Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Comcast Shoreline 5-Mile Road Race

Old Saybrook, CT, August 16, 2006

[Overall ]

Age Group



Comcast Shoreline 5-Mile Road Race

Age Group Results

August 16, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------


Female 2 to 12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Cyr              Westbrook  CT        9      119        43:38    8:44/M



Female 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lilly Splatt            Old Lyme  CT        17       14        31:58    6:24/M
       2    Jenna Skaar             Old Lyme  CT        17       44        35:48    7:10/M
       3    Kaylee Marino           Middletown  CT      17       81        40:07    8:01/M
       4    Kelsey Taylor           East Hampton  CT    17       99        41:27    8:17/M
       5    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    19      102        41:52    8:22/M
       6    Jessica Schmid          Wethersfield  CT    16      122        43:40    8:44/M
       7    Ashley Rotchford        Niantic  CT         15      135        45:29    9:06/M
       8    Elizabeth Viles         Guilford  CT        18      140        46:30    9:18/M



Female 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lisa Cadmus             New Haven  CT       26       17        32:30    6:30/M
       2    Nidia Gonazakz-Lopez    Middle Haddam  CT   20       25        33:39    6:44/M
       3    Lindsay Holmes          Branford  CT        26       46        35:52    7:10/M
       4    Krista Borkowski        Old Saybrook  CT    21       57        37:26    7:29/M
       5    Tricky Tanksley         Gales Ferry  CT     26       63        37:54    7:35/M
       6    Christine Crocker       Portland  CT        26       75        38:50    7:46/M
       7    Kate Brisson            Danbury  CT         20       82        40:18    8:04/M
       8    Liz Muller              Hamden  CT          29       85        40:24    8:05/M
       9    Marci Czel              Madison  CT         27       86        40:25    8:05/M
      10    Danielle Wright         Rocky Hill  CT      27      124        43:48    8:46/M
      11    Stacey Raimondi         Niantic  CT         23      125        43:50    8:46/M
      12    Martia Lamanna          Waterbury  CT       21      127        43:59    8:48/M
      13    Dorrie Patera           Stafford Springs  C 27      163        55:39   11:08/M
      14    Georganna Munz          Killingworth  CT    29      168        57:29   11:30/M



Female 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anne CAMPBELL           NIANTIC  CT         34       20        32:55    6:35/M
       2    Allison Dupont          Groton  CT          39       23        33:27    6:41/M
       3    Sue Pou;iot             Watertown  MA       32       87        40:32    8:06/M
       4    Leigh Morant            Old Saybrook  CT    31       89        40:44    8:09/M
       5    Cahterine Hopkins       New Haven  CT       32      104        42:04    8:25/M
       6    Karen Roy               Niantic  CT         30      109        42:52    8:34/M
       7    Kristen Ginsburg        Madison  CT         32      110        42:58    8:36/M
       8    Melissa Jankowski       Mystic  CT          33      121        43:39    8:44/M
       9    Lotus Barkalow          Waterford  CT       30      132        45:11    9:02/M
      10    Jennifer Orifice        Somers  CT          33      136        45:33    9:07/M
      11    Jeannine Schwing        Old Saybrook  CT    38      144        47:04    9:25/M
      12    Christine Person        Old Saybrook  CT    31      147        48:15    9:39/M
      13    Dana Root               Old Saybrook  CT    30      151        49:03    9:49/M
      14    Dawn Kast               Coventry  CT        35      167        56:00   11:12/M
      15    Sandy Wolf              New Haven  CT       35      169        58:01   11:36/M
      16    Liz Rose                Old Saybrook  CT    38      170        58:35   11:43/M
      17    Swan Galuska            East Granby  CT     34      172      1:01:22   12:16/M



Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Linda Cordova           Hamden  CT          41       48        36:20    7:16/M
       2    Jackie Caulfield        Burlington  CT      42       49        36:27    7:17/M
       3    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT    40       51        36:33    7:19/M
       4    Web Short               New London  CT      45       78        39:45    7:57/M
       5    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     47       90        40:49    8:10/M
       6    Sue JETTE               Old Lyme  CT        46       91        40:54    8:11/M
       7    Jennifer Glass          Branford  CT        41       92        40:59    8:12/M
       8    Lorraine Raimondi       Niantic  CT         48      118        43:30    8:42/M
       9    Sherri Condon           Middletown  CT      41      123        43:43    8:45/M
      10    Linda JAYNES            Niantic  CT         43      131        45:03    9:01/M
      11    Laurie Baser            Madison  CT         44      134        45:19    9:04/M
      12    Mary Allen              East Lyme  CT       42      137        46:11    9:14/M
      13    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT    46      139        46:18    9:16/M
      14    Leslie Flott            Old Saybrook  CT    49      154        49:53    9:59/M
      15    Anne Barton             Westbrook  CT       48      158        53:01   10:36/M
      16    Mary Jackson            Westbrook  CT       47      159        53:01   10:36/M
      17    Christina Clark         Ledyard  CT         49      160        53:28   10:42/M
      18    Lydia Brunstetter       Spotsylvania  VA    47      165        55:41   11:08/M
      19    Lynn Gillane            Windsor  CT         43      166        55:50   11:10/M
      20    Anita Wooten            Riverhead  NY       40      171        58:49   11:46/M



Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        54       94        41:03    8:13/M
       2    Barb O'Leary            Deep River  CT      53      108        42:51    8:34/M
       3    Pat PHILLIPS            Niantic  CT         59      146        48:12    9:38/M
       4    Ann Tramontana          New Haven  CT       53      150        48:58    9:48/M



Female 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    65      153        49:45    9:57/M
       2    Patricia Baker          Oakdale  CT         61      157        52:09   10:26/M



Male 2 to 12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Root, Jr          Old Saybrook  CT    10      126        43:57    8:47/M



Male 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Danny Pilz              Newington  CT       17        2        27:50    5:34/M
       2    Mark Dusch              Branford  CT        19        8        31:23    6:17/M
       3    James Whelen            Old Saybrook  CT    18       16        32:23    6:29/M
       4    Stephen BURKE           Old Lyme  CT        15       21        33:16    6:39/M
       5    Max Lamanna             Waterbury  CT       17       26        33:55    6:47/M
       6    Brody Secore            Cromwell  CT        14       36        35:08    7:02/M
       7    Kevin KELLY             Shelton  CT         15       39        35:20    7:04/M
       8    Charles Baird                               18       43        35:42    7:08/M
       9    Evan ANWAY                                  14      106        42:39    8:32/M



Male 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Fred Wills              Stratford  CT       21        3        28:15    5:39/M
       2    Kevin Woodin            West Haven  CT      27       10        31:38    6:20/M
       3    Steven Lohmann          Middletown  CT      28       12        31:48    6:22/M
       4    Robert Johnson          Groton  CT          28       13        31:56    6:23/M
       5    Robert Wynn             Stratford  CT       20       27        34:13    6:51/M
       6    Brennan Phillips        Niantic  CT         25       31        34:31    6:54/M
       7    Whitney Alexander       Old Saybrook  CT    21       32        34:34    6:55/M
       8    Randy French            Stafford Springs  C 28       52        36:37    7:19/M
       9    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT    25       58        37:27    7:29/M
      10    Cameron Evangelisti     Old Saybrook  CT    24       74        38:46    7:45/M
      11    Alex Shorthouse         Moodus  CT          21       80        40:04    8:01/M
      12    Rajeev Seth             New Haven  CT       27       83        40:22    8:04/M
      13    John Muller             Hamden  CT          27       84        40:23    8:05/M



Male 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Poirot            Simsbury  CT        39        4        30:26    6:05/M
       2    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    33       33        34:39    6:56/M
       3    Michael Rauh            Hamden  CT          34       53        36:58    7:24/M
       4    Bill Pemberton          Old Saybrook  CT    34       55        37:13    7:27/M
       5    Jason Primavera         Branford  CT        31       65        38:00    7:36/M
       6    Paul Wai                Hartford  CT        33       69        38:24    7:41/M
       7    Steve Pernal            Old Saybrook  CT    36       72        38:32    7:42/M
       8    Justin HOWARD           Old Saybrook  CT    32       95        41:12    8:14/M
       9    John Saucier            Waterford  CT       34      107        42:50    8:34/M
      10    Scott Williams          Gales Ferry  CT     30      111        43:04    8:37/M
      11    Todd CAULFIELD          Portland  OR        39      117        43:29    8:42/M



Male 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark Hixon              Simsbury  CT        41        1        27:39    5:32/M
       2    John PAGGIOLI           MARLBOROUGH  CT     40        5        30:35    6:07/M
       3    John Hadcock            East Lyme  CT       48        6        30:57    6:11/M
       4    Tj Dooling              Pawcatuck  CT       48        7        31:15    6:15/M
       5    Lance Flott             Old Saybrook  CT    48        9        31:25    6:17/M
       6    Peter Harris            NIANTIC  CT         41       15        32:18    6:28/M
       7    John Minervino          Higganum  CT        42       19        32:50    6:34/M
       8    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT    41       22        33:25    6:41/M
       9    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT    43       24        33:34    6:43/M
      10    David Bruzik            Rocky Hill  CT      40       30        34:23    6:53/M
      11    Chris Burke             Old Lyme  CT        46       35        34:57    6:59/M
      12    John SAVAGE             East Lyme  CT       49       37        35:11    7:02/M
      13    Richard Rice            Uncasville  CT      46       38        35:17    7:03/M
      14    F. David Tingley        Waterford  CT       42       42        35:39    7:08/M
      15    Martin Cappiello        Old Saybrook  CT    49       47        36:08    7:14/M
      16    Chris Waller            East Lyme  CT       41       54        36:59    7:24/M
      17    Shawn Hallowell         Old Saybrook  CT    43       56        37:22    7:28/M
      18    Kevin Byrne             New Canaan  CT      43       59        37:35    7:31/M
      19    Manuel Duval            New London  CT      40       61        37:50    7:34/M
      20    Patrick Harper          Agawam  MA          43       62        37:53    7:35/M
      21    Tom Turi                Old Saybrook  CT    45       64        37:57    7:35/M
      22    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49       67        38:09    7:38/M
      23    Moreland Lord           Hebron  CT          45       70        38:25    7:41/M
      24    John Marquez            Guilford  CT        43       71        38:31    7:42/M
      25    Jon Blake               Centerbrook  CT     45       96        41:15    8:15/M
      26    Paul Taft               South Windsor  CT   48      101        41:36    8:19/M
      27    John Parker             Middletown  CT      49      112        43:06    8:37/M
      28    Paul Bisberg            Danbury  CT         44      113        43:11    8:38/M
      29    Fredrick Raudat         Killingworth  CT    40      114        43:19    8:40/M
      30    Tom W Wiedemann         Manchester  CT      40      115        43:23    8:41/M
      31    Donald Cyr              Westbrook  CT       41      120        43:38    8:44/M
      32    David Loiselle          Berlin  CT          47      129        44:47    8:57/M
      33    Steven Boucher          Niantic  CT         48      138        46:12    9:14/M
      34    John Rotchford          Niantic  CT         41      143        46:51    9:22/M
      35    Rick Viold              Madison  CT         43      145        47:54    9:35/M
      36    Thomas Ford             Middletown  CT      47      152        49:43    9:57/M
      37    Mike FENTON             Niantic  CT         41      155        50:34   10:07/M
      38    Ron Adelman             Hamden  CT          44      162        55:27   11:05/M
      39    Tom Coffey              Deep River  CT      42      164        55:40   11:08/M



Male 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51       11        31:44    6:21/M
       2    Eddie Gorecki           Farmington  CT      52       28        34:15    6:51/M
       3    Pilz Sandy              Newington  CT       50       29        34:16    6:51/M
       4    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    50       34        34:47    6:57/M
       5    Jay Pasqualoni          Madison  CT         50       40        35:25    7:05/M
       6    Mike Chovonec           Baltimore  MD       56       41        35:31    7:06/M
       7    David MCKINLEY          Hartford  CT        50       45        35:50    7:10/M
       8    Ken Conforto            Essex  CT           59       50        36:30    7:18/M
       9    Gene Maran              WATERFORD           53       66        38:03    7:37/M
      10    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        53       68        38:10    7:38/M
      11    Matthew Rogers          Old Saybrook  CT    53       73        38:33    7:43/M
      12    Don Weller              Niantic  CT         53       76        38:59    7:48/M
      13    Tom Waish               Wethersfield  CT    51       79        39:49    7:58/M
      14    David Blight            New Haven  CT       57       88        40:43    8:09/M
      15    Jack Marshall           Middletown  CT      57       93        41:01    8:12/M
      16    Bill Gaa                Matamoras  PA       54       97        41:17    8:15/M
      17    William Richetelli      Branford  CT        51      100        41:33    8:19/M
      18    Michael Stallard        Old Saybrook  CT    59      103        41:57    8:23/M
      19    Stephen Avery           Voluntown  CT       51      128        44:04    8:49/M
      20    Edward Baird                                55      130        45:00    9:00/M
      21    Brian Garceau           Madison  CT         53      141        46:37    9:19/M
      22    Joe Marino              Middletown  CT      51      148        48:32    9:42/M
      23    Deb Hager               Higganum  CT        55      149        48:42    9:44/M
      24    Kipp Taylor             East Hampton  CT    53      156        51:46   10:21/M
      25    Ablert Santostefano     Middletown  CT      55      161        54:02   10:48/M



Male 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61       18        32:38    6:32/M
       2    Ted Phillips            Niantic  CT         65       60        37:36    7:31/M
       3    Bob Marum               Simsbury  CT        66       77        39:34    7:55/M
       4    Jerry Brown             East Lyme  CT       64       98        41:23    8:17/M
       5    Tom Baker               Oakdale  CT         63      105        42:24    8:29/M
       6    Bob Castonguay          Old Lyme  CT        63      116        43:25    8:41/M
       7    Jack Jacobs             Niantic  CT         66      133        45:13    9:03/M
       8    Brian Curry             Old Saybrook  CT    63      142        46:38    9:20/M

------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News