Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

A Moveable Feast 5 km

Waterford, CT, October 7, 2006

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC




A beautiful day at the park. A beautiful feast after the race. A beautiful run for Lars Selmer-Larsen and Laurie Schaeffer as they hurried to the feast ahead of their respective divisions.

A Moveable Feast 5 km Race
Overall Finish List
October 07, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Larz Selmer-Larson      Niantic  CT          2063   26     1 M 20-29      17:06.0    5:31/M
       2    Chris Wiles             New London  CT       2116   16     1 M 13-19      17:47.0    5:44/M
       3    Chris Hansen            Hope Valley  RI      2022   40     1 M 40-49      18:16.0    5:54/M
       4    Eddie Eckard            Canterbury  CT       2097   41     2 M 40-49      18:44.0    6:03/M
       5    Tim Kane                Preston  CT          2094   49     3 M 40-49      18:53.0    6:05/M
       6    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT        2041   52     1 M 50-59      19:09.0    6:11/M
       7    Peter Weeden            Ashaway  RI          2113   42     4 M 40-49      19:13.0    6:12/M
       8    Kevin Gallerani         Uncasville  CT       2017   51     2 M 50-59      19:50.0    6:24/M
       9    Dave Jacobs             Niantic  CT          2024   61     1 M 60-69      19:54.0    6:25/M
      10    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT          2117   40     1 F 40-49      20:11.0    6:31/M
      11    Michael Didato          Waterford            2095   45     5 M 40-49      20:23.0    6:35/M
      12    Carla Thompson          Pawcatuck  CT        2040   47     2 F 40-49      20:28.0    6:36/M
      13    Carolyn Fusaro          Norwich  CT          2014   36     1 F 30-39      20:28.0    6:36/M
      14    Steven Lohmann          Middletown  CT       2127   28     2 M 20-29      20:36.0    6:39/M
      15    Miguel Ramierez         Wethersfield  CT     2115   49     6 M 40-49      20:39.0    6:40/M
      16    Kris-Anne Kane          Preston  CT          2093   42     3 F 40-49      20:47.0    6:42/M
      17    Ben Desrochers          Wethersfield  CT     2012   35     1 M 30-39      20:50.0    6:43/M
      18    Anastasia Pilato        New London  CT       2062   15     1 F 13-19      20:59.0    6:46/M
      19    Lance Magnuson          Lebanon  CT          2030   62     2 M 60-69      21:00.0    6:46/M
      20    Vince Thompson          East Lyme  CT        2042   47     7 M 40-49      21:02.0    6:47/M
      21    Bill Marshall           Yantic  CT           2107   61     3 M 60-69      21:04.0    6:48/M
      22    Doug Peachey            Ivoryton  CT         2076   56     3 M 50-59      21:09.0    6:49/M
      23    Alison Dupont           Uncasville  CT       2013   39     2 F 30-39      21:36.0    6:58/M
      24    Gene Maran              Waterford            2110   53     4 M 50-59      21:48.0    7:02/M
      25    Lynne Hansen            Whitman  MA          2023   40     4 F 40-49      22:11.0    7:09/M
      26    Robert Davis            Naugatuck  CT        2091   55     5 M 50-59      22:20.0    7:12/M
      27    Paul Gray               Pawcatuck  CT        2111   39     2 M 30-39      22:26.0    7:14/M
      28    Ted Phillips            Niantic  CT          2104   65     4 M 60-69      22:36.0    7:17/M
      29    Jay Reed                Wilbraham  MA        2109   48     8 M 40-49      22:40.0    7:19/M
      30    John Wong               East Lyme  CT        2045   51     6 M 50-59      22:43.0    7:20/M
      31    Tom Lee                 Chester  CT          2114   58     7 M 50-59      22:56.0    7:24/M
      32    Stuart Vyse             Stonington  CT       2043   55     8 M 50-59      23:07.0    7:27/M
      33    Richard Conant          Mystic  CT           2011   51     9 M 50-59      23:25.0    7:33/M
      34    Lylette Ozimek          Colchester  CT       2112   21     1 F 20-29      23:34.0    7:36/M
      35    Brian Andstrom          Plainfield  CT       2100   50    10 M 50-59      23:38.0    7:37/M
      36    Darryl Johnson          East Granby  CT      2108   46     9 M 40-49      23:41.0    7:38/M
      37    Rachel Wong             East Lyme  CT        2046   20     2 F 20-29      23:49.0    7:41/M
      38    Robert Myers            New London  CT       2058   45    10 M 40-49      24:01.0    7:45/M
      39    Sandy Collins           Wauregan  CT         2102   51     1 F 50-59      24:23.0    7:52/M
      40    Tom Baker               Oakdale  CT          2005   63     5 M 60-69      24:30.0    7:54/M
      41    Stephen Montafia        Groton  CT           2033   38     3 M 30-39      24:35.0    7:56/M
      42    Ronald Gale             Norwich  CT          2016   70     1 M 70-99      24:36.0    7:56/M
      43    Lynne Love              Lisbon  CT           2125   47     5 F 40-49      24:55.0    8:02/M
      44    Ed Lewis                Salem  CT            2086   53    11 M 50-59      24:58.0    8:03/M
      45    Ron Dombrowski          Norwich  CT          2075   63     6 M 60-69      24:59.0    8:04/M
      46    Zachary Wesolek         Norwich  CT          2132   12     1 M  1-12      25:01.0    8:04/M
      47    Bruce Grisafe           Salem  CT            2124   53    12 M 50-59      25:09.0    8:07/M
      48    Troy Gelinas            Waterford            2118   35     4 M 30-39      25:20.0    8:10/M
      49    Clem McGrath            Colchester  CT       2031   67     7 M 60-69      25:23.0    8:11/M
      50    Ken Deary               Dudley  MA           2103   54    13 M 50-59      25:26.0    8:12/M
      51    Bernie Dennler          Colchester  CT       2050   49    11 M 40-49      25:30.0    8:14/M
      52    Mary Grace Dennler      Colchester  CT       2051   46     6 F 40-49      25:33.0    8:15/M
      53    Morris Scully           Gales Ferry  CT      2083   57    14 M 50-59      25:35.0    8:15/M
      54    Matt Slater                                  2074   20     3 M 20-29      25:36.0    8:15/M
      55    Katie Serafin           New London  CT       2073   20     3 F 20-29      25:37.0    8:16/M
      56    Carol Myers             New London  CT       2057   31     3 F 30-39      25:38.0    8:16/M
      57    Danielle Wright         Rocky Hill  CT       2126   27     4 F 20-29      25:39.0    8:16/M
      58    Melody Edmunds          Oxford  CT           2052   25     5 F 20-29      25:40.0    8:17/M
      59    Tami Jones              Groton  CT           2025   40     7 F 40-49      25:44.0    8:18/M
      60    Mary Allen              East Lyme  CT        2002   42     8 F 40-49      26:08.0    8:26/M
      61    Steven Boucher          Niantic  CT          2006   48    12 M 40-49      26:08.0    8:26/M
      62    Andres Ramirez          East Lyme  CT        2077   45    13 M 40-49      26:22.0    8:30/M
      63    Michelle Majeski                             2081   28     6 F 20-29      26:26.0    8:32/M
      64    Michael Vinette         Killingworth  CT     2070   50    15 M 50-59      27:15.0    8:47/M
      65    Fred Loxsom             Mansfield Center  C  2029   64     8 M 60-69      27:17.0    8:48/M
      66    Alexander Pesiak        Ansonia  CT          2061   27     4 M 20-29      27:36.0    8:54/M
      67    George Gillespie        Coventry  CT         2018   64     9 M 60-69      27:42.0    8:56/M
      68    Gerald Ricketson        Waterford  CT        2088   38     5 M 30-39      27:43.0    8:56/M
      69    Shannon Cathen          Norwich  CT          2099   36     4 F 30-39      27:48.0    8:58/M
      70    Jan MacGregor           Mystic  CT           2121   66    10 M 60-69      27:55.0    9:00/M
      71    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT       2096   59     2 F 50-59      28:03.0    9:03/M
      72    Jan Robes               New London  CT       2038   44     9 F 40-49      28:06.0    9:04/M
      73    Patricia Phillips       Niantic  CT          2105   59     3 F 50-59      28:28.0    9:11/M
      74    Linda Wesolek           Norwich  CT          2131   46    10 F 40-49      28:29.0    9:11/M
      75    Kristen Lester          Oakdale  CT          2056   40    11 F 40-49      28:30.0    9:12/M
      76    Robert Lohmann          North Stonington  C  2028   62    11 M 60-69      29:13.0    9:25/M
      77    Liz Andstrom            Plainfield  CT       2101   52     4 F 50-59      29:23.0    9:29/M
      78    Judy McGrath            Colchester  CT       2032   64     1 F 60-69      29:34.0    9:32/M
      79    Leo Sullivan            Waterford  CT        2119   43    14 M 40-49      30:21.0    9:47/M
      80    Pat Baker               Oakdale  CT          2004   61     2 F 60-69      31:00.0   10:00/M
      81    Katherine Diaz-Saavedra New London  CT       2120   42    12 F 40-49      31:12.0   10:04/M
      82    Kimberly Williamson     Gales Ferry  CT      2044   28     7 F 20-29      31:17.0   10:05/M
      83    Kristi-Lyn Purpura      Southington  CT      2036   32     5 F 30-39      31:34.0   10:11/M
      84    Daniel Lee              Windsor  CT          2106   24     5 M 20-29      31:34.0   10:11/M
      85    Andrew Ramirez          East Lyme  CT        2078    9     2 M  1-12      31:47.0   10:15/M
      86    Margaret Abbott         Waterford            2001   49    13 F 40-49      32:09.0   10:22/M
      87    Stuart Sharack          Waterford            2064   61    12 M 60-69      32:10.0   10:23/M
      88    Lori Andrzeicik         GRISWOLD  CT         2003   41    14 F 40-49      32:47.0   10:35/M
      89    Colburn Graves          North Stonington  C  2021   73     2 M 70-99      32:56.0   10:37/M
      90    Allcia Hennessey        New London  CT       2122   44    15 F 40-49      33:30.0   10:48/M
      91    Tom Richards            Mystic  CT           2092   58    16 M 50-59      33:41.0   10:52/M
      92    Cecelia Grissafe        Salem  CT            2123   50     5 F 50-59      33:51.0   10:55/M
      93    Melissa Smith           Killingworth  CT     2080   49    16 F 40-49      34:03.0   10:59/M
      94    Rick Borg               Portland  CT         2047   52    17 M 50-59      34:20.0   11:05/M
      95    James Canfield          Columbioa  CT        2049   47    15 M 40-49      34:22.0   11:05/M
      96    Cashay Poudrier         Chaplin  CT          2069   9      1 F  1-12      35:07.0   11:20/M
      97    Edwina Callaghan        Salem  CT            2008   56     6 F 50-59      35:16.0   11:23/M
      98    Susan Gordon            Charlestown  RI      2020   50     7 F 50-59      35:32.0   11:28/M
      99    Joy Ramirez             East Lyme  CT        2079   48    17 F 40-49      36:04.0   11:38/M
     100    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT        2085   50     8 F 50-59      38:14.0   12:20/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Anne Pierson            Old Lyme  CT         2035   77     1 F 70-99      38:32.0   12:26/M
     102    Victoria Sorensen       Old Lyme  CT         2065   23     8 F 20-29      38:52.0   12:32/M
     103    Philip Prior            Niantic  CT          2129   55    18 M 50-59      43:34.0   14:03/M
     104    Joanne Wildes                                2084   58     9 F 50-59      43:35.0   14:04/M
     105    Theresa Prior           Niantic  CT          2128   55    10 F 50-59      43:38.0   14:05/M
     106    Margaret Breen          New London  CT       2007   44    18 F 40-49      52:14.0   16:51/M
     107    Leslie Carey            Waterford            2010   47    19 F 40-49      55:19.0   17:51/M
     108    Dorie Carey             Waterford  CT        2009   74     2 F 70-99      55:19.0   17:51/M
     109    Anna Thompson           East Lyme  CT        2039   13     2 F 13-19      55:20.0   17:51/M
     110    Pam Leclaire            Waterford            2089   52    11 F 50-59    1:09:47.0   22:31/M

------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News