Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Kelley's Pace Hare Hop 3 Mile Race

Mystic, CT, March 5, 2006

Results

Results By SNERRO, LLC


Kelley's Pace Hare Hop 3 Mile Race
Overall Finish List
March 05, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Scott Bessette          Wakefield  RI       26     1 M 20-29      16:18.0    5:26/M
       2    Stephen HERRERA         Waterford  CT       35     1 M 30-39      16:24.0    5:28/M
       3    Jeff Wadecki            LEDYARD  CT         22     2 M 20-29      16:28.0    5:29/M
       4    Daniel Cavey            Bozrah  CT          17     1 M  0-19      17:40.0    5:53/M
       5    Kevin AGNELLO           Pawcatuck  CT       15     2 M  0-19      18:09.0    6:03/M
       6    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15     3 M  0-19      18:22.0    6:07/M
       7    Martha Merz             MYSTIC  CT          43     1 F 40-49      18:32.0    6:11/M
       8    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41     1 M 40-49      18:48.0    6:16/M
       9    Martin Legg             Ledyard  CT         40     2 M 40-49      18:50.0    6:17/M
      10    Eusevio Quinones        Groton  CT          40     3 M 40-49      19:13.0    6:24/M
      11    Bob Lane                                    46     4 M 40-49      19:15.0    6:25/M
      12    Paul Doominy            East Haddam  CT     45     5 M 40-49      19:21.0    6:27/M
      13    RYAN Lenihan            Stonington  CT      14     4 M  0-19      19:44.0    6:35/M
      14    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38     2 M 30-39      19:53.0    6:38/M
      15    allison Dupont          Groton  CT          38     1 F 30-39      19:56.0    6:39/M
      16    BOB HANDIFIELD          EAST LYME  CT       45     6 M 40-49      20:06.0    6:42/M
      17    David Jacobs            Niantic  CT         60     1 M 60-69      20:15.0    6:45/M
      18    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     51     1 M 50-59      20:18.0    6:46/M
      19    Heather Bessette        Mystic  CT          42     2 F 40-49      20:28.0    6:49/M
      20    John Dittomasso         Greenville  RI      52     2 M 50-59      20:41.0    6:54/M
      21    Matthew Raymond         Niantic  CT         21     3 M 20-29      21:06.0    7:02/M
      22    Brian MacKey            Old Lyme  CT        18     5 M  0-19      21:07.0    7:02/M
      23    Robert Neaton           Old Lyme  CT        17     6 M  0-19      21:07.0    7:02/M
      24    Richard Rice            Uncasville  CT      46     7 M 40-49      21:45.0    7:15/M
      25    Lindsay Raymond         Niantic  CT         19     1 F  0-19      21:57.0    7:19/M
      26    John Bigouette          Pawcatuck  CT       15     7 M  0-19      22:19.0    7:26/M
      27    Gene Maran              Waterford  CT       53     3 M 50-59      22:24.0    7:28/M
      28    Ted PHILLIPS            Niantic  CT         64     2 M 60-69      23:00.0    7:40/M
      29    Gerah Ventresca         Westerly  RI        31     2 F 30-39      23:15.0    7:45/M
      30    Michael Cruise          Wyoming  RI         58     4 M 50-59      23:25.0    7:48/M
      31    Claire Millous          New London  CT      37     3 F 30-39      23:33.0    7:51/M
      32    Pat SWIM                Groton  CT          52     1 F 50-59      23:41.0    7:54/M
      33    Elliot Olivas           Mystic  CT          14     8 M  0-19      23:46.0    7:55/M
      34    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         62     3 M 60-69      23:49.0    7:56/M
      35    Juli Bassett            Oakdale  CT         14     2 F  0-19      23:56.0    7:59/M
      36    Hannah Cavey            Bozrah  CT          14     3 F  0-19      23:57.0    7:59/M
      37    Kaven Oxholm            Mystic  CT          38     4 F 30-39      24:08.0    8:03/M
      38    Steven Oxholm           Mystic  CT          43     8 M 40-49      24:16.0    8:05/M
      39    Becca Graves            Niantic  CT         26     1 F 20-29      24:22.0    8:07/M
      40    Bill Billing            Mystic  CT          54     5 M 50-59      24:33.0    8:11/M
      41    Jim Lawton              Groton  CT          46     9 M 40-49      24:56.0    8:19/M
      42    Travis Lombardi         New London  CT      33     3 M 30-39      25:14.0    8:25/M
      43    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       37     5 F 30-39      25:36.0    8:32/M
      44    Jerry Brown             East Lyme  CT       64     4 M 60-69      25:38.0    8:33/M
      45    Kimberly Dominy         East Haddam  CT     35     6 F 30-39      25:49.0    8:36/M
      46    Stephen Avery           Voluntown  CT       50     6 M 50-59      25:54.0    8:38/M
      47    SUSAN ANWAY             Old Lyme  CT        45     3 F 40-49      25:56.0    8:39/M
      48    Bill Sullivan           Waterford  CT       37     4 M 30-39      26:15.0    8:45/M
      49    Gene Ryan                                   49    10 M 40-49      26:25.0    8:48/M
      50    Barbara Giant           Norwich  CT         35     7 F 30-39      26:37.0    8:52/M
      51    Ron Berthsavage         Pawcatuck  CT       70     1 M 70-99      26:39.0    8:53/M
      52    Tom Jones               Groton  CT          56     7 M 50-59      27:02.0    9:01/M
      53    Dan Gallagher           East Haddam  CT     16     9 M  0-19      27:09.0    9:03/M
      54    Tom Harrignton          Waterford  CT       52     8 M 50-59      27:13.0    9:04/M
      55    John RYAN               Waterford  CT       43    11 M 40-49      27:14.0    9:05/M
      56    Mark Lenihan            Stonington  CT      43    12 M 40-49      27:46.0    9:15/M
      57    Debra Raymon            Niantic  CT         46     4 F 40-49      27:58.0    9:19/M
      58    Bob Davidson            Wethersfield  CT    76     2 M 70-99      28:33.0    9:31/M
      59    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         46     5 F 40-49      28:41.0    9:34/M
      60    Bernie Murray           Waterford  CT       70     3 M 70-99      28:50.0    9:37/M
      61    Patricia PHILLIPS                           58     2 F 50-59      28:58.0    9:39/M
      62    Libby Morrison          Stonington  CT      13     4 F  0-19      29:03.0    9:41/M
      63    Rusty Morrison          Stonington  CT      42    13 M 40-49      29:04.0    9:41/M
      64    CAROL CHOCHES-O'BRIEN   WAKEFIELD  RI       51     3 F 50-59      29:33.0    9:51/M
      65    Leo Sullivan            Waterford  CT       43    14 M 40-49      30:02.0   10:01/M
      66    Aron Williams           Stonington  CT      10    10 M  0-19      30:07.0   10:02/M
      67    Robert William          Stonington  CT      43    15 M 40-49      30:08.0   10:03/M
      68    Peter Godin             Oakdale  CT         14    11 M  0-19      30:19.0   10:06/M
      69    Kim Remetta             Milford  CT         51     9 M 50-59      30:52.0   10:17/M
      70    Mary Boy                Mystic  CT          48     6 F 40-49      31:15.0   10:25/M
      71    Edwina Callaghan        Salem  CT           56     4 F 50-59      32:23.0   10:48/M
      72    HELEN Granskog          Groton  CT          31     8 F 30-39      32:32.0   10:51/M
      73    Colburn Graves          North Stonington  C 70    12 M 70-99      34:40.0   11:33/M
      74    Irene Duncan            Killingworth  CT    59     5 F 50-59      34:43.0   11:34/M
      75    Jennifer Virig          Mystic  CT          23     2 F 20-29      35:36.0   11:52/M
      76    Mike Shaw               Plainfield  CT      14    13 M  0-19      36:00.0   12:00/M
      77    Brad Schwartzenbach     Pawcatuck  CT       26     4 M 20-29      36:23.0   12:08/M
      78    Sarah Morrison          Stonington  CT      11     5 F  0-19      36:32.0   12:11/M
      79    Alisa Morrison          Stonington  CT      43     7 F 40-49      36:33.0   12:11/M

------------------------------------------------------------------------


Kelley's Pace Hare Hop 3 Mile Race
Age Group Results
March 06, 2005
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

Women 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lindsay Raymond         Niantic  CT         19       25      21:57.0    7:19/M
       2    Juli Bassett            Oakdale  CT         14       35      23:56.0    7:59/M
       3    Hannah Cavey            Bozrah  CT          14       36      23:57.0    7:59/M
       4    Libby Morrison          Stonington  CT      13       62      29:03.0    9:41/M
       5    Sarah Morrison          Stonington  CT      11       78      36:32.0   12:11/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Becca Graves            Niantic  CT         26       39      24:22.0    8:07/M
       2    Jennifer Virig          Mystic  CT          23       75      35:36.0   11:52/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    allison Dupont          Groton  CT          38       15      19:56.0    6:39/M
       2    Gerah Ventresca         Westerly  RI        31       29      23:15.0    7:45/M
       3    Claire Millous          New London  CT      37       31      23:33.0    7:51/M
       4    Kaven Oxholm            Mystic  CT          38       37      24:08.0    8:03/M
       5    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       37       43      25:36.0    8:32/M
       6    Kimberly Dominy         East Haddam  CT     35       45      25:49.0    8:36/M
       7    Barbara Giant           Norwich  CT         35       50      26:37.0    8:52/M
       8    HELEN Granskog          Groton  CT          31       72      32:32.0   10:51/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz             MYSTIC  CT          43        7      18:32.0    6:11/M
       2    Heather Bessette        Mystic  CT          42       19      20:28.0    6:49/M
       3    SUSAN ANWAY             Old Lyme  CT        45       47      25:56.0    8:39/M
       4    Debra Raymon            Niantic  CT         46       57      27:58.0    9:19/M
       5    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         46       59      28:41.0    9:34/M
       6    Mary Boy                Mystic  CT          48       70      31:15.0   10:25/M
       7    Alisa Morrison          Stonington  CT      43       79      36:33.0   12:11/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat SWIM                Groton  CT          52       32      23:41.0    7:54/M
       2    Patricia PHILLIPS                           58       61      28:58.0    9:39/M
       3    CAROL CHOCHES-O'BRIEN   WAKEFIELD  RI       51       64      29:33.0    9:51/M
       4    Edwina Callaghan        Salem  CT           56       71      32:23.0   10:48/M
       5    Irene Duncan            Killingworth  CT    59       74      34:43.0   11:34/M

Male 0-19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Cavey            Bozrah  CT          17        4      17:40.0    5:53/M
       2    Kevin AGNELLO           Pawcatuck  CT       15        5      18:09.0    6:03/M
       3    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15        6      18:22.0    6:07/M
       4    RYAN Lenihan            Stonington  CT      14       13      19:44.0    6:35/M
       5    Brian MacKey            Old Lyme  CT        18       22      21:07.0    7:02/M
       6    Robert Neaton           Old Lyme  CT        17       23      21:07.0    7:02/M
       7    John Bigouette          Pawcatuck  CT       15       26      22:19.0    7:26/M
       8    Elliot Olivas           Mystic  CT          14       33      23:46.0    7:55/M
       9    Dan Gallagher           East Haddam  CT     16       53      27:09.0    9:03/M
      10    Aron Williams           Stonington  CT      10       66      30:07.0   10:02/M
      11    Peter Godin             Oakdale  CT         14       68      30:19.0   10:06/M
      12    Mike Shaw               Plainfield  CT      14       76      36:00.0   12:00/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Bessette          Wakefield  RI       26        1      16:18.0    5:26/M
       2    Jeff Wadecki            LEDYARD  CT         22        3      16:28.0    5:29/M
       3    Matthew Raymond         Niantic  CT         21       21      21:06.0    7:02/M
       4    Brad Schwartzenbach     Pawcatuck  CT       26       77      36:23.0   12:08/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       35        2      16:24.0    5:28/M
       2    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38       14      19:53.0    6:38/M
       3    Travis Lombardi         New London  CT      33       42      25:14.0    8:25/M
       4    Bill Sullivan           Waterford  CT       37       48      26:15.0    8:45/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41        8      18:48.0    6:16/M
       2    Martin Legg             Ledyard  CT         40        9      18:50.0    6:17/M
       3    Eusevio Quinones        Groton  CT          40       10      19:13.0    6:24/M
       4    Bob Lane                                    46       11      19:15.0    6:25/M
       5    Paul Doominy            East Haddam  CT     45       12      19:21.0    6:27/M
       6    BOB HANDIFIELD          EAST LYME  CT       45       16      20:06.0    6:42/M
       7    Richard Rice            Uncasville  CT      46       24      21:45.0    7:15/M
       8    Steven Oxholm           Mystic  CT          43       38      24:16.0    8:05/M
       9    Jim Lawton              Groton  CT          46       41      24:56.0    8:19/M
      10    Gene Ryan                                   49       49      26:25.0    8:48/M
      11    John RYAN               Waterford  CT       43       55      27:14.0    9:05/M
      12    Mark Lenihan            Stonington  CT      43       56      27:46.0    9:15/M
      13    Rusty Morrison          Stonington  CT      42       63      29:04.0    9:41/M
      14    Leo Sullivan            Waterford  CT       43       65      30:02.0   10:01/M
      15    Robert William          Stonington  CT      43       67      30:08.0   10:03/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     51       18      20:18.0    6:46/M
       2    John Dittomasso         Greenville  RI      52       20      20:41.0    6:54/M
       3    Gene Maran              Waterford  CT       53       27      22:24.0    7:28/M
       4    Michael Cruise          Wyoming  RI         58       30      23:25.0    7:48/M
       5    Bill Billing            Mystic  CT          54       40      24:33.0    8:11/M
       6    Stephen Avery           Voluntown  CT       50       46      25:54.0    8:38/M
       7    Tom Jones               Groton  CT          56       52      27:02.0    9:01/M
       8    Tom Harrignton          Waterford  CT       52       54      27:13.0    9:04/M
       9    Kim Remetta             Milford  CT         51       69      30:52.0   10:17/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Jacobs            Niantic  CT         60       17      20:15.0    6:45/M
       2    Ted PHILLIPS            Niantic  CT         64       28      23:00.0    7:40/M
       3    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         62       34      23:49.0    7:56/M
       4    Jerry Brown             East Lyme  CT       64       44      25:38.0    8:33/M

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ron Berthsavage         Pawcatuck  CT       70       51      26:39.0    8:53/M
       2    Bob Davidson            Wethersfield  CT    76       58      28:33.0    9:31/M
       3    Bernie Murray           Waterford  CT       70       60      28:50.0    9:37/M
       4    Colburn Graves          North Stonington  C 70       73      34:40.0   11:33/M
------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News