Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Vermont Cross-Country Championships

Thetford, VT, October 29, 2005

[Girls Challenge Race | Girls Division 1 | Girls Division 2 | Girls Races Combined | Boys Challenge Race | Boys Division 1 | Boys Division 2 | Boys Division 3 | Boys Races Combined ]

Girls Division 3

                                                                      Page 1
                       2005 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       October 29, 2005  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================

                      ***** GIRLS DIV. 3 RESULTS *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                         Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == ============================== === ======= ===== 
    1    1    66 Jennie Bender            12 Peoples Academy                III   20:17  6:27 
    2    2    70 Johannah Ludington       12 Peoples Academy                III   20:18  6:27 
    3         76 Alicia Freese            12 The Sharon Academy             III   20:21  6:28 
    4         75 Maeve Mcgovern            9 Stowe High School              III   21:58  6:59 
    5         74 Ruth Mcgovern            10 Stowe High School              III   22:38  7:11 
    6    3    16 Anne Schaafsma           10 Thetford Academy               III   22:45  7:14 
    7         50 Michaela Moskevitz       10 Enosburg Falls High School     III   22:58  7:18 
    8    4    68 Emily Dreissigacker      11 Peoples Academy                III   23:04  7:20 
    9    5    27 Jen Shraven              12 BFA Fairfax                    III   23:17  7:24 
   10        157 Kaia Dickinson           11 West Rutland School            III   23:21  7:25 
   11    6    18 Heather Welch            12 Thetford Academy               III   23:29  7:28 
   12         20 Caroline Morse           11 Arlington Memorial High School III   23:35  7:29 
   13    7    29 Kayla Whitmore           10 BFA Fairfax                    III   24:03  7:38 
   14    8    54 Kimberly Pivorunas       11 Green Mountain Union High Scho III   24:20  7:44 
   15    9    38 Kendra Hayden            10 Burr and Burton Academy        III   24:27  7:46 
   16   10    67 Sigrid Bronner           11 Peoples Academy                III   24:33  7:48 
   17   11    52 Michelle Beehler         11 Green Mountain Union High Scho III   24:36  7:49 
   18   12    37 Hannah Goldschmidt        9 Burr and Burton Academy        III   24:43  7:51 
   19   13    42 Angela Thomas            11 Burr and Burton Academy        III   24:44  7:52 
   20         19 Britni Hawley            10 Arlington Memorial High School III   24:47  7:52 
   21   14    51 Brianna Beehler          11 Green Mountain Union High Scho III   24:54  7:54 
   22   15    55 Selina Bouquet           12 Lake Region Union High School  III   24:55  7:55 
   23   16    59 Donna Lawson              9 Lake Region Union High School  III   25:07  7:59 
   24   17    22 Sophie Grace             11 BFA Fairfax                    III   25:07  7:59 
   25   18    34 Hannah Macklin           12 Black River High School        III   25:35  8:08 
   26   19    46 Katie Voigt               9 Canaan Memorial High School    III   25:41  8:09 
   27   20    35 Jeanette Prescott        10 Black River High School        III   25:55  8:14 
   28   21    31 Molly Gagner             11 Black River High School        III   26:02  8:16 
   29   22    57 Caitlin Hill             10 Lake Region Union High School  III   26:08  8:18 
   30   23    26 Amanda Raab              10 BFA Fairfax                    III   26:08  8:18 
   31         73 Samantha Wolfe           10 Rivendell Academy              III   26:13  8:20 
   32         47 Samantha Burrington      10 Danville School                III   26:16  8:21 
   33        156 Sarah Allen              12 West Rutland School            III   26:25  8:24 
   34   24    24 Catherine Mcguinness     11 BFA Fairfax                    III   26:27  8:24 
   35   25    28 Lindsay Stanley          12 BFA Fairfax                    III   26:27  8:24 
   36   26    53 Aleda Bliss               9 Green Mountain Union High Scho III   26:30  8:25 
   37         48 Tiffany Burrington        9 Danville School                III   26:34  8:26 
   38         49 Sierra Thresher          10 Danville School                III   26:38  8:28 
   39   27    33 Beth Lee                 10 Black River High School        III   27:01  8:35 
   40   28    36 Lauren Cauley            10 Burr and Burton Academy        III   27:08  8:37 
   41   29    41 Elizabeth Silsby          9 Burr and Burton Academy        III   27:12  8:38 
   42   30    44 Julie Patenaude          12 Canaan Memorial High School    III   27:26  8:43 
   43   31    58 Allison Landry           12 Lake Region Union High School  III   27:50  8:51 
   44   32    14 Anna Gerber-Williams     11 Thetford Academy               III   28:31  9:03 
   45         65 Albina Alieva            10 Northfield High School         III   28:42  9:07 
   46   33    43 Melinda Marquis          11 Canaan Memorial High School    III   28:47  9:09 
   47   34    23 Morgan Hayes             10 BFA Fairfax                    III   28:49  9:09 
   48         21 Kerry Sullivan            9 Arlington Memorial High School III   29:07  9:15 
   49   35    56 Katie Carroll            12 Lake Region Union High School  III   29:08  9:15 
   50   36    39 Tyler Johnson             9 Burr and Burton Academy        III   29:15  9:18 




                                                                      Page 2
                       2005 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       October 29, 2005  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================

                      ***** GIRLS DIV. 3 RESULTS *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                         Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == ============================== === ======= ===== 
   51         72 Christina Fulford         9 Rivendell Academy              III   29:16  9:18 
   52   37    69 Maya Gailmor             11 Peoples Academy                III   29:37  9:24 
   53   38    13 Jett Choquette           10 Thetford Academy               III   29:45  9:27 
   54   39    17 Nico Traub               11 Thetford Academy               III   31:33 10:01 
   55   40    45 Melanie Rodrique         10 Canaan Memorial High School    III   31:53 10:08 
   56   41    15 Sophia Neirman           11 Thetford Academy               III   38:55 12:21 
   57         71 Samantha Fulford         10 Rivendell Academy              III   41:26 13:10 

-------------------------------------------------------------------------------
                     TEAM RESULTS - GIRLS' DIVISION III
-------------------------------------------------------------------------------
  1. Peoples Academy               
            1    2    4   10  (37)           =    17
         Jennie Bender, Johannah Ludington, Emily Dreissigacker, Sigrid Bronner,
         Maya Gailmor
  2. BFA Fairfax                   
            5    7   17   23  (24) (25) (34) =    52
         Jen Shraven, Kayla Whitmore, Sophie Grace, Amanda Raab, Catherine
         McGuinness, Lindsay Stanley, Morgan Hayes
  3. Green Mountain Union High Scho
            8   11   14   26                 =    59
         Kimberly Pivorunas, Michelle Beehler, Brianna Beehler, Aleda Bliss
  4. Burr and Burton Academy       
            9   12   13   28  (29) (36)      =    62
         Kendra Hayden, Hannah Goldschmidt, Angela Thomas, Lauren Cauley,
         Elizabeth Silsby, Tyler Johnson
  5. Thetford Academy              
            3    6   32   38  (39) (41)      =    79
         Anne Schaafsma, Heather Welch, Anna Gerber-Williams, Jett Choquette,
         Nico Traub, Sophia Neirman
  6. Lake Region Union High School 
           15   16   22   31  (35)           =    84
         Selina Bouquet, Donna Lawson, Caitlin Hill, Allison Landry, Katie
         Carroll
  7. Black River High School       
           18   20   21   27                 =    86
         Hannah Macklin, Jeanette Prescott, Molly Gagner, Beth Lee
  8. Canaan Memorial High School   
           19   30   33   40                 =   122
         Katie Voigt, Julie Patenaude, Melinda Marquis, Melanie Rodrique




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News