Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Trails to a Cure 8 mile trail race

Chester, CT, May 14, 2006

Results

Results courtesy of Snerro, LLC

Trails to a Cure 8 mile trail race
Overall Finish List
May 14, 2006

The rain rained, the mud and puddles built up on the trails of Cocaponset State Park in Chester, CT. Steve Hancock, somehow convinced the hospital to let him out to direct the race, in the rain, before returning immediately following the award ceremony- Uncommon Valor. The race was as much a tribute to Steve as it was an 8 mile trail race. Chris Hansen and Carla Thompson sloshed through the mud ahead of their respective divisions to win this rain-soaked rebirth of a once-popular trail race.

------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Hansen            Hope Valley  RI     40     1 M 40-49      55:55.0    6:59/M
       2    Tim Smith               Norwich  CT         58     1 M 50-59      57:59.0    7:15/M
       3    Bill Driggs                                 30     1 M 30-39      58:12.0    7:17/M
       4    Robert Tomko            Pawcatuck  CT       42     2 M 40-49      59:18.0    7:25/M
       5    David Harvey                                42     3 M 40-49      59:40.0    7:28/M
       6    David Tommaro                               29     1 M  1-29    1:00:40.0    7:35/M
       7    Lawrence Gore           Portland  CT        30     2 M 30-39    1:01:26.0    7:41/M
       8    Todd Mozzer                                 40     4 M 40-49    1:03:16.0    7:55/M
       9    LANCE FLOTT             Old Saybrook  CT    48     5 M 40-49    1:03:52.0    7:59/M
      10    Tim KANE                Preston  CT         49     6 M 40-49    1:04:23.0    8:03/M
      11    Curtiss Thompson                            52     2 M 50-59    1:04:37.0    8:05/M
      12    Carla Thompson          Pawcatuck  CT       46     1 F 40-49    1:04:48.0    8:06/M
      13    Russ Hammond            Killingworth  CT    47     7 M 40-49    1:07:20.0    8:25/M
      14    Chris McCarthy                              19     2 M  1-29    1:07:28.0    8:26/M
      15    Todd LeMire             Moodus  CT          41     8 M 40-49    1:07:33.0    8:27/M
      16    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        55     3 M 50-59    1:07:57.0    8:30/M
      17    John Hadcock                                47     9 M 40-49    1:08:26.0    8:33/M
      18    Grace Jensen            Hadlyme  CT         50     1 F 50-59    1:08:27.0    8:33/M
      19    LISA HAGEMAN            Colchester  CT      42     2 F 40-49    1:09:12.0    8:39/M
      20    Jonathan Pearson                            26     3 M  1-29    1:09:58.0    8:45/M
      21    NEAL Slobin             Old Saybrook  CT    50     4 M 50-59    1:10:03.0    8:45/M
      22    Buzz Gardiner                               53     5 M 50-59    1:10:03.0    8:45/M
      23    John Helenek                                50     6 M 50-59    1:10:21.0    8:48/M
      24    Eileen Lawrence         Killingworth  CT    30     1 F 30-39    1:10:24.0    8:48/M
      25    Joe LEMIEUX             Norwich  CT         54     7 M 50-59    1:10:29.0    8:49/M
      26    John Sacrey             Preston  CT         54     8 M 50-59    1:10:34.0    8:49/M
      27    Lynn Hansen                                 38     2 F 30-39    1:11:16.0    8:55/M
      28    Bill Ryan               Salem  CT           48    10 M 40-49    1:11:25.0    8:56/M
      29    Allison Dupont                              38     3 F 30-39    1:12:38.0    9:05/M
      30    Steve Prefontaine                           51     9 M 50-59    1:12:39.0    9:05/M
      31    Tom Lee                 Chester  CT         57    10 M 50-59    1:13:27.0    9:11/M
      32    Mark Ruffo              Griswold  CT        47    11 M 40-49    1:13:28.0    9:11/M
      33    Joe Dalton                                  50    11 M 50-59    1:13:58.0    9:15/M
      34    Andrew Lee                                  26     4 M  1-29    1:14:11.0    9:16/M
      35    John Ficarra                                50    12 M 50-59    1:14:47.0    9:21/M
      36    Michelle Gore                               29     1 F  1-29    1:17:05.0    9:38/M
      37    Rick Phipps                                 50    13 M 50-59    1:17:07.0    9:38/M
      38    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       30     3 M 30-39    1:17:12.0    9:39/M
      39    Heather Delacent                            30     4 F 30-39    1:17:36.0    9:42/M
      40    Michele Hammond         Killingworth  CT    40     3 F 40-49    1:17:53.0    9:44/M
      41    Danielle Ciccone        Westbrook  CT       21     2 F  1-29    1:17:54.0    9:44/M
      42    Bob BUCKINGHAM          NEW LONDON  CT      49    12 M 40-49    1:19:20.0    9:55/M
      43    Dean Festa                                  52    14 M 50-59    1:19:38.0    9:57/M
      44    Bill Marshall           Yantic  CT          60     1 M 60-99    1:20:39.0   10:05/M
      45    Elizabeth Vernon                            30     5 F 30-39    1:20:44.0   10:06/M
      46    Stacey Sullivan                             42     4 F 40-49    1:21:33.0   10:12/M
      47    Bruce Grisafe                               52    15 M 50-59    1:22:27.0   10:18/M
      48    Thomas Clark            Colchester  CT      53    16 M 50-59    1:22:34.0   10:19/M
      49    John Gotta                                  50    17 M 50-59    1:22:43.0   10:20/M
      50    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       40     5 F 40-49    1:22:45.0   10:21/M
      51    Cathy Shea              Colchester  CT      47     6 F 40-49    1:22:53.0   10:22/M
      52    Stephen Banks                               40    13 M 40-49    1:23:59.0   10:30/M
      53    Katie Isbister                              25     3 F  1-29    1:23:59.0   10:30/M
      54    Marshall Collins        SALEM  CT           56    18 M 50-59    1:24:08.0   10:31/M
      55    Clair Helenek           Haddam  CT          20     4 F  1-29    1:27:49.0   10:59/M
      56    Ted PHILLIPS                                65     2 M 60-99    1:30:14.0   11:17/M
      57    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       45     7 F 40-49    1:30:19.0   11:17/M
      58    GREGORY OZARK                               40    14 M 40-49    1:30:28.0   11:19/M
      59    Rose Buckingham         Norwich  CT         58     2 F 50-59    1:30:40.0   11:20/M
      60    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49    15 M 40-49    1:31:19.0   11:25/M
      61    SUSAN RZEWUSKI          Colchester  CT      44     8 F 40-49    1:31:30.0   11:26/M
      62    SHAWN Savage                                21     5 F  1-29    1:32:19.0   11:32/M
      63    Michaeleen Haeseler                         59     3 F 50-59    1:32:40.0   11:35/M
      64    Christine Crocker       Portland  CT        22     6 F  1-29    1:34:34.0   11:49/M
      65    Pat Mariano             Cheshire  CT        54     4 F 50-59    1:34:35.0   11:49/M
      66    Jerry Brown                                 63     3 M 60-99    1:42:10.0   12:46/M
      67    Brent Stratton                              50    19 M 50-59    1:48:19.0   13:32/M
      68    Ernie Bauer                                 66     4 M 60-99    1:50:55.0   13:52/M
      69    Judy Jendrucek          Essex               40     9 F 40-49    1:50:56.0   13:52/M
      70    Steve Hill              Uncasville  CT      55    20 M 50-59    1:51:19.0   13:55/M
      71    Linda James                                 40    10 F 40-49    1:51:24.0   13:56/M
      72    Shirley Iselin          Essex               62     1 F 60-99    1:57:01.0   14:38/M
      73    Elizabeth Anstrom                           51     5 F 50-59    2:04:06.0   15:31/M
      74    Brian Anstrom                               50    21 M 50-59    2:04:07.0   15:31/M
      75    JOHN DONNELLY                               60     5 M 60-99    2:04:16.0   15:32/M
      76    Judy McGrath            Colchester  CT      63     2 F 60-99    2:05:21.0   15:40/M
      77    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    60     3 F 60-99    2:11:48.0   16:29/M
      78    Patricia PHILLIPS                           58     6 F 50-59    2:33:13.0   19:09/M
      79    Jan McKeown             PROSPECT  CT        59     7 F 50-59    2:33:14.0   19:09/M


Trails to a Cure
Age Group Results
May 14, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

8 mile trail race
Female 1 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michelle Gore                               29       36    1:17:05.0    9:38/M
       2    Danielle Ciccone        Westbrook  CT       21       41    1:17:54.0    9:44/M
       3    Katie Isbister                              25       53    1:23:59.0   10:30/M
       4    Clair Helenek           Haddam  CT          20       55    1:27:49.0   10:59/M
       5    SHAWN Savage                                21       62    1:32:19.0   11:32/M
       6    Christine Crocker       Portland  CT        22       64    1:34:34.0   11:49/M

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eileen Lawrence         Killingworth  CT    30       24    1:10:24.0    8:48/M
       2    Lynn Hansen                                 38       27    1:11:16.0    8:55/M
       3    Allison Dupont                              38       29    1:12:38.0    9:05/M
       4    Heather Delacent                            30       39    1:17:36.0    9:42/M
       5    Elizabeth Vernon                            30       45    1:20:44.0   10:06/M

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carla Thompson          Pawcatuck  CT       46       12    1:04:48.0    8:06/M
       2    LISA HAGEMAN            Colchester  CT      42       19    1:09:12.0    8:39/M
       3    Michele Hammond         Killingworth  CT    40       40    1:17:53.0    9:44/M
       4    Stacey Sullivan                             42       46    1:21:33.0   10:12/M
       5    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       40       50    1:22:45.0   10:21/M
       6    Cathy Shea              Colchester  CT      47       51    1:22:53.0   10:22/M
       7    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       45       57    1:30:19.0   11:17/M
       8    SUSAN RZEWUSKI          Colchester  CT      44       61    1:31:30.0   11:26/M
       9    Judy Jendrucek          Essex               40       69    1:50:56.0   13:52/M
      10    Linda James                                 40       71    1:51:24.0   13:56/M

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Grace Jensen            Hadlyme  CT         50       18    1:08:27.0    8:33/M
       2    Rose Buckingham         Norwich  CT         58       59    1:30:40.0   11:20/M
       3    Michaeleen Haeseler                         59       63    1:32:40.0   11:35/M
       4    Pat Mariano             Cheshire  CT        54       65    1:34:35.0   11:49/M
       5    Elizabeth Anstrom                           51       73    2:04:06.0   15:31/M
       6    Patricia PHILLIPS                           58       78    2:33:13.0   19:09/M
       7    Jan McKeown             PROSPECT  CT        59       79    2:33:14.0   19:09/M

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Shirley Iselin          Essex               62       72    1:57:01.0   14:38/M
       2    Judy McGrath            Colchester  CT      63       76    2:05:21.0   15:40/M
       3    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    60       77    2:11:48.0   16:29/M

Male 1 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Tommaro                               29        6    1:00:40.0    7:35/M
       2    Chris McCarthy                              19       14    1:07:28.0    8:26/M
       3    Jonathan Pearson                            26       20    1:09:58.0    8:45/M
       4    Andrew Lee                                  26       34    1:14:11.0    9:16/M

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Driggs                                 30        3      58:12.0    7:17/M
       2    Lawrence Gore           Portland  CT        30        7    1:01:26.0    7:41/M
       3    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       30       38    1:17:12.0    9:39/M

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Hansen            Hope Valley  RI     40        1      55:55.0    6:59/M
       2    Robert Tomko            Pawcatuck  CT       42        4      59:18.0    7:25/M
       3    David Harvey                                42        5      59:40.0    7:28/M
       4    Todd Mozzer                                 40        8    1:03:16.0    7:55/M
       5    LANCE FLOTT             Old Saybrook  CT    48        9    1:03:52.0    7:59/M
       6    Tim KANE                Preston  CT         49       10    1:04:23.0    8:03/M
       7    Russ Hammond            Killingworth  CT    47       13    1:07:20.0    8:25/M
       8    Todd LeMire             Moodus  CT          41       15    1:07:33.0    8:27/M
       9    John Hadcock                                47       17    1:08:26.0    8:33/M
      10    Bill Ryan               Salem  CT           48       28    1:11:25.0    8:56/M
      11    Mark Ruffo              Griswold  CT        47       32    1:13:28.0    9:11/M
      12    Bob BUCKINGHAM          NEW LONDON  CT      49       42    1:19:20.0    9:55/M
      13    Stephen Banks                               40       52    1:23:59.0   10:30/M
      14    GREGORY OZARK                               40       58    1:30:28.0   11:19/M
      15    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49       60    1:31:19.0   11:25/M

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         58        2      57:59.0    7:15/M
       2    Curtiss Thompson                            52       11    1:04:37.0    8:05/M
       3    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        55       16    1:07:57.0    8:30/M
       4    NEAL Slobin             Old Saybrook  CT    50       21    1:10:03.0    8:45/M
       5    Buzz Gardiner                               53       22    1:10:03.0    8:45/M
       6    John Helenek                                50       23    1:10:21.0    8:48/M
       7    Joe LEMIEUX             Norwich  CT         54       25    1:10:29.0    8:49/M
       8    John Sacrey             Preston  CT         54       26    1:10:34.0    8:49/M
       9    Steve Prefontaine                           51       30    1:12:39.0    9:05/M
      10    Tom Lee                 Chester  CT         57       31    1:13:27.0    9:11/M
      11    Joe Dalton                                  50       33    1:13:58.0    9:15/M
      12    John Ficarra                                50       35    1:14:47.0    9:21/M
      13    Rick Phipps                                 50       37    1:17:07.0    9:38/M
      14    Dean Festa                                  52       43    1:19:38.0    9:57/M
      15    Bruce Grisafe                               52       47    1:22:27.0   10:18/M
      16    Thomas Clark            Colchester  CT      53       48    1:22:34.0   10:19/M
      17    John Gotta                                  50       49    1:22:43.0   10:20/M
      18    Marshall Collins        SALEM  CT           56       54    1:24:08.0   10:31/M
      19    Brent Stratton                              50       67    1:48:19.0   13:32/M
      20    Steve Hill              Uncasville  CT      55       70    1:51:19.0   13:55/M
      21    Brian Anstrom                               50       74    2:04:07.0   15:31/M

Male 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Marshall           Yantic  CT          60       44    1:20:39.0   10:05/M
       2    Ted PHILLIPS                                65       56    1:30:14.0   11:17/M
       3    Jerry Brown                                 63       66    1:42:10.0   12:46/M
       4    Ernie Bauer                                 66       68    1:50:55.0   13:52/M
       5    JOHN DONNELLY                               60       75    2:04:16.0   15:32/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News