Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

NIA Jingle Bell Run 5K

Trumbull, CT, December 2, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Joshua Olsen
Race Winner Joshua Olsen


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

NIA Jingle Bell Run
December 2, 2006 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS
Joshua Olsen, Thomaston, CT - 15:55
Amelia Audette, Trumbull, CT - 19:20


LOCATION
Nichols Green

United Methodist
WEATHER
45
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joshua Olsen            Thomaston  CT         214   16 ***** M 15-19        15:55    5:08/M
       2    Bryce Lindamood         Hamden  CT            406   35     1 M 30-39        16:23    5:17/M
       3    Zack Schwartz           Newtown  CT           518   18     1 M 15-19        16:44    5:24/M
       4    Kevin Tiernan           Milford  CT           567   16     2 M 15-19        16:49    5:25/M
       5    Kevin Host              Newtown  CT           529   16     3 M 15-19        17:01    5:29/M
       6    David Shuck             East Lyme  CT         452   24     1 M 20-29        17:01    5:29/M
       7    Michael Mosca           New Britain  CT       407   28     2 M 20-29        17:03    5:30/M
       8    George R Buchanan       Shelton  CT            44   48     1 M 40-49        17:11    5:33/M
       9    James Gaughan           Vienna  VA            113   21     3 M 20-29        17:16    5:34/M
      10    Robert Mateicka         Norwalk  CT           507   26     4 M 20-29        17:29    5:38/M
      11    Dale Richardson         Trumbull  CT          362   46     2 M 40-49        17:36    5:41/M
      12    Mihail Daniel Alexandru Stamford  CT           13   31     2 M 30-39        17:38    5:41/M
      13    J.d. Worrall            Totowa  NJ            415   21     5 M 20-29        17:46    5:44/M
      14    Tommy Ross              Darien  CT            547   15     4 M 15-19        17:51    5:45/M
      15    Jim Mas                 Shelton  CT           455   48     3 M 40-49        18:08    5:51/M
      16    Jay Gould               Westport  CT          396   17     5 M 15-19        18:13    5:53/M
      17    Kevin Lincoln           Trumbull  CT          397   17     6 M 15-19        18:28    5:57/M
      18    Gabe Olsen              Thomaston  CT         213   14     1 M 11-14        18:39    6:01/M
      19    Matthew Cross           Stamford  CT           71   42     4 M 40-49        18:42    6:02/M
      20    Matt Durst              Simsbury  CT          427   15     7 M 15-19        18:43    6:02/M
      21    Charles Hornak          Hamden  CT            484   39     3 M 30-39        18:44    6:03/M
      22    Lawrence O'Halloran     Wilton  CT            209   25     6 M 20-29        18:54    6:06/M
      23    Matthew Thomas Danaher  Trumbull  CT           77   14     2 M 11-14        18:55    6:06/M
      24    Bill Hoadley            South Kent  CT        417   44     5 M 40-49        18:57    6:07/M
      25    Sean Phillips           Milford  CT           398   17     8 M 15-19        19:01    6:08/M
      26    Lars Erik Jorgensen     Trumbull  CT          140   43     6 M 40-49        19:03    6:09/M
      27    William Schloth         Fairfield  CT         379   12     3 M 11-14        19:06    6:10/M
      28    Chris Vegliante         Darien  CT            394   16     9 M 15-19        19:15    6:13/M
      29    Martin Espino           Trumbull  CT          412   46     7 M 40-49        19:18    6:14/M
      30    Matthew Lundy           Monroe  CT            169   24     7 M 20-29        19:18    6:14/M
      31    Amelia Audette          Trumbull  CT          339   32 ***** F 30-39        19:20    6:14/M
      32    Stephen Barone          Trumbull  CT          530   22     8 M 20-29        19:28    6:17/M
      33    Nick Gartsu             Trumbull  CT          111   15    10 M 15-19        19:30    6:17/M
      34    Chris Saroka Jr.        Northford  CT         257   16    11 M 15-19        19:33    6:18/M
      35    Amy Fredericks          Stamford  CT          531   40     1 F 40-49        19:39    6:20/M
      36    Gary Du Bois            Milford  CT           585   49     8 M 40-49        19:43    6:22/M
      37    David Ort               Oxford  CT            217   36     4 M 30-39        19:47    6:23/M
      38    Brendan McLeod          Redding  CT           470   14     4 M 11-14        19:52    6:25/M
      39    Joseph Thomas Vonehr    Southport  CT         304   54     1 M 50-59        19:56    6:26/M
      40    Sidhartha Kaul          Stamford  CT          433   40     9 M 40-49        19:59    6:27/M
      41    David Barna             Easton  CT             17   14     5 M 11-14        20:02    6:28/M
      42    Chris Meskill           Shelton  CT           383   14     6 M 11-14        20:04    6:28/M
      43    Stephen Woolbert        Trumbull  CT          317   30     5 M 30-39        20:11    6:31/M
      44    Santa Claus             North Pole            500   52     2 M 50-59        20:12    6:31/M
      45    Matt Regan              Hopewell Junction     242   45    10 M 40-49        20:15    6:32/M
      46    Quinn Snowdon           Simsbury  CT          428   14     7 M 11-14        20:16    6:32/M
      47    Barry Rosner            Orange  CT            443   50     3 M 50-59        20:16    6:32/M
      48    Brian Thompson          Oxford  CT            447   15    12 M 15-19        20:19    6:33/M
      49    Stephen Barna           Easton  CT             18   15    13 M 15-19        20:19    6:33/M
      50    Tim Wells               Shelton  CT           310   16    14 M 15-19        20:20    6:34/M
      51    Scott Richter           Shelton  CT           395   17    15 M 15-19        20:24    6:35/M
      52    Mark Lewis              Shelton  CT           534   43    11 M 40-49        20:26    6:35/M
      53    John Tighe              Milford  CT           494   50     4 M 50-59        20:28    6:36/M
      54    Shannon Donovan         Bethel  CT            481   31     1 F 30-39        20:31    6:37/M
      55    Raul Aristide           New Haven  CT         446   24     1 F 20-29        20:32    6:37/M
      56    Sabrina Olsen           Thomaston  CT         215   10     1 F  1-10        20:36    6:39/M
      57    Jim Tierney             Wallingford  CT       477   42    12 M 40-49        20:36    6:39/M
      58    Peter Newman            Old Greenwich  CT     557   43    13 M 40-49        20:39    6:40/M
      59    Paul Skrtich            Easton  CT            485   39     6 M 30-39        20:43    6:41/M
      60    Bradley K. Sanchez      Milford  CT           253   46    14 M 40-49        20:46    6:42/M
      61    Brian Fidler            West Haven  CT         99   35     7 M 30-39        20:46    6:42/M
      62    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         489   41    15 M 40-49        20:47    6:42/M
      63    John Courtmanche        New Haven  CT         444   64     1 M 60-69        20:50    6:43/M
      64    Craig Cambrill          Shelton  CT           410   40    16 M 40-49        20:52    6:44/M
      65    Patrick Flynn           Monroe  CT            103   51     5 M 50-59        20:53    6:44/M
      66    Shea Shapiro            Bridgeport  CT        571   22     9 M 20-29        20:54    6:45/M
      67    Jon Neil Novitski       Southbury  CT         201   12     8 M 11-14        20:54    6:45/M
      68    Kieran Garvey           New York  NY          112   27    10 M 20-29        20:56    6:45/M
      69    Shawn D. Sorbello       Bethel  CT            274   33     8 M 30-39        20:57    6:45/M
      70    Karen Newman            Old Greenwich  CT     556   45     2 F 40-49        21:01    6:47/M
      71    Brendon Timmons         Fairfield  CT         421   17    16 M 15-19        21:08    6:49/M
      72    Robert M. Stephenson    Milford  CT           278   58     6 M 50-59        21:09    6:49/M
      73    Gary F. Sheffer         Shelton  CT           266   46    17 M 40-49        21:11    6:50/M
      74    Jeannine Fagan          Bethel  CT             98   37     2 F 30-39        21:13    6:51/M
      75    Michael Costello        Fairfield  CT         449   48    18 M 40-49        21:18    6:52/M
      76    David Walker            North Branford  CT    526   43    19 M 40-49        21:20    6:53/M
      77    Matthew Beland          Woodbridge  CT        435   13     9 M 11-14        21:22    6:54/M
      78    Mike Bonnar             Trumbull  CT           33   54     7 M 50-59        21:24    6:54/M
      79    Patrick Donegan         Trumbull  CT          442   41    20 M 40-49        21:27    6:55/M
      80    John Sullivan           Trumbull  CT          282   13    10 M 11-14        21:28    6:55/M
      81    Kellie Walker           North Branford  CT    525   15     1 F 15-19        21:32    6:57/M
      82    Alysa Christo           Monroe  CT             54   12     1 F 11-14        21:35    6:58/M
      83    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT         583   56     8 M 50-59        21:37    6:58/M
      84    Paul Couzelis           Norwalk  CT           420   64     2 M 60-69        21:39    6:59/M
      85    Brian Fitzgerald        Trumbull  CT          101   33     9 M 30-39        21:40    6:59/M
      86    Paul Misur              Shelton  CT           422   47    21 M 40-49        21:40    6:59/M
      87    Molly Robb              Fairfield  CT         426   12     2 F 11-14        21:43    7:00/M
      88    Thomas P Gardella       Seymour  CT           108   55     9 M 50-59        21:45    7:01/M
      89    Marc Russo              Milford  CT           391   33    10 M 30-39        21:47    7:02/M
      90    Mark Laudati            Winsted  CT           521   48    22 M 40-49        21:50    7:03/M
      91    Kelsey Murphy           Shelton  CT           196   13     3 F 11-14        21:51    7:03/M
      92    Greg Taylor             Fairfield  CT         287   47    23 M 40-49        21:53    7:04/M
      93    Patrick Regan           Hackettstown  NJ      243   43    24 M 40-49        21:54    7:04/M
      94    Sara Beland             Woodbridge  CT        437   11     4 F 11-14        21:56    7:05/M
      95    Mark Odgers             Shelton  CT           503   45    25 M 40-49        21:57    7:05/M
      96    Bob Stewart             Trumbull  CT          524   50    10 M 50-59        21:59    7:05/M
      97    Joel Satin              Trumbull  CT          258   37    11 M 30-39        22:00    7:06/M
      98    Ryan Kraynak            Shelton  CT           349   15    17 M 15-19        22:00    7:06/M
      99    Joseph Stein            Shelton  CT           512   11    11 M 11-14        22:01    7:06/M
     100    Bryan Crouch            Monroe  CT             72   24    11 M 20-29        22:02    7:06/M
     101    Jennifer Ross           Stratford  CT         472   37     3 F 30-39        22:03    7:07/M
     102    John Krekoska           Trumbull  CT          151   33    12 M 30-39        22:07    7:08/M
     103    Katie Beland            Woodbridge  CT        436   11     5 F 11-14        22:07    7:08/M
     104    Catherine Kalkstein     Trumbull  CT          399   36     4 F 30-39        22:08    7:08/M
     105    James Yevich            Stratford  CT         377   36    13 M 30-39        22:12    7:10/M
     106    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         490    9     1 M  1-10        22:16    7:11/M
     107    Jeffrey Allen Bruner    Trumbull  CT           43   47    26 M 40-49        22:20    7:12/M
     108    Kevin Devos             Trumbull  CT          479   45    27 M 40-49        22:23    7:13/M
     109    Peter Lee               Milford  CT           454   48    28 M 40-49        22:24    7:14/M
     110    Joe Schutz              Shelton  CT           499   44    29 M 40-49        22:25    7:14/M
     111    Robert Nayden           Easton  CT            393   15    18 M 15-19        22:29    7:15/M
     112    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           463   48     3 F 40-49        22:29    7:15/M
     113    Dean Morgan             Orange  CT            408   45    30 M 40-49        22:32    7:16/M
     114    Brittany Peralta        Shelton  CT           331   15     2 F 15-19        22:32    7:16/M
     115    Christopher Huynh       Trumbull  CT          131   16    19 M 15-19        22:32    7:16/M
     116    Bob Sabre               Fairfield  CT         495   56    11 M 50-59        22:33    7:16/M
     117    Darcy Ramsey            Old Greenwich  CT     434   44     4 F 40-49        22:34    7:17/M
     118    Thomas Matthews         Trumbull  CT          591   35    14 M 30-39        22:35    7:17/M
     119    Mike Cemeno             Branford  CT           52   50    12 M 50-59        22:36    7:17/M
     120    Ken Martin              Trumbull  CT          448   29    12 M 20-29        22:36    7:17/M
     121    Tyler Hoadley           South Kent  CT        419    9     2 M  1-10        22:37    7:18/M
     122    Robert G Davis          Naugatuck  CT         404   55    13 M 50-59        22:38    7:18/M
     123    Tom Fatone              Derby  CT             464   38    15 M 30-39        22:39    7:18/M
     124    Ryan Wright             Trumbull  CT          592   13    12 M 11-14        22:40    7:19/M
     125    Mike Francese           Stratford  CT         105   32    16 M 30-39        22:45    7:20/M
     126    Graham Ross             Darien  CT            548   13    13 M 11-14        22:46    7:21/M
     127    Shep Sherwood           Monroe  CT            267   48    31 M 40-49        22:49    7:22/M
     128    Steve Edwards           Stamford  CT          577   27    13 M 20-29        22:54    7:23/M
     129    Aidan Mara              Monroe  CT            498   31    17 M 30-39        22:56    7:24/M
     130    Graham Ingels           Newtown  CT           135   60     3 M 60-69        22:59    7:25/M
     131    Tricia Curry            Monroe  CT            486   41     5 F 40-49        23:06    7:27/M
     132    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         532   37    18 M 30-39        23:06    7:27/M
     133    Keith Harper            Shelton  CT           401   43    32 M 40-49        23:07    7:27/M
     134    Mary Haselkamp          Milford  CT           438   45     6 F 40-49        23:08    7:28/M
     135    Mario Guevara Rodriqu   Milford  CT           122   47    33 M 40-49        23:10    7:28/M
     136    Nicole Pappalardo       Monroe  CT            368   12     6 F 11-14        23:16    7:30/M
     137    Daniel Licata           Wallingford  CT       425   54    14 M 50-59        23:18    7:31/M
     138    Erika Cebulski          Fairfield  CT         545   33     5 F 30-39        23:18    7:31/M
     139    Phil Lafleur            Milford  CT           153   43    34 M 40-49        23:19    7:31/M
     140    Heather Woolbert        Trumbull  CT          316   29     2 F 20-29        23:20    7:32/M
     141    Jerry Rotante           Newtown  CT           450   40    35 M 40-49        23:21    7:32/M
     142    Anne Martino            Sandy Hook  CT        561   13     7 F 11-14        23:21    7:32/M
     143    Steve Martino           Sandy Hook  CT        562   44    36 M 40-49        23:22    7:32/M
     144    Cheryl Saroka           Northford  CT         254   33     6 F 30-39        23:23    7:33/M
     145    Michael G Bertie        Trumbull  CT           24   35    19 M 30-39        23:23    7:33/M
     146    Michael D Davidson      Shelton  CT            81   47    37 M 40-49        23:24    7:33/M
     147    Vikas Thakker           Fairfield  CT         597   26    14 M 20-29        23:28    7:34/M
     148    Patrick Krawl                                 572   26    15 M 20-29        23:31    7:35/M
     149    Karen Cammarata         Stamford  CT           46   29     3 F 20-29        23:31    7:35/M
     150    Mike Bruening           Trumbull  CT           41   43    38 M 40-49        23:32    7:35/M
     151    David Van Der Beek      Trumbull  CT          300   56    15 M 50-59        23:33    7:36/M
     152    Gina Zuk                Monroe  CT            566   38     7 F 30-39        23:34    7:36/M
     153    Justin Morley           Middlebury  CT        405   45    39 M 40-49        23:34    7:36/M
     154    Edward R Perrone        Shelton  CT           221   17    20 M 15-19        23:34    7:36/M
     155    Vin Dipalma             Bridgeport  CT         90   47    40 M 40-49        23:37    7:37/M
     156    Chase Newman            Old Greenwich  CT     558   12    14 M 11-14        23:40    7:38/M
     157    Kyle Saroka             Northford  CT         256   11    15 M 11-14        23:40    7:38/M
     158    Eugene Miller           Trumbull  CT          188   23    16 M 20-29        23:42    7:39/M
     159    Jim Regan               Putnam Valley  NY     241   52    16 M 50-59        23:42    7:39/M
     160    Michelle Salzillo       Milford  CT           474   17     3 F 15-19        23:43    7:39/M
     161    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        198   55    17 M 50-59        23:45    7:40/M
     162    David Schafer           Trumbull  CT          259   37    20 M 30-39        23:46    7:40/M
     163    Thomas Kiely            Trumbull  CT          582   29    17 M 20-29        23:48    7:41/M
     164    Laurie Trupp            Stratford  CT         297   49     7 F 40-49        23:53    7:42/M
     165    Rick Meskill            Shelton  CT           382   50    18 M 50-59        23:55    7:43/M
     166    Christopher M. Sedelmai Milford  CT           261   32    21 M 30-39        23:56    7:43/M
     167    Jack Dunleavy           Orange  CT             93   13    16 M 11-14        23:57    7:44/M
     168    Jessica Surina          Bridgeport  CT        432   25     4 F 20-29        23:58    7:44/M
     169    Chuck J Goulart         Norwalk  CT           117   39    22 M 30-39        24:01    7:45/M
     170    Bruce Goulart           Newtown  CT           116   56    19 M 50-59        24:03    7:45/M
     171    David Provost           Trumbull  CT          234   13    17 M 11-14        24:03    7:45/M
     172    Peter J McDaniel        Stratford  CT         177   33    23 M 30-39        24:03    7:45/M
     173    Cynthia Christo         Monroe  CT             55   37     8 F 30-39        24:04    7:46/M
     174    Brian Debroff           Trumbull  CT          409   43    41 M 40-49        24:04    7:46/M
     175    Patrick Cheever         Monroe  CT            337   11    18 M 11-14        24:05    7:46/M
     176    James Stein             Shelton  CT           513   47    42 M 40-49        24:05    7:46/M
     177    Christopher Lanzano     Fairfield  CT         430   48    43 M 40-49        24:06    7:46/M
     178    Elizabeth Reville       Stamford  CT          457   14     8 F 11-14        24:13    7:49/M
     179    Edward Boulanger        Shelton  CT           343   38    24 M 30-39        24:13    7:49/M
     180    Stephen M Moore         Trumbull  CT          193   47    44 M 40-49        24:17    7:50/M
     181    Thomas Ecsedy           Woodbury  CT          483   44    45 M 40-49        24:18    7:50/M
     182    Michael Smith           Trumbull  CT          272   53    20 M 50-59        24:21    7:51/M
     183    Rich Chung              Shelton  CT           573   40    46 M 40-49        24:22    7:52/M
     184    Stephen F Cardone       Trumbull  CT           49   40    47 M 40-49        24:24    7:52/M
     185    Erin Begg               Newtown  CT           551   12     9 F 11-14        24:28    7:54/M
     186    Eric Broadbent          Trumbull  CT          378   56    21 M 50-59        24:28    7:54/M
     187    Billy Hoadley           South Kent  CT        418   10     3 M  1-10        24:29    7:54/M
     188    Luanne Roy              Seymour  CT           332   51     1 F 50-59        24:30    7:54/M
     189    George Bomann           Trumbull  CT          487   36    25 M 30-39        24:32    7:55/M
     190    Chris Saroka            Northford  CT         255   34    26 M 30-39        24:39    7:57/M
     191    Gerald F Zollo          Prospect  CT          321   41    48 M 40-49        24:41    7:58/M
     192    Laura Peters            Derby  CT             456   39     9 F 30-39        24:42    7:58/M
     193    Edward Cheever Jr       Monroe  CT            336   44    49 M 40-49        24:44    7:59/M
     194    Paul Ribnicky           Stratford  CT         245   51    22 M 50-59        24:46    7:59/M
     195    David Buckwald          Trumbull  CT           45   42    50 M 40-49        24:47    8:00/M
     196    Timothy Caroe           Woodbury  CT           50   47    51 M 40-49        24:51    8:01/M
     197    Joni Kaul               Stamford  CT          431   38    10 F 30-39        24:52    8:01/M
     198    Nancy Lopez-Peralta     Shelton  CT           330   35    11 F 30-39        24:55    8:02/M
     199    John Meyer              Sandy Hook  CT        451   42    52 M 40-49        24:55    8:02/M
     200    Mike Flanagan           Milford  CT           535   54    23 M 50-59        24:56    8:03/M
     201    Rajeei Mehrotra         Monroe  CT            440   15    21 M 15-19        24:56    8:03/M
     202    Michael Knapp           Westport  CT          149   20    18 M 20-29        25:03    8:05/M
     203    Robert Powers           Ashford  CT           411   40    53 M 40-49        25:03    8:05/M
     204    Christina Ciufo         Stratford  CT         568   32    12 F 30-39        25:05    8:05/M
     205    Michele Goldberg        Hoboken  NJ           546   39    13 F 30-39        25:06    8:06/M
     206    Charlie Christo         Monroe  CT            413   10     4 M  1-10        25:08    8:06/M
     207    Tim Barnes              Norwalk  CT            19   36    27 M 30-39        25:10    8:07/M
     208    Nardy Chung             Hamden  CT             56   29    19 M 20-29        25:14    8:08/M
     209    Richard Ingram          Trumbull  CT          136   54    24 M 50-59        25:15    8:09/M
     210    Mike Pisani             Stratford  CT         229   63     4 M 60-69        25:16    8:09/M
     211    Susan Lyons             Trumbull  CT          504   44     8 F 40-49        25:16    8:09/M
     212    Kathryn Knapp           Westport  CT          148   46     9 F 40-49        25:16    8:09/M
     213    Kylie Gould             Westport  CT          390   14    10 F 11-14        25:17    8:09/M
     214    Christopher Taylor      Trumbull  CT          286   17    22 M 15-19        25:17    8:09/M
     215    Len Vincent Novitski    Southbury  CT         202   48    54 M 40-49        25:18    8:10/M
     216    Steve Bazewicz          Wilton  CT            522   38    28 M 30-39        25:20    8:10/M
     217    Joe Garofalo            Monroe  CT            110   54    25 M 50-59        25:20    8:10/M
     218    William Palko           Shelton  CT           373   41    55 M 40-49        25:21    8:11/M
     219    Martin Shapiro          Trumbull  CT          263   50    26 M 50-59        25:22    8:11/M
     220    Emily R McNeil          Shelton  CT           179   11    11 F 11-14        25:25    8:12/M
     221    Mary Pelley             Trumbull  CT          220   58     2 F 50-59        25:26    8:12/M
     222    Mark Pelley             Trumbull  CT          219   55    27 M 50-59        25:27    8:13/M
     223    Sean Fogarty            Stamford  CT          104   65     5 M 60-69        25:29    8:13/M
     224    Daniel Regan            Trumbull  CT          240   49    56 M 40-49        25:30    8:14/M
     225    Mary Bourque            New Canaan  CT         36   41    10 F 40-49        25:30    8:14/M
     226    Tim Lawlor              Trumbull  CT          376   35    29 M 30-39        25:31    8:14/M
     227    John Gartou             Trumbull  CT          491   13    19 M 11-14        25:31    8:14/M
     228    Todd Tuozzoli           Trumbull  CT          298   43    57 M 40-49        25:31    8:14/M
     229    Tom Breiten             Trumbull  CT           37   44    58 M 40-49        25:32    8:14/M
     230    George Huffman          Shelton  CT           129   49    59 M 40-49        25:36    8:15/M
     231    Jim Williams            Norwalk  CT           315   36    30 M 30-39        25:37    8:16/M
     232    Jack Wynne              Trumbull  CT          575   45    60 M 40-49        25:40    8:17/M
     233    Conor Wynne             Trumbull  CT          576   12    20 M 11-14        25:40    8:17/M
     234    Donna Toner             Trumbull  CT          574   0      1 F  0- 0        25:41    8:17/M
     235    Janet Alesevich         Boston  MA             12   23     5 F 20-29        25:41    8:17/M
     236    Mary Money              Fairfield  CT         429   48    11 F 40-49        25:41    8:17/M
     237    Sharon Simon            Darien  ct            468   43    12 F 40-49        25:42    8:17/M
     238    Robert N Crocco         Shelton  CT            70   44    61 M 40-49        25:44    8:18/M
     239    Tracy Lareau            Trumbull  CT          155   14    21 M 11-14        25:44    8:18/M
     240    Sheila Cardell          Trumbull  CT          480   43    13 F 40-49        25:45    8:18/M
     241    Patrick Tutek           Trumbull  CT          460   33    31 M 30-39        25:46    8:19/M
     242    Kate Sullivan           Trumbull  CT          283   11    12 F 11-14        25:47    8:19/M
     243    Gina Luczaj             Trumbull  CT          166   32    14 F 30-39        25:47    8:19/M
     244    Steve Walker            Norwalk  CT           307   28    20 M 20-29        25:48    8:19/M
     245    Laura Buckingham        Watertown  CT         488   37    15 F 30-39        25:49    8:20/M
     246    Ted Chase               Trumbull  CT           53   41    62 M 40-49        25:49    8:20/M
     247    Brian Clampet           Norwalk  CT           511   25    21 M 20-29        25:50    8:20/M
     248    Martin McCann           Trumbull  CT          369   48    63 M 40-49        25:54    8:21/M
     249    Connor Dunleavy         Orange  CT             92   12    22 M 11-14        25:58    8:23/M
     250    Brian Dunleavy          Orange  CT             91   12    23 M 11-14        25:58    8:23/M
     251    Joe Benz                Trumbull  CT           22   16    23 M 15-19        26:02    8:24/M
     252    Meredith Collins        Westport  CT           64   44    14 F 40-49        26:02    8:24/M
     253    John Coleman            Trumbull  CT           61   50    28 M 50-59        26:04    8:25/M
     254    Gil Rubin               Woodbury  CT          251   39    32 M 30-39        26:04    8:25/M
     255    Maryellen Conway        Westport  CT           65   32    16 F 30-39        26:05    8:25/M
     256    Juan Lopez              Norwalk  CT           165   20    22 M 20-29        26:05    8:25/M
     257    Duane Estey             Seymour  CT           380   64     6 M 60-69        26:06    8:25/M
     258    Patrick Brown           Darien  ct            598   40    64 M 40-49        26:06    8:25/M
     259    Christopher Neil        Trumbull  CT          588   13    24 M 11-14        26:07    8:25/M
     260    Rick Held               Cheshire  CT          126   50    29 M 50-59        26:09    8:26/M
     261    Mark Monaco             Trumbull  CT          599   15    24 M 15-19        26:10    8:26/M
     262    Thomas Lindberg         Shelton  CT           163   37    33 M 30-39        26:11    8:27/M
     263    Andrea Markovics        Milford  CT           540   37    17 F 30-39        26:13    8:27/M
     264    Jim J Whittaker         Shelton  CT           313   49    65 M 40-49        26:20    8:30/M
     265    Kim Remetta             Milford  CT           244   51    30 M 50-59        26:21    8:30/M
     266    Shannon Beardsley       Monroe  CT             20   34    34 M 30-39        26:22    8:30/M
     267    Laura McQueeney         Plainville  CT        180   25     6 F 20-29        26:24    8:31/M
     268    Sue Colgan-Borror       Pound Ridge  NY       471   53     3 F 50-59        26:25    8:31/M
     269    Brian Brown             Scarsdale  ny         604   47    66 M 40-49        26:28    8:32/M
     270    Tom Dennison            Oakville  CT           84   51    31 M 50-59        26:28    8:32/M
     271    Lawrence Regan          Wallingford  CT       514   40    67 M 40-49        26:29    8:33/M
     272    Sally Stearns           Oxford  CT            276   52     4 F 50-59        26:29    8:33/M
     273    Benjamin Strong         Trumbull  CT          280   37    35 M 30-39        26:29    8:33/M
     274    John Cannone            Trumbull  CT          356   15    25 M 15-19        26:30    8:33/M
     275    Lisa Ranocchia          Norwalk  CT           515   25     7 F 20-29        26:30    8:33/M
     276    Andrew John Pfau        Monroe  CT            225   39    36 M 30-39        26:32    8:34/M
     277    Heather Lapalme         Weston  CT            154   37    18 F 30-39        26:34    8:34/M
     278    Amy Williams            New Milford  CT       314   25     8 F 20-29        26:34    8:34/M
     279    Jonathan Brooks         Danbury  CT            39   24    23 M 20-29        26:35    8:35/M
     280    Gene A Memoli           Stratford  CT         181   49    68 M 40-49        26:39    8:36/M
     281    Richard Zbrozek         Berlin  CT            467   59    32 M 50-59        26:44    8:37/M
     282    Jan Broekmeijer         Trumbull  CT           38   51    33 M 50-59        26:45    8:38/M
     283    Ted Welsh               Newtown  CT           311   55    34 M 50-59        26:47    8:38/M
     284    David Sheehan           Waterbury  CT         445   35    37 M 30-39        26:49    8:39/M
     285    Stephen Burke           Stratford  CT         496   30    38 M 30-39        26:55    8:41/M
     286    Michael Davidson        Westport  CT          595   14    25 M 11-14        26:56    8:41/M
     287    Nicholas Brown          Shelton  CT           348   11    26 M 11-14        27:00    8:43/M
     288    Andy Savraides          Trumbull  CT          352   41    69 M 40-49        27:01    8:43/M
     289    Chanhdy Ly              Hartford  CT          171   27    24 M 20-29        27:04    8:44/M
     290    Sky Wells               Shelton  CT           309   41    70 M 40-49        27:07    8:45/M
     291    Tracy Bowens            Hamden  CT            590   43    71 M 40-49        27:08    8:45/M
     292    Michelle Lynch          Newington  CT         459   43    15 F 40-49        27:09    8:45/M
     293    Maureen Curis           Darien  CT            400   34    19 F 30-39        27:10    8:46/M
     294    Erol Eyikan             Fairfield  CT         538   37    39 M 30-39        27:14    8:47/M
     295    Jennifer Nelly Sheehan  Stratford  CT         264   28     9 F 20-29        27:16    8:48/M
     296    Paul O'Brien            Trumbull  CT          206   44    72 M 40-49        27:17    8:48/M
     297    Kevin Finch             Stratford  CT         100   30    40 M 30-39        27:18    8:48/M
     298    Sharon Lomnitzer        Trumbull  CT          164   42    16 F 40-49        27:20    8:49/M
     299    Liz Jansen              Stratford  CT         137   40    17 F 40-49        27:22    8:50/M
     300    Donna Anderson          Brookfield  CT        323   51     5 F 50-59        27:26    8:51/M
     301    Rachel Laffitte         Trumbull  CT          482   11    13 F 11-14        27:26    8:51/M
     302    Julia Teixeira          Trumbull  CT          290   10     2 F  1-10        27:34    8:54/M
     303    Marissa Piccolo         Trumbull  CT          228   10     3 F  1-10        27:34    8:54/M
     304    Alexa Molinoff          Trumbull  CT          191   11    14 F 11-14        27:35    8:54/M
     305    Tony Teixeira           Trumbull  CT          291   41    73 M 40-49        27:35    8:54/M
     306    Matthew Kraynak         Shelton  CT           150   40    74 M 40-49        27:37    8:55/M
     307    Travis Wooten           Riverhead  NY         319   10     5 M  1-10        27:38    8:55/M
     308    Charles Rich            Bridgeport  CT        246   42    75 M 40-49        27:38    8:55/M
     309    David Orticelli         Easton  CT            473   44    76 M 40-49        27:38    8:55/M
     310    Helen S Crocco          Shelton  CT            69   43    18 F 40-49        27:40    8:55/M
     311    Michael Cohen           Redding  CT           523   41    77 M 40-49        27:45    8:57/M
     312    Patricia J Lind         Shelton  CT           160   44    19 F 40-49        27:47    8:58/M
     313    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT        134   66     7 M 60-69        27:51    8:59/M
     314    Deborah M McNeil        Shelton  CT           178   38    20 F 30-39        27:52    8:59/M
     315    Dawn Bolling            Norwalk  CT           541   43    20 F 40-49        27:53    9:00/M
     316    Jeff Johnston           Westport  CT          138   51    35 M 50-59        27:56    9:01/M
     317    Diane Van Der Kroef     Sandy Hook  CT        301   51     6 F 50-59        27:59    9:02/M
     318    Louis Gene Pizzoli      Monroe  CT            230   44    78 M 40-49        28:00    9:02/M
     319    Marjorie Nusom          Trumbull  CT          203   36    21 F 30-39        28:01    9:02/M
     320    Josh Wells              Shelton  CT           308   13    27 M 11-14        28:01    9:02/M
     321    Chris Geiger            Trumbull  CT          366   15    26 M 15-19        28:02    9:03/M
     322    Jed Kalkstein           Trumbull  CT          392   37    41 M 30-39        28:02    9:03/M
     323    Katie Scully            Hamden  CT            260   31    22 F 30-39        28:05    9:04/M
     324    Katie Danaher           Trumbull  CT           76   11    15 F 11-14        28:05    9:04/M
     325    Patrick F. Bosse        Fairfield  CT          35   46    79 M 40-49        28:07    9:04/M
     326    Margaret Sullivan       Trumbull  CT          284   43    21 F 40-49        28:07    9:04/M
     327    Joanne Emanuel          Woodbury  CT           97   39    23 F 30-39        28:10    9:05/M
     328    David Buck              Trumbull  CT          527   32    42 M 30-39        28:11    9:05/M
     329    Fred Harmon             Trumbull  CT          125   58    36 M 50-59        28:13    9:06/M
     330    Marilyn Biedrycki       Milford  CT            25   50     7 F 50-59        28:14    9:06/M
     331    Bill Nystrom            Shelton  CT           205   57    37 M 50-59        28:16    9:07/M
     332    Connor Thomas Bieling   Trumbull  CT          367   13    28 M 11-14        28:21    9:09/M
     333    Jack Lynch              Trumbull  CT          555   37    43 M 30-39        28:26    9:10/M
     334    Trent Newman            Old Greenwich  CT     560   8      6 M  1-10        28:26    9:10/M
     335    Stetson Newman          Old Greenwich  CT     559   14    29 M 11-14        28:27    9:11/M
     336    Patrick P Micinilio     Trumbull  CT          186   36    44 M 30-39        28:31    9:12/M
     337    Keith Sabovik           Shelton  CT           536   42    80 M 40-49        28:32    9:12/M
     338    Susan Edwards           Washington  DC        578   24    10 F 20-29        28:33    9:13/M
     339    Karl Eilers             Danbury  CT            95   54    38 M 50-59        28:33    9:13/M
     340    Timothy Boehm           Trumbull  CT           28   47    81 M 40-49        28:34    9:13/M
     341    Chris Lee               Fairfield  CT         157   45    82 M 40-49        28:34    9:13/M
     342    Christine Boehm         Trumbull  CT           27   24    11 F 20-29        28:42    9:15/M
     343    Joel Green              Bridgeport  CT        537   49    83 M 40-49        28:44    9:16/M
     344    Patrick Mc Garity       Trumbull  CT          586   13    30 M 11-14        28:44    9:16/M
     345    Brian Potok             Trumbull  CT          233   33    45 M 30-39        28:45    9:16/M
     346    Michael Hagenbach       Stamford  CT          542   39    46 M 30-39        28:47    9:17/M
     347    William R Snyder        Waterbury  CT         273   40    84 M 40-49        28:49    9:18/M
     348    Edwin H Ramos           Shelton  CT           237   38    47 M 30-39        28:57    9:20/M
     349    Mitchell A Danaher      Trumbull  CT           78   46    85 M 40-49        28:59    9:21/M
     350    Debbie Crouch           Monroe  CT             73   49    22 F 40-49        28:59    9:21/M
     351    Laura Dzialo            Milford  CT           594   38    24 F 30-39        29:02    9:22/M
     352    Cecile Wilson           Cheshire  CT          506   55     8 F 50-59        29:03    9:22/M
     353    Noel Mara               Monroe  CT            497   56    39 M 50-59        29:03    9:22/M
     354    Paul Varvaro            Easton  CT            364   41    86 M 40-49        29:06    9:23/M
     355    Sharon Garber           Trumbull  CT          372   39    25 F 30-39        29:06    9:23/M
     356    Patrick Garber          Trumbull  CT          371   41    87 M 40-49        29:07    9:24/M
     357    Dina Tchikounova        Norwalk  CT           593   32    26 F 30-39        29:07    9:24/M
     358    Lance Barrett           Fairfield  CT         596   37    48 M 30-39        29:08    9:24/M
     359    Michael Richardson      Trumbull  CT          361   12    31 M 11-14        29:09    9:24/M
     360    Alan Comer              Stratford  CT         589   50    40 M 50-59        29:10    9:25/M
     361    Kyle Kelly              Fairfield  CT         143   13    32 M 11-14        29:11    9:25/M
     362    Steven James Kelly      Fairfield  CT         144   47    88 M 40-49        29:13    9:25/M
     363    Maria Rockoff           Easton  CT            248   50     9 F 50-59        29:14    9:26/M
     364    Jennifer Grega          Hoboken  NJ           461   30    27 F 30-39        29:14    9:26/M
     365    Bryana Saroka           Northford  CT         478   9      4 F  1-10        29:15    9:26/M
     366    Barbara Erkan           Monroe  CT            466   42    23 F 40-49        29:21    9:28/M
     367    Clarissa Reberkenny     Alexandria  VA        239   51    10 F 50-59        29:32    9:32/M
     368    Jim Stevens             Trumbull  CT          279   74     1 M 70-79        29:38    9:34/M
     369    Camilla Edwards         Trumbull  CT          403   10     5 F  1-10        29:39    9:34/M
     370    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          333   47    24 F 40-49        29:40    9:34/M
     371    Andrew Ozolins          Trumbull  CT          517   17    27 M 15-19        29:42    9:35/M
     372    Tino Diotalevi          Seymour  CT            89   42    89 M 40-49        29:46    9:36/M
     373    Brian D Oneil           Monroe  CT            216   41    90 M 40-49        29:49    9:37/M
     374    Catherine Barna         Easton  CT             16   44    25 F 40-49        29:49    9:37/M
     375    Mark Convertito         Stratford  CT         338   50    41 M 50-59        29:51    9:38/M
     376    Teddie Pesch            Trumbull  CT          224   24    12 F 20-29        29:52    9:38/M
     377    Courtney Ann Luttrell   Bridgeport  CT        170   26    13 F 20-29        29:59    9:40/M
     378    Al Cirne                Oxford  CT             57   38    49 M 30-39        29:59    9:40/M
     379    Megan Finelli           Shelton  CT           334    9     6 F  1-10        30:06    9:43/M
     380    Mark Manton             Trumbull  CT          602   44    91 M 40-49        30:06    9:43/M
     381    Susan Saylor            Stratford  CT         509   53    11 F 50-59        30:08    9:43/M
     382    Tim Izzo                Trumbull  CT          325   14    33 M 11-14        30:08    9:43/M
     383    Chris Poisella          New York  NY          516   28    25 M 20-29        30:08    9:43/M
     384    Kevin Izzo              Trumbull  CT          324   12    34 M 11-14        30:11    9:44/M
     385    Karen Urbani            Huntington  CT        350   36    28 F 30-39        30:13    9:45/M
     386    Heather Burns           Monroe  CT            354   35    29 F 30-39        30:14    9:45/M
     387    Alexander Taylor        Fairfield  CT         285   11    35 M 11-14        30:16    9:46/M
     388    Paul L Perrone          Shelton  CT           222   56    42 M 50-59        30:20    9:47/M
     389    Pauk Edwards            Trumbull  CT          402    8     7 M  1-10        30:21    9:47/M
     390    Anthony Teixeira        Trumbull  CT          289   12    36 M 11-14        30:22    9:48/M
     391    Tom Kuharski            Plantsville  CT       152   56    43 M 50-59        30:23    9:48/M
     392    Bill Leas               Trumbull  CT          156   53    44 M 50-59        30:26    9:49/M
     393    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          200   70     2 M 70-79        30:26    9:49/M
     394    Kristine Mingo          New Haven  CT         189   33    30 F 30-39        30:30    9:50/M
     395    Dierdre Brown           Trumbull  CT          335   43    26 F 40-49        30:31    9:51/M
     396    Pamela F Moore          Trumbull  CT          192   47    27 F 40-49        30:32    9:51/M
     397    Jamie Walker            Norwalk  CT           306   28    14 F 20-29        30:32    9:51/M
     398    Kathleen Richardson     Trumbull  CT          363   47    28 F 40-49        30:36    9:52/M
     399    Jim Frillici            Trumbull  CT          107   62     8 M 60-69        30:38    9:53/M
     400    Kimberly Luczaj         Trumbull  CT          168   30    31 F 30-39        30:39    9:53/M
     401    Wendy Thompson          Trumbull  CT          492   41    29 F 40-49        30:51    9:57/M
     402    Annalisa Paltauf        Brookfield  CT        218   23    15 F 20-29        30:53    9:58/M
     403    Ann Lindberg            Shelton  CT           161   37    32 F 30-39        30:55    9:58/M
     404    John Daponte            Stratford  CT          79   58    45 M 50-59        30:57    9:59/M
     405    Michael Simon           Trumbull  CT          271   63     9 M 60-69        30:57    9:59/M
     406    Nancy Murphy            Trumbull  CT          197   43    30 F 40-49        30:58    9:59/M
     407    Dorine Philben          Trumbull  CT          226   46    31 F 40-49        30:59   10:00/M
     408    Jaina Diotalevi         Milford  CT            87   17     4 F 15-19        31:00   10:00/M
     409    Melanie Champion        Meriden  CT           465   48    32 F 40-49        31:07   10:02/M
     410    Andrea Clapp            Easton  CT             59   46    33 F 40-49        31:10   10:03/M
     411    Michelle Kemling        Stamford  CT          145   36    33 F 30-39        31:20   10:06/M
     412    Gail Zuber              Stratford  CT         519   49    34 F 40-49        31:23   10:07/M
     413    Warren Johnson          Stratford  CT         328   11    37 M 11-14        31:23   10:07/M
     414    Julia Von Ehr           Southport  CT         302   10     7 F  1-10        31:26   10:08/M
     415    Ellen Mendell           Easton  CT            182   50    12 F 50-59        31:26   10:08/M
     416    Steve Mendell           Easton  CT            183   48    92 M 40-49        31:27   10:09/M
     417    Shawna Herleth-King     Ellington  CT         127   23    16 F 20-29        31:32   10:10/M
     418    Lindsey Nicole Eirich   Hamden  CT             96   29    17 F 20-29        31:32   10:10/M
     419    Cara Defrancesco        Bridgeport  CT         83   31    34 F 30-39        31:33   10:11/M
     420    Bethany Lyon            Bridgeport  CT        549   39    35 F 30-39        31:34   10:11/M
     421    Benjamin Schoenleber    Trumbull  CT          387   12    38 M 11-14        31:34   10:11/M
     422    Derek Allen Bruner      Trumbull  CT           42   11    39 M 11-14        31:35   10:11/M
     423    Roddy Eskew             Trumbull  CT          505   11    40 M 11-14        31:35   10:11/M
     424    Marissa Damiani         Cranston  RI           75   14    16 F 11-14        31:36   10:12/M
     425    Tara Liskov             Trumbull  CT          563   42    35 F 40-49        31:44   10:14/M
     426    Zachary Thompson        Trumbull  CT          493   10     8 M  1-10        31:47   10:15/M
     427    Anita Michael           Wilton  CT            184   34    36 F 30-39        31:51   10:16/M
     428    Linda Galvardi          Trumbull  CT          370   45    36 F 40-49        31:51   10:16/M
     429    Susanne Frattaroli      Trumbull  CT          106   39    37 F 30-39        31:55   10:18/M
     430    Karel Poppalardo        Monroe  CT            365   45    37 F 40-49        31:55   10:18/M
     431    Randy Diotalevi         Milford  CT            88   46    93 M 40-49        31:58   10:19/M
     432    Caryn Michelle Sullivan Milford  CT           281   33    38 F 30-39        31:59   10:19/M
     433    Olivia Plouffe          Trumbull  CT          386   17     5 F 15-19        32:00   10:19/M
     434    Paul Plouffe            Trumbull  CT          385   54    46 M 50-59        32:01   10:20/M
     435    Dawn Moser              Shelton  CT           554   50    13 F 50-59        32:04   10:21/M
     436    Andy Damiani            Cranston  RI           74   45    94 M 40-49        32:08   10:22/M
     437    Nicole Martinson        Monroe  CT            174   23    18 F 20-29        32:08   10:22/M
     438    Rebecca Palko           Shelton  CT           374   11    17 F 11-14        32:10   10:23/M
     439    Tara Merkle             Trumbull  CT          508   10     8 F  1-10        32:20   10:26/M
     440    Karen Smith             Trumbull  CT          565   42    38 F 40-49        32:21   10:26/M
     441    John Kelly              Trumbull  CT          142   39    50 M 30-39        32:29   10:29/M
     442    Scott Stearns           Oxford  CT            277   55    47 M 50-59        32:31   10:29/M
     443    Billy Begg              Newtown  CT           552   11    41 M 11-14        32:41   10:33/M
     444    Linda Vonancken         Trumbull  CT          303   43    39 F 40-49        32:44   10:34/M
     445    Ken Keenan              Bethel  CT            439   46    95 M 40-49        32:47   10:35/M
     446    Steve D. Arnold         Monroe  CT             14   47    96 M 40-49        32:52   10:36/M
     447    Beverly Wright          Trumbull  CT          320   42    40 F 40-49        32:56   10:37/M
     448    Lida Letout             Stratford  CT         158   44    41 F 40-49        33:00   10:39/M
     449    John Luczaj             Trumbull  CT          167   32    51 M 30-39        33:01   10:39/M
     450    Kiye Sakai              Fairfield  CT         389   45    42 F 40-49        33:05   10:40/M
     451    Lisbeth Sheehan         Southbury  CT         265   39    39 F 30-39        33:09   10:42/M
     452    Jo Ann Newberry         Southbury  CT         520   48    43 F 40-49        33:10   10:42/M
     453    Julia Lindberg          Shelton  CT           162    9     9 F  1-10        33:10   10:42/M
     454    Laura Devlin            Fairfield  CT          85   46    44 F 40-49        33:11   10:42/M
     455    Michael Liskov          Trumbull  CT          564   9      9 M  1-10        33:11   10:42/M
     456    Mary Wolpiuk            Trumbull  CT          533   43    45 F 40-49        33:18   10:45/M
     457    Sean Ogden              Monroe  CT            212   11    42 M 11-14        33:18   10:45/M
     458    Sanda Bo                Astoria  NY            26   26    19 F 20-29        33:20   10:45/M
     459    Kristina Elizab Ramos   Shelton  CT           238   43    46 F 40-49        33:30   10:48/M
     460    Deepti Shrestha         Bridgeport  CT        268   26    20 F 20-29        33:42   10:52/M
     461    Colin Burke             Trumbull  CT          424    7    10 M  1-10        33:44   10:53/M
     462    Kathy Hughes            Trumbull  CT          130   38    40 F 30-39        33:45   10:53/M
     463    Colleen Morello         Trumbull  CT          194   34    41 F 30-39        33:46   10:54/M
     464    Mike Burke              Trumbull  CT          423   45    97 M 40-49        33:47   10:54/M
     465    John Woods              Shelton  CT           553   53    48 M 50-59        33:58   10:57/M
     466    Rachel Carron           Trumbull  CT          359   10    10 F  1-10        34:26   11:06/M
     467    Alexis Coppola          Trumbull  CT           66   10    11 F  1-10        34:26   11:06/M
     468    Brooke-Taylor Goulden   Trumbull  CT          120   10    12 F  1-10        34:27   11:07/M
     469    Hayley Wettenstein      Trumbull  CT          312   10    13 F  1-10        34:29   11:07/M
     470    Erin Defeo              Trumbull  CT          358   23    21 F 20-29        34:30   11:08/M
     471    Kristina Neuser         Shelton  CT           476   35    42 F 30-39        34:31   11:08/M
     472    Lindsay Ray O'Donnell   West Haven  CT        208   24    22 F 20-29        34:39   11:11/M
     473    Laura McNamara          Trumbull  CT          441   23    23 F 20-29        34:50   11:14/M
     474    Kaitlyn Ogden           Monroe  CT            211    9    14 F  1-10        34:56   11:16/M
     475    John Ogden              Monroe  CT            210   44    98 M 40-49        34:57   11:16/M
     476    Aileen R Mirabile       Trumbull  CT          190   39    43 F 30-39        35:00   11:17/M
     477    Michelle Potok          Trumbull  CT          539   34    44 F 30-39        35:12   11:21/M
     478    Betsy Hopwood           Trumbull  CT          355   35    45 F 30-39        35:12   11:21/M
     479    Lauren Gargano Yates    Glastonbury  CT       109   30    46 F 30-39        35:18   11:23/M
     480    Christine Rising        Sandy Hook  CT        388   36    47 F 30-39        35:26   11:26/M
     481    Jennifer Ann Nykyforchy Monroe  CT            204   42    47 F 40-49        35:42   11:31/M
     482    Anita Wooten            Riverhead  NY         318   41    48 F 40-49        36:00   11:37/M
     483    Ed Snyder               Wallingford  CT       469   60    10 M 60-69        36:04   11:38/M
     484    Frankie Collins         Westport  CT           62    7    11 M  1-10        36:05   11:38/M
     485    Mary C. Collins         Westport  CT           63   42    49 F 40-49        36:13   11:41/M
     486    Kristina Davis          Brooklyn  NY          475   32    48 F 30-39        36:22   11:44/M
     487    Tina Cinque             Shelton  CT           584   37    49 F 30-39        36:23   11:44/M
     488    Fred Palmieri           Trumbull  CT          353   42    99 M 40-49        36:23   11:44/M
     489    Tabitha Rose Goulart    Norwalk  CT           119   12    18 F 11-14        36:26   11:45/M
     490    Jessi Bornack           Bridgeport  CT         34   21    24 F 20-29        36:29   11:46/M
     491    Kathleen Dunn           Fairfield  CT          94   52    14 F 50-59        36:34   11:48/M
     492    Vathie Savraides        Trumbull  CT          351   39    50 F 30-39        36:38   11:49/M
     493    Shannon Pranger         Milford  CT           502   31    51 F 30-39        36:44   11:51/M
     494    Erin Pringle            Beacon Falls  CT      501   34    52 F 30-39        36:44   11:51/M
     495    Diana M. Davis          Shelton  CT            82   37    53 F 30-39        36:52   11:54/M
     496    Julia Christo           Monroe  CT            414    8    15 F  1-10        37:00   11:56/M
     497    Mark Christo            Monroe  CT            416   37    52 M 30-39        37:00   11:56/M
     498    Jeffrey Gorton          Trumbull  CT          322   44   100 M 40-49        37:14   12:01/M
     499    Melanie Gorton          Trumbull  CT          115   10    16 F  1-10        37:14   12:01/M
     500    Brittany N O'Connell    Trumbull  CT          207   11    19 F 11-14        37:15   12:01/M
     501    Jeanne Kalmanson        Stratford  CT         141   62     1 F 60-69        37:24   12:04/M
     502    Janice Brown            Newtown  CT            40   56    15 F 50-59        37:25   12:04/M
     503    Ian Todd Murphy         Waterbury,  CT        195   41   101 M 40-49        37:26   12:05/M
     504    Paul Iannaccone         Hartford  CT          133   45   102 M 40-49        37:27   12:05/M
     505    Hillary Duncan          Milford  CT           581   39    54 F 30-39        37:40   12:09/M
     506    Casey Rosenzweig        Seymour  CT           250   29    25 F 20-29        37:40   12:09/M
     507    Victoria Stanko         Monroe  CT            345    9    17 F  1-10        37:51   12:13/M
     508    Sergio Stanko           Monroe  CT            344   41   103 M 40-49        37:51   12:13/M
     509    Jennifer Lynn Iaccarino Trumbull  CT          132   37    55 F 30-39        38:02   12:16/M
     510    David B Urban           Stratford  CT         299   50    49 M 50-59        38:02   12:16/M
     511    Ed Perkowski            Stratford  CT         360   52    50 M 50-59        38:11   12:19/M
     512    Herman Bershtein        Hamden  CT             23   81     1 M 80-99        38:57   12:34/M
     513    Dr George Whitney       Orange  CT            453   87     2 M 80-99        39:59   12:54/M
     514    Holly Lockwood          Seymour  CT           326   37    56 F 30-39        40:05   12:56/M
     515    J. Scott Bohling        Trumbull  CT           30   43   104 M 40-49        40:07   12:56/M
     516    Kirsten Jorgenson       Trumbull  CT          570   11    20 F 11-14        40:11   12:58/M
     517    Laura Bollert           Trumbull  CT          569   11    21 F 11-14        40:12   12:58/M
     518    Patricia E Rimkunas     Seymour  CT           247   48    50 F 40-49        40:44   13:08/M
     519    Elizabeth Meskill       Shelton  CT           384   10    18 F  1-10        41:11   13:17/M
     520    Erik Bohling            Trumbull  CT           29   13    43 M 11-14        41:41   13:27/M
     521    Jackie Jozefick         Milford  CT           346    8    19 F  1-10        42:09   13:36/M
     522    Kelley Jozefick         Milford  CT           347   41    51 F 40-49        42:33   13:44/M
     523    Jason Manton            Trumbull  CT          601    9    12 M  1-10        42:39   13:45/M
     524    Katie Banzhaf           Trumbull  CT          357   52    16 F 50-59        42:40   13:46/M
     525    Joyce Meskill           Shelton  CT           381   52    17 F 50-59        42:46   13:48/M
     526    Jessica Madeux          Shelton  CT           172   40    52 F 40-49        43:07   13:55/M
     527    Laurie Marie Quatrella  Trumbull  CT          236   51    18 F 50-59        43:18   13:58/M
     528    Allie Quatrella         Trumbull  CT          235    8    20 F  1-10        44:19   14:18/M
     529    Emma Thornton           Trumbull  CT          294    9    21 F  1-10        44:33   14:22/M
     530    Kelly Buck              Trumbull  CT          528   31    57 F 30-39        44:40   14:25/M
     531    Meghan Dougherty        Trumbull  CT          579    9    22 F  1-10        44:56   14:30/M
     532    Adrienne Aandi          Trumbull  CT          458   52    19 F 50-59        45:44   14:45/M
     533    Noreen Smith            Trumbull  CT          462   62     2 F 60-69        45:44   14:45/M
     534    Nancy Ahern             Shelton  CT           340   50    20 F 50-59        45:48   14:46/M
     535    Mary Kay Wynn           Trumbull  CT          342   46    53 F 40-49        45:56   14:49/M
     536    Richard Ahern           Shelton  CT           341   47   105 M 40-49        46:11   14:54/M
     537    Taylor M Kintop         Trumbull  CT          146   14    22 F 11-14        46:11   14:54/M
     538    Walter William Kintop   Trumbull  CT          147   46   106 M 40-49        46:11   14:54/M
     539    Ann Onton               Fairfield  CT         544   63     3 F 60-69        46:17   14:56/M
     540    Sara Thornton           Trumbull  CT          296    8    23 F  1-10        46:25   14:58/M
     541    Mary Beth Thornton      Trumbull  CT          295   48    54 F 40-49        46:26   14:59/M
     542    Robin Dougherty         Trumbull  CT          580   41    55 F 40-49        46:26   14:59/M
     543    Kevin Koskuba           Trumbull  CT          510   14    44 M 11-14        46:41   15:04/M
     544    Max Bohling             Trumbull  CT           31   14    45 M 11-14        46:42   15:04/M
     545    Zachary Bohling         Trumbull  CT           32   16    28 M 15-19        46:42   15:04/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amelia Audette Trumbull CT

32

31

19:20

6:14/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

10

56

20:36

6:39/M

2

Julia Teixeira Trumbull CT

10

302

27:34

8:54/M

3

Marissa Piccolo Trumbull CT

10

303

27:34

8:54/M

 
Top

Women 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alysa Christo Monroe CT

12

82

21:35

6:58/M

2

Molly Robb Fairfield CT

12

87

21:43

7:00/M

3

Kelsey Murphy Shelton CT

13

91

21:51

7:03/M

 
Top

Women 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

15

81

21:32

6:57/M

2

Brittany Peralta Shelton CT

15

114

22:32

7:16/M

3

Michelle Salzillo Milford CT

17

160

23:43

7:39/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Raul Aristide New Haven CT

24

55

20:32

6:37/M

2

Heather Woolbert Trumbull CT

29

140

23:20

7:32/M

3

Karen Cammarata Stamford CT

29

149

23:31

7:35/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Donovan Bethel CT

31

54

20:31

6:37/M

2

Jeannine Fagan Bethel CT

37

74

21:13

6:51/M

3

Jennifer Ross Stratford CT

37

101

22:03

7:07/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

40

35

19:39

6:20/M

2

Karen Newman Old Greenwich CT

45

70

21:01

6:47/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

48

112

22:29

7:15/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Luanne Roy Seymour CT

51

188

24:30

7:54/M

2

Mary Pelley Trumbull CT

58

221

25:26

8:12/M

3

Sue Colgan-Borror Pound Ridge NY

53

268

26:25

8:31/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeanne Kalmanson Stratford CT

62

501

37:24

12:04/M

2

Noreen Smith Trumbull CT

62

533

45:44

14:45/M

3

Ann Onton Fairfield CT

63

539

46:17

14:56/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joshua Olsen Thomaston CT

16

1

15:55

5:08/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

9

106

22:16

7:11/M

2

Tyler Hoadley South Kent CT

9

121

22:37

7:18/M

3

Billy Hoadley South Kent CT

10

187

24:29

7:54/M

 
Top

Men 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gabe Olsen Thomaston CT

14

18

18:39

6:01/M

2

Matthew Thomas Danaher Trumbull CT

14

23

18:55

6:06/M

3

William Schloth Fairfield CT

12

27

19:06

6:10/M

 
Top

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Zack Schwartz Newtown CT

18

3

16:44

5:24/M

2

Kevin Tiernan Milford CT

16

4

16:49

5:25/M

3

Kevin Host Newtown CT

16

5

17:01

5:29/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Shuck East Lyme CT

24

6

17:01

5:29/M

2

Michael Mosca New Britain CT

28

7

17:03

5:30/M

3

James Gaughan Vienna VA

21

9

17:16

5:34/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

35

2

16:23

5:17/M

2

Mihail Daniel Alexandru Stamford CT

31

12

17:38

5:41/M

3

Charles Hornak Hamden CT

39

21

18:44

6:03/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George R Buchanan Shelton CT

48

8

17:11

5:33/M

2

Dale Richardson Trumbull CT

46

11

17:36

5:41/M

3

Jim Mas Shelton CT

48

15

18:08

5:51/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Thomas Vonehr Southport CT

54

39

19:56

6:26/M

2

Santa Claus North Pole

52

44

20:12

6:31/M

3

Barry Rosner Orange CT

50

47

20:16

6:32/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

64

63

20:50

6:43/M

2

Paul Couzelis Norwalk CT

64

84

21:39

6:59/M

3

Graham Ingels Newtown CT

60

130

22:59

7:25/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

74

368

29:38

9:34/M

2

Laurence Nordvall Trumbull CT

70

393

30:26

9:49/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

512

38:57

12:34/M

2

Dr George Whitney Orange CT

87

513

39:59

12:54/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News