Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge 4.75 M

New London, CT, November 11, 2006

[Age Group | Teams ]

Open

Results courtesy of SNERRO, LLC



This was a day to run in shorts and singlets. 2-years ago this race was snowed out. Snow or sun 3peat Chris Kane did it again in the menís side, Sue Hammond for the ladies. Pfizer won in the Men, Women and Master divivions of the large team race and Proto Power won the small team corporate division.

<
EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race
Overall Finish List
November 11, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Kane              Waterford              40   38     1 M 30-39      26:13.0    5:31/M
       2    Zachary Eckard          Canterbury  CT        114   16     1 M 13-19      27:11.0    5:43/M
       3    Randy Evans             Griswold  CT          118   16     2 M 13-19      27:36.0    5:49/M
       4    Matthew Cardin          Lisbon  CT             95   18     3 M 13-19      27:45.0    5:51/M
       5    Jason Cusack            Griswold  CT          119   16     4 M 13-19      28:30.0    6:00/M
       6    Anthony Fossa           Mystic  CT             24   50     1 M 50-59      28:31.0    6:00/M
       7    Timothy Donahue         Gales Ferry  CT        20   37     2 M 30-39      28:33.0    6:01/M
       8    Les Wojciechowski       Gales Ferry  CT        90   42     1 M 40-49      28:37.0    6:01/M
       9    John Paggioli           Marlborough  CT       152   41     2 M 40-49      28:39.0    6:02/M
      10    Andrew Orum             Griswold  CT          110   17     5 M 13-19      28:40.0    6:02/M
      11    Jim Roy                 Mystic  CT             67   45     3 M 40-49      28:51.0    6:04/M
      12    Jamie Wallace           North Grosvenordale   150   36     3 M 30-39      28:57.0    6:06/M
      13    Anson Moody             Uncasville  CT         55   21     1 M 20-29      29:07.0    6:08/M
      14    Bobby Clark             Mystic  CT             11   50     2 M 50-59      29:17.0    6:10/M
      15    John Hadcock            East Lyme  CT          30   48     4 M 40-49      29:28.0    6:12/M
      16    Tim Smith               Norwich  CT            72   58     3 M 50-59      29:37.0    6:14/M
      17    Eddie Eckard            Canterbury  CT         22   41     5 M 40-49      29:44.0    6:16/M
      18    Rich England            East Lyme  CT          23   52     4 M 50-59      29:49.0    6:17/M
      19    Pete Harris             Niantic  CT            34   41     6 M 40-49      29:54.0    6:18/M
      20    Matt Marchard           Guilford  CT          176   13     6 M 13-19      30:25.0    6:24/M
      21    Michael Fusaro          Norwich  CT            27   40     7 M 40-49      30:28.0    6:25/M
      22    Eisevop Qiompmes        Groton  CT             62   40     8 M 40-49      30:37.0    6:27/M
      23    Peter Dibiaso           Colchester  CT         19   40     9 M 40-49      30:38.0    6:27/M
      24    Brenner Green           Lisbon  CT            154   16     7 M 13-19      30:42.0    6:28/M
      25    Chris Connors           Bozrah  CT             94   18     8 M 13-19      30:48.0    6:29/M
      26    Paul Yeomans            Norwich  CT            91   46    10 M 40-49      30:51.0    6:30/M
      27    Dave Jacobs             Niantic  CT            38   61     1 M 60-99      30:53.0    6:30/M
      28    Luke Albertson          Norwich  CT           140   18     9 M 13-19      31:00.0    6:32/M
      29    Sue Hammond             Pawcatuck  CT          32   43     1 F 40-49      31:27.0    6:37/M
      30    Alison Dupont           Uncasville  CT        153   39     1 F 30-39      31:42.0    6:40/M
      31    John Bigouette          Pawcatuck  CT          96   16    10 M 13-19      31:47.0    6:41/M
      32    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           146   48    11 M 40-49      31:55.0    6:43/M
      33    John Lamattina          Stonington  CT         43   56     5 M 50-59      32:11.0    6:47/M
      34    Paul Toth               New London  CT         78   52     6 M 50-59      32:14.0    6:47/M
      35    Michael Didato          Waterford  CT         106   45    12 M 40-49      32:15.0    6:47/M
      36    Gary Deal               Oakdale  CT            17   48    13 M 40-49      32:38.0    6:52/M
      37    Jessica Cini            Niantic  CT           165   27     1 F 20-29      32:41.0    6:53/M
      38    Todd Lemire             Moodus  CT            185   41    14 M 40-49      32:43.0    6:53/M
      39    Paul Andruskiewicz      Preston  CT            97   47    15 M 40-49      32:48.0    6:54/M
      40    Richard Rice            Uncasville  CT        166   46    16 M 40-49      32:57.0    6:56/M
      41    Warren Ross             New London  CT         66   28     2 M 20-29      32:59.0    6:57/M
      42    Ted Kenyon              Waterford  CT         121   34     4 M 30-39      33:01.0    6:57/M
      43    Joe Lemieux             Norwich  CT           104   54     7 M 50-59      33:03.0    6:57/M
      44    Addy Danaher            Mystic  CT            164   26     2 F 20-29      33:06.0    6:58/M
      45    Scot Mente              Mystic  CT             51   35     5 M 30-39      33:17.0    7:00/M
      46    Brian Lundie            Gales Ferry  CT        47   52     8 M 50-59      33:26.0    7:02/M
      47    Robert Alling           Ledyard  CT             1   58     9 M 50-59      33:27.0    7:03/M
      48    Craig Pettit            Norwich  CT           139   49    17 M 40-49      33:38.0    7:05/M
      49    Ben Stone               Niantic  CT           167   46    18 M 40-49      33:51.0    7:08/M
      50    Stewart Dunsmore        Groton  CT             21   27     3 M 20-29      33:57.0    7:09/M
      51    Eric Arvidson           New London  CT        180   39     6 M 30-39      34:08.0    7:11/M
      52    Paul Collette           Pawcatuck  CT         147   50    10 M 50-59      34:12.0    7:12/M
      53    Ted Phillips            Niantic  CT           132   65     2 M 60-99      34:17.0    7:13/M
      54    Pam Award               Waterford               5   40     2 F 40-49      34:23.0    7:14/M
      55    Zachary Wesolek         Norwich  CT           128   12     1 M  1-12      34:23.0    7:14/M
      56    Stephanie Mazerolle     Columbia  CT          108   28     3 F 20-29      34:28.0    7:15/M
      57    Nick Leary              Plainfield  CT        109   37     7 M 30-39      34:29.0    7:16/M
      58    Cliora Rosa             Groton  CT            177   32     2 F 30-39      34:36.0    7:17/M
      59    Mauel Duval             New London  CT        194   40    19 M 40-49      34:41.0    7:18/M
      60    Mohsen Safari           Groton  CT             69   55    11 M 50-59      34:43.0    7:19/M
      61    Guy Pulino              Moodus  CT            105   61     3 M 60-99      34:46.0    7:19/M
      62    Robert Davis            Naugatuck  CT          16   55    12 M 50-59      34:47.0    7:19/M
      63    Brendon Albertson       New Britain  CT       141   20     4 M 20-29      34:48.0    7:20/M
      64    Gene Maran              Waterford             143   53    13 M 50-59      34:49.0    7:20/M
      65    Lauren Yutzy            Groton  CT             92   23     4 F 20-29      34:58.0    7:22/M
      66    Nicholas Novakowski     Groton  CT             57   25     5 M 20-29      35:05.0    7:23/M
      67    Carolyn Fusaro          Hanover  CT            26   36     3 F 30-39      35:13.0    7:25/M
      68    Russ Dipallina          Waterford             162   44    20 M 40-49      35:18.0    7:26/M
      69    Spring Cole             Dayville  CT          131   41     3 F 40-49      35:24.0    7:27/M
      70    Mark Ruenzel            Pawcatuck  CT          68   40    21 M 40-49      35:30.0    7:28/M
      71    Jaclyn Tules            Plainfield  CT        151   13     1 F 13-19      35:32.0    7:29/M
      72    Way Hedding             Niantic  CT            35   57    14 M 50-59      35:40.0    7:31/M
      73    Ric Villarreal          Waterbury  CT         188   49    22 M 40-49      35:45.0    7:32/M
      74    Charles Underhill       East Greenwich  RI     79   49    23 M 40-49      35:48.0    7:32/M
      75    Thomas Teixeira         Norwich  CT           161   15    11 M 13-19      35:51.0    7:33/M
      76    Scott Partosan          Mystic  CT            170   41    24 M 40-49      35:59.0    7:35/M
      77    Caitlyn Walker          Plainfield  CT        116   13     2 F 13-19      36:01.0    7:35/M
      78    Matthew Stultz          Norwich  CT           169   15    12 M 13-19      36:01.0    7:35/M
      79    Claire Millous          New London  CT         52   37     4 F 30-39      36:06.0    7:36/M
      80    Sam Teixeira            Norwich  CT           160   13    13 M 13-19      36:17.0    7:38/M
      81    Evan French             Norwich  CT            99   15    14 M 13-19      36:18.0    7:39/M
      82    Hal French              Norwich  CT           100   44    25 M 40-49      36:19.0    7:39/M
      83    Jaime Ross              New London  CT         65   30     5 F 30-39      36:20.0    7:39/M
      84    Todd Zelesky            East Lyme  CT          93   36     8 M 30-39      36:26.0    7:40/M
      85    Nancy Davis             Lisbon  CT             15   38     6 F 30-39      36:27.0    7:40/M
      86    Carl Fuller             East Haddam  CT       173   63     4 M 60-99      36:29.0    7:41/M
      87    Steve Arbuckle          Colchester  CT          4   56    15 M 50-59      36:30.0    7:41/M
      88    Cliff Lombardo          Cromwell  CT          172   53    16 M 50-59      36:35.0    7:42/M
      89    Ray Bigalbal            Oakdale  CT           184   43    26 M 40-49      36:39.0    7:43/M
      90    Clinton Driscoll        South Windsor  CT     158   53    17 M 50-59      36:44.0    7:44/M
      91    Robert Polak            Middletown  CT         61   27     6 M 20-29      36:55.0    7:46/M
      92    Patrick Kudej           Norwich  CT           126   11     2 M  1-12      36:56.0    7:47/M
      93    Nathan Garry            Boston  MA            156   32     9 M 30-39      36:58.0    7:47/M
      94    Geoff Montgomery        Norwich  CT            54   12     3 M  1-12      36:58.0    7:47/M
      95    Karen Short             New London  CT         71   46     4 F 40-49      36:59.0    7:47/M
      96    David Anderson          Niantic  CT             2   50    18 M 50-59      37:02.0    7:48/M
      97    Pete Stefanski          Westerly  RI           74   50    19 M 50-59      37:08.0    7:49/M
      98    Michelle Cyr            Waterford  CT         117   35     7 F 30-39      37:28.0    7:53/M
      99    Stephen Montafia        Groton  CT             53   38    10 M 30-39      37:29.0    7:53/M
     100    Edward Lewis            Salem  CT             134   53    20 M 50-59      37:40.0    7:56/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Angela Ison             Stonington  CT         37   37     8 F 30-39      37:41.0    7:56/M
     102    Stephen Moskaluk        Norwich  CT            98   33    11 M 30-39      37:41.0    7:56/M
     103    Kana-Grace Harden       Groton  CT             33   23     5 F 20-29      37:44.0    7:57/M
     104    Luke Varanko            Groton  CT             80   48    27 M 40-49      37:59.0    8:00/M
     105    Ryan Kalla              Norwich  CT           124   12     4 M  1-12      38:04.0    8:01/M
     106    Brent Hall              Marlborough  CT       157   34    12 M 30-39      38:10.0    8:02/M
     107    Michelle Lea            Old Lyme  CT           44   33     9 F 30-39      38:12.0    8:03/M
     108    Sandy Collins           Wauregan  CT          120   51     1 F 50-59      38:15.0    8:03/M
     109    Tom Baker               Oakdale  CT             6   63     5 M 60-99      38:17.0    8:04/M
     110    Stephen Lee             Norwich  CT           138   41    28 M 40-49      38:20.0    8:04/M
     111    Susan Smith             New London  CT        181   48     5 F 40-49      38:31.0    8:07/M
     112    Brian Spink             Groton  CT             73   30    13 M 30-39      38:43.0    8:09/M
     113    Dennis Zelesky          Rocky Hill  CT        127   62     6 M 60-99      38:50.0    8:11/M
     114    Lan Vu                  Baltic  CT             85   25     6 F 20-29      38:51.0    8:11/M
     115    Ronald Gale             Norwich  CT            28   71     7 M 60-99      39:00.0    8:13/M
     116    Gerald Ricketson        Waterford              64   38    14 M 30-39      39:02.0    8:13/M
     117    Staley Sullivan         Madison  CT           191   42     6 F 40-49      39:11.0    8:15/M
     118    Ian Buckley             Norwich  CT             9   14    15 M 13-19      39:15.0    8:16/M
     119    Kyle Liang              Norwich  CT            45   11     5 M  1-12      39:15.0    8:16/M
     120    Benjamin Lord IV        Norwich  CT           136   14    16 M 13-19      39:20.0    8:17/M
     121    Eddie Gorecki           Farmington  CT        103   53    21 M 50-59      39:26.0    8:18/M
     122    Brian Rago              Colchester  CT         63   28     7 M 20-29      39:30.0    8:19/M
     123    Lawrence Orum           Griswald  CT          186   42    29 M 40-49      39:36.0    8:20/M
     124    Tammy Jones             Groton  CT             39   40     7 F 40-49      39:44.0    8:22/M
     125    Andrea Davis            Charlestown  RI        14   51     2 F 50-59      39:49.0    8:23/M
     126    Bruce Grisafe           Salem  CT             178   53    22 M 50-59      39:50.0    8:23/M
     127    Michael Micks           Niantic  CT           183   42    30 M 40-49      39:53.0    8:24/M
     128    Richard MacDonald       Niantic  CT            48   65     8 M 60-99      39:55.0    8:24/M
     129    Amy Howard              Pawcatuck  CT          36   36    10 F 30-39      40:05.0    8:26/M
     130    Anne Collette           Pawcatuck  CT         148   44     8 F 40-49      40:06.0    8:27/M
     131    Patrick Keating         Waterford             182   36    15 M 30-39      40:17.0    8:29/M
     132    Liz Teftt               Baltic  CT            107   32    11 F 30-39      40:29.0    8:31/M
     133    Lew Mostowy             Groton  CT             56   47    31 M 40-49      40:32.0    8:32/M
     134    Richard Walsh           Old Lyme  CT           88   65     9 M 60-99      40:34.0    8:32/M
     135    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        149   63    10 M 60-99      40:39.0    8:33/M
     136    Jim Cotter              Wakefield  RI         174   56    23 M 50-59      40:54.0    8:37/M
     137    Tripp Hutchinson        Kingston  RI          122   37    16 M 30-39      41:12.0    8:40/M
     138    Valerie Volpe Crist     Gales Ferry  CT        84   28     7 F 20-29      41:53.0    8:49/M
     139    Peter Colonis           Waterford              13   65    11 M 60-99      42:05.0    8:52/M
     140    Linda Jaynes            Niantic  CT           163   44     9 F 40-49      42:11.0    8:53/M
     141    Beth Perry              Niantic  CT            59   44    10 F 40-49      42:25.0    8:56/M
     142    Katey Kokomoor          Groton  CT            190   43    11 F 40-49      42:50.0    9:01/M
     143    Meloday Edmunds         Oxford  CT            168   25     8 F 20-29      43:07.0    9:05/M
     144    David Kalla             Norwich  CT           125   49    32 M 40-49      43:13.0    9:06/M
     145    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        101   60     1 F 60-99      43:20.0    9:07/M
     146    Patricia Phillips       Niantic  CT           133   59     3 F 50-59      43:29.0    9:09/M
     147    Brian Sheffer           Groton  CT             70   34    17 M 30-39      43:30.0    9:09/M
     148    Charlene Clark          Old Lyme  CT          192   43    12 F 40-49      43:43.0    9:12/M
     149    Mary Boucher            Groton  CT              8   42    13 F 40-49      43:53.0    9:14/M
     150    Patti Sederquist        Litchfield  CT        142   40    14 F 40-49      43:53.0    9:14/M
     151    Brian Sabala            Sutton  MA            159   43    33 M 40-49      43:54.0    9:15/M
     152    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT          111   43    15 F 40-49      43:58.0    9:15/M
     153    Linda Wesolek           Norwich  CT           130   46    16 F 40-49      43:59.0    9:16/M
     154    John Regan IV           Coventry  RI          145   22     8 M 20-29      44:04.0    9:17/M
     155    Jim McKinney            Foxboro  MA           144   50    24 M 50-59      44:19.0    9:20/M
     156    Phyllis Samul           Uncasville  CT        113   50     4 F 50-59      44:52.0    9:27/M
     157    Alexander Peslak        Ansonia  CT            60   27     9 M 20-29      45:08.0    9:30/M
     158    Mike Vesce              Enfield  CT           155   29    10 M 20-29      45:09.0    9:30/M
     159    Tim Reeve               Ledyard  CT           171   27    11 M 20-29      45:42.0    9:37/M
     160    Carl Choches-Obrien     Wakefield  RI         129   52     5 F 50-59      45:52.0    9:39/M
     161    Craig M Barnes          North Stonington  C     7   50    25 M 50-59      45:54.0    9:40/M
     162    Acron Lord              Norwich  CT           137   11     6 M  1-12      46:21.0    9:45/M
     163    Donald Shea             Windham  CT           135   54    26 M 50-59      46:31.0    9:48/M
     164    Tom Sullivan            Mystic  CT            115   67    12 M 60-99      46:32.0    9:48/M
     165    Shirely Iselin          Essex  CT             187   63     2 F 60-99      46:43.0    9:50/M
     166    Christine Sacrey        Preston  CT           112   53     6 F 50-59      47:05.0    9:55/M
     167    Jacqueline Shedlock     Gales Ferry  CT       175   23     9 F 20-29      49:21.0   10:23/M
     168    Diane Cain              North Stonington  C    10   47    17 F 40-49      49:39.0   10:27/M
     169    Robin St Pierre         Groton  CT            123   50    27 M 50-59      49:40.0   10:27/M
     170    Peter Demarco           New London  CT         18   56    28 M 50-59      49:42.0   10:28/M
     171    Debra Michalik          Longmeadow  MA        193   54     7 F 50-59      50:15.0   10:35/M
     172    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT              3   42    18 F 40-49      50:17.0   10:35/M
     173    Gerry Taylor            Ledyard  CT            77   49    34 M 40-49      50:34.0   10:39/M
     174    Jacqueline Kirwan       Clinton  CT            42   43    19 F 40-49      52:17.0   11:00/M
     175    Albert Kirwan           Clinton  CT            41   43    35 M 40-49      52:17.0   11:00/M
     176    Salvinu Vella           Gales Ferry  CT        82   62    13 M 60-99      52:57.0   11:09/M
     177    Robert Lohmann          North Stonington  C    46   62    14 M 60-99      53:18.0   11:13/M
     178    Tracy Clark             Groton  CT             12   33    12 F 30-39      53:38.0   11:17/M
     179    Cecelia Grisafe         Salem  CT             179   51     8 F 50-59      54:25.0   11:27/M
     180    Sue Gordon              Charlestown  RI        29   50     9 F 50-59      55:45.0   11:44/M
     181    Ed Root                 Old Saybrook  CT      189   60    15 M 60-99      59:29.0   12:31/M
     182    Jeanne Allard           Rocky Hill  CT        102   54    10 F 50-59    1:02:33.0   13:10/M
     183    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT         86   55    11 F 50-59    1:04:16.0   13:32/M

------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News