Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Children's Memorial 5K

Milford, CT, October 29, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Joseph Simoncek
Race Winner Joseph Simoncek


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Children's Memorial 5K
October 29, 2006 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Joseph Simoncek, Milford, CT - 17:56
Amelia Audette, Trumbull, CT - 20:08

 


LOCATION
Fowler

Field
WEATHER
44 Degrees
VERY WINDY!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joseph Simoncek         Milford  CT          1562   35 ***** M 30-39        17:56    5:47/M
       2    Tommy Ross              Darien  CT           1700   14 ***** M  1-19        17:58    5:48/M
       3    John Lanzante                                1598   18 ***** M  1-19        18:10    5:52/M
       4    Randy Chamberland       Shelton  CT          1621   45 ***** M 40-49        18:15    5:53/M
       5    Matthew Cross           Stamford  CT         1516   43 ***** M 40-49        18:34    5:59/M
       6    Jeremy Howard           Darien  CT           1709   26     1 M 20-29        19:03    6:09/M
       7    John Metz               Trumbull  CT         1600   32     1 M 30-39        19:07    6:10/M
       8    Paul Moyse              Monroe  CT           1593   52 ***** M 50-59        19:18    6:14/M
       9    Joe Domogala            Milford  CT          1652   29     2 M 20-29        19:28    6:17/M
      10    Gary Du Bois            Milford  CT          1698   49     1 M 40-49        19:47    6:23/M
      11    Kevin Woodin            West Haven  CT       1574   27     3 M 20-29        19:52    6:25/M
      12    Edward Berberich        Milford  CT          1635   25     4 M 20-29        19:57    6:26/M
      13    Mark Malkin             Milford  CT          1538   44     2 M 40-49        20:04    6:28/M
      14    Amelia Audette          Trumbull  CT         1623   32 ***** F 30-39        20:08    6:30/M
      15    John Brilla             Massapequa  NY       1507   21     5 M 20-29        20:12    6:31/M
      16    John Tighe              Milford  CT          1702   50     1 M 50-59        20:16    6:32/M
      17    Bill Thompson           Derby  CT            1603   45     3 M 40-49        20:19    6:33/M
      18    Tom Chiarella           Oxford  CT           1579   44     4 M 40-49        20:21    6:34/M
      19    Michael Ruospo          Stratford  CT        1597   42     5 M 40-49        20:25    6:35/M
      20    Billy Schloth           Fairfield  CT        1648   12     1 M  1-19        20:26    6:35/M
      21    Brian Fidler            West Haven  CT       1524   35     2 M 30-39        20:52    6:44/M
      22    Lindsay Stanton                              1625   17 ***** F  1-19        20:56    6:45/M
      23    Brian Burrows           Milford  CT          1508   49     6 M 40-49        21:00    6:46/M
      24    Mark Turkington         Bolton  CT           1595   62     1 M 60-99        21:01    6:47/M
      25    David Walker            North Branford  CT   1664   42     7 M 40-49        21:13    6:51/M
      26    Nicholas Nassra         Middlebury  CT       1695   40     8 M 40-49        21:29    6:56/M
      27    Robert Stephenson       Milford  CT          1563   58     2 M 50-59        21:33    6:57/M
      28    William Olson           Alexandria  VA       1551   30     3 M 30-39        21:38    6:59/M
      29    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT        1731   56     3 M 50-59        21:40    6:59/M
      30    Woody Gaskin            Fairfield  CT        1527   52     4 M 50-59        21:42    7:00/M
      31    Kellie Walker           North Branford  CT   1650   14 ***** F  1-19        21:43    7:00/M
      32    Patrick Cordle          Monroe  CT           1582   50     5 M 50-59        21:43    7:00/M
      33    Austin Baskett          Lafayette  CO        1639   40     9 M 40-49        21:46    7:01/M
      34    John Simko              Hamden  CT           1561   48    10 M 40-49        21:56    7:05/M
      35    Marc Russo              Milford  CT          1599   33     4 M 30-39        21:58    7:05/M
      36    Sara Zuba                                    1606   23     1 F 20-29        22:11    7:09/M
      37    Peter Lee               Milford  CT          1584   48    11 M 40-49        22:26    7:14/M
      38    Ken Giuntoli            Milford  CT          1528   40    12 M 40-49        22:32    7:16/M
      39    Richard Franchi         Derby  CT            1701   48    13 M 40-49        22:39    7:18/M
      40    Wayne Plaveck           Milford  CT          1694   37     5 M 30-39        22:40    7:19/M
      41    Michael Millett         Milford  CT          1544   21     6 M 20-29        22:45    7:20/M
      42    Daniel Reynolds         West Haven  CT       1763   33     6 M 30-39        22:52    7:23/M
      43    Mario Guevara           Woodbridge  CT       1583   47    14 M 40-49        22:55    7:24/M
      44    Larry Williams          Milford  CT          1719   52     6 M 50-59        22:58    7:25/M
      45    Stephen Murphy          Guilford  CT         1662   53     7 M 50-59        23:09    7:28/M
      46    Liz Warren              West Haven  CT       1689   31     1 F 30-39        23:12    7:29/M
      47    Joe Bouchard, Jr.       Fairfield  CT        1505   24     7 M 20-29        23:17    7:31/M
      48    Joe Bouchard, Sr.       Fairfield  CT        1506   53     8 M 50-59        23:26    7:34/M
      49    Joanna Baskett          Lafayette  CO        1651   37     2 F 30-39        23:31    7:35/M
      50    Mark Di Nello           Hamden  CT           1724   51     9 M 50-59        23:32    7:35/M
      51    Mark Zdanowski          Cheshire  CT         1609   45    15 M 40-49        23:35    7:36/M
      52    Phil Lafleur            Milford  CT          1628   43    16 M 40-49        23:37    7:37/M
      53    Michael Di Leo          Milford  CT          1720   14     2 M  1-19        23:37    7:37/M
      54    Tom Walsh               Glastonbury  CT      1722   51    10 M 50-59        23:45    7:40/M
      55    Michael O'Grady         Milford  CT          1548   53    11 M 50-59        23:48    7:41/M
      56    Edward Buckmir          Stratford  CT        1638   37     7 M 30-39        23:50    7:41/M
      57    John Felag              Milford  CT          1522   41    17 M 40-49        23:52    7:42/M
      58    Michelle Salzillo       Milford  CT          1646   17     1 F  1-19        23:56    7:43/M
      59    Ezra Dottino            Syosset  NY          1637   40    18 M 40-49        24:01    7:45/M
      60    Jennifer Travers                             1596   39     3 F 30-39        24:11    7:48/M
      61    Dan Tighe               Milford  CT          1704   16     3 M  1-19        24:12    7:48/M
      62    George Weber            West Haven  CT       1585   56    12 M 50-59        24:23    7:52/M
      63    Linda Goodman           Derby  CT            1594   28     2 F 20-29        24:24    7:52/M
      64    Peter Gray              Stratford  CT        1613   37     8 M 30-39        24:26    7:53/M
      65    Christopher Sedelmaier  Milford  CT          1559   32     9 M 30-39        24:28    7:54/M
      66    Butch Hyatt             Milford  CT          1534   46    19 M 40-49        24:30    7:54/M
      67    Janis Grant             Milford  CT          1529   50 ***** F 50-59        24:38    7:57/M
      68    Art Gerckens                                 1608   44    20 M 40-49        24:46    7:59/M
      69    Pat Connolly            Milford  CT          1667   30    10 M 30-39        24:55    8:02/M
      70    Michael Roberto         Milford  CT          1697   26     8 M 20-29        25:01    8:04/M
      71    Jennifer Donovan        Bethany  CT          1636   43 ***** F 40-49        25:07    8:06/M
      72    Margaret Walsh          Trumbull  CT         1640   39     4 F 30-39        25:09    8:07/M
      73    Steven Stanton                               1626   46    21 M 40-49        25:27    8:13/M
      74    George Hoffman          Shelton  CT          1732   49    22 M 40-49        25:28    8:13/M
      75    Tom Conforti            Milford  CT          1514   48    23 M 40-49        25:29    8:13/M
      76    Lisa Buchta             West Haven  CT       1615   40 ***** F 40-49        25:31    8:14/M
      77    Joseph Fetcho           Milford  CT          1523   60     2 M 60-99        25:32    8:14/M
      78    Dennis Phillips         Oxford  CT           1610   45    24 M 40-49        25:37    8:16/M
      79    Mark Greene             Milford  ct          1620   45    25 M 40-49        25:54    8:21/M
      80    Bill Aquilino           Milford  CT          1761   31    11 M 30-39        25:59    8:23/M
      81    Dennis Burton           Milford  CT          1509   37    12 M 30-39        26:01    8:24/M
      82    Gretchen Webber         West Haven  CT       1634   32     5 F 30-39        26:04    8:25/M
      83    Reymond O'Hara          Easton  CT           1549   51    13 M 50-59        26:08    8:26/M
      84    Biff Schumitz           Milford  CT          1557   49    26 M 40-49        26:16    8:28/M
      85    Arthur Oefinger         Shelton  CT          1611   61     3 M 60-99        26:19    8:29/M
      86    Will Tighe              Milford  CT          1705   16     4 M  1-19        26:44    8:37/M
      87    Susan Christoffersen    Fairfield  CT        1512   48     1 F 40-49        26:47    8:38/M
      88    Kate Curran             Milford  CT          1518   43     2 F 40-49        26:48    8:39/M
      89    Christopher Reynolds    Milford  CT          1723   22     9 M 20-29        26:52    8:40/M
      90    Mr. Crowshaw            Milford  CT          1517   57    14 M 50-59        26:57    8:42/M
      91    Adean Coste             Woodbridge  CT       1515   12     2 F  1-19        26:59    8:42/M
      92    Dierde Beirne           Milford  CT          1678   25     3 F 20-29        27:01    8:43/M
      93    Deborah Horton          Bridgeport  CT       1738   25     4 F 20-29        27:10    8:46/M
      94    Tom Calder              Milford  CT          1721   46    27 M 40-49        27:12    8:46/M
      95    Adam Garbati            Milford  CT          1526   26    10 M 20-29        27:22    8:50/M
      96    Tucker Schumitz         Milford  CT          1706   13     5 M  1-19        27:23    8:50/M
      97    Alison Perine           Alexandria  VA       1553   28     5 F 20-29        27:43    8:56/M
      98    Denise Smith            Orange  CT           1617   37     6 F 30-39        27:43    8:56/M
      99    Mary Schumitz           Milford  CT          1558   46     3 F 40-49        27:56    9:01/M
     100    Shawn Carroll           Milford  CT          1716   48    28 M 40-49        27:57    9:01/M
     101    Cathy Jenney            Milford  CT          1718   43     4 F 40-49        27:58    9:01/M
     102    Lisa Saracin            Orange  CT           1556   41     5 F 40-49        27:59    9:02/M
     103    Katy Derrico            Madison  CT          1587   32     7 F 30-39        28:11    9:05/M
     104    Dawn Clark              Hamden  CT           1513   26     6 F 20-29        28:11    9:05/M
     105    Rosemary Fantozzi       Meriden  CT          1730   23     7 F 20-29        28:29    9:11/M
     106    Kristi Dubey            Meriden  CT          1729   32     8 F 30-39        28:29    9:11/M
     107    Monica Roche            Fairfield  CT        1607   67     1 F 60-99        28:37    9:14/M
     108    Nancy Aponte            Shelton  CT          1630   47     6 F 40-49        28:46    9:17/M
     109    Kate Goergelos                               1624   35     9 F 30-39        29:01    9:22/M
     110    Amy Jacabacci           Shelton  CT          1690   23     8 F 20-29        29:08    9:24/M
     111    Jennifer Sheehan        Stratford  CT        1560   28     9 F 20-29        29:14    9:26/M
     112    Lynn Stone              Orange  CT           1564   47     7 F 40-49        29:15    9:26/M
     113    Karen Zeiser            Stratford  CT        1575   46     8 F 40-49        29:18    9:27/M
     114    Elsie Gabriele          Westport  CT         1586   35    10 F 30-39        29:22    9:28/M
     115    Donna Henry             Milford  CT          1622   42     9 F 40-49        29:24    9:29/M
     116    Nicki Tessier           West Haven  CT       1569   26    10 F 20-29        29:47    9:36/M
     117    Colleen Myatt           Orange  CT           1546   39    11 F 30-39        29:51    9:38/M
     118    Katie Garbati           Milford  CT          1525   24    11 F 20-29        29:55    9:39/M
     119    Nicole Martinson        Monroe  CT           1540   23    12 F 20-29        29:55    9:39/M
     120    Don Mathiesen           Milford  CT          1605   66     4 M 60-99        29:59    9:40/M
     121    Deborah Schumitz        Milford  CT          1707   46    10 F 40-49        30:13    9:45/M
     122    Kim Chiarella           Oxford  CT           1578   43    11 F 40-49        30:17    9:46/M
     123    Jen Saracin             Orange  CT           1555   35    12 F 30-39        30:41    9:54/M
     124    Dawn Verrelli           Beacon Falls  CT     1570   33    13 F 30-39        30:41    9:54/M
     125    Shannon Tanner          Beacon Falls  CT     1565   34    14 F 30-39        30:47    9:56/M
     126    Ashley Zennis           Milford  CT          1614   21    13 F 20-29        30:53    9:58/M
     127    Robert Newlan                                1627   61     5 M 60-99        30:54    9:58/M
     128    Fred Gabriele           New Canaan  CT       1691   60     6 M 60-99        30:55    9:58/M
     129    Amy Owens               Fairfield  CT        1552   30    15 F 30-39        30:56    9:59/M
     130    Danielle Berberich      Milford  CT          1503    0     1 F  0- 0        31:13   10:04/M
     131    Hannah Weissauer        Milford  CT          1571   14     3 F  1-19        31:19   10:06/M
     132    Margaret Weissauer      Milford  CT          1572   40    12 F 40-49        31:19   10:06/M
     133    Janine Tighe            Milford  CT          1703   46    13 F 40-49        31:21   10:07/M
     134    Patty Carton            Stratford  CT        1510   68     2 F 60-99        32:32   10:30/M
     135    Leslie Blake-Hyatt      Milford  CT          1504   49    14 F 40-49        32:50   10:35/M
     136    Timothy Phelan          Milford  CT          1739   44    29 M 40-49        32:53   10:36/M
     137    Joan Huwiler            Milford  CT          1533   43    15 F 40-49        33:00   10:39/M
     138    Joseph Fedak            Trumbull  CT         1521   33    13 M 30-39        33:04   10:40/M
     139    Christopher Olson       Norwalk  CT          1550   27    11 M 20-29        33:04   10:40/M
     140    Taylor Whittaker        Milford  CT          1661   10     4 F  1-19        33:23   10:46/M
     141    Joann Cottrell-Whitta   Milford  CT          1660   41    16 F 40-49        33:24   10:46/M
     142    Helen Pierpont          Milford  CT          1659   40    17 F 40-49        33:46   10:54/M
     143    Mary Jo Collins         Milford  CT          1641   38    16 F 30-39        33:51   10:55/M
     144    Karen Thompson          Derby  CT            1601   43    18 F 40-49        34:16   11:03/M
     145    Tim Thompson            Derby  CT            1602   10     6 M  1-19        34:17   11:04/M
     146    Rosana Casais           Milford  CT          1511   29    14 F 20-29        34:18   11:04/M
     147    Lauren Howard           Norwalk  CT          1693   23    15 F 20-29        34:20   11:05/M
     148    Hillary Singer          Monroe  CT           1654   17     5 F  1-19        34:40   11:11/M
     149    Eileen Singer           Monroe  CT           1653   48    19 F 40-49        35:21   11:24/M
     150    Mary Pat Healy          Milford  CT          1708   45    20 F 40-49        35:47   11:33/M
     151    Lucy Weissauer          Milford  CT          1573   10     6 F  1-19        35:49   11:33/M
     152    Kelly Sullivan          West Haven  CT       1665    9     7 F  1-19        35:49   11:33/M
     153    Tracey Sullivan         West Haven  CT       1666   44    21 F 40-49        35:50   11:34/M
     154    Nathan Rosencranz       Norwalk  CT          1696   23    12 M 20-29        35:51   11:34/M
     155    Chris Zeiser            Stratford  CT        1576   51    15 M 50-59        36:18   11:43/M
     156    Jill Duran                                   1618   41    22 F 40-49        36:29   11:46/M
     157    Maren Mathiesen         Milford  CT          1604   64     3 F 60-99        36:36   11:48/M
     158    Wade Hyatt              Milford  CT          1536   13     7 M  1-19        36:58   11:55/M
     159    Sem Jams                Milford  CT          1727    6     8 M  1-19        37:00   11:56/M
     160    Stefan Jans             Milford  CT          1728   43    30 M 40-49        37:01   11:56/M
     161    Lynn Bernard            Milford  CT          1580   41    23 F 40-49        37:37   12:08/M
     162    Jenna Bernard           Milford  CT          1632   10     8 F  1-19        37:38   12:08/M
     163    Lisa King                                    1619   34    17 F 30-39        37:41   12:09/M
     164    Debbie Boccuzzi         Milford  CT          1699   34    18 F 30-39        37:59   12:15/M
     165    Melissa Welby           Milford  CT          1712   36    19 F 30-39        38:02   12:16/M
     166    Daniel Welby            Milford  CT          1714   34    14 M 30-39        38:03   12:16/M
     167    Elliana Welby           Milford  CT          1713    0     2 F  0- 0        38:32   12:26/M
     168    Chris Le May            South Windsor  CT    1631    7     9 M  1-19        38:37   12:27/M
     169    Paige Jenney            Milford  CT          1717   14     9 F  1-19        39:06   12:37/M
     170    Marsha Cordle           Monroe  CT           1581   55     1 F 50-59        39:18   12:41/M
     171    Hillary Duncan          Milford  CT          1726   39    20 F 30-39        39:27   12:44/M
     172    Jonathan Warzel         Milford  CT          1633   12    10 M  1-19        42:11   13:36/M
     173    Patricia Nelson         Ansonia  CT          1687   37    21 F 30-39        42:47   13:48/M
     174    Bill Carroll            Milford  CT          1663   18    11 M  1-19        45:59   14:50/M
     175    John Canavan            Milford  CT          1715   17    12 M  1-19        46:00   14:50/M
     176    Tracy Taylor            N. Branford  CT      1568   30    22 F 30-39        46:01   14:51/M
     177    William Hoppock         N. Branford  CT      1532   30    15 M 30-39        46:02   14:51/M
     178    Debra Yurschak-Rich     Milford  CT          1733   34    23 F 30-39        46:38   15:03/M
     179    Ed Taylor               Milford  CT          1566   52    16 M 50-59        47:24   15:17/M
     180    Ellen Taylor            Milford  CT          1567   54     2 F 50-59        47:24   15:17/M
     181    Nancy Weber             Milford  CT          1655   46    24 F 40-49        50:33   16:18/M
     182    Lorraine Hauck          Milford  CT          1531   59     3 F 50-59        50:33   16:18/M
     183    Vince Fini              Trumbull  CT         1735   47    31 M 40-49        50:42   16:21/M
     184    Cristina Fini           Trumbull  CT         1734   17    10 F  1-19        50:42   16:21/M
     185    Denise MacKin           Milford  CT          1592   49    25 F 40-49        51:09   16:30/M
     186    Alex MacKin             Milford  CT          1590   49    32 M 40-49        51:09   16:30/M
     187    Debbie Grabell          Milford  CT          1644   47    26 F 40-49        51:22   16:34/M
     188    Nikki Grabell           Milford  CT          1643   20    16 F 20-29        51:22   16:34/M
     189    Philip Grabell          Milford  CT          1642   48    33 M 40-49        51:22   16:34/M
     190    Martin Malin            Milford  CT          1671   34    16 M 30-39        51:40   16:40/M
     191    Participant  1668                            1668    0     1 M  0- 0        51:40   16:40/M
     192    Anna Malin              Milford  CT          1669    5    11 F  1-19        51:40   16:40/M
     193    Ellie Malin             Milford  CT          1670   3     12 F  1-19        51:40   16:40/M
     194    Traci Weber             Milford  CT          1658   43    27 F 40-49        52:40   16:59/M
     195    Crystal Malin           Milford  CT          1675   36    24 F 30-39        52:40   16:59/M
     196    Kate Miller             Hamden  CT           1542   23    17 F 20-29        53:14   17:10/M
     197    Kathy Miller            West Chester  PA     1543   55     4 F 50-59        53:15   17:11/M
     198    Pat Garbati             Milford  CT          1589   55     5 F 50-59        54:17   17:31/M
     199    Mia Di Stesi            Milford  CT          1725   67     4 F 60-99        54:17   17:31/M
     200    Charles Montabano       Milford  CT          1679   55    17 M 50-59        55:19   17:51/M
     201    Angel Jaggers           Milford  CT          1656   35    25 F 30-39        58:38   18:55/M
     202    Jane Eagan              Milford  CT          1657   43    28 F 40-49        58:38   18:55/M
     203    Barbara Wayner          Milford  CT          1647   47    29 F 40-49        58:38   18:55/M
     204    Kate Nolan              Milford  CT          1649   49    30 F 40-49        59:12   19:06/M
     205    Patricia Doheny         West Haven  CT       1616   48    31 F 40-49        59:12   19:06/M
     206    April Hunt              Milford  CT          1692   48    32 F 40-49        59:22   19:09/M
     207    Teddi Mickes            Milford  CT          1736   48    33 F 40-49        59:22   19:09/M
     208    William Aquilina        Milford  CT          1762   59    18 M 50-59      1:01:45   19:55/M
     209    Timothy Reynolds        Milford  CT          1688   38    17 M 30-39      1:01:58   19:59/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amelia Audette Trumbull CT

32

14

20:08

6:30/M

2

Lindsay Stanton  

17

22

20:56

6:45/M

3

Kellie Walker North Branford CT

14

31

21:43

7:00/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

50

67

24:38

7:57/M

2

Jennifer Donovan Bethany CT

43

71

25:07

8:06/M

3

Lisa Buchta West Haven CT

40

76

25:31

8:14/M

 
Top

Female 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Salzillo Milford CT

17

58

23:56

7:43/M

2

Adean Coste Woodbridge CT

12

91

26:59

8:42/M

3

Hannah Weissauer Milford CT

14

131

31:19

10:06/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Zuba  

23

36

22:11

7:09/M

2

Linda Goodman Derby CT

28

63

24:24

7:52/M

3

Dierde Beirne Milford CT

25

92

27:01

8:43/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Warren West Haven CT

31

46

23:12

7:29/M

2

Joanna Baskett Lafayette CO

37

49

23:31

7:35/M

3

Jennifer Travers  

39

60

24:11

7:48/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Christoffersen Fairfield CT

48

87

26:47

8:38/M

2

Kate Curran Milford CT

43

88

26:48

8:39/M

3

Mary Schumitz Milford CT

46

99

27:56

9:01/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marsha Cordle Monroe CT

55

170

39:18

12:41/M

2

Ellen Taylor Milford CT

54

180

47:24

15:17/M

3

Lorraine Hauck Milford CT

59

182

50:33

16:18/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

107

28:37

9:14/M

2

Patty Carton Stratford CT

68

134

32:32

10:30/M

3

Maren Mathiesen Milford CT

64

157

36:36

11:48/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Simoncek Milford CT

35

1

17:56

5:47/M

2

Tommy Ross Darien CT

15

2

17:58

5:48/M

3

John Lanzante  

18

3

18:10

5:52/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Randy Chamberland Shelton CT

46

4

18:15

5:53/M

2

Matthew Cross Stamford CT

43

5

18:34

5:59/M

3

Paul Moyse Monroe CT

52

8

19:18

6:14/M

 
Top

Male 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Billy Schloth Fairfield CT

12

20

20:26

6:35/M

2

Michael Di Leo Milford CT

14

53

23:37

7:37/M

3

Dan Tighe Milford CT

16

61

24:12

7:48/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy Howard Darien CT

26

6

19:03

6:09/M

2

Joe Domogala Milford CT

29

9

19:28

6:17/M

3

Kevin Woodin West Haven CT

27

11

19:52

6:25/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Metz Trumbull CT

32

7

19:07

6:10/M

2

Brian Fidler West Haven CT

35

21

20:52

6:44/M

3

William Olson Alexandria VA

31

28

21:38

6:59/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Du Bois Milford CT

49

10

19:47

6:23/M

2

Mark Malkin Milford CT

44

13

20:04

6:28/M

3

Bill Thompson Derby CT

45

17

20:19

6:33/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Tighe Milford CT

50

16

20:16

6:32/M

2

Robert Stephenson Milford CT

58

27

21:33

6:57/M

3

Stephen Sylvestro Fairfield CT

56

29

21:40

6:59/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Turkington Bolton CT

62

24

21:01

6:47/M

2

Joseph Fetcho Milford CT

60

77

25:32

8:14/M

3

Arthur Oefinger Shelton CT

61

85

26:19

8:29/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News