Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Liz Haris Cannonball Mile

Preston, CT, June 29, 2006

Results

Results courtesy of SNERRO, LLC




On the night of a Jimmy Buffett concert and before the rain, at an abandoned (for sale) school with partially mowed grass, a throng assembled for a leisurely mile in the evening. If it is leisurely, why does it hurt? It wasn’t leisurely and probably hurt more for Zachary Eckard and Laurie Schaeffer as they out ran their respective divisions. Note that there are no 20 or 30 year-olds in the sub 6 minute finishers.

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race
Overall Finish List
June 29, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16     1 M 13-17       5:04.0    5:04/M
       2    Kieth Pellerin          Brooklyn  CT        41     1 M 40-49       5:23.0    5:23/M
       3    Jeff Weatherhead        Granby  CT          55     1 M 50-59       5:24.0    5:24/M
       4    Ryan Powers             Andover  CT         18     1 M 18-29       5:37.0    5:37/M
       5    Nate Homiske            Preston  CT         15     2 M 13-17       5:39.0    5:39/M
       6    Tim SMITH               Norwich  CT         58     2 M 50-59       5:41.0    5:41/M
       7    Laurie SCHAEFFER        Oakdale  CT         40     1 F 40-49       5:46.0    5:46/M
       8    Emmett Schaeffer        North Franklin  CT  12     1 M  8-12       5:46.0    5:46/M
       9    Anastasia Pilato        New London  CT      15     1 F 13-17       5:49.0    5:49/M
      10    Rick Urban, Jr          Windham  CT         51     3 M 50-59       5:50.0    5:50/M
      11    James Grillo            Preston  CT         41     2 M 40-49       5:51.0    5:51/M
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT         61     1 M 60-69       5:52.0    5:52/M
      13    Tracy Montoya           Waterford           42     3 M 40-49       5:53.0    5:53/M
      14    Mark Powers             Andover  CT         52     4 M 50-59       6:01.0    6:01/M
      15    Katelyn Morrell         Mystic  CT          15     2 F 13-17       6:02.0    6:02/M
      16    Arthur Moran, Jr        Preston  CT         43     4 M 40-49       6:06.0    6:06/M
      17    Klye Rouillard          Moosup  CT          15     3 M 13-17       6:08.0    6:08/M
      18    Zachary Wesolek         Norwich  CT         12     2 M  8-12       6:08.0    6:08/M
      19    Heidi Comeau            Preston  CT         34     1 F 30-39       6:18.0    6:18/M
      20    Bruce Grisafe III       Salem  CT           12     3 M  8-12       6:19.0    6:19/M
      21    Patrick Dooley          Colchester  CT      13     4 M 13-17       6:19.0    6:19/M
      22    Madeline Pilato         New London  CT      12     1 F  8-12       6:20.0    6:20/M
      23    John Sacrey             Preston  CT         54     5 M 50-59       6:20.0    6:20/M
      24    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      13     3 F 13-17       6:21.0    6:21/M
      25    Katie Holdridge         Preston  CT         12     2 F  8-12       6:22.0    6:22/M
      26    Nancy Davis             GRISWOLD  CT        38     2 F 30-39       6:23.0    6:23/M
      27    Kyle Majewski           North Stonington  C 14     5 M 13-17       6:34.0    6:34/M
      28    John Dooley             Colchester  CT      41     5 M 40-49       6:36.0    6:36/M
      29    Ted Phillips            NIANTIC  CT         65     2 M 60-69       6:38.0    6:38/M
      30    Lorenzo Morales         Preston  CT         13     6 M 13-17       6:41.0    6:41/M
      31    Brian Andstrom          PLAINFIELD  CT      50     6 M 50-59       6:43.0    6:43/M
      32    Amy Buckley             Groton  CT          31     3 F 30-39       6:46.0    6:46/M
      33    Mark Maruscsak          Preston  CT         49     6 M 40-49       6:49.0    6:49/M
      34    Alexa PAPARELLI         PRESTON  CT         13     4 F 13-17       6:53.0    6:53/M
      35    Sandy Collins           WAUREGAN  CT        50     1 F 50-59       6:55.0    6:55/M
      36    Caitlyn Walker          Plainfield  CT      12     3 F  8-12       6:56.0    6:56/M
      37    Alan Meunch             Preston  CT         32     1 M 30-39       6:57.0    6:57/M
      38    Justin Perras           Preston  CT         11     4 M  8-12       6:59.0    6:59/M
      39    Tyler Rouillard         Moosup  CT          12     5 M  8-12       7:01.0    7:01/M
      40    Geodi Johnston          Brooklyn  CT        40     2 F 40-49       7:05.0    7:05/M
      41    Kathleen Obrien         Norwich  CT         14     5 F 13-17       7:09.0    7:09/M
      42    Lindsay Fisher          Norwich  CT         12     4 F  8-12       7:09.0    7:09/M
      43    Ron Gale                Norwich  CT         70     1 M 70-99       7:10.0    7:10/M
      44    Liz Tefft               Baltic  CT          31     4 F 30-39       7:11.0    7:11/M
      45    Kristen Wesolek         Norwich  CT         11     5 F  8-12       7:12.0    7:12/M
      46    Dennis Muench           Preston  CT         31     2 M 30-39       7:15.0    7:15/M
      47    Kyle Liang              Norwich  CT         10     6 M  8-12       7:16.0    7:16/M
      48    Tom OWEN                East Lyme  CT       44     7 M 40-49       7:24.0    7:24/M
      49    Ron Dombrowski          Norwich  CT         62     3 M 60-69       7:26.0    7:26/M
      50    Maggie O'Connor         Preston  CT         12     6 F  8-12       7:29.0    7:29/M
      51    Jeaninne Mulson         Preston  CT         36     5 F 30-39       7:30.0    7:30/M
      52    Norma   Vivar-Orum      Griswold  CT        43     3 F 40-49       7:35.0    7:35/M
      53    Erin Schaeffer          North Franklin  CT  10     7 F  8-12       7:35.0    7:35/M
      54    Bruce Grisafe Sr        Salem  CT           52     7 M 50-59       7:36.0    7:36/M
      55    Benton Olberholtzer     Preston  CT          9     7 M  8-12       7:36.0    7:36/M
      56    Jessica Taylor          Danielson  CT       27     1 F 18-29       7:37.0    7:37/M
      57    Ellen Popinchalk        Preston  CT         10     8 F  8-12       7:40.0    7:40/M
      58    Michael Noel            Groton  CT          45     8 M 40-49       7:40.0    7:40/M
      59    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      49     4 F 40-49       7:44.0    7:44/M
      60    Ethan ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      14     7 M 13-17       7:47.0    7:47/M
      61    Patrick Powers          Andover  CT         10     8 M  8-12       7:56.0    7:56/M
      62    Erika wesolek           Norwich  CT          9     9 F  8-12       8:05.0    8:05/M
      63    Mike Gouthro            Oakdale  CT         53     8 M 50-59       8:07.0    8:07/M
      64    Nancy Dooley            Colchester  CT      53     2 F 50-59       8:09.0    8:09/M
      65    Chris Cadro             Brooklyn  CT        39     3 M 30-39       8:10.0    8:10/M
      66    Nicole Cadro            Brooklyn  CT        9     10 F  8-12       8:10.0    8:10/M
      67    Preston Spicer          Preston  CT         11     9 M  8-12       8:13.0    8:13/M
      68    Dawn Guntner            Gales Ferry  CT     37     6 F 30-39       8:18.0    8:18/M
      69    Quinn Edwrds            Gales Ferry  CT     11    10 M  8-12       8:19.0    8:19/M
      70    Marissa Buckley         Groton  CT          12    11 F  8-12       8:28.0    8:28/M
      71    Laurie Kotfer           Mystic  CT          40     5 F 40-49       8:28.0    8:28/M
      72    Judy McGrath            Colchester  CT      64     1 F 60-69       8:29.0    8:29/M
      73    Arthur Moran, III       Preston  CT         14     8 M 13-17       8:33.0    8:33/M
      74    Pat PHILLIPS            Niantic  CT         59     3 F 50-59       8:34.0    8:34/M
      75    Terry Morales           Preston  CT         42     6 F 40-49       8:36.0    8:36/M
      76    Christine Parr          Canterbury  CT      27     2 F 18-29       8:41.0    8:41/M
      77    Fisher Alyssa           Norwich  CT         14     6 F 13-17       8:43.0    8:43/M
      78    Christine Sacrey        Preston  CT         52     4 F 50-59       8:44.0    8:44/M
      79    Elizabeth Eudy          Gales Ferry  CT     26     3 F 18-29       8:46.0    8:46/M
      80    Kendall Kobelski        Preston  CT         13     7 F 13-17       8:48.0    8:48/M
      81    Caitlin Mattern         Preston  CT         13     8 F 13-17       8:49.0    8:49/M
      82    Lauren Hess                                 12    12 F  8-12       8:49.0    8:49/M
      83    Alexandra Kobelski      Preston  CT          9    13 F  8-12       8:49.0    8:49/M
      84    Paul Schroz             Preston  CT         59     9 M 50-59       8:57.0    8:57/M
      85    Jane Leibert            Preston  CT         57     5 F 50-59       9:02.0    9:02/M
      86    Sarah Jane Burdick      Plainfield  CT      10    14 F  8-12       9:02.0    9:02/M
      87    Abigail Rose Burdick    Plainfield  CT      7      1 F  0- 7       9:03.0    9:03/M
      88    Colburn Graves          North Stonington  C 72     2 M 70-99       9:11.0    9:11/M
      89    Valerie Dixon           Niantic  CT         62     2 F 60-69       9:15.0    9:15/M
      90    Juliet Morales          Preston  CT         10    15 F  8-12       9:17.0    9:17/M
      91    Anna Brown              Preston  CT         10    16 F  8-12       9:19.0    9:19/M
      92    Mike Lafleur            Preston  CT         45     9 M 40-49       9:19.0    9:19/M
      93    Stanley Nowakowski      Mystic  CT          13     9 M 13-17       9:22.0    9:22/M
      94    Joey Kotfer             Mystic  CT          11    11 M  8-12       9:23.0    9:23/M
      95    Jenny Rahal             Preston  CT         36     7 F 30-39       9:33.0    9:33/M
      96    Owen Harris-Neisat      Taftville  CT        8    12 M  8-12       9:33.0    9:33/M
      97    Joshua Rahal            Preston  CT          9    13 M  8-12       9:34.0    9:34/M
      98    Dana Lilienthal         Niantic  CT         8     17 F  8-12       9:34.0    9:34/M
      99    John SCHAEFFER          Oakdale  CT         39     4 M 30-39       9:35.0    9:35/M
     100    Cecelia GRISAFE         Salem  CT           50     6 F 50-59       9:47.0    9:47/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Wess Ludlow             Preston  CT         35     5 M 30-39      10:01.0   10:01/M
     102    Lori Andrzeicik         GRISWOLD  CT        42     7 F 40-49      10:01.0   10:01/M
     103    Tara Hurt               Preston  CT         34     8 F 30-39      10:02.0   10:02/M
     104    Caitlin Noel            Groton  CT          10    18 F  8-12      10:03.0   10:03/M
     105    Phillip Ludlow          Preston  CT         59    10 M 50-59      10:14.0   10:14/M
     106    Elaine Hess             Uncasville  CT      49     8 F 40-49      10:14.0   10:14/M
     107    Stephanie Hess          Uncasville  CT      16     9 F 13-17      10:26.0   10:26/M
     108    Susan Gordon            Charlestown  RI     50     7 F 50-59      10:28.0   10:28/M
     109    Jadin Rahal             Preston  CT         12    19 F  8-12      10:33.0   10:33/M
     110    Hannah Spicer           Preston  CT         11    20 F  8-12      10:38.0   10:38/M
     111    Jackie Owen             East Lyme  CT       44     9 F 40-49      10:46.0   10:46/M
     112    Chris Astuti            Gales Ferry  CT     9     14 M  8-12      10:48.0   10:48/M
     113    Erin Lilienthal         Niantic  CT         10    21 F  8-12      10:49.0   10:49/M
     114    Ed Lilienthal           Niantic  CT         43    10 M 40-49      11:10.0   11:10/M
     115    Robert E. Miller        Ledyard  CT         66     4 M 60-69      11:13.0   11:13/M
     116    Joe Astuti              Gales Ferry  CT     10    15 M  8-12      11:16.0   11:16/M
     117    Andreas Connal-Nicoleau Preston  CT         43    11 M 40-49      11:18.0   11:18/M
     118    Catrina Nowakowski      Mystic  CT          11    22 F  8-12      11:19.0   11:19/M
     119    MacKenzie Gauthier      Preston  CT         7      2 F  0- 7      11:19.0   11:19/M
     120    Madeline Kotfer         Mystic  CT          10    23 F  8-12      11:20.0   11:20/M
     121    Hunter Molcan           Norwich  CT         12    24 F  8-12      11:59.0   11:59/M
     122    Sebastian Tonewo        North Franklin  CT  13    10 M 13-17      11:59.0   11:59/M
     123    Claire Tonewo           North Franklin  CT  36     9 F 30-39      12:15.0   12:15/M
     124    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55     8 F 50-59      12:19.0   12:19/M
     125    Danielle Moran          Preston  CT         16    10 F 13-17      12:19.0   12:19/M
     126    Brian Davis             Preston  CT         32     6 M 30-39      12:26.0   12:26/M
     127    Terrie Smith            Norwich  CT         52     9 F 50-59      12:27.0   12:27/M
     128    Kristen Muench          Preston  CT         36    10 F 30-39      12:37.0   12:37/M
     129    Laurie Lamb             North Stonington  C 53    10 F 50-59      12:47.0   12:47/M
     130    Halley Barss            Preston  CT         29     4 F 18-29      12:48.0   12:48/M
     131    Arthur Meunch           Preston  CT         64     5 M 60-69      12:55.0   12:55/M
     132    Isabella Nowakowski     Mystic  CT           9    25 F  8-12      13:05.0   13:05/M
     133    Peter Leibert           Preston  CT         65     6 M 60-69      13:08.0   13:08/M
     134    Dan Dzioba              Ledyard  CT         65     7 M 60-69      13:16.0   13:16/M
     135    Giulio Cardillo         Norwich  CT         9     26 F  8-12      13:18.0   13:18/M
     136    Daniela Cardillo        Norwich  CT         10    27 F  8-12      13:19.0   13:19/M
     137    Linda Wesolek           Norwich  CT         45    10 F 40-49      14:52.0   14:52/M
     138    Robin Harris-Tavares    Taftville  CT       28     5 F 18-29      15:07.0   15:07/M
     139    Janet Davis             Preston  CT         27     6 F 18-29      15:40.0   15:40/M
     140    Donna Miller            Ledyard  CT         63     3 F 60-69      15:44.0   15:44/M
     141    Michelle Astuti         Gales Ferry  CT     36    11 F 30-39      15:52.0   15:52/M
     142    June Bodner             East Lyme  CT       70     1 F 70-99      16:22.0   16:22/M
     143    Georgia Tabaka          Preston  CT         60     4 F 60-69      16:34.0   16:34/M
     144    Gabriella Farinha       Preston  CT         6      3 F  0- 7      16:34.0   16:34/M
     145    Amy Brosnan             Preston  CT         23     7 F 18-29      16:50.0   16:50/M
     146    Elaine Dzioba           Ledyard  CT         63     5 F 60-69      17:27.0   17:27/M
     147    Hannah Letoile          Voluntown  CT       5      4 F  0- 7      17:28.0   17:28/M
     148    Ryan LAFLEUR            Preston  CT         10    16 M  8-12      17:39.0   17:39/M
     149    Sandra Gauthier         Preston  CT         41    11 F 40-49      17:40.0   17:40/M
     150    Dianne Kent             Norwich  CT         52    11 F 50-59      18:18.0   18:18/M
     151    Gail Rigne              Preston  CT         50    12 F 50-59      18:19.0   18:19/M
     152    Catherine Brosnan       Preston  CT         49    12 F 40-49      19:15.0   19:15/M
     153    Lisa Majewski           North Stonington  C 11    28 F  8-12      19:15.0   19:15/M
     154    Cliff Marks             Willimantic  CT     55    11 M 50-59      19:16.0   19:16/M
     155    Quinn Ludlow            Preston  CT          1     5 F  0- 7      20:08.0   20:08/M
     156    Wnedy Connal-Nicoleau   Preston  CT         39    12 F 30-39      20:09.0   20:09/M
     157    Robert Reuter           Charlestown  RI     65     8 M 60-69      40:00.0   40:00/M

------------------------------------------------------------------------

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race
Age Group Results
June 29, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------
Men: 0- 7 8-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 
Women: 0- 7 8-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 
Women 7 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Abigail Rose Burdick    Plainfield  CT      7        87       9:03.0    9:03/M
       2    MacKenzie Gauthier      Preston  CT         7       119      11:19.0   11:19/M
       3    Gabriella Farinha       Preston  CT         6       144      16:34.0   16:34/M
       4    Hannah Letoile          Voluntown  CT       5       147      17:28.0   17:28/M
       5    Quinn Ludlow            Preston  CT          1      155      20:08.0   20:08/M
Top

Women 8 to 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Madeline Pilato         New London  CT      12       22       6:20.0    6:20/M
       2    Katie Holdridge         Preston  CT         12       25       6:22.0    6:22/M
       3    Caitlyn Walker          Plainfield  CT      12       36       6:56.0    6:56/M
       4    Lindsay Fisher          Norwich  CT         12       42       7:09.0    7:09/M
       5    Kristen Wesolek         Norwich  CT         11       45       7:12.0    7:12/M
       6    Maggie O'Connor         Preston  CT         12       50       7:29.0    7:29/M
       7    Erin Schaeffer          North Franklin  CT  10       53       7:35.0    7:35/M
       8    Ellen Popinchalk        Preston  CT         10       57       7:40.0    7:40/M
       9    Erika wesolek           Norwich  CT          9       62       8:05.0    8:05/M
      10    Nicole Cadro            Brooklyn  CT        9        66       8:10.0    8:10/M
      11    Marissa Buckley         Groton  CT          12       70       8:28.0    8:28/M
      12    Lauren Hess                                 12       82       8:49.0    8:49/M
      13    Alexandra Kobelski      Preston  CT          9       83       8:49.0    8:49/M
      14    Sarah Jane Burdick      Plainfield  CT      10       86       9:02.0    9:02/M
      15    Juliet Morales          Preston  CT         10       90       9:17.0    9:17/M
      16    Anna Brown              Preston  CT         10       91       9:19.0    9:19/M
      17    Dana Lilienthal         Niantic  CT         8        98       9:34.0    9:34/M
      18    Caitlin Noel            Groton  CT          10      104      10:03.0   10:03/M
      19    Jadin Rahal             Preston  CT         12      109      10:33.0   10:33/M
      20    Hannah Spicer           Preston  CT         11      110      10:38.0   10:38/M
      21    Erin Lilienthal         Niantic  CT         10      113      10:49.0   10:49/M
      22    Catrina Nowakowski      Mystic  CT          11      118      11:19.0   11:19/M
      23    Madeline Kotfer         Mystic  CT          10      120      11:20.0   11:20/M
      24    Hunter Molcan           Norwich  CT         12      121      11:59.0   11:59/M
      25    Isabella Nowakowski     Mystic  CT           9      132      13:05.0   13:05/M
      26    Giulio Cardillo         Norwich  CT         9       135      13:18.0   13:18/M
      27    Daniela Cardillo        Norwich  CT         10      136      13:19.0   13:19/M
      28    Lisa Majewski           North Stonington  C 11      153      19:15.0   19:15/M
Top

Women 13 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anastasia Pilato        New London  CT      15        9       5:49.0    5:49/M
       2    Katelyn Morrell         Mystic  CT          15       15       6:02.0    6:02/M
       3    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      13       24       6:21.0    6:21/M
       4    Alexa PAPARELLI         PRESTON  CT         13       34       6:53.0    6:53/M
       5    Kathleen Obrien         Norwich  CT         14       41       7:09.0    7:09/M
       6    Fisher Alyssa           Norwich  CT         14       77       8:43.0    8:43/M
       7    Kendall Kobelski        Preston  CT         13       80       8:48.0    8:48/M
       8    Caitlin Mattern         Preston  CT         13       81       8:49.0    8:49/M
       9    Stephanie Hess          Uncasville  CT      16      107      10:26.0   10:26/M
      10    Danielle Moran          Preston  CT         16      125      12:19.0   12:19/M
Top

Women 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jessica Taylor          Danielson  CT       27       56       7:37.0    7:37/M
       2    Christine Parr          Canterbury  CT      27       76       8:41.0    8:41/M
       3    Elizabeth Eudy          Gales Ferry  CT     26       79       8:46.0    8:46/M
       4    Halley Barss            Preston  CT         29      130      12:48.0   12:48/M
       5    Robin Harris-Tavares    Taftville  CT       28      138      15:07.0   15:07/M
       6    Janet Davis             Preston  CT         27      139      15:40.0   15:40/M
       7    Amy Brosnan             Preston  CT         23      145      16:50.0   16:50/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heidi Comeau            Preston  CT         34       19       6:18.0    6:18/M
       2    Nancy Davis             GRISWOLD  CT        38       26       6:23.0    6:23/M
       3    Amy Buckley             Groton  CT          31       32       6:46.0    6:46/M
       4    Liz Tefft               Baltic  CT          31       44       7:11.0    7:11/M
       5    Jeaninne Mulson         Preston  CT         36       51       7:30.0    7:30/M
       6    Dawn Guntner            Gales Ferry  CT     37       68       8:18.0    8:18/M
       7    Jenny Rahal             Preston  CT         36       95       9:33.0    9:33/M
       8    Tara Hurt               Preston  CT         34      103      10:02.0   10:02/M
       9    Claire Tonewo           North Franklin  CT  36      123      12:15.0   12:15/M
      10    Kristen Muench          Preston  CT         36      128      12:37.0   12:37/M
      11    Michelle Astuti         Gales Ferry  CT     36      141      15:52.0   15:52/M
      12    Wnedy Connal-Nicoleau   Preston  CT         39      156      20:09.0   20:09/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laurie SCHAEFFER        Oakdale  CT         40        7       5:46.0    5:46/M
       2    Geodi Johnston          Brooklyn  CT        40       40       7:05.0    7:05/M
       3    Norma   Vivar-Orum      Griswold  CT        43       52       7:35.0    7:35/M
       4    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      49       59       7:44.0    7:44/M
       5    Laurie Kotfer           Mystic  CT          40       71       8:28.0    8:28/M
       6    Terry Morales           Preston  CT         42       75       8:36.0    8:36/M
       7    Lori Andrzeicik         GRISWOLD  CT        42      102      10:01.0   10:01/M
       8    Elaine Hess             Uncasville  CT      49      106      10:14.0   10:14/M
       9    Jackie Owen             East Lyme  CT       44      111      10:46.0   10:46/M
      10    Linda Wesolek           Norwich  CT         45      137      14:52.0   14:52/M
      11    Sandra Gauthier         Preston  CT         41      149      17:40.0   17:40/M
      12    Catherine Brosnan       Preston  CT         49      152      19:15.0   19:15/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Collins           WAUREGAN  CT        50       35       6:55.0    6:55/M
       2    Nancy Dooley            Colchester  CT      53       64       8:09.0    8:09/M
       3    Pat PHILLIPS            Niantic  CT         59       74       8:34.0    8:34/M
       4    Christine Sacrey        Preston  CT         52       78       8:44.0    8:44/M
       5    Jane Leibert            Preston  CT         57       85       9:02.0    9:02/M
       6    Cecelia GRISAFE         Salem  CT           50      100       9:47.0    9:47/M
       7    Susan Gordon            Charlestown  RI     50      108      10:28.0   10:28/M
       8    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55      124      12:19.0   12:19/M
       9    Terrie Smith            Norwich  CT         52      127      12:27.0   12:27/M
      10    Laurie Lamb             North Stonington  C 53      129      12:47.0   12:47/M
      11    Dianne Kent             Norwich  CT         52      150      18:18.0   18:18/M
      12    Gail Rigne              Preston  CT         50      151      18:19.0   18:19/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      64       72       8:29.0    8:29/M
       2    Valerie Dixon           Niantic  CT         62       89       9:15.0    9:15/M
       3    Donna Miller            Ledyard  CT         63      140      15:44.0   15:44/M
       4    Georgia Tabaka          Preston  CT         60      143      16:34.0   16:34/M
       5    Elaine Dzioba           Ledyard  CT         63      146      17:27.0   17:27/M
Top

Women 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    June Bodner             East Lyme  CT       70      142      16:22.0   16:22/M
Top

Men 8 to 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Emmett Schaeffer        North Franklin  CT  12        8       5:46.0    5:46/M
       2    Zachary Wesolek         Norwich  CT         12       18       6:08.0    6:08/M
       3    Bruce Grisafe III       Salem  CT           12       20       6:19.0    6:19/M
       4    Justin Perras           Preston  CT         11       38       6:59.0    6:59/M
       5    Tyler Rouillard         Moosup  CT          12       39       7:01.0    7:01/M
       6    Kyle Liang              Norwich  CT         10       47       7:16.0    7:16/M
       7    Benton Olberholtzer     Preston  CT          9       55       7:36.0    7:36/M
       8    Patrick Powers          Andover  CT         10       61       7:56.0    7:56/M
       9    Preston Spicer          Preston  CT         11       67       8:13.0    8:13/M
      10    Quinn Edwrds            Gales Ferry  CT     11       69       8:19.0    8:19/M
      11    Joey Kotfer             Mystic  CT          11       94       9:23.0    9:23/M
      12    Owen Harris-Neisat      Taftville  CT        8       96       9:33.0    9:33/M
      13    Joshua Rahal            Preston  CT          9       97       9:34.0    9:34/M
      14    Chris Astuti            Gales Ferry  CT     9       112      10:48.0   10:48/M
      15    Joe Astuti              Gales Ferry  CT     10      116      11:16.0   11:16/M
      16    Ryan LAFLEUR            Preston  CT         10      148      17:39.0   17:39/M
Top

Men 13 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16        1       5:04.0    5:04/M
       2    Nate Homiske            Preston  CT         15        5       5:39.0    5:39/M
       3    Klye Rouillard          Moosup  CT          15       17       6:08.0    6:08/M
       4    Patrick Dooley          Colchester  CT      13       21       6:19.0    6:19/M
       5    Kyle Majewski           North Stonington  C 14       27       6:34.0    6:34/M
       6    Lorenzo Morales         Preston  CT         13       30       6:41.0    6:41/M
       7    Ethan ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      14       60       7:47.0    7:47/M
       8    Arthur Moran, III       Preston  CT         14       73       8:33.0    8:33/M
       9    Stanley Nowakowski      Mystic  CT          13       93       9:22.0    9:22/M
      10    Sebastian Tonewo        North Franklin  CT  13      122      11:59.0   11:59/M
Top

Men 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Powers             Andover  CT         18        4       5:37.0    5:37/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alan Meunch             Preston  CT         32       37       6:57.0    6:57/M
       2    Dennis Muench           Preston  CT         31       46       7:15.0    7:15/M
       3    Chris Cadro             Brooklyn  CT        39       65       8:10.0    8:10/M
       4    John SCHAEFFER          Oakdale  CT         39       99       9:35.0    9:35/M
       5    Wess Ludlow             Preston  CT         35      101      10:01.0   10:01/M
       6    Brian Davis             Preston  CT         32      126      12:26.0   12:26/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kieth Pellerin          Brooklyn  CT        41        2       5:23.0    5:23/M
       2    James Grillo            Preston  CT         41       11       5:51.0    5:51/M
       3    Tracy Montoya           Waterford           42       13       5:53.0    5:53/M
       4    Arthur Moran, Jr        Preston  CT         43       16       6:06.0    6:06/M
       5    John Dooley             Colchester  CT      41       28       6:36.0    6:36/M
       6    Mark Maruscsak          Preston  CT         49       33       6:49.0    6:49/M
       7    Tom OWEN                East Lyme  CT       44       48       7:24.0    7:24/M
       8    Michael Noel            Groton  CT          45       58       7:40.0    7:40/M
       9    Mike Lafleur            Preston  CT         45       92       9:19.0    9:19/M
      10    Ed Lilienthal           Niantic  CT         43      114      11:10.0   11:10/M
      11    Andreas Connal-Nicoleau Preston  CT         43      117      11:18.0   11:18/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeff Weatherhead        Granby  CT          55        3       5:24.0    5:24/M
       2    Tim SMITH               Norwich  CT         58        6       5:41.0    5:41/M
       3    Rick Urban, Jr          Windham  CT         51       10       5:50.0    5:50/M
       4    Mark Powers             Andover  CT         52       14       6:01.0    6:01/M
       5    John Sacrey             Preston  CT         54       23       6:20.0    6:20/M
       6    Brian Andstrom          PLAINFIELD  CT      50       31       6:43.0    6:43/M
       7    Bruce Grisafe Sr        Salem  CT           52       54       7:36.0    7:36/M
       8    Mike Gouthro            Oakdale  CT         53       63       8:07.0    8:07/M
       9    Paul Schroz             Preston  CT         59       84       8:57.0    8:57/M
      10    Phillip Ludlow          Preston  CT         59      105      10:14.0   10:14/M
      11    Cliff Marks             Willimantic  CT     55      154      19:16.0   19:16/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61       12       5:52.0    5:52/M
       2    Ted Phillips            NIANTIC  CT         65       29       6:38.0    6:38/M
       3    Ron Dombrowski          Norwich  CT         62       49       7:26.0    7:26/M
       4    Robert E. Miller        Ledyard  CT         66      115      11:13.0   11:13/M
       5    Arthur Meunch           Preston  CT         64      131      12:55.0   12:55/M
       6    Peter Leibert           Preston  CT         65      133      13:08.0   13:08/M
       7    Dan Dzioba              Ledyard  CT         65      134      13:16.0   13:16/M
       8    Robert Reuter           Charlestown  RI     65      157      40:00.0   40:00/M
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ron Gale                Norwich  CT         70       43       7:10.0    7:10/M
       2    Colburn Graves          North Stonington  C 72       88       9:11.0    9:11/M
------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News