   118 Zachary Spooner          12 Lake Region Union High School       III   22:00  6:59 
  147  144   927 Nate Lougee              12 Rutland High School                 I     22:04  7:01 
  148  145   319 Connor Hunt              10 Peoples Academy                     II    22:05  7:01 
  149  146   540 Zach Snell               10 Brattleboro Union High School       I     22:05  7:01 
  150  147   652 Liam Connors              9 Colchester High School              I     22:07  7:02 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  151  148    93 Johannes Stroebel        11 Burr and Burton Academy             III   22:08  7:02 
  152  149   891 Mathew Desjardins        11 North Country Union High School     I     22:10  7:02 
  153  150   188 Matt Brown               10 Fair Haven Union High School        II    22:10  7:03 
  154  151   374 Andrew Sullivan          10 Springfield High School             II    22:12  7:03 
  155        177 Micah Bolotin            10 Bellows Falls Union High School     II    22:12  7:03 
  156  152   400 Josh Carter              10 Vergennes Union High School         II    22:14  7:04 
  157  153   284 Josh Lacroix             11 Milton High School                  II    22:19  7:05 
  158  154    90 Dylan McNair              9 Burr and Burton Academy             III   22:23  7:07 
  159       3426 Cecil Beehler            11 Green Mtn Union High School         III   22:24  7:07 
  160        108 Evan Donovan              9 Hazen Union School                  III   22:28  7:08 
  161  155   255 Matti Robotham           10 Lyndon Institute                    II    22:34  7:10 
  162       3427 Tom Martin               11 Green Mtn Union High School         III   22:36  7:11 
  163         77 Josh Cota                10 Blue Mountain Union School          III   22:37  7:11 
  164  156   168 Sam Hutchins              9 Stowe High School                   III   22:37  7:11 
  165  157   317 Ethan Dreissigacker      10 Peoples Academy                     II    22:40  7:12 
  166  158   773 Bob Latchaw              12 Hartford High School                I     22:40  7:12 
  167  159   661 Colin Weiss              11 Colchester High School              I     22:41  7:12 
  168  160   371 Ben Reeves               12 Springfield High School             II    22:43  7:13 
  169  161     9 Charley Ferguson         12 Thetford Academy                    III   22:46  7:14 
  170  162   416 Colin Smith               9 Windsor High School                 II    22:46  7:14 
  171  163   893 Shaun Farrell            12 North Country Union High School     I     22:46  7:14 
  172  164   364 Josh Bruce               10 Springfield High School             II    22:47  7:14 
  173  165   316 Sam Trudo                12 Otter Valley Union High School      II    22:48  7:15 
  174  166   769 Kyle Garcia              12 Hartford High School                I     22:51  7:15 
  175  167   660 Lawrence Thurber         11 Colchester High School              I     22:52  7:16 
  176  168   541 Cameron Spaulding        11 Brattleboro Union High School       I     22:54  7:16 
  177  169   345 Paul Moore               11 Rice Memorial High School           II    22:58  7:18 
  178  170    91 Dana Midura              10 Burr and Burton Academy             III   22:58  7:18 
  179  171   818 Michael Hartmann         12 Missisquoi Valley Union High School I     23:02  7:19 
  180  172   149 Jeff Parry               10 Northfield High School              III   23:04  7:20 
  181  173   312 Greg Dier                11 Otter Valley Union High School      II    23:05  7:20 
  182  174   322 Kayden Keith             11 Peoples Academy                     II    23:05  7:20 
  183  175   944 Ryan Cross               11 Spaulding High School               I     23:07  7:21 
  184  176   924 Andrew Fusco              9 Rutland High School                 I     23:10  7:22 
  185  177   117 Josh Miesner             11 Lake Region Union High School       III   23:11  7:22 
  186  178   343 Nathan Hauke              9 Rice Memorial High School           II    23:11  7:22 
  187  179   939 Ricky Abare               9 Spaulding High School               I     23:13  7:23 
  188  180   306 Ben Leavitt              11 Mount Abraham Union High School     II    23:14  7:23 
  189  181   388 Reed Kimberley            9 U-32 High School                    II    23:19  7:24 
  190  182   251 Mitchell Forbes          10 Lyndon Institute                    II    23:19  7:24 
  191  183   240 Scott Chase              10 Lamoille Union High School          II    23:30  7:28 
  192  184   169 Ilya Matiach             12 Stowe High School                   III   23:30  7:28 
  193  185   241 Nolan Hayden             10 Lamoille Union High School          II    23:35  7:30 
  194  186   941 Trevor Bessette           9 Spaulding High School               I     23:35  7:30 
  195  187   923 Spencer Fenn             11 Rutland High School                 I     23:37  7:30 
  196  188   438 Cody Taylor              12 Woodstock Union High School         II    23:37  7:30 
  197  189   430 Evan Doubleday           11 Woodstock Union High School         II    23:38  7:31 
  198  190   406 James Sullivan           10 Vergennes Union High School         II    23:39  7:31 
  199  191   789 John Boucher             10 Middlebury Union High School        I     23:48  7:34 
  200  192   288 Casey Rock               11 Milton High School                  II    23:52  7:35 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  201  193   304 Galen Helms              11 Mount Abraham Union High School     II    23:53  7:35 
  202  194   339 Jordan Armstrong         11 Rice Memorial High School           II    23:56  7:36 
  203  195   305 Robin Helms              11 Mount Abraham Union High School     II    23:59  7:37 
  204  196   790 Austin Dempewolff        12 Middlebury Union High School        I     24:04  7:39 
  205  197   194 Wesley Kenney            11 Fair Haven Union High School        II    24:05  7:39 
  206  198   135 Benjamin Smith            9 Mount St. Joseph Academy            III   24:05  7:39 
  207  199   945 Ian Gehlbach              9 Spaulding High School               I     24:16  7:43 
  208         27 Sean Hawley              11 Arlington Memorial High School      III   24:18  7:43 
  209  200   766 Darren Cole-Henry        12 Hartford High School                I     24:21  7:44 
  210  201   142 Cody Chamberlain         10 Northfield High School              III   24:21  7:44 
  211  202   252 Brian Lin                12 Lyndon Institute                    II    24:25  7:45 
  212  203   189 Louis Chamberlain         9 Fair Haven Union High School        II    24:27  7:46 
  213  204   165 James Baumann            12 Stowe High School                   III   24:27  7:46 
  214  205    89 Troy Johnson             12 Burr and Burton Academy             III   24:30  7:47 
  215  206   309 Colter Peterson          10 Otter Valley Union High School      II    24:32  7:48 
  216  207   120 Kris Viens                9 Lake Region Union High School       III   24:32  7:48 
  217        180 Chaz Soboleski            9 Bellows Falls Union High School     II    24:32  7:48 
  218  208   166 Daniel Baumann           10 Stowe High School                   III   24:32  7:48 
  219  209   326 Scott Preavy             12 Peoples Academy                     II    24:39  7:50 
  220  210   774 Joe Murch                11 Hartford High School                I     24:39  7:50 
  221  211   242 Sam Osbourne              9 Lamoille Union High School          II    24:45  7:52 
  222  212   942 Ross Boisvert            12 Spaulding High School               I     24:49  7:53 
  223  213    88 Josh Harvey              12 Burr and Burton Academy             III   24:50  7:53 
  224       3429 John Grube               11 Green Mtn Union High School         III   24:53  7:54 
  225  214   201 Neil Sbardella           12 Fair Haven Union High School        II    24:56  7:55 
  226  215   291 Mike Simons              12 Milton High School                  II    25:03  7:58 
  227  216   434 Chuck Harris             10 Woodstock Union High School         II    25:07  7:59 
  228        124 Cj Anderson               9 Leland & Gray Union High School     III   25:09  7:59 
  229  217   286 Will Noel                11 Milton High School                  II    25:12  8:00 
  230  218   151 Brendan Ryan             10 Northfield High School              III   25:14  8:01 
  231  219    87 Dan Flanagan             10 Burr and Burton Academy             III   25:15  8:01 
  232  220   340 Josh Cook                10 Rice Memorial High School           II    25:34  8:07 
  233  221   926 Derek Long               11 Rutland High School                 I     25:41  8:09 
  234  222   370 Mark Phelps              12 Springfield High School             II    25:51  8:13 
  235  223   243 Sam Roberts              12 Lamoille Union High School          II    25:55  8:14 
  236  224   289 Cody Rock                12 Milton High School                  II    25:56  8:14 
  237        126 Brian Urato               9 Leland & Gray Union High School     III   25:58  8:15 
  238  225   147 Wilson Hagen             10 Northfield High School              III   26:01  8:16 
  239         28 Dj Parker                11 Arlington Memorial High School      III   26:03  8:16 
  240  226   267 Ryan Carebeau            11 Mill River Union High School        II    26:07  8:18 
  241  227   270 Jacob Weber              11 Mill River Union High School        II    26:08  8:18 
  242  228   269 John Holler              11 Mill River Union High School        II    26:08  8:18 
  243         75 Thacher Karner           10 Black River High School             III   26:14  8:20 
  244  229   132 Reed Mitchell            12 Mount St. Joseph Academy            III   26:16  8:21 
  245  230   428 Zac Brown                 9 Woodstock Union High School         II    26:17  8:21 
  246  231   943 Seth Brown               12 Spaulding High School               I     26:18  8:21 
  247  232   133 Andrew Reilly            12 Mount St. Joseph Academy            III   26:23  8:23 
  248  233    86 Jon Becker               12 Burr and Burton Academy             III   26:32  8:26 
  249         98 Dan Kenney               11 Canaan Memorial Schools             III   27:12  8:38 
  250  234   134 R. Tyler Sanborn          9 Mount St. Joseph Academy            III   27:13  8:39 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  251  235   346 Joe Perron               10 Rice Memorial High School           II    27:16  8:40 
  252  236   114 Seth Dandurand            9 Lake Region Union High School       III   27:27  8:43 
  253  237   314 Mike Quinn               10 Otter Valley Union High School      II    27:28  8:44 
  254  238   436 Tom List                 11 Woodstock Union High School         II    27:32  8:45 
  255  239   373 Willis Stearns           12 Springfield High School             II    27:34  8:46 
  256         76 Rowland Pollard          11 Black River High School             III   27:35  8:46 
  257  240   342 Joey Grunvald             9 Rice Memorial High School           II    27:45  8:49 
  258  241   341 Montana Giusto           11 Rice Memorial High School           II    27:59  8:53 
  259  242   303 Jake Goldstein           10 Mount Abraham Union High School     II    28:03  8:55 
  260         26 Dillon Halwet             9 Arlington Memorial High School      III   28:22  9:01 
  261  243   268 Evan Chuderski           12 Mill River Union High School        II    28:43  9:07 
  262         25 John Gunther             11 Arlington Memorial High School      III   29:00  9:13 
  263        109 Dan Didomenico           12 Lake Champlain Waldorf School       III   29:27  9:21 
  264  244   131 Cody Keith                9 Mount St. Joseph Academy            III   32:46 10:24 
  265  245   266 Jeremiah Brooks           9 Mill River Union High School        II    33:58 10:47 
  266  246   313 Zack Janowski            11 Otter Valley Union High School      II    34:07 10:50 
  267  247   315 Levi Rowe                10 Otter Valley Union High School      II    36:20 11:32 
  268       3428 Bill Knockenhauer         9 Green Mtn Union High School         III   37:32 11:55 


-------------------------------------------------------------------------------
               TEAM RESULTS - ALL 3 BOYS' DIVISIONS COMBINED
-------------------------------------------------------------------------------
  1. Mt. Manfield Union High School     
            5   16   17   25   30  (61) (98) =    93
         Tom Scott, Connor Bibb, Adron Pitmon, Jackson Penfield-Cyr, Robert
         Hamlin, Shay Osler, Lane Thornton
  2. Champlain Valley Union High School 
            6   13   21   32   40  (52) (83) =   112
         Luke Fox, Alec Jacobson, Tony Sulva, Kyle Lavalette, Jason Clairmont,
         David Dodge, Malcom Piper
  3. Essex High School                  
            2    9   31   33   43  (45) (54) =   118
         Dan Ramsey, Brandon Keift, Niall McMahon, Justin Bouffard, Jordan Gray,
         Chris Elliott, Matt Davide
  4. St. Johnsbury Academy              
            1    3   19   39   73  (86) (92) =   135
         Ken Bunnell, Kyle Powers, Pat Bishop, Matt Costa, Randall Northrop,
         Josh McDowell, A.J. Marden
  5. Bellows Free Academy - St Albans   
            7   18   29   46   56  (96)(111) =   156
         Kanoa King, Nohea King, Ben Pearce, Teddy Crosby, Dominic French, Noah
         Brown, Jess Mossman
  6. South Burlington High School       
           11   34   44   50   62  (72)(136) =   201
         Matt Thwaites, Matt Nial, Theo Manazir, Matt Lawliss, Pat Myers, Tim
         Carter, Sam Varney
  7. Burlington High School             
           10   37   48   57   65  (71) (76) =   217
         Douglas Kempner, Jim Dang, Marek Lorenc, Casey Green, Thomas Kassel,
         Chad McGrath, Ryan Fitzsimons
  8. U-32 High School                   
            8   22   28   51  112 (181)      =   221
         Jeff Lusignan, Nick Mayforth, Fran Mayforth, Rich Curtis, Craig
         Boulanger, Reed Kimberley
  9. Harwood Union High School          
           14   41   42   70   75  (78) (90) =   242
         Eamon Welter, Nick Keating, Dan Kuzio, James McCausland, Sam
         McCausland, Nick Wisniewski, Caleb Kernan
 10. Missisquoi Valley Union High School
            4   36   53   80  100 (123)(171) =   273
         John Breuckner, Tim Godin, Josh Breuckner, Jameson Berthiaume, Ben
         Gates, Harrison Gates, Michael Hartmann
 11. Mount Anthony Union High School    
           24   49   59   84  104 (131)(132) =   320
         Woody Roxon, Doug Amos, Steven Vargo, Chris Stevenson, Ian Dulin,
         Chris Allison, Matt Houran
 12. Thetford Academy                   
           63   64   67   82   88 (141)(161) =   364
         Patrick Smith, Leon Odell, Tyler Murdoch, Isaac Alexandre-Leach, Sam
         Neirman, Hayes Dunlap, Charley Ferguson
 13. Bfa - Fairfax                      
           58   74   85   97  108 (113)      =   422
         Hayes Dustin, Kyle Hathaway, Joel Pfansteil, Jeremy Lawrence, Newbury
         Anders, Kyle Bochanski
 14. Middlebury Union High School       
           26   27  110  135  138 (191)(196) =   436
         Crescent Remaniak, Nick Balfour, John Slocum, Tony Petri, Dewey
         Dunnington, John Boucher, Austin Dempewolff
 15. Colchester High School             
           20   47   95  128  147 (159)(167) =   437
         John Critchlow, Matthew Seaman, Nicklois Posey, Evan Sebo, Liam
         Connors, Colin Weiss, Lawrence Thurber
 16. North Country Union High School    
           12   38   77  149  163            =   439
         Seth Starr, Russell Primeau, Cyrus Walker, Mathew Desjardins, Shaun
         Farrell
 17. Windsor High School                
           35   60  101  124  126 (127)(162) =   446
         Sean Buckner, Richard Brassor, Kennedi Hall, James Bassette, Joel
         Bassette, Kyle Ackerman, Colin Smith
 18. Brattleboro Union High School      
           68   81   99  105  114 (146)(168) =   467
         Jacob Wheeler, Josh Kramer, Tyler Smith, Joe Kerlin-Smith, Sam Miller,
         Zach Snell, Cameron Spaulding
 19. Vergennes Union High School        
           15   66  107  134  152 (190)      =   474
         Joe Carter, Corey Melnick, Chris Parfitt, Mitch Jackman, Josh Carter,
         James Sullivan
 20. Fair Haven Union High School       
           55  106  130  150  197 (203)(214) =   638
         Dennis Kitchin, Ryan Dundon, Brian Duclos, Matt Brown, Wesley Kenney,
         Louis Chamberlain, Neil Sbardella
 21. Hartford High School               
           79  109  137  158  166 (200)(210) =   649
         Brian Devins, Tyler Laraway, Dana Hazen, Bob Latchaw, Kyle Garcia,
         Darren Cole-Henry, Joe Murch
 22. Stowe High School                  
           89   93  129  156  184 (204)(208) =   651
         John McKay, Harry Cawley, Ian Anderson, Sam Hutchins, Ilya Matiach,
         James Baumann, Daniel Baumann
 23. Lake Region Union High School      
           23  102  143  177  207 (236)      =   652
         Ben Taska, Allen Mathews, Zachary Spooner, Josh Miesner, Kris Viens,
         Seth Dandurand
 24. Lyndon Institute                   
           94  115  118  155  182 (202)      =   664
         Duncan Berube, Evan Sherbrook, Justin Newland, Matti Robotham,
         Mitchell Forbes, Brian Lin
 25. Peoples Academy                    
          120  121  142  145  157 (174)(209) =   685
         Myles Keating, Mike Paige, Hollis Keith, Connor Hunt, Ethan
         Dreissigacker, Kayden Keith, Scott Preavy
 26. Springfield High School            
          103  139  151  160  164 (222)(239) =   717
         Rodney Swan, Glenn Bogardus, Andrew Sullivan, Ben Reeves, Josh Bruce,
         Mark Phelps, Willis Stearns
 27. Rutland High School                
          116  133  144  176  187 (221)      =   756
         Ethan Utterback, Jim Levins, Nate Lougee, Andrew Fusco, Spencer Fenn,
         Derek Long
 28. Woodstock Union High School        
           87  122  188  189  216 (230)(238) =   802
         Russell McCumber, Tyler Gillingham, Cody Taylor, Evan Doubleday, Chuck
         Harris, Zac Brown, Tom List
 29. Milton High School                 
          125  140  153  192  215 (217)(224) =   825
         Sean Ross, Thomas Hitchcox, Josh Lacroix, Casey Rock, Mike Simons,
         Will Noel, Cody Rock
 30. Spaulding High School              
          119  175  179  186  199 (212)(231) =   858
         Zach Baldwin, Ryan Cross, Ricky Abare, Trevor Bessette, Ian Gehlbach,
         Ross Boisvert, Seth Brown
 31. Lamoille Union High School         
           69  183  185  211  223            =   871
         Alex Schulz, Scott Chase, Nolan Hayden, Sam Osbourne, Sam Roberts
 32. Burr And Burton Academy            
          148  154  170  205  213 (219)(233) =   890
         Johannes Stroebel, Dylan McNair, Dana Midura, Troy Johnson, Josh
         Harvey, Dan Flanagan, Jon Becker
 33. Northfield High School             
           91  172  201  218  225            =   907
         Korey Bean, Jeff Parry, Cody Chamberlain, Brendan Ryan, Wilson Hagen
 34. Mount Abraham Union High School    
          117  180  193  195  242            =   927
         Elon Parker, Ben Leavitt, Galen Helms, Robin Helms, Jake Goldstein
 35. Rice Memorial High School          
          169  178  194  220  235 (240)(241) =   996
         Paul Moore, Nathan Hauke, Jordan Armstrong, Josh Cook, Joe Perron,
         Joey Grunvald, Montana Giusto
 36. Otter Valley Union High School     
          165  173  206  237  246 (247)      =  1027
         Sam Trudo, Greg Dier, Colter Peterson, Mike Quinn, Zack Janowski, Levi
         Rowe
 37. Mount St. Joseph Academy           
          198  229  232  234  244            =  1137
         Benjamin Smith, Reed Mitchell, Andrew Reilly, R. Tyler Sanborn, Cody
         Keith
 38. Mill River Union High School       
          226  227  228  243  245            =  1169
         Ryan Carebeau, Jacob Weber, John Holler, Evan Chuderski, Jeremiah
         Brooks





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News