Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Stratford Turkey Trot

Stratford, CT, November 23, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Ryan Pancoast
Race Winner Ryan Pancoast


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Stratford Turkey Trot
November 23, 2006 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Ryan Pancoast, Stratford, CT - 16:41
Sara Pancoast, Stratford, CT - 20:26


LOCATION
Stratford Theater Stratford Center
WEATHER
39 Degrees
Rain & Wind!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ryan Pancoast           Stratford  CT         962   23 ***** M 20-29        16:41    5:23/M
       2    Mihail Alexandru        Stamford  CT          823   31     1 M 30-39        17:27    5:38/M
       3    Robert Barker III       Wallingford  CT       825   31     2 M 30-39        18:06    5:50/M
       4    James Harrison          Orange  CT            901   16     1 M 13-19        18:13    5:53/M
       5    Joseph Simoncek         Milford  CT          1051   36     3 M 30-39        18:29    5:58/M
       6    Andy Marguis            Milford  CT          1105   16     2 M 13-19        18:48    6:04/M
       7    Erik Baker              New York  NY          824   37     4 M 30-39        19:12    6:12/M
       8    Brandon Carius          Stratford  CT         843   21     1 M 20-29        19:27    6:16/M
       9    Male Smith              Storrs  CT           1064   41     1 M 40-49        19:39    6:20/M
      10    Kevin Woodin            West Haven  CT       1030   27     2 M 20-29        19:48    6:23/M
      11    Gary Dubois             Milford  CT          1087   49     2 M 40-49        19:52    6:25/M
      12    Robert Scofield         New York  NY         1050   36     5 M 30-39        20:06    6:29/M
      13    Antonio Desousa         Danbury  CT           867   52     1 M 50-59        20:10    6:30/M
      14    Mikael Russo            Naugatuck  CT        1045   21     3 M 20-29        20:13    6:31/M
      15    Alan Di Stassio         Milford  CT           868   36     6 M 30-39        20:17    6:33/M
      16    Michael Ruospo          Stratford  CT         990   42     3 M 40-49        20:25    6:35/M
      17    Sara Pancoast           Stratford  CT         963   20 ***** F 20-29        20:26    6:35/M
      18    Rob Ross                Stratford  CT         988   20     4 M 20-29        20:30    6:37/M
      19    Eric Meyette            Stratford  CT         944   34     7 M 30-39        20:40    6:40/M
      20    John Szantyr            Stratford  CT        1065   56     2 M 50-59        20:52    6:44/M
      21    Dave Chameides          Oxford  CT            851   48     4 M 40-49        21:01    6:47/M
      22    Kara Tranquillo         Stratford  CT        1043   21     1 F 20-29        21:14    6:51/M
      23    Jacob Peterson          Middletown  CT        974   17     3 M 13-19        21:14    6:51/M
      24    Wayne Theriault         Milford  CT          1021   58     3 M 50-59        21:15    6:51/M
      25    Vincent Massey, III     Stratford  CT         929   28     5 M 20-29        21:15    6:51/M
      26    Elizabeth Warre Warren  West Haven  CT       1025   31     1 F 30-39        21:18    6:52/M
      27    David Fernandez         Milford  CT          1085   42     5 M 40-49        21:18    6:52/M
      28    Stefan Jans             Milford  CT          1086   43     6 M 40-49        21:21    6:53/M
      29    Richard Pancoast        Stratford  CT         961   52     4 M 50-59        21:33    6:57/M
      30    Brian Burrows           Milford  CT           840   49     7 M 40-49        21:38    6:59/M
      31    John Steele             New Haven  CT        1049   48     8 M 40-49        21:47    7:02/M
      32    Thomas Bouton           Stratford  CT        1037   51     5 M 50-59        22:09    7:09/M
      33    Vance Dean              Southington  CT       866   49     9 M 40-49        22:20    7:12/M
      34    Marc Russo              Milford  CT           991   33     8 M 30-39        22:27    7:15/M
      35    Tom Margius             Milford  CT          1104   51     6 M 50-59        22:27    7:15/M
      36    Robert Sabre            Fairfield  CT         992   56     7 M 50-59        22:34    7:17/M
      37    Aaron Dority            New Haven  CT        1102   27     6 M 20-29        22:36    7:17/M
      38    John Kennelly           Cheshire  CT         1044   43    10 M 40-49        22:46    7:21/M
      39    Jack McShane            Madison  CT          1057   14     4 M 13-19        22:54    7:23/M
      40    Donald Smith            Watertown  CT        1042   62     1 M 60-69        23:04    7:26/M
      41    Emmy Stocker            Cos Cob  CT          1010   48     1 F 40-49        23:17    7:31/M
      42    Kasey Sullivan          Southbury  CT        1017   18     1 F 13-19        23:19    7:31/M
      43    Gerald Lynch            Monroe  CT            922   42    11 M 40-49        23:20    7:32/M
      44    Mark Valigerski         Philadelphia  PA     1036   23     7 M 20-29        23:26    7:34/M
      45    Theresa Krause          Stratford  CT        1058   39     2 F 30-39        23:26    7:34/M
      46    Denis O'Reilly          Cheshire  CT          955   17     5 M 13-19        23:35    7:36/M
      47    Ryan Vade               Shelton  CT          1074   16     6 M 13-19        23:41    7:38/M
      48    Keith Fernandes         Stratford  CT         882   52     8 M 50-59        23:42    7:39/M
      49    Ana Zeller              Barkhamsted  CT      1071   18     2 F 13-19        23:44    7:39/M
      50    Emma Dean               Southington  CT       864   47     2 F 40-49        23:47    7:40/M
      51    Peter Gray              Stratford  CT        1096   37     9 M 30-39        23:48    7:41/M
      52    Stella Choi             Trumbull  CT         1075   16     3 F 13-19        23:52    7:42/M
      53    Keith Zarrelli          Trumbull  CT         1031   28     8 M 20-29        24:09    7:47/M
      54    Kara Steele             New Haven  CT        1007   16     4 F 13-19        24:33    7:55/M
      55    Ryan Saylor             Stratford  CT        1076   24     9 M 20-29        24:35    7:56/M
      56    Thomas Farrelly         North Haven  CT      1082   42    12 M 40-49        24:35    7:56/M
      57    Bethany Reeves          Raleigh  NC           983   25     2 F 20-29        24:44    7:59/M
      58    Peter McDaniel          Stratford  CT         934   33    10 M 30-39        24:52    8:01/M
      59    Kerry Milner            Stratford  CT         945   39     3 F 30-39        24:52    8:01/M
      60    Andrew Bob              Stratford  CT         832   16     7 M 13-19        25:00    8:04/M
      61    James Barra             North Haven  CT       826   34    11 M 30-39        25:03    8:05/M
      62    Frank Ladore            New Haven  CT         914   36    12 M 30-39        25:03    8:05/M
      63    Cecile Baken            New York  NY         1038   37     4 F 30-39        25:06    8:06/M
      64    Bill Begg               Newtown  CT          1106   43    13 M 40-49        25:11    8:07/M
      65    Sean O'Reilly           Cheshire  CT          957   19     8 M 13-19        25:12    8:08/M
      66    Erin Begg               Newtown  CT          1108   12     1 F  1-12        25:13    8:08/M
      67    William Weinheimer      Shelton  CT          1029   56     9 M 50-59        25:15    8:09/M
      68    Joseph Steele           New Haven  CT        1006   52    10 M 50-59        25:17    8:09/M
      69    Pat Connolly            Milford  CT          1054   30    13 M 30-39        25:18    8:10/M
      70    Craig Stankevich        Milford  CT          1003   30    14 M 30-39        25:19    8:10/M
      71    Tom Meshako             Jericho  VT           942   46    14 M 40-49        25:21    8:11/M
      72    Eva Campodonico         New Haven  CT         841   29     3 F 20-29        25:25    8:12/M
      73    Lisa Cervin             Milford  CT           850   30     5 F 30-39        25:33    8:15/M
      74    Greg Waterfield         West Haven  CT       1026   38    15 M 30-39        25:37    8:16/M
      75    John Bruzinski          Milford  CT           837   45    15 M 40-49        25:38    8:16/M
      76    David Cureton           Milford  CT           857   27    10 M 20-29        25:39    8:16/M
      77    Scott Pedersen          Northford  CT        1041   38    16 M 30-39        25:43    8:18/M
      78    Arthur Oefinger         Shelton  CT          1072   61     2 M 60-69        25:46    8:19/M
      79    Meghan Kimball          Milford  CT           911   25     4 F 20-29        25:54    8:21/M
      80    Laura Peters            Derby  CT            1040   39     6 F 30-39        25:55    8:22/M
      81    Gregory Lynch           Monroe  CT            923   13     9 M 13-19        25:56    8:22/M
      82    Russell Neely           Milford  CT           950   33    17 M 30-39        25:59    8:23/M
      83    George Huffman          Shelton  CT           904   49    16 M 40-49        26:08    8:26/M
      84    Michael Buchina         New Haven  CT         838   47    17 M 40-49        26:13    8:27/M
      85    Michael Verrilli        Stratford  CT        1089   24    11 M 20-29        26:19    8:29/M
      86    Joe Ruospo              Trumbull  CT          989   45    18 M 40-49        26:25    8:31/M
      87    Mark Delieto            Shelton  CT          1098   52    11 M 50-59        26:26    8:32/M
      88    Gene Memoli             Stratford  CT         936   49    19 M 40-49        26:29    8:33/M
      89    James Sheehan           Orange  CT            998   60     3 M 60-69        26:37    8:35/M
      90    Griffin McShane         Madison  CT          1052   10     1 M  1-12        26:43    8:37/M
      91    Pete McShane            Madison  CT          1055   44    20 M 40-49        26:43    8:37/M
      92    Mark Waters             East Haven  CT       1028   43    21 M 40-49        26:43    8:37/M
      93    Richard Zbrozek         Berlin  CT           1059   59    12 M 50-59        26:53    8:40/M
      94    Andrea Markovics        Milford  CT           928   37     7 F 30-39        26:55    8:41/M
      95    Thomas Owens            Hampton Bays  NY     1103   37    18 M 30-39        27:02    8:43/M
      96    Yvette Sincavage        New Haven  CT        1001   27     5 F 20-29        27:04    8:44/M
      97    Scott Strobel           Hamden  CT           1015   42    22 M 40-49        27:07    8:45/M
      98    B Crowshaw              Milford  CT           856   57    13 M 50-59        27:09    8:45/M
      99    Liz Jansen              Stratford  CT         908   40     3 F 40-49        27:13    8:47/M
     100    Lisa Waters             East Haven  CT       1027   41     4 F 40-49        27:15    8:47/M
     101    Rebecca Parker          Woodbridge  VA        966   23     6 F 20-29        27:21    8:49/M
     102    Melissa Parker          Woodbridge  VA        965   25     7 F 20-29        27:24    8:50/M
     103    Darin Horne             Stratford  CT        1084   30    19 M 30-39        27:31    8:53/M
     104    Suzanne Kimball         Milford  CT           912   28     8 F 20-29        27:32    8:53/M
     105    Lisa Pernek             Stratford  CT         971   37     8 F 30-39        27:33    8:53/M
     106    Deborah Horton          Bridgeport  CT        903   25     9 F 20-29        27:36    8:54/M
     107    Jack Doyle              Hamden  CT           1056   66     4 M 60-69        27:45    8:57/M
     108    Mark Convertito         Stratford  CT        1088   50    14 M 50-59        27:48    8:58/M
     109    Joann Harvey            Stratford  CT        1113   44     5 F 40-49        27:48    8:58/M
     110    Remo Pagliarela         Stratford  CT         960   75     1 M 70-99        27:56    9:01/M
     111    Ray Zeller              Barkhamsted  CT      1069   50    15 M 50-59        27:56    9:01/M
     112    Kathy Mc Cracken        Stratford  CT         930   40     6 F 40-49        27:58    9:01/M
     113    Craig Adams             Stratford  CT        1100   33    20 M 30-39        28:06    9:04/M
     114    Sean Mallon             Seymour  CT           927   33    21 M 30-39        28:07    9:04/M
     115    Duncan Saylor           Stratford  CT        1078   22    12 M 20-29        28:07    9:04/M
     116    Leah Begg               Newtown  CT          1107   37     9 F 30-39        28:07    9:04/M
     117    Ashley Cervin           Milford  CT           849   14     5 F 13-19        28:08    9:05/M
     118    Rob Vernon              Stratford  CT        1033   35    22 M 30-39        28:08    9:05/M
     119    Kim Remetta             Milford  CT           984   51    16 M 50-59        28:09    9:05/M
     120    Michelle Gelinas        Woodbury  CT          890   23    10 F 20-29        28:10    9:05/M
     121    Cayla Liptak            Stratford  CT        1114   14     6 F 13-19        28:12    9:06/M
     122    Tracy Lareau            Trumbull  CT         1090   14     7 F 13-19        28:16    9:07/M
     123    Hilary Grant            New Haven  CT         897   41     7 F 40-49        28:18    9:08/M
     124    John Roberts            Stratford  CT        1046   35    23 M 30-39        28:21    9:09/M
     125    Brian O'Reilly          Chesire  CT           954   14    10 M 13-19        28:24    9:10/M
     126    Lisa Porpora            Seymour  CT           982   25    11 F 20-29        28:29    9:11/M
     127    Lauren Valla            Woodbury  CT         1023   24    12 F 20-29        28:30    9:12/M
     128    Zinelle Austin          Milford  CT          1062   40    23 M 40-49        28:32    9:12/M
     129    Robert Testo            Milford  CT          1060   36    24 M 30-39        28:32    9:12/M
     130    Eileen Ross             Southbury  CT         987   43     8 F 40-49        28:35    9:13/M
     131    Benjamin Strong         Trumbull  CT         1016   37    25 M 30-39        28:36    9:14/M
     132    Kimberly Roots          Hackensack  NJ        986   28    13 F 20-29        28:36    9:14/M
     133    Laurie Coppola          Boston  MA            853   36    10 F 30-39        28:40    9:15/M
     134    Tadhg Stein             Shelton  CT          1008   24    13 M 20-29        28:46    9:17/M
     135    Michael Hagenbach       Stamford  CT          898   39    26 M 30-39        28:48    9:17/M
     136    John Daponte            Stratford  CT         860   58    17 M 50-59        28:51    9:18/M
     137    Jason Daponte           Startford  CT         859   30    27 M 30-39        28:51    9:18/M
     138    Jennifer Sheehan        Stratford  CT         999   28    14 F 20-29        28:52    9:19/M
     139    Lauren Meshako          Jericho  VT           941   17     8 F 13-19        28:53    9:19/M
     140    Amy Owens               Fairfield  CT         958   30    11 F 30-39        28:54    9:19/M
     141    Kevin Owens             Fairfield  CT         959   30    28 M 30-39        28:54    9:19/M
     142    Christian Gartland      Fairfield  CT         888   12     2 M  1-12        28:56    9:20/M
     143    Bill Gartland           Fairfield  CT         887   47    24 M 40-49        28:56    9:20/M
     144    Cara Bruzinski          Milford  CT           836   14     9 F 13-19        29:01    9:22/M
     145    Naim Ali                Stratford  CT        1097   29    14 M 20-29        29:03    9:22/M
     146    Megan Verrelli          Stratford  CT        1095   27    15 F 20-29        29:04    9:23/M
     147    Erin Brown              Trumbull  CT          834   14    10 F 13-19        29:12    9:25/M
     148    Ally Meshako            Jericho  VT           939   12     2 F  1-12        29:12    9:25/M
     149    Marty Holbrook          Brookline  MA         902   26    15 M 20-29        29:14    9:26/M
     150    Lisa Bennette           New Kent  VA          830   43     9 F 40-49        29:16    9:26/M
     151    Susan Saylor            Stratford  CT        1079   53     1 F 50-59        29:27    9:30/M
     152    Jeffrey Liskov          Trumbull  CT          918   12     3 M  1-12        29:30    9:31/M
     153    Keith O'Reilly          Cheshire  CT          956   45    25 M 40-49        29:43    9:35/M
     154    Michael Sullivan        Cheshire  CT         1018   33    29 M 30-39        29:44    9:35/M
     155    Gail Bell               Fairfield  CT         828   38    12 F 30-39        29:45    9:36/M
     156    Sands Cleary            Stratford  CT        1092   41    26 M 40-49        30:01    9:41/M
     157    Terry Carey             Milford  CT          1073   50     2 F 50-59        30:03    9:42/M
     158    Melanie Champion        Meriden  CT          1063   48    10 F 40-49        30:06    9:43/M
     159    Therese Liptak          Stratford  CT        1112   44    11 F 40-49        30:15    9:45/M
     160    Chris Lee               Fairfield  CT         916   45    27 M 40-49        30:16    9:46/M
     161    Brianne Castro          Trumbull  CT          846   19    11 F 13-19        30:17    9:46/M
     162    Corinne Castro          Brookline  MA         847   26    16 F 20-29        30:18    9:46/M
     163    Christopher Flathers    Stratford  CT         883   39    30 M 30-39        30:21    9:47/M
     164    Allison Carroll         Stratford  CT        1068   18    12 F 13-19        30:24    9:48/M
     165    Donna Cramond           Monroe  CT            854   57     3 F 50-59        30:32    9:51/M
     166    Mikayla Pillar          Orange  CT            978   14    13 F 13-19        30:42    9:54/M
     167    Wendy Walker            Stratford  CT        1066   29    17 F 20-29        30:47    9:56/M
     168    Gwen Stoneman           Hamden  CT           1011   16    14 F 13-19        30:48    9:56/M
     169    Adam Cervin             Milford  CT          1109   31    31 M 30-39        30:49    9:56/M
     170    Tara Liskov             Trumbull  CT          919   42    12 F 40-49        30:56    9:59/M
     171    Sarah Strobel           Hamden  CT           1014   15    15 F 13-19        30:58    9:59/M
     172    Michael Carius          Stratford  CT         844   59    18 M 50-59        31:00   10:00/M
     173    Thomas Sulliva          Stratford  CT        1115   47    28 M 40-49        31:02   10:01/M
     174    Lisa Stankevich         Milford  CT          1004   29    18 F 20-29        31:09   10:03/M
     175    Jerry Sawyer            Stratford  CT         996   55    19 M 50-59        31:13   10:04/M
     176    John Kimball            Milford  CT           910   50    20 M 50-59        31:18   10:06/M
     177    Fred Gabriele           New Canaan  CT        885   60     5 M 60-69        31:19   10:06/M
     178    Paul Misencik           Stratford  CT         946   47    29 M 40-49        31:27   10:09/M
     179    Robert Kubic            Stratford  CT        1048   42    30 M 40-49        31:32   10:10/M
     180    Terry Tomasko           Stratford  CT        1053   69     6 M 60-69        31:41   10:13/M
     181    Javier Santiago         Stratford  CT         994   31    32 M 30-39        31:42   10:14/M
     182    Julie Szwaja            Stratford  CT        1020   29    19 F 20-29        31:44   10:14/M
     183    Ethan Stewart           Orange  CT           1009   31    33 M 30-39        31:45   10:15/M
     184    Kathleen Bunting        Stratford  CT         839   43    13 F 40-49        31:49   10:16/M
     185    Walt Brown              Stratford,  CT        835   61     7 M 60-69        32:04   10:21/M
     186    Jodi Porcu              Milford  CT           980   34    13 F 30-39        32:06   10:21/M
     187    Mary Ann Pillar         Orange  CT            977   44    14 F 40-49        32:06   10:21/M
     188    Courtney Pascarella     Whitehall  PA         968   26    20 F 20-29        32:10   10:23/M
     189    Jamie Graham            West Haven  CT        896   26    21 F 20-29        32:20   10:26/M
     190    James Gilbert           Stratford  CT        1099   57    21 M 50-59        32:35   10:31/M
     191    Kate O' Connor          Stratford  CT         953   27    22 F 20-29        32:39   10:32/M
     192    Patty Carton            Stratford  CT         845   68     1 F 60-69        32:57   10:38/M
     193    Kristin Monaco          Norwalk  CT           947   37    14 F 30-39        33:01   10:39/M
     194    Tessa Tinney            Astoria  NY          1022   29    23 F 20-29        33:03   10:40/M
     195    Melanie Dokla           Stratford  CT         872   28    24 F 20-29        33:10   10:42/M
     196    Michele Pondi-Salik     Stratford  CT        1077   43    15 F 40-49        33:28   10:48/M
     197    Kimberly Dolan          Stratford  CT         874   25    25 F 20-29        33:29   10:48/M
     198    Joseph Dolan            Stratford  CT         873   54    22 M 50-59        33:30   10:48/M
     199    Maurice Mahoney         Stratford  CT        1067   71     2 M 70-99        33:33   10:49/M
     200    Elisabeth Zeller        Barkhamsted  CT      1070   46    16 F 40-49        33:35   10:50/M
     201    Lida Letowt             Stratford  CT         917   44    17 F 40-49        33:36   10:50/M
     202    Robert Backhaus         Milford  CT          1081   11     4 M  1-12        33:36   10:50/M
     203    Robert Backhaus         Milford  CT          1080   39    34 M 30-39        33:36   10:50/M
     204    Jeanette Stoneman       Hamden  CT           1012   44    18 F 40-49        33:44   10:53/M
     205    Marci Durrant           Hamden  CT            878   40    19 F 40-49        33:45   10:53/M
     206    Cynthia Loynd           Stratford  CT         921   46    20 F 40-49        33:54   10:56/M
     207    Ami Peterson            Middletown  CT        973   36    15 F 30-39        34:15   11:03/M
     208    Tina Melchionno         Shelton  CT          1094   37    16 F 30-39        34:33   11:09/M
     209    Sharon Warner-Victor    Milford  CT          1024   38    17 F 30-39        34:36   11:10/M
     210    Beth Selig              New York  NY          997   28    26 F 20-29        34:46   11:13/M
     211    Colette Chestnut        Old Greenwich  CT     852   47    21 F 40-49        34:49   11:14/M
     212    Pete Geer               New York  NY          889   21    16 M 20-29        34:51   11:15/M
     213    Billy Begg              Newtown  CT          1111   11     5 M  1-12        34:53   11:15/M
     214    Molly Begg              Newtown  CT          1110    8     3 F  1-12        34:55   11:16/M
     215    Elizabeth Dority        New Haven  CT        1101   27    27 F 20-29        35:04   11:19/M
     216    Allyson Dohan           Brooklyn  NY          871   24    28 F 20-29        35:16   11:23/M
     217    Edward Snyder           Wallingford  CT      1061   60     8 M 60-69        35:17   11:23/M
     218    Thomas Sincavage        New Haven  CT        1116   56    23 M 50-59        35:24   11:25/M
     219    Bonnie Deal             Trumbull  CT          863   12     4 F  1-12        35:48   11:33/M
     220    Chris Loynd             Stratford  CT         920   50    24 M 50-59        36:04   11:38/M
     221    Alyssa East             Stratford  CT         879   19    16 F 13-19        36:25   11:45/M
     222    Jackie Meshako          Jericho  VT           940   13    17 F 13-19        36:31   11:47/M
     223    Ed Perkowski            Stratford  CT         970   52    25 M 50-59        39:30   12:45/M
     224    Participant unknown                                  0     1 M  0- 0        39:38   12:47/M
     225    Gregory Russo           Naugatuck  CT        1047   48    31 M 40-49        39:38   12:47/M
     226    James Cramond           Monroe  CT            855   59    26 M 50-59        39:44   12:49/M
     227    Kenneth Lynch           Perkasie  PA          924   48    32 M 40-49        41:44   13:28/M
     228    MacKenna Lynch          Perkasie  PA          925   12     5 F  1-12        41:44   13:28/M
     229    Sandy Wallace           Shelton  CT          1034   50     4 F 50-59        42:11   13:36/M
     230    Tiffany Valigorsky      Philadelphia  PA     1035   22    29 F 20-29        42:11   13:36/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Pancoast Stratford CT

20

17

20:26

6:35/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

12

66

25:13

8:08/M

2

Ally Meshako Jericho VT

12

148

29:12

9:25/M

3

Molly Begg Newtown CT

8

214

34:55

11:16/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kasey Sullivan Southbury CT

18

42

23:19

7:31/M

2

Ana Zeller Barkhamsted CT

18

49

23:44

7:39/M

3

Stella Choi Trumbull CT

16

52

23:52

7:42/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Tranquillo Stratford CT

21

22

21:14

6:51/M

2

Bethany Reeves Raleigh NC

25

57

24:44

7:59/M

3

Eva Campodonico New Haven CT

29

72

25:25

8:12/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Warren West Haven CT

31

26

21:18

6:52/M

2

Theresa Krause Stratford CT

39

45

23:26

7:34/M

3

Kerry Milner Stratford CT

39

59

24:52

8:01/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emmy Stocker Cos Cob CT

48

41

23:17

7:31/M

2

Emma Dean Southington CT

47

50

23:47

7:40/M

3

Liz Jansen Stratford CT

40

99

27:13

8:47/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Saylor Stratford CT

53

151

29:27

9:30/M

2

Terry Carey Milford CT

50

157

30:03

9:42/M

3

Donna Cramond Monroe CT

57

165

30:32

9:51/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

68

192

32:57

10:38/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

23

1

16:41

5:23/M

 
Top

Unknown Age Grouping

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Participant unknown  

0

224

39:38

12:47/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Griffin McShane Madison CT

10

90

26:43

8:37/M

2

Christian Gartland Fairfield CT

12

142

28:56

9:20/M

3

Jeffrey Liskov Trumbull CT

12

152

29:30

9:31/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Harrison Orange CT

16

4

18:13

5:53/M

2

Andy Marguis Milford CT

16

6

18:48

6:04/M

3

Jacob Peterson Middletown CT

17

23

21:14

6:51/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Carius Stratford CT

21

8

19:27

6:16/M

2

Kevin Woodin West Haven CT

27

10

19:48

6:23/M

3

Mikael Russo Naugatuck CT

21

14

20:13

6:31/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mihail Alexandru Stamford CT

31

2

17:27

5:38/M

2

Robert Barker III Wallingford CT

31

3

18:06

5:50/M

3

Joseph Simoncek Milford CT

36

5

18:29

5:58/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Male Smith Storrs CT

41

9

19:39

6:20/M

2

Gary Dubois Milford CT

49

11

19:52

6:25/M

3

Michael Ruospo Stratford CT

42

16

20:25

6:35/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Antonio Desousa Danbury CT

52

13

20:10

6:30/M

2

John Szantyr Stratford CT

56

20

20:52

6:44/M

3

Wayne Theriault Milford CT

58

24

21:15

6:51/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

62

40

23:04

7:26/M

2

Arthur Oefinger Shelton CT

61

78

25:46

8:19/M

3

James Sheehan Orange CT

60

89

26:37

8:35/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

75

110

27:56

9:01/M

2

Maurice Mahoney Stratford CT

71

199

33:33

10:49/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News