Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

New London Sail Fest

New London, CT, July 9, 2006

[Overall ]

Age Group


New London Sailfest 5K Race

Age Group Results

July 09, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC - Ages are mid-age group 
------------------------------------------------------------------------




Female 1 to 12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sara Beland                                 12      103      24:47.0    8:00/M
       2    Katie Beland            Woodbridge  CT      12      113      25:16.0    8:09/M
       3    Caitlyn Walker          Plainfield  CT      12      122      25:47.0    8:19/M
       4    Kathryn Cyr             Westbrook  CT       11      123      25:50.0    8:20/M
       5    Lauren Cyr              Westbrook  CT        9      129      26:06.0    8:25/M
       6    Vivian Huang            El                  12      153      27:41.0    8:56/M



Female 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lilliane Spcatt                             15       22      19:50.0    6:24/M
       2    Lindsay Raymond         Niantic  CT         15       26      19:57.0    6:26/M
       3    Sara Brandenburg        Niantic  CT         15       32      20:58.0    6:46/M
       4    Emily Nassetta          NEW LONDON  CT      15       52      21:52.0    7:03/M
       5    Juli Bassett            Oakdale  CT         15       71      22:59.0    7:25/M
       6    Caroline Merz           Mystic  CT          15       99      24:39.0    7:57/M
       7    Annie Rowland           Groton  CT          15      100      24:40.0    7:57/M
       8    Stacy Kot               Rocky Hill  CT      15      101      24:41.0    7:58/M
       9    Kathleen Buckingham     New London  CT      15      128      26:03.0    8:24/M
      10    Ashley Rotchford        Niantic  CT         15      133      26:13.0    8:27/M
      11    Jessica Winters         East Lyme  CT       15      157      27:56.0    9:01/M
      12    Alixzandra Oneil        New London  CT      15      203      34:40.0   11:11/M
      13    Shannon Pruett          New London  CT      15      207      35:56.0   11:35/M



Female 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Addy Danaher            Mystic  CT          26       30      20:47.0    6:42/M
       2    Stephanie Mazerolle     Niantic  CT         25       65      22:46.0    7:21/M
       3    Shawn Elizabeth SAVAGE  Deep River  CT      25       82      23:42.0    7:39/M
       4    Avery Lachance          Guilford            25       85      23:56.0    7:43/M
       5    Beth Ginand             Stratford  CT       25       87      24:06.0    7:46/M
       6    Christen Fitzgerald     Holbrook  MA        25      147      27:04.0    8:44/M
       7    Kelly Kincaid           New London  CT      25      150      27:23.0    8:50/M
       8    Lisa Varshney           New London  CT      25      152      27:30.0    8:52/M
       9    Jennifer Jarvis         New London  CT      25      155      27:50.0    8:59/M
      10    Holly Gallagher         Mystic  CT          25      161      28:14.0    9:06/M
      11    Elena Rogan             Bozrah  CT          25      200      34:13.0   11:02/M
      12    Janell Haggerty         Manchester  CT      25      205      35:48.0   11:33/M



Female 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison DUPONT           Uncasville  CT      35       25      19:56.0    6:26/M
       2    Kathleen Ward           Niantic  CT         35       59      22:25.0    7:14/M
       3    Yvonne Rubin            East Haddam  CT     35       68      22:53.0    7:23/M
       4    Claire Millous          New London  CT      35       69      22:57.0    7:24/M
       5    Ama Amoah               Westerly  RI        35       72      23:05.0    7:27/M
       6    Heidi Comeau            Preston  CT         35       77      23:21.0    7:32/M
       7    Melanie Diamanti        Groton  CT          35       81      23:39.0    7:38/M
       8    Amy HOWARD              Pawcatuck  CT       35      114      25:18.0    8:10/M
       9    Jeaninne Scacciaferro                       35      124      25:51.0    8:20/M
      10    Helen Vennari           New London  CT      35      140      26:36.0    8:35/M
      11    Liz Tefft               Baltic  CT          35      141      26:38.0    8:35/M
      12    Carol Myers             New London  CT      35      145      26:45.0    8:38/M
      13    Amy Richter             Ledyard  CT         35      162      28:20.0    9:08/M
      14    Tracy Clark             Groton  CT          35      167      28:33.0    9:13/M
      15    Mary Aledia             Quaker Hill  CT     35      170      28:57.0    9:20/M
      16    Kelley Sanok            STONINGTON  CT      35      174      29:38.0    9:34/M
      17    Carolyn Ryan            Groton  CT          35      175      29:40.0    9:34/M
      18    Heidi Messina           Niantic  CT         35      180      29:49.0    9:37/M
      19    Kelly Berkav            Groton  CT          35      194      32:32.0   10:30/M
      20    Maria Valakos           Niantic  CT         35      204      35:40.0   11:30/M
      21    Maryanne Haluga         Groton  CT          35      209      36:23.0   11:44/M
      22    Jennifer Woodmansee     Hanover  NH         35      211      37:59.0   12:15/M



Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz             MYSTIC  CT          45        8      18:09.0    5:51/M
       2    Pam Award               Waterford           45       49      21:47.0    7:02/M
       3    Anne SARGENT            Groton  CT          45       58      22:22.0    7:13/M
       4    Joann Demicco           Plainville  CT      45       62      22:30.0    7:15/M
       5    Spring Cole             Dayville  CT        41       63      22:39.0    7:18/M
       6    Josie CEULEMANS         East Haddam  CT     45       86      24:04.0    7:46/M
       7    Carol Rose              Ledyard  CT         45       96      24:30.0    7:54/M
       8    Tammy Jones             Groton  CT          45      108      25:11.0    8:07/M
       9    Catherine Thiffeault    GRISWOLD  CT        45      118      25:29.0    8:13/M
      10    Ellen Corey             Waterford           45      120      25:39.0    8:16/M
      11    Marsha Regan            New London  CT      45      121      25:41.0    8:17/M
      12    Lynn Cyr                Westbrook  CT       41      138      26:29.0    8:33/M
      13    Theresa Frye            Waterford           45      142      26:39.0    8:36/M
      14    Debra RAYMOND           NIANTIC  CT         45      143      26:40.0    8:36/M
      15    Denise Williams         Norwich  CT         45      144      26:41.0    8:36/M
      16    Amy Hixson              New London  CT      45      163      28:24.0    9:10/M
      17    Ying Har Lo             East Lyme  CT       45      166      28:30.0    9:12/M
      18    Donna Lillis            Waterford           42      168      28:52.0    9:19/M
      19    Nancy Dodenhoff         Williamsburg  VA    45      172      29:11.0    9:25/M
      20    Susan Smith             New London  CT      45      176      29:41.0    9:35/M
      21    Karen SHORT             NEW LONDON  CT      45      179      29:47.0    9:36/M
      22    Diane Cain              North Stonington  C 45      182      29:51.0    9:38/M
      23    Sheila Bedard           Lisbon  CT          45      186      30:51.0    9:57/M
      24    Teri Brunski            North Stonington  C 45      187      30:54.0    9:58/M
      25    Lori Andrzeirix         Jewett City  CT     45      192      31:55.0   10:18/M
      26    Joan Winters            East Lyme  CT       45      193      32:18.0   10:25/M
      27    Mary Walsh              Niantic  CT         45      196      32:54.0   10:37/M
      28    Anita Wooten            Riverhead  NY       45      206      35:50.0   11:34/M
      29    Kristen Woodmansee      Old Saybrook  CT    45      212      38:00.0   12:15/M



Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vicky Giordani          New London  CT      55       79      23:31.0    7:35/M
       2    Sandy Collins           WAUREGAN  CT        55       83      23:54.0    7:43/M
       3    Barbara Goodrich        New London  CT      55      115      25:18.0    8:10/M
       4    Michael Regan           New London  CT      55      119      25:33.0    8:15/M
       5    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      55      151      27:29.0    8:52/M
       6    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      55      177      29:44.0    9:35/M
       7    Patricia PHILLIPS                           55      185      30:09.0    9:44/M
       8    Betsy Ritter            Quaker Hill  CT     55      195      32:45.0   10:34/M
       9    Suellen Hampton         Mystic  CT          55      199      33:49.0   10:55/M
      10    Cecelia GRISAFE         Salem  CT           55      201      34:35.0   11:09/M
      11    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     55      214      41:13.0   13:18/M
      12    Susan O'Lone            Niantic  CT         55      216      41:15.0   13:18/M
      13    Laurie Lamb             North Stonington  C 55      217      41:20.0   13:20/M
      14    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55      218      42:39.0   13:45/M
      15    Elise M. Roy            Pawcatuck  CT       55      219      42:51.0   13:49/M
      16    Altanese Harley         Gales Ferry  CT     55      220      42:51.0   13:49/M
      17    Susan Gordon            Charlestown  RI     55      221      53:15.0   17:11/M



Female 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judith McGrath          Colchester  CT      65      156      27:55.0    9:00/M
       2    Irene BURKE             Storrs Mansfield  C 72      210      37:30.0   12:06/M



Male 13-19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacob Edwards           North Stonington  C 15        1      15:13.0    4:55/M
       2    Scott Johnson           Old Lyme  CT        15        5      16:22.0    5:17/M
       3    Jonathan Verrengia      Simsbury  CT        15       12      18:28.0    5:57/M
       4    John Quatrache          Salem  CT           15       15      19:09.0    6:11/M
       5    Oaty FRYE               WATERFORD           15       18      19:27.0    6:16/M
       6    Bryan Scully            Gales Ferry  CT     15       20      19:35.0    6:19/M
       7    Howis Johnson`          New London  CT      15       42      21:38.0    6:59/M
       8    Brian Hicks             Clinton  CT         15       43      21:38.0    6:59/M
       9    Matthew Rolfe           Madison  CT         15       51      21:51.0    7:03/M
      10    Matthew Beland          Woodbridge  CT      15       74      23:09.0    7:28/M
      11    James Douglas           Niantic  CT         15       76      23:15.0    7:30/M
      12    Chrisher Hampton     Mystic  CT          15      107      25:10.0    8:07/M
      13    Sean Brown              Niantic  CT         15      148      27:05.0    8:44/M
      14    Lee Cattanach           New London  CT      15      189      31:17.0   10:05/M



Male 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Larz Selmer-Larsen      Niantic  CT         25        4      16:16.0    5:15/M
       2    John Perkins            Medina  OH          25        6      16:48.0    5:25/M
       3    Robert Johnson          Norwich  CT         25       27      20:11.0    6:31/M
       4    Daneil Campbell         Norwich  CT         25       33      20:59.0    6:46/M
       5    Dave Crowley            Uncasville  CT      25       40      21:29.0    6:56/M
       6    Colin Huguenel          Guilford            25       67      22:52.0    7:23/M
       7    Josh Sheppard           Niantic  CT         25       93      24:22.0    7:52/M
       8    Chris Winters           East Lyme  CT       25       97      24:31.0    7:55/M
       9    Michael Fox             Norwich  CT         25      126      25:56.0    8:22/M
      10    Kevin Doyle             New London  CT      25      160      28:02.0    9:03/M
      11    Kris Taler              Waterford           25      164      28:27.0    9:11/M



Male 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         WATERFORD           35        2      15:44.0    5:05/M
       2    Chrisher Kane        Waterford  CT       35        3      15:57.0    5:09/M
       3    Matt Smith              EAST LYME  CT       35       11      18:27.0    5:57/M
       4    Glenn Coughlin          Griswold  CT        35       19      19:34.0    6:19/M
       5    Timothy Donahue         Gales Ferry  CT     35       28      20:18.0    6:33/M
       6    Steven Heck             Providence  RI      35       31      20:56.0    6:45/M
       7    Travis Lombardi         New London  CT      35       44      21:40.0    6:59/M
       8    Navin Varshney          New London  CT      35       47      21:44.0    7:01/M
       9    James Gibson            Waterbury  CT       35       53      21:53.0    7:04/M
      10    Eric Arvidson           New London  CT      35       56      22:12.0    7:10/M
      11    Jeffrey Osowski         Preston  CT         35       73      23:08.0    7:28/M
      12    Stephen Mosaluk         North Stonington  C 35       80      23:38.0    7:37/M
      13    Stephen Montafia        Groton  CT          35       90      24:14.0    7:49/M
      14    Bill Sullivan           Waterford  CT       35      112      25:15.0    8:09/M
      15    Gerald Ricketson        Waterford           35      117      25:27.0    8:13/M
      16    Kenny McNeil            Niantic  CT         35      125      25:54.0    8:21/M
      17    Jason Ashbun            Oakdale  CT         35      135      26:18.0    8:29/M
      18    Anastasios Maurudis     Manchester  CT      35      158      27:57.0    9:01/M
      19    Rob Cassidy             Guilford            35      173      29:22.0    9:28/M
      20    Patrick Kenting         Waterford           35      178      29:46.0    9:36/M
      21    Guy Blackburn           Groton  CT          35      184      30:01.0    9:41/M
      22    Ken Sanok               Stonington  CT      35      215      41:14.0   13:18/M



Male 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael FRITZ           Ledyard  CT         45        9      18:16.0    5:54/M
       2    Dana Award              WATERFORD           45       10      18:26.0    5:57/M
       3    Eusevio Quinones        Groton  CT          45       13      18:53.0    6:05/M
       4    Bob Handfield           East Lyme  CT       45       14      18:56.0    6:06/M
       5    Steve Skinner           Uncasville  CT      45       16      19:15.0    6:13/M
       6    Mark Berry              MYSTIC  CT          45       17      19:17.0    6:13/M
       7    Robert Jordan           Groton  CT          45       21      19:37.0    6:20/M
       8    Terrence Stansfield     Warwick  RI         45       24      19:54.0    6:25/M
       9    Tracy Montya            Waterford  CT       45       29      20:30.0    6:37/M
      10    Roger Hill              Salem  CT           45       34      21:01.0    6:47/M
      11    Karl Christiansen       Niantic  CT         45       38      21:24.0    6:54/M
      12    Larry James             Preston  CT         42       41      21:30.0    6:56/M
      13    Richard Rice            UNCASVILLE  CT      46       45      21:42.0    7:00/M
      14    Dean Berardi            GRISWOLD  CT        45       46      21:44.0    7:01/M
      15    David Tingley III       Waterford           45       48      21:46.0    7:01/M
      16    Chris Waller            East Lyme  CT       45       50      21:48.0    7:02/M
      17    Anthony QUATROCHE       Salem  CT           45       54      22:00.0    7:06/M
      18    Russ Dipallina          Waterford           45       55      22:03.0    7:07/M
      19    Donald Cyr              Westbrook  CT       45       57      22:13.0    7:10/M
      20    Michael DUNN            WATERFORD  CT       45       75      23:11.0    7:29/M
      21    Mike Carta              Waterford           45       78      23:23.0    7:33/M
      22    Mark Ruenzel            Pawcatuck  CT       45       89      24:12.0    7:48/M
      23    Brian Sullivan          Waterford           45       91      24:16.0    7:50/M
      24    Luke Varanko            Groton  CT          45       92      24:19.0    7:51/M
      25    Gene Ryan               Waterford  CT       45       95      24:27.0    7:53/M
      26    William Brown           Niantic  CT         45      105      25:07.0    8:06/M
      27    Jiun Huang              East Lyme  CT       45      106      25:09.0    8:07/M
      28    George Valakos          Ivoryton  CT        45      109      25:11.0    8:07/M
      29    Jay Reed                Wilbraham  MA       45      110      25:13.0    8:08/M
      30    Lew Mostowy             Groton  CT          45      116      25:26.0    8:12/M
      31    Noel Dodenhoff          Williamsburg  VA    45      127      25:59.0    8:23/M
      32    Bob BUCKINGHAM          NEW LONDON  CT      45      130      26:06.0    8:25/M
      33    John Rotchford          Niantic  CT         45      132      26:12.0    8:27/M
      34    Tom Pachler             Farmington  CT      45      137      26:25.0    8:31/M
      35    David Singleton         Groton  CT          45      139      26:35.0    8:35/M
      36    Eddie Aledia            Quaker Hill  CT     45      154      27:48.0    8:58/M
      37    Gerald Boisert          South Windsor  CT   45      183      29:51.0    9:38/M



Male 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         55        7      17:56.0    5:47/M
       2    Richard England         East Lyme  CT       55       23      19:51.0    6:24/M
       3    Joe Gioia               Ledyard  CT         55       35      21:07.0    6:49/M
       4    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        55       36      21:15.0    6:51/M
       5    Chrisher Storer      Waterford           55       37      21:21.0    6:53/M
       6    John Sacrey             Preston  CT         55       39      21:27.0    6:55/M
       7    Gene Maran              WATERFORD           55       60      22:26.0    7:14/M
       8    Don Weller              Niantic  CT         55       66      22:47.0    7:21/M
       9    Joe Light               Westerly  RI        55       70      22:59.0    7:25/M
      10    Bruce Grisafe           Salem  CT           55       88      24:08.0    7:47/M
      11    Brian Andstrom          Plainfield  CT      55       98      24:31.0    7:55/M
      12    Stephen AVERY           Voluntown  CT       55      111      25:14.0    8:08/M
      13    Gary Mandleburg         Norwich  CT         55      131      26:11.0    8:27/M
      14    Richard ZBROZEK         BERLIN  CT          55      136      26:18.0    8:29/M
      15    Timothy Bates           Groton  CT          55      165      28:28.0    9:11/M
      16    Craig Barnes            North Stonington  C 55      171      28:58.0    9:21/M
      17    Richard Messina         Waterford           55      181      29:49.0    9:37/M
      18    Bruce Hyde              New London  CT      55      188      30:56.0    9:59/M
      19    Mark Anderson           Old Lyme  CT        55      191      31:34.0   10:11/M



Male 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ted Phillips            Niantic  CT         65       61      22:27.0    7:15/M
       2    Carl Fuller             East Haddam  CT     65       64      22:44.0    7:20/M
       3    Ronald Gale             Norwich  CT         70       94      24:23.0    7:52/M
       4    Richard Walsh           Old Lyme  CT        65      102      24:43.0    7:58/M
       5    Bob Marum               Simsbury  CT        65      104      25:07.0    8:06/M
       6    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         63      134      26:17.0    8:29/M
       7    Jack Jacobs             Niantic  CT         65      149      27:18.0    8:48/M
       8    Ray McDermott           Uncasville  CT      65      159      27:58.0    9:01/M
       9    Thomas McIntosh Jr      Coventry  CT        65      169      28:56.0    9:20/M
      10    Tom Sullivan            Wakefield  RI       65      190      31:22.0   10:07/M
      11    Colburn Graves          North Stonington  C 65      197      32:59.0   10:38/M
      12    Robert Lavoie           New London  CT      65      198      33:41.0   10:52/M
      13    Robert Reuter           Charlestown  RI     65      222      53:15.0   17:11/M





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News