Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

CapeAbilities 5K Road Race

Hyannis, MA, May 7, 2006

[Overall ]

Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 50-59   12 M   132 David Mason                 Cotuit,MA                                                    
 2     20:43  6:41    2 50-59   16 M   170 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                  
 3     20:52  6:44    3 50-59   17 M   174 Phillip Riposa              E. Falmouth,MA                                               
 4     20:56  6:45    4 50-59   18 M   133 Richard Koehler             Barnstable,MA                                                
 5     21:58  7:05    5 50-59   21 M   208 William Lamont                                                                        

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:03  5:49    1 40-49    4 M   201 Paul Hu Fnagel              Brewster,MA                                                  
 2     18:11  5:52    2 40-49    5 M   102 Steven Santos               Barnstable,MA                                                
 3     18:57  6:07    3 40-49    9 M   156 Kenneth Colmer              Yarmouth,MA                                                  
 4     22:23  7:13    4 40-49   23 M    75 Matt Pisani                 Groton,MA                                                    
 5     22:40  7:19    5 40-49   24 M   158 Scott Leroux                W. Barnstable,MA                                             

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:13  5:14    1 30-39    1 M   151 Geof Newton                 Brewster,MA                                                  
 2     18:39  6:01    2 30-39    8 M    55 Michael Lamoureux           South Boston,MA                                              
 3     20:12  6:31    3 30-39   13 M    29 Tom Davis                   Forestdale,MA                                                
 4     22:14  7:10    4 30-39   22 M   184 Ian Saarmann                Mashpee,MA                                                   
 5     22:53  7:23    5 30-39   25 M   187 Jason Willy                 ,MA                                                          

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:12  5:52    1 20-29    6 M   175 Raymond Joseph                                                                        
 2     19:24  6:15    2 20-29   10 M   135 Andrew Piccirillo           Harvard,MA                                                   
 3     19:53  6:25    3 20-29   11 M   148 David Lamereux              Lakeville,MA                                                 
 4     20:15  6:32    4 20-29   14 M   209 Brian Lamoureux                                                                       
 5     21:28  6:55    5 20-29   20 M   109 Matthew Waddell             Hyannis,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:46  5:25    1 15-19    2 M   110 Jared Wilcox                Falmouth,MA                                                  
 2     17:00  5:29    2 15-19    3 M    86 Matthew Sturgis             Cummaquid,MA                                                 
 3     18:34  5:59    3 15-19    7 M     1 Ben Hassey                  East Falmouth,MA                                             
 4     24:40  7:57    4 15-19   37 M   126 Michael McGinnis            Mashpee,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:41  6:40    1 01-14   15 M     9 Maxwell Bearse              West Barnstable,MA                                           
 2     20:58  6:46    2 01-14   19 M    90 Alex Thorne (Sander)        Centerville,MA                                               
 3     26:12  8:27    3 01-14   44 M    97 Alec White                  Providence,RI                                                
 4     38:49 12:31    4 01-14   59 M   107 Max Kirkwood                E. Sandwich,MA                                               

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:33 10:30    1 60-69   58 F    51 Joyce Katon                 E. Falmouth,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:17  6:33    1 50-59    4 F   131 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 2     25:56  8:22    2 50-59   24 F    44 Eileen Guttmann             Brewster,MA                                                  
 3     26:42  8:37    3 50-59   32 F    13 Lisa D. Bonney              East Sandwich,MA                                             
 4     28:52  9:19    4 50-59   42 F     3 Gabrielle Allen             West Falmouth,MA                                             
 5     33:35 10:50    5 50-59   60 F    60 Meg Loughran                W. Barnstable,MA                                             

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:35  6:58    1 40-49    5 F    89 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     21:38  6:59    2 40-49    6 F    71 Polly Papsadore             East Sandwich,MA                                             
 3     23:52  7:42    3 40-49   13 F     8 Carrie Bearse               West Barnstable,MA                                           
 4     24:25  7:53    4 40-49   15 F   155 Wayne Guyther               Vineyard Haven,MA                                            
 5     24:26  7:53    5 40-49   16 F   143 Betsy Bowes                 Centerville,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:07  7:27    1 30-39    9 F    32 Mary M. Duchesney           West Barnstable,MA                                           
 2     24:47  8:00    2 30-39   19 F   185 Franny Walsh                Rochester,MA                                                 
 3     25:47  8:19    3 30-39   21 F    33 Lisa Dupuis                 Mashpee,MA                                                   
 4     25:50  8:20    4 30-39   22 F    95 Joanna M. Watson            Bass River,MA                                                
 5     25:53  8:21    5 30-39   23 F   215 Debi Horvath                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:54  6:25    1 20-29    2 F   144 Megan Gandet                Harwich,,MA                                                  
 2     20:01  6:27    2 20-29    3 F   183 Veronica Ma Carney          Quincy,MA                                                    
 3     22:33  7:16    3 20-29    7 F   165 Alyssa Fentwoni             Marstons Mills,MA                                            
 4     22:35  7:17    4 20-29    8 F   172 Stephanie Thompson          Sandwich,MA                                                  
 5     23:40  7:38    5 20-29   11 F   166 Leslee Parker               W. Barnstable,MA                                             

       WOMEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:36  6:00    1 15-19    1 F   134 Ali Simreina                N. Falmouth,MA                                               
 2     37:22 12:03    2 15-19   75 F   190 Wictoria Sundby             Brewster,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:47  9:56    1 01-14   46 F   101 Taylor Perkins              W. Barnstable,MA                                             
 2     35:03 11:18    2 01-14   65 F   203 Maggie O'Donnell                                                                      
 3     38:40 12:28    3 01-14   79 F   206 Annie O'Donnell                                                                       

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:13  5:14    1 30-39    1 M   151 Geof Newton                 Brewster,MA                                                  
 2     16:46  5:25    1 15-19    2 M   110 Jared Wilcox                Falmouth,MA                                                  
 3     17:00  5:29    2 15-19    3 M    86 Matthew Sturgis             Cummaquid,MA                                                 
 4     18:03  5:49    1 40-49    4 M   201 Paul Hu Fnagel              Brewster,MA                                                  
 5     18:11  5:52    2 40-49    5 M   102 Steven Santos               Barnstable,MA                                                
 6     18:12  5:52    1 20-29    6 M   175 Raymond Joseph                                                                        
 7     18:34  5:59    3 15-19    7 M     1 Ben Hassey                  East Falmouth,MA                                             
 8     18:39  6:01    2 30-39    8 M    55 Michael Lamoureux           South Boston,MA                                              
 9     18:57  6:07    3 40-49    9 M   156 Kenneth Colmer              Yarmouth,MA                                                  
 10    19:24  6:15    2 20-29   10 M   135 Andrew Piccirillo           Harvard,MA                                                    
 11    19:53  6:25    3 20-29   11 M   148 David Lamereux              Lakeville,MA                                                  
 12    19:57  6:26    1 50-59   12 M   132 David Mason                 Cotuit,MA                                                     
 13    20:12  6:31    3 30-39   13 M    29 Tom Davis                   Forestdale,MA                                                 
 14    20:15  6:32    4 20-29   14 M   209 Brian Lamoureux                                                                        
 15    20:41  6:40    1 01-14   15 M     9 Maxwell Bearse              West Barnstable,MA                                            
 16    20:43  6:41    2 50-59   16 M   170 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 17    20:52  6:44    3 50-59   17 M   174 Phillip Riposa              E. Falmouth,MA                                                
 18    20:56  6:45    4 50-59   18 M   133 Richard Koehler             Barnstable,MA                                                 
 19    20:58  6:46    2 01-14   19 M    90 Alex Thorne (Sander)        Centerville,MA                                                
 20    21:28  6:55    5 20-29   20 M   109 Matthew Waddell             Hyannis,MA                                                    
 21    21:58  7:05    5 50-59   21 M   208 William Lamont                                                                         
 22    22:14  7:10    4 30-39   22 M   184 Ian Saarmann                Mashpee,MA                                                    
 23    22:23  7:13    4 40-49   23 M    75 Matt Pisani                 Groton,MA                                                     
 24    22:40  7:19    5 40-49   24 M   158 Scott Leroux                W. Barnstable,MA                                              
 25    22:53  7:23    5 30-39   25 M   187 Jason Willy                 ,MA                                                           
 26    23:00  7:25    6 30-39   26 M   150 Jim Cook                    W. Yarmouth,MA                                                
 27    23:21  7:32    7 30-39   27 M   176 Dave Allen                  Norwell,MA                                                    
 28    23:32  7:35    6 40-49   28 M     2 Jeff Allard                 Harwichport,MA                                                
 29    23:49  7:41    7 40-49   29 M    92 Jay Tripp                                                                              
 30    23:55  7:43    6 50-59   30 M   137 John Mahoney                Burlington,UT                                                 
 31    24:07  7:47    7 50-59   31 M    31 Stephen DiGeronimo          Osterville,MA                                                 
 32    24:19  7:51    6 20-29   32 M    17 Garret Cahill               Williamsburg,MA                                               
 33    24:26  7:53    8 40-49   33 M   194 Paul Crosby                 Centerville,MA                                                
 34    24:28  7:54    7 20-29   34 M   200 Ben Lake                    E Falmouth,MA                                                 
 35    24:30  7:54    8 50-59   35 M   163 Paul Smith                  Osterville,MA                                                 
 36    24:32  7:55    9 50-59   36 M   154 Rick Heath                  W. Bridgewater,MA                                             
 37    24:40  7:57    4 15-19   37 M   126 Michael McGinnis            Mashpee,MA                                                    
 38    24:46  7:59    8 30-39   38 M   216 Ranatt Miy                                                                             
 39    25:00  8:04    9 30-39   39 M   129 Paul Bonin                  Courne,MA                                                     
 40    25:09  8:07    9 40-49   40 M    82 John P. Shaw                West Yarmouth,MA                                              
 41    25:18  8:10   10 30-39   41 M   213 Rick Gorman                                                                            
 42    25:27  8:13   11 30-39   42 M   146 Chris Fegela                Sandwich,MA                                                   
 43    25:38  8:16   10 50-59   43 M   177 Charles Thoms                                                                          
 44    26:12  8:27    3 01-14   44 M    97 Alec White                  Providence,RI                                                 
 45    26:25  8:31   12 30-39   45 M   173 Brendan Burchell                                                                       
 46    27:08  8:45     Age?     46 M    65 Kevin McGonagle                                                                        
 47    27:16  8:48   11 50-59   47 M    85 Larry Strait                W. Barnstable,MA                                              
 48    27:40  8:55    8 20-29   48 M    56 Michael LaRose              Providence,RI                                                 
 49    27:54  9:00   10 40-49   49 M    94 Paul A. Wagner              East Sandwich,MA                                              
 50    28:31  9:12   12 50-59   50 M     4 John Allen                  West Falmouth,MA                                              

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:36  6:00    1 15-19    1 F   134 Ali Simreina                N. Falmouth,MA                                               
 2     19:54  6:25    1 20-29    2 F   144 Megan Gandet                Harwich,,MA                                                  
 3     20:01  6:27    2 20-29    3 F   183 Veronica Ma Carney          Quincy,MA                                                    
 4     20:17  6:33    1 50-59    4 F   131 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 5     21:35  6:58    1 40-49    5 F    89 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 6     21:38  6:59    2 40-49    6 F    71 Polly Papsadore             East Sandwich,MA                                             
 7     22:33  7:16    3 20-29    7 F   165 Alyssa Fentwoni             Marstons Mills,MA                                            
 8     22:35  7:17    4 20-29    8 F   172 Stephanie Thompson          Sandwich,MA                                                  
 9     23:07  7:27    1 30-39    9 F    32 Mary M. Duchesney           West Barnstable,MA                                           
 10    23:14  7:30     Age?     10 F    99 Lisa Young                                                                             
 11    23:40  7:38    5 20-29   11 F   166 Leslee Parker               W. Barnstable,MA                                              
 12    23:48  7:41    6 20-29   12 F   149 Kristy Winberg              Lakeville,MA                                                  
 13    23:52  7:42    3 40-49   13 F     8 Carrie Bearse               West Barnstable,MA                                            
 14    24:13  7:49    7 20-29   14 F   167 Jessica Huse                S. Yarmouth,MA                                                
 15    24:25  7:53    4 40-49   15 F   155 Wayne Guyther               Vineyard Haven,MA                                             
 16    24:26  7:53    5 40-49   16 F   143 Betsy Bowes                 Centerville,MA                                                
 17    24:29  7:54    6 40-49   17 F   162 Caroline Freitas            Wellfellet,MA                                                 
 18    24:44  7:59    7 40-49   18 F   217 Nelly Sheehan                                                                          
 19    24:47  8:00    2 30-39   19 F   185 Franny Walsh                Rochester,MA                                                  
 20    25:37  8:16    8 20-29   20 F   168 Heather Castellanos         Sandwich,MA                                                   
 21    25:47  8:19    3 30-39   21 F    33 Lisa Dupuis                 Mashpee,MA                                                    
 22    25:50  8:20    4 30-39   22 F    95 Joanna M. Watson            Bass River,MA                                                 
 23    25:53  8:21    5 30-39   23 F   215 Debi Horvath                                                                           
 24    25:56  8:22    2 50-59   24 F    44 Eileen Guttmann             Brewster,MA                                                   
 25    26:05  8:25    9 20-29   25 F    52 Melissa Katon               Brighton,MA                                                   
 26    26:09  8:26    8 40-49   26 F   178 Laurie Breyer               Forestdale,MA                                                 
 27    26:21  8:30   10 20-29   27 F   114 Kristy Scott                Arlington,MA                                                  
 28    26:23  8:31   11 20-29   28 F    16 Louise Bryant               Salem,MA                                                      
 29    26:27  8:32   12 20-29   29 F    50 Megan Johnson               South Boston,MA                                               
 30    26:37  8:35    9 40-49   30 F    78 Sarah E. Robinson           Brewster,MA                                                   
 31    26:38  8:35   10 40-49   31 F    63 Lisa Markley                Bourne,MA                                                     
 32    26:42  8:37    3 50-59   32 F    13 Lisa D. Bonney              East Sandwich,MA                                              
 33    27:05  8:44   13 20-29   33 F    41 Amelia Gorman               Plymouth,MA                                                   
 34    27:06  8:45    6 30-39   34 F    70 Carol Ostiguy               South Boston,MA                                               
 35    27:07  8:45   11 40-49   35 F   161 Mary Burkinshaw             Marston Mills,MA                                              
 36    27:10  8:46   12 40-49   36 F    28 Elizabeth Coyne             North Attleboro,MA                                            
 37    27:12  8:46   13 40-49   37 F    34 Regina Farrell              Quincy,MA                                                     
 38    28:21  9:09    7 30-39   38 F    14 Stacey A. Boudrot           East Falmouth,MA                                              
 39    28:30  9:12   14 20-29   39 F    11 Jaclyn Berry                Milford,MA                                                    
 40    28:32  9:12   14 40-49   40 F    93 Lynn A. Van Etta            Sandwich,MA                                                   
 41    28:48  9:17   15 20-29   41 F    39 Karlyn Goodman              Wollaston,MA                                                  
 42    28:52  9:19    4 50-59   42 F     3 Gabrielle Allen             West Falmouth,MA                                              
 43    28:53  9:19   16 20-29   43 F   171 Jaime Cook                  E. Sandwich,MA                                                
 44    29:04  9:23   15 40-49   44 F    68 Paulina J. O'Hara           Brewster,MA                                                   
 45    29:09  9:24   16 40-49   45 F   111 Diane Monkiewicz            Wellsboro,PA                                                  
 46    30:47  9:56    1 01-14   46 F   101 Taylor Perkins              W. Barnstable,MA                                              
 47    30:52  9:57    8 30-39   47 F   157 Sarah Reiss                 E. Sandwich,MA                                                
 48    31:01 10:00    9 30-39   48 F    74 Michelle Parrella           Franklin,MA                                                   
 49    31:13 10:04   10 30-39   49 F   202 Rachel O'Hara                                                                          
 50    31:17 10:05   17 20-29   50 F    98 Nicole Wilson               Terryville,CT                                                 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News