Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIAA Central Cross Country Tournament

Gardner Municipal Golf Course - Gardner, MA, November 11, 2006

[Division II Boys Results & Team Scores | Division II Girls Results & Team Scores | Division I Girls Results & Team Scores ]

Division I Boys Results & Team Scores

 First Time Out - Contractor License                         Hy-Tek's Meet Manager
                 MIAA 2006 Cross Country Tournament - 11/11/2006                  
                                     Central                                      
                   Gardner Municipal Golf Course - Gardner, MA                    
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 2.9 Mile Run CC I
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #637 Dave Hauser          JR North Middlesex         5:05.9    14:46.9    1   
  2 #479 Sean Duncan          SR Gardner                 5:09.2    14:56.7    2   
  3 #499 Christopher Funch    SR Groton-Dunstable        5:10.2    14:59.4    3   
  4 #698 Nathaniel Saviet     SR Saint John's            5:10.5    15:00.3    4   
  5 #699 Cameron Tieuli       SO Saint John's            5:12.1    15:05.0    5   
  6 #697 Nicholas Santoro     SR Saint John's            5:12.3    15:05.5    6   
  7 #474 Garrett Malouin      SR Fitchburg               5:13.5    15:09.2    7   
  8 #485 Zack Slyvestre       JR Gardner                 5:14.6    15:12.3    8   
  9 #611 Anthony Raduazo      JR Nashoba                 5:15.3    15:14.2    9   
 10 #695 Adrian Kun           SR Saint John's            5:16.7    15:18.5   10   
 11 #486 Matt Spano           SR Gardner                 5:16.8    15:18.7   11   
 12 #692 Christopher Bergan   SR Saint John's            5:18.0    15:22.1   12   
 13 #793 Matt Wood            JR Wachusett               5:19.3    15:25.8   13   
 14 #511 Nate Morse           SR Holy Name               5:20.3    15:28.9   14   
 15 #484 Zack Ouellet         SO Gardner                 5:20.8    15:30.2   15   
 16 #671 Matthew Brunelle     JR Quabbin Reg.            5:21.8    15:33.0   16   
 17 #381 Mike Stasaitis       JR Algonquin               5:22.5    15:35.2   17   
 18 #727 Anthony Frissora     SO Shrewsbury              5:22.8    15:36.0   18   
 19 #464 Polito Steve         JR Doherty                 5:23.7    15:38.8   19   
 20 #700 Christopher Tieuli   SO Saint John's            5:24.6    15:41.2   20   
 21 #546 James Leader         SR Leominster              5:25.8    15:44.7   21   
 22 #794 Dave Brown           JR Westborough             5:26.3    15:46.3   22   
 23 #603 Brendon Aylaian      FR Nashoba                 5:27.6    15:50.1   23   
 24 #795 Jeff Bush            FR Westborough             5:28.1    15:51.3   24   
 25 #483 Steve Lajioe         JR Gardner                 5:28.3    15:52.1   25   
 26 #724 Chris Covello        JR Shrewsbury              5:28.4    15:52.4   26   
 27 #481 Dennis Healy         SR Gardner                 5:29.3    15:54.9   27   
 28 #543 Jonathan Hoyt        SR Leominster              5:29.6    15:55.9   28   
 29 #487 Joe Weber            SO Gardner                 5:30.1    15:57.2   29   
 30 #790 Shane Michniewicz    SO Wachusett               5:30.2    15:57.6   30   
 31 #375 Rahul Bhutani        SR Algonquin               5:30.5    15:58.5   31   
 32 #544 David Jennison       JR Leominster              5:30.9    15:59.5   32   
 33 #605 Joe Doyle            SO Nashoba                 5:31.0    15:59.9   33   
 34 #716 Brian Lanciault      JR Shepherd Hill           5:33.5    16:07.1   34   
 35 #531 Brian Vinciullo      SO Hudson                  5:33.8    16:07.8   35   
 36 #574 Jonathan Joyce       JR Milford                 5:33.9    16:08.3   36   
 37 #701 Kevin Turner         SO Saint John's            5:34.2    16:09.2   37   
 38 #722 Lowell Chumsae       SR Shrewsbury              5:34.4    16:09.6   38   
 39 #606 George Fischer       SO Nashoba                 5:34.8    16:10.9   39   
 40 #523 Conor Grogan         SO Hudson                  5:35.1    16:11.6   40   
 41 #651 Nathan Young         FR Oakmont                 5:36.2    16:14.9   41   
 42 #497 Matt Deluca          SR Groton-Dunstable        5:37.4    16:18.3   42   
 43 #472 Devan Glenny         SR Fitchburg               5:38.0    16:20.0   43   
 44 #610 Alex Papanastassiou  SO Nashoba                 5:38.2    16:20.8   44   
 45 #731 Brent Underkoffler   JR Shrewsbury              5:38.8    16:22.6   45   
 46 #648 Sean McGuirl         FR Oakmont                 5:39.2    16:23.5   46   
 47 #792 Bryan Vangel         JR Wachusett               5:39.3    16:23.8   47   
 48 #501 Stephen Lunt         JR Groton-Dunstable        5:40.2    16:26.5   48   
 49 #635 Mike Cronin          JR North Middlesex         5:40.3    16:26.7   49   
 50 #789 Scott Luro           JR Wachusett               5:42.2    16:32.2   50   
 51 #787 Justin Hunt          SR Wachusett               5:42.2    16:32.4   51   
 52 #800 Tom McDonough        JR Westborough             5:42.5    16:33.1   52   
 53 #764 Drew Fuchs           SO Tantasqua               5:42.6    16:33.4   53   
 54 #612 Chris Sullivan       JR Nashoba                 5:42.8    16:34.0   54   
 55 #506 Ben Coughlin         SR Holy Name               5:43.7    16:36.8   55   
 56 #604 John Cushion         FR Nashoba                 5:44.0    16:37.5   56   
 57 #726 Chris Favulli        FR Shrewsbury              5:44.1    16:37.8   57   
 58 #465 Brian Tagngeny       JR Doherty                 5:44.4    16:38.6   58   
 59 #644 Chris Greenlee       FR Oakmont                 5:44.9    16:40.1   59   
 60 #736 Luis Miranda         JR South                   5:45.3    16:41.2   60   
 61 #704 Dan Andrysick        SR Saint Peter-Marian      5:46.6    16:45.1   61   
 62 #433 Brendan Burke        SO Burncoat                5:47.2    16:46.8   62   
 63 #522 Luke Doherty-Monro   SO Hudson                  5:47.4    16:47.4   63   
 64 #633 Dan Amichetti        SR North Middlesex         5:47.8    16:48.6   64   
 65 #567 Sheldon Vigeant      JR Marlborough             5:47.9    16:48.7   65   
 66 #769 Gae Woolf-Sullivan   SO Tantasqua               5:48.4    16:50.3   66   
 67 #566 Andrew Oram          JR Marlborough             5:49.0    16:52.1   67   
 68 #504 Kyle Petka           SO Groton-Dunstable        5:49.3    16:53.0   68   
 69 #791 Bryan Pope           SR Wachusett               5:49.6    16:53.8   69   
 70 #767 Chris Ross           SR Tantasqua               5:50.2    16:55.5   70   
 71 #760 Ethan Anderstrom     SO Tantasqua               5:50.3    16:55.8   71   
 72 #384 Karl Young           SO Algonquin               5:51.0    16:57.7   72   
 73 #719 Sean Montville       SR Shepherd Hill           5:51.4    16:58.9   73   
 74 #564 Steve McQuaid        FR Marlborough             5:51.4    16:59.1   74   
 75 #669 Matthew Battista     SO Quabbin Reg.            5:51.7    16:59.9   75   
 76 #527 Jason Morris         FR Hudson                  5:52.0    17:00.7   76   
 77 #495 Matthew Belley       SR Groton-Dunstable        5:52.5    17:02.1   77   
 78 #507 Kevin Gaffney        SO Holy Name               5:52.8    17:02.9   78   
 79 #785 Jon Cox              SR Wachusett               5:53.5    17:05.1   79   
 80 #562 Jeff Levine          SR Marlborough             5:53.9    17:06.1   80   
 81 #728 Mike Sahl            SR Shrewsbury              5:55.3    17:10.2   81   
 82 #801 Alex Perry           SR Westborough             5:55.7    17:11.6   82   
 83 #380 Pat Rutan            JR Algonquin               5:56.0    17:12.2   83   
 84 #569 Michael Aley         JR Milford                 5:56.2    17:12.9   84   
 85 #498 Bobby Fredrickson    SR Groton-Dunstable        5:56.3    17:13.2   85   
 86 #765 Nathan LaRose        SR Tantasqua               5:56.5    17:13.8   86   
 87 #377 Evan Donadt          JR Algonquin               5:56.8    17:14.7   87   
 88 #541 Nick DelGuidice      SO Leominster              5:57.3    17:16.2   88   
 89 #547 Mark Macklin         SO Leominster              5:59.0    17:20.9   89   
 90 #496 Matthew Carter       JR Groton-Dunstable        5:59.7    17:23.2   90   
 91 #712 Matt Chathan         JR Shepherd Hill           5:59.8    17:23.4   91   
 92 #462 Jeff Prunier         SR Doherty                 5:59.9    17:23.5   92   
 93 #528 Chris Oamecki        SR Hudson                  6:00.6    17:25.7   93   
 94 #675 Craig Nesbitt        FR Quabbin Reg.            6:01.1    17:27.0   94   
 95 #705 Eric Berube          JR Saint Peter-Marian      6:01.6    17:28.7   95   
 96 #639 Dan Ritchie           7 North Middlesex         6:01.7    17:28.9   96   
 97 #460 Solomon Fenner       JR Doherty                 6:02.0    17:29.6   97   
 98 #526 Steve Lebreque       SO Hudson                  6:04.1    17:35.9   98   
 99 #466 Arlind Theodori      JR Doherty                 6:04.7    17:37.5   99   
100 #703 Drew Allain          SO Saint Peter-Marian      6:05.5    17:39.9  100   
101 #797 Scott Dooley         JR Westborough             6:06.2    17:41.8  101   
102 #645 Josh Kaddy           SO Oakmont                 6:06.3    17:42.3  102   
103 #382 Charlie Teng         SR Algonquin               6:07.4    17:45.4  103   
104 #578 Max Snyderman        SO Milford                 6:07.7    17:46.2  104   
105 #576 James Myatt          JR Milford                 6:08.5    17:48.6  105   
106 #714 John Glynn           SR Shepherd Hill           6:08.7    17:49.1  106   
107 #672 Neal Creeden         SR Quabbin Reg.            6:09.3    17:50.9  107   
108 #766 Josh Nikkola         SO Tantasqua               6:10.6    17:54.7  108   
109 #638 Cyrus Ramani         JR North Middlesex         6:11.4    17:57.1  109   
110 #803 Mark Vanacore        JR Westborough             6:11.8    17:58.0  110   
111 #707 Dan Durning          JR Saint Peter-Marian      6:12.1    17:58.9  111   
112 #434 Andrew Carilli       SO Burncoat                6:12.4    17:59.8  112   
113 #729 Dan Thomas           JR Shrewsbury              6:12.5    18:00.1  113   
114 #636 George Geddes        SO North Middlesex         6:14.0    18:04.5  114   
115 #706 Sean Dextradeur      SO Saint Peter-Marian      6:14.1    18:04.9  115   
116 #560 Adam Charbonneau     JR Marlborough             6:15.5    18:09.0  116   
117 #508 Jeff Gazialle        SR Holy Name               6:15.8    18:09.9  117   
118 #634 John Amrstrong       JR North Middlesex         6:17.3    18:14.1  118   
119 #568 Mike Walsh           SR Marlborough             6:17.5    18:14.7  119   
120 #471 Chris Carbone        FR Fitchburg               6:18.2    18:16.7  120   
121 #510 Steve Moran          JR Holy Name               6:18.3    18:17.0  121   
122 #715 Ben Grotton          FR Shepherd Hill           6:19.0    18:19.0  122   
123 #437 Henry Lindner        JR Burncoat                6:20.2    18:22.6  123   
124 #647 Alan Mann            JR Oakmont                 6:21.7    18:26.8  124   
125 #573 Darrel Hamlet        SO Milford                 6:22.1    18:28.1  125   
126 #540 Brandon Britt        SO Leominster              6:23.3    18:31.5  126   
127 #524 Pat Grogan           SR Hudson                  6:24.0    18:33.5  127   
128 #469 Adam Boudreau        SR Fitchburg               6:25.4    18:37.5  128   
129 #509 Tom Horan            JR Holy Name               6:26.8    18:41.7  129   
130 #646 Alex LeBlanc         SR Oakmont                 6:26.9    18:42.1  130   
131 #459 Brendan Doyle        SO Doherty                 6:27.0    18:42.3  131   
132 #709 Alex Nowicki         FR Saint Peter-Marian      6:27.1    18:42.6  132   
133 #629 Eddie Padilla        JR North                   6:27.2    18:42.8  133   
134 #625 Carcia Garcia        JR North                   6:29.2    18:48.6  134   
135 #733 William Kempski      JR South                   6:29.4    18:49.2  135   
136 #376 Bryan Chu            SR Algonquin               6:29.5    18:49.6  136   
137 #572 Tim Connors          JR Milford                 6:30.0    18:50.9  137   
138 #643 Chris Fuller         SO Oakmont                 6:30.9    18:53.6  138   
139 #473 Bradley Malouin      SR Fitchburg               6:31.4    18:54.9  139   
140 #761 Ben Bangs            JR Tantasqua               6:31.5    18:55.3  140   
141 #561 Brian Hasbrouck      JR Marlborough             6:32.6    18:58.6  141   
142 #720 Phil Rutkiewicz      JR Shepherd Hill           6:33.2    19:00.3  142   
143 #436 Garett Lavalee       SO Burncoat                6:33.4    19:00.9  143   
144 #548 Nathan Matthews      JR Leominster              6:33.6    19:01.4  144   
145 #710 Jack O'Malley        FR Saint Peter-Marian      6:34.6    19:04.4  145   
146 #468 Peter Adams          SO Fitchburg               6:35.3    19:06.4  146   
147 #718 Anthony Looker       JR Shepherd Hill           6:37.4    19:12.4  147   
148 #732 Miquel Eschezaria    SO South                   6:41.9    19:25.4  148   
149 #796 Ryan Cummins         SR Westborough             6:44.1    19:31.9  149   
150 #674 Benjamin Misiuk      FR Quabbin Reg.            6:47.1    19:40.4  150   
151 #571 Chris Chamberlin     JR Milford                 6:49.5    19:47.3  151   
152 #477 German Valdez        SR Fitchburg               6:51.6    19:53.6  152   
153 #624 Juan Frontaan        SR North                   6:53.8    20:00.0  153   
154 #735 Kevin Leary          FR South                   6:54.8    20:02.7  154   
155 #467 Endi Tollkuci        JR Doherty                 6:54.9    20:03.0  155   
156 #734 Brian Labbe          SO South                   6:57.1    20:09.4  156   
157 #626 James Montgomery     SR North                   6:57.7    20:11.3  157   
158 #673 Colin McDonald       SO Quabbin Reg.            7:03.5    20:28.0  158   
159 #738 Kyle Robinson        SO South                   7:04.4    20:30.8  159   
160 #628 Dan Pace             JR North                   7:05.5    20:33.9  160   
161 #631 Diego Urbina         JR North                   7:13.2    20:56.2  161   
162 #737 Douc Nygyen          FR South                   7:19.1    21:13.4  162   
163 #505 Pat Anderson         SR Holy Name               7:47.1    22:34.4  163   
164 #440 Robert Pratt         JR Burncoat                7:51.7    22:47.9  164   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Saint John's                 37    4    5    6   10   12   20   37           
      Total Time:  1:15:51.40                                                     
         Average:    15:10.28                                                     
   2 Gardner                      61    2    8   11   15   25   27   29           
      Total Time:  1:16:50.00                                                     
         Average:    15:22.00                                                     
   3 Nashoba                     148    9   23   33   39   44   54   56           
      Total Time:  1:19:35.90                                                     
         Average:    15:55.18                                                     
   4 Shrewsbury                  184   18   26   38   45   57   81  113           
      Total Time:  1:20:38.40                                                     
         Average:    16:07.68                                                     
   5 Wachusett                   191   13   30   47   50   51   69   79           
      Total Time:  1:20:51.80                                                     
         Average:    16:10.36                                                     
   6 Groton-Dunstable            238    3   42   48   68   77   85   90           
      Total Time:  1:21:39.30                                                     
         Average:    16:19.86                                                     
   7 Leominster                  258   21   28   32   88   89  126  144           
      Total Time:  1:22:17.20                                                     
         Average:    16:27.44                                                     
   8 Westborough                 281   22   24   52   82  101  110  149           
      Total Time:  1:23:04.10                                                     
         Average:    16:36.82                                                     
   9 Algonquin                   290   17   31   72   83   87  103  136           
      Total Time:  1:22:58.30                                                     
         Average:    16:35.66                                                     
  10 Hudson                      307   35   40   63   76   93   98  127           
      Total Time:  1:23:33.20                                                     
         Average:    16:42.64                                                     
  11 North Middlesex             319    1   49   64   96  109  114  118           
      Total Time:  1:23:28.20                                                     
         Average:    16:41.64                                                     
  12 Tantasqua                   346   53   66   70   71   86  108  140           
      Total Time:  1:24:28.80                                                     
         Average:    16:53.76                                                     
  13 Doherty                     365   19   58   92   97   99  131  155           
      Total Time:  1:24:48.00                                                     
         Average:    16:57.60                                                     
  14 Oakmont                     372   41   46   59  102  124  130  138           
      Total Time:  1:25:27.60                                                     
         Average:    17:05.52                                                     
  15 Holy Name Central Catholi   385   14   55   78  117  121  129  163           
      Total Time:  1:25:35.50                                                     
         Average:    17:07.10                                                     
  16 Marlborough                 402   65   67   74   80  116  119  141           
      Total Time:  1:25:55.00                                                     
         Average:    17:11.00                                                     
  17 Shepherd Hill               426   34   73   91  106  122  142  147           
      Total Time:  1:26:37.50                                                     
         Average:    17:19.50                                                     
  18 Fitchburg                   437    7   43  120  128  139  146  152           
      Total Time:  1:27:18.30                                                     
         Average:    17:27.66                                                     
  19 Quabbin Reg.                442   16   75   94  107  150  158                
      Total Time:  1:27:31.20                                                     
         Average:    17:30.24                                                     
  20 Milford                     454   36   84  104  105  125  137  151           
      Total Time:  1:27:24.10                                                     
         Average:    17:28.82                                                     
  21 Saint Peter-Marian          482   61   95  100  111  115  132  145           
      Total Time:  1:27:57.50                                                     
         Average:    17:35.50                                                     
  22 Burncoat                    604   62  112  123  143  164                     
      Total Time:  1:34:58.00                                                     
         Average:    18:59.60                                                     
  23 South                       653   60  135  148  154  156  159  162           
      Total Time:  1:35:07.90                                                     
         Average:    19:01.58                                                     
  24 North                       737  133  134  153  157  160  161                
      Total Time:  1:38:16.60                                                     
         Average:    19:39.32                                                     



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News