Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Plainfield Catholic 5k

Plainfield, CT, June 8, 2006

Results

Results courtesy of SNERRO, LLC

No rain and the dog track is closed. No matter, thereís a carnival in the parking lot. Scott DesLongchamps and Spring Cole didnít loose at the track, but won their respective divisions at the race.

PLAINFIELD CATHOLIC
Overall Finish List
June 08, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------
PLAINFIELD CATHOLIC

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT  36     1 M 30-39      16:51.0    5:26/M
       2    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16     1 M  1-19      18:03.0    5:49/M
       3    Kevin Gallagher         Salem  CT           27     1 M 20-29      18:19.0    5:55/M
       4    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        41     1 M 40-49      18:30.0    5:58/M
       5    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41     2 M 40-49      18:42.0    6:02/M
       6    Eddie Gorecki           Farmington  CT      52     1 M 50-59      20:01.0    6:27/M
       7    Larry Mooney            Windham  CT         45     3 M 40-49      20:12.0    6:31/M
       8    Bradley Beausoleil      Plainfield  CT      15     2 M  1-19      20:33.0    6:38/M
       9    Colton Blake            Plainfield  CT      14     3 M  1-19      21:23.0    6:54/M
      10    Tracy Fish              Canterbury  CT      46     4 M 40-49      22:25.0    7:14/M
      11    Spring Cole             Dayville  CT        41     1 F 40-49      22:35.0    7:17/M
      12    Arn Lisnoff             Glendale  RI        53     2 M 50-59      22:51.0    7:22/M
      13    Brian Andstrom          Plainfield  CT      50     3 M 50-59      23:03.0    7:26/M
      14    Kathleen Wilson                             51     1 F 50-59      23:15.0    7:30/M
      15    Paul Gadue                                  37     2 M 30-39      23:29.0    7:35/M
      16    Rich Weiss              Quaker Hill  CT     51     4 M 50-59      23:39.0    7:38/M
      17    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      13     1 F  1-19      23:46.0    7:40/M
      18    Jillian Richmound       Woodstock  CT       20     1 F 20-29      23:50.0    7:41/M
      19    George Salibury         Dayville  CT        39     3 M 30-39      24:01.0    7:45/M
      20    Ron Gale                Norwich  CT         70     1 M 60-99      24:19.0    7:51/M
      21    BOB HARRIS              Preston  CT         48     5 M 40-49      24:47.0    8:00/M
      22    Paul Rabenold           Avon  CT            53     5 M 50-59      24:57.0    8:03/M
      23    Sandy Collins           Wauregan  CT        50     2 F 50-59      25:03.0    8:05/M
      24    Randy Schlegel          Moosup  CT          51     6 M 50-59      26:00.0    8:23/M
      25    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59     3 F 50-59      26:41.0    8:36/M
      26    Ronald Albee Sr                             66     2 M 60-99      26:48.0    8:39/M
      27    Olivia Sage             Moosup  CT          12     2 F  1-19      27:10.0    8:46/M
      28    Charles Bartnick Jr     Groton  CT          55     7 M 50-59      27:14.0    8:47/M
      29    GERALDINE PALONEN       CANTERBURY  CT      63     1 F 60-99      27:15.0    8:47/M
      30    Erin Fish               Canterbury  CT      13     3 F  1-19      28:10.0    9:05/M
      31    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      51     4 F 50-59      28:36.0    9:14/M
      32    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     42     2 F 40-49      31:00.0   10:00/M
      33    Sledoda Zygmunt                             43     6 M 40-49      32:04.0   10:21/M
      34    Sue Gordon              Charlestown  RI     50     5 F 50-59      38:53.0   12:33/M
      35    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55     6 F 50-59      49:55.0   16:06/M
      36    ROBERT Reuter           CHARLESTOWN  RI     65     3 M 60-99    1:41:41.0   32:48/M

------------------------------------------------------------------------

PLAINFIELD CATHOLIC
Age Group Results
June 08, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

PLAINFIELD CATHOLIC
Women 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      13       17      23:46.0    7:40/M
       2    Olivia Sage             Moosup  CT          12       27      27:10.0    8:46/M
       3    Erin Fish               Canterbury  CT      13       30      28:10.0    9:05/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jillian Richmound       Woodstock  CT       20       18      23:50.0    7:41/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Spring Cole             Dayville  CT        41       11      22:35.0    7:17/M
       2    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     42       32      31:00.0   10:00/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathleen Wilson                             51       14      23:15.0    7:30/M
       2    Sandy Collins           Wauregan  CT        50       23      25:03.0    8:05/M
       3    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59       25      26:41.0    8:36/M
       4    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      51       31      28:36.0    9:14/M
       5    Sue Gordon              Charlestown  RI     50       34      38:53.0   12:33/M
       6    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55       35      49:55.0   16:06/M

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    GERALDINE PALONEN       CANTERBURY  CT      63       29      27:15.0    8:47/M

Men 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16        2      18:03.0    5:49/M
       2    Bradley Beausoleil      Plainfield  CT      15        8      20:33.0    6:38/M
       3    Colton Blake            Plainfield  CT      14        9      21:23.0    6:54/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Gallagher         Salem  CT           27        3      18:19.0    5:55/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT  36        1      16:51.0    5:26/M
       2    Paul Gadue                                  37       15      23:29.0    7:35/M
       3    George Salibury         Dayville  CT        39       19      24:01.0    7:45/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        41        4      18:30.0    5:58/M
       2    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41        5      18:42.0    6:02/M
       3    Larry Mooney            Windham  CT         45        7      20:12.0    6:31/M
       4    Tracy Fish              Canterbury  CT      46       10      22:25.0    7:14/M
       5    BOB HARRIS              Preston  CT         48       21      24:47.0    8:00/M
       6    Sledoda Zygmunt                             43       33      32:04.0   10:21/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eddie Gorecki           Farmington  CT      52        6      20:01.0    6:27/M
       2    Arn Lisnoff             Glendale  RI        53       12      22:51.0    7:22/M
       3    Brian Andstrom          Plainfield  CT      50       13      23:03.0    7:26/M
       4    Rich Weiss              Quaker Hill  CT     51       16      23:39.0    7:38/M
       5    Paul Rabenold           Avon  CT            53       22      24:57.0    8:03/M
       6    Randy Schlegel          Moosup  CT          51       24      26:00.0    8:23/M
       7    Charles Bartnick Jr     Groton  CT          55       28      27:14.0    8:47/M

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ron Gale                Norwich  CT         70       20      24:19.0    7:51/M
       2    Ronald Albee Sr                             66       26      26:48.0    8:39/M
       3    ROBERT Reuter           CHARLESTOWN  RI     65       36    1:41:41.0   32:48/M
------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News