Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Columbus Day Run For Habitat 5K

Bridgeport, CT, October 7, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Francisco Garcia
Race Winner Francisco Garcia


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Columbus Day
Run For Habitat For Humanity
October 8, 2006 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Francisco Garcia, Bridgeport,  CT - 16:54
Anna Alexopolous, Stamford, CT - 20:46


LOCATION
Seaside

Park
WEATHER
51 Degrees
Very Windy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Francisco Garcia        Bridgeport  CT        189   30 ***** M 30-39        16:54    5:27/M
       2    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT        196   38     1 M 30-39        18:29    5:58/M
       3    Matthew Lundy           Monroe  CT            150   23     1 M 20-29        18:35    6:00/M
       4    Sean O' Connor          Fairfield  CT         179   47     1 M 40-49        18:41    6:02/M
       5    Martin Espino           Trumbull  CT          176   46     2 M 40-49        18:42    6:02/M
       6    Roger Baxley            Weston  CT            198   38     2 M 30-39        18:49    6:04/M
       7    Steve Walker            Norwalk  CT           139   28     2 M 20-29        19:07    6:10/M
       8    Michael Walters         Stamford  CT          190   39     3 M 30-39        19:17    6:13/M
       9    Marty Ogden             Danbury  CT           183   37     4 M 30-39        19:19    6:14/M
      10    Keith Wilson            Danbury  CT           151   13     1 M 13-19        19:26    6:16/M
      11    VICTOR ROJAS            Vernon  CT            191   0      1 M  0- 0        19:43    6:22/M
      12    Carrington Russell      Bridgeport  CT        164   34     5 M 30-39        20:00    6:27/M
      13    Ray Vogt                Fairfield  CT         199   43     3 M 40-49        20:16    6:32/M
      14    Bruce Goulart           Newtown  CT           160   56     1 M 50-59        20:46    6:42/M
      15    Anna Alexopolous        Stamford  CT          155   24 ***** F 20-29        20:46    6:42/M
      16    Nicholas Nassra         Middlebury  CT        172   40     4 M 40-49        20:50    6:43/M
      17    Rich Vogt               Fairfield  CT         200   33     6 M 30-39        21:19    6:53/M
      18    Laura O' Connor         Fairfield  CT         178   46     1 F 40-49        21:42    7:00/M
      19    Alysa Christo           Monroe  CT            157   12     1 F  1-12        21:53    7:04/M
      20    Ric Villarreal          Waterbury  CT         194   49     5 M 40-49        22:13    7:10/M
      21    Doug Kniffin            Westport  CT          180   54     2 M 50-59        22:18    7:12/M
      22    Kristin Paradis         Southington  CT       153   22     1 F 20-29        22:26    7:14/M
      23    William Euerle          Hamden  CT            149   62     1 M 60-69        22:27    7:15/M
      24    MIKE GOZZO              Cheshire  CT          163   44     6 M 40-49        22:52    7:23/M
      25    Erin Begg               Newtown  CT           130   12     2 F  1-12        23:04    7:26/M
      26    Stephen Zepecki         Milford  CT           152   22     3 M 20-29        23:24    7:33/M
      27    Cynthia Christo         Monroe  CT            159   37     1 F 30-39        23:25    7:33/M
      28    Paul Ribnicky           Stratford  CT         187   51     3 M 50-59        23:34    7:36/M
      29    Mike Pisani             Stratford  CT         145   64     2 M 60-69        23:49    7:41/M
      30    Kevin Plourd            Southington  CT       154   22     4 M 20-29        24:17    7:50/M
      31    TIM CANNON              Hamden  CT            197   43     7 M 40-49        24:22    7:52/M
      32    Marisa Withrow          Trumbull  CT          192   32     2 F 30-39        24:28    7:54/M
      33    Michael Flanagan        Milford  CT           167   54     4 M 50-59        24:30    7:54/M
      34    Dawn Bolling            Norwalk  CT           165   42     2 F 40-49        25:21    8:11/M
      35    Richard Zbrozek         Berlin  CT            181   59     5 M 50-59        25:21    8:11/M
      36    Michelle Lynch          Newington  CT         177   43     3 F 40-49        26:03    8:24/M
      37    Laura Peters            Seymour  CT           161   39     3 F 30-39        26:11    8:27/M
      38    Anthony Rios                                  141   17     2 M 13-19        26:17    8:29/M
      39    Pamela Suhr             Redding  CT           202   42     4 F 40-49        26:17    8:29/M
      40    Susan Rosenberg         Orange  CT            182   53     1 F 50-59        27:07    8:45/M
      41    William Palko           Shelton  CT           171   41     8 M 40-49        27:14    8:47/M
      42    Rebecca Palko           Shelton  CT           174   10     3 F  1-12        27:15    8:47/M
      43    Michael Daly            Fairfield  CT         195   33     7 M 30-39        27:42    8:56/M
      44    Nigel Hurst             Stamford  CT          133   57     6 M 50-59        27:45    8:57/M
      45    Monica Roche            Fairfield  CT         170   67     1 F 60-69        28:08    9:05/M
      46    Jim Stevens             Trumbull  CT          144   74     1 M 70-79        28:40    9:15/M
      47    Chris Lee               Fairfield  CT         147   45     9 M 40-49        28:51    9:18/M
      48    Steve Mendell           Easton  CT            135   47    10 M 40-49        29:26    9:30/M
      49    Ellen Mendell           Easton  CT            134   50     2 F 50-59        29:26    9:30/M
      50     Rebecca Flanagan       TEMPE  AZ             169   29     2 F 20-29        29:45    9:36/M
      51    Melanie Champion        Meriden  CT           193   48     5 F 40-49        29:50    9:37/M
      52    Jamie Walker            Norwalk  CT           138   28     3 F 20-29        29:58    9:40/M
      53    Tracy Edwards           Milford  CT           168   48     6 F 40-49        31:29   10:09/M
      54    Charles Voroschak       Ansonia  CT           173   76     2 M 70-79        31:39   10:13/M
      55    Bill Begg               Newtown  CT           125   43    11 M 40-49        31:46   10:15/M
      56    Billy Begg              Newtown  CT           126   11     1 M  1-12        31:46   10:15/M
      57    Frank Manfredi          Stratford  CT         156   73     3 M 70-79        32:45   10:34/M
      58    Deborah Jones           Milford  CT           201   28     4 F 20-29        32:47   10:35/M
      59    Walt Frank              Norwalk  CT           131   59     7 M 50-59        32:55   10:37/M
      60    Michael Schunk          Bridgeport  CT        136   61     3 M 60-69        33:13   10:43/M
      61    Edward Snyder           Wallingford  CT       188   60     4 M 60-69        33:25   10:47/M
      62    Janice Brown            Newtown  CT           158   56     3 F 50-59        34:02   10:59/M
      63    Ed Perkowski            Stratford  CT         175   52     8 M 50-59        34:57   11:16/M
      64    Pat Voroschak           Ansonia  CT           166   50     9 M 50-59        35:52   11:34/M
      65    Ray Oliver              Trumbull  CT          186   69     5 M 60-69        44:44   14:26/M
      66    Francine Zayas                                142   17     1 F 13-19        46:01   14:51/M
      67    Shemeica McQueen                              143   17     2 F 13-19        46:02   14:51/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Alexopolous Stamford CT

24

15

20:46

6:42/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alysa Christo Monroe CT

12

19

21:53

7:04/M

2

Erin Begg Newtown CT

12

25

23:04

7:26/M

3

Rebecca Palko Shelton CT

10

42

27:15

8:47/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francine Zayas  

17

66

46:01

14:51/M

2

Shemeica McQueen  

17

67

46:02

14:51/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Paradis Southington CT

22

22

22:26

7:14/M

2

Rebecca Flanagan TEMPE AZ

29

50

29:45

9:36/M

3

Jamie Walker Norwalk CT

28

52

29:58

9:40/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Christo Monroe CT

37

27

23:25

7:33/M

2

Marisa Withrow Trumbull CT

32

32

24:28

7:54/M

3

Laura Peters Seymour CT

39

37

26:11

8:27/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura O' Connor Fairfield CT

46

18

21:42

7:00/M

2

Dawn Bolling Norwalk CT

42

34

25:21

8:11/M

3

Michelle Lynch Newington CT

43

36

26:03

8:24/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Rosenberg Orange CT

53

40

27:07

8:45/M

2

Ellen Mendell Easton CT

50

49

29:26

9:30/M

3

Janice Brown Newtown CT

56

62

34:02

10:59/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

45

28:08

9:05/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

30

1

16:54

5:27/M

 
Top

Men No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

VICTOR ROJAS Vernon CT

0

11

19:43

6:22/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Billy Begg Newtown CT

11

56

31:46

10:15/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Wilson Danbury CT

13

10

19:26

6:16/M

2

Anthony Rios  

17

38

26:17

8:29/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Lundy Monroe CT

23

3

18:35

6:00/M

2

Steve Walker Norwalk CT

28

7

19:07

6:10/M

3

Stephen Zepecki Milford CT

22

26

23:24

7:33/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wesley Oliveira Bridgeport CT

38

2

18:29

5:58/M

2

Roger Baxley Weston CT

38

6

18:49

6:04/M

3

Michael Walters Stamford CT

39

8

19:17

6:13/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean O' Connor Fairfield CT

47

4

18:41

6:02/M

2

Martin Espino Trumbull CT

46

5

18:42

6:02/M

3

Ray Vogt Fairfield CT

43

13

20:16

6:32/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Goulart Newtown CT

56

14

20:46

6:42/M

2

Doug Kniffin Westport CT

54

21

22:18

7:12/M

3

Paul Ribnicky Stratford CT

51

28

23:34

7:36/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Euerle Hamden CT

62

23

22:27

7:15/M

2

Mike Pisani Stratford CT

64

29

23:49

7:41/M

3

Michael Schunk Bridgeport CT

61

60

33:13

10:43/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

74

46

28:40

9:15/M

2

Charles Voroschak Ansonia CT

76

54

31:39

10:13/M

3

Frank Manfredi Stratford CT

73

57

32:45

10:34/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News