Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MidWach Dual Meets

Fitchburg & Shrewsbury, MA, January 18, 2006

[Shrewsbury - Complete Event Results | Shrewsbury Team Scores | Fitchburg Team Scores ]

Fitchburg - Complete Event Results

Licensed to First Time Out - Contractor License           Hy-Tek's Meet Manager
                         Fitchburg 1-18-06 - 1/18/2006                         
                                  Dual Meets                                   
                          Fitchburg HS - Fitcburg, MA                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Derek Maylin              SR Gardner               42-04.00     12.90m 
  2 Jake Hochard              SO Gardner               41-01.50     12.53m 
  3 Malcolm Wilbur            SR Fitchburg             40-08.25     12.40m 
  4 Scott Sacra               Sr Nashoba               40-05.50     12.33m 
  5 Ryan Robar                FR Fitchburg             40-02.50     12.25m 
  6 Derek Paine               JR Fitchburg             40-01.50     12.23m 
  7 Paul Helm Paul            JR Algonquin             39-11.00     12.16m 
  8 Steve Silvar              SO Fitchburg             37-07.50     11.46m 
  9 Eric Diaz                 SO Fitchburg             33-03.25     10.14m 
 10 Tyler Woods               JR Gardner               32-11.50     10.04m 
 10 Zach Dion                 JR Fitchburg             32-11.50     10.04m 
 12 Travis Buckley            SR Milford               31-11.25      9.73m 
 13 Craig Hill                SR Milford               31-09.00      9.67m 
 14 Pete Labelle              SR Gardner               30-02.00      9.19m 
 15 Devin Cassinelli          SO Milford               28-11.25      8.82m 
 16 Nate Alisauskas           JR Gardner               28-04.00      8.63m 
 17 Tylor Hilbert             SO Algonquin             27-01.25      8.26m 
 18 Yussus Lazzuni               Algonquin             27-00.75      8.24m 
 19 Josh Whitney                 Algonquin             26-07.75      8.12m 
 20 A. J. Fazio               SO Algonquin             23-09.25      7.24m 
 21 David Jones               SO Algonquin             20-10.00      6.35m 
 22 Mike Deroy                FR Gardner               20-01.00      6.12m 
 -- Max Martinson             Sr Nashoba                     ND            
 
Event 2  Boys High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Charlie Baldelli          SR Algonquin              5-08.00      1.72m 
  2 Dave Cosenza              SR Fitchburg             J5-08.00      1.72m 
  3 William Schuerman         SR Fitchburg              5-06.00      1.67m 
  3 Tom McTiernan             JR Milford                5-06.00      1.67m 
  5 Dave Pendergast              Algonquin             J5-06.00      1.67m 
  6 Mike Bisset               JR Algonquin             J5-06.00      1.67m 
  7 Niel Hesek                JR Algonquin              5-04.00      1.62m 
  8 Denis Healy               JR Gardner                5-00.00      1.52m 
  8 Robert Huff               SO Milford                5-00.00      1.52m 
  8 Steve Lajoie              SO Gardner                5-00.00      1.52m 
 11 Joe Weber                 FR Gardner               J5-00.00      1.52m 
 12 Max Martinson             Sr Nashoba               J5-00.00      1.52m 
 13 Doug Koury                SO Nashoba               J5-00.00      1.52m 
 14 Alex Schiavi              SR Milford               J5-00.00      1.52m 
 15 Patrick Leach             Sr Nashoba               J5-00.00      1.52m 
 16 Andrew Cordio             SO Fitchburg              4-10.00      1.47m 
 16 Johann Schuerman          SO Fitchburg              4-10.00      1.47m 
 18 Ben Krouse                JR Algonquin             J4-10.00      1.47m 
 -- Brian Conroy              SO Fitchburg                   NH            
 -- Steve Mulloy              JR Gardner                     NH            
 -- Jason Laramie             JR Algonquin                   NH            
 -- Chris Pittman             JR Milford                     NH            
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zach Slyvestre            SO Gardner                10:51.4  
  2 Garrett Malouin           JR Fitchburg              10:55.0  
  3 Joe Weber                 FR Gardner                10:55.9  
  4 Devan Glenny              JR Fitchburg              10:57.6  
  5 Max Nicoll                Jr Nashoba                10:59.4  
  6 Bill Water                SO Algonquin              11:38.7  
  7 David Breen               SO Nashoba                11:55.2  
  8 Joshua Gibson             SR Algonquin              12:06.4  
  9 Jonathan Joyce            SO Milford                12:12.0  
 10 James Myatt               SO Milford                13:06.3  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Trevor Donadt             SR Algonquin                  8.0   1 
  2 Max Martinson             Sr Nashoba                    8.3   3 
  3 Tom McTiernan             JR Milford                    8.4   1 
  4 Alex Schiavi              SR Milford                    8.5   1 
  5 Robert Huff               SO Milford                    9.0   2 
  6 Eric Hsu                  SO Algonquin                  9.1   1 
  7 Mike Bisset               JR Algonquin                  9.2   2 
  8 Usman Bamgbose            SR Fitchburg                  9.4   1 
  8 Johann Schuerman          SO Fitchburg                  9.4   1 
 10 Sean Atwood               SR Algonquin                  9.7   2 
 11 Jihad Yasin               SO Gardner                   10.1   3 
 11 Joe Traverse              SO Milford                   10.1   2 
 13 Andrew Cordio             SO Fitchburg                 10.5   2 
 -- Glenn Lemieux             SO Fitchburg                   DQ   2 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Malcolm Wilbur            SR Fitchburg                  6.5   1 
  2 Jake Hochard              SO Gardner                    6.8   3 
  3 Gui LaRoche               JR Milford                   J6.8   1 
  4 Ray Wang                  SR Algonquin                 J6.8   1 
  5 Tom Kane                  SO Milford                   J6.8   1 
  6 Mike Greehan              SR Algonquin                  6.9   2 
  7 Craig Fletcher            JR Milford                    7.0   2 
  7 Mike Pini                 SR Algonquin                  7.0   1 
  8 Johnny Gomez              SO Fitchburg                 J7.0   1 
 10 Steve Silvar              SO Fitchburg                  7.1   2 
 11 Chris Abisla              JR Gardner                    7.2   3 
 11 Niel Hesek                JR Algonquin                  7.2   2 
 13 Jesus Ramos               JR Fitchburg                 J7.2   2 
 14 Eric Rodriguez            SO Milford                    7.3   2 
 15 Pete Labelle              SR Gardner                    7.4   3 
 16 Scott Sacra               Sr Nashoba                   J7.4   3 
 17 Doug Koury                SO Nashoba                   J7.4   3 
 18 Ryan Williams             Fr Nashoba                    7.8   3 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Mantos              SR Milford                 4:52.5  
  2 Matt Spano                JR Gardner                 4:52.6  
  3 Patrick Leach             Sr Nashoba                 4:54.1  
  4 Steve Lajoie              SO Gardner                 4:55.3  
  5 Greg McDONALD             SR Algonquin               4:56.3  
  6 Mike Carbone              SR Fitchburg               5:00.1  
  7 Drew Armin                SR Algonquin               5:03.5  
  8 Zach Ouellet              FR Gardner                 5:11.0  
  9 Denis Healy               JR Gardner                 5:16.5  
 10 Anthony Raduazo           SO Nashoba                 5:18.1  
 11 Jak Kelley                FR Gardner                 5:28.2  
 12 Matt Bourque              JR Gardner                 5:30.8  
 13 Danny Wall                FR Algonquin               5:32.6  
 14 Bryan Chu                 JR Algonquin               5:33.6  
 15 Kris Maillet              SR Fitchburg               5:34.1  
 16 Nick Griffin              SO Gardner                 5:42.6  
 17 Kevin Guzman              SO Gardner                 5:49.4  
 18 Brian Canova              FR Algonquin               5:55.8  
 19 Darrell Hamlett           FR Milford                 5:57.6  
 20 Ryan Grieco               SR Algonquin               6:00.2  
 21 Eric Faucher              SO Fitchburg               6:07.0  
 22 Sterling Chu              FR Algonquin               6:15.1  
 23 Rafael Ferreira           SR Fitchburg               6:17.4  
 24 Nicholas Lawrence         Fr Nashoba                 6:22.9  
 25 Brian Wong                SO Algonquin               6:32.4  
 26 Luke Hasking              FR Algonquin               6:45.5  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nick Holovnia             SR Algonquin               1:31.1   1 
  2 Collin Hill               SR Algonquin               1:31.9   2 
  3 Alex Schiavi              SR Milford                 1:32.6   1 
  4 Mike Bellio               SR Fitchburg               1:35.5   1 
  5 Tom Rousseau              SR Gardner                 1:35.6   4 
  6 Danny King                SR Gardner                 1:35.8   4 
  7 Joel Gomez                FR Fitchburg               1:36.6   1 
  8 Amahd Ismail              SO Gardner                 1:39.6   5 
  8 Matt Powers               JR Nashoba                 1:39.6   4 
 10 Jonathan Joyce            SO Milford                 1:40.3   3 
 11 Steve Mulloy              JR Gardner                 1:40.6   5 
 12 John Potvin               JR Gardner                 1:40.7   6 
 13 Trevor Donadt             SR Algonquin               1:41.4   2 
 14 Pat Grammel               SO Gardner                 1:41.8   6 
 15 Jeff Anderson             JR Gardner                 1:42.1   6 
 16 Timothy Connors           SO Milford                 1:42.5   2 
 16 Dimitrios Mpelkas         JR Nashoba                 1:42.5   5 
 18 Josh Canu                 SO Gardner                 1:42.7   6 
 19 Joe Mort                  SR Milford                 1:42.8   2 
 20 Shawn Mattoli             SR Algonquin               1:43.2   3 
 21 Ryan Dawe                 JR Algonquin               1:44.6   3 
 22 Cristos Mpelkas           JR Nashoba                 1:45.2   4 
 22 Ryan Pennesi              SO Algonquin               1:45.2   3 
 24 Sean Humphrey             Jr Nashoba                 1:46.0   5 
 25 Ross Tenaglia             SO Milford                 1:46.4   3 
 26 Sean Atwood               SR Algonquin               1:46.8   3 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mike Pini                 SR Algonquin                 38.8   1 
  2 Jeff Hollander            JR Algonquin                 40.3   2 
  3 Jake Hochard              SO Gardner                   40.4   6 
  3 Dave Cosenza              SR Fitchburg                 40.4   1 
  5 Sean Busch                Jr Nashoba                   40.8   6 
  6 Craig Hill                SR Milford                   40.9   1 
  7 Will Short                JR Algonquin                 41.0   3 
  8 Will Allen                SR Gardner                   41.3   6 
  9 Brad Heglin               SO Gardner                   42.2   7 
 10 Pete Labelle              SR Gardner                   42.9   7 
 10 Afolabi Ogunleye          SR Fitchburg                 42.9   2 
 12 Bryant Wing               FR Milford                   43.2   3 
 13 Ben Campbell              JR Algonquin                 43.3   4 
 14 Forrest Iwanik            JR Gardner                   43.5   8 
 14 Chris Pittman             JR Milford                   43.5   4 
 16 Brian Suffredini          SR Milford                   43.9   2 
 17 Justin Raphelson          FR Algonquin                 44.4   5 
 18 Josh Canu                 SO Gardner                   45.7   8 
 19 Kevin Chen                SR Algonquin                 46.2   5 
 20 Ryan Williams             Fr Nashoba                   46.5   6 
 21 Devin Cassinelli          SO Milford                   46.7   4 
 22 Glenn Lemieux             SO Fitchburg                 46.8   3 
 23 Nicholas Chin             Fr Nashoba                   46.9   7 
 24 Mike Duncan               FR Gardner                   48.1   8 
 25 Michael Dandley           Fr Nashoba                   48.9   7 
 26 Alex White                FR Gardner                   53.1   8 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Garrett Malouin           JR Fitchburg               2:46.9  
  2 Chris Mantos              SR Milford                 2:48.7  
  3 Greg McDONALD             SR Algonquin               2:50.2  
  4 Zach Slyvestre            SO Gardner                 2:53.3  
  5 Mike Carbone              SR Fitchburg               2:55.4  
  6 Matt Spano                JR Gardner                 2:56.6  
  7 Drew Armin                SR Algonquin               3:00.5  
  8 Ben Krouse                JR Algonquin               3:01.2  
  9 Patrick Leach             Sr Nashoba                 3:01.8  
 10 Eliot Tear                FR Algonquin               3:06.7  
 11 Joe Weber                 FR Gardner                 3:06.7  
 12 Bryan Chu                 JR Algonquin               3:11.3  
 13 Joshua Gibson             SR Algonquin               3:14.8  
 14 Andrew Farrell            FR Algonquin               3:15.7  
 15 Jak Kelley                FR Gardner                 3:17.9  
 16 Cristos Mpelkas           JR Nashoba                 3:18.6  
 17 Tylor Hilbert             SO Algonquin               3:19.1  
 18 Justin Raphelson          FR Algonquin               3:21.9  
 19 Cameron Trodello          FR Fitchburg               3:22.9  
 20 Ryan Pennesi              SO Algonquin               3:29.3  
 21 Daniel Pettine            SO Algonquin               3:29.8  
 22 Casey Hill                FR Algonquin               3:30.1  
 23 Darrell Hamlett           FR Milford                 3:30.8  
 24 Jason Laramie             JR Algonquin               3:34.5  
 25 Rafael Ferreira           SR Fitchburg               3:37.1  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Algonquin                                            3:52.3   1 
  2 Fitchburg                                            3:56.4   1 
  3 Gardner                                              4:06.9   2 
  4 Milford                                              4:17.7   1 
  5 Nashoba                                              4:21.7   2 
  6 Algonquin  'B'                                      x4:31.2   1 
 
Event 11  Girls Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Alli Davis                JR Gardner               28-10.75      8.80m 
  2 Melissa Shaw              SR Fitchburg             28-02.75      8.60m 
  3 Siobhan Raymond           SR Gardner               27-07.75      8.42m 
  4 Heather Siciliano         JR Gardner               27-07.50      8.42m 
  5 Amy Tervo                 JR Gardner               26-00.50      7.93m 
  6 Jillian Liposky           SR Algonquin             25-06.75      7.79m 
  7 Kylie Ricker              Jr Nashoba               25-04.75      7.74m 
  8 Jess Dennis               SR Milford               25-03.25      7.70m 
  9 Ashley Bailey             SO Gardner               25-02.25      7.67m 
 10 Michelle Kosteva          SR Milford               25-01.75      7.66m 
 11 Lauren Vulcano            JR Algonquin             25-00.00      7.62m 
 12 Anna Casaceli             SO Algonquin             24-00.50      7.32m 
 13 Lara Joyce                SO Algonquin             23-07.25      7.19m 
 14 Emilene LaPointe          JR Fitchburg             23-06.50      7.17m 
 15 Jamie Basso               JR Gardner               22-09.75      6.95m 
 16 Alyssa Robar              JR Fitchburg             22-00.00      6.70m 
 17 Abby Cayer                FR Fitchburg             21-10.25      6.66m 
 18 Kerin Murphy              Jr Nashoba               21-02.75      6.47m 
 19 Janet Craigen             JR Fitchburg             20-10.25      6.35m 
 20 Alyssa Mpelkas            So Nashoba               20-09.25      6.33m 
 21 Melissa Morrisey          JR Milford               20-08.00      6.29m 
 22 Jordan McCormack          SR Fitchburg             20-03.00      6.17m 
 23 Stacey Atwood             SR Algonquin             20-02.25      6.15m 
 24 Melissa Rockman           FR Algonquin             18-09.00      5.71m 
 -- Amy Callahan              So Nashoba                     ND            
 
Event 12  Girls High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sarah Conroy              SR Fitchburg              5-00.00      1.52m 
  2 Stephanie Schonholz       SR Algonquin              4-10.00      1.47m 
  3 Megan DiDuca              SR Milford                4-08.00      1.42m 
  4 Brittany Kelly            SO Algonquin             J4-08.00      1.42m 
  5 Jill Perreira             So Nashoba               J4-08.00      1.42m 
  6 Ali Haigh                 SR Algonquin              4-04.00      1.32m 
  6 Sarah Connors             JR Gardner                4-04.00      1.32m 
  6 Angela Bourque            SR Gardner                4-04.00      1.32m 
  9 Nikki Pratt               JR Gardner               J4-04.00      1.32m 
  9 Marena Batzanian          SO Milford               J4-04.00      1.32m 
  9 Robin Schiavi             JR Milford               J4-04.00      1.32m 
 12 Brittany Bonasera         SO Milford               J4-04.00      1.32m 
 13 Chrissy Silvar            JR Fitchburg             J4-04.00      1.32m 
 13 Karissa O'Keefe           SO Algonquin             J4-04.00      1.32m 
 15 Emily Douglas             Jr Nashoba                4-00.00      1.21m 
 15 Heather Deroy             JR Gardner                4-00.00      1.21m 
 15 Merideth Bonvino          SR Milford                4-00.00      1.21m 
 15 Dana Clowes               SO Algonquin              4-00.00      1.21m 
 15 Alyssa Mpelkas            So Nashoba                4-00.00      1.21m 
 20 Whitney Koch              Jr Nashoba               J4-00.00      1.21m 
 21 Stephanie Carriere        SR Fitchburg             J4-00.00      1.21m 
 22 Danielle Dorval           JR Gardner                3-10.00      1.16m 
 -- Dana Auger                FR Milford                     NH            
 
Event 13  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hannah Masse              JR Fitchburg              12:18.2  
  2 Faith Clayton             FR Algonquin              13:08.6  
  3 Laura Lakin               Sr Nashoba                13:13.8  
  4 Katie Wirzbicki           SO Gardner                13:17.3  
  5 Rachael Perron            SO Gardner                13:17.5  
  6 Roxy Guarin               SR Gardner                13:47.4  
  7 Katherine Antaya          SR Gardner                13:50.8  
  8 Leslie Hamilton           SR Algonquin              13:56.6  
  9 Erin Stephens             JR Milford                15:00.1  
 10 Kelly Scholl              FR Algonquin              15:28.1  
 11 Sharaai Marrero           FR Fitchburg              17:23.7  
 12 Abbey Kosiba              JR Milford                17:26.9  
 
Event 14  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Conroy              SR Fitchburg                  8.9   1 
  2 Nichole Wilson            SR Milford                    9.1   1 
  3 Stephanie Schonholz       SR Algonquin                  9.6   1 
  3 Kerin Murphy              Jr Nashoba                    9.6   3 
  5 Sarah Kacevich            FR Algonquin                  9.8   2 
  6 Whitney Koch              Jr Nashoba                    9.9   3 
  7 Mary Rose Peterson        JR Milford                   10.0   1 
  8 Nikki Pratt               JR Gardner                   10.1   3 
  9 Laurie MacManis           SO Milford                   10.2   2 
  9 Julie Heislein            So Nashoba                   10.2   3 
 11 Lauren Lombardi           JR Milford                   10.3   2 
 12 Chanel Andre              SO Algonquin                 10.5   2 
 12 Meaghan Kennedy           FR Algonquin                 10.5   1 
 14 Angela Bourque            SR Gardner                   10.6   3 
 15 Sarah Connors             JR Gardner                   10.8   3 
 16 Hannah Chetkowski         SO Fitchburg                 11.3   2 
 17 Amanda Kosaketh           FR Fitchburg                 12.6   1 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kylie Ricker              Jr Nashoba                    7.7   3 
  1 Marci LeVeillee           SR Algonquin                  7.7   1 
  3 Chrissy Silvar            JR Fitchburg                  7.8   1 
  4 Gabrielle Tenaglia        SO Milford                   J7.8   1 
  5 Melissa Shaw              SR Fitchburg                 J7.8   1 
  6 Samantha Austin           SR Algonquin                  7.9   1 
  7 Lauren Boucher            SO Gardner                    8.0   3 
  7 Tayler VanBuskirk         FR Milford                    8.0   2 
  9 Nikki Pratt               JR Gardner                    8.1   3 
  9 Kelsey Fitzpatrick        JR Milford                    8.1   2 
 10 Heather Siciliano         JR Gardner                   J8.1   3 
 12 Risa Langelo              So Nashoba                    8.2   3 
 13 Lauren Whittemore         FR Fitchburg                  8.3   2 
 14 Christine Celozzi         SR Milford                    8.4   1 
 14 Meaghan Kennedy           FR Algonquin                  8.4   2 
 16 Alyssa Mpelkas            So Nashoba                    8.5   3 
 16 Abby Cayer                FR Fitchburg                  8.5   2 
 18 Johee Chung               FR Algonquin                  9.0   2 
 
Event 16  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ali Haigh                 SR Algonquin               5:52.4  
  2 Christy Loftus            JR Algonquin               5:54.9  
  3 Lindsey Horowitz          So Nashoba                 5:55.9  
  4 Cari Manning              SR Algonquin               6:02.7  
  5 Katie Wirzbicki           SO Gardner                 6:12.3  
  6 Nikki Perry               SO Gardner                 6:17.7  
  7 Rachael Perron            SO Gardner                 6:24.5  
  8 Sarah Laakso              FR Fitchburg               6:27.7  
  9 Sarah Rhodes              FR Fitchburg               6:37.6  
 10 Jenna McGrath             SR Gardner                 6:38.7  
 11 Erin Stephens             JR Milford                 6:46.2  
 12 Becky Ellis               FR Gardner                 6:46.7  
 13 Alyssa Lawrence           Jr Nashoba                 6:49.0  
 14 Helen O'Hara              SO Gardner                 6:57.2  
 15 Kristen Mahoney           JR Gardner                 7:20.0  
 
Event 17  Girls 600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nicki Serapiglia          SR Algonquin               1:48.2   1 
  2 Dana Clowes               SO Algonquin               1:48.9   1 
  3 Carissa Penney            JR Gardner                 1:51.1   4 
  4 Liz Heggarty              FR Algonquin               1:53.3   3 
  5 Stephanie Caravella       SR Fitchburg               1:54.4   1 
  6 Marena Batzanian          SO Milford                 1:54.9   1 
  6 Heather Deroy             JR Gardner                 1:54.9   4 
  8 Emily Heggarty            SO Algonquin               1:56.4   2 
  9 Megan Tuite               SR Gardner                 1:56.9   5 
 10 Megan DiDuca              SR Milford                 1:57.6   2 
 11 Karissa O'Keefe           SO Algonquin               1:58.2   3 
 12 Alison Joyce              FR Fitchburg               1:59.5   2 
 13 Jill Perreira             So Nashoba                 2:03.1   4 
 14 Robin Schiavi             JR Milford                 2:04.2   3 
 15 Sara Quatrale             SO Fitchburg               2:04.9   2 
 16 Laura Lakin               Sr Nashoba                 2:07.4   5 
 17 Amy Callahan              So Nashoba                 2:14.7   5 
 -- Carly Robinson            Fr Nashoba                     DQ   4 
 
Event 18  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tiffany Lutke             SR Algonquin                 44.5   1 
  2 Samantha Abro             FR Algonquin                 45.8   2 
  3 Courtney Baker            Jr Nashoba                   45.9   6 
  4 Brittany Kelly            SO Algonquin                 46.1   3 
  5 Jillian Darden            So Nashoba                   46.3   6 
  6 Kayla Heaney              JR Milford                   47.7   2 
  7 Heather Siciliano         JR Gardner                   48.3   6 
  8 Erin Mannion              Fr Nashoba                   48.9   7 
  9 Lynsie Bourgeios          JR Gardner                   49.2   6 
 10 Jessica Stand             SR Milford                   49.5   1 
 11 Jennifer Stand            SO Milford                   49.7   3 
 12 Brittany Mello            FR Fitchburg                 50.0   1 
 12 Lauren Boucher            SO Gardner                   50.0   8 
 14 Nicole Smith              SO Gardner                   50.5   7 
 15 Elizabeth Carter          FR Algonquin                 51.2   5 
 16 Merideth Bonvino          SR Milford                   51.6   5 
 16 Moire Loftus              FR Milford                   51.6   4 
 18 Jenna McGrath             SR Gardner                   52.0   7 
 18 Michelle Cleary           FR Fitchburg                 52.0   3 
 20 Alyssa Mpelkas            So Nashoba                   52.2   8 
 21 Emily Douglas             Jr Nashoba                   52.8   7 
 22 Emily Capone              FR Fitchburg                 53.4   2 
 23 Gina Locke                SR Gardner                   53.5   8 
 24 Hannah Chetkowski         SO Fitchburg                 53.7   4 
 25 Danielle Dorval           JR Gardner                   54.5   8 
 26 Hillary Durkee            SO Fitchburg                 55.3   5 
 27 Allie Kutch               SO Algonquin                 55.5   4 
 28 Dana Auger                FR Milford                   58.4   5 
 
Event 19  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hannah Masse              JR Fitchburg               3:21.9  
  2 Megan Lemmerman           SO Algonquin               3:25.2  
  3 Ali Haigh                 SR Algonquin               3:27.2  
  4 Jillian Liposky           SR Algonquin               3:27.9  
  5 Holly Clayton             SR Algonquin               3:29.5  
  6 Lindsey Horowitz          So Nashoba                 3:34.5  
  7 Nikki Perry               SO Gardner                 3:40.8  
  8 Alexandra Sannicandro     FR Milford                 3:44.0  
  9 Heather Deroy             JR Gardner                 3:44.1  
 10 Sarah Laakso              FR Fitchburg               3:44.3  
 11 Laura O'Neil              Jr Nashoba                 3:52.9  
 12 Katherine Antaya          SR Gardner                 3:54.8  
 13 Becky Ellis               FR Gardner                 3:55.7  
 14 Caroline Rugg             SO Algonquin               3:57.2  
 15 Melanie Rebello           SO Algonquin               3:59.1  
 16 Helen O'Hara              SO Gardner                 4:00.4  
 17 Sarah Rhodes              FR Fitchburg               4:01.0  
 18 Sharaai Marrero           FR Fitchburg               4:02.6  
 19 Alice Myatt               SR Milford                 4:02.9  
 20 Lisa Dougherty            SO Algonquin               4:11.3  
 21 Emily Hughes              SO Algonquin               4:16.8  
 22 Marysa Rousseau           FR Fitchburg               5:03.1  
 
Event 20  Girls 4x440 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nashoba                                              4:38.8   2 
  2 Algonquin                                            4:39.8   1 
  3 Milford                                              4:40.7   1 
  4 Algonquin  'B'                                      x4:50.8   2 
  5 Fitchburg                                            4:52.6   1 
  6 Gardner                                              4:53.0   2 
  7 Milford  'B'                                        x4:58.9   2 
 
Event 21  Girls 55 Meter Hurdles Junior Var.
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brittany Bonasera         SO Milford                   10.3   1 
  2 Erinn Dandley             Jr Nashoba                   10.4   2 
  3 Kate Roda                 JR Milford                   10.9   2 
  3 Danielle Dorval           JR Gardner                   10.9   2 
  3 Jamie Basso               JR Gardner                   10.9   2 
  6 Sonia Ahrabi-Nejad        SO Algonquin                 12.2   1 
  7 Natalie Keeler            FR Milford                   12.6   2 
  8 Kirsten Henrickson        FR Algonquin                 13.2   2 
 
Event 22  Girls 55 Meter Dash Junior Var.
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Erinn Dandley             Jr Nashoba                    8.2   3 
  1 Jennifer Stand            SO Milford                    8.2   1 
  3 Kate Nordman              SO Gardner                    8.4   3 
  4 Emily Douglas             Jr Nashoba                    8.5   4 
  5 Emilene LaPointe          JR Fitchburg                  8.9   2 
  5 Krystal McKinnon          SR Gardner                    8.9   3 
  5 Michelle Kosteva          SR Milford                    8.9   1 
  8 Marissa Heglin            SO Gardner                    9.1   3 
  8 Hazel Gonzalez            FR Fitchburg                  9.1   1 
  8 Miranda Bube              FR Fitchburg                  9.1   1 
 11 Wesley Turner             FR Algonquin                  9.2   1 
 12 Evelynn Sawyer            SR Gardner                    9.3   4 
 12 Alyssa Robar              JR Fitchburg                  9.3   2 
 12 Elena Tand                SO Algonquin                  9.3   2 
 15 Maryam Semenov            FR Algonquin                  9.5   1 
 15 Katie Schultze            SR Gardner                    9.5   4 
 17 Rachel Kemp               FR Algonquin                  9.6   2 
 
Event 23  Boys 55 Meter Hurdles Junior Var.
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Patrick Rutan             SO Algonquin                 10.2  
  2 Sterling Chu              FR Algonquin                 10.5  
  3 James Myatt               SO Milford                   10.7  
  5 Conrad Hanno              SR Fitchburg                J10.9  
  6 David Kennedy             SO Algonquin                J10.9  
 
Event 24  Boys 55 Meter Dash Junior Var.
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kevin Chen                SR Algonquin                  7.1   1 
  2 Dave Brockmann            JR Algonquin                  7.3   2 
  3 Paul Helm Paul            JR Algonquin                  7.4   2 
  3 Jeff Anderson             JR Gardner                    7.4   3 
  3 John XU                   SR Algonquin                  7.4   1 
  6 Eric Dion                 FR Fitchburg                  7.5   1 
  6 Bryant Wing               FR Milford                    7.5   1 
  8 Jihad Yasin               SO Gardner                    7.6   3 
  8 Choua Yang                JR Fitchburg                  7.6   1 
  8 Josh Whitney                 Algonquin                  7.6   3 
 11 Simon Letendre            FR Gardner                    7.8   4 
 11 Antonio Lopes             JR Milford                    7.8   1 
 13 David Jones               SO Algonquin                  8.0   2 
 13 Nicholas Chin             Fr Nashoba                    8.0   3 
 15 Michael Dandley           Fr Nashoba                    8.1   3 
 16 Rodney Leach              Fr Nashoba                    8.2   3 
 16 Anders Hokinson           FR Algonquin                  8.2   2 
 18 A. J. Fazio               SO Algonquin                  8.9   2 
 19 Alex White                FR Gardner                    9.0   4 
 20 Peder Gentry              FR Fitchburg                  9.3   2 
 
Event 25  Girls 4x220 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Algonquin                                            1:56.2   1 
  2 Milford                                              2:00.2   1 
  3 Fitchburg                                            2:00.5   1 
  4 Nashoba                                              2:01.1   2 
  5 Algonquin  'B'                                       2:10.1   1 
  6 Gardner                                              2:13.7   2 
 
Event 26  Boys 4x220 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Algonquin                                            1:44.0   1 
  2 Milford                                              1:44.1   1 
  3 Fitchburg                                            1:45.8   1 
  4 Nashoba                                              1:47.0   2 
  5 Fitchburg  'B'                                      x1:48.9   2 
  6 Gardner                                              1:49.9   2 
 -- Algonquin  'B'                                           DQ   2  Ran inside the track



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News