Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Apple Harvest Festival 5K & Main Street Mile

Glastonbury, CT, October 14, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Aaron Flamino, Manchester, CT - 16:04
Race Winner Aaron Flamino, Manchester, CT - 16:04


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Apple Harvest 5K
& Main Street Mile
October 14, 2006 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Aaron Flamino, Manchester, CT - 16:04
Annie Howley, Stafford Springs, CT - 18:55


LOCATION
Hubbard

Green
WEATHER
36 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Aaron Flamino           Manchester  CT       1584   31 ***** M 30-39        16:04    5:11/M
       2    Chris Chisholm          Farmington  CT       1640   44 ***** M 40-49        16:35    5:21/M
       3    Michael Keenan          South Glastonbury    1528   34 ***** M 30-39        16:44    5:24/M
       4    William Vincelette      Glastonbury  CT      1557   37     1 M 30-39        18:43    6:02/M
       5    Mike Mc Cafferty        Glastonbury  CT      1641   39     2 M 30-39        18:54    6:06/M
       6    Annie Howley            Stafford Springs  C  1573   24 ***** F 19-29        18:55    6:06/M
       7    Edward Szkoda           East Hampton  CT     1583   44     1 M 40-49        19:17    6:13/M
       8    Christopher Joe         Wethersfield  CT     1626   33     3 M 30-39        19:19    6:14/M
       9    Beth Krasemann          Suffield  CT         1622   33 ***** F 30-39        19:28    6:17/M
      10    Darrin Smith            West Hartford  CT    1586   29     1 M 19-29        19:38    6:20/M
      11    Jeffrey Mahoney                              1577   24     2 M 19-29        19:44    6:22/M
      12    Jason Sirois            Glastonbury  CT      1637   31     4 M 30-39        19:49    6:24/M
      13    Chris Wilcox            Glastonbury  CT      1610   48     2 M 40-49        19:52    6:25/M
      14    Alyce Alfano            Suffield  CT         1501   44 ***** F 40-49        19:54    6:25/M
      15    John Agosto             East Hartford  CT    1569   42     3 M 40-49        20:08    6:30/M
      16    Rick Urban Jr           Windham  CT          1556   52     1 M 50-59        20:11    6:31/M
      17    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT       1582   46     4 M 40-49        20:15    6:32/M
      18    Amanda Lawrence         Mansfield Center  C  1606   30     1 F 30-39        20:25    6:35/M
      19    Mark Reinhold                                1624   29     3 M 19-29        20:36    6:39/M
      20    Ted Kenyon              Waterford  CT        1595   34     5 M 30-39        20:41    6:40/M
      21    David Kindt             Glastonbury  CT      1604   40     5 M 40-49        20:45    6:42/M
      22    Greg Biancardi          Glastonbury  CT      1605   35     6 M 30-39        20:48    6:43/M
      23    Roxanne Stepnowski      Glastonbury  CT      1614   33     2 F 30-39        20:52    6:44/M
      24    Peter Briggema          Manchester  CT       1509   48     6 M 40-49        20:54    6:45/M
      25    Tom Mullane             Glastonbury  CT      1541   41     7 M 40-49        20:55    6:45/M
      26    Darrell Netto           Colchester  CT       1579   54     2 M 50-59        21:19    6:53/M
      27    Steve Sheehan           Southington  CT      1638   52     3 M 50-59        21:20    6:53/M
      28    Kevin Prestage          West Hartford  CT    1627   34     7 M 30-39        21:37    6:58/M
      29    Greg Williams           Bath  ME             1574   24     4 M 19-29        21:43    7:00/M
      30    Max Modlesky            Glastonbury  CT      1570   14     1 M  1-18        21:45    7:01/M
      31    Joe Mc Conville         Glastonbury  CT      1571   14     2 M  1-18        21:45    7:01/M
      32    Bob Caplin              Vernon  CT           1512   56     4 M 50-59        21:52    7:03/M
      33    Sandra Rodrigue         Glastonbury  CT      1620   28     1 F 19-29        21:54    7:04/M
      34    Ray Prest               Ellington  CT        1593   67     1 M 60-99        21:57    7:05/M
      35    Stephen Tolman          Vernon  CT           1554   60     2 M 60-99        22:25    7:14/M
      36    Richard Wingard         Glastonbury  CT      1560   48     8 M 40-49        22:31    7:16/M
      37    Henry Myslak            Newington  CT        1608   42     9 M 40-49        22:32    7:16/M
      38    Mark Jagel              S. Glastonbury  CT   1594   44    10 M 40-49        22:33    7:16/M
      39    Gary Sweet              Glastonbury  CT      1628   58     5 M 50-59        22:42    7:19/M
      40    Kristin Paradis         Southington  CT      1544   22     2 F 19-29        22:44    7:20/M
      41    Casey Zammitti          Marlborough  CT      1562   14     3 M  1-18        22:50    7:22/M
      42    Jim Loscalzo            North Haven  CT      1536   51     6 M 50-59        22:52    7:23/M
      43    January Joslin          Glastonbury  CT      1526   28     3 F 19-29        22:55    7:24/M
      44    Eric Klauss             Glastonbury  CT      1532   51     7 M 50-59        22:58    7:25/M
      45    Kevin Plourd            Southington  CT      1548   22     5 M 19-29        23:02    7:26/M
      46    Kirk Paluska            Glastonbury  CT      1646   38     8 M 30-39        23:06    7:27/M
      47    Laurie Burstein         Ellington  CT        1510   41     1 F 40-49        23:18    7:31/M
      48    Tom Walsh               Glastonbury  CT      1636   51     8 M 50-59        23:20    7:32/M
      49    Karen Laforge           Enfield  CT          1534   45     2 F 40-49        23:24    7:33/M
      50    Bonnie Bates            Hebron  CT           1590   45     3 F 40-49        23:26    7:34/M
      51    Peter Babins            East Haddam  CT      1616   30     9 M 30-39        23:37    7:37/M
      52    Scott Edington          Storrs  CT           1578   48    11 M 40-49        23:42    7:39/M
      53    Brendan Fraher          Glastonbury  CT      1518   62     3 M 60-99        23:45    7:40/M
      54    Elizabeth Fitzpatrick   Glastonbury  CT      1634   50     1 F 50-59        23:49    7:41/M
      55    Michelle Cyr            Waterford  CT        1596   35     3 F 30-39        23:54    7:43/M
      56    Mike Scricca            Glastonbury  CT      1635   55     9 M 50-59        24:04    7:46/M
      57    Shannon Beausoleil      West Hartford  CT    1599   36     4 F 30-39        24:05    7:46/M
      58    Michael Gieras          Glastonbury  CT      1520   16     4 M  1-18        24:11    7:48/M
      59    Meaghie Reinhold        Staten Island  NY    1623   31     5 F 30-39        24:25    7:53/M
      60    Bradley Pellisstor      Somers  CT           1580   49    12 M 40-49        24:28    7:54/M
      61    Connor Leahy            Glastonbury  CT      1567   10     5 M  1-18        24:40    7:57/M
      62    Marco Carducci          Newington  CT        1625   33    10 M 30-39        24:51    8:01/M
      63    Molly Leahy             Glastonbury  CT      1568   12     1 F  1-18        25:11    8:07/M
      64    Kevin Leahy             Glastonbury  CT      1564   41    13 M 40-49        25:12    8:08/M
      65    Brian Clampet           Glastonbury  CT      1600   25     6 M 19-29        25:15    8:09/M
      66    Robert Aube Jr          Rocky Hill  CT       1503   40    14 M 40-49        25:24    8:12/M
      67    Frederick Raudat        Killingworth  CT     1598   40    15 M 40-49        25:27    8:13/M
      68    Richard Cyphers         Glastonbury  CT      1609   56    10 M 50-59        25:32    8:14/M
      69    Richard Zbrozek         Berlin  CT           1621   59    11 M 50-59        25:34    8:15/M
      70    Lisa Dency              Glastonbury  CT      1613   36     6 F 30-39        25:36    8:15/M
      71    Ryan Bessette           Watertown  CT        1639   24     7 M 19-29        25:38    8:16/M
      72    Tania Raffelsberger     Glastonbury  CT      1549   25     4 F 19-29        25:40    8:17/M
      73    Guy Frost               Glastonbury  CT      1519   49    16 M 40-49        25:47    8:19/M
      74    Kristine Dziezynski     Waterbury  CT        1515   36     7 F 30-39        25:56    8:22/M
      75    Geeta Schrayter         Glastonbury  CT      1581   18     2 F  1-18        26:20    8:30/M
      76    Jack Weber              Newtown  CT          1559   46    17 M 40-49        26:33    8:34/M
      77    Caitlin Weber           Newtown  CT          1558   20     5 F 19-29        26:34    8:34/M
      78    Judson Barker           Glastonbury  CT      1506   58    12 M 50-59        26:42    8:37/M
      79    Yogesh Katechia         Glastonbury  CT      1527   43    18 M 40-49        26:45    8:38/M
      80    Ashleigh Stepnowski     Glastonbury  CT      1615   35     8 F 30-39        26:53    8:40/M
      81    Jon Reik                Glastonbury  CT      1645   54    13 M 50-59        27:04    8:44/M
      82    Nancy Rosenbaum         Glastonbury  CT      1644   52     2 F 50-59        27:04    8:44/M
      83    Ken Reed                Glastonbury  CT      1587   53    14 M 50-59        27:06    8:45/M
      84    Phil Rohrer             Glastonbury  CT      1550   23     8 M 19-29        27:07    8:45/M
      85    Rick Taff               Glastonbury  CT      1588   57    15 M 50-59        27:09    8:45/M
      86    Stephen Boudeau         Colchester  CT       1589   39    11 M 30-39        27:09    8:45/M
      87    Neil Hassett            Glastonbury  CT      1523   60     4 M 60-99        27:20    8:49/M
      88    Alex Good               Chester  CT          1591   15     6 M  1-18        27:21    8:49/M
      89    Lisa Moffitt            Manchester  CT       1540   39     9 F 30-39        27:36    8:54/M
      90    Tom Kehoe               S. Glastonbury  CT   1603   57    16 M 50-59        27:40    8:55/M
      91    Daniel Koenig           Stamford  CT         1533   21     9 M 19-29        27:40    8:55/M
      92    Tom Pilch               Glastonbury  CT      1607   53    17 M 50-59        27:44    8:57/M
      93    Peggy Byram             Glastonbury  CT      1511   49     4 F 40-49        27:54    9:00/M
      94    Molly Davis             Glastonbury  CT      1618   17     3 F  1-18        28:30    9:12/M
      95    Brian Davis             Glastonbury  CT      1597   51    18 M 50-59        28:32    9:12/M
      96    Dean Kiernan-Pagani     Glastonbury  CT      1530   45    19 M 40-49        28:33    9:13/M
      97    Robin Fontaine          Rocky Hill  CT       1517   38    10 F 30-39        28:41    9:15/M
      98    Jay Cohen               Glastonbury  CT      1513   35    12 M 30-39        28:44    9:16/M
      99    Lisa Pavano             Glastonbury  CT      1547   33    11 F 30-39        28:48    9:17/M
     100    Kathleen Kiernan-Pagani Glastonbury  CT      1529   36    12 F 30-39        29:06    9:23/M
     101    Suzanne Schultz         Portland  CT         1601   35    13 F 30-39        29:13    9:25/M
     102    Katie Graves            Portland  CT         1602   39    14 F 30-39        29:42    9:35/M
     103    Tanner Brooks           Tolland  CT          1632   10     7 M  1-18        29:48    9:37/M
     104    Jaime Trudol            Coventry  CT         1630   13     4 F  1-18        29:50    9:37/M
     105    Weston Brooks           Tolland  CT          1629   40    20 M 40-49        29:51    9:38/M
     106    Andrea King             Glastonbury  CT      1531   46     5 F 40-49        29:58    9:40/M
     107    Kaitlyn Hebert          Glastonbury  CT      1524    9     5 F  1-18        30:22    9:48/M
     108    Mike Hebert             Glastonbury  CT      1525   41    21 M 40-49        30:22    9:48/M
     109    David Sones             Glastonbury  CT      1612   33    13 M 30-39        30:33    9:51/M
     110    Connie Bird             Rocky Hill  CT       1619   46     6 F 40-49        31:08   10:03/M
     111    Katherine Scanlon       West Hartford  CT    1611   36    15 F 30-39        31:42   10:14/M
     112    Mark Lundy              South Windsor  CT    1537   46    22 M 40-49        32:17   10:25/M
     113    Karlee Brooks           Tolland  CT          1631   14     6 F  1-18        32:19   10:25/M
     114    Sarah Leete             Manchester  CT       1535   34    16 F 30-39        32:26   10:28/M
     115    Karen Brooks            Tolland  CT          1633   39    17 F 30-39        32:27   10:28/M
     116    Eileen Anderson         West Hartford  CT    1502   50     3 F 50-59        33:28   10:48/M
     117    Beth Wood               Glastonbury  CT      1561   49     7 F 40-49        33:48   10:54/M
     118    Robyn Beausoleil        Windham  CT          1507   37    18 F 30-39        33:48   10:54/M
     119    Bob Parente             South Glastonbury    1545   61     5 M 60-99        33:54   10:56/M
     120    Erin Good               Chester  CT          1592   14     7 F  1-18        36:22   11:44/M
     121    Margaret Okeefe         Glastonbury  CT      1542   39    19 F 30-39        36:33   11:47/M
     122    Kim Babins              East Haddam  CT      1617   30    20 F 30-39        36:50   11:53/M
     123    Katherine Wilson        Glastonbury  CT      1642   61     1 F 60-99        37:26   12:05/M
     124    Ray Wilson              Glastonbury  CT      1643   64     6 M 60-99        41:39   13:26/M
     125    Connie Piacenta         Glastonbury  CT      1572   72     2 F 60-99        43:23   14:00/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Howley Stafford Springs CT

24

6

18:55

6:06/M

2

Beth Krasemann Suffield CT

33

9

19:28

6:17/M

3

Alyce Alfano Suffield CT

44

14

19:54

6:25/M

 
Top

Women 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Leahy Glastonbury CT

12

63

25:11

8:07/M

2

Geeta Schrayter Glastonbury CT

18

75

26:20

8:30/M

3

Molly Davis Glastonbury CT

17

94

28:30

9:12/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Rodrigue Glastonbury CT

28

33

21:54

7:04/M

2

Kristin Paradis Southington CT

22

40

22:44

7:20/M

3

January Joslin Glastonbury CT

28

43

22:55

7:24/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Lawrence Mansfield Center CT

30

18

20:25

6:35/M

2

Roxanne Stepnowski Glastonbury CT

33

23

20:52

6:44/M

3

Michelle Cyr Waterford CT

35

55

23:54

7:43/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Burstein Ellington CT

41

47

23:18

7:31/M

2

Karen Laforge Enfield CT

45

49

23:24

7:33/M

3

Bonnie Bates Hebron CT

45

50

23:26

7:34/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Fitzpatrick Glastonbury CT

50

54

23:49

7:41/M

2

Nancy Rosenbaum Glastonbury CT

52

82

27:04

8:44/M

3

Eileen Anderson West Hartford CT

50

116

33:28

10:48/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Wilson Glastonbury CT

61

123

37:26

12:05/M

2

Connie Piacenta Glastonbury CT

72

125

43:23

14:00/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Flamino Manchester CT

31

1

16:04

5:11/M

2

Chris Chisholm Farmington CT

44

2

16:35

5:21/M

3

Michael Keenan South Glastonbury CT

34

3

16:44

5:24/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Max Modlesky Glastonbury CT

14

30

21:45

7:01/M

2

Joe Mc Conville Glastonbury CT

14

31

21:45

7:01/M

3

Casey Zammitti Marlborough CT

14

41

22:50

7:22/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darrin Smith West Hartford CT

29

10

19:38

6:20/M

2

Jeffrey Mahoney  

24

11

19:44

6:22/M

3

Mark Reinhold  

29

19

20:36

6:39/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Vincelette Glastonbury CT

37

4

18:43

6:02/M

2

Mike Mc Cafferty Glastonbury CT

39

5

18:54

6:06/M

3

Christopher Joe Wethersfield CT

33

8

19:19

6:14/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Szkoda East Hampton CT

44

7

19:17

6:13/M

2

Chris Wilcox Glastonbury CT

48

13

19:52

6:25/M

3

John Agosto East Hartford CT

42

15

20:08

6:30/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rick Urban Jr Windham CT

52

16

20:11

6:31/M

2

Darrell Netto Colchester CT

54

26

21:19

6:53/M

3

Steve Sheehan Southington CT

52

27

21:20

6:53/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ray Prest Ellington CT

67

34

21:57

7:05/M

2

Stephen Tolman Vernon CT

60

35

22:25

7:14/M

3

Brendan Fraher Glastonbury CT

62

53

23:45

7:40/M


Main Street Mile

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Graziosi        Glastonbury  CT      1521   44     1 M  0-99       5:06.5    5:06/M
       2    Rick O'Toole            South Glastonbury    1543   35     2 M  0-99       5:16.1    5:16/M
       3    Edward Szkoda           East Hampton  CT     1583   44     3 M  0-99       5:52.0    5:52/M
       4    Darrell Netto           Colchester  CT       1579   54     4 M  0-99       6:14.0    6:14/M
       5    Connor Leahy            Glastonbury  CT      1567   10     5 M  0-99       7:00.5    7:00/M
       6    Bill Grist              Glastonbury  CT      1585   41     6 M  0-99       7:03.9    7:03/M
       7    Ryan Leahy              Glastonbury  CT      1566   8      7 M  0-99       7:46.3    7:46/M
       8    Molly Leahy             Glastonbury  CT      1568   12     1 F  0-99       7:50.6    7:50/M
       9    Joe Thompson            S.glastonbury  CT    1576   9      8 M  0-99       9:15.6    9:15/M
      10    John Leahy              Glastonbury  CT      1565   5      9 M  0-99      10:05.2   10:05/M
      11    Kevin Leahy             Glastonbury  CT      1564   41    10 M  0-99      10:05.6   10:05/M
      12    Grace Thompson          S.glastonbury  CT    1575   42     2 F  0-99      10:23.7   10:23/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News