Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

44th Annual Ocean Beach / John J. Kelley 12 Mile

New London, CT, August 5, 2006

[Overall ]

Age Group


44th Annual Ocean Beach / John J. Kelley 12 Mile
Age Group Results
August 05, 2006
Results By Race Management Systems, Inc.


Women 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Krister Malloy                              15       95    1:26:31.0    7:28/M
       2    Caitryn McCallum        Hingham  MA         18      137    1:31:06.5    7:51/M
       3    Amanda Chapman          Groton  CT          18      193    1:38:15.7    8:28/M
       4    Brianna Middel                              15      331    2:01:41.4   10:29/M


Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jenny Meyer             New Haven  CT       25       56    1:18:58.0    6:48/M
       2    Joellen Arons                               21       83    1:25:25.2    7:22/M
       3    Jessica Cini            Niantic  CT         27       98    1:27:08.4    7:31/M
       4    Christy Yuen            Palo Alto  CA       25       99    1:27:08.9    7:31/M
       5    Derek Rurka             East Hampton  CT    29      147    1:32:21.5    7:58/M
       6    Laurel Dudley                               25      156    1:33:54.3    8:06/M
       7    Sarah Levine                                21      175    1:35:55.1    8:16/M
       8    Tricky Tanksley         Gales Ferry  CT     26      182    1:36:54.2    8:21/M
       9    Lindsey Tremaine                            20      186    1:37:35.7    8:25/M
      10    Lindsey Burgess                             24      196    1:38:36.2    8:30/M
      11    April Anne Norman                           24      198    1:39:08.8    8:33/M
      12    Amy Brucker                                 23      204    1:39:38.7    8:35/M
      13    Jennifer Ward                               23      205    1:39:39.2    8:35/M
      14    Kelly Dansbury                              22      288    1:52:30.3    9:42/M
      15    Keri Ouellette          Nyack  NY           25      293    1:53:06.5    9:45/M
      16    Amy Arnio               Canterbury  CT      26      314    1:57:09.2   10:06/M
      17    Kelly Kincaid           New London  CT      27      315    1:57:39.7   10:09/M
      18    Brigid Dolan                                28      323    2:00:07.8   10:21/M
      19    Christina Conti         Stamford  CT        22      368    2:14:10.4   11:34/M
      20    Caroline Georgetti                          20      369    2:15:05.7   11:39/M
      21    Catherine Dzilenski                         20      372    2:17:28.4   11:51/M
      22    Elizabeth Honore        Lebanon  CT         23      383    2:33:51.0   13:16/M


Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         35       32    1:14:25.9    6:25/M
       2    Alison Dupont           Uncasville  CT      39       74    1:23:16.6    7:11/M
       3    Kimberly Battipaglia    Guilford  CT        34       80    1:24:23.0    7:16/M
       4    Colleen Faulkner                            31      101    1:27:23.4    7:32/M
       5    Catherine Sikorski                          37      115    1:28:31.9    7:38/M
       6    Whitney Gollsnezder     Quaker Hill  CT     39      123    1:29:21.2    7:42/M
       7    Jessica Rurka           East Hampton  CT    30      128    1:30:21.4    7:47/M
       8    Kelly Perkins                               39      162    1:34:32.5    8:09/M
       9    Dianna Hyland           North Windham  CT   36      166    1:34:46.2    8:10/M
      10    Jennifer Decaro         Westerly  RI        31      173    1:35:51.1    8:16/M
      11    Keron Smith             Manchester  CT      30      176    1:35:57.6    8:16/M
      12    Cliora Rosa                                 32      206    1:39:40.1    8:36/M
      13    Pam Dolan               Mystic  CT          39      213    1:40:31.6    8:40/M
      14    Gabrielle McGrath       Ledyard  CT         31      217    1:41:41.8    8:46/M
      15    Mara Naaman             New York  NY        32      223    1:42:58.3    8:53/M
      16    Jennifer Burke          Old Lyme  CT        38      228    1:43:25.9    8:55/M
      17    Margaret Warfield       North Stonington  C 39      237    1:45:29.8    9:06/M
      18    Monique Kananowicz      East Haddam  CT     35      252    1:47:12.8    9:14/M
      19    Amy Caratlini                               30      253    1:47:23.0    9:15/M
      20    Amy Grundt                                  33      282    1:51:41.0    9:38/M
      21    Lorri Leonard           Waltham  MA         36      294    1:53:22.8    9:46/M
      22    Kris Talar                                  30      307    1:56:08.8   10:01/M
      23    Norlean Litwinka        Vernon Rockville  C 35      313    1:57:07.1   10:06/M
      24    Carolyn Kaplan                              37      319    1:58:53.9   10:15/M
      25    Kristine Valenti                            35      325    2:00:15.5   10:22/M
      26    Liz Tefft               Baltic  CT          31      335    2:02:21.3   10:33/M
      27    Stephanie Potts         Hope Valley  RI     38      344    2:05:31.1   10:49/M
      28    Anita Grajeda                               35      349    2:06:24.2   10:54/M
      29    Beth Crouthany                              30      350    2:06:24.7   10:54/M
      30    Kelly Kloc                                  37      363    2:12:18.9   11:24/M
      31    Stephanie Chirgwin      Williamsburg  MA    39      364    2:12:29.5   11:25/M
      32    Marlene Hageman         Colchester  CT      36      367    2:13:58.8   11:33/M
      33    Debbie Thurston         Middletown  CT      36      370    2:16:03.4   11:44/M


Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz             Mystic  CT          43       46    1:16:45.3    6:37/M
       2    Diane Malloy            Phoenix  MD         49      109    1:27:54.9    7:35/M
       3    Grace Jensen            Hadlyme  CT         43      111    1:28:15.5    7:36/M
       4    Sue Sucholet                                45      134    1:30:59.2    7:51/M
       5    Spring Cole                                 41      159    1:34:10.5    8:07/M
       6    Terri Carta                                 41      183    1:37:08.0    8:22/M
       7    Courtney Witt           Colchester  CT      40      184    1:37:15.2    8:23/M
       8    Gail Martin             Sharon  MA          41      185    1:37:19.7    8:23/M
       9    Carol Rose              Ledyard  CT         40      199    1:39:24.2    8:34/M
      10    Geodi Johnston          Northborough  MA    41      201    1:39:25.7    8:34/M
      11    Margie McGoldrick       Chester  NY         45      203    1:39:30.9    8:35/M
      12    Brenda Nelone           Narragansett  RI    41      208    1:39:55.2    8:37/M
      13    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     47      222    1:42:36.7    8:51/M
      14    Maryellen Sawyer        Newton  MA          44      229    1:43:57.9    8:58/M
      15    Cindy Collins                               45      246    1:46:12.7    9:09/M
      16    Tammy Jones             Groton  CT          40      256    1:48:15.8    9:20/M
      17    Kathleen Steamer                            46      278    1:51:12.3    9:35/M
      18    Meg Langan              Weston  CT          43      295    1:53:42.8    9:48/M
      19    Mary Allen              East Lyme  CT       42      296    1:53:53.1    9:49/M
      20    Denise Williams         Norwich  CT         41      298    1:54:17.8    9:51/M
      21    Rosa Fontanez           Ledyard  CT         46      301    1:55:17.8    9:56/M
      22    Marsha Regan                                41      305    1:56:03.0   10:00/M
      23    Susan Anway             Old Lyme  CT        46      320    1:58:54.3   10:15/M
      24    Mary Csontos            Moodus  CT          43      322    1:59:53.0   10:20/M
      25    Louise Hanrahan                             43      327    2:00:47.3   10:25/M
      26    Amy Nixon                                   48      328    2:00:55.5   10:25/M
      27    Beth Perry              Niantic  CT         43      338    2:03:50.8   10:41/M
      28    Karen Short             New London  CT      45      339    2:03:51.3   10:41/M
      29    Beth Capling            Middletown  CT      46      342    2:04:49.9   10:46/M
      30    Dawn Kane                                   41      346    2:06:00.0   10:52/M
      31    Lori Andrzeickik        Jewett City  CT     42      347    2:06:20.7   10:53/M
      32    Louise Maloney          Chester  CT         49      354    2:08:28.3   11:04/M
      33    Mary Bolich             Cromwell  CT        44      356    2:09:06.4   11:08/M
      34    Mirian Wholean          East Haddam  CT     48      358    2:10:00.1   11:12/M
      35    Tamara Maloney                              42      360    2:10:50.1   11:17/M


Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lindy Olewine           Lebanon  CT         58      214    1:40:45.0    8:41/M
       2    Ellen Bellicchi         Holyoke  MA         56      235    1:45:15.9    9:04/M
       3    Peggy Pelland                               50      242    1:45:54.9    9:08/M
       4    Judy Romvos                                 55      260    1:49:22.5    9:26/M
       5    Karen Goyette           Danielson  CT       52      337    2:02:46.2   10:35/M
       6    Elizabeth Andstrom                          51      345    2:05:38.8   10:50/M
       7    April Eckert            Moodus  CT          54      371    2:16:23.2   11:45/M
       8    Susan Griffin                               52      375    2:22:48.1   12:19/M
       9    Lesley Fearnely         Middletown  CT      50      377    2:27:13.9   12:41/M
      10    Gale Balavender         Salem  CT           53      382    2:33:48.5   13:16/M


Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jo Marchetti                                63      154    1:33:45.5    8:05/M
       2    Monique Robitaille      Norton  MA          64      270    1:50:29.9    9:31/M
       3    Judith Pierson          West Hartford  CT   61      291    1:52:53.4    9:44/M
       4    Shirley Iselin                              62      366    2:13:14.8   11:29/M
       5    Marjorie Haas           Cheshire  CT        61      386    2:40:55.0   13:52/M


Women 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeannette Cyr           Berlin  CT          72      374    2:18:36.7   11:57/M


Unknown Age Grouping

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    all about me                                 0      267    1:50:21.1    9:31/M


Men 0 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    i am Clueless                                0      266    1:50:20.3    9:31/M


Male 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Croff                                 17        2    1:03:11.1    5:27/M
       2    Shawn Mulcahy           Lebanon  CT         17       12    1:09:33.0    6:00/M
       3    Jason Pereira                               17       21    1:12:02.1    6:13/M
       4    Nick Rezendes                               19       25    1:13:07.9    6:18/M
       5    David Billing                               17       28    1:13:39.3    6:21/M
       6    Luke Albertson                              17       45    1:16:40.0    6:37/M
       7    Anderw Worth                                17       61    1:19:44.1    6:52/M
       8    Shane Spellman                              15       77    1:23:44.3    7:13/M
       9    Ian Crandall            Gales Ferry  CT     19       78    1:24:18.1    7:16/M
      10    Bieno Oliveira                              16      112    1:28:18.9    7:37/M
      11    Jake Alderman           Lebanon  CT         13      119    1:29:07.5    7:41/M
      12    Patrick Malloy          Phoenix  MD         12      138    1:31:18.6    7:52/M
      13    David Sayet             Norwich  CT         15      148    1:32:52.8    8:00/M
      14    Josh Reid               Baltic  CT          17      212    1:40:30.9    8:40/M
      15    Justin Vonedwins                            18      276    1:51:04.0    9:34/M
      16    Nicholas Kane           Newington  CT       17      310    1:56:47.3   10:04/M
      17    Conor Clendennin        Quaker Hill  CT     14      312    1:56:54.0   10:05/M


MENS OPEN  20-29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gavin Coombs            Jewett City  CT     20        1    1:01:59.3    5:21/M
       2    Adam Fitzgerald         Cambridge  MA       25        3    1:03:31.1    5:29/M
       3    Jiayi Shaw              Groton  CT          24        5    1:04:28.7    5:33/M
       4    Andrew Greene                               22        6    1:05:09.7    5:37/M
       5    Hakeem Olajuwon                             22        7    1:05:29.4    5:39/M
       6    John Welsh              Hanover  NH         25       10    1:08:18.2    5:53/M
       7    Jimmy Grant                                 28       11    1:08:38.9    5:55/M
       8    Ben Smith               Groton  CT          26       14    1:10:23.8    6:04/M
       9    Pat Ward                                    22       23    1:13:00.3    6:18/M
      10    Jacob Johnson                               27       24    1:13:02.1    6:18/M
      11    Joe Shaw                                    25       34    1:15:00.2    6:28/M
      12    Colin Raunig                                21       35    1:15:01.3    6:28/M
      13    Mark Brissette                              22       36    1:15:01.7    6:28/M
      14    Stephen Bondira                             21       39    1:15:54.4    6:33/M
      15    Arthur Shaw                                 23       42    1:16:25.9    6:35/M
      16    Jeff Biling             Palo Alto  CA       27       44    1:16:34.2    6:36/M
      17    Cristiano Gloria        Glastonbury  CT     28       50    1:17:20.5    6:40/M
      18    Dan Hageman             Colchester  CT      25       73    1:22:42.5    7:08/M
      19    Anson Moody             Uncasville  CT      21       97    1:27:08.0    7:31/M
      20    Scott Cheyne            Brookline  NH       29      105    1:27:32.5    7:33/M
      21    Ned Scelia              Hyde Park  NY       29      144    1:32:03.2    7:56/M
      22    Sylvanus Thayer                             26      146    1:32:12.9    7:57/M
      23    Sean Aronson                                27      161    1:34:21.3    8:08/M
      24    Barry Harwick                               22      174    1:35:54.4    8:16/M
      25    Travis Bellicchi                            28      234    1:45:15.2    9:04/M
      26    Chris Fabry                                 28      277    1:51:06.0    9:35/M
      27    Joshua Sheppard                             26      308    1:56:10.4   10:01/M
      28    Jason Martinez          Groton  CT          26      373    2:18:26.8   11:56/M


MENS SUB MASTER  30-39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford  CT       30        4    1:03:44.3    5:30/M
       2    Stephen Swift           Cromwell  CT        35        8    1:07:28.2    5:49/M
       3    Stephen Herrera                             35       13    1:10:11.3    6:03/M
       4    Jon Fearnely                                39       16    1:10:39.6    6:05/M
       5    Andrew Dirt Baird                           33       18    1:11:26.5    6:09/M
       6    Esteban Rivera                              38       20    1:11:41.9    6:11/M
       7    Kevin White             Virginia Beach  VA  39       29    1:13:45.0    6:21/M
       8    Stanley Mickus                              38       33    1:14:48.8    6:27/M
       9    Michael Tammmaro        Narragansett  RI    37       43    1:16:29.7    6:36/M
      10    Robert Barker III                           30       47    1:16:51.9    6:38/M
      11    Kevin Guarnotta         Jamaica Plain  MA   34       51    1:17:21.2    6:40/M
      12    Peter Connard                               38       59    1:19:32.1    6:51/M
      13    Timothy Donahue         Gales Ferry  CT     36       62    1:19:55.1    6:53/M
      14    Jose Lopez                                  35       68    1:21:27.5    7:01/M
      15    Jason Dominick                              35       76    1:23:30.0    7:12/M
      16    Eric Bogdan             Haddam  CT          38      103    1:27:27.7    7:32/M
      17    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT      32      104    1:27:30.6    7:33/M
      18    Mike Butler             Springfield  MA     33      121    1:29:12.1    7:41/M
      19    Ruben Rios              Springfield  MA     38      122    1:29:12.7    7:41/M
      20    Eric Beverly                                37      129    1:30:32.1    7:48/M
      21    Peter Seymour                               33      141    1:31:30.4    7:53/M
      22    Matthew Lunardini                           37      151    1:33:21.8    8:03/M
      23    Josh Harwell                                32      164    1:34:44.1    8:10/M
      24    Travis Lombardi         New London  CT      34      172    1:35:37.2    8:15/M
      25    Alexander Peterhansi    New York  NY        36      177    1:36:25.6    8:19/M
      26    Roland Goodell          Franklin  MA        39      179    1:36:35.3    8:20/M
      27    Mark Chatel             Holyoke  MA         36      181    1:36:44.3    8:20/M
      28    Jason Panzer            Fairfield  CT       35      197    1:39:07.6    8:33/M
      29    Sean Rancourt                               38      209    1:40:04.5    8:38/M
      30    Joe Funaro                                  33      221    1:41:55.1    8:47/M
      31    Mark Steele             Pawcatuck  CT       38      224    1:43:00.4    8:53/M
      32    Jamie Sanger            Fairfield  CT       38      225    1:43:14.8    8:54/M
      33    Adam Bulewich                               30      232    1:44:42.9    9:02/M
      34    Stephen Moskaiuk        Norwich  CT         32      250    1:46:52.9    9:13/M
      35    Chris Marquis                               33      258    1:48:35.5    9:22/M
      36    Paul Read                                   34      259    1:48:51.8    9:23/M
      37    Michael Minutillo                           39      265    1:49:58.8    9:29/M
      38    Daniel Potts            Hope Valley  RI     39      286    1:52:13.9    9:40/M
      39    Marcus Brucoli          Waterford  CT       35      287    1:52:19.4    9:41/M
      40    Peter Deangelis         New London  CT      35      289    1:52:34.4    9:42/M
      41    Jason Blackburn         Hope Valley  RI     36      299    1:54:25.9    9:52/M
      42    Scott Cietanno                              35      300    1:54:32.5    9:52/M
      43    Scott Williams                              30      306    1:56:07.5   10:01/M
      44    Jeffrey Vanderveer      Ledyard  CT         35      318    1:58:49.2   10:15/M
      45    Edgardo Block                               39      334    2:02:02.4   10:31/M
      46    Bill McCaley                                38      341    2:04:43.0   10:45/M
      47    Greg Folta                                  33      348    2:06:23.7   10:54/M
      48    Steve Morin             Warwick  RI         34      365    2:12:41.1   11:26/M


MENS MASTER  40-49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Dillon                                  49        9    1:07:54.4    5:51/M
       2    Clay Howland                                40       15    1:10:30.8    6:05/M
       3    Jim Zoldy               Watertown  CT       44       17    1:10:55.8    6:07/M
       4    Gregory Bonaiuto                            40       22    1:12:07.4    6:13/M
       5    Patr Swift                                  41       26    1:13:18.5    6:19/M
       6    Joe Banas               Norwich  CT         49       27    1:13:32.7    6:20/M
       7    Michael Fritz           Ledyard  CT         49       31    1:14:01.7    6:23/M
       8    Scott Freeman                               46       37    1:15:03.1    6:28/M
       9    Keith Pellerin          Brooklyn  CT        41       38    1:15:32.5    6:31/M
      10    Harry Lepp              Danielson  CT       49       40    1:16:20.7    6:35/M
      11    Mark Novotny            East Lyme  CT       49       41    1:16:23.7    6:35/M
      12    Daniel Santos           Danielson  CT       47       48    1:16:55.1    6:38/M
      13    Patrick Malloy                              46       49    1:16:57.2    6:38/M
      14    Mark K Manor            Bradford  RI        46       52    1:17:46.5    6:42/M
      15    Jim Shimberg            Campton  NH         48       53    1:17:58.4    6:43/M
      16    John Conlon             Mystic  CT          45       54    1:18:23.9    6:45/M
      17    Pete Harris             Niantic  CT         41       55    1:18:52.2    6:48/M
      18    Khamfeua Haleudeth      Mansfield  MA       47       57    1:19:11.5    6:50/M
      19    Mike Helihy                                 48       58    1:19:19.5    6:50/M
      20    Marc Shok               Hebron  CT          47       60    1:19:34.4    6:52/M
      21    Gregory Gannotti        Quaker Hill  CT     41       63    1:20:04.0    6:54/M
      22    Jeff Walker                                 42       65    1:20:18.4    6:55/M
      23    Mark Kelley                                 49       66    1:20:25.6    6:56/M
      24    Karl Christiansen       Niantic  CT         43       67    1:21:05.9    6:59/M
      25    Ed Mokoski                                  40       69    1:21:41.2    7:03/M
      26    Dan Dumais              Simsbury  CT        45       71    1:22:32.7    7:07/M
      27    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41       72    1:22:34.0    7:07/M
      28    Steve Skinner           Uncasville  CT      47       81    1:24:33.7    7:17/M
      29    James Lyons             South Windsor  CT   41       86    1:25:42.9    7:23/M
      30    Mike Parulis            East Lyme  CT       48       87    1:25:51.0    7:24/M
      31    Derek Albertson                             43       88    1:26:02.4    7:25/M
      32    Rick Konon              Colchester  CT      49       89    1:26:18.8    7:26/M
      33    Cliff Collins           This Is A No No     46       90    1:26:19.2    7:26/M
      34    Tracy Montoya           Waterford  CT       42       91    1:26:20.2    7:27/M
      35    Craig Pettit            Norwich  CT         48       92    1:26:23.7    7:27/M
      36    Ray Murray              Ledyard  CT         44       94    1:26:29.3    7:27/M
      37    Richard Rice                                46       96    1:26:56.2    7:30/M
      38    Timothy Hale            Brookline  NH       40      100    1:27:16.4    7:31/M
      39    Steve Jensen                                45      108    1:27:48.4    7:34/M
      40    Peter Colaizzo          Hyde Park  NY       41      113    1:28:20.8    7:37/M
      41    Jeff Gould              Westminster  MA     41      117    1:28:46.5    7:39/M
      42    Thomas Restivo          Jewett City  CT     45      124    1:29:37.8    7:44/M
      43    Bob Fernald             Hope Valley  RI     48      127    1:29:46.1    7:44/M
      44    John Mullaney                               42      130    1:30:46.4    7:49/M
      45    Bob Heffleinger         Niantic  CT         47      131    1:30:50.4    7:50/M
      46    Scott Crader            Mystic  CT          41      135    1:31:00.4    7:51/M
      47    Michael Ferrari         Mansfield  MA       42      136    1:31:04.9    7:51/M
      48    Donald Burke            Mansfield  MA       49      139    1:31:24.2    7:53/M
      49    Fran Dumont             Ledyard  CT         42      140    1:31:26.6    7:53/M
      50    Dean Berardi            Jewett City  CT     45      143    1:31:40.1    7:54/M
      51    Frank Fiala             East Haddam  CT     46      153    1:33:37.3    8:04/M
      52    Steven Slomski          Farmington  CT      49      155    1:33:51.9    8:05/M
      53    Wayne Baker             Westfield  NJ       46      160    1:34:13.7    8:07/M
      54    Jon Sloan               Manchester  CT      49      163    1:34:37.9    8:09/M
      55    David Martin            Sharon  MA          46      170    1:35:14.9    8:13/M
      56    Don Malloy                                  40      171    1:35:23.4    8:13/M
      57    Eric Shuman             Cranston  RI        42      178    1:36:33.0    8:19/M
      58    Dave Tyler              Lowell  MA          47      180    1:36:39.2    8:20/M
      59    Donald Cyr                                  41      187    1:37:39.9    8:25/M
      60    Timothy Londo           West Springfield  M 40      190    1:37:44.8    8:26/M
      61    Randall Anway           Old Lyme  CT        48      192    1:38:08.5    8:28/M
      62    Christian Morrison      Shelton  CT         42      195    1:38:33.5    8:30/M
      63    Raymond Baker                               41      200    1:39:25.0    8:34/M
      64    Michael Glassman        Waterford  CT       44      207    1:39:52.3    8:37/M
      65    Michael J Murray        East Hampton  CT    49      215    1:41:24.5    8:44/M
      66    William Varhue                              42      220    1:41:49.8    8:47/M
      67    Armand Minutillo                            49      226    1:43:20.2    8:54/M
      68    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49      227    1:43:21.5    8:55/M
      69    Ed Duclos               Ellington  CT       48      230    1:44:03.7    8:58/M
      70    Rick Mitton             Oakdale  CT         48      231    1:44:16.3    8:59/M
      71    Doug Barlaw                                 49      239    1:45:47.1    9:07/M
      72    James Tiernan                               42      240    1:45:52.8    9:08/M
      73    Bart Sayet              Norwich  CT         48      241    1:45:54.3    9:08/M
      74    David Rivera            Holyoke  MA         40      244    1:46:04.0    9:09/M
      75    crossed line twice                          46      245    1:46:12.0    9:09/M
      76    John Kananowicz         East Haddam  CT     41      251    1:47:12.3    9:14/M
      77    Norman Diggs            Gales Ferry  CT     44      255    1:47:30.8    9:16/M
      78    John Tesny              West Springfield  M 48      261    1:49:29.8    9:26/M
      79    Stephen Richardson      Holyoke  MA         46      263    1:49:34.7    9:27/M
      80    Steven Barrett                              42      264    1:49:55.9    9:29/M
      81    Paresh Soni             Mystic  CT          46      268    1:50:25.0    9:31/M
      82    Harold Becker           Arlington  MA       43      279    1:51:15.2    9:35/M
      83    Stephen Todd            New Hartford  CT    41      281    1:51:33.7    9:37/M
      84    Richard Jonet                               48      292    1:53:01.1    9:45/M
      85    Richard Chromik         East Hartford  CT   48      303    1:55:34.0    9:58/M
      86    Mike Payne              Providence  RI      40      309    1:56:17.0   10:01/M
      87    Neal Bobruff            Stonington  CT      47      316    1:58:01.3   10:10/M
      88    John Fitzgerald         Rutland  MA         43      332    2:01:43.6   10:30/M
      89    Victor Dowling          West Hartford  CT   49      340    2:03:54.4   10:41/M
      90    Chester Lay             West Hartford  CT   49      352    2:07:24.2   10:59/M
      91    Tom Owen                East Lyme  CT       44      357    2:09:18.1   11:09/M
      92    Maloney Thomas                              45      361    2:10:51.0   11:17/M
      93    Michael Farley          Lowell  MA          40      362    2:12:09.7   11:24/M


MENS GRANDMASTER 50-59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         58       19    1:11:35.2    6:10/M
       2    Anthony Fossa           Mystic  CT          50       30    1:13:48.8    6:22/M
       3    John Richers            New Milford  CT     51       64    1:20:08.9    6:54/M
       4    Dan Ravenelle           Exeter  RI          53       70    1:21:57.1    7:04/M
       5    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51       75    1:23:17.7    7:11/M
       6    John Dent               South Hadley  MA    52       79    1:24:22.7    7:16/M
       7    Jeff Miller             Middletown  CT      51       82    1:25:24.4    7:22/M
       8    Joe Gioia               Ledyard  CT         51       84    1:25:27.0    7:22/M
       9    Hank Gediman            Tiverton  RI        59       85    1:25:31.8    7:22/M
      10    Charles Whynacht                            56       93    1:26:27.5    7:27/M
      11    Bill McGugan                                51      102    1:27:26.5    7:32/M
      12    Jim Loughead            Canterbury  CT      51      106    1:27:34.3    7:33/M
      13    Joe Balavender          Salem  CT           52      107    1:27:42.4    7:34/M
      14    John Sacrey             Preston  CT         54      110    1:28:09.8    7:36/M
      15    Paul Toth               New London  CT      52      114    1:28:22.8    7:37/M
      16    Mike Darigan            Coventry  RI        54      116    1:28:43.2    7:39/M
      17    Joe Lemiuex                                 54      120    1:29:11.5    7:41/M
      18    Duane Beffa-Negrini     Stafford Springs  C 54      125    1:29:38.4    7:44/M
      19    Joel Boucher            Hampden  MA         52      126    1:29:39.1    7:44/M
      20    Mark Fitton             Lebanon  CT         50      132    1:30:52.4    7:50/M
      21    Chris Storer            Waterford  CT       54      133    1:30:58.1    7:51/M
      22    MacK Hughes                                 54      145    1:32:07.9    7:56/M
      23    Alan Hall                                   50      149    1:32:57.1    8:01/M
      24    Bob Tumiski                                 51      150    1:33:01.5    8:01/M
      25    Duke Hutchinson         Watertown  MA       59      152    1:33:23.1    8:03/M
      26    Mohsen Safari                               55      157    1:34:09.3    8:07/M
      27    Bob Allin               Ledyard  CT         58      158    1:34:09.9    8:07/M
      28    Brian Malhoit           Versailles  CT      50      165    1:34:45.3    8:10/M
      29    Paul Fiondella          East Hampton  NY    59      167    1:34:48.7    8:10/M
      30    Amby Burfoot            Emmaus  PA          59      168    1:34:51.9    8:11/M
      31    David Brady             Niantic  CT         53      169    1:35:01.5    8:11/M
      32    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52      189    1:37:43.7    8:25/M
      33    Daryl Mallory           Holyoke  MA         51      191    1:37:45.4    8:26/M
      34    Jim Kennedy             Goshen  NY          59      194    1:38:24.1    8:29/M
      35    Rick Baccus             Bristol  RI         53      202    1:39:28.3    8:34/M
      36    Chuck Martin            Waterford  CT       51      210    1:40:12.4    8:38/M
      37    Dino Festa              Oakdale  CT         52      216    1:41:32.5    8:45/M
      38    Richard Corant          Mystic  CT          51      218    1:41:45.8    8:46/M
      39    Clark Thomas                                53      219    1:41:47.0    8:46/M
      40    Jim Raymond             Enfield  CT         58      236    1:45:26.1    9:05/M
      41    Gene Maran              Waterford  CT       53      243    1:45:58.6    9:08/M
      42    Brian Andstrom                              50      249    1:46:28.2    9:11/M
      43    Stephen Penna           Chicopee  MA        50      254    1:47:23.6    9:15/M
      44    Edward Dowling          Milton  MA          50      257    1:48:31.3    9:21/M
      45    Larry Morris            Leominster  MA      59      262    1:49:33.3    9:27/M
      46    Louis Loban             Stratford  CT       58      269    1:50:26.0    9:31/M
      47    Stephen Holt                                57      271    1:50:40.0    9:32/M
      48    Kelly Odonnell          West Mystic  CT     50      272    1:50:40.8    9:32/M
      49    Allen Horner            Southington  CT     53      273    1:50:48.1    9:33/M
      50    Oliverio Oramas         Wallingford  CT     57      274    1:50:50.2    9:33/M
      51    Jerry Morris            East Falmouth  MA   57      283    1:51:42.3    9:38/M
      52    Manny Arruda            Boston  MA          55      284    1:52:11.1    9:40/M
      53    David Monaco            Holyoke  MA         51      285    1:52:12.9    9:40/M
      54    Michael Regan                               52      297    1:53:55.1    9:49/M
      55    Bruce Grisafe           Salem  CT           52      302    1:55:19.0    9:56/M
      56    Jim Cotter                                  56      304    1:55:54.2    9:59/M
      57    Mark Delieto                                51      317    1:58:14.8   10:12/M
      58    Randy Schlegel                              52      321    1:58:54.9   10:15/M
      59    Jeffery Fallin          Woonsocket  RI      50      329    2:01:07.0   10:26/M
      60    Joseph Jarmie           East Haven  CT      50      330    2:01:19.3   10:28/M
      61    Dick Doran              Newton  MA          57      333    2:01:53.8   10:30/M
      62    Stephen Lombardo        Maynard  MA         58      351    2:06:57.5   10:57/M
      63    Frank Murphy                                53      353    2:07:51.2   11:01/M
      64    Mark Leonard            Waltham  MA         55      378    2:28:09.4   12:46/M
      65    Thomas Stagon           Wolcott  CT         55      379    2:28:48.2   12:50/M
      66    George Dowker           Niantic  CT         57      381    2:33:06.8   13:12/M
      67    Sean Begen              Oak Ridge  NJ       50      384    2:34:29.2   13:19/M
      68    William Loomis          Branford  CT        50      385    2:38:34.1   13:40/M


MENS SENIOR 60-69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Orni              Ashburnham  MA      63      118    1:28:49.9    7:39/M
       2    Lance Magnuson          Lebanon  CT         62      142    1:31:39.3    7:54/M
       3    Bill Marshall           Yantic  CT          61      188    1:37:41.5    8:25/M
       4    Richard Paulsen                             63      211    1:40:16.9    8:39/M
       5    Carl Fuller             East Haddam  CT     63      233    1:45:10.6    9:04/M
       6    Gerry Pierson           West Hartford  CT   63      238    1:45:35.5    9:06/M
       7    Nelson Wyman            Newington  CT       60      247    1:46:24.9    9:10/M
       8    Ronald Robitaille       Norton  MA          67      248    1:46:26.6    9:11/M
       9    Raymond Boutotte                            60      275    1:51:02.4    9:34/M
      10    Ron Trippett                                63      280    1:51:28.4    9:37/M
      11    Bill Schwarz            Manchester  CT      62      290    1:52:37.3    9:43/M
      12    Peter Colonis           Waterford  CT       65      311    1:56:48.8   10:04/M
      13    John Cietanno           Westbrook  CT       63      324    2:00:08.4   10:21/M
      14    Tom Swim                Groton  CT          61      326    2:00:44.7   10:24/M
      15    George Papuga           East Haven  CT      63      336    2:02:28.2   10:33/M
      16    Paul Manning                                65      343    2:05:02.3   10:47/M
      17    Don Clukies             Portsmouth  RI      63      355    2:08:53.0   11:07/M
      18    Dick Hoch               Fishers Island  NY  66      359    2:10:06.5   11:13/M
      19    Ed Root                 Old Saybrook  CT    60      380    2:32:13.7   13:07/M


Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Pantelis          Waterford  CT       80      376    2:23:09.7   12:20/M
       2    Victor Haddad           Somerset  MA        75      387    2:41:33.7   13:56/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com 



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News