Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mayflower League Meet

West Bridgewater HS - West Bridgewater, MA, May 25, 2006

[Boy's Results & Team Scores ]

Girl's Results & Team Scores

Licensed to First Time Out - Contractor License           Hy-Tek's Meet Manager
                 2006 Mayflower League Track Meet - 5/25/2006                  
                  West Bridgewater HS - West Bridgewater, MA                   
                                    Results                                    
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rachel Vespa              SO Tri-County Voc.          18.21q  1 
  2 Juliana Hassett-Salley    JR Sacred Heart             18.23q  2 
  3 Ainsley Clancey           SO Martha's V.              18.41q  1 
  4 Shauna Menard             FR Bristol Plymouth         18.52q  2 
  5 Lauren Joyal              FR Sacred Heart             18.90q  3 
  6 Loren Gibson              FR Martha's V.              19.13q  3 
  7 Melissa McCormick         SO Martha's V.              19.22   2 
  8 Samantha Preston          FR W. Bridgewater           20.25   3 
  9 Natasha Mendonca          FR Diman                    20.47   3 
 10 Megan Mahoney             SO W. Bridgewater           20.49   1 
 11 Eryn Donohoe              FR Bristol Plymouth         20.75   3 
 12 Tianna Finch              FR Bristol Plymouth         22.99   2 
 13 Brittany Ames              8 W. Bridgewater           23.01   3 
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Juliana Hassett-Salley    JR Sacred Heart             17.65    10  
  2 Rachel Vespa              SO Tri-County Voc.          17.96     8  
  3 Ainsley Clancey           SO Martha's V.              17.98     6  
  4 Lauren Joyal              FR Sacred Heart             18.64     4  
  5 Loren Gibson              FR Martha's V.              18.78     2  
  6 Shauna Menard             FR Bristol Plymouth         18.78     1  
 
Event 18  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greta Wicklund            SR Sacred Heart          11:30.72    10  
  2 Allison Flanders          SR Martha's V.           12:14.93     8  
  3 Jenel Liston              FR W. Bridgewater        13:35.90     6  
  4 Molly Fleming              8 Sacred Heart          14:05.91     4  
  5 Kelly Sweeney             FR Sacred Heart          14:06.19     2  
  6 Christie Testa            FR W. Bridgewater        14:34.89     1  
  7 Brittany Weeden           SO Tri-County Voc.       14:55.46  
  8 Meagan Parsons            FR Diman                 15:48.35  
  9 Heather Craine            FR Southeastern Voc      17:58.98  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joann O'Brien             JR Sacred Heart             28.08q  1 
  2 Brianna Sylvester         JR W. Bridgewater           28.42q  3 
  3 Elise White                8 W. Bridgewater           28.51q  2 
  4 Jamie Ledin               FR W. Bridgewater           28.99q  4 
  5 Alexia Schroeder          FR Martha's V.              29.56q  4 
  6 Katrina Nevin             SR Martha's V.              29.66q  2 
  7 Nina Butler               JR Martha's V.              29.78   2 
  8 Stephanie Brooks           8 Sacred Heart             29.83   3 
  9 Crystal Starobin          SO Southeastern Voc         30.27   1 
 10 Katie Anderson            FR Sacred Heart             30.32   2 
 11 Camille Brown             SO Blue Hills               31.92   3 
 12 Jocelyn Pacheco           SO Diman                    32.71   2 
 13 Caitlyn Riley             FR Diman                    32.76   1 
 14 Shaniqua Hixon            FR Bristol Plymouth         33.82   4 
 15 Sade Chalboub             SO Tri-County Voc.          33.87   1 
 16 Jessica Lizzotte          FR Diman                    34.13   4 
 17 Karalynne Powers          SR Blue Hills               36.36   3 
 18 Kelsey Jones              FR Sacred Heart             36.84   3 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Joann O'Brien             JR Sacred Heart             27.77    10  
  2 Brianna Sylvester         JR W. Bridgewater           28.30     8  
  3 Elise White                8 W. Bridgewater           28.78     6  
  4 Jamie Ledin               FR W. Bridgewater           29.45     4  
  5 Katrina Nevin             SR Martha's V.              29.91     2  
  6 Alexia Schroeder          FR Martha's V.              29.99     1  
 
Event 20  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Crista Rolfe              SR W. Bridgewater           13.53q  1 
  2 Ashley Medeiros           JR Martha's V.              13.66q  3 
  3 Ashley Rebello            SR Martha's V.              13.71q  5 
  4 Rennie Gilman             JR Sacred Heart             13.86q  3 
  5 Allie Duquette            JR Tri-County Voc.          13.91q  2 
  6 Rashida Jackson           FR Southeastern Voc         14.00q  1 
  7 Kristen Lawlor             8 Sacred Heart             14.09   1 
  8 Azinga Ming               FR Tri-County Voc.          14.58   4 
  9 Tara Halliday             FR Bristol Plymouth         14.60   2 
 10 Erica Fontaine               Diman                    14.85   3 
 11 Amanda Briggs             SR Blue Hills               14.98   4 
 12 Noelle Aubert             JR Sacred Heart             15.01   5 
 13 Moneek Goodwin            SO Southeastern Voc         15.07   3 
 14 Samantha Smith            SO Martha's V.              15.07   2 
 15 Ashley Cardosa            JR Southeastern Voc         15.18   2 
 16 Sandra Mezoff             SR Blue Hills               15.58   3 
 17 Jess Anderson              8 W. Bridgewater           15.64   5 
 18 Margareth Joseph          JR Southeastern Voc         15.86   4 
 19 Mary Bickford             FR Blue Hills               16.32   1 
 20 Sylvia Henriquez          JR Tri-County Voc.          16.41   4 
 21 Jewels Dupras             FR Diman                    16.50   1 
 22 Heather Blakely           FR Diman                    16.80   2 
 23 Jessie Borges             FR Bristol Plymouth         17.16   5 
 
Event 20  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ashley Medeiros           JR Martha's V.              13.59    10  
  2 Crista Rolfe              SR W. Bridgewater           13.64     8  
  3 Rennie Gilman             JR Sacred Heart             13.82     6  
  4 Ashley Rebello            SR Martha's V.              13.96     4  
  5 Rashida Jackson           FR Southeastern Voc         14.09     2  
  6 Allie Duquette            JR Tri-County Voc.          14.40     1  
 
Event 21  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilary Dreyer             FR Martha's V.            2:32.99    10  
  2 Kate Mahoney              SO Martha's V.            2:33.78     8  
  3 Hailey Cuomo              FR Sacred Heart           2:33.81     6  
  4 Michele Setterlund        JR W. Bridgewater         2:44.11     4  
  5 Nicole LaLiberte          SR Sacred Heart           2:46.81     2  
  6 Nicole Souza               8 Sacred Heart           2:54.21     1  
  7 Liz Reid                  SO Martha's V.            2:59.12  
  8 Shaine Rebello            SO Diman                  3:00.62  
  9 Mary Brinkmann             8 W. Bridgewater         3:01.06  
 10 Meagan McCole             JR W. Bridgewater         3:02.62  
 11 Megan Matthews            JR Tri-County Voc.        3:02.92  
 12 Robyn Lawyer              JR Tri-County Voc.        3:30.50  
 
Event 22  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Morgan Ibarrondo          SR Martha's V.              51.02   2   10  
  2 Emma Lee Iverson          FR Martha's V.              52.22   2    8  
  3 Mary Donovan              FR Sacred Heart             55.09   2    6  
  4 Kathleen Ketter            8 Sacred Heart             56.02   2    4  
  5 Amy Crawford              FR W. Bridgewater           57.83   2    2  
  6 Emily Kafel                8 W. Bridgewater           58.07   2    1  
  7 Olivia Briggs             FR Diman                  1:04.65   1 
  8 Mandy Silva               FR Diman                  1:07.35   1 
  9 Allesandra Briggs         FR Bristol Plymouth       1:08.29   1 
 
Event 23  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Haley Reddington           8 Sacred Heart           1:03.40   3   10  
  2 Kim Carlomagno            FR Martha's V.            1:04.46   3    8  
  3 Kristin Texeira           SR W. Bridgewater         1:05.71   3    6  
  4 Rebekah Nivala            SO Martha's V.            1:06.17   3    4  
  5 Melanie Mulkern           SO Sacred Heart           1:06.71   3    2  
  6 Kayla Travis              SO Bristol Plymouth       1:10.97   2    1  
  7 Danielle Flemming         SO Bristol Plymouth       1:15.36   2 
  8 Honey Koch                FR Sacred Heart           1:16.06   2 
  9 Sue Alico                 FR Tri-County Voc.        1:16.16   2 
 10 Hannah Kincaid            SO W. Bridgewater         1:16.21   2 
 11 Kerri Rioux               JR Diman                  1:23.44   1 
 12 Julianne Perreira         FR Diman                  1:25.92   1 
 13 Jen Lizzottie             FR Diman                  1:36.89   1 
 
Event 24  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Victoria Kessinger        SO Sacred Heart           6:02.36    10  
  2 Nica Sylvia               SO Martha's V.            6:11.54     8  
  3 Rachel Fateaux            SO Martha's V.            6:12.40     6  
  4 Cassaundra Gaines         SR Martha's V.            6:13.02     4  
  5 Megan Fane-Hervey         SR Sacred Heart           6:15.66     2  
  6 Meghan Linskey            JR W. Bridgewater         6:27.34     1  
  7 Sarah Miller               8 W. Bridgewater         6:39.33  
  8 Kasey O'Brien             SO Diman                  6:49.02  
  9 Cassandra Dussault        JR Bristol Plymouth       6:54.27  
 
Event 25  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Martha's Vineyard                                     53.12   2   10  
  2 West Bridgewater                                      53.25   2    8  
  3 Sacred Heart                                          54.85   2    6  
  4 Tri-County Voc.                                       55.57   1    4  
  5 Southeastern Voc.                                     56.84   1    2  
  6 Bristol Plymouth                                    1:00.20   2    1  
  7 Diman                                               1:00.83   1 
 
Event 26  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Martha's Vineyard                                   4:26.18   2   10  
  2 Sacred Heart                                        4:30.11   2    8  
  3 West Bridgewater                                    5:02.93   2    6  
  4 Diman                                               5:07.29   1    4  
  5 Bristol Plymouth                                    5:15.11   1    2  
  6 Tri-County Voc.                                     5:17.39   2    1  
 
Event 27  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alice Hopkins             JR Martha's V.           30-11.00    10  
  2 Jannelle Frotes           FR Martha's V.           27-08.00     8  
  3 Ashley Medeiros           JR Martha's V.           27-03.00     6  
  4 Hannah Kincaid            SO W. Bridgewater        26-02.50     4  
  5 Emiley McCole             SO W. Bridgewater        24-06.00     2  
  6 Samantha Preston          FR W. Bridgewater        24-01.00     1  
  7 Heather O'Connell         FR Blue Hills            21-11.00  
  8 Kathleen Kelly               Sacred Heart          21-09.50  
  9 Robyn Lawyer              JR Tri-County Voc.       21-05.00  
 10 Kelly Carreiro            FR Diman                 21-03.00  
 11 Caitlyn Botelho           FR Diman                 20-02.50  
 12 Samantha Croteau          FR Diman                 20-01.00  
 13 Jackie Howard                Sacred Heart          19-03.50  
 14 NA Colon-Rios             SO Southeastern Voc      18-06.00  
 15 Leana Martins             FR Bristol Plymouth      17-04.50  
 16 Cheyenne Harper           FR Tri-County Voc.       17-00.50  
 17 Kati Farguharson             Sacred Heart          16-06.00  
 18 Kisha Matteo              JR Bristol Plymouth      16-02.50  
 19 Jessie Borges             FR Bristol Plymouth      15-05.00  
 
Event 28  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Rebello            SR Martha's V.           14-06.00    10  
  2 Kristen Lawlor             8 Sacred Heart         J14-06.00     8  
  3 Morgan Ibarrondo          SR Martha's V.           14-05.00     6  
  4 Joann O'Brien             JR Sacred Heart         J14-05.00     4  
  5 Jamie Ledin               FR W. Bridgewater        14-02.25     2  
  6 Meghan Linskey            JR W. Bridgewater        13-10.75     1  
  7 Krista Ledin               7 W. Bridgewater        13-06.50  
  8 Nina Butler               JR Martha's V.           13-05.50  
  9 Allie Duquette            JR Tri-County Voc.       12-08.00  
 10 Mary Donovan              FR Sacred Heart          12-03.50  
 11 Sandra Mezoff             SR Blue Hills            11-07.50  
 12 Brittany Weeden           SO Tri-County Voc.       11-04.00  
 13 Crystal Starobin          SO Southeastern Voc      11-02.00  
 14 Alex Acloque              SO Blue Hills            11-01.50  
 15 Natasha Mendonca          FR Diman                  9-09.00  
 -- Camille Brown             SO Blue Hills                FOUL  
 
Event 29  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Crista Rolfe              SR W. Bridgewater        31-07.25    10  
  2 Juliana Hassett-Salley    JR Sacred Heart          31-05.75     8  
  3 Rennie Gilman             JR Sacred Heart          30-10.00     6  
  4 Alexia Schroeder          FR Martha's V.           30-05.00     4  
  5 Melanie Mulkern           SO Sacred Heart          28-11.50     2  
  6 Kim Carlomagno            FR Martha's V.           28-10.25     1  
  7 Shannon Maloney           SO Blue Hills            28-01.00  
  8 Nica Sylvia               SO Martha's V.           27-10.50  
  9 Jessica Lizzotte          FR Diman                 26-03.50  
 10 Shauna Menard             FR Bristol Plymouth      25-03.00  
 11 Chrissy Grant             SO W. Bridgewater        24-11.00  
 12 Eryn Donohoe              FR Bristol Plymouth      23-09.00  
 13 Lakisha Hilaire           FR Southeastern Voc      18-06.25  
 
Event 30  Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristin Texeira           SR W. Bridgewater           84-06    10  
  2 Katie Churchill           JR W. Bridgewater           84-00     8  
  3 Jocelyn Pacheco           SO Diman                    80-11     6  
  4 Sarah Sibley              SR Sacred Heart             80-05     4  
  5 Cassaundra Gaines         SR Martha's V.              79-08     2  
  6 Brianna Sylvester         JR W. Bridgewater           79-06     1  
  7 Amanda Briggs             SR Blue Hills               75-02  
  8 Emily Smith                  Martha's V.              67-02  
  9 Willoughby Smith          FR Martha's V.              62-09  
 10 Diyanna King              FR Tri-County Voc.          57-07  
 11 Kasey O'Brien             SO Diman                    57-05  
 12 Danielle Flemming         SO Bristol Plymouth         55-03  
 13 Corrine Lemieux           FR Sacred Heart             53-11  
 14 Allesandra Briggs         FR Bristol Plymouth         51-06  
 15 Diana Cybulska            FR Sacred Heart             49-04  
 16 Emily Fuginiti               Bristol Plymouth         36-03  
 17 Megan Matthews            JR Tri-County Voc.          32-10  
 18 Jessica Candido           FR Diman                    32-09  
 
Event 31  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emma Lee Iverson          FR Martha's V.              86-05    10  
  2 Rebekah Nivala            SO Martha's V.              84-09     8  
  3 Kelsey Hughes             SO Sacred Heart             75-10     6  
  4 Melissa Zajdel            SR W. Bridgewater           69-00     4  
  5 Elizabeth Henault         SO Bristol Plymouth         65-10     2  
  6 Jennifer Coute            JR Bristol Plymouth         59-09     1  
  7 Meagan McCole             JR W. Bridgewater           58-10  
  8 Loren Gibson              FR Martha's V.              57-08  
  9 Kay Place                 JR W. Bridgewater           56-07  
 10 Melanie Parrish           FR Southeastern Voc         55-05  
 11 Megan Fane-Hervey         SR Sacred Heart             53-05  
 12 Azinga Ming               FR Tri-County Voc.          53-03  
 13 Lauren Day                SO Sacred Heart             52-07  
 14 Amy Perry                 SO Bristol Plymouth         44-00  
 15 Melinda Lindo             FR Diman                    41-09  
 16 Jessica Moniz             FR Diman                    41-05  
 17 Savanah Pacheco           FR Diman                    40-04  
 18 Sade Chalboub             SO Tri-County Voc.          35-09  
 
Event 32  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katrina Nevin             SR Martha's V.            5-00.00    10  
  2 Rashida Jackson           FR Southeastern Voc       4-08.00     8  
  3 Leigh Deltufo             JR Sacred Heart          J4-08.00     6  
  4 Kate Mahoney              SO Martha's V.            4-06.00     4  
  5 Rachel Vespa              SO Tri-County Voc.       J4-06.00     2  
  6 Erica Ponte               FR Diman                 J4-06.00     1  
  7 Mary Brinkmann             8 W. Bridgewater         4-04.00  
  8 Kathleen Ketter            8 Sacred Heart           4-02.00  
  9 Elise White                8 W. Bridgewater        J4-02.00  
  9 Hilary Dreyer             FR Martha's V.           J4-02.00  
 11 Moneek Goodwin            SO Southeastern Voc       4-00.00  
 11 Colleen Liston             7 W. Bridgewater         4-00.00  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Martha's Vineyard          198        2) Sacred Heart              147   
    3) West Bridgewater           104        4) Tri-County Voc.            16   
    5) Southeastern Voc.           12        6) Diman                      11   
    7) Bristol Plymouth             8                                           



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News