Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge 4.75 M

New London, CT, November 11, 2006

[Open | Teams ]

Age Group




EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Age Group Results

November 11, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------



Women 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jaclyn Tules            Plainfield  CT      13       71      35:32.0    7:29/M
       2    Caitlyn Walker          Plainfield  CT      13       77      36:01.0    7:35/M



Women 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jessica Cini            Niantic  CT         27       37      32:41.0    6:53/M
       2    Addy Danaher            Mystic  CT          26       44      33:06.0    6:58/M
       3    Stephanie Mazerolle     Columbia  CT        28       56      34:28.0    7:15/M
       4    Lauren Yutzy            Groton  CT          23       65      34:58.0    7:22/M
       5    Kana-Grace Harden       Groton  CT          23      103      37:44.0    7:57/M
       6    Lan Vu                  Baltic  CT          25      114      38:51.0    8:11/M
       7    Valerie Volpe Crist     Gales Ferry  CT     28      138      41:53.0    8:49/M
       8    Meloday Edmunds         Oxford  CT          25      143      43:07.0    9:05/M
       9    Jacqueline Shedlock     Gales Ferry  CT     23      167      49:21.0   10:23/M



Women 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Dupont           Uncasville  CT      39       30      31:42.0    6:40/M
       2    Cliora Rosa             Groton  CT          32       58      34:36.0    7:17/M
       3    Carolyn Fusaro          Hanover  CT         36       67      35:13.0    7:25/M
       4    Claire Millous          New London  CT      37       79      36:06.0    7:36/M
       5    Jaime Ross              New London  CT      30       83      36:20.0    7:39/M
       6    Nancy Davis             Lisbon  CT          38       85      36:27.0    7:40/M
       7    Michelle Cyr            Waterford  CT       35       98      37:28.0    7:53/M
       8    Angela Ison             Stonington  CT      37      101      37:41.0    7:56/M
       9    Michelle Lea            Old Lyme  CT        33      107      38:12.0    8:03/M
      10    Amy Howard              Pawcatuck  CT       36      129      40:05.0    8:26/M
      11    Liz Teftt               Baltic  CT          32      132      40:29.0    8:31/M
      12    Tracy Clark             Groton  CT          33      178      53:38.0   11:17/M



Women 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sue Hammond             Pawcatuck  CT       43       29      31:27.0    6:37/M
       2    Pam Award               Waterford           40       54      34:23.0    7:14/M
       3    Spring Cole             Dayville  CT        41       69      35:24.0    7:27/M
       4    Karen Short             New London  CT      46       95      36:59.0    7:47/M
       5    Susan Smith             New London  CT      48      111      38:31.0    8:07/M
       6    Staley Sullivan         Madison  CT         42      117      39:11.0    8:15/M
       7    Tammy Jones             Groton  CT          40      124      39:44.0    8:22/M
       8    Anne Collette           Pawcatuck  CT       44      130      40:06.0    8:27/M
       9    Linda Jaynes            Niantic  CT         44      140      42:11.0    8:53/M
      10    Beth Perry              Niantic  CT         44      141      42:25.0    8:56/M
      11    Katey Kokomoor          Groton  CT          43      142      42:50.0    9:01/M
      12    Charlene Clark          Old Lyme  CT        43      148      43:43.0    9:12/M
      13    Mary Boucher            Groton  CT          42      149      43:53.0    9:14/M
      14    Patti Sederquist        Litchfield  CT      40      150      43:53.0    9:14/M
      15    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        43      152      43:58.0    9:15/M
      16    Linda Wesolek           Norwich  CT         46      153      43:59.0    9:16/M
      17    Diane Cain              North Stonington  C 47      168      49:39.0   10:27/M
      18    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT          42      172      50:17.0   10:35/M
      19    Jacqueline Kirwan       Clinton  CT         43      174      52:17.0   11:00/M



Women 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Collins           Wauregan  CT        51      108      38:15.0    8:03/M
       2    Andrea Davis            Charlestown  RI     51      125      39:49.0    8:23/M
       3    Patricia Phillips       Niantic  CT         59      146      43:29.0    9:09/M
       4    Phyllis Samul           Uncasville  CT      50      156      44:52.0    9:27/M
       5    Carl Choches-Obrien     Wakefield  RI       52      160      45:52.0    9:39/M
       6    Christine Sacrey        Preston  CT         53      166      47:05.0    9:55/M
       7    Debra Michalik          Longmeadow  MA      54      171      50:15.0   10:35/M
       8    Cecelia Grisafe         Salem  CT           51      179      54:25.0   11:27/M
       9    Sue Gordon              Charlestown  RI     50      180      55:45.0   11:44/M
      10    Jeanne Allard           Rocky Hill  CT      54      182    1:02:33.0   13:10/M
      11    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55      183    1:04:16.0   13:32/M



Women 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      60      145      43:20.0    9:07/M
       2    Shirely Iselin          Essex  CT           63      165      46:43.0    9:50/M



Men Under 13


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Wesolek         Norwich  CT         12       55      34:23.0    7:14/M
       2    Patrick Kudej           Norwich  CT         11       92      36:56.0    7:47/M
       3    Geoff Montgomery        Norwich  CT         12       94      36:58.0    7:47/M
       4    Ryan Kalla              Norwich  CT         12      105      38:04.0    8:01/M
       5    Kyle Liang              Norwich  CT         11      119      39:15.0    8:16/M
       6    Acron Lord              Norwich  CT         11      162      46:21.0    9:45/M



Men 13-19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16        2      27:11.0    5:43/M
       2    Randy Evans             Griswold  CT        16        3      27:36.0    5:49/M
       3    Matthew Cardin          Lisbon  CT          18        4      27:45.0    5:51/M
       4    Jason Cusack            Griswold  CT        16        5      28:30.0    6:00/M
       5    Andrew Orum             Griswold  CT        17       10      28:40.0    6:02/M
       6    Matt Marchard           Guilford  CT        13       20      30:25.0    6:24/M
       7    Brenner Green           Lisbon  CT          16       24      30:42.0    6:28/M
       8    Chris Connors           Bozrah  CT          18       25      30:48.0    6:29/M
       9    Luke Albertson          Norwich  CT         18       28      31:00.0    6:32/M
      10    John Bigouette          Pawcatuck  CT       16       31      31:47.0    6:41/M
      11    Thomas Teixeira         Norwich  CT         15       75      35:51.0    7:33/M
      12    Matthew Stultz          Norwich  CT         15       78      36:01.0    7:35/M
      13    Sam Teixeira            Norwich  CT         13       80      36:17.0    7:38/M
      14    Evan French             Norwich  CT         15       81      36:18.0    7:39/M
      15    Ian Buckley             Norwich  CT         14      118      39:15.0    8:16/M
      16    Benjamin Lord IV        Norwich  CT         14      120      39:20.0    8:17/M



Men 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anson Moody             Uncasville  CT      21       13      29:07.0    6:08/M
       2    Warren Ross             New London  CT      28       41      32:59.0    6:57/M
       3    Stewart Dunsmore        Groton  CT          27       50      33:57.0    7:09/M
       4    Brendon Albertson       New Britain  CT     20       63      34:48.0    7:20/M
       5    Nicholas Novakowski     Groton  CT          25       66      35:05.0    7:23/M
       6    Robert Polak            Middletown  CT      27       91      36:55.0    7:46/M
       7    Brian Rago              Colchester  CT      28      122      39:30.0    8:19/M
       8    John Regan IV           Coventry  RI        22      154      44:04.0    9:17/M
       9    Alexander Peslak        Ansonia  CT         27      157      45:08.0    9:30/M
      10    Mike Vesce              Enfield  CT         29      158      45:09.0    9:30/M
      11    Tim Reeve               Ledyard  CT         27      159      45:42.0    9:37/M



Men 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Kane              Waterford           38        1      26:13.0    5:31/M
       2    Timothy Donahue         Gales Ferry  CT     37        7      28:33.0    6:01/M
       3    Jamie Wallace           North Grosvenordale 36       12      28:57.0    6:06/M
       4    Ted Kenyon              Waterford  CT       34       42      33:01.0    6:57/M
       5    Scot Mente              Mystic  CT          35       45      33:17.0    7:00/M
       6    Eric Arvidson           New London  CT      39       51      34:08.0    7:11/M
       7    Nick Leary              Plainfield  CT      37       57      34:29.0    7:16/M
       8    Todd Zelesky            East Lyme  CT       36       84      36:26.0    7:40/M
       9    Nathan Garry            Boston  MA          32       93      36:58.0    7:47/M
      10    Stephen Montafia        Groton  CT          38       99      37:29.0    7:53/M
      11    Stephen Moskaluk        Norwich  CT         33      102      37:41.0    7:56/M
      12    Brent Hall              Marlborough  CT     34      106      38:10.0    8:02/M
      13    Brian Spink             Groton  CT          30      112      38:43.0    8:09/M
      14    Gerald Ricketson        Waterford           38      116      39:02.0    8:13/M
      15    Patrick Keating         Waterford           36      131      40:17.0    8:29/M
      16    Tripp Hutchinson        Kingston  RI        37      137      41:12.0    8:40/M
      17    Brian Sheffer           Groton  CT          34      147      43:30.0    9:09/M



Men 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Les Wojciechowski       Gales Ferry  CT     42        8      28:37.0    6:01/M
       2    John Paggioli           Marlborough  CT     41        9      28:39.0    6:02/M
       3    Jim Roy                 Mystic  CT          45       11      28:51.0    6:04/M
       4    John Hadcock            East Lyme  CT       48       15      29:28.0    6:12/M
       5    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41       17      29:44.0    6:16/M
       6    Pete Harris             Niantic  CT         41       19      29:54.0    6:18/M
       7    Michael Fusaro          Norwich  CT         40       21      30:28.0    6:25/M
       8    Eisevop Qiompmes        Groton  CT          40       22      30:37.0    6:27/M
       9    Peter Dibiaso           Colchester  CT      40       23      30:38.0    6:27/M
      10    Paul Yeomans            Norwich  CT         46       26      30:51.0    6:30/M
      11    Bob Hefflefinger        Niantic  CT         48       32      31:55.0    6:43/M
      12    Michael Didato          Waterford  CT       45       35      32:15.0    6:47/M
      13    Gary Deal               Oakdale  CT         48       36      32:38.0    6:52/M
      14    Todd Lemire             Moodus  CT          41       38      32:43.0    6:53/M
      15    Paul Andruskiewicz      Preston  CT         47       39      32:48.0    6:54/M
      16    Richard Rice            Uncasville  CT      46       40      32:57.0    6:56/M
      17    Craig Pettit            Norwich  CT         49       48      33:38.0    7:05/M
      18    Ben Stone               Niantic  CT         46       49      33:51.0    7:08/M
      19    Mauel Duval             New London  CT      40       59      34:41.0    7:18/M
      20    Russ Dipallina          Waterford           44       68      35:18.0    7:26/M
      21    Mark Ruenzel            Pawcatuck  CT       40       70      35:30.0    7:28/M
      22    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49       73      35:45.0    7:32/M
      23    Charles Underhill       East Greenwich  RI  49       74      35:48.0    7:32/M
      24    Scott Partosan          Mystic  CT          41       76      35:59.0    7:35/M
      25    Hal French              Norwich  CT         44       82      36:19.0    7:39/M
      26    Ray Bigalbal            Oakdale  CT         43       89      36:39.0    7:43/M
      27    Luke Varanko            Groton  CT          48      104      37:59.0    8:00/M
      28    Stephen Lee             Norwich  CT         41      110      38:20.0    8:04/M
      29    Lawrence Orum           Griswald  CT        42      123      39:36.0    8:20/M
      30    Michael Micks           Niantic  CT         42      127      39:53.0    8:24/M
      31    Lew Mostowy             Groton  CT          47      133      40:32.0    8:32/M
      32    David Kalla             Norwich  CT         49      144      43:13.0    9:06/M
      33    Brian Sabala            Sutton  MA          43      151      43:54.0    9:15/M
      34    Gerry Taylor            Ledyard  CT         49      173      50:34.0   10:39/M
      35    Albert Kirwan           Clinton  CT         43      175      52:17.0   11:00/M



Men 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anthony Fossa           Mystic  CT          50        6      28:31.0    6:00/M
       2    Bobby Clark             Mystic  CT          50       14      29:17.0    6:10/M
       3    Tim Smith               Norwich  CT         58       16      29:37.0    6:14/M
       4    Rich England            East Lyme  CT       52       18      29:49.0    6:17/M
       5    John Lamattina          Stonington  CT      56       33      32:11.0    6:47/M
       6    Paul Toth               New London  CT      52       34      32:14.0    6:47/M
       7    Joe Lemieux             Norwich  CT         54       43      33:03.0    6:57/M
       8    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     52       46      33:26.0    7:02/M
       9    Robert Alling           Ledyard  CT         58       47      33:27.0    7:03/M
      10    Paul Collette           Pawcatuck  CT       50       52      34:12.0    7:12/M
      11    Mohsen Safari           Groton  CT          55       60      34:43.0    7:19/M
      12    Robert Davis            Naugatuck  CT       55       62      34:47.0    7:19/M
      13    Gene Maran              Waterford           53       64      34:49.0    7:20/M
      14    Way Hedding             Niantic  CT         57       72      35:40.0    7:31/M
      15    Steve Arbuckle          Colchester  CT      56       87      36:30.0    7:41/M
      16    Cliff Lombardo          Cromwell  CT        53       88      36:35.0    7:42/M
      17    Clinton Driscoll        South Windsor  CT   53       90      36:44.0    7:44/M
      18    David Anderson          Niantic  CT         50       96      37:02.0    7:48/M
      19    Pete Stefanski          Westerly  RI        50       97      37:08.0    7:49/M
      20    Edward Lewis            Salem  CT           53      100      37:40.0    7:56/M
      21    Eddie Gorecki           Farmington  CT      53      121      39:26.0    8:18/M
      22    Bruce Grisafe           Salem  CT           53      126      39:50.0    8:23/M
      23    Jim Cotter              Wakefield  RI       56      136      40:54.0    8:37/M
      24    Jim McKinney            Foxboro  MA         50      155      44:19.0    9:20/M
      25    Craig M Barnes          North Stonington  C 50      161      45:54.0    9:40/M
      26    Donald Shea             Windham  CT         54      163      46:31.0    9:48/M
      27    Robin St Pierre         Groton  CT          50      169      49:40.0   10:27/M
      28    Peter Demarco           New London  CT      56      170      49:42.0   10:28/M



Men 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61       27      30:53.0    6:30/M
       2    Ted Phillips            Niantic  CT         65       53      34:17.0    7:13/M
       3    Guy Pulino              Moodus  CT          61       61      34:46.0    7:19/M
       4    Carl Fuller             East Haddam  CT     63       86      36:29.0    7:41/M
       5    Tom Baker               Oakdale  CT         63      109      38:17.0    8:04/M
       6    Dennis Zelesky          Rocky Hill  CT      62      113      38:50.0    8:11/M
       7    Ronald Gale             Norwich  CT         71      115      39:00.0    8:13/M
       8    Richard MacDonald       Niantic  CT         65      128      39:55.0    8:24/M
       9    Richard Walsh           Old Lyme  CT        65      134      40:34.0    8:32/M
      10    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT      63      135      40:39.0    8:33/M
      11    Peter Colonis           Waterford           65      139      42:05.0    8:52/M
      12    Tom Sullivan            Mystic  CT          67      164      46:32.0    9:48/M
      13    Salvinu Vella           Gales Ferry  CT     62      176      52:57.0   11:09/M
      14    Robert Lohmann          North Stonington  C 62      177      53:18.0   11:13/M
      15    Ed Root                 Old Saybrook  CT    60      181      59:29.0   12:31/M

------------------------------------------------------------------------






race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News