Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MADD DASH 5K

Stratford, CT, August 26, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Oscar Gonzalez-Barretto
Race Winner Oscar Gonzalez-Barretto


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD DASH
August 26, 2006 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Oscar Gonzalez-Barreto, New Haven, CT - 15:56
Sarah Scholl, New Canaan, CT - 17:17


LOCATION
Short Beach

Park
WEATHER
63 Degrees
Clouds - Drizzle

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT       42 ***** M 40-49        15:56    5:08/M
       2    Bob Mateicka            Norwalk  CT         26     1 M 19-29        16:32    5:20/M
       3    Bart Wasiolek           Hamden  CT          37     1 M 30-39        16:33    5:20/M
       4    Thomas Stuart                               28     2 M 19-29        16:41    5:23/M
       5    Ryan Pancoast           Stratford  CT       23     3 M 19-29        16:46    5:25/M
       6    Fred Wills              Stratford  CT       21     4 M 19-29        17:05    5:31/M
       7    Keith Sansone           Shelton  CT         16     1 M 14-18        17:12    5:33/M
       8    Sarah Scholl            New Canaan  CT      24 ***** F 19-29        17:17    5:35/M
       9    Kevin Tiernan           Milford  CT         16     2 M 14-18        17:26    5:37/M
      10    Ken McDonnell           Shelton  CT         17     3 M 14-18        17:27    5:38/M
      11    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT         27     5 M 19-29        17:38    5:41/M
      12    Rodney Furr             Florence  MA        42     1 M 40-49        17:40    5:42/M
      13    Mike O'Malley           Southport  CT       53     1 M 50-59        17:42    5:43/M
      14    John Lanzate            Milford  CT         18     4 M 14-18        18:01    5:49/M
      15    Jill Krebs                                  25     1 F 19-29        18:02    5:49/M
      16    Kevin Cox               Trumbull  CT        22     6 M 19-29        18:06    5:50/M
      17    Adrian Ambrose          Trumbull  CT        16     5 M 14-18        18:10    5:52/M
      18    Tim Pleines             Shelton  CT         17     6 M 14-18        18:26    5:57/M
      19    Ehrin Mc Weeney         Shelton  CT         15     7 M 14-18        18:31    5:58/M
      20    Ralph Vatner            Farmington  CT      28     7 M 19-29        18:32    5:59/M
      21    Mark Turxzak            Shelton  CT         16     8 M 14-18        18:42    6:02/M
      22    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT      39     2 M 30-39        18:45    6:03/M
      23    Mark Cataudella         Shelton  CT         16     9 M 14-18        18:47    6:04/M
      24    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    43     2 M 40-49        18:50    6:05/M
      25    Martin Espino           Bridgeport  CT      46     3 M 40-49        18:59    6:07/M
      26    James Foley             Shelton  CT         15    10 M 14-18        18:59    6:07/M
      27    Steve Klots             South Kent  CT      44     4 M 40-49        19:02    6:08/M
      28    Joe Ferro               Shellton  CT        17    11 M 14-18        19:08    6:10/M
      29    Eric Strouse                                16    12 M 14-18        19:09    6:11/M
      30    Marc Shackett           Milford  CT         15    13 M 14-18        19:11    6:11/M
      31    Alex Rich               Trumbull  CT        15    14 M 14-18        19:13    6:12/M
      32    Robert Yamnicky                             15    15 M 14-18        19:16    6:13/M
      33    Mikael Russo            Naugatuck  CT       21     8 M 19-29        19:23    6:15/M
      34    Al Hagender             Stamford  CT        37     3 M 30-39        19:26    6:16/M
      35    Mike Fitzgerald         Shelton  CT         15    16 M 14-18        19:36    6:19/M
      36    Heather Crosby          Danbury  CT         33     1 F 30-39        19:39    6:20/M
      37    Kiley Margolis          Trumbull  CT        24     2 F 19-29        19:48    6:23/M
      38    Paul Moriber            Easton  CT          50     2 M 50-59        19:50    6:24/M
      39    Richard Stoliker        Shelton  CT         15    17 M 14-18        19:51    6:24/M
      40    Jenna Pisani            Bridgeport  CT      21     3 F 19-29        19:58    6:26/M
      41    Robert Wynn             Stratford  CT       20     9 M 19-29        19:59    6:27/M
      42    Mark Vigeant            Stratford  CT       17    18 M 14-18        20:00    6:27/M
      43    Dave Chameides          Oxford  CT          48     5 M 40-49        20:05    6:29/M
      44    Meredith Kalish         New Britain  CT     30     2 F 30-39        20:08    6:30/M
      45    John Metz               Trumbull  CT        32     4 M 30-39        20:11    6:31/M
      46    Nicole Dillon           Milford  CT         27     4 F 19-29        20:15    6:32/M
      47    Rob Eaton               Shelton  CT         16    19 M 14-18        20:16    6:32/M
      48    Daniel Watterson        Norwich  CT         27    10 M 19-29        20:25    6:35/M
      49    Tim Wells               Shelton  CT         16    20 M 14-18        20:27    6:36/M
      50    Tyler Rice              Trumbull  CT        18    21 M 14-18        20:32    6:37/M
      51    John Karpinski          Shelton  CT         16    22 M 14-18        20:37    6:39/M
      52    Vincent O'Brien                             15    23 M 14-18        20:42    6:41/M
      53    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    56     3 M 50-59        20:43    6:41/M
      54    Richard Pancoast        Stratford  CT       52     4 M 50-59        20:44    6:41/M
      55    Nicholas Murphy         Milford  CT         29    11 M 19-29        20:45    6:42/M
      56    Dan Quinones            Trumbull  CT        44     6 M 40-49        20:52    6:44/M
      57    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52     5 M 50-59        21:09    6:49/M
      58    Paul Shindell           Trumbull  CT        17    24 M 14-18        21:13    6:51/M
      59    Ashley Sarris           Shelton  CT         16     1 F 14-18        21:16    6:52/M
      60    Evan Kulhawik           Stratford  CT       16    25 M 14-18        21:17    6:52/M
      61    Ankit Mehta             Shelton  CT         16    26 M 14-18        21:21    6:53/M
      62    Jared Lennox            Shelton  CT         15    27 M 14-18        21:21    6:53/M
      63    Brian Ingmanson         Stratford  CT       16    28 M 14-18        21:22    6:54/M
      64    Jean Paul Cardichon     Hamden  CT          34     5 M 30-39        21:23    6:54/M
      65    Jeffrey Wood            Shelton  CT         15    29 M 14-18        21:26    6:55/M
      66    Andrew Cominelli        Stratford  CT       17    30 M 14-18        21:27    6:55/M
      67    Karen Salerno           Stratford  CT       33     3 F 30-39        21:27    6:55/M
      68    Scott Kasarda                               30     6 M 30-39        21:28    6:55/M
      69    Patrick Cordle          Monroe  CT          49     7 M 40-49        21:32    6:57/M
      70    Bob Stewart             Trumbull  CT        50     6 M 50-59        21:34    6:57/M
      71    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         27     5 F 19-29        21:35    6:58/M
      72    Tom Fatone              Derby  CT           37     7 M 30-39        21:35    6:58/M
      73    Albert Pallotto         Clinton  CT         40     8 M 40-49        21:38    6:59/M
      74    Kasey Sullivan          Southbury  CT       17     2 F 14-18        21:39    6:59/M
      75    Frank Eairheart         New Haven  CT       44     9 M 40-49        21:40    6:59/M
      76    Lauren Flament          Shelton  CT         16     3 F 14-18        21:42    7:00/M
      77    Joseph Shouvlin         West Haven  CT      24    12 M 19-29        21:50    7:03/M
      78    Jim Tarzia              Ridgefield  CT      37     8 M 30-39        21:51    7:03/M
      79    Gail Jaques Jarvis      Rowayton  CT        46     1 F 40-49        21:53    7:04/M
      80    Sigourney Norman        Trumbull  CT        15     4 F 14-18        21:54    7:04/M
      81    Michael Nilan           Trumbull  CT        17    31 M 14-18        21:57    7:05/M
      82    Evan Koumbaros          Shelton  CT         14    32 M 14-18        21:57    7:05/M
      83    Justin Lehn             Stamford  CT        24    13 M 19-29        22:02    7:06/M
      84    Justin Lacoursiere      Shelton  CT         15    33 M 14-18        22:05    7:07/M
      85    Matt Hennessey          Stratford  CT       17    34 M 14-18        22:07    7:08/M
      86    Russ Tew                West Hartford  CT   63     1 M 60-69        22:14    7:10/M
      87    Paul Moores             Greenwich  CT       42    10 M 40-49        22:18    7:12/M
      88    Matt Bevacqua           Stratford  CT       15    35 M 14-18        22:19    7:12/M
      89    Erin Devlin             Stratford  CT       41     2 F 40-49        22:20    7:12/M
      90    Mario Guevara           Woodbridge  CT      46    11 M 40-49        22:23    7:13/M
      91    Wayne Plaveck           Milford  CT         36     9 M 30-39        22:30    7:15/M
      92    Joseph Masters                              26    14 M 19-29        22:34    7:17/M
      93    Meghan Krasenics        Shelton  CT         16     5 F 14-18        22:34    7:17/M
      94    Beth Ginand             Stratford  CT       28     6 F 19-29        22:36    7:17/M
      95    Nick Guido              Shelton  CT         16    36 M 14-18        22:37    7:18/M
      96    Ray Guido               Shelton  CT         52     7 M 50-59        22:38    7:18/M
      97    Marc Russo              Milford  CT         33    10 M 30-39        22:41    7:19/M
      98    Connor Eaton            Shelton  CT         14    37 M 14-18        22:42    7:19/M
      99    Bobby Giuliani                              15    38 M 14-18        22:44    7:20/M
     100    Thomas Johnson                              14    39 M 14-18        22:45    7:20/M
     101    Lucas Wihlborg          Stratford  CT       17    40 M 14-18        22:47    7:21/M
     102    Ric Villareal           Waterbury  CT       49    12 M 40-49        22:47    7:21/M
     103    Theresa Krause          Stratford  CT       38     4 F 30-39        22:52    7:23/M
     104    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT       37    11 M 30-39        22:53    7:23/M
     105    Men Nichols                                 27    15 M 19-29        22:54    7:23/M
     106    Brendan Hawkins                              9     1 M  1- 9        22:55    7:24/M
     107    Michael Hawkins         Stratford  CT       40    13 M 40-49        22:56    7:24/M
     108    Alberto Martins         Shelton  CT         36    12 M 30-39        22:59    7:25/M
     109    Amanda Quinones         Trumbull  CT        15     6 F 14-18        23:05    7:27/M
     110    Rick Gordon             Windsor Locks  CT   46    14 M 40-49        23:14    7:30/M
     111    Darren Owen             Stratford  CT       16    41 M 14-18        23:15    7:30/M
     112    Andrew Burke            Stratford  CT       16    42 M 14-18        23:16    7:30/M
     113    Keith Fernandes         Stratford  CT       52     8 M 50-59        23:17    7:31/M
     114    Melissa Parker          Trumbull  CT        17     7 F 14-18        23:18    7:31/M
     115    Peter Gray              Stratford  CT       37    13 M 30-39        23:25    7:33/M
     116    Tom Wuennemann          Stratford  CT       45    15 M 40-49        23:25    7:33/M
     117    Nathan Imre             Waterbury  CT       30    14 M 30-39        23:26    7:34/M
     118    Kevin Chaffee           Stratford  CT       15    43 M 14-18        23:29    7:35/M
     119    Audrey Nefores                              16     8 F 14-18        23:32    7:35/M
     120    George Weber            West Haven  CT      56     9 M 50-59        23:38    7:37/M
     121    Nate Washburn           West Haven  CT      24    16 M 19-29        23:43    7:39/M
     122    Warren Murray           Danbury  CT         54    10 M 50-59        23:45    7:40/M
     123    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      55    11 M 50-59        23:47    7:40/M
     124    Jorge Rodriquez         Stratford  CT       17    44 M 14-18        23:51    7:42/M
     125    Ryan Wade                                   16    45 M 14-18        23:52    7:42/M
     126    Nardy Chung             Hamden  CT          29    17 M 19-29        23:55    7:43/M
     127    Josh Habansky           Stratford  CT       17    46 M 14-18        23:56    7:43/M
     128    Geoff Etherington       Killingworth  CT    77     1 M 70-79        23:58    7:44/M
     129    Kristina O'Brien                            26     7 F 19-29        24:03    7:45/M
     130    Jacquie Lapierre        Stratford  CT       40     3 F 40-49        24:11    7:48/M
     131    Nathan Russell                              24    18 M 19-29        24:12    7:48/M
     132    Anthony Harrison                            44    16 M 40-49        24:15    7:49/M
     133    John Dugdale            Ridgefield  CT      71     2 M 70-79        24:17    7:50/M
     134    Kerry Flinn                                 16     9 F 14-18        24:19    7:51/M
     135    Paul Ribnicky           Stratford  CT       51    12 M 50-59        24:25    7:53/M
     136    Eddy Nilan              Milford  CT         12     1 M 10-13        24:29    7:54/M
     137    Stella Choi             Trumbull  CT        16    10 F 14-18        24:29    7:54/M
     138    John Corporon           Stamford  CT        47    17 M 40-49        24:29    7:54/M
     139    Stacy Dicostanzo        Stratford  CT       40     4 F 40-49        24:33    7:55/M
     140    Gerald Lynch            Monroe  CT          42    18 M 40-49        24:33    7:55/M
     141    Julie Reich             Trumbull  CT        18    11 F 14-18        24:35    7:56/M
     142    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         51     1 F 50-59        24:37    7:56/M
     143    Jaclyn Siegel           Trumbull  CT        17    12 F 14-18        24:38    7:57/M
     144    Thomas Farrelly         North Haven  CT     42    19 M 40-49        24:39    7:57/M
     145    Taylor Bacon            Stratford  CT       17    13 F 14-18        24:40    7:57/M
     146    Sean Mingollelo         Stratford  CT       24    19 M 19-29        24:41    7:58/M
     147    Missy Dortenzio         Stratford  CT       16    14 F 14-18        24:41    7:58/M
     148    Alexa Eldracher         Woodbridge  CT      11     1 F 10-13        24:42    7:58/M
     149    Christine Murphy        Trumbull  CT        16    15 F 14-18        24:47    8:00/M
     150    Brianne Hiltz           Shelton  CT         16    16 F 14-18        24:55    8:02/M
     151    Kevin Cammarata         Weston  CT          32    15 M 30-39        24:59    8:04/M
     152    Christina Ciufo         Stratford  CT       31     5 F 30-39        25:00    8:04/M
     153    Participant Fitzgerald                       0     1 M  0- 0        25:02    8:05/M
     154    George Huffman                              49    20 M 40-49        25:04    8:05/M
     155    Mike Buchiwa                                47    21 M 40-49        25:05    8:05/M
     156    Rui Teixeira            Bridgeport  CT      29    20 F 19-29        25:08    8:06/M
     157    Andrew Bob              Stratford  CT       14    47 M 14-18        25:09    8:07/M
     158    Kris Overstrum          Wallingford  CT     44     5 F 40-49        25:10    8:07/M
     159    Melissa Wong                                16    17 F 14-18        25:11    8:07/M
     160    Bill Johns              Bristol  CT         64     2 M 60-69        25:13    8:08/M
     161    Madani Sallen           Waterbury  CT       57    13 M 50-59        25:13    8:08/M
     162    Greg Lynch              Waterbury  CT       13     2 M 10-13        25:13    8:08/M
     163    Joseph Steele           New Haven  CT       52    14 M 50-59        25:13    8:08/M
     164    Amit Mehta              Shelton  CT         14    48 M 14-18        25:20    8:10/M
     165    Kyle Casiglio           Shelton  CT         14    49 M 14-18        25:26    8:12/M
     166    Daniel Koenig           Stamford  CT        21    21 M 19-29        25:26    8:12/M
     167    Richard Ingram          Trumbull  CT        54    15 M 50-59        25:27    8:13/M
     168    Linda Goodman           Derby  CT           28     8 F 19-29        25:29    8:13/M
     169    John Usdavin            Stratford  CT       58    16 M 50-59        25:30    8:14/M
     170    Mike Pisani             Stratford  CT       63     3 M 60-69        25:35    8:15/M
     171    Olivia Wang                                 27     9 F 19-29        25:35    8:15/M
     172    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       49     6 F 40-49        25:36    8:15/M
     173    Martin Folan                                48    22 M 40-49        25:39    8:16/M
     174    Michael Proudfoot       Stratford  CT       16    50 M 14-18        25:41    8:17/M
     175    Derek Burton            Cheshire  CT        38    16 M 30-39        25:43    8:18/M
     176    Tom Conforti            Milford  CT         48    23 M 40-49        25:45    8:18/M
     177    Jim Williams                                36    17 M 30-39        25:49    8:20/M
     178    David Gottfried         Stratford  CT       23    22 M 19-29        25:49    8:20/M
     179    Rick Child              Newtown  CT         37    18 M 30-39        25:50    8:20/M
     180    John Howell             Easton  CT          71     3 M 70-79        25:54    8:21/M
     181    Lou Loban               Stratford  CT       59    17 M 50-59        25:56    8:22/M
     182    Unknown Delitez                              0     2 M  0- 0        25:57    8:22/M
     183    Erin Begg               Newtown  CT         12     2 F 10-13        26:02    8:24/M
     184    Richard Zbrozek         Berlin  CT          59    18 M 50-59        26:03    8:24/M
     185    David Costello          Stratford  CT       27    23 M 19-29        26:05    8:25/M
     186    Tom Shanahan            Southington  CT     59    19 M 50-59        26:08    8:26/M
     187    Mary Nilan              Milford  CT         14    18 F 14-18        26:11    8:27/M
     188    John Wachra                                 29    24 M 19-29        26:13    8:27/M
     189    John Kopchik            Shelton  CT         39    19 M 30-39        26:14    8:28/M
     190    Abigail Emison                              25    10 F 19-29        26:15    8:28/M
     191    Ariel Mingrone                              16    19 F 14-18        26:15    8:28/M
     192    Katie Flament                               21    11 F 19-29        26:17    8:29/M
     193    Eileen Kardos                               27    12 F 19-29        26:19    8:29/M
     194    Neal Wellins            Cheshire  CT        62     4 M 60-69        26:20    8:30/M
     195    Robert Salerno          Monroe  CT          68     5 M 60-69        26:23    8:31/M
     196    Victoria Costello                           17    20 F 14-18        26:24    8:31/M
     197    Karl Salvati            North Haven  CT     53    20 M 50-59        26:25    8:31/M
     198    Sanda Bo                                    26    13 F 19-29        26:26    8:32/M
     199    Bethany Degant          Stratford  CT       16    21 F 14-18        26:32    8:34/M
     200    John Roberts            Stratford  CT       35    20 M 30-39        26:32    8:34/M
     201    George Bedocs           Stratford  CT       31    21 M 30-39        26:35    8:35/M
     202    Lisa Kopac              Shelton  CT         16    22 F 14-18        26:36    8:35/M
     203    Travis Wooten           Riverhead  NY       10     3 M 10-13        26:39    8:36/M
     204    Jack Doyle              Hamden  CT          66     6 M 60-69        26:40    8:36/M
     205    Brenna Stewart          Trumbull  CT        19    14 F 19-29        26:42    8:37/M
     206    Jim Storer                                  45    24 M 40-49        26:44    8:37/M
     207    Drew Mihalick                               24    25 M 19-29        26:46    8:38/M
     208    Kylie Nelson            Stratford  CT       17    23 F 14-18        26:52    8:40/M
     209    Scott Corner            Stratford  CT       44    25 M 40-49        26:52    8:40/M
     210    Eileen Ross             Southbury  CT       43     7 F 40-49        26:54    8:41/M
     211    Jim Silkenat            Guilford  CT        59    21 M 50-59        26:55    8:41/M
     212    Pam Petro               Shelton  CT         42     8 F 40-49        26:57    8:42/M
     213    Paul Fitzgerald         Shelton  CT         47    26 M 40-49        26:57    8:42/M
     214    Richard Lindberg        Shelton  CT         50    22 M 50-59        26:57    8:42/M
     215    Sky Wells                                   40    27 M 40-49        26:58    8:42/M
     216    Louisa Malkin                               19    15 F 19-29        27:01    8:43/M
     217    Richard Blumenthal      Greenwich  CT       50    23 M 50-59        27:02    8:43/M
     218    Matthew Blumenthal                          20    26 M 19-29        27:02    8:43/M
     219    Laura Peters            Seymour  CT         39     6 F 30-39        27:03    8:44/M
     220    Patrick Wells           Stratford  CT       15    51 M 14-18        27:04    8:44/M
     221    Stephen Colon           Stratford  CT       15    52 M 14-18        27:05    8:44/M
     222    Hans Bietsch            Stratford  CT       17    53 M 14-18        27:21    8:49/M
     223    Sarah Massey            Middletown  CT      23    16 F 19-29        27:24    8:50/M
     224    John Toi                                    23    27 M 19-29        27:25    8:51/M
     225    Bill Motherway          Boston  MA          42    28 M 40-49        27:30    8:52/M
     226    Michalina Morawski                          43     9 F 40-49        27:32    8:53/M
     227    Jaclyn Testani          Trumbull  CT        15    24 F 14-18        27:33    8:53/M
     228    Jennie Rizzo            Derby  CT           42    10 F 40-49        27:34    8:54/M
     229    James Corbiere          Fairfield  CT       51    24 M 50-59        27:35    8:54/M
     230    Jennifer Bull           Milford  CT         34     7 F 30-39        27:38    8:55/M
     231    Shaun Najarian          Shelton  CT         19    28 M 19-29        27:38    8:55/M
     232    Cliff Schrock                               47    29 M 40-49        27:38    8:55/M
     233    Sean Gage               Stamford  CT        31    22 M 30-39        27:39    8:55/M
     234    Jerry Iannucci  Jr                          66     7 M 60-69        27:39    8:55/M
     235    Brittany Hicks          Milford  CT         16    25 F 14-18        27:40    8:55/M
     236    Lauren Dahlin           Trumbull  CT        15    26 F 14-18        27:45    8:57/M
     237    Alexander Metro         New Haven  CT       65     8 M 60-69        27:47    8:58/M
     238    Ann Tramontana          New Haven  CT       53     2 F 50-59        27:48    8:58/M
     239    Ken Ziman               Orange  CT          59    25 M 50-59        27:49    8:58/M
     240    Johanna Dwinells                            16    27 F 14-18        27:51    8:59/M
     241    Meredith France                             14    28 F 14-18        27:52    8:59/M
     242    Meghan Stewart          Trumbull  CT        17    29 F 14-18        27:53    9:00/M
     243    Cindy Kelly             West Haven  CT      46    11 F 40-49        27:55    9:00/M
     244    Monica Roche            Fairfield  CT       67     1 F 60-69        27:56    9:01/M
     245    Scott Cataudella        Shelton  CT         12     4 M 10-13        27:57    9:01/M
     246    Rachel Rizzo            Derby  CT           10     3 F 10-13        27:58    9:01/M
     247    Matthew Dicostanzo      Stratford  CT        9     2 M  1- 9        28:01    9:02/M
     248    Danielle Klein                              14    30 F 14-18        28:05    9:04/M
     249    Lauren Ganim                                14    31 F 14-18        28:06    9:04/M
     250    Mike Mahoney            Woodbury  CT        54    26 M 50-59        28:12    9:06/M
     251    Betsy Nilan             Milford  CT         15    32 F 14-18        28:19    9:08/M
     252    Morgan Debelle Duplan   Stratford  CT       12     4 F 10-13        28:28    9:11/M
     253    Chelsey Kovacs          Shelton  CT         15    33 F 14-18        28:39    9:15/M
     254    Barbara Erkan           Monroe  CT          42    12 F 40-49        28:46    9:17/M
     255    David Urban             Stratford  CT       50    27 M 50-59        28:48    9:17/M
     256    Rebecca Mahard          Stratford  CT       14    34 F 14-18        28:48    9:17/M
     257    Lindsay Lanteri         Stratford  CT       16    35 F 14-18        28:49    9:18/M
     258    Joelle Schrock          Stratford  CT       16    36 F 14-18        28:53    9:19/M
     259    Jim Rooney              Bethany  CT         48    30 M 40-49        28:56    9:20/M
     260    Zachary Terry           Stratford  CT       16    54 M 14-18        28:59    9:21/M
     261    Danielle Cajigaqs       Shelton  CT         16    37 F 14-18        29:03    9:22/M
     262    Elnora Carroll          Hamden  CT          39     8 F 30-39        29:07    9:24/M
     263    Donna Cramond           Monroe  CT          56     3 F 50-59        29:08    9:24/M
     264    Sarah Keirstead         Shelton  CT         17    38 F 14-18        29:11    9:25/M
     265    Bill Tribou             Granby  CT          85     1 M 80-99        29:16    9:26/M
     266    Remo Pagliarella        Stratford  CT       75     4 M 70-79        29:17    9:27/M
     267    Carl Sylvester          Shelton  CT         73     5 M 70-79        29:19    9:27/M
     268    Jim Stevens             Trumbull  CT        74     6 M 70-79        29:21    9:28/M
     269    Shannon Hovan           Stratford  CT       17    39 F 14-18        29:24    9:29/M
     270    Kelly Quinn             Milford  CT         11     5 F 10-13        29:25    9:29/M
     271    Joy Delisk              Greenwich  CT       35     9 F 30-39        29:26    9:30/M
     272    Kate Quinn              Greenwich  CT       43    13 F 40-49        29:28    9:30/M
     273    Anne Moore              Trumbull  CT        14    40 F 14-18        29:33    9:32/M
     274    Lindsay Rogers                              14    41 F 14-18        29:33    9:32/M
     275    Mary Mohyde             Stratford  CT       13     6 F 10-13        29:34    9:32/M
     276    Britany Najarian        Shelton  CT         16    42 F 14-18        29:35    9:33/M
     277    Melanie Champion        Meriden  CT         48    14 F 40-49        29:37    9:33/M
     278    Tom Clifford            Ansonia  CT         56    28 M 50-59        29:39    9:34/M
     279    Aimee O' Brien          Fairfield  CT       37    10 F 30-39        29:48    9:37/M
     280    Patti Ferrick                               43    15 F 40-49        29:50    9:37/M
     281    John Peterson           Bridgeport  CT      48    31 M 40-49        29:51    9:38/M
     282    Frank Murphy            Northford  CT       53    29 M 50-59        29:56    9:39/M
     283    Christina Demico        Stratford  CT       35    11 F 30-39        29:59    9:40/M
     284    Alissa Daidone                              43    16 F 40-49        30:15    9:45/M
     285    Natasha Zielinski       Shelton  CT         17    43 F 14-18        30:16    9:46/M
     286    Robert Kubic            Stratford  CT       41    32 M 40-49        30:21    9:47/M
     287    Matthew Hawkins         Stratford  CT       11     5 M 10-13        30:23    9:48/M
     288    June Gneco                                  43    17 F 40-49        30:24    9:48/M
     289    Tracy Bowens            Hamden  CT          42    33 M 40-49        30:24    9:48/M
     290    John Thompson Jr        East Orange  NJ     42    34 M 40-49        30:27    9:49/M
     291    Mallory Nomack          Stratford  CT       17    44 F 14-18        30:30    9:50/M
     292    Salvatore Lanzofano     Meriden  CT         49    35 M 40-49        30:34    9:52/M
     293    Colleen Hawkins         Stratford  CT       40    18 F 40-49        30:42    9:54/M
     294    Ellen Mantenfel                             47    19 F 40-49        30:46    9:55/M
     295    Meghan Skehan                               24    17 F 19-29        30:52    9:57/M
     296    Bill Bepko              Monroe  CT          51    30 M 50-59        31:08   10:03/M
     297    Ato Bernasko            Norwalk  CT         29    29 M 19-29        31:14   10:05/M
     298    Patty Carton            Stratford  CT       68     2 F 60-69        31:17   10:05/M
     299    Amanda Rizzo            North Haven  CT     14    45 F 14-18        31:22   10:07/M
     300    Rob Varnon                                  35    23 M 30-39        31:23   10:07/M
     301    Carl Rizzo              Shelton  CT         38    24 M 30-39        31:34   10:11/M
     302    Paul Recupero           Stratford  CT       16    55 M 14-18        31:36   10:12/M
     303    Billy Begg              Newtown  CT         10     6 M 10-13        31:36   10:12/M
     304    Rebecca Ford                                15    46 F 14-18        31:36   10:12/M
     305    Katie Overstrum         Wallingford  CT      8     1 F  1- 9        31:38   10:12/M
     306    Molly Begg              Newtown  CT          7     2 F  1- 9        31:39   10:13/M
     307    Leah Begg               Newtown  CT         37    12 F 30-39        31:49   10:16/M
     308    Ventia N Cabian         Stratford  CT       13     7 F 10-13        31:51   10:16/M
     309    Liana Petruso           Stamford  CT        35    13 F 30-39        32:04   10:21/M
     310    Rachel Najarian         Shelton  CT         12     8 F 10-13        32:13   10:24/M
     311    Laura Bazensa                               39    14 F 30-39        32:20   10:26/M
     312    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    31 M 50-59        32:22   10:26/M
     313    Tori Howard             Shelton  CT         15    47 F 14-18        32:25   10:27/M
     314    Betty Kelly             Meriden  CT         72     1 F 70-79        32:27   10:28/M
     315    Steve Bacon             Stratford  CT       39    25 M 30-39        32:46   10:34/M
     316    Nicole Richardson       Trumbull  CT        14    48 F 14-18        33:02   10:39/M
     317    Natalie Slack           Trumbull  CT        14    49 F 14-18        33:02   10:39/M
     318    Participant   651                            0     3 M  0- 0        33:12   10:43/M
     319    Jackie Karolkowski      Shelton  CT         16    50 F 14-18        33:14   10:43/M
     320    Elizabeth Najarian      Shelton  CT         45    20 F 40-49        33:28   10:48/M
     321    Lauren Falco            Shelton  CT         15    51 F 14-18        33:43   10:53/M
     322    Stephanie Farrell       Shelton  CT         15    52 F 14-18        33:48   10:54/M
     323    Jay Hughes              Monroe  CT          55    32 M 50-59        33:50   10:55/M
     324    Leah Mingollello                            23    18 F 19-29        34:06   11:00/M
     325    Edward Regner           Torrington  CT      78     7 M 70-79        34:10   11:01/M
     326    Chris Burton            Cheshire  CT        35    15 F 30-39        34:14   11:03/M
     327    John Glenn              Shelton  CT         42    36 M 40-49        34:30   11:08/M
     328    Frank Manfredi          Stratford  CT       73     8 M 70-79        34:37   11:10/M
     329    Anita Wooten            Riverhead  NY       40    21 F 40-49        35:24   11:25/M
     330    Lauren Cabulski                             13     9 F 10-13        36:07   11:39/M
     331    Deepti Shrestha                             26    19 F 19-29        36:12   11:41/M
     332    Sara Schillac                               14    53 F 14-18        36:19   11:43/M
     333    Jill Bownes             Hamden  CT          40    22 F 40-49        36:29   11:46/M
     334    Zack Month              Scarsdale  NY       10     7 M 10-13        38:00   12:15/M
     335    Stephan Month           Scarsdale  NY       47    37 M 40-49        38:02   12:16/M
     336    George Whitney          Orange  CT          87     2 M 80-99        38:27   12:24/M
     337    Jennifer Eng            Stratford  CT       21    20 F 19-29        38:53   12:33/M
     338    Chris Loynd                                 50    33 M 50-59        38:54   12:33/M
     339    Cynthia Loynd           Stratford  CT       46    23 F 40-49        39:11   12:38/M
     340    Steven Law              Stratford  CT       48    38 M 40-49        39:51   12:51/M
     341    Clark Law               Stratford  CT       16    56 M 14-18        39:52   12:52/M
     342    Demmie Johns            Bristol  CT         54     4 F 50-59        41:11   13:17/M
     343    Marie Aboagye                               24    21 F 19-29        41:20   13:20/M
     344    Ann Onton               Fairfield  CT       62     3 F 60-69        41:57   13:32/M
     345    Patrick Noel            Seymour  CT         9      3 M  1- 9        43:49   14:08/M
     346    Betty Holroyd           Wallingford  CT     80     1 F 80-99        44:48   14:27/M
     347    Josh Wells              Shelton  CT         13     8 M 10-13        45:19   14:37/M
     348    Amy Wells               Shelton  CT         39    16 F 30-39        45:26   14:39/M
     349    Carla Kasarda                               28    22 F 19-29        45:35   14:42/M
     350    Ray Oliver              Trumbull  CT        68     9 M 60-69        45:49   14:47/M
     351    Hilary Norcia                               37    17 F 30-39        45:51   14:47/M
     352    Mary Sucrow             Newtown  CT         25    23 F 19-29        45:52   14:48/M
     353    Laura King                                  38    18 F 30-39        45:54   14:48/M
     354    Catherine Mattheis      Cheshire  CT        52     5 F 50-59        46:00   14:50/M
     355    Gloria Folan                                51     6 F 50-59        46:09   14:53/M
     356    Deborah Shaver                              47    24 F 40-49        46:09   14:53/M
     357    Elizabeth Thibault      Westport  CT        30    19 F 30-39        46:32   15:01/M
     358    Tricia Griffith         Norwalk  CT         30    20 F 30-39        46:32   15:01/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Scholl New Canaan CT

24

8

17:17

5:35/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Overstrum Wallingford CT

8

305

31:38

10:12/M

2

Molly Begg Newtown CT

7

306

31:39

10:13/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexa Eldracher Woodbridge CT

11

148

24:42

7:58/M

2

Erin Begg Newtown CT

12

183

26:02

8:24/M

3

Rachel Rizzo Derby CT

10

246

27:58

9:01/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Sarris Shelton CT

16

59

21:16

6:52/M

2

Kasey Sullivan Southbury CT

17

74

21:39

6:59/M

3

Lauren Flament Shelton CT

16

76

21:42

7:00/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jill Krebs  

25

15

18:02

5:49/M

2

Kiley Margolis Trumbull CT

24

37

19:48

6:23/M

3

Jenna Pisani Bridgeport CT

21

40

19:58

6:26/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

33

36

19:39

6:20/M

2

Meredith Kalish New Britain CT

30

44

20:08

6:30/M

3

Karen Salerno Stratford CT

33

67

21:27

6:55/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Jaques Jarvis Rowayton CT

46

79

21:53

7:04/M

2

Erin Devlin Stratford CT

41

89

22:20

7:12/M

3

Jacquie Lapierre Stratford CT

40

130

24:11

7:48/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dorothy Lupariello Shelton CT

51

142

24:37

7:56/M

2

Ann Tramontana New Haven CT

53

238

27:48

8:58/M

3

Donna Cramond Monroe CT

56

263

29:08

9:24/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

244

27:56

9:01/M

2

Patty Carton Stratford CT

68

298

31:17

10:05/M

3

Ann Onton Fairfield CT

62

344

41:57

13:32/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Kelly Meriden CT

72

314

32:27

10:28/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

80

346

44:48

14:27/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

42

1

15:56

5:08/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Hawkins  

9

106

22:55

7:24/M

2

Matthew Dicostanzo Stratford CT

9

247

28:01

9:02/M

3

Patrick Noel Seymour CT

9

345

43:49

14:08/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eddy Nilan Milford CT

12

136

24:29

7:54/M

2

Greg Lynch Waterbury CT

13

162

25:13

8:08/M

3

Travis Wooten Riverhead NY

10

203

26:39

8:36/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Sansone Shelton CT

16

7

17:12

5:33/M

2

Kevin Tiernan Milford CT

16

9

17:26

5:37/M

3

Ken McDonnell Shelton CT

17

10

17:27

5:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Mateicka Norwalk CT

26

2

16:32

5:20/M

2

Thomas Stuart  

28

4

16:41

5:23/M

3

Ryan Pancoast Stratford CT

23

5

16:46

5:25/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

37

3

16:33

5:20/M

2

Wesley Oliveira Bridgeport CT

39

22

18:45

6:03/M

3

Al Hagender Stamford CT

37

34

19:26

6:16/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rodney Furr Florence MA

42

12

17:40

5:42/M

2

Peter Hornak Beacon Falls CT

43

24

18:50

6:05/M

3

Martin Espino Bridgeport CT

46

25

18:59

6:07/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike O'Malley Southport CT

53

13

17:42

5:43/M

2

Paul Moriber Easton CT

50

38

19:50

6:24/M

3

Jay Wilson Beacon Falls CT

56

53

20:43

6:41/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Russ Tew West Hartford CT

63

86

22:14

7:10/M

2

Bill Johns Bristol CT

64

160

25:13

8:08/M

3

Mike Pisani Stratford CT

63

170

25:35

8:15/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Etherington Killingworth CT

77

128

23:58

7:44/M

2

John Dugdale Ridgefield CT

71

133

24:17

7:50/M

3

John Howell Easton CT

71

180

25:54

8:21/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

85

265

29:16

9:26/M

2

George Whitney Orange CT

87

336

38:27

12:24/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News