Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Vt State Cross Country Championships 2006 - Girls

Thetford, VT, November 2, 2006

[Combined Divisions | Div 1 | Div 3 | Challenge Race ]

Div 2

                       2006 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       November 2, 2006  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================

                      ***** GIRLS DIV. 2 RESULTS *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1    1  2606 Annie Mendes             11 Harwood Union High School           II    21:48  6:56 
    2    2  2651 Kate Leugers             12 Rice Memorial High School           II    22:48  7:15 
    3    3  2673 Katie Loignon            12 U-32 High School                    II    23:05  7:20 
    4    4  2679 Cailey Clark             10 Woodstock Union High School         II    23:10  7:22 
    5       2611 Erin Grout               10 Lyndon Institute                    II    23:20  7:25 
    6    5  2670 Ami Curtis               10 U-32 High School                    II    23:26  7:27 
    7    6  2650 Emma Hulburd             10 Rice Memorial High School           II    23:43  7:32 
    8    7  2671 Chantelle Fisher-Mckone  12 U-32 High School                    II    23:47  7:33 
    9       2609 Claire Gerin-Lajoie      10 Lamoille Union High School          II    24:13  7:42 
   10    8  2591 Ellina Heitkamp          12 Fair Haven Union High School        II    24:22  7:45 
   11    9  2601 Emily Hebert             12 Harwood Union High School           II    24:30  7:47 
   12   10  2648 Emma Dinneen             11 Rice Memorial High School           II    24:36  7:49 
   13   11  2663 Jenny Mittica            12 Springfield High School             II    24:45  7:52 
   14   12  2647 Mary Crowley              9 Rice Memorial High School           II    24:45  7:52 
   15       2677 Avery Cook               10 Vergennes Union High School         II    24:52  7:54 
   16       2588 Robin Major              12 Bellows Falls Union High School     II    24:52  7:54 
   17   13  2608 Samantha Sweeney         11 Harwood Union High School           II    25:06  7:58 
   18   14  2674 Courtney Phillips        12 U-32 High School                    II    25:09  7:59 
   19   15  2672 Ashley Fitch             11 U-32 High School                    II    25:13  8:01 
   20       2614 Brittany Stark           11 Lyndon Institute                    II    25:29  8:06 
   21       2585 Arianna Bolotin          12 Bellows Falls Union High School     II    25:31  8:06 
   22   16  2607 Zari Sadri               10 Harwood Union High School           II    25:37  8:08 
   23       2676 Christina Cannon         12 Vergennes Union High School         II    25:43  8:10 
   24   17  2685 Nika Meyers              12 Woodstock Union High School         II    25:54  8:14 
   25   18  2592 Andra Ieremias           12 Fair Haven Union High School        II    26:01  8:16 
   26   19  2645 Amy Boerman              11 Rice Memorial High School           II    26:03  8:17 
   27   20  2639 Cassie Tricou            10 Mount Abraham Union High School     II    26:09  8:18 
   28   21  2599 Heather Cutler           11 Harwood Union High School           II    26:12  8:19 
   29       2967 Ellen Watkins               Vergennes Union High School         II    26:12  8:20 
   30   22  2617 Megan Clark              11 Mill River Union High School        II    26:17  8:21 
   31   23  2658 Krystle Bruce             9 Springfield High School             II    26:18  8:21 
   32   24  2653 Ayla O'Mara               9 Rice Memorial High School           II    26:25  8:24 
   33   25  2684 Kelly McGinty            10 Woodstock Union High School         II    26:30  8:25 
   34   26  2597 Elena Bilodeau           10 Harwood Union High School           II    26:36  8:27 
   35   27  2598 Kelsey Bush               9 Harwood Union High School           II    26:36  8:27 
   36       2642 Kayla Gallipo            12 Otter Valley Union High School      II    26:37  8:27 
   37   28  2686 Phebe Meyers             12 Woodstock Union High School         II    26:46  8:30 
   38   29  2682 Hillary List              9 Woodstock Union High School         II    27:07  8:37 
   39       2613 Gabrielle Matthewson     10 Lyndon Institute                    II    27:18  8:40 
   40       2586 Alyson Hewitt             9 Bellows Falls Union High School     II    27:20  8:41 
   41       2640 Shelby Benoit             9 Otter Valley Union High School      II    27:28  8:44 
   42   30  2675 Caitlin Fuller           11 U-32 High School                    II    27:36  8:46 
   43   31  2687 Melissa Werle             9 Woodstock Union High School         II    27:50  8:50 
   44   32  2593 Megan Irons               9 Fair Haven Union High School        II    27:50  8:51 
   45   33  2589 Marlene Bauer            11 Fair Haven Union High School        II    27:52  8:51 
   46   34  2596 Kim Tetreault            11 Fair Haven Union High School        II    28:16  8:59 
   47   35  2616 Bailey Allard             9 Mill River Union High School        II    28:36  9:05 
   48   36  2623 Jillian Tally            11 Mill River Union High School        II    28:52  9:10 
   49   37  2660 Molly Heintzelman        12 Springfield High School             II    29:08  9:15 
   50   38  2637 Ivy Siekiewycz            9 Mount Abraham Union High School     II    29:09  9:16 
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   39  2644 Evelyn Boardman          10 Rice Memorial High School           II    29:11  9:16 
   52   40  2665 Elizabeth Pennell         9 Springfield High School             II    29:12  9:17 
   53   41  2635 Amanda Nelson            11 Mount Abraham Union High School     II    29:12  9:17 
   54   42  2622 Olivia Miles             10 Mill River Union High School        II    30:06  9:34 
   55       2643 Megan Harriman           11 Otter Valley Union High School      II    30:08  9:34 
   56   43  2594 Jade Mullins              9 Fair Haven Union High School        II    30:25  9:40 
   57   44  2659 Tiffany Derosia           9 Springfield High School             II    30:28  9:41 
   58       2641 Claire Freson            11 Otter Valley Union High School      II    30:50  9:48 
   59   45  2683 Anna McGee               11 Woodstock Union High School         II    30:56  9:49 
   60   46  2621 Jennifer Hansen          11 Mill River Union High School        II    30:59  9:50 
   61   47  2632 Katherine Forbes         11 Mount Abraham Union High School     II    31:18  9:56 
   62       2626 Leah Morgan              10 Milton High School                  II    31:25  9:59 
   63   48  2638 Meghan Thompson          11 Mount Abraham Union High School     II    31:30 10:00 
   64   49  2618 Olivia Davis             12 Mill River Union High School        II    31:40 10:03 
   65   50  2633 Katherine Graham         11 Mount Abraham Union High School     II    32:00 10:10 
   66   51  2662 Paulina Mei               9 Springfield High School             II    32:39 10:22 
   67   52  2669 Jessica Watkins           9 Springfield High School             II    33:27 10:37 
   68   53  2619 Shelby Fillmore          12 Mill River Union High School        II    33:50 10:45 
   69   54  2595 Michelle Park            11 Fair Haven Union High School        II    34:11 10:51 
   70   55  2636 Kara Rublee              12 Mount Abraham Union High School     II    35:05 11:09 






-------------------------------------------------------------------------------
                     TEAM RESULTS - GIRLS' DIVISION II
-------------------------------------------------------------------------------
  1. U-32 High School                   
            3    5    7   14   15  (30)      =    44
         Katie Loignon, Ami Curtis, Chantelle Fisher-McKone, Courtney Phillips,
         Ashley Fitch, Caitlin Fuller
  2. Rice Memorial High School          
            2    6   10   12   19  (24) (39) =    49
         Kate Leugers, Emma Hulburd, Emma Dinneen, Mary Crowley, Amy Boerman,
         Ayla O'Mara, Evelyn Boardman
  3. Harwood Union High School          
            1    9   13   16   21  (26) (27) =    60
         Annie Mendes, Emily Hebert, Samantha Sweeney, Zari Sadri, Heather
         Cutler, Elena Bilodeau, Kelsey Bush
  4. Woodstock Union High School        
            4   17   25   28   29  (31) (45) =   103
         Cailey Clark, Nika Meyers, Kelly McGinty, Phebe Meyers, Hillary List,
         Melissa Werle, Anna McGee
  5. Fair Haven Union High School       
            8   18   32   33   34  (43) (54) =   125
         Ellina Heitkamp, Andra Ieremias, Megan Irons, Marlene Bauer, Kim
         Tetreault, Jade Mullins, Michelle Park
  6. Springfield High School            
           11   23   37   40   44  (51) (52) =   155
         Jenny Mittica, Krystle Bruce, Molly Heintzelman, Elizabeth Pennell,
         Tiffany DeRosia, Paulina Mei, Jessica Watkins
  7. Mill River Union High School       
           22   35   36   42   46  (49) (53) =   181
         Megan Clark, Bailey Allard, Jillian Tally, Olivia Miles, Jennifer
         Hansen, Olivia Davis, Shelby Fillmore
  8. Mount Abraham Union High School    
           20   38   41   47   48  (50) (55) =   194
         Cassie Tricou, Ivy Siekiewycz, Amanda Nelson, Katherine Forbes, Meghan
         Thompson, Katherine Graham, Kara Rublee








race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News