Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Comcast Shoreline 5-Mile Road Race

Old Saybrook, CT, August 16, 2006

[Age Group ]

Overall

Results By: SNERRO, LLC



On a perfect night for running, on a flat course in Old Saybrook, by the water, Mark Hixon and Lilly Splatt ran away with their respective divisions to win this nice “On the Town Green” race.

Comcast Shoreline 5-Mile Road Race
Overall Finish List
August 16, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mark Hixon              Simsbury  CT        41     1 M 40-49        27:39    5:32/M
       2    Danny Pilz              Newington  CT       17     1 M 13-19        27:50    5:34/M
       3    Fred Wills              Stratford  CT       21     1 M 20-29        28:15    5:39/M
       4    David Poirot            Simsbury  CT        39     1 M 30-39        30:26    6:05/M
       5    John PAGGIOLI           MARLBOROUGH  CT     40     2 M 40-49        30:35    6:07/M
       6    John Hadcock            East Lyme  CT       48     3 M 40-49        30:57    6:11/M
       7    Tj Dooling              Pawcatuck  CT       48     4 M 40-49        31:15    6:15/M
       8    Mark Dusch              Branford  CT        19     2 M 13-19        31:23    6:17/M
       9    Lance Flott             Old Saybrook  CT    48     5 M 40-49        31:25    6:17/M
      10    Kevin Woodin            West Haven  CT      27     2 M 20-29        31:38    6:20/M
      11    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51     1 M 50-59        31:44    6:21/M
      12    Steven Lohmann          Middletown  CT      28     3 M 20-29        31:48    6:22/M
      13    Robert Johnson          Groton  CT          28     4 M 20-29        31:56    6:23/M
      14    Lilly Splatt            Old Lyme  CT        17     1 F 13-19        31:58    6:24/M
      15    Peter Harris            NIANTIC  CT         41     6 M 40-49        32:18    6:28/M
      16    James Whelen            Old Saybrook  CT    18     3 M 13-19        32:23    6:29/M
      17    Lisa Cadmus             New Haven  CT       26     1 F 20-29        32:30    6:30/M
      18    Dave Jacobs             Niantic  CT         61     1 M 60-69        32:38    6:32/M
      19    John Minervino          Higganum  CT        42     7 M 40-49        32:50    6:34/M
      20    Anne CAMPBELL           NIANTIC  CT         34     1 F 30-39        32:55    6:35/M
      21    Stephen BURKE           Old Lyme  CT        15     4 M 13-19        33:16    6:39/M
      22    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT    41     8 M 40-49        33:25    6:41/M
      23    Allison Dupont          Groton  CT          39     2 F 30-39        33:27    6:41/M
      24    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT    43     9 M 40-49        33:34    6:43/M
      25    Nidia Gonazakz-Lopez    Middle Haddam  CT   20     2 F 20-29        33:39    6:44/M
      26    Max Lamanna             Waterbury  CT       17     5 M 13-19        33:55    6:47/M
      27    Robert Wynn             Stratford  CT       20     5 M 20-29        34:13    6:51/M
      28    Eddie Gorecki           Farmington  CT      52     2 M 50-59        34:15    6:51/M
      29    Pilz Sandy              Newington  CT       50     3 M 50-59        34:16    6:51/M
      30    David Bruzik            Rocky Hill  CT      40    10 M 40-49        34:23    6:53/M
      31    Brennan Phillips        Niantic  CT         25     6 M 20-29        34:31    6:54/M
      32    Whitney Alexander       Old Saybrook  CT    21     7 M 20-29        34:34    6:55/M
      33    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    33     2 M 30-39        34:39    6:56/M
      34    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    50     4 M 50-59        34:47    6:57/M
      35    Chris Burke             Old Lyme  CT        46    11 M 40-49        34:57    6:59/M
      36    Brody Secore            Cromwell  CT        14     6 M 13-19        35:08    7:02/M
      37    John SAVAGE             East Lyme  CT       49    12 M 40-49        35:11    7:02/M
      38    Richard Rice            Uncasville  CT      46    13 M 40-49        35:17    7:03/M
      39    Kevin KELLY             Shelton  CT         15     7 M 13-19        35:20    7:04/M
      40    Jay Pasqualoni          Madison  CT         50     5 M 50-59        35:25    7:05/M
      41    Mike Chovonec           Baltimore  MD       56     6 M 50-59        35:31    7:06/M
      42    F. David Tingley        Waterford  CT       42    14 M 40-49        35:39    7:08/M
      43    Charles Baird                               18     8 M 13-19        35:42    7:08/M
      44    Jenna Skaar             Old Lyme  CT        17     2 F 13-19        35:48    7:10/M
      45    David MCKINLEY          Hartford  CT        50     7 M 50-59        35:50    7:10/M
      46    Lindsay Holmes          Branford  CT        26     3 F 20-29        35:52    7:10/M
      47    Martin Cappiello        Old Saybrook  CT    49    15 M 40-49        36:08    7:14/M
      48    Linda Cordova           Hamden  CT          41     1 F 40-49        36:20    7:16/M
      49    Jackie Caulfield        Burlington  CT      42     2 F 40-49        36:27    7:17/M
      50    Ken Conforto            Essex  CT           59     8 M 50-59        36:30    7:18/M
      51    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT    40     3 F 40-49        36:33    7:19/M
      52    Randy French            Stafford Springs  C 28     8 M 20-29        36:37    7:19/M
      53    Michael Rauh            Hamden  CT          34     3 M 30-39        36:58    7:24/M
      54    Chris Waller            East Lyme  CT       41    16 M 40-49        36:59    7:24/M
      55    Bill Pemberton          Old Saybrook  CT    34     4 M 30-39        37:13    7:27/M
      56    Shawn Hallowell         Old Saybrook  CT    43    17 M 40-49        37:22    7:28/M
      57    Krista Borkowski        Old Saybrook  CT    21     4 F 20-29        37:26    7:29/M
      58    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT    25     9 M 20-29        37:27    7:29/M
      59    Kevin Byrne             New Canaan  CT      43    18 M 40-49        37:35    7:31/M
      60    Ted Phillips            Niantic  CT         65     2 M 60-69        37:36    7:31/M
      61    Manuel Duval            New London  CT      40    19 M 40-49        37:50    7:34/M
      62    Patrick Harper          Agawam  MA          43    20 M 40-49        37:53    7:35/M
      63    Tricky Tanksley         Gales Ferry  CT     26     5 F 20-29        37:54    7:35/M
      64    Tom Turi                Old Saybrook  CT    45    21 M 40-49        37:57    7:35/M
      65    Jason Primavera         Branford  CT        31     5 M 30-39        38:00    7:36/M
      66    Gene Maran              WATERFORD           53     9 M 50-59        38:03    7:37/M
      67    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49    22 M 40-49        38:09    7:38/M
      68    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        53    10 M 50-59        38:10    7:38/M
      69    Paul Wai                Hartford  CT        33     6 M 30-39        38:24    7:41/M
      70    Moreland Lord           Hebron  CT          45    23 M 40-49        38:25    7:41/M
      71    John Marquez            Guilford  CT        43    24 M 40-49        38:31    7:42/M
      72    Steve Pernal            Old Saybrook  CT    36     7 M 30-39        38:32    7:42/M
      73    Matthew Rogers          Old Saybrook  CT    53    11 M 50-59        38:33    7:43/M
      74    Cameron Evangelisti     Old Saybrook  CT    24    10 M 20-29        38:46    7:45/M
      75    Christine Crocker       Portland  CT        26     6 F 20-29        38:50    7:46/M
      76    Don Weller              Niantic  CT         53    12 M 50-59        38:59    7:48/M
      77    Bob Marum               Simsbury  CT        66     3 M 60-69        39:34    7:55/M
      78    Web Short               New London  CT      45     4 F 40-49        39:45    7:57/M
      79    Tom Waish               Wethersfield  CT    51    13 M 50-59        39:49    7:58/M
      80    Alex Shorthouse         Moodus  CT          21    11 M 20-29        40:04    8:01/M
      81    Kaylee Marino           Middletown  CT      17     3 F 13-19        40:07    8:01/M
      82    Kate Brisson            Danbury  CT         20     7 F 20-29        40:18    8:04/M
      83    Rajeev Seth             New Haven  CT       27    12 M 20-29        40:22    8:04/M
      84    John Muller             Hamden  CT          27    13 M 20-29        40:23    8:05/M
      85    Liz Muller              Hamden  CT          29     8 F 20-29        40:24    8:05/M
      86    Marci Czel              Madison  CT         27     9 F 20-29        40:25    8:05/M
      87    Sue Pou;iot             Watertown  MA       32     3 F 30-39        40:32    8:06/M
      88    David Blight            New Haven  CT       57    14 M 50-59        40:43    8:09/M
      89    Leigh Morant            Old Saybrook  CT    31     4 F 30-39        40:44    8:09/M
      90    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     47     5 F 40-49        40:49    8:10/M
      91    Sue JETTE               Old Lyme  CT        46     6 F 40-49        40:54    8:11/M
      92    Jennifer Glass          Branford  CT        41     7 F 40-49        40:59    8:12/M
      93    Jack Marshall           Middletown  CT      57    15 M 50-59        41:01    8:12/M
      94    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        54     1 F 50-59        41:03    8:13/M
      95    Justin HOWARD           Old Saybrook  CT    32     8 M 30-39        41:12    8:14/M
      96    Jon Blake               Centerbrook  CT     45    25 M 40-49        41:15    8:15/M
      97    Bill Gaa                Matamoras  PA       54    16 M 50-59        41:17    8:15/M
      98    Jerry Brown             East Lyme  CT       64     4 M 60-69        41:23    8:17/M
      99    Kelsey Taylor           East Hampton  CT    17     4 F 13-19        41:27    8:17/M
     100    William Richetelli      Branford  CT        51    17 M 50-59        41:33    8:19/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Paul Taft               South Windsor  CT   48    26 M 40-49        41:36    8:19/M
     102    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    19     1 F 13-19        41:52    8:22/M
     103    Michael Stallard        Old Saybrook  CT    59    18 M 50-59        41:57    8:23/M
     104    Cahterine Hopkins       New Haven  CT       32     5 F 30-39        42:04    8:25/M
     105    Tom Baker               Oakdale  CT         63     5 M 60-69        42:24    8:29/M
     106    Evan ANWAY                                  14     9 M 13-19        42:39    8:32/M
     107    John Saucier            Waterford  CT       34     9 M 30-39        42:50    8:34/M
     108    Barb O'Leary            Deep River  CT      53     2 F 50-59        42:51    8:34/M
     109    Karen Roy               Niantic  CT         30     6 F 30-39        42:52    8:34/M
     110    Kristen Ginsburg        Madison  CT         32     7 F 30-39        42:58    8:36/M
     111    Scott Williams          Gales Ferry  CT     30    10 M 30-39        43:04    8:37/M
     112    John Parker             Middletown  CT      49    27 M 40-49        43:06    8:37/M
     113    Paul Bisberg            Danbury  CT         44    28 M 40-49        43:11    8:38/M
     114    Fredrick Raudat         Killingworth  CT    40    29 M 40-49        43:19    8:40/M
     115    Tom W Wiedemann         Manchester  CT      40    30 M 40-49        43:23    8:41/M
     116    Bob Castonguay          Old Lyme  CT        63     6 M 60-69        43:25    8:41/M
     117    Todd CAULFIELD          Portland  OR        39    11 M 30-39        43:29    8:42/M
     118    Lorraine Raimondi       Niantic  CT         48     8 F 40-49        43:30    8:42/M
     119    Lauren Cyr              Westbrook  CT        9     2 F  2-12        43:38    8:44/M
     120    Donald Cyr              Westbrook  CT       41    31 M 40-49        43:38    8:44/M
     121    Melissa Jankowski       Mystic  CT          33     8 F 30-39        43:39    8:44/M
     122    Jessica Schmid          Wethersfield  CT    16     5 F 13-19        43:40    8:44/M
     123    Sherri Condon           Middletown  CT      41     9 F 40-49        43:43    8:45/M
     124    Danielle Wright         Rocky Hill  CT      27    10 F 20-29        43:48    8:46/M
     125    Stacey Raimondi         Niantic  CT         23    11 F 20-29        43:50    8:46/M
     126    Chris Root, Jr          Old Saybrook  CT    10     1 M  2-12        43:57    8:47/M
     127    Martia Lamanna          Waterbury  CT       21    12 F 20-29        43:59    8:48/M
     128    Stephen Avery           Voluntown  CT       51    19 M 50-59        44:04    8:49/M
     129    David Loiselle          Berlin  CT          47    32 M 40-49        44:47    8:57/M
     130    Edward Baird                                55    20 M 50-59        45:00    9:00/M
     131    Linda JAYNES            Niantic  CT         43    10 F 40-49        45:03    9:01/M
     132    Lotus Barkalow          Waterford  CT       30     9 F 30-39        45:11    9:02/M
     133    Jack Jacobs             Niantic  CT         66     7 M 60-69        45:13    9:03/M
     134    Laurie Baser            Madison  CT         44    11 F 40-49        45:19    9:04/M
     135    Ashley Rotchford        Niantic  CT         15     6 F 13-19        45:29    9:06/M
     136    Jennifer Orifice        Somers  CT          33    10 F 30-39        45:33    9:07/M
     137    Mary Allen              East Lyme  CT       42    12 F 40-49        46:11    9:14/M
     138    Steven Boucher          Niantic  CT         48    33 M 40-49        46:12    9:14/M
     139    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT    46    13 F 40-49        46:18    9:16/M
     140    Elizabeth Viles         Guilford  CT        18     7 F 13-19        46:30    9:18/M
     141    Brian Garceau           Madison  CT         53    21 M 50-59        46:37    9:19/M
     142    Brian Curry             Old Saybrook  CT    63     8 M 60-69        46:38    9:20/M
     143    John Rotchford          Niantic  CT         41    34 M 40-49        46:51    9:22/M
     144    Jeannine Schwing        Old Saybrook  CT    38    11 F 30-39        47:04    9:25/M
     145    Rick Viold              Madison  CT         43    35 M 40-49        47:54    9:35/M
     146    Pat PHILLIPS            Niantic  CT         59     3 F 50-59        48:12    9:38/M
     147    Christine Person        Old Saybrook  CT    31    12 F 30-39        48:15    9:39/M
     148    Joe Marino              Middletown  CT      51    22 M 50-59        48:32    9:42/M
     149    Deb Hager               Higganum  CT        55    23 M 50-59        48:42    9:44/M
     150    Ann Tramontana          New Haven  CT       53     4 F 50-59        48:58    9:48/M
     151    Dana Root               Old Saybrook  CT    30    13 F 30-39        49:03    9:49/M
     152    Thomas Ford             Middletown  CT      47    36 M 40-49        49:43    9:57/M
     153    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    65     1 F 60-69        49:45    9:57/M
     154    Leslie Flott            Old Saybrook  CT    49    14 F 40-49        49:53    9:59/M
     155    Mike FENTON             Niantic  CT         41    37 M 40-49        50:34   10:07/M
     156    Kipp Taylor             East Hampton  CT    53    24 M 50-59        51:46   10:21/M
     157    Patricia Baker          Oakdale  CT         61     2 F 60-69        52:09   10:26/M
     158    Anne Barton             Westbrook  CT       48    15 F 40-49        53:01   10:36/M
     159    Mary Jackson            Westbrook  CT       47    16 F 40-49        53:01   10:36/M
     160    Christina Clark         Ledyard  CT         49    17 F 40-49        53:28   10:42/M
     161    Ablert Santostefano     Middletown  CT      55    25 M 50-59        54:02   10:48/M
     162    Ron Adelman             Hamden  CT          44    38 M 40-49        55:27   11:05/M
     163    Dorrie Patera           Stafford Springs  C 27    13 F 20-29        55:39   11:08/M
     164    Tom Coffey              Deep River  CT      42    39 M 40-49        55:40   11:08/M
     165    Lydia Brunstetter       Spotsylvania  VA    47    18 F 40-49        55:41   11:08/M
     166    Lynn Gillane            Windsor  CT         43    19 F 40-49        55:50   11:10/M
     167    Dawn Kast               Coventry  CT        35    14 F 30-39        56:00   11:12/M
     168    Georganna Munz          Killingworth  CT    29    14 F 20-29        57:29   11:30/M
     169    Sandy Wolf              New Haven  CT       35    15 F 30-39        58:01   11:36/M
     170    Liz Rose                Old Saybrook  CT    38    16 F 30-39        58:35   11:43/M
     171    Anita Wooten            Riverhead  NY       40    20 F 40-49        58:49   11:46/M
     172    Swan Galuska            East Granby  CT     34    17 F 30-39      1:01:22   12:16/M

------------------------------------------------------------------------




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News