Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

River Run For The Fund 5K

New London, CT, May 13, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Scott Bessette
Race Winner Scott Bessette


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

River Run For The Fund 5K
May 13, 2006 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Scott Bessette, Mystic, CT - 16:07
Martha Merz, Mystic, CT - 17:50


LOCATION
Ocean Beach Park

WEATHER
62 Degrees
Clouds & Breezy

Additional Photos will be available at www.grotonNewLondonPhotos.com

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Scott Bessette          Mystic  CT          26 ***** M 20-29        16:07    5:12/M
       2    Larz Selmer-Larsen      Niantic  CT         25     1 M 20-29        16:20    5:16/M
       3    Martha Merz             Mystic  CT          43 ***** F 40-49        17:50    5:45/M
       4    John Collins            Tolland  CT         40     1 M 40-49        18:37    6:00/M
       5    Stanley Mickus          Mystic  CT          38     1 M 30-39        18:38    6:01/M
       6    Scott Welch             Groton  CT          30     2 M 30-39        18:38    6:01/M
       7    Daniel Santos           Danielson  CT       46     2 M 40-49        18:41    6:02/M
       8    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51     1 M 50-59        18:58    6:07/M
       9    Jose Lopez              New London  CT      35     3 M 30-39        19:03    6:09/M
      10    Keith O'Conner          Gales Ferry  CT     35     4 M 30-39        19:41    6:21/M
      11    Alison Dupont           Uncasville  CT      38     1 F 30-39        19:41    6:21/M
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-99        19:42    6:21/M
      13    Robert Craig            Niantic  CT         39     5 M 30-39        19:51    6:24/M
      14    Scott Jezek             East Haddam  CT     53     2 M 50-59        19:56    6:26/M
      15    Chris Chapman           Groton  CT          13     1 M  2-19        20:25    6:35/M
      16    Michael Didato          Waterford  CT       44     3 M 40-49        20:26    6:35/M
      17    John La Mattina         Stonington  CT      56     3 M 50-59        20:34    6:38/M
      18    Whitney Gollsneider     Quaker Hill  CT     39     2 F 30-39        20:35    6:38/M
      19    Matt Caruso             Los Angeles  CA     37     6 M 30-39        20:42    6:41/M
      20    Peter Greenleaf         Doylestown  PA      36     7 M 30-39        20:51    6:44/M
      21    Mark Fitton             Lebanon  CT         49     4 M 40-49        20:53    6:44/M
      22    Gene Maran              Waterford  CT       53     4 M 50-59        21:07    6:49/M
      23    Marcy Withington        Old Lyme  CT        36     3 F 30-39        21:12    6:50/M
      24    Mike Murray             East Hampton  CT    49     5 M 40-49        21:15    6:51/M
      25    Sean Fedak              Stonington  CT      56     5 M 50-59        21:20    6:53/M
      26    Valerie Barnett         Gales Ferry  CT     0      1 F  0- 1        21:26    6:55/M
      27    Rick Ciarleglio         Glastonbury  CT     0      1 M  0- 1        22:07    7:08/M
      28    Russ Dipallina          Waterford  CT       43     6 M 40-49        22:19    7:12/M
      29    Manuel Duval            New London  CT      39     8 M 30-39        22:41    7:19/M
      30    Michael Carta           Waterford  CT       47     7 M 40-49        22:42    7:19/M
      31    Bruce Grisafe           Salem  CT           52     6 M 50-59        22:55    7:24/M
      32    Kathleen Currie         Pawcatuck  CT       34     4 F 30-39        22:57    7:24/M
      33    Gene Ryan               Waterford  CT       49     8 M 40-49        23:07    7:27/M
      34    Jake Brungard           Quaker Hill  CT     16     2 M  2-19        23:08    7:28/M
      35    Bill Sullivan                               37     9 M 30-39        23:13    7:29/M
      36    Richard Conant          Mystic  CT          50     7 M 50-59        23:18    7:31/M
      37    Michelle Murray         Groton  CT          25     1 F 20-29        23:20    7:32/M
      38    Stephen Montafi Montafi Groton  CT          37    10 M 30-39        23:34    7:36/M
      39    Jody Shields            Ledyard  CT         34    11 M 30-39        23:41    7:38/M
      40    Jeffrey Autrey          New London  CT      28     2 M 20-29        23:52    7:42/M
      41    Nicholas Mynuk          New London  CT      0      2 M  0- 1        23:54    7:43/M
      42    Christopher Haynes      Ledyard  CT         34    12 M 30-39        24:02    7:45/M
      43    Chad Joseph             Baltimore  MD       37    13 M 30-39        24:43    7:58/M
      44    David Driscoll          Mystic  CT          30    14 M 30-39        24:48    8:00/M
      45    Brett Arnold            Niantic  CT         33    15 M 30-39        24:50    8:01/M
      46    Katie Robbin            North Stonington  C 28     2 F 20-29        24:51    8:01/M
      47    Marsha Regan            New London  CT      41     1 F 40-49        24:58    8:03/M
      48    Maureen Mailhot         Mashantucket  CT    45     2 F 40-49        25:08    8:06/M
      49    Amy Howard              Pawcatuck  CT       35     5 F 30-39        25:25    8:12/M
      50    Perry Papadopoulos      Waterford  CT       38    16 M 30-39        25:38    8:16/M
      51    Carol Myers             New London  CT      31     6 F 30-39        25:49    8:20/M
      52    Pj Hancock              Mystic  CT          46     9 M 40-49        25:53    8:21/M
      53    Nora Ocheny             Salem  CT            0     2 F  0- 1        25:53    8:21/M
      54    Jeff Sturm              Waterford  CT       36    17 M 30-39        25:56    8:22/M
      55    Chris Ferace            Norwich  CT         38    18 M 30-39        26:00    8:23/M
      56    Dawn Guntner            Preston  CT         37     7 F 30-39        26:14    8:28/M
      57    Steven Boulhel          Niantic  CT         48    10 M 40-49        26:20    8:30/M
      58    Kelly Arnold            Niantic  CT          0     3 F  0- 1        26:25    8:31/M
      59    Joel Smith              Warwick  RI         38    19 M 30-39        26:28    8:32/M
      60    Jodie Whelan            New York  NY        25     3 F 20-29        26:28    8:32/M
      61    Mark Scozzafava         New York  NY        29     3 M 20-29        26:28    8:32/M
      62    Mary Allen              East Lyme  CT       42     3 F 40-49        26:32    8:34/M
      63    Kathleen Malloy         Mystic  CT          37     8 F 30-39        26:39    8:36/M
      64    Tom Owen                East Lyme  CT       44    11 M 40-49        26:43    8:37/M
      65    Michelle Murray         Baltimore  MD       32     9 F 30-39        26:43    8:37/M
      66    Michelle Royce          East Lyme  CT       25     4 F 20-29        26:52    8:40/M
      67    Meghan Steinhaus        Westerly  RI        25     5 F 20-29        26:55    8:41/M
      68    Gary Steinhaus          Westerly  RI        26     4 M 20-29        27:12    8:46/M
      69    Claire Tocheny          Salem  CT           12     1 F  2-19        27:13    8:47/M
      70    Keelie Driscoll         Mystic  CT          30    10 F 30-39        27:16    8:48/M
      71    Sloan Arnold            Niantic  CT         59     8 M 50-59        27:22    8:50/M
      72    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     72     2 M 60-99        27:26    8:51/M
      73    Patricia Phillips       Niantic  CT         0      4 F  0- 1        27:34    8:54/M
      74    Karen Sundahl           Glastonbury  CT     44     4 F 40-49        27:41    8:56/M
      75    Leo Sullivan            Waterford  CT       43    12 M 40-49        27:47    8:58/M
      76    Jennifer Jarvis         New London  CT      21     6 F 20-29        27:55    9:00/M
      77    Caryn Murray            East Hampton  CT    42     5 F 40-49        28:07    9:04/M
      78    Todd O'Connell          Waterford  CT       36    20 M 30-39        28:10    9:05/M
      79    James Constantine       Pawcatuck  CT       36    21 M 30-39        28:11    9:05/M
      80    James Austin            Ledyard  CT         46    13 M 40-49        28:22    9:09/M
      81    Shannon Heap            New London  CT      37    22 M 30-39        28:43    9:16/M
      82    Fran Depeter            New London  CT      57     9 M 50-59        28:46    9:17/M
      83    Ashley Castle           Stonington  CT      20     7 F 20-29        28:53    9:19/M
      84    Debbie Loane Castle     Stonington  CT      42     6 F 40-49        28:53    9:19/M
      85    David Mailhot           Mashantucket  CT    57    10 M 50-59        28:54    9:19/M
      86    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        28:56    9:20/M
      87    Lynn Dungey             Bozrah  CT          27     5 M 20-29        28:57    9:20/M
      88    Elaine Sullivan         Waterford  CT       9      2 F  2-19        29:08    9:24/M
      89    Dana Richardson         Norwich  CT         45     7 F 40-49        29:11    9:25/M
      90    Terese Arpin            Bozrah  CT          55     1 F 50-59        29:37    9:33/M
      91    Elizabeth Diaz-Allen    Niantic  CT         37    11 F 30-39        30:02    9:41/M
      92    Amanda Anderson         New London  CT      35    12 F 30-39        30:11    9:44/M
      93    Alexa Oliver            Colchester  CT      11     3 F  2-19        30:12    9:45/M
      94    Diane Oliver            Colchester  CT      39    13 F 30-39        30:13    9:45/M
      95    Edwina Callaghan        Salem  CT           56     2 F 50-59        30:16    9:46/M
      96    Peter Fany              Riverside  CT       63     3 M 60-99        30:25    9:49/M
      97    Rebecca Bogle           Mystic  CT          32    14 F 30-39        31:00   10:00/M
      98    Kevin Bogle             Mystic  CT          40    14 M 40-49        31:00   10:00/M
      99    Kelsey Lucas            Salem  CT           14     4 F  2-19        31:04   10:01/M
     100    Billy Sullivan          Waterford  CT       11     3 M  2-19        31:20   10:06/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Frank Dawson            Groton  CT          46    15 M 40-49        31:24   10:08/M
     102    David Dimella           Skillman  NJ         4     4 M  2-19        31:34   10:11/M
     103    Dan Henderson           Colchester  CT      0      3 M  0- 1        31:40   10:13/M
     104    Victoria Dimella        Skillman  NJ        38    15 F 30-39        31:40   10:13/M
     105    Robert Dimella          Skillman  NJ        39    23 M 30-39        31:41   10:13/M
     106    Kellie Sullivan         Portland  ME        37    16 F 30-39        32:05   10:21/M
     107    Carolyn Ryan            Groton  CT          37    17 F 30-39        32:05   10:21/M
     108    Chris Petranek          New London  CT      33    24 M 30-39        32:36   10:31/M
     109    James Greenleaf, Sr.    Waterford  CT       61     4 M 60-99        33:21   10:45/M
     110    Jackie Owen             East Lyme  CT       44     8 F 40-49        34:14   11:03/M
     111    Kathy Lucas             Salem  CT           46     9 F 40-49        34:14   11:03/M
     112    Karen Anderson          New London  CT      43    10 F 40-49        34:15   11:03/M
     113    Cecelia Grisafe         Salem  CT           50     3 F 50-59        35:10   11:21/M
     114    Suzie Hawkins           Colchester  CT      56     4 F 50-59        35:45   11:32/M
     115    Katy Hawkins            Stamford  CT        25     8 F 20-29        35:45   11:32/M
     116    Anne Pierson            Old Lyme  CT        76     1 F 60-99        36:06   11:39/M
     117    Lisa Picarazzi          Niantic  CT         46    11 F 40-49        36:31   11:47/M
     118    Kathryn Cole            New London  CT      57     5 F 50-59        36:34   11:48/M
     119    Mike Murphy             East Hartford  CT   32    25 M 30-39        37:08   11:59/M
     120    Michelle Secchiaroli    Niantic  CT         34    18 F 30-39        37:11   12:00/M
     121    Ken Secchiaroli         Niantic  CT         36    26 M 30-39        37:12   12:00/M
     122    Bryn Greenleaf          Doylestown  PA      38    19 F 30-39        37:38   12:08/M
     123    Alison Scozzafava       Wilton  CT          22     9 F 20-29        39:46   12:50/M
     124    Stefanie Terentiuk      Milford  CT         22    10 F 20-29        39:46   12:50/M
     125    Danielle Klette         Brighton  MA        37    20 F 30-39        40:27   13:03/M
     126    Jt Kettle               Brighton  MA        36    27 M 30-39        40:27   13:03/M
     127    Bandit Number  9001                                2 M  0- 0        43:02   13:53/M
     128    Donna Payne             Waterford  CT       48    12 F 40-49        43:03   13:53/M
     129    Joe Scozzafava          Wilton  CT          57    11 M 50-59        43:28   14:01/M
     130    Billy Keane             Stonington  CT      7      5 M  2-19        45:26   14:39/M
     131    Andrea Marcille         New London  CT      0      5 F  0- 1        45:27   14:40/M
     132    Eric Martin             Trumbull  CT        29     6 M 20-29        47:56   15:28/M
     133    Stephanie Martin        Trumbull  CT        30    21 F 30-39        47:57   15:28/M
     134    Colin Harrington        Waterford  CT       10     6 M  2-19        48:13   15:33/M
     135    Patrick Regan           New London  CT      11     7 M  2-19        48:18   15:35/M
     136    Diane Harrington        Waterford  CT       35    22 F 30-39        48:28   15:38/M
     137    Lauren Woodmansee       Preston  CT         20    11 F 20-29        49:57   16:07/M
     138    Elizabeth Abrahamson    Jewett City  CT     26    12 F 20-29        49:58   16:07/M
     139    Ali Lacey               Norwich  CT          0     6 F  0- 1        50:48   16:23/M
     140    Laurie McBride          Groton Long Point   32    23 F 30-39        50:48   16:23/M
     141    Amy Leger               Noank  CT            0     7 F  0- 1        50:48   16:23/M
     142    Linda Scacciaferro      Niantic  CT         59     6 F 50-59        51:00   16:27/M
     143    Lisa Dogolo             Mystic  CT          35    24 F 30-39        51:00   16:27/M
     144    Victor Estelle          Groton  CT          0      4 M  0- 1        51:10   16:30/M
     145    Kerri Axt               New London  CT      0      8 F  0- 1        51:11   16:31/M
     146    Richard Call            Hope Valley  RI     49    16 M 40-49        51:46   16:42/M
     147    Uma Kuruganti           Mystic  CT          44    13 F 40-49        51:47   16:42/M
     148    Roberta Kessler         Hope Valley  RI     47    14 F 40-49        51:48   16:43/M
     149    John Ravell             Huntington  VT      37    28 M 30-39        52:00   16:46/M
     150    Juli Estelle            Stonington  CT      31    25 F 30-39        52:58   17:05/M
     151    Larry Balsley           Stonington  CT      0      5 M  0- 1        52:59   17:05/M
     152    Bill Bechem             Stamford  CT        60     5 M 60-99        53:02   17:06/M
     153    Stacy Madden            New London  CT      37    26 F 30-39        53:37   17:18/M
     154    Julie O'Connell         Waterford  CT       35    27 F 30-39        53:47   17:21/M
     155    Jack Harrison           Waterford  CT       57    12 M 50-59        53:48   17:21/M
     156    Shawna Constantine      Pawcatuck  CT       34    28 F 30-39        53:49   17:22/M
     157    Frank Marcille III      Mystic  CT          31    29 M 30-39        55:04   17:46/M
     158    Diane Eggler            Taftville  CT       38    29 F 30-39        55:25   17:53/M
     159    Christine Estelle       Groton  CT          0      9 F  0- 1        55:26   17:53/M
     160    Roger Arnold            Niantic  CT         60     6 M 60-99        55:45   17:59/M
     161    Pat Greenleaf           Waterford  CT       59     7 F 50-59        56:09   18:07/M
     162    Ann Scozzafava          Wilton  CT          57     8 F 50-59        56:09   18:07/M
     163    Ken Daniewicz           Preston  CT         32    30 M 30-39        59:40   19:15/M
     164    Sara Daniewicz          Preston  CT         32    30 F 30-39        59:41   19:15/M
     165    Kim McGowan             Ledyard  CT         31    31 F 30-39      1:00:12   19:25/M
     166    Tammy Brannan           Ledyard  CT         32    32 F 30-39      1:00:13   19:25/M
     167    Lois Woodmansee         Preston  CT         50     9 F 50-59      1:00:23   19:29/M
     168    Janet MacIejny          Preston  CT         58    10 F 50-59      1:00:24   19:29/M
     169    Barbara Hayslip         Huntington  CT      60     2 F 60-99      1:00:43   19:35/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run/Walk

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Merz Mystic CT

43

3

17:50

5:45/M

 
Top

Women 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Tocheny Salem CT

12

69

27:13

8:47/M

2

Elaine Sullivan Waterford CT

9

88

29:08

9:24/M

3

Alexa Oliver Colchester CT

11

93

30:12

9:45/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Murray Groton CT

25

37

23:20

7:32/M

2

Katie Robbin North Stonington CT

28

46

24:51

8:01/M

3

Jodie Whelan New York NY

25

60

26:28

8:32/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alison Dupont Uncasville CT

38

11

19:41

6:21/M

2

Whitney Gollsneider Quaker Hill CT

39

18

20:35

6:38/M

3

Marcy Withington Old Lyme CT

36

23

21:12

6:50/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marsha Regan New London CT

41

47

24:58

8:03/M

2

Maureen Mailhot Mashantucket CT

45

48

25:08

8:06/M

3

Mary Allen East Lyme CT

42

62

26:32

8:34/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Terese Arpin Bozrah CT

55

90

29:37

9:33/M

2

Edwina Callaghan Salem CT

56

95

30:16

9:46/M

3

Cecelia Grisafe Salem CT

50

113

35:10

11:21/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anne Pierson Old Lyme CT

76

116

36:06

11:39/M

2

Barbara Hayslip Huntington CT

60

169

1:00:43

19:35/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Bessette Mystic CT

26

1

16:07

5:12/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Chapman Groton CT

13

15

20:25

6:35/M

2

Jake Brungard Quaker Hill CT

16

34

23:08

7:28/M

3

Billy Sullivan Waterford CT

11

100

31:20

10:06/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Larz Selmer-Larsen Niantic CT

25

2

16:20

5:16/M

2

Jeffrey Autrey New London CT

28

40

23:52

7:42/M

3

Mark Scozzafava New York NY

29

61

26:28

8:32/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stanley Mickus Mystic CT

38

5

18:38

6:01/M

2

Scott Welch Groton CT

30

6

18:38

6:01/M

3

Jose Lopez New London CT

35

9

19:03

6:09/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Collins Tolland CT

40

4

18:37

6:00/M

2

Daniel Santos Danielson CT

46

7

18:41

6:02/M

3

Michael Didato Waterford CT

44

16

20:26

6:35/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Gallerani Uncasville CT

51

8

18:58

6:07/M

2

Scott Jezek East Haddam CT

53

14

19:56

6:26/M

3

John La Mattina Stonington CT

56

17

20:34

6:38/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

60

12

19:42

6:21/M

2

Jim Latourette Quaker Hill CT

72

72

27:26

8:51/M

3

Peter Fany Riverside CT

63

96

30:25

9:49/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News