Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Battle of Stonington 5K

Stonington, CT, August 26, 2006

[Age Group ]

Overall

Results courtesy SNERRO, LLC




On a nearly perfect night for running, in a nearly idyllic olde New England setting, the Battle of Stonington 5K raged. Chad Brown and (the return of) Sue Hammond raged faster than their respective divisions to win the Battle.

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE
Overall Finish List
August 22, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford           31     1 M 30-39      15:58.0    5:09/M
       2    Christopher Kane        Waterford  CT       38     2 M 30-39      16:32.0    5:20/M
       3    Michael Mosca           New Britain  CT     27     1 M 20-29      16:56.0    5:28/M
       4    Andrew Worth            Gales Ferry  CT     17     1 M  0-19      17:03.0    5:30/M
       5    Michael Tammaro         Narragansett  RI    37     3 M 30-39      17:04.0    5:30/M
       6    David Billing           Gales Ferry  CT     17     2 M  0-19      17:17.0    5:35/M
       7    Peter Weeden            Ashaway  RI         42     1 M 40-49      17:33.0    5:40/M
       8    John Quatroche          Salem  CT           17     3 M  0-19      18:20.0    5:55/M
       9    Dan Hartnett            Wakefield  RI       50     1 M 50-59      18:27.0    5:57/M
      10    Mark Novotny            El                  49     2 M 40-49      18:28.0    5:57/M
      11    Tim Pisacich            Waterford           21     2 M 20-29      18:29.0    5:58/M
      12    John Hadcock            East Lyme  CT       48     3 M 40-49      18:30.0    5:58/M
      13    Jeffrey Vuono           Westerly  RI        43     4 M 40-49      18:36.0    6:00/M
      14    David Tetreault         Narragansett  RI    43     5 M 40-49      18:41.0    6:02/M
      15    Stan Mickus             Mystic  CT          38     4 M 30-39      18:42.0    6:02/M
      16    Matt Smith              East Lyme  CT       37     5 M 30-39      18:50.0    6:05/M
      17    Jeff Walker             Westerly  RI        42     6 M 40-49      18:52.0    6:05/M
      18    Peter Dibiaso           Colchester  CT      40     7 M 40-49      18:59.0    6:07/M
      19    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     41     8 M 40-49      19:01.0    6:08/M
      20    Dave Hammond            Pawcatuck  CT       49     9 M 40-49      19:05.0    6:09/M
      21    Rick Cota               Wakefield  RI       37     6 M 30-39      19:06.0    6:10/M
      22    Joe Gioia               Ledyard  CT         51     2 M 50-59      19:10.0    6:11/M
      23    Stephen Schooning       Westerly  RI        42    10 M 40-49      19:14.0    6:12/M
      24    Peter Barbera           Wakefield  RI       49    11 M 40-49      19:15.0    6:13/M
      25    Oaty Frye               Waterford           15     4 M  0-19      19:19.0    6:14/M
      26    Tom Owen                Stonington  CT      13     5 M  0-19      19:24.0    6:15/M
      27    Peter Harris            Niantic  CT         41    12 M 40-49      19:32.0    6:18/M
      28    Eric Bodgan             Newport  RI         39     7 M 30-39      19:33.0    6:18/M
      29    John Gadrow             Wakefield  RI       36     8 M 30-39      19:42.0    6:21/M
      30    Robert Jordan           Groton  CT          41    13 M 40-49      19:43.0    6:22/M
      31    Thomas Olendorf         Mystic  CT          41    14 M 40-49      19:49.0    6:24/M
      32    Dave Jacobs             Niantic  CT         61     1 M 60-69      19:51.0    6:24/M
      33    Brad Pitt               La                  50     3 M 50-59      19:53.0    6:25/M
      34    Anne Cambell            Ledyard  CT         34     1 F 30-39      19:54.0    6:25/M
      35    Karl Christiansen       Niantic  CT         44    15 M 40-49      19:56.0    6:26/M
      36    Susan Hammond           Pawcatuck  CT       43     1 F 40-49      20:08.0    6:30/M
      37    Ricky Bobby             Groton  CT          24     3 M 20-29      20:23.0    6:35/M
      38    Keith Bessette          Pawcatuck  CT       27     4 M 20-29      20:28.0    6:36/M
      39    Ken Lusk                Mystic  CT          47    16 M 40-49      20:41.0    6:40/M
      40    Jonathan Hiller         Mystic  CT          48    17 M 40-49      20:41.0    6:40/M
      41    John Bigourette         Pawcatuck  CT       16     6 M  0-19      20:44.0    6:41/M
      42    Claire Gadrow           Wakefield  RI       37     2 F 30-39      20:46.0    6:42/M
      43    John Lamattina          Stonington  CT      56     4 M 50-59      20:48.0    6:43/M
      44    Anthony Farrell         GRISWOLD  CT        13     7 M  0-19      20:50.0    6:43/M
      45    Steve Schadtle          Marlborough  CT     39     9 M 30-39      20:53.0    6:44/M
      46    Megan Fitzgerald        Gales Ferry  CT     25     1 F 20-29      20:54.0    6:45/M
      47    Tenley Godfrey          Mystic  CT          13     1 F  0-19      20:54.0    6:45/M
      48    Kevin Barry             Groton  CT          38    10 M 30-39      20:56.0    6:45/M
      49    Sean Fedak              Stonington  CT      56     5 M 50-59      20:56.0    6:45/M
      50    Gregory Sugar           Pawcatuck  CT       15     8 M  0-19      20:57.0    6:45/M
      51    Steven Heck             Providence  RI      37    11 M 30-39      20:58.0    6:46/M
      52    Mark Sugar              Pawcatuck  CT       48    18 M 40-49      20:59.0    6:46/M
      53    Josh Reid               Baltic  CT          17     9 M  0-19      21:01.0    6:47/M
      54    David Bessette          Pawcatuck  CT       52     6 M 50-59      21:03.0    6:47/M
      55    F. David Tingley        WATERFORD           42    19 M 40-49      21:06.0    6:48/M
      56    Chris Waller            East Lyme  CT       41    20 M 40-49      21:14.0    6:51/M
      57    Christopher Storer      Waterford           54     7 M 50-59      21:21.0    6:53/M
      58    Navin Varshney          New London  CT      33    12 M 30-39      21:26.0    6:55/M
      59    Mark Vuono              Coventry  RI        12    10 M  0-19      21:32.0    6:57/M
      60    Anthony Quatroche       East Lyme  CT       50     8 M 50-59      21:33.0    6:57/M
      61    John Whalen             Colchester  CT      45    21 M 40-49      21:37.0    6:58/M
      62    Scot Mente              Mystic  CT          34    13 M 30-39      21:39.0    6:59/M
      63    Pam Award               Waterford  CT       40     2 F 40-49      21:40.0    6:59/M
      64    Darrell Netto           Colchester  CT      54     9 M 50-59      21:42.0    7:00/M
      65    Paul Collette           Pawcatuck  CT       49    22 M 40-49      21:54.0    7:04/M
      66    Rick Willner            Pawcatuck  CT       46    23 M 40-49      21:55.0    7:04/M
      67    Jeff Osowski            Preston  CT         32    14 M 30-39      22:08.0    7:08/M
      68    Paul Gray               Pawcatuck  CT       39    15 M 30-39      22:16.0    7:11/M
      69    Claire Millous          New London  CT      37     3 F 30-39      22:22.0    7:13/M
      70    Ted Phillips            Niantic  CT         65     2 M 60-69      22:34.0    7:17/M
      71    Paul Rabenold           Avon  CT            54    10 M 50-59      22:39.0    7:18/M
      72    Gene Maran              Waterford           53    11 M 50-59      22:40.0    7:19/M
      73    Donald Weller           Niantic  CT         53    12 M 50-59      22:44.0    7:20/M
      74    Russ Dipallina          Waterford           44    24 M 40-49      22:47.0    7:21/M
      75    Ray Cherenzia           Westerly  RI        54    13 M 50-59      22:53.0    7:23/M
      76    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49    25 M 40-49      22:54.0    7:23/M
      77    Jill Chipperheld        Mystic  CT          20     2 F 20-29      22:54.0    7:23/M
      78    Jennifer Winton         Preston  CT         28     3 F 20-29      22:56.0    7:24/M
      79    Mark Hayward            Korea               38    16 M 30-39      22:58.0    7:25/M
      80    Michael Willner         Pawcatuck  CT       14    11 M  0-19      22:59.0    7:25/M
      81    Mike Aiello             Carolina  RI        35    17 M 30-39      23:00.0    7:25/M
      82    Mark Steele             Pawcatuck  CT       39    18 M 30-39      23:01.0    7:25/M
      83    Michelle Lea            Old Lyme  CT        32     4 F 30-39      23:02.0    7:26/M
      84    Carol Rose              Ledyard  CT         40     3 F 40-49      23:08.0    7:28/M
      85    Jim Tiernan             Stonington  CT      42    26 M 40-49      23:14.0    7:30/M
      86    John Farrell            Preston  CT         45    27 M 40-49      23:16.0    7:30/M
      87    Joe Light               Westerly  RI        58    14 M 50-59      23:22.0    7:32/M
      88    Mike Carta              Waterford           48    28 M 40-49      23:29.0    7:35/M
      89    Greg Chaput             Groton  CT          36    19 M 30-39      23:34.0    7:36/M
      90    Scott Partosan          Mystic  CT          41    29 M 40-49      23:35.0    7:36/M
      91    Patrick Donovan         Wakefield  RI       59    15 M 50-59      23:38.0    7:37/M
      92    Stephen Moskaluk        Groton  CT          32    20 M 30-39      23:39.0    7:38/M
      93    Melanie Diamanti        Mystic  CT          33     5 F 30-39      23:49.0    7:41/M
      94    Bob Myers               New London  CT      45    30 M 40-49      23:51.0    7:42/M
      95    Kristen Trevena         Stonington  CT      30     6 F 30-39      23:54.0    7:43/M
      96    Juntyma Engtrakul       Groton  CT          22     4 F 20-29      23:55.0    7:43/M
      97    Mark Fries              Sandy Hook  CT      56    16 M 50-59      24:02.0    7:45/M
      98    Matt Frazier            Basking Ridge  NJ   40    31 M 40-49      24:12.0    7:48/M
      99    Katie Kraschel          Mystic  CT          22     5 F 20-29      24:14.0    7:49/M
     100    Lan Vu                  Gales Ferry  CT     25     6 F 20-29      24:16.0    7:50/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Heather Coffey          Mystic  CT          33     7 F 30-39      24:18.0    7:50/M
     102    Lee Cattanach           New London  CT      13    12 M  0-19      24:19.0    7:51/M
     103    Robert Gale             Norwich  CT         70     1 M 70-99      24:28.0    7:54/M
     104    Elizabeth Chippenfield  Mystic  CT          24     7 F 20-29      24:32.0    7:55/M
     105    Luke Voranko            Groton  CT          48    32 M 40-49      24:35.0    7:56/M
     106    Rusty Morrison          Stonington  CT      43    33 M 40-49      24:40.0    7:57/M
     107    Erika Desrosieres       New London  RI      34     8 F 30-39      24:53.0    8:02/M
     108    David Driscoll          Mystic  CT          31    21 M 30-39      24:54.0    8:02/M
     109    Gary Mandelburg         Norwich  CT         53    17 M 50-59      25:00.0    8:04/M
     110    Sewell Robinson         Stonington  CT      17    13 M  0-19      25:02.0    8:05/M
     111    Stuart Vyse             Stonington  CT      55    18 M 50-59      25:11.0    8:07/M
     112    Jeremy Ponte            Pawcatuck  CT       26     5 M 20-29      25:16.0    8:09/M
     113    Stephen Avery           Voluntown  CT       51    19 M 50-59      25:16.0    8:09/M
     114    Kelly Kincaid           New London  CT      27     8 F 20-29      25:19.0    8:10/M
     115    Tom Baker               Oakdale  CT         63     3 M 60-69      25:29.0    8:13/M
     116    Carol Myers             New London  CT      31     9 F 30-39      25:44.0    8:18/M
     117    Sarah Lopes             Middletown  RI      28     9 F 20-29      25:47.0    8:19/M
     118    Melissa Nelson          Norwich  CT         40     4 F 40-49      25:47.0    8:19/M
     119    Jospeh Fetcho           Milford  CT         60     4 M 60-69      25:49.0    8:20/M
     120    Kana-Grace Harden       Groton  CT          23    10 F 20-29      25:59.0    8:23/M
     121    Richard Zbrozelx        Mystic  CT          59    20 M 50-59      26:02.0    8:24/M
     122    Frances Roginson        Stonington  CT      16     2 F  0-19      26:04.0    8:25/M
     123    Denna Nieuwenhuis       Mystic  CT          15     3 F  0-19      26:08.0    8:26/M
     124    Ray Hodde               Seekonk  MA         56    21 M 50-59      26:13.0    8:27/M
     125    Joanna Wolkowski        Mystic  CT          28    11 F 20-29      26:17.0    8:29/M
     126    Catherine Thiffeault    Griswold  CT        41     5 F 40-49      26:18.0    8:29/M
     127    Michele Millham         Gales Ferry  CT     38    10 F 30-39      26:23.0    8:31/M
     128    Karen Santacroce        Groton  CT          37    11 F 30-39      26:26.0    8:32/M
     129    Simon Phillips          Niantic  CT         30    22 M 30-39      26:28.0    8:32/M
     130    Joel Borden             Pawcatuck  CT       44    34 M 40-49      26:28.0    8:32/M
     131    Anne Collette           Pawcatuck  CT       44     6 F 40-49      26:30.0    8:33/M
     132    Candy Sanford           Stonington  CT      58     1 F 50-59      26:50.0    8:39/M
     133    Rick Viola              Madison  CT         43    35 M 40-49      27:19.0    8:49/M
     134    Gillian Farrell         Preston  CT         13     4 F  0-19      27:21.0    8:49/M
     135    Ryan Frazier            Basking Ridge  NJ   13    14 M  0-19      27:22.0    8:50/M
     136    Benjamin Ladd           Groton  CT          34    23 M 30-39      27:23.0    8:50/M
     137    Lisa Bozek              Westerly  RI        32    12 F 30-39      27:30.0    8:52/M
     138    Michele Aiello          Carolina  RI        29    12 F 20-29      27:31.0    8:53/M
     139    Sharon Ripp             Gales Ferry  CT     39    13 F 30-39      27:32.0    8:53/M
     140    Kelley Sanok            STONINGTON  CT      33    14 F 30-39      27:35.0    8:54/M
     141    Tom Owen                East Lyme  CT       44    36 M 40-49      27:37.0    8:55/M
     142    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     72     2 M 70-99      27:41.0    8:56/M
     143    Valerie Volpe           Groton  CT          28    13 F 20-29      27:44.0    8:57/M
     144    Shrevie Shepard         Stonington  CT      43     7 F 40-49      27:48.0    8:58/M
     145    James Driscoll          Preston  CT         29     6 M 20-29      27:54.0    9:00/M
     146    James Lovering          Mystic  CT          31    24 M 30-39      27:56.0    9:01/M
     147    Judy McGrath            Colchester  CT      64     1 F 60-69      28:07.0    9:04/M
     148    Stephen Bogdan          Newport  RI         10    15 M  0-19      28:09.0    9:05/M
     149    Jan MacGregor           Mystic  CT          66     5 M 60-69      28:30.0    9:12/M
     150    Pat Phillips            Niantic  CT         59     2 F 50-59      28:46.0    9:17/M
     151    Diane Lang              Hope Valley  RI     41     8 F 40-49      29:10.0    9:25/M
     152    Tori Dellicarpini       Groton  CT          22    14 F 20-29      29:17.0    9:27/M
     153    Bob Menard              Groton  CT          41    37 M 40-49      29:34.0    9:32/M
     154    Jerry Desmond           Pawcatuck  CT       48    38 M 40-49      29:36.0    9:33/M
     155    Carol Gilles            Pawcatuck  CT       47     9 F 40-49      29:36.0    9:33/M
     156    Gail Barrington         Westerly  RI        43    10 F 40-49      29:40.0    9:34/M
     157    Todd Olson              Mystic  CT          36    25 M 30-39      29:50.0    9:37/M
     158    Kwanisk Yoon            Westerly  CT        39    26 M 30-39      30:12.0    9:45/M
     159    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       51     3 F 50-59      30:28.0    9:50/M
     160    Mary Walsh              Niantic  CT         44    11 F 40-49      30:56.0    9:59/M
     161    Paul Boutchia           Melrose  MA         32    27 M 30-39      31:02.0   10:01/M
     162    Libby Morrison          Stonington  CT      10     5 F  0-19      31:23.0   10:07/M
     163    Patricia Baker          Oakdale  CT         61     2 F 60-69      31:49.0   10:16/M
     164    Sherry Ringuette        Colchester  CT      37    15 F 30-39      31:49.0   10:16/M
     165    Rick Ringuette          Colchester  CT      36    28 M 30-39      32:40.0   10:32/M
     166    Amy Tiernan             Stonington  CT      32    16 F 30-39      32:42.0   10:33/M
     167    Lauren Walandziak       Uncasville  CT      15     6 F  0-19      33:43.0   10:53/M
     168    Colburn Graves          North Stonington  C 72     3 M 70-99      33:50.0   10:55/M
     169    Tom Richards            Mystic  CT          58    22 M 50-59      34:24.0   11:06/M
     170    Deborah Martin          Stonington  CT      43    12 F 40-49      34:25.0   11:06/M
     171    William Knowles         Stonington  CT      56    23 M 50-59      34:31.0   11:08/M
     172    Barbara-Anne Martin     Westerly  RI        60     3 F 60-69      34:44.0   11:12/M
     173    Anita Wooten            Riverhead  NY       40    13 F 40-49      35:41.0   11:31/M
     174    Jennifer Poplawski      Mystic  CT          25    15 F 20-29      36:06.0   11:39/M
     175    Megan Frazier           Basking Ridge  NJ   10     7 F  0-19      36:53.0   11:54/M
     176    Janice Marconi          Stonington  CT      52     4 F 50-59      38:04.0   12:17/M
     177    Virginia Boutchia       Melrose  MA         32    17 F 30-39      39:01.0   12:35/M
     178    Kenneth Sanok           Stonington  CT      37    29 M 30-39      39:10.0   12:38/M
     179    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT       40    14 F 40-49      39:37.0   12:47/M
     180    Patty Vuylstkek         Uncasville  CT      55     5 F 50-59      40:19.0   13:00/M
     181    Annie Knizeski          Pawcatuck  CT       10     8 F  0-19      40:21.0   13:01/M
     182    Julie Bliven            Peace Dale  RI      27    16 F 20-29      40:22.0   13:01/M
     183    Nick St. Amar           Pawcatuck  CT       11    16 M  0-19      41:03.0   13:15/M
     184    Alisa Morrisa           Stonington  CT      45    15 F 40-49      41:14.0   13:18/M
     185    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     35    18 F 30-39      41:31.0   13:24/M
     186    George Avery            Stonington  CT      75     4 M 70-99      47:12.0   15:14/M
     187    Carol Shroyer           Stonington  CT      64     4 F 60-69      47:12.0   15:14/M
     188    Donna Peckham           Gales Ferry  CT     45    16 F 40-49      47:13.0   15:14/M
     189    Susan Jakubielski       Stonington  CT      56     6 F 50-59      47:13.0   15:14/M
     190    Laurie Lamb             North Stonington  C 53     7 F 50-59      47:14.0   15:14/M
     191    Robert Reuter           Charlestown  RI     66     6 M 60-69      58:35.0   18:54/M
     192    Susan Gordon            Charlestown  RI     50     8 F 50-59      58:36.0   18:54/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News