Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

6th Annual Edaville Rail 2 & 5 Mile Run

Carver, MA, November 11, 2006

[2 Mile Overall | 2 Mile Age Group | 5 Mile Overall ]

5 Mile Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:19  7:52    1 60-98   55 M    89 Charles Fobert              Mansfield                                                 
 2     40:07  8:01    2 60-98   65 M   785 Skip Desmarais              Attleboro,MA                                                 
 3     40:28  8:06    3 60-98   68 M   379 Michael Whitty              Middletown,RI                                                

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:36  6:07    1 50-59    2 M   295 Steven Dutra                Taunton                                                   
 2     31:12  6:14    2 50-59    4 M  1000 Bill Ramsay                 E Weymouth,MA                                                
 3     32:03  6:25    3 50-59    7 M    48 George Itz                  Weymouth                                                  

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:38  6:20    1 40-49    5 M   358 Jim Shimberg                Campton,NH                                                   
 2     31:39  6:20    2 40-49    6 M   353 Steven Allison              Taunton,MA                                                   
 3     32:13  6:27    3 40-49    8 M  1398 Ted Coyle                   Scituate,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:32  5:42    1 30-39    1 M  1691 Geof Newton                 Yammouth Port,MA                                             
 2     32:20  6:28    2 30-39   10 M   794 Peter Burns                 Plymouth,MA                                                  
 3     34:16  6:51    3 30-39   14 M   373 Robert Ewell                Middleboro,MA                                                

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:57  6:11    1 18-29    3 M  1367 Greg Harrison               Somerville,MA                                                
 2     32:46  6:33    2 18-29   11 M   120 Marc Blandin                Brockton                                                  
 3     35:27  7:05    3 18-29   19 M   275 John Shuster                Braintree                                                 

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:04  7:01    1 01-17   17 M  1357 Kyle Larrow                 Carver,MA                                                    
 2     36:20  7:16    2 01-17   27 M    58 Kyle Tagen                  Easton                                                    
 3     39:14  7:51    3 01-17   54 M   971 Josh Wise                   N Easton,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     49:56  9:59    1 60-98   99 F   100 Irma Walat                  Brockton                                                  
 2     52:52 10:34    2 60-98  115 F   121 Betsy Knapp                 No. Weymouth                                              
 3     60:51 12:10    3 60-98  136 F   279 Joanne Lippert              Franklin                                                  

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:52  7:58    1 50-59   19 F   370 Jill McCarter               Marstons Mills,MA                                            
 2     40:32  8:06    2 50-59   23 F   996 Joanne Laschi               Essex,MA                                                     
 3     42:09  8:26    3 50-59   30 F   965 Martha Leavitt              Bourne,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:17  7:15    1 40-49    6 F   167 Shelly Rodier               Taunton                                                   
 2     38:05  7:37    2 40-49    9 F   231 Linda Sutherland            Walpole                                                   
 3     38:25  7:41    3 40-49   11 F   133 Colleen Strohschneider      Plymouth                                                  

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:39  6:56    1 30-39    2 F   157 Jill Strathdee              S. Weymouth                                               
 2     35:09  7:02    2 30-39    3 F   364 Mim Lombardo                So. Easton,MA                                                
 3     35:24  7:05    3 30-39    4 F    87 Rebecca Maurer              Randolph                                                  

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:33  6:07    1 18-29    1 F   114 Cindy Anderson              Buzzards Bay                                              
 2     35:30  7:06    5 18-29   21 M    98 Pat Clougherty              Rockland                                                  
 3     35:45  7:09    2 18-29    5 F   985 Renee Samle Dant            Middleboro,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:16  7:27    1 01-17    7 F   190 Rachel Kline                No. Easton                                                
 2     54:25 10:53    2 01-17  125 F   246 Michelle Namenson           S. Easton                                                 
 3     60:27 12:05    3 01-17  134 F    75 Taryn Shannon               Carver                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS

               TOP 50 WOMEN FINISHERS

            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:19  7:52    1 60-98   55 M    89 Charles Fobert              Mansfield                                                 
 2     40:07  8:01    2 60-98   65 M   785 Skip Desmarais              Attleboro,MA                                                 
 3     40:28  8:06    3 60-98   68 M   379 Michael Whitty              Middletown,RI                                                

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:36  6:07    1 50-59    2 M   295 Steven Dutra                Taunton                                                   
 2     31:12  6:14    2 50-59    4 M  1000 Bill Ramsay                 E Weymouth,MA                                                
 3     32:03  6:25    3 50-59    7 M    48 George Itz                  Weymouth                                                  

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:38  6:20    1 40-49    5 M   358 Jim Shimberg                Campton,NH                                                   
 2     31:39  6:20    2 40-49    6 M   353 Steven Allison              Taunton,MA                                                   
 3     32:13  6:27    3 40-49    8 M  1398 Ted Coyle                   Scituate,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:32  5:42    1 30-39    1 M  1691 Geof Newton                 Yammouth Port,MA                                             
 2     32:20  6:28    2 30-39   10 M   794 Peter Burns                 Plymouth,MA                                                  
 3     34:16  6:51    3 30-39   14 M   373 Robert Ewell                Middleboro,MA                                                

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:57  6:11    1 18-29    3 M  1367 Greg Harrison               Somerville,MA                                                
 2     32:46  6:33    2 18-29   11 M   120 Marc Blandin                Brockton                                                  
 3     35:27  7:05    3 18-29   19 M   275 John Shuster                Braintree                                                 

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:04  7:01    1 01-17   17 M  1357 Kyle Larrow                 Carver,MA                                                    
 2     36:20  7:16    2 01-17   27 M    58 Kyle Tagen                  Easton                                                    
 3     39:14  7:51    3 01-17   54 M   971 Josh Wise                   N Easton,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     49:56  9:59    1 60-98   99 F   100 Irma Walat                  Brockton                                                  
 2     52:52 10:34    2 60-98  115 F   121 Betsy Knapp                 No. Weymouth                                              
 3     60:51 12:10    3 60-98  136 F   279 Joanne Lippert              Franklin                                                  

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:52  7:58    1 50-59   19 F   370 Jill McCarter               Marstons Mills,MA                                            
 2     40:32  8:06    2 50-59   23 F   996 Joanne Laschi               Essex,MA                                                     
 3     42:09  8:26    3 50-59   30 F   965 Martha Leavitt              Bourne,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:17  7:15    1 40-49    6 F   167 Shelly Rodier               Taunton                                                   
 2     38:05  7:37    2 40-49    9 F   231 Linda Sutherland            Walpole                                                   
 3     38:25  7:41    3 40-49   11 F   133 Colleen Strohschneider      Plymouth                                                  

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:39  6:56    1 30-39    2 F   157 Jill Strathdee              S. Weymouth                                               
 2     35:09  7:02    2 30-39    3 F   364 Mim Lombardo                So. Easton,MA                                                
 3     35:24  7:05    3 30-39    4 F    87 Rebecca Maurer              Randolph                                                  

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:33  6:07    1 18-29    1 F   114 Cindy Anderson              Buzzards Bay                                              
 2     35:45  7:09    2 18-29    5 F   985 Renee Samle Dant            Middleboro,MA                                                
 3     37:54  7:35    3 18-29    8 F   352 Sheila Mulhern              Norton,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:16  7:27    1 01-17    7 F   190 Rachel Kline                No. Easton                                                
 2     54:25 10:53    2 01-17  125 F   246 Michelle Namenson           S. Easton                                                 
 3     60:27 12:05    3 01-17  134 F    75 Taryn Shannon               Carver                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:32  5:42    1 30-39    1 M  1691 Geof Newton                 Yammouth Port,MA                                             
 2     30:36  6:07    1 50-59    2 M   295 Steven Dutra                Taunton                                                   
 3     30:57  6:11    1 18-29    3 M  1367 Greg Harrison               Somerville,MA                                                
 4     31:12  6:14    2 50-59    4 M  1000 Bill Ramsay                 E Weymouth,MA                                                
 5     31:38  6:20    1 40-49    5 M   358 Jim Shimberg                Campton,NH                                                   
 6     31:39  6:20    2 40-49    6 M   353 Steven Allison              Taunton,MA                                                   
 7     32:03  6:25    3 50-59    7 M    48 George Itz                  Weymouth                                                  
 8     32:13  6:27    3 40-49    8 M  1398 Ted Coyle                   Scituate,MA                                                  
 9     32:16  6:27    4 40-49    9 M    85 Michael Ferrari             Mansfield                                                 
 10    32:20  6:28    2 30-39   10 M   794 Peter Burns                 Plymouth,MA                                                   
 11    32:46  6:33    2 18-29   11 M   120 Marc Blandin                Brockton                                                   
 12    33:15  6:39    4 50-59   12 M    94 Scott Newkirk               North Scituate                                             
 13    33:36  6:43    5 50-59   13 M   273 Richard Puckerin            Halifax                                                    
 14    34:16  6:51    3 30-39   14 M   373 Robert Ewell                Middleboro,MA                                                 
 15    34:24  6:53    6 50-59   15 M   147 Tom Yellope                 Brockton                                                   
 16    34:36  6:55    4 30-39   16 M   394 Barrett Simms               Plymouth,MA                                                   
 17    35:04  7:01    1 01-17   17 M  1357 Kyle Larrow                 Carver,MA                                                     
 18    35:16  7:03    5 40-49   18 M   304 Mike Paul                   Plymouth                                                   
 19    35:27  7:05    3 18-29   19 M   275 John Shuster                Braintree                                                  
 20    35:28  7:06    4 18-29   20 M  1383 David Corbett               Stoneham,MA                                                   
 21    35:30  7:06    5 18-29   21 M    98 Pat Clougherty              Rockland                                                   
 22    35:58  7:12    5 30-39   22 M   993 Jason Munnis                Braintree,MA                                                  
 23    35:59  7:12    6 40-49   23 M   103 James Pike                  Canton                                                     
 24    36:06  7:13    7 40-49   24 M   301 Mike Reddy                  Attleboro Falls                                            
 25    36:10  7:14    7 50-59   25 M   202 Ed Kelly                    Carver                                                     
 26    36:13  7:15    8 40-49   26 M  1354 Greg Smith                  Barnstable,MA                                                 
 27    36:20  7:16    2 01-17   27 M    58 Kyle Tagen                  Easton                                                     
 28    36:32  7:18    6 30-39   28 M   259 Christopher Moulding        Taunton                                                    
 29    36:40  7:20    6 18-29   29 M  1745 David Lamouveux             Lakeville,MA                                                  
 30    36:42  7:20    7 30-39   30 M    66 Frank Neely                 Weymouth                                                   
 31    36:58  7:24    9 40-49   31 M   972 Steve Creickshank           Medfield,MA                                                   
 32    37:00  7:24    7 18-29   32 M   263 Michael Ferioli             E. Bridgewater                                             
 33    37:03  7:25    8 50-59   33 M  1384 James Walsh                 N. Pembroke,MA                                                
 34    37:09  7:26   10 40-49   34 M    12 David Kearney               Halifax                                                    
 35    37:13  7:27    8 30-39   35 M   995 Mark Douglas                Hanover,MA                                                    
 36    37:34  7:31    9 50-59   36 M   392 Patrick Caldwell            Manville,RI                                                   
 37    37:38  7:32   10 50-59   37 M     5 Peter Kuchinski             Newton                                                     
 38    37:52  7:34   11 40-49   38 M   209 Norm Robbie                 Attleboro                                                  
 39    37:57  7:35   12 40-49   39 M  1361 Thomas Neville              Taunton,MA                                                    
 40    38:14  7:39   13 40-49   40 M   367 Paul Barrett                N. Easton,MA                                                  
 41    38:20  7:40   14 40-49   41 M   191 Dan Ryan                    Carver                                                     
 42    38:35  7:43   15 40-49   42 M   313 Rob Koeppel                 No. Easton                                                 
 43    38:37  7:43    9 30-39   43 M     4 Glenn Griffith              Shrewsbury                                                 
 44    38:44  7:45   10 30-39   44 M   219 Karl Amber                  Berkley                                                    
 45    38:46  7:45   16 40-49   45 M   356 Michael McCarthy            Marion,MA                                                     
 46    38:50  7:46   17 40-49   46 M   165 David Martin                Sharon                                                     
 47    39:01  7:48   18 40-49   47 M    39 Daniel B Farquharson        Middleboro                                                 
 48    39:03  7:49   11 50-59   48 M   365 Guido Medeiros              North Dartmouth,MA                                            
 49    39:04  7:49    8 18-29   49 M   226 James McGee                 So. Boston                                                 
 50    39:04  7:49   19 40-49   50 M   111 John Barrett                Boxborough                                                 

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:33  6:07    1 18-29    1 F   114 Cindy Anderson              Buzzards Bay                                              
 2     34:39  6:56    1 30-39    2 F   157 Jill Strathdee              S. Weymouth                                               
 3     35:09  7:02    2 30-39    3 F   364 Mim Lombardo                So. Easton,MA                                                
 4     35:24  7:05    3 30-39    4 F    87 Rebecca Maurer              Randolph                                                  
 5     35:45  7:09    2 18-29    5 F   985 Renee Samle Dant            Middleboro,MA                                                
 6     36:17  7:15    1 40-49    6 F   167 Shelly Rodier               Taunton                                                   
 7     37:16  7:27    1 01-17    7 F   190 Rachel Kline                No. Easton                                                
 8     37:54  7:35    3 18-29    8 F   352 Sheila Mulhern              Norton,MA                                                    
 9     38:05  7:37    2 40-49    9 F   231 Linda Sutherland            Walpole                                                   
 10    38:25  7:41    4 30-39   10 F   268 Kate Naples                 E. Sandwich                                                
 11    38:25  7:41    3 40-49   11 F   133 Colleen Strohschneider      Plymouth                                                   
 12    38:48  7:46    4 40-49   12 F    78 Johanna Kaufman             Cotuit                                                     
 13    38:52  7:46    5 30-39   13 F   166 Maureen Tumbleton           Hopkinton                                                  
 14    39:02  7:48    5 40-49   14 F   250 Cynthia Rice                Attleboro                                                  
 15    39:08  7:50    6 30-39   15 F   249 Pamela Roesch               Whitman                                                    
 16    39:15  7:51    6 40-49   16 F   318 Tina Pombo                  Middleboro                                                 
 17    39:29  7:54    7 40-49   17 F   278 Rachel Rothstein            No. Easton                                                 
 18    39:38  7:56    7 30-39   18 F   983 Emily Flaherty              Abington,MA                                                   
 19    39:52  7:58    1 50-59   19 F   370 Jill McCarter               Marstons Mills,MA                                             
 20    39:53  7:59    8 40-49   20 F   145 Kathleen Thomas             Mashpee                                                    
 21    39:57  7:59    9 40-49   21 F   164 Gail Martin                 Sharon                                                     
 22    40:06  8:01    4 18-29   22 F   290 Melanie Magnan              Derry                                                      
 23    40:32  8:06    2 50-59   23 F   996 Joanne Laschi               Essex,MA                                                      
 24    40:40  8:08    8 30-39   24 F    30 Louise Sullivan             Worcester                                                  
 25    40:58  8:12    9 30-39   25 F   125 Candi Bourque               Berkley                                                    
 26    41:03  8:13    5 18-29   26 F   225 Jamie Christopher           Avon                                                       
 27    41:18  8:16    6 18-29   27 F   163 Erin Casperson              Pembroke                                                   
 28    41:26  8:17    7 18-29   28 F   207 Alison Chan                 Worcester                                                  
 29    41:37  8:19   10 40-49   29 F   385 Carol Maloney               Brockton,MA                                                   
 30    42:09  8:26    3 50-59   30 F   965 Martha Leavitt              Bourne,MA                                                     
 31    42:19  8:28    8 18-29   31 F    36 Janice Taylor               Bourne                                                     
 32    42:23  8:29   11 40-49   32 F   782 Lisa Perna                  Medfield,MA                                                   
 33    42:30  8:30   10 30-39   33 F   135 Loren McHugh                Norton                                                     
 34    42:31  8:30   12 40-49   34 F   241 Lee Rodrigues               Taunton                                                    
 35    42:34  8:31    4 50-59   35 F   386 Jennifer Dark               Peterborough,NH                                               
 36    42:36  8:31    9 18-29   36 F    90 Kate Kwasnik                Somerville                                                 
 37    42:43  8:33   11 30-39   37 F   326 Jan Felt                    Sandwich                                                   
 38    42:44  8:33   13 40-49   38 F   363 Cindy Hiller                Mattapoisett,MA                                               
 39    42:46  8:33    5 50-59   39 F   178 Sue Simmons                 Rockland                                                   
 40    42:54  8:35   12 30-39   40 F    79 Karen Dodas                 Charlton                                                   
 41    42:55  8:35   14 40-49   41 F   122 Elizabeth Sheibley          Carver                                                     
 42    42:58  8:36   10 18-29   42 F   361 Tara Smallidge              Foxboro,MA                                                    
 43    43:07  8:37   13 30-39   43 F  1753 Tara Nye                    Sandwich,MA                                                   
 44    43:22  8:40   14 30-39   44 F   979 Sarabeth Morrrell           Rochester,MA                                                  
 45    43:23  8:41   15 30-39   45 F  1693 Valerie Astle               Pawtucket,RI                                                  
 46    43:44  8:45    6 50-59   46 F   357 Jane Lucas                  ,ME                                                           
 47    43:46  8:45   15 40-49   47 F   398 Jeanne Sullivan             Brockton,MA                                                   
 48    43:53  8:47   11 18-29   48 F   372 Erin Ewell                  Middleboro,MA                                                 
 49    43:54  8:47   12 18-29   49 F   988 Leah McKenna                Middleboro,MA                                                 
 50    43:55  8:47   16 40-49   50 F    35 Carolyne Towner             Kingston                                                   




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News