Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Battle of Stonington 5K

Stonington, CT, August 26, 2006

[Overall ]

Age Group



BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

Age Group Results

August 22, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------



Female 19 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tenley Godfrey          Mystic  CT          13       47      20:54.0    6:45/M
       2    Frances Roginson        Stonington  CT      16      122      26:04.0    8:25/M
       3    Denna Nieuwenhuis       Mystic  CT          15      123      26:08.0    8:26/M
       4    Gillian Farrell         Preston  CT         13      134      27:21.0    8:49/M
       5    Libby Morrison          Stonington  CT      10      162      31:23.0   10:07/M
       6    Lauren Walandziak       Uncasville  CT      15      167      33:43.0   10:53/M
       7    Megan Frazier           Basking Ridge  NJ   10      175      36:53.0   11:54/M
       8    Annie Knizeski          Pawcatuck  CT       10      181      40:21.0   13:01/M



Female Open


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Megan Fitzgerald        Gales Ferry  CT     25       46      20:54.0    6:45/M
       2    Jill Chipperheld        Mystic  CT          20       77      22:54.0    7:23/M
       3    Jennifer Winton         Preston  CT         28       78      22:56.0    7:24/M
       4    Juntyma Engtrakul       Groton  CT          22       96      23:55.0    7:43/M
       5    Katie Kraschel          Mystic  CT          22       99      24:14.0    7:49/M
       6    Lan Vu                  Gales Ferry  CT     25      100      24:16.0    7:50/M
       7    Elizabeth Chippenfield  Mystic  CT          24      104      24:32.0    7:55/M
       8    Kelly Kincaid           New London  CT      27      114      25:19.0    8:10/M
       9    Sarah Lopes             Middletown  RI      28      117      25:47.0    8:19/M
      10    Kana-Grace Harden       Groton  CT          23      120      25:59.0    8:23/M
      11    Joanna Wolkowski        Mystic  CT          28      125      26:17.0    8:29/M
      12    Michele Aiello          Carolina  RI        29      138      27:31.0    8:53/M
      13    Valerie Volpe           Groton  CT          28      143      27:44.0    8:57/M
      14    Tori Dellicarpini       Groton  CT          22      152      29:17.0    9:27/M
      15    Jennifer Poplawski      Mystic  CT          25      174      36:06.0   11:39/M
      16    Julie Bliven            Peace Dale  RI      27      182      40:22.0   13:01/M



Female Submasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anne Cambell            Ledyard  CT         34       34      19:54.0    6:25/M
       2    Claire Gadrow           Wakefield  RI       37       42      20:46.0    6:42/M
       3    Claire Millous          New London  CT      37       69      22:22.0    7:13/M
       4    Michelle Lea            Old Lyme  CT        32       83      23:02.0    7:26/M
       5    Melanie Diamanti        Mystic  CT          33       93      23:49.0    7:41/M
       6    Kristen Trevena         Stonington  CT      30       95      23:54.0    7:43/M
       7    Heather Coffey          Mystic  CT          33      101      24:18.0    7:50/M
       8    Erika Desrosieres       New London  RI      34      107      24:53.0    8:02/M
       9    Carol Myers             New London  CT      31      116      25:44.0    8:18/M
      10    Michele Millham         Gales Ferry  CT     38      127      26:23.0    8:31/M
      11    Karen Santacroce        Groton  CT          37      128      26:26.0    8:32/M
      12    Lisa Bozek              Westerly  RI        32      137      27:30.0    8:52/M
      13    Sharon Ripp             Gales Ferry  CT     39      139      27:32.0    8:53/M
      14    Kelley Sanok            STONINGTON  CT      33      140      27:35.0    8:54/M
      15    Sherry Ringuette        Colchester  CT      37      164      31:49.0   10:16/M
      16    Amy Tiernan             Stonington  CT      32      166      32:42.0   10:33/M
      17    Virginia Boutchia       Melrose  MA         32      177      39:01.0   12:35/M
      18    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     35      185      41:31.0   13:24/M



Female Masters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Hammond           Pawcatuck  CT       43       36      20:08.0    6:30/M
       2    Pam Award               Waterford  CT       40       63      21:40.0    6:59/M
       3    Carol Rose              Ledyard  CT         40       84      23:08.0    7:28/M
       4    Melissa Nelson          Norwich  CT         40      118      25:47.0    8:19/M
       5    Catherine Thiffeault    Griswold  CT        41      126      26:18.0    8:29/M
       6    Anne Collette           Pawcatuck  CT       44      131      26:30.0    8:33/M
       7    Shrevie Shepard         Stonington  CT      43      144      27:48.0    8:58/M
       8    Diane Lang              Hope Valley  RI     41      151      29:10.0    9:25/M
       9    Carol Gilles            Pawcatuck  CT       47      155      29:36.0    9:33/M
      10    Gail Barrington         Westerly  RI        43      156      29:40.0    9:34/M
      11    Mary Walsh              Niantic  CT         44      160      30:56.0    9:59/M
      12    Deborah Martin          Stonington  CT      43      170      34:25.0   11:06/M
      13    Anita Wooten            Riverhead  NY       40      173      35:41.0   11:31/M
      14    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT       40      179      39:37.0   12:47/M
      15    Alisa Morrisa           Stonington  CT      45      184      41:14.0   13:18/M
      16    Donna Peckham           Gales Ferry  CT     45      188      47:13.0   15:14/M



Female Grandmasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Candy Sanford           Stonington  CT      58      132      26:50.0    8:39/M
       2    Pat Phillips            Niantic  CT         59      150      28:46.0    9:17/M
       3    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       51      159      30:28.0    9:50/M
       4    Janice Marconi          Stonington  CT      52      176      38:04.0   12:17/M
       5    Patty Vuylstkek         Uncasville  CT      55      180      40:19.0   13:00/M
       6    Susan Jakubielski       Stonington  CT      56      189      47:13.0   15:14/M
       7    Laurie Lamb             North Stonington  C 53      190      47:14.0   15:14/M
       8    Susan Gordon            Charlestown  RI     50      192      58:36.0   18:54/M



Female Veterans


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      64      147      28:07.0    9:04/M
       2    Patricia Baker          Oakdale  CT         61      163      31:49.0   10:16/M
       3    Barbara-Anne Martin     Westerly  RI        60      172      34:44.0   11:12/M
       4    Carol Shroyer           Stonington  CT      64      187      47:12.0   15:14/M



Male 19 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Andrew Worth            Gales Ferry  CT     17        4      17:03.0    5:30/M
       2    David Billing           Gales Ferry  CT     17        6      17:17.0    5:35/M
       3    John Quatroche          Salem  CT           17        8      18:20.0    5:55/M
       4    Oaty Frye               Waterford           15       25      19:19.0    6:14/M
       5    Tom Owen                Stonington  CT      13       26      19:24.0    6:15/M
       6    John Bigourette         Pawcatuck  CT       16       41      20:44.0    6:41/M
       7    Anthony Farrell         GRISWOLD  CT        13       44      20:50.0    6:43/M
       8    Gregory Sugar           Pawcatuck  CT       15       50      20:57.0    6:45/M
       9    Josh Reid               Baltic  CT          17       53      21:01.0    6:47/M
      10    Mark Vuono              Coventry  RI        12       59      21:32.0    6:57/M
      11    Michael Willner         Pawcatuck  CT       14       80      22:59.0    7:25/M
      12    Lee Cattanach           New London  CT      13      102      24:19.0    7:51/M
      13    Sewell Robinson         Stonington  CT      17      110      25:02.0    8:05/M
      14    Ryan Frazier            Basking Ridge  NJ   13      135      27:22.0    8:50/M
      15    Stephen Bogdan          Newport  RI         10      148      28:09.0    9:05/M
      16    Nick St. Amar           Pawcatuck  CT       11      183      41:03.0   13:15/M



Mens Open


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Mosca           New Britain  CT     27        3      16:56.0    5:28/M
       2    Tim Pisacich            Waterford           21       11      18:29.0    5:58/M
       3    Ricky Bobby             Groton  CT          24       37      20:23.0    6:35/M
       4    Keith Bessette          Pawcatuck  CT       27       38      20:28.0    6:36/M
       5    Jeremy Ponte            Pawcatuck  CT       26      112      25:16.0    8:09/M
       6    James Driscoll          Preston  CT         29      145      27:54.0    9:00/M



Mens Submasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford           31        1      15:58.0    5:09/M
       2    Chrisher Kane        Waterford  CT       38        2      16:32.0    5:20/M
       3    Michael Tammaro         Narragansett  RI    37        5      17:04.0    5:30/M
       4    Stan Mickus             Mystic  CT          38       15      18:42.0    6:02/M
       5    Matt Smith              East Lyme  CT       37       16      18:50.0    6:05/M
       6    Rick Cota               Wakefield  RI       37       21      19:06.0    6:10/M
       7    Eric Bodgan             Newport  RI         39       28      19:33.0    6:18/M
       8    John Gadrow             Wakefield  RI       36       29      19:42.0    6:21/M
       9    Steve Schadtle          Marlborough  CT     39       45      20:53.0    6:44/M
      10    Kevin Barry             Groton  CT          38       48      20:56.0    6:45/M
      11    Steven Heck             Providence  RI      37       51      20:58.0    6:46/M
      12    Navin Varshney          New London  CT      33       58      21:26.0    6:55/M
      13    Scot Mente              Mystic  CT          34       62      21:39.0    6:59/M
      14    Jeff Osowski            Preston  CT         32       67      22:08.0    7:08/M
      15    Paul Gray               Pawcatuck  CT       39       68      22:16.0    7:11/M
      16    Mark Hayward            Korea               38       79      22:58.0    7:25/M
      17    Mike Aiello             Carolina  RI        35       81      23:00.0    7:25/M
      18    Mark Steele             Pawcatuck  CT       39       82      23:01.0    7:25/M
      19    Greg Chaput             Groton  CT          36       89      23:34.0    7:36/M
      20    Stephen Moskaluk        Groton  CT          32       92      23:39.0    7:38/M
      21    David Driscoll          Mystic  CT          31      108      24:54.0    8:02/M
      22    Simon Phillips          Niantic  CT         30      129      26:28.0    8:32/M
      23    Benjamin Ladd           Groton  CT          34      136      27:23.0    8:50/M
      24    James Lovering          Mystic  CT          31      146      27:56.0    9:01/M
      25    Todd Olson              Mystic  CT          36      157      29:50.0    9:37/M
      26    Kwanisk Yoon            Westerly  CT        39      158      30:12.0    9:45/M
      27    Paul Boutchia           Melrose  MA         32      161      31:02.0   10:01/M
      28    Rick Ringuette          Colchester  CT      36      165      32:40.0   10:32/M
      29    Kenneth Sanok           Stonington  CT      37      178      39:10.0   12:38/M



Mens Masters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Weeden            Ashaway  RI         42        7      17:33.0    5:40/M
       2    Mark Novotny            El                  49       10      18:28.0    5:57/M
       3    John Hadcock            East Lyme  CT       48       12      18:30.0    5:58/M
       4    Jeffrey Vuono           Westerly  RI        43       13      18:36.0    6:00/M
       5    David Tetreault         Narragansett  RI    43       14      18:41.0    6:02/M
       6    Jeff Walker             Westerly  RI        42       17      18:52.0    6:05/M
       7    Peter Dibiaso           Colchester  CT      40       18      18:59.0    6:07/M
       8    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     41       19      19:01.0    6:08/M
       9    Dave Hammond            Pawcatuck  CT       49       20      19:05.0    6:09/M
      10    Stephen Schooning       Westerly  RI        42       23      19:14.0    6:12/M
      11    Peter Barbera           Wakefield  RI       49       24      19:15.0    6:13/M
      12    Peter Harris            Niantic  CT         41       27      19:32.0    6:18/M
      13    Robert Jordan           Groton  CT          41       30      19:43.0    6:22/M
      14    Thomas Olendorf         Mystic  CT          41       31      19:49.0    6:24/M
      15    Karl Christiansen       Niantic  CT         44       35      19:56.0    6:26/M
      16    Ken Lusk                Mystic  CT          47       39      20:41.0    6:40/M
      17    Jonathan Hiller         Mystic  CT          48       40      20:41.0    6:40/M
      18    Mark Sugar              Pawcatuck  CT       48       52      20:59.0    6:46/M
      19    F. David Tingley        WATERFORD           42       55      21:06.0    6:48/M
      20    Chris Waller            East Lyme  CT       41       56      21:14.0    6:51/M
      21    John Whalen             Colchester  CT      45       61      21:37.0    6:58/M
      22    Paul Collette           Pawcatuck  CT       49       65      21:54.0    7:04/M
      23    Rick Willner            Pawcatuck  CT       46       66      21:55.0    7:04/M
      24    Russ Dipallina          Waterford           44       74      22:47.0    7:21/M
      25    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49       76      22:54.0    7:23/M
      26    Jim Tiernan             Stonington  CT      42       85      23:14.0    7:30/M
      27    John Farrell            Preston  CT         45       86      23:16.0    7:30/M
      28    Mike Carta              Waterford           48       88      23:29.0    7:35/M
      29    Scott Partosan          Mystic  CT          41       90      23:35.0    7:36/M
      30    Bob Myers               New London  CT      45       94      23:51.0    7:42/M
      31    Matt Frazier            Basking Ridge  NJ   40       98      24:12.0    7:48/M
      32    Luke Voranko            Groton  CT          48      105      24:35.0    7:56/M
      33    Rusty Morrison          Stonington  CT      43      106      24:40.0    7:57/M
      34    Joel Borden             Pawcatuck  CT       44      130      26:28.0    8:32/M
      35    Rick Viola              Madison  CT         43      133      27:19.0    8:49/M
      36    Tom Owen                East Lyme  CT       44      141      27:37.0    8:55/M
      37    Bob Menard              Groton  CT          41      153      29:34.0    9:32/M
      38    Jerry Desmond           Pawcatuck  CT       48      154      29:36.0    9:33/M



Mens Grandmasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Hartnett            Wakefield  RI       50        9      18:27.0    5:57/M
       2    Joe Gioia               Ledyard  CT         51       22      19:10.0    6:11/M
       3    Brad Pitt               La                  50       33      19:53.0    6:25/M
       4    John Lamattina          Stonington  CT      56       43      20:48.0    6:43/M
       5    Sean Fedak              Stonington  CT      56       49      20:56.0    6:45/M
       6    David Bessette          Pawcatuck  CT       52       54      21:03.0    6:47/M
       7    Chrisher Storer      Waterford           54       57      21:21.0    6:53/M
       8    Anthony Quatroche       East Lyme  CT       50       60      21:33.0    6:57/M
       9    Darrell Netto           Colchester  CT      54       64      21:42.0    7:00/M
      10    Paul Rabenold           Avon  CT            54       71      22:39.0    7:18/M
      11    Gene Maran              Waterford           53       72      22:40.0    7:19/M
      12    Donald Weller           Niantic  CT         53       73      22:44.0    7:20/M
      13    Ray Cherenzia           Westerly  RI        54       75      22:53.0    7:23/M
      14    Joe Light               Westerly  RI        58       87      23:22.0    7:32/M
      15    Patrick Donovan         Wakefield  RI       59       91      23:38.0    7:37/M
      16    Mark Fries              Sandy Hook  CT      56       97      24:02.0    7:45/M
      17    Gary Mandelburg         Norwich  CT         53      109      25:00.0    8:04/M
      18    Stuart Vyse             Stonington  CT      55      111      25:11.0    8:07/M
      19    Stephen Avery           Voluntown  CT       51      113      25:16.0    8:09/M
      20    Richard Zbrozelx        Mystic  CT          59      121      26:02.0    8:24/M
      21    Ray Hodde               Seekonk  MA         56      124      26:13.0    8:27/M
      22    Tom Richards            Mystic  CT          58      169      34:24.0   11:06/M
      23    William Knowles         Stonington  CT      56      171      34:31.0   11:08/M



Mens Veterans


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61       32      19:51.0    6:24/M
       2    Ted Phillips            Niantic  CT         65       70      22:34.0    7:17/M
       3    Tom Baker               Oakdale  CT         63      115      25:29.0    8:13/M
       4    Jospeh Fetcho           Milford  CT         60      119      25:49.0    8:20/M
       5    Jan MacGregor           Mystic  CT          66      149      28:30.0    9:12/M
       6    Robert Reuter           Charlestown  RI     66      191      58:35.0   18:54/M



Male 70 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Gale             Norwich  CT         70      103      24:28.0    7:54/M
       2    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     72      142      27:41.0    8:56/M
       3    Colburn Graves          North Stonington  C 72      168      33:50.0   10:55/M
       4    George Avery            Stonington  CT      75      186      47:12.0   15:14/M

------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News