Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Truro Treasures 2006 Pamet River 5K Run/Walk

Truro, MA, September 17, 2006

Overall

Results courtesy of Truro Treasures 2006 Pamet 5K River Run/Walk


For more race information, see Truro Treasures 2006 Pamet River 5K Run/Walk.

Tom Bow announces the results!
Tom Bow announces the results!


PLACE  NAME                         TIME   PACE   CATEGORY WINNERS
=====  ==========================  =====  =====   ==========================================
    1  Glen Carter                 19:17   6:12   First Place M, Overall
    2  Dennis Clark                19:23   6:14   First Place M, Grand Master (50-59)
    3  Peter Lyons                 19:45   6:21   First Place M, Master (40-49)
    4  Howard Tansey               20:12   6:30
    5  Glen Benoit                 20:53   6:43
    6  Katie McCully               20:58   6:45   First Place F, Overall
    7  Tom Nally                   21:05   6:47
    8  Jonathan Cheney             21:12   6:49
    9  Douglas Hughes              21:16   6:51
   10  Jay Weintraub               21:17   6:51
   11  Liz Nessen                  21:21   6:52   First Place F, Master (40-49)
   12  Curt Felix                  21:29   6:55
   13  John Ferguson               21:50   7:02
   14  Chris Murphy                22:10   7:08
   15  Mary Mooney                 22:12   7:09
   16  Christian Draz              22:18   7:11
   17  Hugh Fullman                22:27   7:14
   18  Kate Wilson Peterson        22:29   7:14   First Place F, Grand Master (50-59)
   19  Geoff German                22:52   7:22
   20  Jackson Block               23:18   7:30   First Place M, Youth (under 14)
   21  Tim Dickey                  23:27   7:33
   22  Dave Grimason               23:28   7:33
   23  Bob Nicoson                 23:41   7:37
   24  Amy Quist                   23:46   7:39   First Place F, Open (19-39)
   25  Roger Beatty                23:47   7:39
   26  Paul Chamberlin             23:57   7:43
   27  Tim Joyce                   24:15   7:48
   28  John Fields                 24:35   7:55   First Place M, Grand Grand Master (60-69)
   29  Bob Jackson                 24:39   7:56
   30  Terry Keane                 24:50   8:00
   31  Anna Padget                 24:55   8:01
   32  Pat Nally                   25:03   8:04
   33  Eric Schwebach              25:16   8:08   First Place M, High School (14-18)
   34  Sarah Robinson              25:22   8:10
   35  Lisa Markley                25:22   8:10
   36  John Tyler                  25:34   8:14
   37  Paula Chamberlin            25:49   8:19
   38  Steve Conroy                25:56   8:21
   39  Julie Travers               26:10   8:25   First Place F, High School (14-18)
   40  Leann Marilla               26:11   8:26
   41  Wesley Stinson              26:29   8:31   First Place M, Open (19-39)
   42  Jessica Sherlock            26:30   8:32
   43  Mathias Hitchcock           26:30   8:32
   44  Sara Sherlock               26:30   8:32
   45  Moe Vandereck               26:43   8:36
   46  Barry Harns                 26:46   8:37
   47  Bill Iacuesson              26:50   8:38
   48  Marcella McCarthy           26:56   8:40
   49  Walter Bingham              27:04   8:43   First Place M, Senior Grand Master (70-79)
   50  Jay Vivian +Willow +Xander  27:21   8:48
   51  Stephanie Fields            27:24   8:49
   52  D.J. Scholl                 27:29   8:51
   53  Kyle Morse                  27:36   8:53
   54  Arianna Kaplan              27:42   8:55
   55  Elena Rice                  27:42   8:55
   56  Paul Asher-Best             27:48   8:57
   57  Ronnie Sanders              30:06   9:41
   58  Jan Taylor                  30:12   9:43
   59  Heather Lowe                30:12   9:43
   60  Dan Lawless                 30:12   9:43
   61  Sierra Dickey               30:27   9:48   First Place F, Youth (Under 14)
   62  John Crawford               30:37   9:51
   63  Peter Lamb                  31:30  10:08
   64  Elizabeth Peterson          31:33  10:09
   65  Ethan Scholl                32:53  10:35
   66  Nancy Covetta               33:06  10:39
   67  Suzanne Gray                33:07  10:40
   68  Robert Peterson             33:44  10:51
   69  Debbie Sutton               35:27  11:25
   70  Colleen Orosby              35:27  11:25
   71  Hannah Shapiro              36:51  11:52
   72  Doug Hughes                 38:00  12:14
   73  Amanda Vivian               42:00  13:31
   74  Kevin Thornton              44:56  14:28
   75  Hannah Shapiro              45:00  14:29
   76  Susan Travers               50:06  16:08
   77  Leslie Travers              50:06  16:08
   78  Sandy Harris                50:06  16:08
   79  Peggy Grennille             50:06  16:08




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News