Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hebron 5K

Hebron, CT, April 22, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Michael Graziosi, Glastonbury, CT
Race Winner Michael Graziosi, Glastonbury, CT


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Hebron 5K
April 22, 2006 - 5K
Hebron, CT

OVERALL WINNERS

Michael Graziosi, Glastonbury, CT - 17:36
Pamela Cahill, Hebron, CT - 21:50


LOCATION
RHAM

High School
WEATHER
44 Degrees
Showers & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Graziosi        Glastonbury  CT     43 ***** M 40-49        17:36    5:41/M
       2    Ed Drew                 Middletown  CT      50     1 M 50-59        18:28    5:57/M
      3    John Costello           Tolland  CT         35     1 M 30-39        18:41    6:02/M
      4    Mark Brooks             Oxford  MA          37     2 M 30-39        18:51    6:05/M
      5    Abe Krisst              Hebron  CT          33     3 M 30-39        18:55    6:06/M
      6    Howie Berein            Hebron  CT          37     4 M 30-39        18:58    6:07/M
      7    Peter Kasper            Hebron  CT          41     1 M 40-49        19:06    6:10/M
      8    Jay Fisher              Manchester  CT      47     2 M 40-49        19:18    6:14/M
      9    Dave Dziekan            Willimantic  CT     39     5 M 30-39        19:23    6:15/M
     10    Rick Konon              Colchester  CT      49     3 M 40-49        19:24    6:15/M
     11    Todd Lemire             Moodus  CT          41     4 M 40-49        19:29    6:17/M
     12    Brian Gaudreau          Newington  CT       26     1 M 18-29        19:51    6:24/M
     13    Anthony Gentile         Hebron  CT          36     6 M 30-39        20:08    6:30/M
     14    Tom Newman              Hebron  CT          47     5 M 40-49        20:12    6:31/M
     15    Brian Gonci             Hebron  CT          29     2 M 18-29        20:16    6:32/M
     16    John Mullaney           Amston  CT          41     6 M 40-49        20:24    6:35/M
     17    Jay Hamilton            Mansfield Center  C 34     7 M 30-39        20:30    6:37/M
     18    Dean Taylor             Hebron  CT          38     8 M 30-39        20:50    6:43/M
     19    Glenn Genzlinger        Hebron  CT          50     2 M 50-59        20:57    6:45/M
     20    Roger Hill              Salem  CT           46     7 M 40-49        21:06    6:48/M
     21    Mark Fitton             Lebanon  CT         49     8 M 40-49        21:17    6:52/M
     22    Scott Chalfant          Andover  CT         30     9 M 30-39        21:23    6:54/M
     23    Randy Kuhn              Pomfret Center  CT  44     9 M 40-49        21:26    6:55/M
     24    Richard Alexandre       South Windsor  CT   40    10 M 40-49        21:27    6:55/M
     25    Dan Rearick             Columbia  CT        36    10 M 30-39        21:29    6:56/M
     26    Robert G Davis          Naugatuck  CT       54     3 M 50-59        21:36    6:58/M
     27    Keith La Porte          Lebanon  CT         39    11 M 30-39        21:49    7:02/M
      28    Pamela Cahill           Hebron  CT          42 ***** F 40-49        21:50    7:03/M
      29    Gary Sweet              Manchester  CT      58     4 M 50-59        21:55    7:04/M
     30    Stephen Tolman          Vernon  CT          60     1 M 60-99        22:04    7:07/M
     31    Robin Beauregard        Hebron  CT          39     1 F 30-39        22:19    7:12/M
     32    Ronald Bender           Lebanon  CT         59     5 M 50-59        22:27    7:15/M
     33    Michael Thibodeau       Farmington  CT      49    11 M 40-49        22:46    7:21/M
     34    Chuck Paprzyca          Hebron  CT          51     6 M 50-59        22:50    7:22/M
     35    Kathleen Russo          Storrs  CT          39     2 F 30-39        22:57    7:24/M
     36    Stacey Sullivan         Madison  CT         42     1 F 40-49        22:57    7:24/M
     37    RONALD Dombrowski       Norwich  CT         62     2 M 60-99        23:04    7:26/M
     38    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52     7 M 50-59        23:08    7:28/M
     39    Joe Weiss               Glastonbury  CT     30    12 M 30-39        23:15    7:30/M
     40    Cindy Mc Hugh           Colchester  CT      43     2 F 40-49        23:20    7:32/M
     41    Philip Sutton           Amston  CT          50     8 M 50-59        23:31    7:35/M
     42    Mike Pozetta            East Haddam  CT     58     9 M 50-59        23:34    7:36/M
     43    Cassidy Taylor          Hebron  CT          10     1 F  1-12        23:40    7:38/M
     44    Daniel Foley            Amston  CT          36    13 M 30-39        23:47    7:40/M
     45    Rob Gildersleeve        Storrs  CT          42    12 M 40-49        23:47    7:40/M
     46    Marianella Chalfant     Andover  CT         31     3 F 30-39        23:56    7:43/M
     47    Bonnie Bates            Hebron  CT          44     3 F 40-49        23:57    7:44/M
     48    Don Master              Hebron  CT          46    13 M 40-49        24:00    7:45/M
     49    Bruce Grisafe           Salem  CT           52    10 M 50-59        24:06    7:46/M
     50    Bill Reid               Colchester  CT      45    14 M 40-49        24:07    7:47/M
     51    Tom Walsh               Wethersfield  CT    51    11 M 50-59        24:08    7:47/M
     52    Tom Dempsey             Hebron  CT          40    15 M 40-49        24:10    7:48/M
     53    Susan Dennis            Colchester  CT      31     4 F 30-39        24:30    7:54/M
     54    Paul Bourdoulous        South Glastonbury   31    14 M 30-39        24:51    8:01/M
     55    Jeff Joyse              Hebron  CT          40    16 M 40-49        24:59    8:04/M
     56    Harry Norman            Hebron  CT          30    15 M 30-39        25:12    8:08/M
     57    Bob Marum               Simsbury  CT        65     3 M 60-99        25:23    8:11/M
     58    Tracy Pelletier         Columbia  CT        35     5 F 30-39        25:25    8:12/M
     59    Joseph Augustyn         Vernon  CT          58    12 M 50-59        25:26    8:12/M
     60    Patrick Collins         East Hartford  CT   27     3 M 18-29        26:05    8:25/M
     61    Jamie Roach-Decker      Colchester  CT      47     4 F 40-49        26:27    8:32/M
     62    Alexandra Smith         Hebron  CT          38     6 F 30-39        26:27    8:32/M
     63    Brenda Gentile          Hebron  CT          37     7 F 30-39        27:02    8:43/M
     64    Teri Nofer              Amston  CT          43     5 F 40-49        27:52    8:59/M
     65    David Bartholomew       Amston  CT          44    17 M 40-49        27:53    9:00/M
     66    Leanne Farr             Amston  CT          40     6 F 40-49        28:17    9:07/M
     67    Tara Burnette           Middletown  CT      35     8 F 30-39        28:22    9:09/M
     68    Patty Johannes          Killingworth  CT    44     7 F 40-49        28:22    9:09/M
     69    Cole Maurer             Amston  CT          39    16 M 30-39        28:28    9:11/M
     70    Scott Bucchieri         Windsor Locks  CT   59    13 M 50-59        29:40    9:34/M
     71    Edwina Callaghan        Salem  CT           56     1 F 50-59        30:41    9:54/M
     72    Christina Vigue         Hebron  CT          56     2 F 50-59        31:24   10:08/M
     73    Joann Hunt              Hebron  CT          43     8 F 40-49        33:15   10:44/M
     74    Beth Aramendi           Amston  CT          0      1 F  0- 0        34:33   11:09/M
     75    Cecelia Grisafe         Salem  CT           50     3 F 50-59        34:53   11:15/M
     76    Kathryn Docker          Hebron  CT          31     9 F 30-39        35:30   11:27/M
     77    Crian Cruess            Hebron  CT          33    17 M 30-39        42:33   13:44/M
     78    Jeff Berman             Hamden  CT          36    18 M 30-39        42:34   13:44/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Race Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pamela Cahill Hebron CT

42

28

21:50

7:03/M

 
Top

Female 1 to 12

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cassidy Taylor Hebron CT

10

43

23:40

7:38/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robin Beauregard Hebron CT

39

31

22:19

7:12/M

2

Kathleen Russo Storrs CT

39

35

22:57

7:24/M

3

Marianella Chalfant Andover CT

31

46

23:56

7:43/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stacey Sullivan Madison CT

42

36

22:57

7:24/M

2

Cindy Mc Hugh Colchester CT

43

40

23:20

7:32/M

3

Bonnie Bates Hebron CT

44

47

23:57

7:44/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edwina Callaghan Salem CT

56

71

30:41

9:54/M

2

Christina Vigue Hebron CT

56

72

31:24

10:08/M

3

Cecelia Grisafe Salem CT

50

75

34:53

11:15/M

 
Top

Overall Male Race Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Graziosi Glastonbury CT

43

1

17:36

5:41/M

 
Top

Male 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Gaudreau Newington CT

26

12

19:51

6:24/M

2

Brian Gonci Hebron CT

29

15

20:16

6:32/M

3

Patrick Collins East Hartford CT

27

60

26:05

8:25/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Costello Tolland CT

35

3

18:41

6:02/M

2

Mark Brooks Oxford MA

37

4

18:51

6:05/M

3

Abe Krisst Hebron CT

33

5

18:55

6:06/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Kasper Hebron CT

41

7

19:06

6:10/M

2

Jay Fisher Manchester CT

47

8

19:18

6:14/M

3

Rick Konon Colchester CT

49

10

19:24

6:15/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Drew Middletown CT

50

2

18:28

5:57/M

2

Glenn Genzlinger Hebron CT

50

19

20:57

6:45/M

3

Robert G Davis Naugatuck CT

54

26

21:36

6:58/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Tolman Vernon CT

60

30

22:04

7:07/M

2

RONALD Dombrowski Norwich CT

62

37

23:04

7:26/M

3

Bob Marum Simsbury CT

65

57

25:23

8:11/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News