Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Leprechaun 5-Miler

Madison, CT, March 19, 2006

Overall Results

SNERRO, LLC

The wind blew and the runners flew in Madison at the Surf Club.  Chad Brown and Kerry Arsenault really flew as they winged to the finish ahead of their respective flocks.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chad Brown              Waterford  CT       30     1 M 30-39      26:37.0    5:19/M
       2    Scott Bessette          Mystic  CT          26     1 M 20-29      27:18.0    5:28/M
       3    Mike Gyulay             Wallingford  CT     36     2 M 30-39      27:40.0    5:32/M
       4    Ryan Murdoch            Niantic  CT         17     1 M  1-19      28:23.0    5:41/M
       5    Bradley Dion            Madison  CT         20     2 M 20-29      28:58.0    5:48/M
       6    Josh Cashman            Madison  CT         0      1 M  0- 0      29:54.0    5:59/M
       7    CHARLEY ISLEN           Madison  CT         42     1 M 40-49      30:01.0    6:00/M
       8    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT        21     3 M 20-29      30:13.0    6:03/M
       9    KERRY ARSENAULT         Guilford  CT        41     1 F 40-49      30:27.0    6:05/M
      10    Martha MERZ             MYSTIC  CT          43     2 F 40-49      30:37.0    6:07/M
      11    Asa Wildermann          Madison  CT         32     3 M 30-39      31:00.0    6:12/M
      12    Poul Smith              Storrs  CT          40     2 M 40-49      31:05.0    6:13/M
      13    Kurt Ogren              Hamden  CT          36     4 M 30-39      31:12.0    6:14/M
      14    Eddie Washington        Riverside  CA       31     5 M 30-39      31:36.0    6:19/M
      15    Maureen TERWILLIGER     Guilford  CT        38     1 F 30-39      31:42.0    6:20/M
      16    Pete Murphy             West Granby  CT     41     3 M 40-49      32:19.0    6:28/M
      17    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38     6 M 30-39      32:33.0    6:31/M
      18    Eric Albert                                 41     4 M 40-49      32:48.0    6:34/M
      19    Bruce BEEBE             Madison  CT         44     5 M 40-49      33:03.0    6:37/M
      20    Steve Carlson           Manchester  CT      35     7 M 30-39      33:11.0    6:38/M
      21    Simon Harvey            Durham  CT          45     6 M 40-49      33:22.0    6:40/M
      22    Todd Strickland         Madison  CT         43     7 M 40-49      33:28.0    6:42/M
      23    Todd LeMire             Moodus  CT          11     2 M  1-19      33:33.0    6:43/M
      24    NEAL Slobin             Old Saybrook  CT    50     1 M 50-59      33:40.0    6:44/M
      25    Adamo Kovalski          Manchester  CT      33     8 M 30-39      33:53.0    6:47/M
      26    Bill Kane               Madison  CT         44     8 M 40-49      34:05.0    6:49/M
      27    Christopher McShane     Madison  CT         40     9 M 40-49      34:15.0    6:51/M
      28    James Wehlan            Madison  CT         44    10 M 40-49      34:17.0    6:51/M
      29    Andy Costa              Wallingford  CT     29     4 M 20-29      34:20.0    6:52/M
      30    Eileen Lawrence         Killingworth  CT    38     2 F 30-39      34:24.0    6:53/M
      31    Chris Lawrence          Killingworth  CT    39     9 M 30-39      34:25.0    6:53/M
      32    Adamo Fusaro            Westbrook  CT       15     3 M  1-19      34:28.0    6:54/M
      33    Becky ISLEN             Madison  CT         30     3 F 30-39      34:33.0    6:55/M
      34    Bj Youngerman           Madison  CT         17     4 M  1-19      34:41.0    6:56/M
      35    Andrew Verderame        Killingworth  CT    16     5 M  1-19      34:58.0    7:00/M
      36    Kevin Tranberg                              37    10 M 30-39      34:59.0    7:00/M
      37    William Schaeffer       Guilford  CT        59     2 M 50-59      35:04.0    7:01/M
      38    Richard Rice            Uncasville  CT      46    11 M 40-49      35:07.0    7:01/M
      39    Jason MacAluso          Madison  CT         31    11 M 30-39      35:09.0    7:02/M
      40    Heather Delaurenhs      Haddam  CT          30     4 F 30-39      35:11.0    7:02/M
      41    Sean Nestor             Madison  CT         15     6 M  1-19      35:30.0    7:06/M
      42    James Muller            Madison  CT         14     7 M  1-19      35:32.0    7:06/M
      43    Amy Sorensen            Middlefield  CT     33     5 F 30-39      35:49.0    7:10/M
      44    Robert G Davis          Naugatuck  CT       54     3 M 50-59      36:02.0    7:12/M
      45    Daniel Nestor           Madison  CT         12     8 M  1-19      36:09.0    7:14/M
      46    Mohsen Safari           Groton  CT          55     4 M 50-59      36:18.0    7:16/M
      47    Michael Presti          Manchester  CT      46    12 M 40-49      36:19.0    7:16/M
      48    Tony Svainelli          Clinton  CT         51     5 M 50-59      36:25.0    7:17/M
      49    Robert Tosiello         Madison  CT         48    13 M 40-49      36:32.0    7:18/M
      50    Marcy Withington        Old Lyme  CT        36     6 F 30-39      36:40.0    7:20/M
      51    Lucie Rios              Hamden  CT          40     3 F 40-49      36:47.0    7:21/M
      52    John Herlenek           Haddam  CT          45    14 M 40-49      36:53.0    7:23/M
      53    Barbara PEARCE          Guilford  CT        51     1 F 50-59      36:54.0    7:23/M
      54    Paul Baldini            North Haven  CT     34    12 M 30-39      37:20.0    7:28/M
      55    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        52     6 M 50-59      37:28.0    7:30/M
      56    Taylor Andrews          New London  CT      19     9 M  1-19      37:29.0    7:30/M
      57    Linda Lefante           Madison  CT         40     4 F 40-49      37:50.0    7:34/M
      58    Kipp Small              Guilford  CT        44    15 M 40-49      37:51.0    7:34/M
      59    Doug Bacon                                  42    16 M 40-49      37:57.0    7:35/M
      60    Robert Frenette         Andover  CT         38    13 M 30-39      38:06.0    7:37/M
      61    Dennis Mennillo, Jr                         37    14 M 30-39      38:07.0    7:37/M
      62    Stacy Sullivan          Madison  CT         42     5 F 40-49      38:15.0    7:39/M
      63    FRANK Fiala             East Haddam  CT     46    17 M 40-49      38:16.0    7:39/M
      64    Brendan Smith           Guilford  CT        45    18 M 40-49      38:17.0    7:39/M
      65    David Rathbun           Northford  CT       58     7 M 50-59      38:17.0    7:39/M
      66    Joanie Darlingh         Killingworth  CT    42     6 F 40-49      38:36.0    7:43/M
      67    Doug Garrett            Killingworth  CT    60     1 M 60-69      38:38.0    7:44/M
      68    Peter Tripp             Greenwich  CT       37    15 M 30-39      38:43.0    7:45/M
      69    Robin Baughan           North Branford  CT  38     7 F 30-39      38:46.0    7:45/M
      70    Jopnathan Mayhew        Madison  CT         42    19 M 40-49      38:47.0    7:45/M
      71    Lindsay Holms           Branford  CT        25     1 F 20-29      38:49.0    7:46/M
      72    Scott Beckwith          Madison  CT         39    16 M 30-39      38:52.0    7:46/M
      73    Dennis McCauley                             59     8 M 50-59      38:56.0    7:47/M
      74    Carrie Foster           New London  CT      20     2 F 20-29      39:01.0    7:48/M
      75    Oliver White            Guilford  CT        57     9 M 50-59      39:07.0    7:49/M
      76    Timothy Fitzgerald      Madison  CT         38    17 M 30-39      39:38.0    7:56/M
      77    Gordon Todd             Manchester  CT      64     2 M 60-69      39:43.0    7:57/M
      78    Neil Mandel             Shelton  CT         52    10 M 50-59      39:50.0    7:58/M
      79    Stephen Moskaluk        Groton  CT          32    18 M 30-39      39:56.0    7:59/M
      80    Sara Perr               New London  CT      19     1 F  1-19      39:58.0    8:00/M
      81    Regina Citrin           Madison  CT         42     7 F 40-49      40:01.0    8:00/M
      82    Penny Oakley            Old Lyme  CT        51     2 F 50-59      40:11.0    8:02/M
      83    Karen Febbraio          Guilford  CT        52     3 F 50-59      40:12.0    8:02/M
      84    Jon Blake                                   45    20 M 40-49      40:18.0    8:04/M
      85    Melissa Christian       New Haven  CT       31     8 F 30-39      40:25.0    8:05/M
      86    Danielle Ciccone        Westbrook  CT       21     3 F 20-29      40:26.0    8:05/M
      87    Pal Polsi               Waltham  MA         27     5 M 20-29      40:27.0    8:05/M
      88    Mikhail Kaprahor                            43    21 M 40-49      40:38.0    8:08/M
      89    John Muller             Madison  CT         48    22 M 40-49      40:58.0    8:12/M
      90    Lucio Lefante           West Hartford  CT   37    19 M 30-39      41:13.0    8:15/M
      91    Micole Yancey                               16     2 F  1-19      41:14.0    8:15/M
      92    Eric Wolf               Seymour  CT         25     6 M 20-29      41:17.0    8:15/M
      93    John Thomas             Clinton  CT         67     3 M 60-69      41:18.0    8:16/M
      94    Lisa Haupt              Clinton  CT         43     8 F 40-49      41:23.0    8:17/M
      95    Becky Vayo              Ithaca  NY          20     4 F 20-29      41:26.0    8:17/M
      96    Karen Roy                                   29     5 F 20-29      41:29.0    8:18/M
      97    Kristen Hunt            Greenwich  CT       29     6 F 20-29      41:31.0    8:18/M
      98    Bill Sullivan           Waterford  CT       37    20 M 30-39      41:35.0    8:19/M
      99    Chns Hayder             Centerbrook  CT     24     7 M 20-29      41:42.0    8:20/M
     100    Aram Crandall           Guilford  CT        32    21 M 30-39      41:57.0    8:23/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Mike King               Middletown  CT      53    11 M 50-59      41:58.0    8:24/M
     102    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT    15     3 F  1-19      42:00.0    8:24/M
     103    Greg Ryan               Waterford  CT       50    12 M 50-59      42:04.0    8:25/M
     104    Peter Tosiello          Madison  CT         15    10 M  1-19      42:11.0    8:26/M
     105    Glenn Forest            Branford  CT        45    23 M 40-49      42:15.0    8:27/M
     106    Terri Weiss             Madison  CT         55     4 F 50-59      42:20.0    8:28/M
     107    George Davis                                60     4 M 60-69      42:32.0    8:30/M
     108    Greg Garber             Cheshire  CT        48    24 M 40-49      42:41.0    8:32/M
     109    Kristen Ginsburg        Madison  CT         31     9 F 30-39      42:44.0    8:33/M
     110    Tim Aeedam              Southington  CT     48    25 M 40-49      42:49.0    8:34/M
     111    Tim Huminski            Madison  CT         39    22 M 30-39      42:55.0    8:35/M
     112    Stephen Hartman         Guilford  CT        25     8 M 20-29      43:01.0    8:36/M
     113    Dannby Maxwell                              49    26 M 40-49      43:02.0    8:36/M
     114    Stephen Avery           Voluntown  CT       50    13 M 50-59      43:02.0    8:36/M
     115    Karl Salvati            North Haven  CT     52    14 M 50-59      43:14.0    8:39/M
     116    John RYAN               Waterford  CT       43    27 M 40-49      43:21.0    8:40/M
     117    Margaret Mahar          Wethersfield  CT    43     9 F 40-49      43:23.0    8:41/M
     118    Richard ZBROZEK         BERLIN  CT          59    15 M 50-59      43:33.0    8:43/M
     119    Carol Bertolini         Madison  CT         41    10 F 40-49      43:34.0    8:43/M
     120    Participant Bandit                           0     1 M  0- 0      43:54.0    8:47/M
     121    Susan Dennis            Colchester  CT      31    10 F 30-39      43:55.0    8:47/M
     122    Mark Roby               Killingworth  CT    55    16 M 50-59      43:57.0    8:47/M
     123    Brian Hicks             Clinton  CT         15    11 M  1-19      44:00.0    8:48/M
     124    John H. King            Ivoryton  CT        12    12 M  1-19      44:01.0    8:48/M
     125    Becky Williamson        Greenwich  CT       37    11 F 30-39      44:02.0    8:48/M
     126    Tom Harrington          Waterford  CT       52    17 M 50-59      44:05.0    8:49/M
     127    Victor Anderson         Madison  CT         19    13 M  1-19      44:08.0    8:50/M
     128    David King              Ivoryton  CT        45    28 M 40-49      44:17.0    8:51/M
     129    Bill Vayo-Walker        White Plains  NY    41    29 M 40-49      44:19.0    8:52/M
     130    Alan Eddy               Madison  CT         47    30 M 40-49      44:25.0    8:53/M
     131    Jaqueline Lucas         Madison  CT         16     4 F  1-19      44:26.0    8:53/M
     132    Participant Unknown                          0     2 M  0- 0      44:35.0    8:55/M
     133    Morgan Russell          Guilford            46    31 M 40-49      44:45.0    8:57/M
     134    Bryun Funk              Madison  CT         32    23 M 30-39      44:46.0    8:57/M
     135    Marci Czel              Madison  CT         27     7 F 20-29      44:48.0    8:58/M
     136    Mary Robbenhaar-Fret    Killingworth  CT    47    11 F 40-49      44:54.0    8:59/M
     137    Dave Nelson             Killingworth  CT    37    24 M 30-39      44:55.0    8:59/M
     138    John H. Reid            Madison  CT         61     5 M 60-69      45:19.0    9:04/M
     139    Lauren Romanowski       Guilford  CT        39    12 F 30-39      45:19.0    9:04/M
     140    Rob Cassidy             Guilford  CT        38    25 M 30-39      45:36.0    9:07/M
     141    Gia Calistro            Guilford            40    12 F 40-49      45:37.0    9:07/M
     142    Jennifer Luther         Madison  CT         40    13 F 40-49      45:38.0    9:08/M
     143    Scott Pederson          Northford  CT       37    26 M 30-39      45:40.0    9:08/M
     144    Mary CSONTOS            Moodus  CT          43    14 F 40-49      45:47.0    9:09/M
     145    Joe Dupuis                                  47    32 M 40-49      45:58.0    9:12/M
     146    Sherri Condon           Middletown  CT      41    15 F 40-49      46:04.0    9:13/M
     147    Participant Unknown                          0     3 M  0- 0      46:09.0    9:14/M
     148    Rich Frost              Guilford            49    33 M 40-49      46:14.0    9:15/M
     149    Amos Page               Guilford  CT        11    14 M  1-19      46:20.0    9:16/M
     150    Harvey Oalkey, Jr       Old Lyme  CT        58    18 M 50-59      46:29.0    9:18/M
     151    Lida Letowt             Stratford  CT       43    16 F 40-49      46:35.0    9:19/M
     152    Pant Unknown Partici                         0     4 M  0- 0      46:38.0    9:20/M
     153    Jenifer Bradley         Groton  CT          43    17 F 40-49      46:48.0    9:22/M
     154    Christopher Matt        Plainville  CT      52    19 M 50-59      46:59.0    9:24/M
     155    Dawn Clark              Hamden  CT          26     8 F 20-29      47:10.0    9:26/M
     156    Kim Pierwola            Stratford  CT       38    13 F 30-39      47:13.0    9:27/M
     157    Sarah Viglione          Colchester  CT      31    14 F 30-39      47:22.0    9:28/M
     158    Katie Steward           Quaker Hill  CT     28     9 F 20-29      47:25.0    9:29/M
     159    George Collier Jr.      Mystic  CT          36    27 M 30-39      47:26.0    9:29/M
     160    Peter Bialobrzeski      Madison  CT         46    34 M 40-49      47:29.0    9:30/M
     161    John Bashaw             Madison  CT         45    35 M 40-49      47:43.0    9:33/M
     162    Deb Hager               Higganum  CT        55     5 F 50-59      47:45.0    9:33/M
     163    Roman Sterzycki                             57    20 M 50-59      47:57.0    9:35/M
     164    David Vayo              Bloomington  IL     48    36 M 40-49      48:10.0    9:38/M
     165    Leo Sullivan            Waterford  CT       43    37 M 40-49      48:15.0    9:39/M
     166    Teresa Connolly         Rocky Hill  CT      32    15 F 30-39      48:28.0    9:42/M
     167    Chns Walker             Madison  CT         40    38 M 40-49      48:40.0    9:44/M
     168    Annie Auerbach          Madison  CT         43    18 F 40-49      49:08.0    9:50/M
     169    Ines Reardon            Madison  CT         44    19 F 40-49      49:08.0    9:50/M
     170    Kathleen Franchi        Lebanon  CT         33    16 F 30-39      49:16.0    9:51/M
     171    Danille Nelson          Killingworth  CT    35    17 F 30-39      49:20.0    9:52/M
     172    Monica Mahoney          Ansonia  CT         40    20 F 40-49      49:36.0    9:55/M
     173    Tim Craft               Beacon Falls  CT    49    39 M 40-49      49:37.0    9:55/M
     174    Lisa Plourde            Durham  CT          41    21 F 40-49      49:43.0    9:57/M
     175    David Meehl             Middletown  CT      45    40 M 40-49      49:44.0    9:57/M
     176    Karen Pagano            Middletown  CT      35    18 F 30-39      49:44.0    9:57/M
     177    Clair Helenek           Haddam  CT          13     5 F  1-19      49:52.0    9:58/M
     178    Suxie Huminski          Madison  CT         36    19 F 30-39      50:00.0   10:00/M
     179    Sandy Beauvais            CT                0      1 F  0- 0      50:11.0   10:02/M
     180    Miker Otworth                               45    41 M 40-49      50:35.0   10:07/M
     181    Hal Elwell              Waterbury  CT       54    21 M 50-59      50:38.0   10:08/M
     182    Laura Santry            Madison  CT         13     6 F  1-19      50:49.0   10:10/M
     183    Brian Connolly          Rocky Hill  CT      35    28 M 30-39      51:14.0   10:15/M
     184    Lawrian McCauley                            45    22 F 40-49      51:22.0   10:16/M
     185    Tom MacDonald           Madison  CT         52    22 M 50-59      51:25.0   10:17/M
     186    Kathryn Genovese-Morrow Madison  CT         33    20 F 30-39      51:48.0   10:22/M
     187    Rosemary Hilario          CT                26    10 F 20-29      51:56.0   10:23/M
     188    Spencver Walker                             10    15 M  1-19      52:09.0   10:26/M
     189    Robert Trowbridge       Avon  CT            71     1 M 70-99      52:24.0   10:29/M
     190    Lisa Ellor              Stratford  CT       39    21 F 30-39      52:51.0   10:34/M
     191    Nicki Kitchill          Madison  CT         15     7 F  1-19      53:04.0   10:37/M
     192    Frosina Panovska        Stamford  CT        26    11 F 20-29      53:21.0   10:40/M
     193    Sarah Holland           Norwalk  CT         31    22 F 30-39      53:32.0   10:42/M
     194    Julian Capriles         Guilford  CT        13    16 M  1-19      53:44.0   10:45/M
     195    Pat Noonan              Madison  CT         53    23 M 50-59      55:08.0   11:02/M
     196    Caroline Napoli         Madison  CT         24    12 F 20-29      55:18.0   11:04/M
     197    Emily Schwartz          Manta, Equidor      18     8 F  1-19      55:19.0   11:04/M
     198    Marieke Page            Guilford  CT        8      9 F  1-19      55:20.0   11:04/M
     199    George Page             Guilford  CT        40    42 M 40-49      55:21.0   11:04/M
     200    Michael Santory         Madison  CT         11    17 M  1-19      56:47.0   11:21/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     201    Jane Canary             North Branford  CT  44    23 F 40-49      57:11.0   11:26/M
     202    Melinda Kingsbury       Essex               51     6 F 50-59      57:56.0   11:35/M
     203    Kathleen Scotti         West Hartford  CT   64     1 F 60-69      57:57.0   11:35/M
     204    Angela Guarasco         Madison  CT         50     7 F 50-59      58:16.0   11:39/M
     205    Sue Sebastian           Teaneck  NJ         24    13 F 20-29      58:17.0   11:39/M
     206    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     2 M 70-99      58:40.0   11:44/M
     207    Katrina Bonvini         Marion  CT          25    14 F 20-29    1:02:49.0   12:34/M
     208    Cynthia Tavella         Madison  CT         56     8 F 50-59    1:03:12.0   12:38/M
     209    Katherine Karlson       Binghamton, Ny  CT  53     9 F 50-59    1:04:45.0   12:57/M
LEPRECHAUN 5-MILER 5-MILE RACE
Age Group Results
March 19, 2006
Results By SNERRO, LLC
Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women 0 and under
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Beauvais            CT                0       179      50:11.0   10:02/M
Top
Women 1 to 19
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sara Perr               New London  CT      19       80      39:58.0    8:00/M
       2    Micole Yancey                               16       91      41:14.0    8:15/M
       3    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT    15      102      42:00.0    8:24/M
       4    Jaqueline Lucas         Madison  CT         16      131      44:26.0    8:53/M
       5    Clair Helenek           Haddam  CT          13      177      49:52.0    9:58/M
       6    Laura Santry            Madison  CT         13      182      50:49.0   10:10/M
       7    Nicki Kitchill          Madison  CT         15      191      53:04.0   10:37/M
       8    Emily Schwartz          Manta, Equidor      18      197      55:19.0   11:04/M
       9    Marieke Page            Guilford  CT        8       198      55:20.0   11:04/M
Top
Women 20 to 29
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lindsay Holms           Branford  CT        25       71      38:49.0    7:46/M
       2    Carrie Foster           New London  CT      20       74      39:01.0    7:48/M
       3    Danielle Ciccone        Westbrook  CT       21       86      40:26.0    8:05/M
       4    Becky Vayo              Ithaca  NY          20       95      41:26.0    8:17/M
       5    Karen Roy                                   29       96      41:29.0    8:18/M
       6    Kristen Hunt            Greenwich  CT       29       97      41:31.0    8:18/M
       7    Marci Czel              Madison  CT         27      135      44:48.0    8:58/M
       8    Dawn Clark              Hamden  CT          26      155      47:10.0    9:26/M
       9    Katie Steward           Quaker Hill  CT     28      158      47:25.0    9:29/M
      10    Rosemary Hilario          CT                26      187      51:56.0   10:23/M
      11    Frosina Panovska        Stamford  CT        26      192      53:21.0   10:40/M
      12    Caroline Napoli         Madison  CT         24      196      55:18.0   11:04/M
      13    Sue Sebastian           Teaneck  NJ         24      205      58:17.0   11:39/M
      14    Katrina Bonvini         Marion  CT          25      207    1:02:49.0   12:34/M
Top
Women 30 to 39
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Maureen TERWILLIGER     Guilford  CT        38       15      31:42.0    6:20/M
       2    Eileen Lawrence         Killingworth  CT    38       30      34:24.0    6:53/M
       3    Becky ISLEN             Madison  CT         30       33      34:33.0    6:55/M
       4    Heather Delaurenhs      Haddam  CT          30       40      35:11.0    7:02/M
       5    Amy Sorensen            Middlefield  CT     33       43      35:49.0    7:10/M
       6    Marcy Withington        Old Lyme  CT        36       50      36:40.0    7:20/M
       7    Robin Baughan           North Branford  CT  38       69      38:46.0    7:45/M
       8    Melissa Christian       New Haven  CT       31       85      40:25.0    8:05/M
       9    Kristen Ginsburg        Madison  CT         31      109      42:44.0    8:33/M
      10    Susan Dennis            Colchester  CT      31      121      43:55.0    8:47/M
      11    Becky Williamson        Greenwich  CT       37      125      44:02.0    8:48/M
      12    Lauren Romanowski       Guilford  CT        39      139      45:19.0    9:04/M
      13    Kim Pierwola            Stratford  CT       38      156      47:13.0    9:27/M
      14    Sarah Viglione          Colchester  CT      31      157      47:22.0    9:28/M
      15    Teresa Connolly         Rocky Hill  CT      32      166      48:28.0    9:42/M
      16    Kathleen Franchi        Lebanon  CT         33      170      49:16.0    9:51/M
      17    Danille Nelson          Killingworth  CT    35      171      49:20.0    9:52/M
      18    Karen Pagano            Middletown  CT      35      176      49:44.0    9:57/M
      19    Suxie Huminski          Madison  CT         36      178      50:00.0   10:00/M
      20    Kathryn Genovese-Morrow Madison  CT         33      186      51:48.0   10:22/M
      21    Lisa Ellor              Stratford  CT       39      190      52:51.0   10:34/M
      22    Sarah Holland           Norwalk  CT         31      193      53:32.0   10:42/M
Top
Women 40 to 49
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KERRY ARSENAULT         Guilford  CT        41        9      30:27.0    6:05/M
       2    Martha MERZ             MYSTIC  CT          43       10      30:37.0    6:07/M
       3    Lucie Rios              Hamden  CT          40       51      36:47.0    7:21/M
       4    Linda Lefante           Madison  CT         40       57      37:50.0    7:34/M
       5    Stacy Sullivan          Madison  CT         42       62      38:15.0    7:39/M
       6    Joanie Darlingh         Killingworth  CT    42       66      38:36.0    7:43/M
       7    Regina Citrin           Madison  CT         42       81      40:01.0    8:00/M
       8    Lisa Haupt              Clinton  CT         43       94      41:23.0    8:17/M
       9    Margaret Mahar          Wethersfield  CT    43      117      43:23.0    8:41/M
      10    Carol Bertolini         Madison  CT         41      119      43:34.0    8:43/M
      11    Mary Robbenhaar-Fret    Killingworth  CT    47      136      44:54.0    8:59/M
      12    Gia Calistro            Guilford            40      141      45:37.0    9:07/M
      13    Jennifer Luther         Madison  CT         40      142      45:38.0    9:08/M
      14    Mary CSONTOS            Moodus  CT          43      144      45:47.0    9:09/M
      15    Sherri Condon           Middletown  CT      41      146      46:04.0    9:13/M
      16    Lida Letowt             Stratford  CT       43      151      46:35.0    9:19/M
      17    Jenifer Bradley         Groton  CT          43      153      46:48.0    9:22/M
      18    Annie Auerbach          Madison  CT         43      168      49:08.0    9:50/M
      19    Ines Reardon            Madison  CT         44      169      49:08.0    9:50/M
      20    Monica Mahoney          Ansonia  CT         40      172      49:36.0    9:55/M
      21    Lisa Plourde            Durham  CT          41      174      49:43.0    9:57/M
      22    Lawrian McCauley                            45      184      51:22.0   10:16/M
      23    Jane Canary             North Branford  CT  44      201      57:11.0   11:26/M
Top
Women 50 to 59
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara PEARCE          Guilford  CT        51       53      36:54.0    7:23/M
       2    Penny Oakley            Old Lyme  CT        51       82      40:11.0    8:02/M
       3    Karen Febbraio          Guilford  CT        52       83      40:12.0    8:02/M
       4    Terri Weiss             Madison  CT         55      106      42:20.0    8:28/M
       5    Deb Hager               Higganum  CT        55      162      47:45.0    9:33/M
       6    Melinda Kingsbury       Essex               51      202      57:56.0   11:35/M
       7    Angela Guarasco         Madison  CT         50      204      58:16.0   11:39/M
       8    Cynthia Tavella         Madison  CT         56      208    1:03:12.0   12:38/M
       9    Katherine Karlson       Binghamton, Ny  CT  53      209    1:04:45.0   12:57/M
Top
Women 60 to 69
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathleen Scotti         West Hartford  CT   64      203      57:57.0   11:35/M
Top
Unknown Age Grouping
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Participant Bandit                           0      120      43:54.0    8:47/M
       2    Participant Unknown                          0      132      44:35.0    8:55/M
       3    Participant Unknown                          0      147      46:09.0    9:14/M
       4    Pant Unknown Partici                         0      152      46:38.0    9:20/M
Top
Men 0 and under
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Josh Cashman            Madison  CT         0         6      29:54.0    5:59/M
Top
Men 1-19
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Murdoch            Niantic  CT         17        4      28:23.0    5:41/M
       2    Todd LeMire             Moodus  CT          11       23      33:33.0    6:43/M
       3    Adamo Fusaro            Westbrook  CT       15       32      34:28.0    6:54/M
       4    Bj Youngerman           Madison  CT         17       34      34:41.0    6:56/M
       5    Andrew Verderame        Killingworth  CT    16       35      34:58.0    7:00/M
       6    Sean Nestor             Madison  CT         15       41      35:30.0    7:06/M
       7    James Muller            Madison  CT         14       42      35:32.0    7:06/M
       8    Daniel Nestor           Madison  CT         12       45      36:09.0    7:14/M
       9    Taylor Andrews          New London  CT      19       56      37:29.0    7:30/M
      10    Peter Tosiello          Madison  CT         15      104      42:11.0    8:26/M
      11    Brian Hicks             Clinton  CT         15      123      44:00.0    8:48/M
      12    John H. King            Ivoryton  CT        12      124      44:01.0    8:48/M
      13    Victor Anderson         Madison  CT         19      127      44:08.0    8:50/M
      14    Amos Page               Guilford  CT        11      149      46:20.0    9:16/M
      15    Spencver Walker                             10      188      52:09.0   10:26/M
      16    Julian Capriles         Guilford  CT        13      194      53:44.0   10:45/M
      17    Michael Santory         Madison  CT         11      200      56:47.0   11:21/M
Top
Men 20 to 29
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Bessette          Mystic  CT          26        2      27:18.0    5:28/M
       2    Bradley Dion            Madison  CT         20        5      28:58.0    5:48/M
       3    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT        21        8      30:13.0    6:03/M
       4    Andy Costa              Wallingford  CT     29       29      34:20.0    6:52/M
       5    Pal Polsi               Waltham  MA         27       87      40:27.0    8:05/M
       6    Eric Wolf               Seymour  CT         25       92      41:17.0    8:15/M
       7    Chns Hayder             Centerbrook  CT     24       99      41:42.0    8:20/M
       8    Stephen Hartman         Guilford  CT        25      112      43:01.0    8:36/M
Top
Men 30 to 39
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chad Brown              Waterford  CT       30        1      26:37.0    5:19/M
       2    Mike Gyulay             Wallingford  CT     36        3      27:40.0    5:32/M
       3    Asa Wildermann          Madison  CT         32       11      31:00.0    6:12/M
       4    Kurt Ogren              Hamden  CT          36       13      31:12.0    6:14/M
       5    Eddie Washington        Riverside  CA       31       14      31:36.0    6:19/M
       6    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38       17      32:33.0    6:31/M
       7    Steve Carlson           Manchester  CT      35       20      33:11.0    6:38/M
       8    Adamo Kovalski          Manchester  CT      33       25      33:53.0    6:47/M
       9    Chris Lawrence          Killingworth  CT    39       31      34:25.0    6:53/M
      10    Kevin Tranberg                              37       36      34:59.0    7:00/M
      11    Jason MacAluso          Madison  CT         31       39      35:09.0    7:02/M
      12    Paul Baldini            North Haven  CT     34       54      37:20.0    7:28/M
      13    Robert Frenette         Andover  CT         38       60      38:06.0    7:37/M
      14    Dennis Mennillo, Jr                         37       61      38:07.0    7:37/M
      15    Peter Tripp             Greenwich  CT       37       68      38:43.0    7:45/M
      16    Scott Beckwith          Madison  CT         39       72      38:52.0    7:46/M
      17    Timothy Fitzgerald      Madison  CT         38       76      39:38.0    7:56/M
      18    Stephen Moskaluk        Groton  CT          32       79      39:56.0    7:59/M
      19    Lucio Lefante           West Hartford  CT   37       90      41:13.0    8:15/M
      20    Bill Sullivan           Waterford  CT       37       98      41:35.0    8:19/M
      21    Aram Crandall           Guilford  CT        32      100      41:57.0    8:23/M
      22    Tim Huminski            Madison  CT         39      111      42:55.0    8:35/M
      23    Bryun Funk              Madison  CT         32      134      44:46.0    8:57/M
      24    Dave Nelson             Killingworth  CT    37      137      44:55.0    8:59/M
      25    Rob Cassidy             Guilford  CT        38      140      45:36.0    9:07/M
      26    Scott Pederson          Northford  CT       37      143      45:40.0    9:08/M
      27    George Collier Jr.      Mystic  CT          36      159      47:26.0    9:29/M
      28    Brian Connolly          Rocky Hill  CT      35      183      51:14.0   10:15/M
Top
Men 40 to 49
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHARLEY ISLEN           Madison  CT         42        7      30:01.0    6:00/M
       2    Poul Smith              Storrs  CT          40       12      31:05.0    6:13/M
       3    Pete Murphy             West Granby  CT     41       16      32:19.0    6:28/M
       4    Eric Albert                                 41       18      32:48.0    6:34/M
       5    Bruce BEEBE             Madison  CT         44       19      33:03.0    6:37/M
       6    Simon Harvey            Durham  CT          45       21      33:22.0    6:40/M
       7    Todd Strickland         Madison  CT         43       22      33:28.0    6:42/M
       8    Bill Kane               Madison  CT         44       26      34:05.0    6:49/M
       9    Christopher McShane     Madison  CT         40       27      34:15.0    6:51/M
      10    James Wehlan            Madison  CT         44       28      34:17.0    6:51/M
      11    Richard Rice            Uncasville  CT      46       38      35:07.0    7:01/M
      12    Michael Presti          Manchester  CT      46       47      36:19.0    7:16/M
      13    Robert Tosiello         Madison  CT         48       49      36:32.0    7:18/M
      14    John Herlenek           Haddam  CT          45       52      36:53.0    7:23/M
      15    Kipp Small              Guilford  CT        44       58      37:51.0    7:34/M
      16    Doug Bacon                                  42       59      37:57.0    7:35/M
      17    FRANK Fiala             East Haddam  CT     46       63      38:16.0    7:39/M
      18    Brendan Smith           Guilford  CT        45       64      38:17.0    7:39/M
      19    Jopnathan Mayhew        Madison  CT         42       70      38:47.0    7:45/M
      20    Jon Blake                                   45       84      40:18.0    8:04/M
      21    Mikhail Kaprahor                            43       88      40:38.0    8:08/M
      22    John Muller             Madison  CT         48       89      40:58.0    8:12/M
      23    Glenn Forest            Branford  CT        45      105      42:15.0    8:27/M
      24    Greg Garber             Cheshire  CT        48      108      42:41.0    8:32/M
      25    Tim Aeedam              Southington  CT     48      110      42:49.0    8:34/M
      26    Dannby Maxwell                              49      113      43:02.0    8:36/M
      27    John RYAN               Waterford  CT       43      116      43:21.0    8:40/M
      28    David King              Ivoryton  CT        45      128      44:17.0    8:51/M
      29    Bill Vayo-Walker        White Plains  NY    41      129      44:19.0    8:52/M
      30    Alan Eddy               Madison  CT         47      130      44:25.0    8:53/M
      31    Morgan Russell          Guilford            46      133      44:45.0    8:57/M
      32    Joe Dupuis                                  47      145      45:58.0    9:12/M
      33    Rich Frost              Guilford            49      148      46:14.0    9:15/M
      34    Peter Bialobrzeski      Madison  CT         46      160      47:29.0    9:30/M
      35    John Bashaw             Madison  CT         45      161      47:43.0    9:33/M
      36    David Vayo              Bloomington  IL     48      164      48:10.0    9:38/M
      37    Leo Sullivan            Waterford  CT       43      165      48:15.0    9:39/M
      38    Chns Walker             Madison  CT         40      167      48:40.0    9:44/M
      39    Tim Craft               Beacon Falls  CT    49      173      49:37.0    9:55/M
      40    David Meehl             Middletown  CT      45      175      49:44.0    9:57/M
      41    Miker Otworth                               45      180      50:35.0   10:07/M
      42    George Page             Guilford  CT        40      199      55:21.0   11:04/M
Top
Men 50 to 59
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    NEAL Slobin             Old Saybrook  CT    50       24      33:40.0    6:44/M
       2    William Schaeffer       Guilford  CT        59       37      35:04.0    7:01/M
       3    Robert G Davis          Naugatuck  CT       54       44      36:02.0    7:12/M
       4    Mohsen Safari           Groton  CT          55       46      36:18.0    7:16/M
       5    Tony Svainelli          Clinton  CT         51       48      36:25.0    7:17/M
       6    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        52       55      37:28.0    7:30/M
       7    David Rathbun           Northford  CT       58       65      38:17.0    7:39/M
       8    Dennis McCauley                             59       73      38:56.0    7:47/M
       9    Oliver White            Guilford  CT        57       75      39:07.0    7:49/M
      10    Neil Mandel             Shelton  CT         52       78      39:50.0    7:58/M
      11    Mike King               Middletown  CT      53      101      41:58.0    8:24/M
      12    Greg Ryan               Waterford  CT       50      103      42:04.0    8:25/M
      13    Stephen Avery           Voluntown  CT       50      114      43:02.0    8:36/M
      14    Karl Salvati            North Haven  CT     52      115      43:14.0    8:39/M
      15    Richard ZBROZEK         BERLIN  CT          59      118      43:33.0    8:43/M
      16    Mark Roby               Killingworth  CT    55      122      43:57.0    8:47/M
      17    Tom Harrington          Waterford  CT       52      126      44:05.0    8:49/M
      18    Harvey Oalkey, Jr       Old Lyme  CT        58      150      46:29.0    9:18/M
      19    Christopher Matt        Plainville  CT      52      154      46:59.0    9:24/M
      20    Roman Sterzycki                             57      163      47:57.0    9:35/M
      21    Hal Elwell              Waterbury  CT       54      181      50:38.0   10:08/M
      22    Tom MacDonald           Madison  CT         52      185      51:25.0   10:17/M
      23    Pat Noonan              Madison  CT         53      195      55:08.0   11:02/M
Top
Men 60 to 69
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Doug Garrett            Killingworth  CT    60       67      38:38.0    7:44/M
       2    Gordon Todd             Manchester  CT      64       77      39:43.0    7:57/M
       3    John Thomas             Clinton  CT         67       93      41:18.0    8:16/M
       4    George Davis                                60      107      42:32.0    8:30/M
       5    John H. Reid            Madison  CT         61      138      45:19.0    9:04/M
Top
Men 70 and over
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Trowbridge       Avon  CT            71      189      52:24.0   10:29/M
       2    Herman Bershtein        Hamden  CT          80      206      58:40.0   11:44/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News