Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Along The Thames 5K

New London, CT, October 8, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Chris Eldridge
Race Winner Chris Eldridge


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Along The Thames 5K
October 8, 2006 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Chris Eldridge, Dover, NH - 17:10
Catherine Sikorski - 19:56


LOCATION
Ocean Beach
Park
WEATHER
56 Degrees
Sunny

Additional Photos available at www.grotonnewlondonphotos.com

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Eldridge          Dover NH             1062   16 ***** M 14-18        17:10    5:32/M
       2    David Shuck             East Lyme  CT        1102   24     1 M 19-29        17:15    5:34/M
      3    Jim Doherty             Stonington  CT       1103   52     1 M 50-59        17:34    5:40/M
      4    John Hadcock            East Lyme  CT        1069   48     1 M 40-49        17:48    5:45/M
      5    Jeff Kozlowski          East Lyme  CT        1095   36     1 M 30-39        18:36    6:00/M
      6    Sean Fedak              Stonington  CT       1077   56     2 M 50-59        19:20    6:14/M
      7    Michael Didato          Waterford  CT        1079   45     2 M 40-49        19:53    6:25/M
      8    Catherine Sikorski                           1067   38 ***** F 30-39        19:56    6:26/M
      9    Donald Nuhn             Westbrook  CT        1112   54     3 M 50-59        20:01    6:27/M
     10    Larry James             Preston  CT          1110   43     3 M 40-49        20:39    6:40/M
     11    ERIC ARVIDSON           New London  CT       1119   39     2 M 30-39        20:53    6:44/M
     12    Russ Dipellina          Waterford  CT        1104   44     4 M 40-49        21:12    6:50/M
     13    Raymond Baker           Ledyard  CT          1070   41     5 M 40-49        21:22    6:54/M
     14    Gene Maran              Waterford  CT        1101   53     4 M 50-59        21:36    6:58/M
     15    Brent Stratton          Middletown  CT       1068   50     5 M 50-59        21:41    7:00/M
     16    Michael Coutant                              1083   32     3 M 30-39        21:50    7:03/M
     17    Scott Partosan          Mystic  CT           1117   41     6 M 40-49        21:53    7:04/M
     18    Roger Hill              Salem  CT            1092   47     7 M 40-49        21:58    7:05/M
     19    Anna Clark              Rhinebeck  NY        1109   12     1 F  1-13        21:59    7:05/M
     20    Patrick Ahlberg         Old Lyme  CT         1108   24     2 M 19-29        21:59    7:05/M
     21    Jeffrey Sturm                                1060   36     4 M 30-39        22:09    7:09/M
     22    Patrick Dooley                               1074   13     1 M  1-13        22:14    7:10/M
     23    Steve Peglow                                 1066   38     5 M 30-39        22:30    7:15/M
     24    Richard Conant          Mystic  CT           1078   51     6 M 50-59        22:39    7:18/M
     25    Claire Millous          New London  CT       1076   37     1 F 30-39        22:44    7:20/M
     26    Brian Eldridge                               1063   11     2 M  1-13        22:47    7:21/M
     27    Ryan Londregen          Old Lyme  CT         1085   10     3 M  1-13        23:33    7:36/M
     28    Peter Joyce             Old Lyme  CT         1096   59     7 M 50-59        23:34    7:36/M
     29    Jennifer Lima           Colchester  CT       1081   32     2 F 30-39        23:39    7:38/M
     30    Angela Ison             Stonington  CT       1087   37     3 F 30-39        23:46    7:40/M
     31    John Dooley             Colchester  CT       1072   42     8 M 40-49        23:52    7:42/M
     32    Kevin McNeil              \                  1071   25     3 M 19-29        24:03    7:45/M
     33    Stephen Lima            Colchester  CT       1080   34     6 M 30-39        24:15    7:49/M
     34    Nicole Weddall          Colchester  CT       1105   34     4 F 30-39        24:22    7:52/M
     35    Renee Seitz             Uncasville  CT       1097   19     1 F 19-29        24:37    7:56/M
     36    Gerald Ricketson        Waterford  CT        1086   38     7 M 30-39        24:39    7:57/M
     37    Teddy Peglow                                 1065   11     4 M  1-13        24:47    8:00/M
     38    Stephen Avery           Voluntown  CT        1099   51     8 M 50-59        24:50    8:01/M
     39    Al Fix                  Groton  CT           1111   43     9 M 40-49        24:56    8:03/M
     40    Connor Green            Moosup  CT           1057   13     5 M  1-13        25:07    8:06/M
     41    Haldan Block            Hadlyme  CT          1094   23     4 M 19-29        25:09    8:07/M
     42    PETE DE ANGELIS         New London  CT       1118   35     8 M 30-39        25:11    8:07/M
     43    Kathleen Malloy         Mystic  CT           1100   37     5 F 30-39        25:55    8:22/M
     44    Luke O'Boyle                                 1054   36     9 M 30-39        26:11    8:27/M
     45    Gary Tonnesen           Norwich  CT          1088   14     1 M 14-18        26:20    8:30/M
     46    Nancy Dooley            Colchester  CT       1073   54     1 F 50-59        26:38    8:35/M
     47    Chuck Flickinger        Salem  CT            1093   34    10 M 30-39        26:41    8:36/M
     48    Tom Chiappone                                1058   52     9 M 50-59        26:48    8:39/M
     49    Patricia Phillips       Niantic  CT          1113   59     2 F 50-59        27:36    8:54/M
     50    Pat Hawthorne           Mansfield Center  C  1107   35     6 F 30-39        28:07    9:04/M
     51    Lisa Courter                                 1055   45     1 F 40-49        28:14    9:06/M
     52    Jackson Tonnesen        Norwich  CT          1090   11     6 M  1-13        28:41    9:15/M
     53    Adam Tonnesen           Norwich  CT          1089   16     2 M 14-18        28:54    9:19/M
     54    Ken Tonnesen            Metairie  LA         1091   45    10 M 40-49        28:54    9:19/M
     55    Alli Pabraha                                 1084   30     7 F 30-39        29:34    9:32/M
     56    Jason Grisafe           Norwich  CT          1115   9      7 M  1-13        29:45    9:36/M
     57    Debra Duncan            New London  CT       1116   48     2 F 40-49        30:26    9:49/M
     58    Suzanne Seitz           Uncasville  CT       1098   43     3 F 40-49        30:26    9:49/M
     59    Julie Shafer                                 1059   34     8 F 30-39        30:32    9:51/M
     60    Suzanne Sturm                                1061   37     9 F 30-39        30:52    9:57/M
     61    Debbie Jacques          Burlington  CT       1082   39    10 F 30-39        32:09   10:22/M
     62    Katherine Cox           Mansfield Center  C  1106   38    11 F 30-39        32:57   10:38/M
     63    Cecilia Grisafe         Salem  CT            1114   50     3 F 50-59        33:19   10:45/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Sikorski  

38

8

19:56

6:26/M

 
Top

Women 13 an Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Clark Rhinebeck NY

12

19

21:59

7:05/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Renee Seitz Uncasville CT

19

35

24:37

7:56/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Millous New London CT

37

25

22:44

7:20/M

2

Jennifer Lima Colchester CT

32

29

23:39

7:38/M

3

Angela Ison Stonington CT

37

30

23:46

7:40/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Courter  

45

51

28:14

9:06/M

2

Debra Duncan New London CT

48

57

30:26

9:49/M

3

Suzanne Seitz Uncasville CT

43

58

30:26

9:49/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Dooley Colchester CT

54

46

26:38

8:35/M

2

Patricia Phillips Niantic CT

59

49

27:36

8:54/M

3

Cecilia Grisafe Salem CT

50

63

33:19

10:45/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Eldridge Dover NH

16

1

17:10

5:32/M

 
Top

Men 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Dooley  

13

22

22:14

7:10/M

2

Brian Eldridge  

11

26

22:47

7:21/M

3

Ryan Londregen Old Lyme CT

10

27

23:33

7:36/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Tonnesen Norwich CT

14

45

26:20

8:30/M

2

Adam Tonnesen Norwich CT

16

53

28:54

9:19/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Shuck East Lyme CT

24

2

17:15

5:34/M

2

Patrick Ahlberg Old Lyme CT

24

20

21:59

7:05/M

3

Kevin McNeil \

25

32

24:03

7:45/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Kozlowski East Lyme CT

36

5

18:36

6:00/M

2

ERIC ARVIDSON New London CT

39

11

20:53

6:44/M

3

Michael Coutant  

32

16

21:50

7:03/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Hadcock East Lyme CT

48

4

17:48

5:45/M

2

Michael Didato Waterford CT

45

7

19:53

6:25/M

3

Larry James Preston CT

43

10

20:39

6:40/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Doherty Stonington CT

52

3

17:34

5:40/M

2

Sean Fedak Stonington CT

56

6

19:20

6:14/M

3

Donald Nuhn Westbrook CT

54

9

20:01

6:27/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News